Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.mycomicshop.com


katakefalos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παρακαλω να μην θεωρηθω πως κανω διαφημηση το συγκεκριμενο ηλεκτρονικο καταστημα αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας τις δικες μου εμπειριες απο αυτο.

Διαβαζοντας κομικς περιπου 30 χρονια τωρα ξεκινησα αγοραζοντας Marvel/DC απο το δημοτικο σχολειο.Εγω αγορασει απο ολα τα Ελληνικα καταστηματα της χωρας και δεν εχω να σας εκφρασω παραπονα για αυτα.Ενταξει καποια εχουν λιγο τσιμπημενες τιμες καποια ακολουθουν καποια τρικ πωλησης με κρατηση τευχων λιγο 'περιεργη' αλλα οκ κι αυτοι θελουν να ζησουν.

Το βασικοτερο ροβλημα μου ολα τα χρονια ηταν τα back issues.Ξερεις (πιστευω με καταλαβενετε) τι ειναι να σου λειπουν καποια τευχη στην συλλογη σου και να μην μπορεις να τα βρεις ποτε.Εφαγα π.χ. τον τοπο ολο Ελλαδα,Γερμανια,Αυστρια να βρω το Big Numbers #1,2 η το Mody Dick με σχεδιο του Bill Sienkiewicz????

Πριν 2,5 χρονια ενας φιλος μου συστησε το παραπανω ηλεκτρονικο καταστημα.

Εχει περιπου 200.000 τευχη σε στοκ.Εχει τρομερη μηχανη αναζητησης,εχει παρα πολυ καλες τιμες,κανει back issues τα τευχη παλαιοτερα των 4 μηνων,εχει αξιοπιστο grade ( σαφως καλυτερο απο Mile high comics),η αποστολη στην συσκευασια που κανουν ειναι ικανη να μην τσαλακωσει τα κομικς ακομη και σε περιπτωση που τα δυο ταχυδρομεια Ελλ/Αμερ παιξουν μπαλα με το κουτι και το τελευταιο ειναι οτι τα μεταφορικα ειναι αρκετα φτηνα στην αποστολη με American air mail.Κανουν ακριβως 5 μερες να τσεκαρουν την αποστολη και 13 μερες να φτασουν σπιτι μου.Πληρωμη με πιστωτικη καρτα.Εχουν κι ενα συστημα με mailing list discount ανα εβδομαδα.

Επι 2,5 χρονια δεν αγορασα σχεδον τιποτα απο αλλο καταστημα.Το συνηστω ανεπιφυλακτα.

Οποιος εχει καποα απορεια ας μου γραψει θα χαρω να απαντησω.

Επεξεργασία από katakefalos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To καλυτερο καταστημα χαλαρα οσον αφορα το grading/packaging σιγουρα για μενα αλλα.....τα μεταφορικα ειναι παρα πολυ ακριβα.Το mile high μπορει να εχει μετριο packaging k grading αλλα εχει τουλαχιστον φτηνα μεταφορικα.Σορρυ αλλα 45-50 δολλαρια μεταφορικα για καμια 35αρια τευχη ειναι too much για μενα.Καλα αμα εισαι αμερικανος το καταστημα ειναι κορυφη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

γενικά αν είσαι στην Αμερική και αγοράζεις τα κομικ σε cover price είσαι για ξύλο!Υπάρχουν άπειροι τρόποι να τα βρείς σε τόσο καλές τιμές που είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απο τα καλά μαγαζιά. Δεν αξίζει για τεύχη, παρά μόνο για TPB & HC. Αγοράζω μέσα απο το μαγαζί που έχουν στο Ebay με ταχυδρομικά 9 $ για το πρώτο item και 40 C για κάθε επόμενο (είτε είναι τεύχος, είτε είναι omnibus).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απο τα καλά μαγαζιά. Δεν αξίζει για τεύχη, παρά μόνο για TPB & HC. Αγοράζω μέσα απο το μαγαζί που έχουν στο Ebay με ταχυδρομικά 9 $ για το πρώτο item και 40 C για κάθε επόμενο (είτε είναι τεύχος, είτε είναι omnibus).

