Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγω, λοιπον, ειπα να δω χθες το ''Chronicle'', μια ταινια που προσπαθει να αποδωσει με ρεαλισμο την ζωη τριων εφηβων, οι οποιοι αποκτουν υπερδυναμεις, μετα απο μια περιεργη ανακαλυψη που εκαναν. Η ταινια εχει το ιδιορυθμο χαρακτηριστικο που εχουν οι ταινιες ''Μεταφυσικη δραστηριοτητα'', το οτι ολα τα γεγονοτα που συμβαινουν στην ταινια καταγραφονται απο μια πραγματικη καμερα. Αυτο εχει και τα θετικα, εχει και τα αρνητικα του ομως: προκειμενου να δειξουν οτι ολα αυτα καταγραφονται απο μια καμερα, εγιναν, συνεπως, πολλες μετατροπες στο σεναριο, και η ταινια χανει στην αναλυση των υπολοιπων χαρακτηρων, περα απο του πρωταγωνιστικου, διοτι ο ιδιοκτητης της καμερας και πρωταγωνιστης δεν μπορει να καταγραψει προσωπικες στιγμες των αλλων χαρακτηρων, εκτος απο τις δικες του. Παρολα αυτα, για χαρη της διασκεδασης, την παιρνει μαζι του οταν πεταει, οταν μαχεται, οταν γινεται ο κακος χαμος, ΠΑΝΤΟΥ. Για χαρη, δηλαδη, της συγκεκριμενης τεχνικης του σκηνοθετη, η ταινια χανει στο σεναριο, το οποιο θα μπορουσε να ητανε σπουδαιο, καθως βλεπουμε οτι οι σεναριογραφοι, εχουν αποψη, κανουν εξαιρετικη δουλεια πανω στην ψυχοσυνθεση του πρωταγωνιστικου ρολου, και δομουν ετσι το σεναριο, ωστε να εχει μια σταδιακη κλιμακωση, πριν το τελικο ξεσπασμα.

Γενικα, ειναι μια πολυ καλη ταινια, που θα μπορουσε, ομως, να ητανε πολυ καλυτερη. Πηρε πολυ καλες κριτικες, παρολα αυτα, και πηγε εξαιρετικα και στο box-office ως μια low budget ταινια (οσο low-budget μπορει να χαρακτηριστει μια ταινια 15 εκατομμυριων, αλλα that's hollywood) που εβγαλε τα 10πλασια απο τον αρχικο προυπολογισμο της. Για μας τους φιλους των κομικς, ειναι μια διαφορετικη, ρεαλιστικοτερη απεικονιση των υπερηρωων.

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εργάρα :)Serbuan Maut. ή αλλιώς The Raid: Redemption. Ινδονησιακή. Ω ναι! :)

 

διαβάζω παντου εργάρα, ταινιάρα, imdb (τώρα 7.9 όταν είχα κοιτάξει εγώ 8.6 !!!!) και λέω εδώ είμαστε..

 

αλλα δεν, όχι, καλή αλλα μέχρι εκεί..

 

και δεν τα γράφω τα παραπάνω γιατι δεν μου αρέσουν αυτες οι ταινίες, αν δεν μου άρεσαν δεν θα την έβλεπα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόν. Zade. Σου έχω εργάρα :)Serbuan Maut. ή αλλιώς The Raid: Redemption. Ινδονησιακή. Ω ναι! :)

 

Τρεηλεράκι για να γουστάρουμε

 

 

:cheers5:

 

Το έχω δει ρε. μου φαίνεται κάτι λίγα ποστ πιο πίσω έχω γράψει και τη γνώμη μου. Παίζει στα ίσα τις δύο επικότερες εργάρες του John Woo, το Killer και το Hard Boiled.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

λοιπον...γενικα βλεπω παρα πολλες ταινιες αλλα σπανια γραφω σε αυτο το τοπικ...

αλλα χθες ειδα τον ΔΙΚΤΑΤΩΡΑ οποτε καταβαινετε...

 

η ταινια διαρκει 70 λεπτα αν θυμαμαι, ειναι μεγαλη καφριλα και ειχα καιρο να ριξω τοσο γελιο σε ταινια...

