Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Οι δίσκοι... τι γέλιο! :lol:

 

Eνώ το Paul δεν ήταν και τόσο καλό.. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

shaun of the dead επος !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. η σκηνή με τους δίσκους είναι όντως κλάσσικ κινηματογραφική σκηνή :)

 

ειδικά για εμένα που καραγουστάρω Prince δεκαετίας 80 :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ειδα πριν λιγο το Aguirre:the Wrath of God, του Werner Herzog.απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει ποτε μου.Σεναριακα,ακολουθει μια ομαδα ισπανων κατακτητων στην αναζητηση τους για το El Dorado,την -οπως μας τονιζει στην αρχη της ταινιας- ανυπαρκτη 'χρυση πολη'. Μας ταξιδευει μεσα απο ποταμους και ζουγκλες του αμαζονιου,απο τη δυναμη,το φοβο,και απο την ιδια την τρελα.τα σκηνικα καταπληκτικα, η μουσικη υπεροχη και ο συνδυασμος αυτων στοιχειωτικος.πληθος φοβερων σκηνων(μερικες απο τις πιο ωραιες που ειδα ποτε) και ωραιων συμβολισμων, καταπληκτικη ερμηνεια απο τον klaus kinski στον πρωταγωνιστικο ρολο ,του οποιου ο χαρακτηρας ηταν καλογραμμενος και προξενουσε ενδιαφερον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

οκ. η σκηνή με τους δίσκους είναι όντως κλάσσικ κινηματογραφική σκηνή :)

 

ειδικά για εμένα που καραγουστάρω Prince δεκαετίας 80 :)

 

:cheers5:

 

Εμένα μ' άρεσε περισσότερο το αστειάκι με τους Stone Roses.. :D

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Ηerzog εκανε και το Bad Lieutenant με τον Nic Cage πριν μερικα χρονια το οποιο ηταν αρκετα καλο απο οτι θυμαμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

δεν το ειχα δει,θα το κανω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Nickolas Cage??!?!?!?? The horror!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4960 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

βασικά το bad Lieutenant είναι αρκετά καλό!Το είδα αρκετά ευχάριστα και θα το πρότηνα!Έχω και ένα φίλο που σιχαίνεται τον Cage αλλά τιο συγκεκριμένο του άρεσε!Όταν τον ρώταγα πως και έγινε αυτό,μου έλεγε πως στην ταινίαο Cage παίζει ένα μαστούρη αστυνόμο που κυκλοφορεί συνέχεια φτιαγμένος οπότε ο τρόπος που παίζει κόλλαγε γιατί δεν είχε και πολλές αλλαγές στην φάτσα και είχε σχεδόν πάντα το ηλίθιο χαμόγελο :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα το «Δέρμα που κατοικώ» του Αλμοδοβάρ. Αυτή η ταινία είναι η απόδειξη ότι μόνο ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης μπορούσε να την κάνει να πετύχει. Είναι δοσμένη ως ταινία τρόμου (!) ενώ στην πραγματικότητα είναι μια κοινωνική μελέτη πάνω σε πάρα πολλά θέματα. Πίσω από το σενάριο εγώ μέτρησα τουλάχιστον τέσσερις κοινωνικές θεωρίες περί της απόκτησης ταυτότητας (κοινωνικής και σεξουαλικής) ,της ηθικής ,της ψυχολογίας και πάρα πολλών άλλων επιστημονικών κλάδων. Και όμως είναι τόσο καλή ταινία που ούτε σε ένα σημείο δεν απευθύνεται σε avant garde θεατές. Είναι τόσο ισορροπημένη και δοσμένη απλά που μπορεί να την απολαύσει ο οποιοσδήποτε. Επίσης έχει τρομερές ερμηνείες. Προτείνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το «Δέρμα που κατοικώ» του Αλμοδοβάρ. Αυτή η ταινία είναι η απόδειξη ότι μόνο ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης μπορούσε να την κάνει να πετύχει. Είναι δοσμένη ως ταινία τρόμου (!) ενώ στην πραγματικότητα είναι μια κοινωνική μελέτη πάνω σε πάρα πολλά θέματα. Πίσω από το σενάριο εγώ μέτρησα τουλάχιστον τέσσερις κοινωνικές θεωρίες περί της απόκτησης ταυτότητας (κοινωνικής και σεξουαλικής) ,της ηθικής ,της ψυχολογίας και πάρα πολλών άλλων επιστημονικών κλάδων. Και όμως είναι τόσο καλή ταινία που ούτε σε ένα σημείο δεν απευθύνεται σε avant garde θεατές. Είναι τόσο ισορροπημένη και δοσμένη απλά που μπορεί να την απολαύσει ο οποιοσδήποτε. Επίσης έχει τρομερές ερμηνείες. Προτείνεται.

