Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ομολογώ ότι σε κάποια επεισόδια τα ψιλοπροσπέρασα. Ειδικά ένα που σχετίζεται με τον γιατρό και είναι τίγκα στο gore.

Το αγαπημένο επεισόδιο του Γάντζου. :P

 

Για να πω την αλήθεια περισσότερο μου άρεσε το τελευταίο επεισόδιο, οπού λουφάρουν στην Αυστρία.

 

Ταινιάρα το How the west was won και με εξαιρετικό Soundtrack! Τρομερή εκτέλεση του A home in the medow από τη Debbie Reynolds.

Πρώτα κλέβουν την γη των Ινδιάνων και μετά την μελωδία του Greensleeves. :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το αγαπημένο επεισόδιο του Γάντζου. :P

 

ψευδεσαι ασυστολα!

 

τα αγαπημενα μου επεισοδια ηταν τα ''carentan'' και ''bastogne'' και ενα επεισοδιο που ειχε τη μαχη στη brecourt (γιατι μου θυμισε Call of Duty 1 τοσο πολυ :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από ταινίες αυτή την εποχή έχω δει μόνο τον Σκοτεινό Τόπο,από περιέργεια μιας κι έχω διαβάσει και το βιβλίο...!Πολύ καλή μεταφορά στην μεγάλη οθόνη με την Theron να παίζει ωραία...!

 

Επίσης είδα δύο σειρές...!

 

Το Bron/Broen...!Την Δανοσουηδική "Γέφυρα" δηλαδή...!Πολύ ωραίες υποθέσεις κι ανατροπές...!Στον πρώτο κύκλο ολοκληρώνεται μία υπόθεση και στον δεύτερο κύκλο μάς αφήνει στα κρύα του λουτρού...! :P Η αναμονή όμως τελειώνει μιας και ο τρίτος κύκλος ξεκινάει στις 27 Σεπτεμβρίου...! :yes:

 

Επίσης τελείωσα και την Βρετανική μίνι σειρά Utopia...!Την κατέβασα από καθαρή περιέργεια κι εκείνη μιας και έχει περίπου σχέση με ένα κόμικ...!Το σενάριό της είναι πολύ καλό κι έξυπνο,αν και το βρήκα λίγο παραφορτωμένο...!Αυτό όμως που δεν μου άρεσε είναι οι πολλές σκηνές splatter και οι πολλοί σκοτωμοί με άγριο και αληθοφανή τρόπο...!Πραγματικά έλεος...!Ούτε στο Game of Thrones δεν έχουμε δει τέτοια πράγματα...! :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το Spy μια κατασκοπική κωμωδία με την Μελισα ΜακΚαρθι και τον Στειθαμ. Η ταινία έβγαζε απίστευτο γέλιο με την ΜακΚαρθι να δίνει ρεσιτάλ στο ρόλο της και τον Στειθαμ( τον οποίο πρώτη φορά βλέπω σε κωμικό ρόλο) να πετάει ατάκες που σε κάνουν να λιποθυμάς από τα γέλια. Ενα ξεκαρδιστικό δίωρο με μια κωμωδία από τις ωραιότερες του τελευταίου καιρού, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους!! :banana:  :banana:

Επεξεργασία από alexoni97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To τρίτο Fear the walking Dead ηταν ο μεγάλος ύπνος......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To τρίτο Fear the walking Dead ηταν ο μεγάλος ύπνος......

και τα δυο προηγουμενα αδιάφορα ηταν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

και τα δυο προηγουμενα αδιάφορα ηταν :P

 

Ούτε κι εμένα με εντυπωσίασε...!Το περίμενα διαφορετικό...!Τουλάχιστον θα μας πουν πως ξεκίνησε όλη αυτή η πανδημία...?Γι'αυτό δεν βγήκε αυτή η σειρά...?Μέχρι τώρα δεν ξέρουμε τίποτα...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Είδα όλη την πρώτη seasson από το axe cop,αξίζει πάρα πολύ η σειρά έχει πολύ γέλιο και κρατάει μόνο 10 λεπτά το κάθε επεισόδιο. Μάλλον θα αγοράσω και τους τόμους από το comic.

http://www.imdb.com/title/tt2497834/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Review(with Forrest Macneil) 2x08...best show on tv