τι πλακα!!!!!!

κορυφαιο ηταν...

 

Η ιστορια εχει να κανει με τον δικτατωρα της τελευταιας χωρας με τετοιο πολιτευμα(ο θεος να το κανει πολιτευμα). Ολα καλα...Κανει οτι θελει, σκοτωνει οποιον θελει...Παιζει Wii Terrorist 2K12 κτλ μεχρι που ανακοινωνει οτι εχει πυρινικα οπλα και τα Ηνωμενα Εθνη στρεφονται εναντιον του...Για να μην καταστραφει λοιπον η Γουαντιγια, η χωρα του ο Δικτατωρας Αλαντιν πρεπει να παει στην ΝΥ και να συζητησει με τις αλλες χωρες σε διεθνες συνεδριο...Ομως μια σκευωρια οδηγει στον Αλαντιν να χασει τη θεση του αφου βαζουν εναν σωσια αντι για αυτον και αυτον προσπαθουν να τον σκοτωσουν ωστε να πουληθουν τα πετρελαια της χωρας αν και εφοσον το πολιτευμα γινει δημοκρατικο...

Ετσι, παρακολουθουμε τον υπερκαφρο, με τελειες ατακες και πραξεις Αλαντιν να προσπαθει να εισβαλλει στο ξενοδοχειο του και να παρει τη θεση του σωσια του...

 

Η ταινια εχει κορυφαιες ατακες.....!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

tremeseason2hbo1.jpg

 

 

Μόλις τελείωσα την πρώτη σεζόν της σειράς

Treme. Πρόκειται για το δημιούργημα των David Simon (Wire) και Eric Overmyer (Law & Order, Wire), που εστιάζει στην επίδραση του καταστροφικού τυφώνα Katrina, στην ζωή των κατοίκων της Νέας Ορλεάνης. Η σειρά δεν στέκεται τόσο στα γεγονότα που συνέβησαν πριν και μετά τον τυφώνα, αλλά προτιμά να μας παρουσιάσει το μεγαλείο μιας κάποτε ένδοξης πόλης, που παραμένει στη ουσία ίδια παρ όλες τις κακουχίες που υπέστη, γιατί η μαγεία και το πνεύμα της Νέας Ορλεάνης ζουν ανέγγιχτα στη νοοτροπία και την κουλτούρα των ανθρώπων της. Άμα είσαι λάτρης του φαγητού και της μουσικής θα την εκτιμήσεις ιδιαίτερα.Οι δημιουργοί φαίνεται ότι έχουν μελετήσει καλά τις συνήθειες αυτής της πόλης, έχοντας στο πλευρό τους συμβούλους όπως ο Anthony Bourdain, γνωστός σεφ στο χώρο της γευσιγνωσίας . Σε κάθε επεισόδιο παρελαύνουν διάσημοι μουσικοί, με αποκορύφωμα τον Dr. John, ζωντανό θρύλο της μουσικής σκηνής της Νέας Ορλεάλης (προσωπικά τον λατρεύω..). Για άλλη μια φορά το HBO κάνει το θαύμα του, και προβάλει μια πρωτότυπη και καλοδουλεμένη σειρά με πολλές προοπτικές εξέλιξης. Να μη ξεχάσω να αναφέρω ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό του Treme,είναι η σαφής πολιτική του τοποθέτηση.Υπάρχουν αναφορές που υποστηρίζουν ότι η φτηνή και πρόχειρη κατασκευή των φραγμάτων συνέβαλαν σε μεγάλο βαθμό στην ολοκληρωτική καταστροφή, αναφορές ακόμα γίνονται και για την αδιαφορία της κυβέρνησης για μια σωστή ανοικοδόμηση της πόλης .Πιστεύω ότι θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον,αλλά και σημασία, εάν μέσα από τη σειρά θιχτούν τα πραγματικά πολιτικά συμφέροντα, που αφήνουν μια τόσο όμορφη πόλη να μαραζώνει αλλά και τα αδίστακτα μέτρα που επέβαλε η κυβέρνηση , μαζί με την υποτιθέμενη βοήθεια της.