 

θα συμφωνήσω ότι μόνο ο Αλμοδοβαρ θα μπορούσε να κάνει αυτήν την ταινία να πετύχει :) δε νομίζω όμως ότι είναι από τις ταινίες που συστήνονται ανεπιφύλακτα σε όλους... Για το πρώτο μισό τουλάχιστον θέλει γερό στομάχι (από την παρέα που το είδα, οι μισοί χαλάστηκαν), αλλά η συνέχεια το εξισορροπεί πολύ καλά. Από τις πολύ καλές του ταινίες για μένα. :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

post-23811-0-71418200-1328750495_thumb.jpeg

 

Μόλις είδα για μια ακόμα φορά το κραυγές και ψίθυροι του Μπέργκμαν.Αποφάσισα να βλέπω ταινίες που έχω ξαναδεί..Είμαι σίγουρη ότι πάντα κάτι θα ανακαλύπτω που δεν είχα παρατηρήσει στο παρελθόν..Η ταινία είναι γυρισμένη στο νησί Faro στης όχθες της Βαλτικής όπου έζησε και τα τελευταία χρόνια της ζωής του.Τι πραγματεύεται? Οι αδερφές Karin και Maria, επιστρέφουν στο πατρικό τους σπίτι για να φροντίσουν την ετοιμοθάνατη αδελφή τους Agnes.Κριτικοί έχουν ερμηνεύσει ότι στο Κραυγές και ψύθηροι αποτυπώνεται η σχέση με την μητέρα του και τα ταραγμένα παιδικά του χρόνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερος σκηνοθέτης από τον Μπέρκγμαν..Είναι ο άνθρωπος όπου έχει μιλήσει για τα πάντα (μέχρι και ψυχολογικό θρίλερ έχει σκηνοθετήσει) αλλά κυρίως ασχολήθηκε σε βάθος με υπαρξιακούς προβληματισμούς και με τις ανθρώπινες σχέσεις .Είναι λιγάκι ψυχοφθόρο να παρακολουθήσεις αυτήν την ταινία (όπως και όλες τις ταινίες του) αλλά πραγματικά αξίζει..Σε κάποια συνέντευξη είχε αναφέρει ότι του είναι δύσκολο να παρακολουθήσει τις δικές του ταινίες, επειδή τις έβρισκε πολύ καταθλιπτικές.Καλύτερα να σταματήσω εδώ γιατί μπορώ να μιλάω ατελείωτες ώρες για τον Μπέργκμαν (νομίζω ότι έχω ήδη αρχίσει να κουράζω.. :P )

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

cries-and-whispers-6-1.jpeg

 

Μόλις είδα για μια ακόμα φορά το κραυγές και ψίθυροι του Μπέργκμαν.Αποφάσισα να βλέπω ταινίες που έχω ξαναδεί..Είμαι σίγουρη ότι πάντα κάτι θα ανακαλύπτω που δεν είχα παρατηρήσει στο παρελθόν..Η ταινία είναι γυρισμένη στο νησί Faro στης όχθες της Βαλτικής όπου έζησε και τα τελευταία χρόνια της ζωής του.Τι πραγματεύεται? Οι αδερφές Karin και Maria, επιστρέφουν στο πατρικό τους σπίτι για να φροντίσουν την ετοιμοθάνατη αδελφή τους Agnes.Κριτικοί έχουν ερμηνεύσει ότι στο Κραυγές και ψύθηροι αποτυπώνεται η σχέση με την μητέρα του και τα ταραγμένα παιδικά του χρόνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερος σκηνοθέτης από τον Μπέρκγμαν..Είναι ο άνθρωπος όπου έχει μιλήσει για τα πάντα (μέχρι και ψυχολογικό θρίλερ έχει σκηνοθετήσει) αλλά κυρίως ασχολήθηκε σε βάθος με υπαρξιακούς προβληματισμούς και με τις ανθρώπινες σχέσεις .Είναι λιγάκι ψυχοφθόρο να παρακολουθήσεις αυτήν την ταινία (όπως και όλες τις ταινίες του) αλλά πραγματικά αξίζει..Σε κάποια συνέντευξη είχε αναφέρει ότι του είναι δύσκολο να παρακολουθήσει τις δικές του ταινίες, επειδή τις έβρισκε πολύ καταθλιπτικές.Καλύτερα να σταματήσω εδώ γιατί μπορώ να μιλάω ατελείωτες ώρες για τον Μπέργκμαν (νομίζω ότι έχω ήδη αρχίσει να κουράζω.. :P )