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Bourne Trilogy (Ή τουλάχιστον ώς έχει μέχρι σήμερα)

 

Μια πάρα πολύ καλή σειρά ταινιών δράσης και κατασκοπίας. Στα χνάρια παραγωγών τύπου 24 και Mission Impossible, αλλά απείρως πιο καλοφτιαγμένες. Ένας πράκτορας γίνεται στόχος από την ίδια την υπηρεσία του. Πάσχει και από αμνησία σαν καλό adventure της Amiga. Εξαπολύουν ένα ανθρωποκυνηγητό σε διάφορες πόλεις της Ευρώπης και Αμερικής, και χορταίνουμε δράση. Υπάρχει εξέλιξη σε κάθε ταινία, και σχετικά ολοκληρώνεται ένα κεφάλαιο κάθε φορά, χωρίς να σε αφήνει στη μέση. Δίνει και στοιχεία για συνέχεια πολύ πιο τίμια από ταινίες τύπου "έχεις υποχρέωση να δεις και την επόμενη". Στο IMDB έχουν βαθμολογία μέσο όρο 8, πράγμα που τις τιμά. Απορώ πώς τους ξέφυγε η Αθήνα στα γυρίσματα. Τι, έχει σκηνές στην Αθήνα; Τελικά δεν έχει;;

 

Η ιστορία διακλαδώνεται και έχουμε και 4η και spin-off.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Once Upon A Time: Μια παρα πολυ ωραια σειρά Φαντασίας, με γενικό θεμα την ιστορια των Κλασσικων ηρώων των παραμυθιών και μιας μικρής πόλης, του Storybrook. Δεν λεω περαιτέρω, διότι μπορει να θεωρηθεί σπόιλερ. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι εχει ενα παρα πολυ δυνατό σενάριο, χωρις το παραμικρό ψεγάδι. Έχουν στήσει τοςο καλα την ιστορια που, μεχρι και την Τετάρτη σεζόν, μαθαίνουμε πράγματα που ειπώθηκαν πολυ πιο πριν. Δεν έχουν ξεχάσει τίποτε απολύτως. Όσο για τα σκηνικά, ςιναι απίστευτα και πολυ αληθοφανή. Οι ηθοποιοί παρα πολυ καλοί στους ρόλους τους, ο καθε χαρακτήρας γίνεται αγαπητός για διάφορους λόγους. Όλοι έχουν κατι κρυμμένο το οποίο μόλις ανακαλύψεις, νιώθεις μια συμπάθεια γι αυτόν τον χαρακτήρα. Πείτε με τρελό, πολυ πιθανό ειναι. :P Όλοι οι χαρακτηρες ειναι πολυδιάστατοι εκτός απο τη πρωταγωνίστρια, την Εμμα Σουαν, η οποία ειναι παντελώς αδιάφορη. Αυτο ειναι απο τα αδύναμα κομμάτια της σειράς. Πολυ αξιόλογη σειρά, την συνιστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απορώ πώς τους ξέφυγε η Αθήνα στα γυρίσματα. Τι, έχει σκηνές στην Αθήνα; Τελικά δεν έχει;;

 

 

Αν λες για την καινούρια ταινία που θα βγει, οι σκηνές που υποτίθεται πως διαδραματίζονται στην Αθήνα έχουν γυριστεί στην Ισπανία. Ωστόσο, στο τέλος της 1ης ταινίας, η τελευταία σκηνή έχει γυριστεί στην Ελλάδα. Μύκονοοοοοος... :mazoreta:

 

 

Angel.tze,έχεις υπ' όψιν σου τη σειρά Fables; Επειδή αρχικά το Once Upon A Time θα βασιζόταν επακριβώς πάνω στο κόμικ, αλλά επειδή δεν τα βρήκανε στα χρήματα (λογικά), δημιούργησαν κάτι παραπλήσιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

βλεπω απο προχτες το house of cards με τον kevin spacey, http://www.imdb.com/title/tt1856010/?ref_=nv_sr_1

απιστευτη σειρα για ενα αδιστακτο πολιτικο,που παταει κυριολεκτικα επι πτωματων! για να πετυχει τους στοχους του.

ο kevin spacey δινει ρεσιταλ στον πρωταγωνιστικο ρολο αλλα και ολο το καστ ειναι πολυ καλο.