 

 

Treme και ξερό ψωμί... Από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει evar!!! Γενικά γουστάρω πάρα πολύ και jazz blues cajun soul και γενικα new orleans καταστάσεις οπότε τη λατρεύω αυτή τη σειρά. 23 sept SEASON 3!!!!! FRAK YEAH!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το έχω δει ρε. μου φαίνεται κάτι λίγα ποστ πιο πίσω έχω γράψει και τη γνώμη μου. Παίζει στα ίσα τις δύο επικότερες εργάρες του John Woo, το Killer και το Hard Boiled.

 

κάτι θυμόμουν αμυδρά, αλλά όταν έβαλα τη λέξη redemption στο search δεν μου έβγαλε κάτι (ή έστω δεν το πρόσεξα εγώ)

 

:cheers5:

 

εδιτ. βασικά μου θύμισε πολύ το Tropa de Elite αλλά και το Battle Royale . Και τα 3 έχουν μια πολύ διαφορετική και φρέσκια ματιά στο είδος περιπέτεια. (αντιθέτως λχ, ξαναείδα το Indiana Jones and the Last Crusade.... οκ... διασκέδασα.. παροχημένη όμως σεναριακά. Έχει ορισμένα πολύ δυνατά σημεία, αλλά κάποια πράγματα έχουν εξαφανιστεί πλέον (για παράδειγμα, πλέον, ο 700χρονος ιππότης από το παρελθόν θα τον έδειχναν να μιλάει λατινικά ή τι διάολο θα έπρεπε να μιλάει κανονικά. Και θα κοπάναγαν υπότιτλους. Αυτό ως μέθοδος, ως τρόπος αφήγησης, δεν υπήρχε τότε και τώρα ξενίζει που τον βλέπεις να μιλάει αγγλικά :) ))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

όχι μόνο δεν καταργήθηκε αυτό το να μιλάνε αγγλικά ξένοι και να αναγράφονται υπότιτλοι όπως προτίνεις (και συμφωνώ!!) (στην περίπτωση που αναφέρεις ο ιππότης έπρεπε να μιλάει λατινικά πχ..) αλλά είναι και 'οσκαρικές' ταινίες που συνεχίζουν να κάνουν αυτά τα πράγματα. Κάνε μια αναδρομή πίσω στο 'μακρινό' 2008 και στο THE READER ταινία που η (εκνευριστική για μένα) Kate Winslet μας μιλούσε για δύο ώρες αγγλικά με γερμανική προφορά. Και πήρε και Όσκαρ. Είμαι σίγουρος πως θα έχω κι άλλα παραδείγματα αν το σκεφτώ (αλλά τώρα βαριέμαι να σκεφτώ :yahoo: ). Όμως αυτό μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, οπότε το θυμάμαι περισσότερο.

 

Στο μεταξύ πρώτη φορά διαβάζω αυτό το τόπικ και έτυχε να δώ το δικό σου πόστ... σόρρυ :PPP:

 

 

Υ.Γ. Και το καλύτερο, αλλά και παλαιότερο παράδειγμα είναι ο Kevin Costner στο Robin Hood: Prince of Thieves που υποτίθεται είναι ο Ρομπέν των Δασών και μια προσπαθεί να κάνει αγγλική προφορά, όμως περισσότερο ξεχνιέται και ακούγεται σαν ληστής από την Αλαμπάμα. Κορυφαία βλακεία στην συγκεκριμένη ταινία :wall:

 

 

 

κάτι θυμόμουν αμυδρά, αλλά όταν έβαλα τη λέξη redemption στο search δεν μου έβγαλε κάτι (ή έστω δεν το πρόσεξα εγώ)

 

:cheers5:

 