 

 

:best: Μπεργκμαν!

Οκ, μ΄αρέσουν όλες του,αλλά το "κραυγές και ψιθυροι" δεν το έχω στις πιο αγαπημενες μου ταινίες του.

 

Αυτές που ξεχωρίζω περισσότερο είναι: Μαριονέττες, Σκηνές από ενα γάμο, Εβδομη Σφραγίδα!

 

 

:beer6:

 

edit : να βαλω και τις υπολοιπες σουπερ αγαπημενες : περσονα, φθινοπωρινη σονατα . μετα την πρόβα

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, όχι, δεν κουράζεις όταν μιλάς για Μεγάλους του κινηματογράφου, όπως ο Μπέργκμαν (ή ο Χέρτζογκ, για να μιλήσω για κάποιους που πρόσφατα αναφέρθηκαν εδώ). Νομίζω πως χρειάζεται να γνωρίζει κανείς τους κλασικούς για να μην εντυπωσιάζεται από ταινιούλες που το μοναδικό τους ίσως προσόν είναι τα ειδικά εφέ και ξεχνιούνται πριν τελειώσει η νύχτα.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι ο καθένας μας έχει το προσωπικό του γούστο. Όμως, αντικειμενικά, κάποιες ταινίες μιλάνε για κάτι κι άλλες για τίποτα. Κάποιες δείχνουν το ταλέντο του δημιουργού τους κι άλλες την ανυπαρξία του. Προσωπικά, πολλές φορές έχω δει ταινίες που αποκάλυπταν τη μεγαλοσύνη του σκηνοθέτη τους ακόμη κι αν δεν άρεσαν ιδιαίτερα σε μένα. Και φυσικά, πολλά κρίνονται από μια δεύτερη θέαση. Εκεί φαίνεται αν η ταινία έχει κι άλλα να δώσει ή αν "ξεφούσκωσε"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ θεωρώ κορυφαία του την "Έβδομη σφραγίδα", αλλά θέλω να ξαναδώ κάποιες που τις έχω ξεχάσει για να τις επανεκτιμήσω. Μου έχει μείνει απλώς μια (καλή) ανάμνηση από ταινίες όπως "Η πηγή των παρθένων", ¨΄Αγριες φράουλες", "Καλοκαίρι με τη Μόνικα" - γενικά τις παλιές του. Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ήταν το "Μάτι του διαβόλου", που μου άρεσε πολύ παρ' ότι δεν αναφέρεται σαν μια από τις καλύτερές του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όντως το Aguirre είναι εργάρα. Και όλο λέω να δω και τις άλλες 2 συνεργασίες Herzog-Kinski (Fitzcarraldo και Cobra Verde) και όλο δεν το κάνω.... Το Bad Lieutenant όμως είναι μυστήρια ταινία.... Γουστάρω Cage γενικώς, αλλά.... Να το θέσω έτσι. Στο rottentomatoes έχει 87% με το οποίο διαφωνώ και στο imdb έχει 6.8 το οποίο νομίζω ότι είναι η αλήθεια (σε σχέση με το πως βαθμολογούν τα 2 site)

 

Πάντως η his soul is still dancing σκηνή είναι εσένσιαλ σταφ :)

