Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

βασικα και τα δυο αυτα μπατμαν , εχουν τις σκοτεινες τους σκηνες (μπαττμαν ειναι ουτως η αλλως ) αλλα εχουν και καποιες αρκετα "φωτεινες" .

πχ οταν ο μπρους παει στο χονγκ κονγκ στο dark knight (οχι το βραδυ αλλα την ημερα)

 

και φυσικα μην ξεχναμε τον zimmer που με την μουσικη του πλαισιωνει τελεια τοσο τις σκηνες δρασης οσο και τις υπολοιπες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια και μιλήσατε για κωμωδίες, η τελευταία φορά που πραγματικά γέλασα σε ταινία ήταν το "Κι αν σου κάτσει;" (Whatever Works) του Γούντι Άλεν και - λίγο πριν ή λίγο μετά - όταν ξαναείδα μαζί με τον 10χρονο γιο μου το "Μοντέρνοι καιροί" του Τσάρλι Τσάπλιν. ΟΚ, χαμογέλασα λίγο και σε ταινίες όπως Paul και The Kids Are All Right, αλλά μέχρι εκεί. Αν κάποιοι καταφέρνουν και ξεκαρδίζονται με Τζιμ Κάρεϊ, Hangover 1,2,3... ή δεν ξέρω εγώ ποια άλλη αμερικάνικη σαχλαμάρα (με ή χωρίς υπόδειξη γέλιου), λυπάμαι αλλά μου είναι αδύνατο. Νομίζω πως η κωμωδία είναι πολύ δύσκολη και χρειάζεται αληθινό ταλέντο, που προφανώς δεν είναι είδος εν αφθονία στο σημερινό Χόλιγουντ (αλλά και αλλού). Μας λείπουν κωμικοί σαν τον Πίτερ Σέλερς ή τους Μόντι Πάιθον, για να αναφέρω τα πρώτα ονόματα που μου έρχονται στον νου.

 

Αν κάποιος άλλος έχει προτάσεις για αληθινές κωμωδίες, ας μας τις πει και θα τον ευγνωμονούμε αιώνια. Το Picassos Aventyr, που προαναφέρθηκε, υπάρχει στο Vuze σε μέγεθος περίπου 4.3 GB. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά δυστυχώς έχω ελάχιστο χώρο στον σκληρό....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ου ου υου ουυυυ 666 (σιξ χαντρεντ εντ σιξτυ σιξ) ου ουουουουουυουο κακε αμερικάνικε κινηματογράφε

ουουουυο κακο χόλυγουντ!

 

louka_2005-03-01.asf.jpg

 

:hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό κατάλαβες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από πού είναι οι άλλες ταινίες που αναφέρω; Από το Τιμπουκτού;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτό κατάλαβες;

 

δεν απάντησα σε σένα δρόμε..

το αίσθημα που μου βγάζουν οι 10 σελίδες του τόπικ είναι

και το είπα με αστειάκι μπας και γελάσουμε λίγο :)

 

edit:

κι απ' ότι είδα πρόλαβες να κοροιδέψεις κι εσύ cool :P

 

(επίσης υπάρχει και το edit :lmao: )

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τι εννοήτε??Κάτι χάνω!Αν γράφει κάτι η εικόνα,δεν μπορώ να το δω γιατί μου την βγάζει πολύ μικρή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κρίμα νεο παιδί να την βλέπεις μικρή (την εικόνα)

 

ποια εικόνα;

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

δεν είχα δει τα edit σας :iron: (άκυρο εμότικον αλλά βαριέμαι να ψάξω κάποιο άλλο και πάντα ήθελα να το βάλω κάπου!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν κάποιοι καταφέρνουν και ξεκαρδίζονται με Τζιμ Κάρεϊ, Hangover 1,2,3... ή δεν ξέρω εγώ ποια άλλη αμερικάνικη σαχλαμάρα (με ή χωρίς υπόδειξη γέλιου), λυπάμαι αλλά μου είναι αδύνατο. Νομίζω πως η κωμωδία είναι πολύ δύσκολη και χρειάζεται αληθινό ταλέντο, που προφανώς δεν είναι είδος εν αφθονία στο σημερινό Χόλιγουντ (αλλά και αλλού). Μας λείπουν κωμικοί σαν τον Πίτερ Σέλερς ή τους Μόντι Πάιθον, για να αναφέρω τα πρώτα ονόματα που μου έρχονται στον νου.