εδιτ. βασικά μου θύμισε πολύ το Tropa de Elite αλλά και το Battle Royale . Και τα 3 έχουν μια πολύ διαφορετική και φρέσκια ματιά στο είδος περιπέτεια. (αντιθέτως λχ, ξαναείδα το Indiana Jones and the Last Crusade.... οκ... διασκέδασα.. παροχημένη όμως σεναριακά. Έχει ορισμένα πολύ δυνατά σημεία, αλλά κάποια πράγματα έχουν εξαφανιστεί πλέον (για παράδειγμα, πλέον, ο 700χρονος ιππότης από το παρελθόν θα τον έδειχναν να μιλάει λατινικά ή τι διάολο θα έπρεπε να μιλάει κανονικά. Και θα κοπάναγαν υπότιτλους. Αυτό ως μέθοδος, ως τρόπος αφήγησης, δεν υπήρχε τότε και τώρα ξενίζει που τον βλέπεις να μιλάει αγγλικά :) ))

Επεξεργασία από trelele
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν διαφωνώ στο ότι δεν καταργήθηκε πλήρως, αλλά έχει αλλάξει *πάρα* πολύ η στάση στο θέμα. Ως κραυγαλαίο παράδειγμα θα πάρω τις 2 ταινίες του Gibson, αυτή με τους Μάγια/Αζτέκους/τιστοδαιμονα και την άλλη με τον Ιησού όπου δεν μιλάνε γρι αγγλικά :) Αν και δεν αναφέρομαι σε αυτό, σε ολόκληρη ταινία. Αναφέρομαι στο ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των σεκάνς που θέλουν υπότιτλους στα αγγλικά. Πλέον φτάνουν στο σημείο να λένε οι ίδιοι οι ηθοποιοί (ως μέρος του ρόλου τους) "ας μιλήσουμε τώρα στα αγγλικά για να σε διευκολύνω". Νομίζω ότι άμα ξαναγύριζαν *σήμερα* το συγκεκριμένο Indy, ο ιππότης θα μίλαγε κανονικά μεσαιωνικά αγγλικά ή λατινικά. :)

 

Στη ταινία που έφερες ως παράδειγμα, δεν θα περίμενα ποτέ να βάλουν να μιλάνε γερμανικά όλοι οι αγγλόφωνοι ηθοποιοί επειδή και καλά είναι Γερμανοί :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν διαφωνώ στο ότι δεν καταργήθηκε πλήρως, αλλά έχει αλλάξει *πάρα* πολύ η στάση στο θέμα. Ως κραυγαλαίο παράδειγμα θα πάρω τις 2 ταινίες του Gibson, αυτή με τους Μάγια/Αζτέκους/τιστοδαιμονα και την άλλη με τον Ιησού όπου δεν μιλάνε γρι αγγλικά :) Αν και δεν αναφέρομαι σε αυτό, σε ολόκληρη ταινία. Αναφέρομαι στο ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των σεκάνς που θέλουν υπότιτλους στα αγγλικά. Πλέον φτάνουν στο σημείο να λένε οι ίδιοι οι ηθοποιοί (ως μέρος του ρόλου τους) "ας μιλήσουμε τώρα στα αγγλικά για να σε διευκολύνω". Νομίζω ότι άμα ξαναγύριζαν *σήμερα* το συγκεκριμένο Indy, ο ιππότης θα μίλαγε κανονικά μεσαιωνικά αγγλικά ή λατινικά. :)

 

Στη ταινία που έφερες ως παράδειγμα, δεν θα περίμενα ποτέ να βάλουν να μιλάνε γερμανικά όλοι οι αγγλόφωνοι ηθοποιοί επειδή και καλά είναι Γερμανοί :)

 

:cheers5:

 

 

Ας έβαζαν γερμανούς ηθοποιούς! Μια χαρά ταινίες κάνουν οι γερμανοι. Εγώ εννοούσα ότι όλο το concept του έργου εκείνου ήταν λάθος.

 

Κατά τα άλλα συμφωνούμε πλήρως. Απλά ώς παράδειγμα είπα το Reader :yahoo:

 

Και επειδή θυμήθηκα και κάτι πολύ κορυφαίο... Ψάξε και την ταινία Genghis Khan με τον John Wayne να παίζει τον Khan!!!! Εδώ πάω πολύ παλιά αλλά δεν πειράζει... αξίζει :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όοοοχι. Γουστάρω τον Δούκα μέχρι εκεί που δεν πάει, οπότε δεν θα πάω να μαγαρίσω την ψυχούλα μου! :) Μου αρκεί η Γιαπωνοποίηση του Κόννερυ σε ένα James Bond (you only live twice? ) :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μολις γυρισα απο αυτην εδω την ταινια! Hysteria ή στα ελληνικα Η μηχανη της χαρας!