Σωστος και γω αυτο κανω. :best:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eγω την πατησα ,πηρα ebay το παρακατω με κοντα 15 ευρω και το'χει... :wall:

 

http://www.mycomicshop.com/search?minyr=1981&maxyr=1985&TID=471181

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Eγω την πατησα ,πηρα ebay το παρακατω με κοντα 15 ευρω και το'χει... :wall:

 

http://www.mycomicsh...1985&TID=471181

 

:wow: Όντως την πάτησες φίλε μου γι'αυτό θέλει ψάξιμο!!! Πάντως έχει καλά τευχάκια και αρκετά παλιά, εξαρτάται βέβαια τι ψάχνεις.Πάντα όμως να κάνεις σύγκριση και με άλλες πηγές για τιμές και φυσικά τα μεταφορικά καθώς είμαστε αρκετά μακριά από Αμέρικα και η απόσταση μας κοστίζει!!! Συμφέρει πάντως να παίρνεις πολλά κι όχι ένα τεύχος όπως και αναφέρθηκε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αγοράζω μέσα απο το μαγαζί που έχουν στο Ebay με ταχυδρομικά 9 $ για το πρώτο item και 40 C για κάθε επόμενο (είτε είναι τεύχος, είτε είναι omnibus).

 

Κι εγώ το ίδιο... περιμένω μάλιστα αυτές τις μέρες ένα ωραίο πακέτο με παλιά Avengers. :)

 

Και από το κατάστημα πάντως, αν η παραγγελία περάσει τα $100 τα ταχυδρομικά μειώνονται πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παιδια εγω περιμενω την τελευταια παραγγελεια μου 14 τευχη (spider woman 2009,Monn knight ongoing) και πληρωνω για την ακριβεια 15,96 $. Αν κανω την διαιρεση 14 τευχη και την μετατροπη σε ευρω βγαινει 2,70 το τευχος με μεταφορικα και ολα.Σε 13 μερες σπιτι μου.Νομιζω πως ειναι καλη η τιμη.Κι αυτο γιατι χανουμε μεν απο τα μεταφορικα αλλα κερδιζουμε απο την αγορα των issues.Οριστε και η εικονα.

$32.90 Subtotal + $15.96 Shipping = $48.86 Total Description Qty Ordered Qty Shipped Price Moon Knight (2011 4th Series) 1F VF 1 1 $1.62 Moon Knight (2011 4th Series) 2B VF 1 1 $2.88 Moon Knight (2011 4th Series) 3C VF 1 1 $2.88 Moon Knight (2011 4th Series) 4 VF 1 1 $2.88 Moon Knight (2011 4th Series) 5 VF 1 1 $2.88 Moon Knight (2011 4th Series) 6 VF 1 1 $2.88 Moon Knight (2011 4th Series) 7A NM 1 1 $3.99 Moon Knight (2011 4th Series) 8 NM 1 1 $3.99 Spider-Woman (2009 4th Series) 2 VF 1 1 $0.81 Spider-Woman (2009 4th Series) 3 VF 1 1 $1.62 Spider-Woman (2009 4th Series) 4 NM 1 1 $1.17 Spider-Woman (2009 4th Series) 5 VF 1 1 $1.17 Spider-Woman (2009 4th Series) 6 VF 1 1 $1.44 Spider-Woman (2009 4th Series) 7 VF 1 1 $2.69

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

katakefale ειδικέ για πες τί πρέπει να κάνω για να πάρω την έξτρα έκπτωση; Έκανα εγγραφή, μπήκα και στο mailing list, τώρα;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ελα φιλε,

τωρα θα περιμενεις e-mai αλλα για να μην περιμενεις βαλε για αυτην την εβδομαδα το ROM.

Πας στο community------Join our mailing list--------endercodeword.

Το βαζεις και σου δειχνει τα προιοντα της εβδομαδας με εκπτωση.

 

 

This week you'll save another 5% off virtually all pre-1981 issues, and 10% off virtually all modern-era issues in sale groups Marvel M-Z titles, Superman titles,Dell titles, andACG titlesin our back issue comics selection

 

Στο εκανα paste απο το μειλ μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Thanks. Για 2 TPB και 1 HC βγαίνει πάντως γύρω στο +20ε παραπάνω από άλλο διαδικτυακό κατάστημα...Για τα 3 αυτά είχε 26$ μεταφορικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

26 $ ειναι 19.60 ευρω.Ισως να εχει ακριβοτερα απο αλλου τα ΤΡΒ.Δεν ξερω να σου πω.Παντως εγω κατι HC του Ditko που ψαχνω δεν τα εχουν καν οι αλλοι.Αγορασε απο οπου τα βρεις πιο φτηνα. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντωμεταξύ, πουλάνε τα 3 από τα 5 Lone Star Comics (τα κανονικά μαγαζιά που έχουν οι ιδιοκτήτες του mycomicshop) που τους έχουν απομείνει, για να επικεντρωθούν στις ψηφιακές πωλήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά μπορεί παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει?
 