(αρκετά late στη ταινία, οπότε μη κλικάρετε άμα δεν την έχετε δει :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4960 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στην έβδομη σφραγίδα ομολογώ πως είχα μείνει -άκας με το σκηνοθετικό στιλ!Και η ίδια η ταινία, καταπληκτική και τίγκα στους συμβολισμούς!ΚΑΙ ΕΔΩ σας έχω ερώτηση για την συγκεκριμένη ταινία:το τέλος πως σας φάνηκε??Πέρα απο το καλό-κακό(ας μην χάνουμε χρόνο,το τέλος είναι αριστουργηματικό),σας φάνηκε αισιόδοξο ή καταθλιπτικό??Το είχαμε διαφωνία με ένα φίλο μου!Εγώ, το βρήκα πολύ αισιόδοξο ενώ αυτός τρομερά καταθλιπτικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στην έβδομη σφραγίδα ομολογώ πως είχα μείνει -άκας με το σκηνοθετικό στιλ!Και η ίδια η ταινία, καταπληκτική και τίγκα στους συμβολισμούς!ΚΑΙ ΕΔΩ σας έχω ερώτηση για την συγκεκριμένη ταινία:το τέλος πως σας φάνηκε??Πέρα απο το καλό-κακό(ας μην χάνουμε χρόνο,το τέλος είναι αριστουργηματικό),σας φάνηκε αισιόδοξο ή καταθλιπτικό??Το είχαμε διαφωνία με ένα φίλο μου!Εγώ, το βρήκα πολύ αισιόδοξο ενώ αυτός τρομερά καταθλιπτικό!

 

Για το τέλος ποιας ταινίας λες τώρα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4960 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Της έβδομης σφραγίδας :angel: !απλά είμαι περίεργος γιαυτό ρωτάω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:best: Μπεργμαν!

Οκ, μ΄αρέσουν όλες του,αλλά το "κραυγές και ψιθυροι" δεν το έχω στις πιο αγαπημενες μου ταινίες του.

 

Αυτές που ξεχωρίζω περισσότερο είναι: Μαριονέττες, Σκηνές από ενα γάμο, Εβδομη Σφραγίδα!

 

 

:beer6:

 

Μπορώ να καταλάβω γιατί να μην σου αρέσει και τόσο πολύ αυτή η ταινία έχει κάποιες στιγμές πολύ σκληρές και σοκαριστικές αλλά είναι πραγματικά πανέμορφη και μόνη στην ιδέα ότι κυριαρχεί το κόκκινο χρώμα στους εσωτερικούς χώρους και τον τρόπο που χρησιμοποιεί το φυσικό φως είναι χάρμα οφθαλμού..τι να λέμε τώρα..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ούτε "πολύ αισιόδοξο", ούτε "τρομερά καταθλιπτικό". Ρεαλιστικό σίγουρα, όλοι συμμετέχουμε στον κυκλο της ζωής γεννηση-ζωή-θάνατος κι όλοι χάνουμε στο σκάκι με το θάνατο στο τέλος :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Της έβδομης σφραγίδας :angel: !απλά είμαι περίεργος γιαυτό ρωτάω!

 

Εννοείται ότι είναι πολύ αισιόδοξο το τέλος!Το μόνο που μπορεί να νικήσει το θάνατο είναι η τέχνη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κι εγώ θεωρώ κορυφαία του την "Έβδομη σφραγίδα", αλλά θέλω να ξαναδώ κάποιες που τις έχω ξεχάσει για να τις επανεκτιμήσω. Μου έχει μείνει απλώς μια (καλή) ανάμνηση από ταινίες όπως "Η πηγή των παρθένων", ¨΄Αγριες φράουλες", "Καλοκαίρι με τη Μόνικα" - γενικά τις παλιές του. Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ήταν το "Μάτι του διαβόλου", που μου άρεσε πολύ παρ' ότι δεν αναφέρεται σαν μια από τις καλύτερές του.

 

Εμένα οι αγαπημένες μου ταινίες του είναι η τριλογία της σιωπής: Μέσα από τον σπασμένο καθρέπτη, οι Κοινωνούντες και τέλος η σιωπή!Απλά θεωρώ ότι είναι η πιο προσωπική του δουλεία και ακόμα μ΄ αρέσει η εναλλαγή των απόψεών του η οποία γίνεται σταδιακά και παρουσιάζεται μέσα από αυτές τις ταινίες..

