Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εικονιστορήματα (comics) και Λογοτεχνία" [ 28 Μαΐου 2007 - 19:00 ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οι εκδόσεις Ψυχής τα Λαμπυρίσματα σας προσκαλούν στην συζήτηση "Εικονιστορήματα (Comics) και Λογοτεχνία" που θα γίνει τη Δευτέρα 28 Μαΐου 2007 και ώρα 7 απογευματινή στην αίθουσα της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών στην διεύθυνση Ακαδημίας & Γενναδίου 8 στον έβδομο όροφο. Γνωρίζω ότι είναι του Αγίου Πνεύματος και είναι ευκαιρία λόγω τριημέρου για πολλούς να φύγουν από το κλεινόν άστυ ειδικά εάν ο καιρός είναι ευνοϊκός για κάτι τέτοιο. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν όσοι τουλάχιστον μείνουν πίσω να φυλάνε την πόλη, να το έχουν στα υπόψη και εάν μπορούν να το εντάξουν στο πρόγραμμα τους.

 

Ομιλητές θα είναι οι:

Θωμάς Μαστακούρης (συγγραφέας - δικηγόρος)

Γιώργος Πολ Παπαδάκης (ποιητής - συγγραφέας)

Γιάννης Κουκουλάς (συγγραφέας - δημοσιογράφος)

Βασίλης Χειλάς (σεναριογράφος)

 

Και για να μην ακούσω τίποτα δικαιολογίες, σας δίνω και την επίσημη πρόσκληση...

 

post-5-1179433982_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ευχαριστώ τον αγαπητό Yoshimitsu που με πρόλαβε και ανάρτησε την πρόσκληση. Θα πρέπει να τονίσω πως η παρουσία της κοινότητάς μας θα πρέπει να γίνει όσο το δυνατόν περισσότερο αισθητή, ώστε οι όποιοι "κλασσικοί" έλληνες λογοτέχνες παρακολουθήσουν την εκδήλωση (αφού αυτή θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών, Ακαδημίας και Γενναδίου 8, 7ος όροφος) να πειστούν όχι μόνο από τις δικές μας ομιλίες, που θα προσπαθήσουν να "απενοχοποιήσουν" τα αγαπημένα μας κόμικς και να εντάξουν στο βάθρο της αληθινής τέχνης, αλλά και να δουν πως το είδος έχει μεγάλη απήχηση σε όλες τις ηλικίες και τα επαγγέλματα.

Όσοι μπορείτε να έρθετε νομίζω πως θα περάσετε καλά και θα επιτελέσετε και θεάρεστον έργον (τουλάχιστον στα μάτια των θείων Μουσών).

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Νομίζω ότι όσοι μπορούν από άποψη χρόνου και τόπου, πρέπει να πάνε...

 

Είναι κρίμα αλλά δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω ταξιδιού μου στην Θεσσαλονίκη....

 

Εύχομαι να υπάρξουν μέλη της παρέας μας που θα μπορέσουν να πάνε ώστε το GC να αντιπροσωπευθεί επάξια...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μια τελευταία υπενθύμιση για τη σημερινή εκδήλωση σχετικά με τα κόμικς στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, Ακαδημίας και Γενναδίου 8, 7ος όροφος

Η παρουσία σας θα είναι για όλους, και για μένα προσωπικά, μεγάλη χαρά και τιμή.

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

YOSHI καποιος που πηγε και παρακολουθησε την εκδηλωση,οπως και για τις αλλες εκδηλωσεις,δεν θα επρεπε να κανει καποια σχολια να μαθουμε και εμεις που δεν πηγαμε ...?ειναι και κοσμος δεν μπορει λογω αποστασης

Νομιζω πως θα βοηθουσε στη μεγαλυτερη επιτυχια επομενων εκδηλωσεων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ας δώσω εγώ την απάντηση, φίλε pierros, αφού ήμουν και ένας από τους ομιλητές της βραδιάς.

Η προσέλευση του κόσμου δεν ήταν αυτή που ελπίζαμε μα αυτό ήταν εν μέρει αναμενόμενο, με τον άθλιο καιρό και την αργία της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος. Δυστυχώς, η Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών δεν μπορούσε να μας παραχωρήσει την αίθουσα άλλη μέρα. Έτσι, ήμασταν γύρω στα 60-70 άτομα. Μας τίμησαν πάντως τόσο η πρόεδρος όσο και ο γραμματέας της Εταιρίας. Στο ακροατήριο υπήρχαν και κάποιοι δημιουργοί, όπως ο Γιάννης Καλαϊτζής, που μάλιστα έλαβε μέρος στη συζήτηση μετά το τέλος των ομιλιών. Ο κάθε ομιλητής - και μερικοί από το ακροατήριο - εξέφρασε τις απόψεις του πάνω στο θέμα των κόμικς και της σχέσης που μπορεί να έχουν με τη λογοτεχνία - ή, για να είμαι πιο ακριβής, με τον πεζό λόγο και την ποίηση.

Εκτός από εμένα, μίλησαν ο συγγραφέας και ποιητής Γιώργος Παπαδάκης, ο σεναριογράφος Βασίλης Χειλάς, ο μελετητής των κόμικς Γιάννης Κουκουλάς, ο συγγραφέας, λαογράφος και σχεδιαστής Κυριάκος Κάσσης, και ο Νίκος Νικολαΐδης, συγγραφέας και οδοντίατρος, όπως επίσης και ο εκδότης Φώτης Σαγόνας.