φοβερη σειρα και πολυ εθιστικη! :div:

 

υγ. μου αρεσει πολυ το μουσικο theme που ανοιγει την σειρα,θα το ονομαζα "η μελωδια της δολοπλοκιας και της προδοσιας"!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=DbWcdaeYrsI

Επεξεργασία από moviefan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ειδα χθες βραδυ επιτέλους το Avengers: Age of Ultron και μπορώ να πω άνετα ότι με πόρωσε. Δράση, κωμωδία, ρομάντζο, μυστήριο όλα σε τέλεια αναλογία ώστε να μην γίνονται πληκτικά και να κάνει η ταινία κοιλιά :clap2: . Εξαιρετικά τα δίδυμα και ο Ούλτρον του οποίου η εμφάνιση ήταν πολύ ωραία  αν και θα τον προτιμούσα περισσότερο κακό και μοχθηρό :) ... Το μονο που με απογοήτευσε ήταν ότι δεν εμφανίστηκε καθόλου ο Φιλ Κουλσον και η Πέπερ Ποτς, ειδικά ο πρώτος ήταν χτυπητή απουσία!! :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Angel.tze,έχεις υπ' όψιν σου τη σειρά Fables; Επειδή αρχικά το Once Upon A Time θα βασιζόταν επακριβώς πάνω στο κόμικ, αλλά επειδή δεν τα βρήκανε στα χρήματα (λογικά), δημιούργησαν κάτι παραπλήσιο...

Ωωω! Πρώτη φορα το βλεπω! Θα το τσεκάρω αν μπορέσω. Παντως βλεπω απο την παρουσίαση, οτι στο μεταγενέστερο κομμάτι, η πλοκή αλλάζει τελείως στο καθένα. Έχεις δει το Once Upon A Time για να μου επιβεβαιώσεις την υποψία μου;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν ειναι βασισμένο στο fables, απλά αντλει την κεντρικη του ιδέα απ' αυτο :)

το fables ειναι σαφως ανωτερο απο το Once upon a time :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Νομιζω οτι παει με βαση τι επιασες πρωτο. Επισης, ειναι και τα γουστα. Για να πω την αμαρτια μου, το Once Upon a Time φαινεται πολυ καλυτερο απο το Fables, κρινοντας παντα απο την παρουσιαση. Φυσικα θα το διαβασω για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη. Αραγες το εχει στη Βιβλιοθηκη της Λεσχης;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αραγες το εχει στη Βιβλιοθηκη της Λεσχης;

Υπάρχει ένας τόμος με τα πρώτα τεύχη στα ελληνικά. Και αξίζει πάρα πολύ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

δεν ειναι βασισμένο στο fables, απλά αντλει την κεντρικη του ιδέα απ' αυτο :)

το fables ειναι σαφως ανωτερο απο το Once upon a time :)

 

Αυτό που είπε!

 

Έχω διαβάσει όλη τη σειρά fables αλλά το once upon a time το βαρέθηκα μετά τον 2ο κύκλο.

 

Έξυπνη η ιδέα (ασχέτως εάν προηγήθηκε το fables), αλλά η εκτέλεση κακή κατ' εμένα. Οι χαρακτήρες μου φάνηκαν ψεύτικοι και αρκετά προβλέψιμοι ως προς τα λάθη/βλακείες που έκαναν για να προχωράει το σενάριο (σε αυτό το σημείο μου θύμησε λίγο sons of anarchy: ο βλάκας χαρακτήρας κάνει την τάδε βλακεία για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε για 5-6 επεισόδια..). Οι ερμηνείες τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ειδικά οι δύο πρωταγωνίστριες δεν παλεύονταν. Ας μην γκρινιάξω άλλο, πάει και καιρός που τα είδα και δεν θυμάμαι πιο πολλές λεπτομέρειες. Πάντως σε όσους άρεσε η σειρά προτείνω ανεπιφύλακτα το fables.

