Μετάβαση στο περιεχόμενο

dr_slump

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  21
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια και χαρά!

 

Αν και είχα καιρό να ποστάρω λόγω του υπερφορτωμένου προγράμματός μου, ζητώ συγνώμη που γράφτηκα, συστήθηκα και μετά εξαφανίστηκα! Επιστρέφω και καθυστερημένα σας εύχομαι χαρούμενο 2012!

 

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω κατά πόσο θα ήταν εφικτό να συγκεντρωθούν οι διαφημίσεις παλιών παιδικών παιχνιδιών όπως φιγούρες, κούκλες, αυτοκινητάκια, επιτραπέζια, καταστήματα (ειδικά του Μινιόν!), κτλ, από κάθε είδους περιοδικό που περιελάμβανε comics. Να καλύπτεται δηλαδή θεματολογικά από το site... Προς το παρόν γνωρίζω πως διαφημίσεις παιχνιδιών είχε ως γνωστόν το Μίκυ Μάους, το Μεγάλο Μίκυ, το Μπλεκ, το Ποπάι και τα Σαϊνια (λιγοστές).

 

Θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον για αρκετό κόσμο να γνωρίζει ποια παιδικά παιχνίδια διαφημίστηκαν, ποια εποχή και σε ποια περιοδικά. Είναι ένα μικρό πολιτισμικό αρχείο που χάνεται κυριολεκτικά στο χρόνο και δεν έχω δει κανέναν μέχρι στιγμής να ασχολείται! Οι αναμνήσεις των παιχνιδιών ξεθωριάζουν όσο περνάει ο καιρός, με αποτέλεσμα η νοσταλγία να αποδυναμώνεται. :( Πέραν αυτού, δε νομίζω πως τίθεται νομικό ζήτημα όπως και με τα εξώφυλλα, αλλά δεν είμαι ειδικός στο θέμα.

 

Προσωπικά δυστυχώς διαθέτω μια πολύ φτωχή συλλογή comics και ούτε μπορώ να συμβάλλω ενεργά σε κάτι τέτοιο αφού κατοικώ στην Αγγλία. Εξαίρεση αποτελεί το περιοδικό Τα Σαϊνια (έχω σχεδόν όλα τα τεύχη) αλλά το ψηφιοποιημένο μου αρχείο (παρακαλώ όχι PM, δεν έχω την άδεια των εκδοτών ώστε να τα διαδώσω) περιλαμβάνει μόνο την κύρια ύλη και τα comics, ενώ τα ίδια τα τεύχη μου είναι ακόμα στην Ελλάδα .

 

Θα ήθελα λοιπόν να συζητήσουμε περί του θέματος και αν τυχών η υλοποίησή του είναι ανέφικτη, τουλάχιστον για το αν θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια λίστα με ονομασίες παιχνιδιών, σε ποιο περιοδικό εντοπίστηκαν πρώτη φορά και σε ποιο τεύχος ώστε ο καθένας να αναζητήσει μόνος του. Για σαρώσεις, θεωρητικά θα μπορούσα να συμβάλλω το καλοκαίρι που θα είμαι στην Ελλάδα για κάποιο διάστημα (δημιουργώντας συλλογή για το σκοπό αυτό), αλλά πρακτικά ίσως πάλι δεν έχω ελεύθερο χρόνο :/

 

Φιλικά,

Νίκος

 

Edit: Έχω επίσης λιγοστά Μίκυ Μάους με διαφημίσεις Masters of the Universe που θα μπορούσα να συνεισφέρω το Πάσχα... αν και αυτό είναι κάτι εντελώς συνηθισμένο που το έχουν πολλοί συλλέκτες (περίοδος 1988-1989).

Επεξεργασία από Dr_SLUMP
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρκετό υλικό που πιθανόν να σε ενδιαφέρει μπορείς να βρεις στο retromaniax.gr, και συγκεκριμένα εδώ:

http://www.retromani...πες-Διαφημίσεις

 

 

Τώρα για δημιουργία αρχείου διαφημίσεων, μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ. Εδώ τα εξώφυλλα μόνο συλλέγονται και αυτά βρίσκονται με το σταγονόμετρο. Σκέψου τώρα να πρέπει να πείσεις τον άλλο να ξεψαχνίζει κιόλας τα παλιά του τεύχη μέχρι να βρει διαφήμιση και μετά να τη σκανάρει. Απλά αδύνατον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  21
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς στο retromaniax οι διαφημίσεις είναι φωτογραφημένες από κινητά ή scans χαμηλής ανάλυσης. Όλα αυτά μάλιστα σε διάσπαρτα threads, οπότε δύσκολα χαρακτηρίζεται αρχείο. Δυστυχώς η λογική που επικρατεί εκεί, πέραν από την άριστη δουλειά με το αρχείο περιοδικών πληροφορικής, είναι απλά "συζητήσεις αναμνήσεων".