η ιστορια του πρωτου δονητη που φτιαχτηκε για ιατρικους σκοπους!

η ταινια εχει μπολικο βρετανικο χιουμορ,λιγο κλασικο ρομαντζο και απο αυτο που λεμε ακυρες καταστασεις!α,εχει και κινημα φεμινισμου μεσα!ευχαριστο θεαμα,περασα ωραια το βραδυ μου,σε μερικες σκηνες χτυπιομουν απο τα γελια!

η βαθμολογια στο imdb κατα τη γνωμη μου το αδικει αλλα οκ,αμα φτασουμε να εμπιστευομαστε το imdb για ταινιες.....

:beer:

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ευχάριστες καλοκαιρινές καφρίλες. Η πρώτη είναι «θρίλερ» ενώ η δεύτερη είναι sequel κωμωδία.

Piranha 3D (2010)

 

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Εγω προσφατα ειδα την ταινια Your Highness, εκπληκτικη ! Κομωδια και δραση καθως περιεχει και αστειο ακαταληλο περιεχομενο.Απιστευτο σεναριο,καταπληκτικη ερμηνεια τον ηθοποιωνΜακαρι να βγει και δευτερη ταινια :papas: !!!Ξερει κανεις αν θα βγει δευτερη ταινια εραγκον?Εχω διαβασει τα βιβλια και ειναι απο τα καλυτερα μυθηστορηματα των εποχων!Αλλα παντα καλυτερη θα ειναι το Αρχοντας των δαχτιλιδιων και φυσικα το αβαταρ του Τζειμς Καμερον!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

- καλά, δεν διάβασες ότι είναι μάπα?

- το διάβασα

- δεν είδες το τρέηλερ και φαινόταν μάπα?

- το είδα

- τότε, τι έκατσες και την είδες?

- εεε... δεν υπάρχουν και πολλές ταινίες με πολεμικά πλοία, είπα μπας και αυτή η διαφορετικότητα μου την κάνει κάπως ευχάριστη.

- και?

- τι και? καραμάπα.

 

πέρι Battleship ο λόγος

 

 

τουλάχιστον οι εξωγήινοι ήταν αρκετά ενδιαφέροντες

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4600 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ειδα προσφατα το Man on a ledge

Λοιπον η ιστορια ειναι η εξης:

Υστερα απο ενα γευμα στο δωματιο του ξενοδοχειου <<Ρουζβελτ>> του Μανχαταν,ενας αντρας αφηνει ενα αποχαιρετιστηριο σημειωμα,σκουπιζει τα αποτυπωματα του και βγαινει απο το παραθυρο στο περβαζι...Εδω σταματαω

 

Ηταν μια αρχικα ενδιαφερουσα ιδεα που ξεφουσκωνει γρηγορα...Ειναι μια εντελως προβλεψιμη αστυνομικη περιπετεια

 

4/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πέρι Battleship ο λόγος

 

 

τουλάχιστον οι εξωγήινοι ήταν αρκετά ενδιαφέροντες

 

 

 

 

σχόλια για την ταινία δεν θα κάνω, ήξερα τι θα δω. ο ορισμός της κλασικής αμερικάνικης/χολιγουντιανής παραγωγής

 

αλλα

 

 

οι εξωγήινοι ενδιαφέροντες; μόνο μέχρι να βγάλουν την στολή τους! μα καραφλοί με μουσάκι; λες και ήταν όλοι τους απο κάνα

metal συγκρότημα :P οι πιο άκυροι εξωγήινοι που έχω δει σε ταινία!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το λοιπόν είδα τρεις! Το ταγκό των Χριστουγέννων! Εκπληκτική ελληνική ταινία! Επιτέλους μετά από καιρό είδα κάτι τόσο καλό και ελληνικό! Τώρα θέλω να διαβάσω και το βιβλίο! :)

 

Έχουμε Πάπα.. Μη ρωτήσετε γιατί το είδα..