Έχω βρει κάποια τευχάκια (παλιά back issues 70's-80's) και κάποια ΤPB (παλιά κυρίως τέλη 90's-αρχές 2000) που από την έρευνα αγοράς που έκανα σε πολλά online καταστήματα αλλά και στο ebay με συμφέρει να τα αγοράσω από το mycomicshop μαζί με τα μεταφορικά που προτείνουν. Είναι η πρώτη φορά που θα παραγγείλω από το εξωτερικό κόμικς.

Έχω 3 ερωτήσεις και θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει:
 

1) Ο τρόπος πληρωμής με την κάρτα κατά πόσο είναι ασφαλής μέσα από το site τους?
     Είχε ποτέ κανείς πρόβλημα?
 

2) Τι παίζει με τελωνείο-δασμούς-ΦΠΑ??
     Περνάνε "αέρα" από το τελωνείο επειδή θεωρούνται βιβλία ας πούμε και κανείς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί?
     Αν όντως μένουν τελωνείο και τα ελέγχουν-ανοίγουν, ποια είναι τα όρια για να μην πληρώσω τίποτα?
     Από ποια τιμή και πάνω πληρώνω και πόσο περίπου κυμαίνονται οι φόροι που επιβάλλονται?

3) Υπάρχει περίπτωση αν ξεπεραστούν αυτά τα όρια να τους στείλω e-mail η μήνυμα στην σελίδα τους στο Facebook έτσι ώστε να δηλώσουν μικρότερη αξία από την πραγματική σε κάθε τεμάχιο στην παραγγελία για να μην περάσει τελωνείο? Ή να δηλωθεί ως δώρο?

     Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο? Και αν ναι, είναι δεκτικοί όπως κάνουν οι γνωστοί Κινέζοι του ebay?

Επεξεργασία από gigok
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Όχι απ' ότι (και απ' όσους) γνωρίζω.

 

2. Ναι, θα πληρώσεις δασμούς. Εκτός κι αν η παραγγελία σου είναι πολύ μικρή (10-20 $) που το αποκλείω.

 

3. Όχι, δε νομίζω πως κάνουν τέτοιες ματσαραγκιές.

 

Και ένα τελευταίο. Για τους δικούς τους λόγους, είναι πλέον πολύ δύσκολο να παραγγείλεις (ηλεκτρονικά) κόμικς με mature content. Σου βγάζει απαγορευτικό όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία. Οπότε αν σκοπεύεις να πάρεις βιβλία με βία κ.λ.π. έχε το υπ' όψιν σου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ramirez Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 

Αν κάποιος γνωρίζει το πόσο των δασμών-ΦΠΑ ας απαντήσει παρακαλώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ζήτησε να τα χαρακτηρίσουν "used books" ή "second hand books"... Συνήθως βάζουν "printed matter" που είναι δασμολογικά ακριβότερο...Το αν θα πληρώσεις τελωνείο τελικά, είναι ρουλέττα...Καλοκαίρι, λόγω αδειών, μειωμένου προσωπικού κτλ, μπορεί και να τη γλιτώσεις...Αγόραζα κάποτε από mycomicshop και τα περισσότερα περνούσαν τελωνειακώς ελεύθερα, δεν κατάλαβα όμως ποτέ τη λογική της δασμολόγησης... Το θέμα επίσης είναι, οτι αν δασμολογηθείς έστω και με 2-3 ευρώ, αυτομάτως χρεώνεσαι και τέλη εκτελωνισμού που ξεκινούν από 15 ευρώ...

 

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, gigok said:

@ramirez Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 

Αν κάποιος γνωρίζει το πόσο των δασμών-ΦΠΑ ας απαντήσει παρακαλώ.

Αν πάρεις κάτι εκτός Ευρώπης που κοστίζει λιγότερο από 22€ (μεταφορικών συμπεριλαμβανομένων) δεν περνάς τελωνείο. Αν είναι πάνω από 22€, τότε έχεις μεγάλη πιθανότητα για τελωνείο, αναλόγως πού θα πέσεις, σε τι συγκυρίες θα τύχεις, τα κέφια του εκτελωνιστή, πόση δουλειά θα έχει κλπ. Εφ' όσον σε χτυπήσει, το κόστος είναι 15€ στάνταρ + 24% στην αξία του αντικειμένου. Δηλαδή αν η παραγγελία σου είναι π.χ. 100€, τότε το τελωνείο θα πάει έξτρα 15€ + 24€ = 39€.

 

Έχουμε γράψει μερικές πληροφορίες ακόμα στο αντίστοιχο thread.