 

Είμαι μαθητής της Μεγάλης Σχολής Αμερικανικής Σαχλαμάρας και μεγάλος φαν Σέλερς και Μοντι! Είμαι καλά γιατρέ μου;!

 

Γελάω με την δημιουργικότητα του Κάρεϊ, την καφρίλα του Γαλιφιανάκη και το πανέξυπνο χιούμορ των Μοντι Πάιθον.

 

Πολύ ρηχή κριτική, κατά την γνώμη μου. Δεν είναι θέμα ταλέντου. Είναι θέμα αν σε καλύπτει μια ταινία ή όχι και αν ξέρεις τι πρόκειται και τι θες να δεις. Για'μενα ο Κάρεϊ έχει ταλέντο(ντάξει πλέον δεν βλέπονται τόσο ευχάριστα οι ταινίες του, είναι γεγονός). H κωμωδία όμως, είναι περίεργη φάση. Άλλος γελάει με τις βούτες του Σεφερλή, άλλος με τις μπηχτές του Dr. House, άλλος με τις αθλιότητες του Eric Cartman(South Park). Άλλος το θέλει κυνικό, άλλος απλό. Γούστα είναι αυτά.

 

*Πρόσφατα είδα Σκοτ Πιλγκριμ, είναι ακριβώς όπως το είχατε αναλύσει στο φόρουμ, thanx για τις συστάσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να σας πω βρε παιδια... :kabuki:

 

Τα παλιά εκείνα χρόνια :D, την ίδια εποχή που διάβαζα μόνο underground comics & bd, έβλεπα και σχεδόν αποκλειστικά σινεφίλ ταινίες, με προτίμηση στις μη αγγλόφωνες και ακόμα περισσότερο στις πειραματικές, ασπρόμαυρες κλπ...

 

Kάποια στιγμή, έβλεπα σχεδόν ό,τι κυκλοφορούσε από τον εν λόγω χώρο. Πολλά διαμαντάκια, αλλά και πολλή ψυχοφθόρα ακατανόητη σαβούρα είδαν τα ματάκια μου εκείνη την εποχή λοιπόν. :P

 

Kαι κάποια στιγμή - φταινε οι κακές παρέες :wall: - αποφάσισα να δωσω μια ευκαιρία στο mainstream κινηματογράφο, όπως έδωσα και λίγο καιρό μετά στα mainstream κόμικς. Και ανακάλυψα ότι σε κάθε είδος υπάρχουν διαμάντια και σαβούρα - με δεδομένο ότι το γούστο είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.

Οπότε βλέπω και διαβάζω λίγο απ' όλα πλεον - και πολλές πολλές σειρές - ακόμα και κάποια που υποψιάζομαι σοβαρά ότι θα τα μισήσω αλλά wtf...

 

Γι αυτό μου είναι δύσκολο να φτιάξω και πλεον λίστες για το σινεμα...

Τα Top 10 - 50, τα χωρίζω πλέον ανα είδος :)....

 

 

Πολύ καλή πρόσφατη - σχετικά -κωμωδία γαλλικού κινηματογράφου θεωρώ το Louis-Michelle (2008) των Gustave de Kervern & Benoît Delépine

 

Kαι ένα πρόσφατο θρίλερ που μου άρεσε πολύ είναι το Drive (2011) - αμερικάνικη - του Nicolas Winding Refn

 

:beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε TinTin, κι εγώ με βάση το γούστο μου μίλησα. Δεν έχεις μόνο εσύ δικαίωμα στο γούστο σου.