Νομίζω πως κανείς από τους ομιλητές δεν ταύτισε αυτάρεσκα τα κόμικς με τη λογοτεχνία, ούτε και πάλι μίλησε απαξιωτικά για αυτά. Όλοι, ο καθένας με τον τρόπο του, δήλωσαν πως τα θεωρούν μια ξεχωριστή μορφή τέχνης.

Στη δική μου ομιλία εγώ προσπάθησα να δείξω ότι και τα κόμικς, όπως και η "κλασσική" λογοτεχνία, έχουν τα δικά τους ποιήματα (ιστορίες που βασίζονται στις εικόνες, στο συμβολισμό ή στον υπερρεαλισμό), τα διηγήματα (μικρές ιστορίες των πέντε-δέκα ή είκοσι σελίδων), τα μυθιστορήματά τους (τα graphic novels όπως τα έχουν βαφτίσει οι φίλοι μας οι Αμερικανοί) και τις επιφυλλίδες τους, δηλαδή τη δημοσίευση ιστοριών σε συνέχειες, όπως συμβαίνει σε πολλά μηνιαία κόμικς.

Είπα ακόμα πως η τέχνη των κόμικς προοδεύει συνεχώς, και πως έχουμε διανύσει τεράστια απόσταση από την τεχνική των δεκαετιών του 40 και του 50, αν θέλουμε να βγάλουμε τα παραμορφωτικά γυαλιά της νοσταλγίας και να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Κρατώ βέβαια -μεταξύ μας- μια επιφύλαξη για τη χρυσή δεκαετία του 70, στην οποία νομίζω πως βγήκαν μερικά αξεπέραστα κόμικς που όμοιά τους δεν ξαναφτιάχτηκαν από τότε.

Αυτό στο οποίο νομίζω πως συμφωνήσαμε όλοι είναι πως υπάρχουν καλά, μέτρια και κακά κόμικς (όπως άλλωστε και πεζά ή ποιήματα) και κάποια - ίσως ένα στα εκατό - που έχουν τη στόφα του αριστουργήματος και αναγνωρίζονται σχεδόν αμέσως ως τέτοια από μια μεγάλη πλειοψηφία. Κάποια άλλα ίσως να γίνουν θρύλος αργότερα, κάτω από καινούριες ή επαναλαμβανόμενες κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες. Όμως ένα καλό και πρωτότυπο σχέδιο ή σενάριο (ιδανικά και τα δυο ταυτόχρονα) είναι κάτι που όλοι όσοι αγαπούν αυτό το είδος έκφρασης εκτιμούν.

 

Τέτοιου είδους εκδηλώσεις, αν και κάποιοι στο χώρο μας υποστηρίζουν πως είναι περιττές, αφού πιστεύουν πως τα κόμικς δεν έχουν ανάγκη της αποδοχής και την "ευλογίας" των λογοτεχνών, νομίζω πως βοηθούν το αγαπημένο μας είδος, αφού το υπερασπίζονται και το αναδεικνύουν απέναντι σε κάποιους που το θεωρούν ως μια παιδική ενασχόληση ή ως μέσο διαφθοράς της γλώσσας, της ζωγραφικής, και των... αθώων ψυχών.

Θα ευχόμουν σε μια επόμενη παρόμοια εκδήλωση να σας δω όλους εκεί (τουλάχιστουν όσους ζουν σχετικά κοντά) επειδή πραγματικά σας αγαπώ και σας θεωρώ "πνευματικούς αδελφούς" (και "αδελφές", για τα κορίτσια, αλλά να μην το λέμε γιατί ακούγεται κάπως άσχημα). Η συμβολή σας και η συμμετοχή σας σε τέτοιου είδους συζητήσεις είναι πολύτιμη, όχι μόνο γιατί κατέχετε το θέμα, αλλά κυρίως γιατί το αγαπάτε πραγματικά.

 

Θ.Μ.

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

:cry: κρίμα που δεν μπόρεσα να έρθω.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγω αν ημουν κοντα θα εχομουν. Μ ενδιαφερουν πολυ αυτα τα θεματα. :clap: :clap: :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ουτε εγω μπορεσα να ερθω ,αν και με ενδιαφερει ...το κακο ειναι οτι πολλοι ακομη και σημερα τρεφουν μια απαξιωση για τα κομικς...βεβαια αυτο συνεβαινε και με τη ζωγραφικη τη λογοτεχνια κτλ καποια στιγμη θα καθιερωθουν και πραγματικα στη συνειδηση του κοσμου τα κομικ σαν 9 τεχνη και θα εχουμε και εκει δηθενιες και δε συμμαζευεται....παντως αν και ειναι μεγαλη συζητηση παρτε για παραδειγμα τον Λεωνιδα και τους σπαρτιατες..εχουμε μια ιστορικη αφηγηση που εγινε και λογοτεχνικο ιστορικο μυθιστορημα (στηβεν πρεσφιλντ)ταινιες και κομικ,ας αναφερουμε του frank miller,εδωσε μια αλλη αντιληψη που ειτε βιβλια ειτε κινηματογραφος δε μπορει να δωσει και εκει ειναι η αξια της καθε τεχνης η δικια της αντιληψη των πραγματων ,αρα μια χαρα στεκονται τα κομικ διπλα στις αλλες τεχνες κατα την αποψη μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.