τζάμπα ήταν :P

Όποιος δεν είναι καθολικός, δεν μπορεί να μπει στο κλίμα.. Τώρα κάτι θέλει να σατυρίσει αυτή η ταινία, κάτι θέλει να πει που είναι μάλλον αυτονόητο, αλλά δεν... καμία αίσθηση όμως! Κοιμήθηκα στο σινεμά κανονικότατα!

 

Μεσάνυχτα στο Παρίσι!.. :hug2: Ένας συγγραφέας, η μέλλουσα γυναίκα του, οι γονείς της, ένα φιλικό ζευγάρι με έναν αντίζηλο! Μα όταν στο Παρίσι σημάνουν μεσάνυχτα, η πόλη αλλάζει, φωτίζεται από γλυκιές λάμπες υγραερίου, όπως τότε......δείτε το! ιδιαίτερα οι ρομαντικές ψυχές, οι λάτρεις των βιβλίων και οι νοσταλγοί άλλων εποχών! Θα σας δώσει έμπνευση για την ίδια την ζωή! :)

 

:imac: Θερινό σινεμάαααααααα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχουμε Πάπα.. Μη ρωτήσετε γιατί το είδα..

τζάμπα ήταν :P

Όποιος δεν είναι καθολικός, δεν μπορεί να μπει στο κλίμα.. Τώρα κάτι θέλει να σατυρίσει αυτή η ταινία, κάτι θέλει να πει που είναι μάλλον αυτονόητο, αλλά δεν... καμία αίσθηση όμως! Κοιμήθηκα στο σινεμά κανονικότατα!

 

 

Κι όμως, το Habemus Papam είναι πολύ καλή ταινία. Δεν χρειάζεται να είσαι καθολικός για να μπεις στο πνεύμα της ταινίας, η οποία δεν σατυρίζει κάτι.

 

Δείχνει απλά το φόβο που νιώθουν μερικοί άνθρωποι μπροστά στο έργο που τους ανατίθεται. Το ότι ο πρωταγωνιστής λυγίζει μπροστά στην εκλογή του ως Πάπας και το σκάει - ΔΕΝ είναι spoiler είναι η υπόθεση της ταινίας και στο δείχνει από πολύ νωρίς - σου δίνει να καταλάβεις ότι όλοι είμαστε απλοί άνθρωποι και ότι δεν είναι ο καθένας ικανός για μεγάλα πράγματα. Εξού και τα βλέμματα ανακούφισης των Καρδιναλίων όταν δεν ψηφίζονταν.

 

Θα σου πρότεινα να την ξαναδείς, γιατί πραγματικά το αξίζει :) O Michelle Piccoli παίζει εξαιρετικά, και ο Moretti είναι πολύ καλός σκηνοθέτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κι όμως, το Habemus Papam είναι πολύ καλή ταινία. Δεν χρειάζεται να είσαι καθολικός για να μπεις στο πνεύμα της ταινίας, η οποία δεν σατυρίζει κάτι.

 

Δείχνει απλά το φόβο που νιώθουν μερικοί άνθρωποι μπροστά στο έργο που τους ανατίθεται. Το ότι ο πρωταγωνιστής λυγίζει μπροστά στην εκλογή του ως Πάπας και το σκάει - ΔΕΝ είναι spoiler είναι η υπόθεση της ταινίας και στο δείχνει από πολύ νωρίς - σου δίνει να καταλάβεις ότι όλοι είμαστε απλοί άνθρωποι και ότι δεν είναι ο καθένας ικανός για μεγάλα πράγματα. Εξού και τα βλέμματα ανακούφισης των Καρδιναλίων όταν δεν ψηφίζονταν.