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομιζω οτι παει με βαση τι επιασες πρωτο. Επισης, ειναι και τα γουστα. Για να πω την αμαρτια μου, το Once Upon a Time φαινεται πολυ καλυτερο απο το Fables, κρινοντας παντα απο την παρουσιαση. Φυσικα θα το διαβασω για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη. Αραγες το εχει στη Βιβλιοθηκη της Λεσχης;

σιγουρα παιζει ρόλο και το προσωπικό γουστο, σίγουρα παιζει ρόλο είπσης και το ποιο προηγηθηκε :)

ο πρωτος μεταφρασμενος τόμος (που ειναι και ο πιο αδυναμος σε σχεση με τους υπολοιπους) υπάρχει στη βιβλιοθηκη της λεφικ :)

τους υπόλοιπους αν σ ενδιαφερει, θα πρέπει να τους αγορασεις στα αγγλικα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ωραια λοιπον, θα του ριξω μια ματια να το δω. Αυτο οταν κι αμα περασω απο Λεσχη. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

σιγουρα παιζει ρόλο και το προσωπικό γουστο, σίγουρα παιζει ρόλο είπσης και το ποιο προηγηθηκε :)

ο πρωτος μεταφρασμενος τόμος (που ειναι και ο πιο αδυναμος σε σχεση με τους υπολοιπους) υπάρχει στη βιβλιοθηκη της λεφικ :)

τους υπόλοιπους αν σ ενδιαφερει, θα πρέπει να τους αγορασεις στα αγγλικα :beer:

Ή να τους κατεβάσει! Ισχύει ότι είναι πιο αδύναμος σε σχέση με τα όσα ακολουθούν, αλλά σε κάνει να το συνεχίσεις. Και μετά δεν ξεκολλάς εύκολα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τις προάλλες είδα το Barry Lyndon, και σήμερα έπεσα εντελώς τυχαία σε αυτό το instrumental των Chieftains που χρησιμοποιήθηκε στην πρώτη σκηνή της ταινίας. :P

 

O (φανταστικός) Βίος και η Πολιτεία ενός Ιρλανδού που προσπαθεί να δημιουργήσει μια περιουσία στην Ευρώπη του 18ου αιώνα. Και να γίνει μέλος της αριστοκρατίας. Ντάξ, η γνωστή ιστορία ενός ανθρώπου που είναι ουσιαστικά κακός, αλλά τον συμπαθείς που και πού και που είναι και καλά πολύπλοκος. Περίμενα να μου αρέσει περισσότερο, μιας και περιέχει και μερικές σκηνές απ'τον Επταετή Πόλεμο και μιας και αυτά που διάβασα για την σκηνοθεσία με εντυπωσίασαν. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχε κάτι που βρήκα καταπληκτικό ή που μου άρεσε ιδιαίτερα. Ίσα-ίσα κουράστηκα σε μερικά σημεία.

 

Θα της ξαναδώσω μια ευκαιρία στο μέλλον πάντως. :)

 

Eίδα και το Prometheus το οποίο δεν περίμενα να μου αρέσει αλλά μου άρεσε. Είναι αλήθεια ότι κάπου μετά το 1/3 το σενάριο το χάνει λίγο-πολύ, αλλά πολλές σκηνές μου άρεσαν, και άλλωστε είναι μια πολύ όμορφη (οπτικά) ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Grimm...μ' άρεσει κιόλας

 

2ος κύκλος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Rudderless του William Macy ήταν πάρα πολύ όμορφο, γλυκόπικρο, με μια σεναριακή έκπληξη που δεν την περιμένεις και με πάρα πολύ μουσική. Για όσους τους αρέσαν τα Once, Begin Again, Inside Llewyn Davis κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ρεβέκκα 1940

 

Η πρώτη, νομίζω, ταινία του Alfred Hitchcock στο Hollywood. Μια υπηρέτρια, θηλυκός βαλές, όπως τελωσπαντων προσδιορίζονταν εκείνα τα χρόνια, γοητεύει με τον υποτακτικό, αθώο και γλυκό χαρακτήρα της έναν πλούσιο χήρο. Η είσοδός της στον κύκλο του δεν είναι και τόσο εύκολη, αφού όλα της φαίνονται λίγο σαν ψυχρό παραμύθι. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η αρχηοικονόμος της έπαυλης που τη μισεί και δεν το κρύβει ιδιαίτερα. Πυρ, γυνή, και θάλασσα. Ποιος είδε τη "γυνή" του σπιτιού και δε φοβήθηκε. Το φάντασμα της τέλειας πρώην κυρίας του κυρίου είναι ο κύριος λόγος. Η Ρεβέκκα πέθανε σε ένα ατύχημα στη "θάλασσα". Οι αδεξιότητές της νέας και κάποιες λάθος κινήσεις της θρέφουν αυτήν την κατάσταση. Όλο και περισσότερα στοιχεία βγαίνουν στην επιφάνεια και όλο περισσότερο ένοχοι φαίνονται να περιτριγυρίζουν τη νέα νύφη. Ώσπου έρχεται η ώρα του "πυρ". 