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

νομιζω πως η εβδομη σφραγιδα ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε,απο ολες τις αποψεις.δε βρηκα μεσα της ,οχι τιποτα που να μη μου αρεσει,δε βρηκα τιποτα να μη θεωρω τελειο. ιδου και ενας που ειχε εμπνευση :Ρ http://img.photobucket.com/albums/v408/evenxstarx/seventhsealtattoo.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πω, πω, δεν τις θυμάμαι καθόλου αυτές τις τρεις! Τις γύρισε απ' το 61 ως το 63, ε; Θα με πωρώσεις και θα κάτσω να τις δω! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πω, πω, δεν τις θυμάμαι καθόλου αυτές τις τρεις! Τις γύρισε απ' το 61 ως το 63, ε; Θα με πωρώσεις και θα κάτσω να τις δω! :)

 

Σωστός..από 61 μέχρι 63.Πρέπει να τις δεις! :out:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια και πιάσαμε το ζήτημα των αγαπημένων κινηματογραφικών έργων, τι θα λέγατε για ένα ενδεικτικό top 10; Έτσι, για να μάθουμε ο ένας τα γούστα του άλλου. Ή ένα top 20. Βέβαια, ξεκαθαρίζω ότι τα δικά μου top είναι υπο συνεχή επαναδιαπραγμάτευση. Αύριο μπορεί να τα αλλάξω τελείως.

 

Αφού έριξα την ιδέα, ας κάνω και την αρχή:

 

- Chinatown - Πολάνσκι

- Έβδομη σφραγίδα - Μπέργκμαν

- Ο τρίτος άνθρωπος - Κάρελ Ράις

- Ο Αμερικανός φίλος - Βέντερς

- Ουγκέτσου Μονογκατάρι - Κένζο Μιζογκούσι

- Μανχάταν - Γούντι Άλεν

- Το πάρτι - Μπλέικ Έντουαρντς

- 1492 - Ρίντλεϊ Σκοτ

- Million Dollar Baby - Κλιντ Ίστγουντ

- Ο δεσμώτης του ιλίγγου (Vertigo) - Χίτσκοκ

- Η λάμψη - Κιούμπρικ

- Δρ Ζιβάγκο - Ντέιβιντ Λιν

- 1900 - Μπερτολούτσι

- Ο κύκλος των χαμένων ποιητών - Πίτερ Γουίαρ

- Μοντέρνοι καιροί - Τσάρλι Τσάπλιν

 

Λοιπόν, έβγαλα 15. Ενδεικτικά. Χωρίς σειρά αξιολόγησης. Ομολογώ ότι μου ήταν πολύ επώδυνο να κρατήσω έξω αγαπημένες ταινίες, αλλά το έκανα για να μη "χαθούμε" μέσα σε έναν μεγάλο αριθμό. Αισθάνομαι τα χέρια μου βαμμένα με αίμα (αθώων)!

Δεν είναι οι "καλύτερες". Απλώς αυτές που μου "μιλήσανε" λίγο παραπάνω. Επίτηδες δεν βάζω ταινίες πρόσφατης παραγωγής γιατί θέλω να περάσει λίγος χρόνος πριν καταλήξω σε μια γνώμη - να δω τι έχει μείνει μέσα μου από αυτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

- Ουγκέτσου Μονογκατάρι - Κένζο Μιζογκούσι

:respect:

θα ακολουθησω και εγω και θα γραψω το δικο μου τοπ,καποια στιγμη σημερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

νομιζω πως η εβδομη σφραγιδα ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε,απο ολες τις αποψεις.δε βρηκα μεσα της ,οχι τιποτα που να μη μου αρεσει,δε βρηκα τιποτα να μη θεωρω τελειο. ιδου και ενας που ειχε εμπνευση :Ρ http://img.photobuck...hsealtattoo.jpg

 

 

seventhsealtattoo.jpg

 

το ταττου ειναι πολύ καλό! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κι όλοι χάνουμε στο σκάκι με το θάνατο στο τέλος :P

 

εκτός απο τον bill και τον ted cz04.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.