 

Θα σου πρότεινα να την ξαναδείς, γιατί πραγματικά το αξίζει :) O Michelle Piccoli παίζει εξαιρετικά, και ο Moretti είναι πολύ καλός σκηνοθέτης.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου.. :papas: δεν είναι ο Morreti στα καλύτερα του, αλλά βλέπεται ευχάριστα και σε ορισμένες σκηνές γέλασα πολύ.. (βλ. βόλεϊ, με τα χάπια.. :P ) Ο Morreti πάντως είναι απολαυστικός και σαν ηθοποιός και σαν σκηνοθέτης! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

... η οποία δεν σατυρίζει κάτι.

 

Αν όντως μόνο τον φόβο της ευθύνης ήθελε να δηλώσει η ταινία και δεν ήθελε να καυτηριάσει τίποτα, ένας λόγος παραπάνω για να μην με ελκύει καθόλου... Ένα παρόμοιο θέμα είχε και Ο λόγος του βασιλιά που την ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο... Πολύ πιο δυνατή ταινία...

 

σε ορισμένες σκηνές γέλασα πολύ.. (βλ. βόλεϊ, με τα χάπια.. :P )

 

Για αυτούς τους λόγους ευχόμουν να είναι σατυρική κωμωδία, αλλά και πάλι δεν το έσωσε... Προσωπικά δεν μπορούσα να μπω στο κλίμα της τραγικότητας που υπάρχει εαν

ένας Πάπας δεν δεχτεί την θέση του... so what?? διαλέξτε άλλον... ούτε μπορούσα να νιώσω τον κόσμο που έμεινε χωρίς Πάπα, ή που δεν μπόρεσε να βγει να τους μιλήσει ή το ότι έπρεπε να μείνουν όλοι κλεισμένοι μέχρι να δεχτεί... Το αποδίδω στο ότι δεν μεγάλωσα με τέτοιες ιδέες.. Αν ήμουν καθολική ίσως να το έβρισκα και εγώ τραγικό... Και φυσικά δεν μπορώ να δεχτώ την τόση αυταπάρνηση της ηγετικής θέσης, μιας και τόσες ιστορίες έχουν ειπωθεί για τις δολοπλοκίες των καθολικών (κάτι που ισχύει φυσικά σε όλες τις υψηλόβαθμες θέσεις καθολικών ή μη!)..αλλά μεγάλη κουβέντα αυτή και ασχετη!

Τεσπαν.. Δεν ήταν του γούστου μου η ταινία! Αλλά τι να πεις; Κολοκυθόπιτες!

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όπως είπες, γούστα είναι αυτά.. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καιρό είχα να δω τόσες ταινίες στην σειρά, αλλά τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα.

 

Είδα το Inception για ακόμη μια φορά. Υποβλητικές σκηνές, καλοστημένη δράση, έξυπνο σενάριο, τουλάχιστον αξιοπρεπείς ερμηνείες από όλους.

 

Μετά είδα το The Imaginarium of Dr.Parnassus. Πολύχρωμα σκηνικά και εφέ, σκοτεινή αισθητική, μ'άρεσαν πάρα πολύ οι σκηνές μέσα στο imaginarium. Έχει πολύ χιούμορ. :)

 

Και με αφορμή την κυκλοφορία του The Dark Knight Rises, είπα να ξαναδώ τα Begins και TDK. Το 2ο είναι πολύ ανώτερο, οι Nolan/Nolan/Goyer έχουν καταφέρει να γράψουν τους χαρακτήρες όπως θα έπρεπε, έχουν πλαισιώσει τον Bale με ένα εκπληκτικό cast (Caine, Murphy, Ledger, Eckhart, Oldman, Neeson κτλ.), έχουν βάλει κακούς που απειλούν τον Batman κυρίως ψυχολογικά, αλλά και σωματικά και δυστυχώς ή ευτυχώς έκαναν στην άκρη οτιδήποτε φανταστικό στοιχείο χάριν του ρεαλισμού.

 

Η δεύτερη ταινία, ενώ μπορεί να χαρακτηριστεί τελείως απαισιόδοξη (το κακό νικάει, ο ήρωας δεν παίρνει αυτό που θέλει, ο καλός γίνεται κακός κτλ.), είναι και τρομερά αισιόδοξη, γιατί καταφέρνει να μας δείξει πόσο έχουμε υποτιμήσει τους ανθρώπους (σκηνή με τα φέρυ).