Πολύ καλό θρίλερ, με κάποια αδύναμα εφέ (1940 γαρ) που δεν ενοχλούν όμως καθόλου. Διασκεδαστική και άρτια ταινία. Το καραγούσταρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρεβέκκα 1940

 

Η πρώτη, νομίζω, ταινία του Alfred Hitchcock στο Hollywood. Μια υπηρέτρια, θηλυκός βαλές, όπως τελωσπαντων προσδιορίζονταν εκείνα τα χρόνια, γοητεύει με τον υποτακτικό, αθώο και γλυκό χαρακτήρα της έναν πλούσιο χήρο. Η είσοδός της στον κύκλο του δεν είναι και τόσο εύκολη, αφού όλα της φαίνονται λίγο σαν ψυχρό παραμύθι. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η αρχηοικονόμος της έπαυλης που τη μισεί και δεν το κρύβει ιδιαίτερα. Πυρ, γυνή, και θάλασσα. Ποιος είδε τη "γυνή" του σπιτιού και δε φοβήθηκε. Το φάντασμα της τέλειας πρώην κυρίας του κυρίου είναι ο κύριος λόγος. Η Ρεβέκκα πέθανε σε ένα ατύχημα στη "θάλασσα". Οι αδεξιότητές της νέας και κάποιες λάθος κινήσεις της θρέφουν αυτήν την κατάσταση. Όλο και περισσότερα στοιχεία βγαίνουν στην επιφάνεια και όλο περισσότερο ένοχοι φαίνονται να περιτριγυρίζουν τη νέα νύφη. Ώσπου έρχεται η ώρα του "πυρ". 

Πολύ καλό θρίλερ, με κάποια αδύναμα εφέ (1940 γαρ) που δεν ενοχλούν όμως καθόλου. Διασκεδαστική και άρτια ταινία. Το καραγούσταρα.

 

 

Φοβερη ταινια.κλασσικη.υπαρχει και sequel σε βιβλιο (Mrs De Winter)

Δεν εχω κατσει να το διαβασω οποτε δεν εχω αποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εχθες το βραδυ ειπα να δω κατι ελαφρυ και ετσι ειδα ξανα το Requiem for a Dream. :P
Η ταινια δε χρειαζεται συστασεις.Ειναι μια απο τις ταινιες που πρεπει να δει καποιος στη διαρκεια της ζωης του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχθες το βραδυ ειπα να δω κατι ελαφρυ και ετσι ειδα ξανα το Requiem for a Dream. :P

Η ταινια δε χρειαζεται συστασεις.Ειναι μια απο τις ταινιες που πρεπει να δει καποιος στη διαρκεια της ζωης του.

ταινια που με σόκαρε όσο λίγες :)

ειδικά στο τέλος που δειχνει τί συμβαινει στον καθενα απο τους πρωταγωνιστές, ο Αρονόφσκι δίνει ρεστα στο μονταζ!

πολύ δυνατη ταινία, πάνω στα ναρκωτικά καθε είδους (κι όχι μονο τα "γνωστα" )

όταν τη πρωτοείδα στο σινεμα, με επηρέασε τόσο πολύ που βρέθηκα να κλαίω για κανα δεκαλεπτο αφότου τελειωσε η ταινια χωρις να μπορω να το ελεγξω (εντονη συναισθηματικη φορτιση :P )

 

συστηνεται για όλους, αρκει να εχετε γερα νευρα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Οντως το μονταζ στις τελευταιες σκηνες ειναι υπερβολικα δυνατο και μενει ανεξιτηλο στη μνημη του θεατη.
Πρωτη φορα ειχα δει τη ταινια πριν 7 χρονια και ακομη θυμομουν καθαρα λεπτομερειες.Απο τα λιγα εργα που θα μου μεινουν αξεχαστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.