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γράφω προς ενημέρωση αυτών που ενδιαφέρονται/θα ενδιαφερθούν  (στο μέλλον) ότι έκανα την παραγγελία χθές (4/7/2019) από την οποία κόστισαν $144.05 τα κόμικς και $24 τα μεταφορικά (Shipping International Economy, τα πιο φθηνά που παρέχουν, εννοείται χωρίς tracking number.) σύνολο δηλ. $168.05 = 149.68€ .

 

Τα έστειλαν σήμερα (5/7/2019) και από ότι είδα στην αναλυτική χρέωση του λογαριασμού τα χρεώθηκα την ίδια μέρα.

 

Ως προς την περιγραφή του προϊόντος μου ξεκαθάρισαν μέσω email ότι ΔΕΝ μπορούν να τα δηλώσουν ως δώρο αλλά και ούτε με χαμηλότερη αξία από την πραγματική.

Για δοκιμή και σαν πρώτη φορά άφησα την περιγραφή κενή (δηλ θα δηλωθούν ως printed matter) όπως προείπε πιο πάνω και ο @ikarukani.

Θα ενημερώσω ξανά μελλοντικά σε πόσες μέρες θα τα παραλάβω και το τελικό ποσό που θα κληθώ να πληρώσω αν με χτυπήσουν.

 

Επεξεργασία από gigok
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

@gigok Ζήτα τους να μη δηλώσουν και μεγαλύτερη αξία από την πραγματική...

 

@gigok Μη γελάς, δεν είναι αστείο, μου έτυχε...Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει, σαν τακτική για να δίνεται προσοχή στα ταχυδρομεία... Έφαγα τρελή τσεκουριά στο τελωνείο και έκτοτε τους έκοψα γιατί δεν πήρα ούτε μια συγγνώμη..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολλάρεις ή όχι (μάλλον), αλλά σε περίπτωση που έγινε αυτό με τι κίνητρο έκαναν κάποια τέτοια κίνηση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Σαφώς δεν τρολλάρω...Ούτε ξέρω γιατί το έκαναν, γιατί ποτέ δεν μου απάντησαν, παρ' όλο που έστειλα φωτογραφίες των δηλώσεων αξίας πού έκαναν... Έγινε μάλιστα σε δύο παραγγελίες που έκανα κοντά-κοντά και τις είχα σπάσει για να είμαι κάτω από το όριο των 100 ευρώ, που θεωρούσα ασφαλές για τι τελωνείο.. Ίσως ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, να το έκαναν για εξασφάλιση, αλλά μπορεί και κατά λάθος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγγνώμη αλλά το επιχείρημα σου περί εξασφάλισης δασμών από το τελωνείο, μου φαίνεται άτοπο, καθώς κάνοντας το αυτό δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα, πάρα μόνο να χάσουν έναν πελάτη και να αποκτήσουν μια κακή κριτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ενημερώσω ότι παρέλαβα την παραγγελία πριν από λίγο. Πολύ ικανοποιητικό διάστημα (11 μέρες) αναμονής. Περίμενα παραπάνω να πω την αλήθεια κυρίως για δυο λόγους, πρώτον γιατί το αναμενόμενο ήταν 10 έως 40 μέρες και δεύτερον γιατί μεσολαβούσαν και οι εκλογές.

Δεν πέρασε τελωνείο.

Άψογο στιβαρότατο πακετάρισμα όπως έχει πει και ο ts.

Εξαιρετικό και πολύ αξιόλογο grading. Ίσως να το παρακάνουν και λιγάκι. Π.χ. για ένα Prestige Format που είχα το περιέγραφε ως FN (Fine δηλαδή) και μου ήρθε κυριολεκτικά <<κολλαριστό>>.

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι ενώ ήμουν όλη μέρα σπίτι δεν χτύπησε το κουδούνι με αποτέλεσμα βγαίνοντας για βραδινή βολτίτσα να το βρω εκεί όπου ο ταχυδρόμος αφήνει την αλληλογραφία. Ουσιαστικά είχε πρόσβαση ο καθένας να το πάρει από την πολυκατοικία. Μάλλον τα ΕΛΤΑ θα φταίνε για αυτό.
 

Επίσης έξω στην συσκευασία δεν αναγραφόταν η τιμή των μεταφορικών. Δηλαδή έγραφε τις ποσότητες των τεμαχίων, πιο δίπλα την τιμή σε δολάρια ($144.05) και από κάτω "printed matter''.

Επεξεργασία από gigok
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Lucky you!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.