 

Πέρα όμως από το γούστο του καθένα, υπάρχει και μια αντικειμενικότητα. Αλλιώς γιατί μιλάμε; Ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του. Τι τις ανταλλάσσουμε; Για να ναρκισσευόμαστε; Δεν μπορώ να δεχθώ αυτού του είδους την ψευτοδημοκρατική σούπα: ότι όλοι έχουμε δίκιο.

 

Και τα γούστα μας κάτι λένε για την προσωπικότητά μας, πάντως. Π.χ., αν σου αρέσει ο Σεφερλής, λυπάμαι αλλά μάλλον δεν ταιριάζουν τα χνότα μας. :) (Για να μην αναφέρω κάτι πιο χοντρό που θα ταίριαζε στον εν λόγω κύριο...)

Επεξεργασία από Δρόμων
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλά το να λέμε ότι όλες οι Αμερικάνικες κωμωδίες είναι κακές και όλες οι Ευρωπαϊκές είναι άπαιχτες κλπ κλπ είναι μεγάλη χαζομάρα. Καλές κωμωδίες υπάρχουν ,αλλά πλέον είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεθούν.

 

Πάντως χθες είδα ξανά το Βαρομετρικό Χαμηλό με το Σταλόνε. Ρε φίλε πόσο έπος είναι αυτή η ταινία; Είναι τόσο καλή περιπέτεια που σε αρπάζει απ το λαιμό και δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα μέχρι το τέλος. Μια απορία που έχω πάντα και ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση , είναι τι απέγινε η επόμενη γενιά action hero ; Μετά τους πρώτους (Σταλλόνε , Άρλοντ ,Τσακ Νόρρις) ήρθε η δεύτερη γενιά (Willis, Βαντάμ, ΣΤΗΒΕΝ ΣΙΓΚΑΛ) και ενώ περίμενε κανείς ότι θα ερχόταν η τρίτη γενιά το μόνο που προέκυψε ήταν ο Statham.Και ο Statham έχει και μια δεκαπενταετία που εμφανίστηκε Τίποτα άλλο ,μηδέν εκτός από έναν Adkins που έχει κάνει δύο τρεις και έναν Jai White που έχει κάνει μόνο δύο.. . Η επόμενη γενιά ποιά είναι; Και το κυριότερο ΠΟΥ είναι; Γιατί σχεδόν όλες οι περιπέτειες έχουν γίνει νερόβραστες;

Θέλουμε σωστές περιπέτειες που να πάρει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τι να πω,δεν νομίζω πως χωράει η αντικειμενικότητα στο θέμα μας.Μπορώ να δω για παράδειγμα με μεγάλη ευχαρίστη σάπιες ταινιες με ξύλο και κουνγκ φου,που πιθανότατα ο περισσότερος κόσμος να τις θεωρούσε σκουπίδια!Δεν σου λέω οτι είναι αριστουργήματα(παρότι και εκεί υπάρχουν), αλλά με διασκεδάζουν τρομερά!Αυτό δεν νομίζω να λέει κάτι για το γούστο μου αλλά και να λέει δεν με νοιάζει ιδιαίτερα!Πολύ απλά δεν πιστεύω πως υπάρχει αντικειμενική άποψη για μια ταινία,ένα τραγούδι ή ένα κόμικ :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: αλλιώς ποιο το νόημα του να συζητάμε για ταινίες/κομικ/τραγούδια και ποιό το νόημα να βγούν νέα πράγματα απο αυτά??Θα βρήσκαμε αυτόν που έχει την αντικειμενική άποψη και θα τελείωνε το θέμα εκεί :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ με βάση το γούστο μου μίλησα. Αλλά φαίνεται πως μόνο εσύ έχεις δικαίωμα στο γούστο σου.