 

Όσον αφορά το cast, δεν είναι μόνο το ταλέντο των ηθοποιών, αλλά και το πόσο ταιριάζει ο καθένας στον εκάστοτε ρόλο. Ακόμα και δεν μοιάζει π.χ. ο Murphy με τον Scarecrow, καταφέρνει να μου θυμίζει τον Scarecrow των κόμικς. Ο Caine είναι ο απόλυτος Alfred, ο Oldman θα έπρεπε να παίζει τον Gordon ώσπου να σταματήσει την υποκριτική κ.ο.κ.

 

To μόνο αρνητικό είναι οι σκηνές δράσης. Λίγο το σκοτάδι, λίγο η χρωματική παλέτα και τα (καφέ στο Begins) φίλτρα, κάνουν την δράση θολή και κακοσκηνοθετημένη.

 

Και φυσικά προτιμώ την ιστορία του TDK. Έχει μαφία, κλείνει κάποια plot-lines του 1ου, έχει πολλές εκρήξεις :P, έχει δύο από τους καλύτερους κακούς και ασχολείται με το θέμα της διαφθοράς και του χάους.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Tangled :D

Αυτή η ταινία απο το 2010 της Disney/Pixar :D

 

Φάση είχε , oldschool Disney humor, με λιγο ρομαντσο ^^

 

 

Η σκηνη με τις αιωρουμενες λάμπες, ήταν απλά μαγίκη, και από άποψη μουσικής, και απο άποψη χρωμάτων κτλ κτλ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ειδα το Watchmen.Αρκετα καλο ηταν!Μου αρεσε.Και σε πλοκη και σε σκηνοθεσια και σε ερμηνεια.Το μονο που με χαλασε ηταν καποιες μικροαλλαγες στην αρχη και το τελος.Αλλα κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22555
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειδα χθες τα abraham lincolln vampire hunter σε πειρατικη ληψη αλλα μου αρεσε και το παλεψα και το ειδα ολο...πολυ καλο ειδικα με καλη εικονα πιστευω θα σκισει...

thats my boy με τον adam sandler...πολυ γελιο...φοβερη κομωδια...

clean skin....ταινια δρασης νομιζω αγγλικης παραγωγης...προκειται για πολυ καλη ταινια και τη συστηνω ανεπιφυλακτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα το Chronicle και μου άρεσε , και είδα το the cabin in the woods και το λάτρεψα!! love letter-φόρος τιμής σε ότι κουβαλάει τον τίτλο horror, πρωτότυπο και έξυπνο σενάριο και χιούμορ. Από ότι κατάλαβα είναι ταινία που ή θα τη μισήσεις ή θα τη λατρέψεις. Συνήθως όσοι δεν είναι horror φανς τη μισούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Bernie . πριν το δω δεν ήξερα τίποτα για την ταινία, ουτε καν τι υπόθεση έχει, μετά έμαθα οτι ειναι αληθινή ιστορία.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

The Tenant του Roman Polanski.

 

Πάρα πολύ καλό ατμοσφαιρικό θρίλερ. Από εκείνα που δεν μπαίνουν αμέσως στο ψητό, αλλά χτίζουν σταδιακά την ιστορία, αργά μεν αλλά παθαίνεις πλάκα όταν παίρνεις χαμπάρι τι γίνεται δε. Η ατμόσφαιρα θύμιζε και λίγο Μωρό της Ρόζμαρι. Πολύ καλός ο Polanski στον πρωταγωνιστκό ρόλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα τα "Wrath Of The Titans" και "The Dictator"...!

 

Το πρώτο είχε πολύ ωραία εφέ και καλούς ηθοποιούς...!

 

 

Με χάλασε λίγο που πέθαναν όλοι οι Θεοί εκτός από τον Άδη...! :P

 

 

Η δεύτερη ήταν μία ταινία που έβγαζε γέλιο και μπορώ να πω ότι πέρασα ευχάριστα την ώρα μου,αλλά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.