 

Δεν έχει καμία σχέση με την οργανωμένη και υψηλής ανάλυσης δουλειά που γίνεται εδώ με το αρχείο εξωφύλλων που μάλιστα δεν είναι σκορπισμένα σε threads με παρεμφερείς τίτλους. Επίσης όταν είχε γίνει πρόταση εκεί από άλλο μέλος για κάτι τέτοιο, αγνοήθηκε πλήρως από τους διαχειριστές και χάθηκε χωρίς πολλά replies.

 

Γι 'αυτό λοιπόν σκέφτηκα πως το greekcomics θα ήταν κατάλληλο για μια τέτοια προσπάθεια, αφού κυριαρχεί η οργανωτική λογική αρχείου και υπάρχουν τόσα πολλά τεύχη και ποικιλία αυτών στα μέλη του. Άλλωστε όπως και στο πρώτο post, αναφέρομαι μόνο για την ύλη εντύπων που συμπεριλάμβαναν comics, οπότε δεν πιστεύω πως αποκλίνει από τη θεματολογία του site αφού υπάρχει ήδη υπο-ενότητα "Παρελκόμενα".

 

Όσον αφορά για την τοποθεσία των διαφημίσεων, δεν χρειάζεται να "ξεψαχνίσει" κανείς. Στο 95% των περιπτώσεων αποτελούσαν είτε οπισθόφυλλα, είτε εσωτερικές πλευρές εξώφυλλων και οπισθόφυλλων. Άρα η μόνη δύσκολη αναζήτηση θα ήταν για τις ελάχιστες διάσπαρτες μέσα στην ύλη που το πιθανότερο είναι να υπήρχαν ήδη στα προαναφερθέντα προσβάσιμα σημεία. Και φυσικά η όλη μου πρόταση δεν είναι θέμα πειθούς αλλά θέλησης και ενδιαφέροντος για ένα αντικείμενο που ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός.

Επεξεργασία από Dr_SLUMP
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κάτι σχετικό με αυτό που ζητάς μπορείς να βρεις στη gallery και συγκεκριμένα στο άλμπουμ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ. Ακόμα δεν έχει αρκετό υλικό και σε αυτό που υπάρχει τα στοιχεία είναι λίγα (πχ δεν αναφέρουν περιοδικό, ημερομηνία κλπ), αλλά πιστεύω ότι είναι μια καλή αρχή. :)

 

Αν υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον και συμμετοχή, το ξανασυζητάμε για δημιουργία ειδικής ενότητας. Επίσης έχω την εντύπωση πως υπήρχε ήδη ένα σχετικό θέμα (όχι το Διαφημίσεις με τη χρήση κόμικ), αλλά δεν μπορώ να το βρω. :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς στο retromaniax οι διαφημίσεις είναι φωτογραφημένες από κινητά ή scans χαμηλής ανάλυσης. Όλα αυτά μάλιστα σε διάσπαρτα threads, οπότε δύσκολα χαρακτηρίζεται αρχείο. Δυστυχώς η λογική που επικρατεί εκεί, πέραν από την άριστη δουλειά με το αρχείο περιοδικών πληροφορικής, είναι απλά "συζητήσεις αναμνήσεων".

 

Δεν έχει καμία σχέση με την οργανωμένη και υψηλής ανάλυσης δουλειά που γίνεται εδώ με το αρχείο εξωφύλλων που μάλιστα δεν είναι σκορπισμένα σε threads με παρεμφερείς τίτλους. Επίσης όταν είχε γίνει πρόταση εκεί από άλλο μέλος για κάτι τέτοιο, αγνοήθηκε πλήρως από τους διαχειριστές και χάθηκε χωρίς πολλά replies.

 

Γι 'αυτό λοιπόν σκέφτηκα πως το greekcomics θα ήταν κατάλληλο για μια τέτοια προσπάθεια, αφού κυριαρχεί η οργανωτική λογική αρχείου και υπάρχουν τόσα πολλά τεύχη και ποικιλία αυτών στα μέλη του. Άλλωστε όπως και στο πρώτο post, αναφέρομαι μόνο για την ύλη εντύπων που συμπεριλάμβαναν comics, οπότε δεν πιστεύω πως αποκλίνει από τη θεματολογία του site αφού υπάρχει ήδη υπο-ενότητα "Παρελκόμενα".

 

Όσον αφορά για την τοποθεσία των διαφημίσεων, δεν χρειάζεται να "ξεψαχνίσει" κανείς. Στο 95% των περιπτώσεων αποτελούσαν είτε οπισθόφυλλα, είτε εσωτερικές πλευρές εξώφυλλων και οπισθόφυλλων. Άρα η μόνη δύσκολη αναζήτηση θα ήταν για τις ελάχιστες διάσπαρτες μέσα στην ύλη που το πιθανότερο είναι να υπήρχαν ήδη στα προαναφερθέντα προσβάσιμα σημεία. Και φυσικά η όλη μου πρόταση δεν είναι θέμα πειθούς αλλά θέλησης και ενδιαφέροντος για ένα αντικείμενο που ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός.