 

Πέρα όμως από το γούστο του καθένα, υπάρχει και μια αντικειμενικότητα. Αλλιώς γιατί μιλάμε; Ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του. Τι τις ανταλλάσσουμε; Για να ναρκισσευόμαστε; Δεν μπορώ να δεχθώ αυτού του είδους την ψευτοδημοκρατική σούπα: ότι όλοι έχουμε δίκιο.

 

Και τα γούστα μας κάτι λένε για την προσωπικότητά μας, πάντως. Π.χ., αν σου αρέσει ο Σεφερλής, λυπάμαι αλλά μάλλον δεν ταιριάζουν τα χνότα μας. :) (Για να μην αναφέρω κάτι πιο χοντρό που θα ταίριαζε στον εν λόγω κύριο...)

 

Εποικοδομητικό το βρίσκω να διαφωνούμε για τα γούστα μας στα κόμικς, στις ταινίες, μουσική κλπ.

 

Νομίζω ότι ειδικά όσον αφορά την κωμωδία είναι πολύ πιο δύσκολο να υπάρχουν συμφωνίες... Πχ, εγώ σιχαίνομαι τις παλιές ελληνικές κωμωδίες, με εξαίρεση 5-6. Πολλοί που εκτιμώ ιδιαίτερα το κινηματογραφικό τους γούστο, με θεωρούν ιερόσυλη γι αυτό :D

 

Επίσης, δεν αντέχω το Σεφερλή, αλλά γελάω πολύ και με Τζιμ Κάρεϊ όπως και με Friends πέρα από μια πληθώρα άλλων "ποιοτικών κωμωδιών" που αναφέρθηκαν πιο πάνω και άλλες...

 

 

:beer6:

 

edit: επίσης κάποιοες ταινίες με Σταλλόνε, Σβατζενέγκερ, κλπ τις θεωρώ διασκεδαστικότατες "κωμωδίες" :) - αδυνατώ να τις δω ως "σοβαρες " περιπέτειες :P

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλά το να λέμε ότι όλες οι Αμερικάνικες κωμωδίες είναι κακές και όλες οι Ευρωπαϊκές είναι άπαιχτες κλπ κλπ είναι μεγάλη χαζομάρα. Καλές κωμωδίες υπάρχουν ,αλλά πλέον είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεθούν.

 

Πάντως χθες είδα ξανά το Βαρομετρικό Χαμηλό με το Σταλόνε. Ρε φίλε πόσο έπος είναι αυτή η ταινία; Είναι τόσο καλή περιπέτεια που σε αρπάζει απ το λαιμό και δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα μέχρι το τέλος. Μια απορία που έχω πάντα και ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση , είναι τι απέγινε η επόμενη γενιά action hero ; Μετά τους πρώτους (Σταλλόνε , Άρλοντ ,Τσακ Νόρρις) ήρθε η δεύτερη γενιά (Willis, Βαντάμ, ΣΤΗΒΕΝ ΣΙΓΚΑΛ) και ενώ περίμενε κανείς ότι θα ερχόταν η τρίτη γενιά το μόνο που προέκυψε ήταν ο Statham.Και ο Statham έχει και μια δεκαπενταετία που εμφανίστηκε Τίποτα άλλο ,μηδέν εκτός από έναν Adkins που έχει κάνει δύο τρεις και έναν Jai White που έχει κάνει μόνο δύο.. . Η επόμενη γενιά ποιά είναι; Και το κυριότερο ΠΟΥ είναι; Γιατί σχεδόν όλες οι περιπέτειες έχουν γίνει νερόβραστες;

Θέλουμε σωστές περιπέτειες που να πάρει!

 

Εδώ είναι που κατηγορώ τις κωμωδίες και τις περιπέτεις για παιδιά!Μας έφαγαν τις κανονικές περιπέτειες!Εδώ θα δούμε expendables με 10χρονα στο σινεμά!Τζουγκράνες και φωτιά ρε :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

edit: επίσης κάποιοες ταινίες με Σταλλόνε, Σβατζενέγκερ, κλπ τις θεωρώ διασκεδαστικότατες "κωμωδίες" :) - αδυνατώ να τις δω ως "σοβαρες " περιπέτειες :P

Είναι αυτό που λέμε good friendly violent fun!Ξέρεις τι γέλειο έριξα στο expendables το ένα??Δεν είναι όμως και η οικογενιακή περιπέτεια που έχουν καταλήξει οι περισσότερες ταινίες πια :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μπορώ να δω για παράδειγμα με μεγάλη ευχαρίστη σάπιες ταινιες με ξύλο και κουνγκ φου,που πιθανότατα ο περισσότερος κόσμος να τις θεωρούσε σκουπίδια!

 

Kung Fu Hustle :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είναι αυτό που λέμε good friendly violent fun!Ξέρεις τι γέλειο έριξα στο expendables το ένα??Δεν είναι όμως και η οικογενιακή περιπέτεια που έχουν καταλήξει οι περισσότερες ταινίες πια :(

 

Eίπες την μαγική λέξη. Οικογενειακή περιπέτεια. Ποιός σου είπε ρε μεγαλοστούντιο ότι θέλω να δω περιπέτεια μαζί με την οικογένειά μου; Θέλω να πάω παρέα με τους μαντραχαλάδες φίλους μου ,άντε παρέα με την κοπέλα μου και να διασκεδάσω βλέποντας άλλους μαντραχαλάδες να δέρνονται. Ποιός σου είπε ότι θέλω να ακούω τα πιτσιρίκια να τσιρίζουν όταν βλέπω πιστολίδι επί της οθόνης;

 

Πάντως μιας και αύριο είναι η μέρα, δεν θα ξεχάσω ποτέ τις 14 Φεβρουαρίου του 2008. Είχε φέρει το φιλικό Οντεόν της πόλης (που μιας πιάνει τον κ*λο σε κάθε ευκαιρία) το ΡΑΜΠΟ 4 από τις 24 Γενάρη και ήθελα σαν τρελός να το δω. Το πρόβλημα ήταν ότι κανένας άλλος δεν ήθελε να το δει προβάλλοντας δικαιολογίες του στυλ «Ράμπο θα δούμε μωρέ» και έτσι δεν το είχα δει. Τέλος πάντων με τα χίλια ζόρια πείθω έναν φίλο μου να πάμε να το δούμε. Πάμε περιχαρείς στον κινηματογράφο και μαζί με το Ράμπο εκείνη τη μέρα άνοιγε και μια Ελληνική ,το «Μόλις χώρισα». Εκεί που ήμασταν στο ταμείο με παίρνει τηλέφωνο μια κοπέλα και μου λέει αν θέλω να πάω να δω μαζί της το «Μόλις χώρισα».

Της λέω δεν γίνεται έχω κανονίσει ,τι θα πω στον φίλο μου κλπ κλπ. οπότε μου λέει ότι θα φέρει και μια φίλη της για να πάμε να το δούμε και οι τέσσερις.

Πάρε μας τηλέφωνο αν θέλεις, μου κάνει...Μεγάλος ο πειρασμός μιας και η συγκεκριμένη (κοπέλα όχι ταινία) μου άρεσε.Ήταν και single ο φίλος μου το σκέφτηκα λίγο παραπάνω. Του εξηγώ πως και τι η κατάσταση λέγοντας του ότι εγώ δεν θέλω ,αλλά άμα θέλει εκείνος ,ας το κάνουμε.