 

Θα διαφωνησω μιας και το '06 που πρωτοξεκινησα εγω τις φωτο παιχνιδιων απο κομικς η τεχνολογια ισως δεν επετρεπε πολυτελειες στην αναλυση αλλα απο τοτε μεχρι σημερα το site εχει κανει παπαδες!

 

Χρονολόγηση Παιχνιδιών El Greco με βάση τις Έντυπες Διαφημίσεις

 

http://www.retrodb.gr/ark/?q=node/264

 

Και αν ειστε σινεφιλ και τηλεορασοπληκτοι εχει την πληρεστερη ελληνικη βαση δεδομενων!

 

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  21
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σου κι από εδώ, AARDVARK!

 

Δυστυχώς σε εκείνο το thread είναι πάρα πολύ λίγες και σχεδόν όλες κοριτσίστικες, μάλιστα μιας πολύ συγκεκριμένης περιόδου. Το καλοκαίρι στο Μοναστηράκι που ξεφύλλιζα Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ και Μπλεκ πρέπει να είδα τουλάχιστον 40 διαφορετικές (περίοδοι 1980-94) μέσα σε μόνο μια ώρα ξεφυλλίσματος τευχών... μακάρι να είχα χρήματα να τα αγόραζα μόνο γι 'αυτές!

 

Στο internet προς το παρόν δεν υπάρχει καμία με action figures όπως G.I. Joe, Transformers, Masters of the Universe (σε άλλο thread μόνο μερικές MOTU από τις 20+ διαφορετικές, αλλά αυτές θα τις βάλω σύντομα γιατί τις συγκέντρωσα για το he-man.org), ThunderCats, Ninja Turtles κτλ. Επίσης ούτε μία με επιτραπέζια, ενώ το Μεγάλο Μίκυ είχε σχεδόν όλα όσα κυκλοφόρησαν: Monopoly, Exin Basket, Ghost Castle και η λίστα δεν τελειώνει! Το thread εκείνο μάλιστα αναφέρεται μόνο σε παιχνίδια της el greco, δηλαδή δεν συμπεριλαμβάνεται τίποτα από lyra, Mister P, Pyroplast, Tente, ΕΠΑ κτλ ούτε μεταγενέστερες Hasbro, Playmobil, Mattel, Tyco, Kenner, Playmates και άλλες αμερικάνικες εισαγογές.

 

Αυτό που προτείνω να γινόταν και το είχε προτείνει και κάποιος άλλος χρήστης περίπου το 2009 στο retromaniax, είναι να φτιαχόταν ένα αρχείο όχι σε απλό thread (ή κατά τη γνώμη μου έστω pinned) αλλά σε ένα gallery με χρονολογίες, όπως είναι δηλαδή εδώ αρχειοθετημένα τα εξώφυλλα. Μάλιστα εγώ θεωρώ πως θα ήταν ενδιαφέρον όχι μόνο να μπουν όσα ζήσαμε, αλλά κάθε παιχνίδι που διαφημίστηκε σε έντυπο με comics από αόριστη αρχική ημερομηνία μέχρι (ας πούμε) το τέλος της περασμένης χιλιετίας. Το κενό είναι τεράστιο και δυστυχώς όπως είπα και πιο πάνω, προς το παρόν δεν έχει καλυφθεί στην Ελλάδα.

 

Αντιθέτως, σε Ιταλικό forum για retro συλλογές είχα πετύχει μια απίστευτη αρχειοθέτηση διαφημίσεων από περιοδικά με κάθε παιχνίδι χρονολογούμενα από 1930 (!) μέχρι 2000 περίπου, αρχειοθετημένα με ημερομηνία πρώτης εμφάνισης, εταιρία εισαγωγής/παραγωγής, περίοδο κυκλοφορίας (!) και φυσικά scan υψηλής ανάλυσης. Μάλιστα είχε πολλά el greco από όταν η Ελλάδα εξήγαγε παιχνίδια!!

 

Πίσω στο θέμα, θέλω και πάλι να διευκρινήσω ότι ο λόγος που προτείνω σε αυτό το forum μια τέτοια ιδέα είναι γιατί ο αριθμός τευχών των συλλεκτών είναι τεράστιος. Αντιθέτως, σε οποιοδήποτε άλλο νοσταλγικό forum όπου γίνεται απλά κουβέντα περί διαφόρων θεμάτων, οι συλλέκτες περιοδικών όπως είναι ποσοστικά λογικό, αποτελούν μειονότητα και το έργο θα ήταν πολύ δυσκολότερο έως αδύνατο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.