Το σκέφτεται για λίγο και γυρνάει και μου κάνει «Καλά ,θα χάσουμε το Ράμπο για τις γκόμενες;»

 

Περιττό να πω ότι την απόλαυσα τρομερά αυτή την ταινία. Μπαίνουμε μέσα ,ήμασταν εμείς και άλλοι 5 μαντραχαλάδες ΜΟΝΟ και με το που κοιταζόμαστε μας πιάνουν όλους τα γέλια. Χωρίς να γνωριζόμαστε μεταξύ μας ,κάτσαμε όλοι κοντά για να μπορούμε να σχολιάζουμε.Ε λοιπόν στην τελική σκηνή δράσης, είχαμε σηκωθεί όλοι όρθιοι και ουρλιάζαμε από τη χαρά μας σαν μωρά παιδιά «Φά'τους όλους Ράμποοοοο». Ήταν το ΕΠΟΣ. Νηπιαγωγείο εντελώς. Μόνο μια φορά στην ζωή έχω ξαναπεράσει τόσο καλά σε κινηματογράφο,αλλά αυτό είναι ιστορία για άλλη φορά.

Επεξεργασία από germanicus19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείται πως είναι εποικοδομητικό να διαφωνούμε για τα γούστα μας. Αλλά το κάνουμε στην αναζήτηση μιας μίνιμουμ αντικειμενικότητας. Όχι για να ταμπουρωθούμε πίσω από τα γούστα μας ("εγώ αυτό γουστάρω, ρε φίλε, κι άντε γ*μ*σου"). Και δεν τσουβαλιάζουμε ("όλες οι αμερικάνικες είναι μάπα"). Προσπαθούμε μέσα από τη συζήτηση να βγάλουμε ένα "αντικειμενικό" (όσο γίνεται) συμπέρασμα. Εμένα αυτή η θεοποίηση της υποκειμενικότητας (με την έννοια που είπα πιο πάνω) μού βρομάει. Δεν θέλω να ζω ούτε σε μια κοινωνία όπου όλοι έχουν δίκιο, ούτε σε μια όπου υπάρχει μόνο μια αλήθεια που την κατέχει μόνο ένας.

Επεξεργασία από germanicus19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ΜΙας και αναφερθηκαν τα Batman Begins k Dark knight πιο πανω να πω και γω οτι καλος χρυσος ο Νολαν αλλα δεν ξερει να γυριζει σκηνες δρασης.Πραγματικα θυμαμαι να βλεπω το Batman Begins στο σινεμα και να βλεπω εκεινη τη σκηνη στο τελος που παλευει με τους henchmen του Ra's και πραγματικα ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο για το ποσο χαλια σκηνοθετημενη/μονταρισμενη ηταν εκεινη η σκηνη,αλλα και στο dark knight δεν βελτιωθηκε ιδιαιτερα.Ελπιζω να δουμε καλυτερη δραση στο Rises μιας και στο inception τα πραγματα δειχναν καλυτερα.Οσον αφορα τις ταινιες που δεν ειναι family friendly(κοινως r rated)πολυ απλα δεν βλεπουμε γιατι δεν βγαζουν πολλα λεφτα και στοιχιζουν πολυ.Παλιοτερα βεβαια δεκαετια 80' βλεπαμε αλλα τι να πω απο οτι φαινεται παλιοτερα οι ενηλικοι πηγαιναν πιο συχνα σινεμα τωρα το target group γενικως ειναι 15χρονοι.Οποτε οσοι γουσταρετε το συγκεκριμενο ειδος να πηγαινετε σινεμα και να αφηνετε το τορρεντ.Εκτος αμα ειναι εντελως μπαρουφα οποτε τοτε δεν το συζηταμε.Παρτε για παραδειγμα το καινουργιο Judge Dredd.Eχει στοιχισει 35 εκ δολλαρια και ειναι uber violent απο οτι εχω διαβασει αλλα αμα κανει εισπαραξεις 3μερου 5 εκ πως πως περιμενετε να δειτε τετοιες ταινιες ξανα?Ειναι σαν να λεμε στους παραγωγους να κανουν μονο kid friendly movies.Tωρα θα μου πειτε οτι και τα σινεμα εχουν γινει πανακριβα αλλα αυτο ειναι αλλο topic(και συμφωνω).

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

διαφωνώ με όλους .-

 

cz34.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμφωνώ με τα ζυγά ποστς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 


Φίλε TinTin, κι εγώ με βάση το γούστο μου μίλησα. Δεν έχεις μόνο εσύ δικαίωμα στο γούστο σου.

Πέρα όμως από το γούστο του καθένα, υπάρχει και μια αντικειμενικότητα. Αλλιώς γιατί μιλάμε; Ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του. Τι τις ανταλλάσσουμε; Για να ναρκισσευόμαστε; Δεν μπορώ να δεχθώ αυτού του είδους την ψευτοδημοκρατική σούπα: ότι όλοι έχουμε δίκιο.

Και τα γούστα μας κάτι λένε για την προσωπικότητά μας, πάντως. Π.χ., αν σου αρέσει ο Σεφερλής, λυπάμαι αλλά μάλλον δεν ταιριάζουν τα χνότα μας. :) (Για να μην αναφέρω κάτι πιο χοντρό που θα ταίριαζε στον εν λόγω κύριο...)


Δεν στέρησα το δικαίωμα απο κανέναν να πει για το γούστο του, απλά δεν απέδωσα χαρακτηρισμούς και δεν γενίκευσα.

Επίσης, για τον Σεφερλή πες ό,τι θες. Ούτε εγώ τον αντέχω. Απλά ήταν ένα καλό παράδειγμα σ'αυτό που ήθελα να επισημάνω. Ότι υπάρχουν κι αρρωστημένα γούστα :P

Τέλος, ένα κουτάβι για καλή καρδιά:
Cute-puppy-puppies-13463004-464-331.jpg Επεξεργασία από TinTin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από δω και στο εξής υπόσχομαι να αποφεύγω τους "χαρακτηρισμούς" ( το "ρηχή κριτική" είναι χαρακτηρισμός; μάλλον όχι αφού το χρησιμοποίησες εσύ) και τις "γενικεύσεις" ( το "ή δεν ξέρω εγώ ποια άλλη αμερικάνικη σαχλαμάρα" είναι γενίκευση; δεν υπάρχουν ΚΑΙ αμερικάνικες σαχλαμάρες; ).Βέβαια, δεν ξέρω τι λεκτικά μέσα θα μου μείνουν για να εκφραστώ, αλλά θα το παλέψω. Ίσως καταφύγω σε επιφωνήματα ή σε παραδείγματα ( "αρρωστημένου γούστου" - αλήθεια τι "επισημαίνει" η ύπαρξη αρρωστημένων γούστων; )

Επεξεργασία από Δρόμων
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χθες είδα το δανέζικο "Τρομακτικά ευτυχισμένοι" ( Frygtelig lykkelig ) [2008]. Ένας αστυνομικός μετά από κάποια νευρική κρίση τοποθετείται σε ένα μικρό χωριό της δανέζικης υπαίθρου. Σιγά-σιγά θα εμπλακεί θέλει δεν θέλει στη ζωή του χωριού, όπου υπάρχουν κάμποσα μυστικά. Ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα, με αρκετές ανατροπές. Κάπως μακρόσυρτο πριν αρχίσει να πυκνώνει λίγο μετά τη μέση η πλοκή.

Επεξεργασία από Δρόμων
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Είμαι ο Κανένας" - Έμιλι Ντίκινσον

 

Είμαι ο Κανένας! Εσύ ποιος είσαι;

Είσαι... κι εσύ... Κανένας;

Είμαστε δύο τότε! Μη μιλήσεις!

Αλίμονό μας - θα το μάθουν όλοι!

 

 

Ω, πόσο ανιαρό... να είσαι... Κάποιος!

Πόσο κοινό - σαν Βάτραχος - να λες

Ολημερίς Ιούνη μήνα - τ' όνομά σου

Σε ένα Βάλτο γεμάτο θαυμασμό!

Επεξεργασία από Δρόμων
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τι να σας πω βρε παιδια... :kabuki:

 

Τα παλιά εκείνα χρόνια :D, την ίδια εποχή που διάβαζα μόνο underground comics & bd, έβλεπα και σχεδόν αποκλειστικά σινεφίλ ταινίες, με προτίμηση στις μη αγγλόφωνες και ακόμα περισσότερο στις πειραματικές, ασπρόμαυρες κλπ...

 

Kάποια στιγμή, έβλεπα σχεδόν ό,τι κυκλοφορούσε από τον εν λόγω χώρο. Πολλά διαμαντάκια, αλλά και πολλή ψυχοφθόρα ακατανόητη σαβούρα είδαν τα ματάκια μου εκείνη την εποχή λοιπόν. :P

 

Kαι κάποια στιγμή - φταινε οι κακές παρέες :wall: - αποφάσισα να δωσω μια ευκαιρία στο mainstream κινηματογράφο, όπως έδωσα και λίγο καιρό μετά στα mainstream κόμικς. Και ανακάλυψα ότι σε κάθε είδος υπάρχουν διαμάντια και σαβούρα - με δεδομένο ότι το γούστο είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.

Οπότε βλέπω και διαβάζω λίγο απ' όλα πλεον - και πολλές πολλές σειρές - ακόμα και κάποια που υποψιάζομαι σοβαρά ότι θα τα μισήσω αλλά wtf...

 

Γι αυτό μου είναι δύσκολο να φτιάξω και πλεον λίστες για το σινεμα...

Τα Top 10 - 50, τα χωρίζω πλέον ανα είδος :)....

 

 

Πολύ καλή πρόσφατη - σχετικά -κωμωδία γαλλικού κινηματογράφου θεωρώ το Louis-Michelle (2008) των Gustave de Kervern & Benoît Delépine

 

Kαι ένα πρόσφατο θρίλερ που μου άρεσε πολύ είναι το Drive (2011) - αμερικάνικη - του Nicolas Winding Refn

 

:beer6:

 

:fiou:

 

Χτες είδα το πρώτο επεισόδιο του Downton Abbey. Η πρώτη μου αντίδραση είναι ότι σαν να την αξίζει την βαθμολογία του στο imdb (9αράκι). Η δεύτερη αντίδραση είναι ότι άμα κάποιος γούσταρε το Gosford Park, λογικά θα γουστάρει και εδώθε αν και δε νομίζω να έχει αστυνομική πλοκή εδώ... Η τρίτη μου αντίδραση ήταν πολιτική και ταξική :) Δείτε και θα καταλάβετε :) Υπάρχει μια ποικιλία πραγμάτων που έχουμε ζήσει θεωρώντας τα δεδομένα, μόνο που δεν είναι καθόλου... Αντιθέτως, είναι πράγματα που ισχύουν εδώ και 50-100-150 χρόνια σε μια καταγεγραμμένη ιστορία 3000-4000 χρόνων :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ το θεωρώ προσωπικά την καλύτερη ταινία του Ολτμαν.

Η σκηνοθεσία, η σχέση της διαρρύθμισης του χώρου που διαδραματίζεται η ταινία με την πλοκή, η αποτύπωση της ταξικής διαστρωμάτωσης, η ρεαλιστική αποδιάρθρωση των μύθων γύρω από τις αστυνομικές ιστορίες και οι πολύ καλές ερμηνείες, την καθιστούν για μένα από τις καλύτερες ταινίες του είδους.

 

Οκ :germ: , θα δω σήμερα Downton Abbey, που αν και κατεβασμένο, δεν είχα αποφασίσει ακόμα να το δω...

 

:kabuki::beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

θα στο θέσω έτσι... μου κράτησε τόσο το ενδιαφέρον που έπεσα για ύπνο κάπου στις 3. Και την ξέρεις τη σχέση μου με αυτές τις ώρες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.