Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλα 4.ακουω γνωμες;)


G-Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  22656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  21
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

4 ακομα σχεδια μου.το ενα εγινε αφισσα και πουληθηκε(αυτο με το τζινι) ;)

ακουω γνωμες παιδια

ελπιζω να σας αρεσουν

ποιο στυλ απ αυτα θα αγοραζατε και γιατι?

 

γιωργος

 

Wrong_Genie2.jpg

Shaman_and_Friends3.jpgjimi3.jpgHULKNNER2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά το 3 σπέρνει, το 2 έχει inside joke (βλ.τη μασκώτ του GC τον Μενέλαο το σάλιαγκα :lol: ), το 4 έχει ένα ύφος που είναι όλα τα λεφτά οπότε το 1 δε θα το αγόραζα. :P

 

Βασικά έχεις τρελό στήσιμο στις γκριμάτσες & δυναμικές πόζες οπότε ναι, εγκρίνω! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μου αρέσουν!!! Μου αρεσει το στήσιμο, οι εκφράσεις, η ενέργεια που βγάζουν!! Τα χρώματα πολύ καλά διαλεγμένα. Στο Τζίνι ίσως με χαλάει λίγο, το πολύ μαύρο. Ο Hulk θα μου άρεσε πιο πολύ για desktop ή κούπα, ίσως γιατί το φόντο είναι λιτό!! Θα αγόραζα το δεύτερο για την Λέσχη :P (Μενέλαος FTW με σπίτι και το ραβδί πολύ θεϊκό!) και το τρίτο για τον τοίχο του σπιτιού μου (νομίζω τον ακούω να τραγουδάει κιόλας!).

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά μ' αρέσουν πολύ τα σχέδιά σου! Θεωρώ βασικό και το ότι έχουν ταυτότητα, ότι έχεις αποκτήσει το δικό σου σχεδιαστικό στύλ. Οι εκφράσεις έχουν πλαστικότητα, το μόνο ίσως που νομίζω ότι ίσως δεν έχεις ασχοληθεί τόσο, είναι τα φόντα. Τό' χεις πάρα πολύ πάντως! Από τη συγκεκριμένη τετράδα το καλύτερο θεωρώ το 3ο, πολύ πετυχημένη η έκφραση και βγάζει feeling, και αμέσως μετά το 2ο και ακολουθούν σε μεγαλύτερη απόσταση το 1ο και τέλος το 4ο.

 

keep up the good work! :respect::yes::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ειναι ο οραια :up:

αλλα εχω μερικες παρατιρισεις: Στο 1 δεν μου αρεσει το παιδακι . χαλαει νομιζω την σιμετρια της εικονας ,θα προτιμουσα να μην υπιρχε.

Στο 2 δεν μου αρεσει το background αυτα τα εφε μου φενετε πως αντι να δινουν στο σχεδιο σου το χαλανε .

Στο 3 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΝΕΡΟΤΟΣ ΓΙΑ JIMΙ ! επισης με ενοχλου τα fade out στις ακρες(αν και αυτο το λεω διστακτικα).

Στο 4 δεν εχω καμια σπουδεα παρατιριση, το αυτι νομιζω θα φενοταν ομορφοτερα αν το τοποθετουσες πιο μεσα στο πρωσοπο , και ισως

ο λεμος θα εδηχνε καλυτερος αν ηταν μικροτερος .

:aria: ΑΥΤΑ.

 

 

 

γενικα καλο το σκιτσο σου και ειδιος του χρωματισμου σου :xm:

:spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχεις ταλεντο!Βαλε λιγο φαντασια και ντυσε τα φοντα των χαρακτηρων. :mera2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

αρκετα ωραια ειναι ολα!το πρωτο μ αρεσε ως προς τη δραση που βγαζει...και ο χεντριξ εχει ωραια εκφραση...καλα τα πας,συννεχισε,μπραβο! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Αυτό με τον μαύρο μ' αρέσει, αλλά κανένα δεν είναι το στυλ μου πραγματικά. Δεν θα αγόραζα.

Ειδικά το πρώτο είναι αρκετά άτεχνο.

Να ρωτήσω κάτι; Τι χρησιμοποιείς για μελάνωμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγω θα αγοραζα παντως.

ΝκΑ, μου κανει εντυπωση που βρισκεις το 1ο σχεδιο (αυτο που πουληθηκε) αρκετα ατεχνο. :thinking:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  21
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αυτό με τον μαύρο μ' αρέσει, αλλά κανένα δεν είναι το στυλ μου πραγματικά. Δεν θα αγόραζα.

Ειδικά το πρώτο είναι αρκετά άτεχνο.

Να ρωτήσω κάτι; Τι χρησιμοποιείς για μελάνωμα;

τι εννοεις με τον ορο ''ατεχνο''?

γιατι απ ολα αυτα,στο πρωτο εφαρμοσα τις περισσοτερες τεχνικες στο photoshop.

το μελανωμα σε ολα εγινε στο sketchbook pro

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  21
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ειναι ο οραια :up:

αλλα εχω μερικες παρατιρισεις: Στο 1 δεν μου αρεσει το παιδακι . χαλαει νομιζω την σιμετρια της εικονας ,θα προτιμουσα να μην υπιρχε.

Στο 2 δεν μου αρεσει το background αυτα τα εφε μου φενετε πως αντι να δινουν στο σχεδιο σου το χαλανε .

Στο 3 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΝΕΡΟΤΟΣ ΓΙΑ JIMΙ ! επισης με ενοχλου τα fade out στις ακρες(αν και αυτο το λεω διστακτικα).

Στο 4 δεν εχω καμια σπουδεα παρατιριση, το αυτι νομιζω θα φενοταν ομορφοτερα αν το τοποθετουσες πιο μεσα στο πρωσοπο , και ισως

ο λεμος θα εδηχνε καλυτερος αν ηταν μικροτερος .

:aria: ΑΥΤΑ.

 

 

 

γενικα καλο το σκιτσο σου και ειδιος του χρωματισμου σου :xm:

:spidey_yeah_that:

οσον αφορα το 1ο,ακολουθησα τις(ας πουμε εμπνευσμενες οδηγιες του πελατη μου)εξ ου και το παιδακι εκει που ειναι.του αρεσε οποτε ποιος ειμαι εγω να κρινω;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για να ειμαι ειλικρηνεις δεν θα αγοραζα ακομα κατι απο αυτα που δειχνεις αν θα τα κατεβαζα και τα χρησιμοποιουσα για desktop σιγουρα θα κατεβαζα το δευτερο το οποιο θα αγοραζα ως αφισα αν ειχε λιγο "φωτορεαλιστικο" χρωμα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου, τωρα για φοντο δεν νομιζω να χρειαζεται αν τα τελευταια 3 σχεδια τα εκανες για ποστερ ναι ισως θελει καποιες περισσοτερες λεπτομερειες οπως σχηματα, χρωματα, αν ειναι για desktop μια χαρα οπως και για t-shirt μια χαρα ειναι, το δευτερο μαλιστα θα το αγοραζα σαν t-shirt.

Γενικα το σκιτσο σου μου αρεσει δεν ξερω αν εχεις κανει graffiti αλλα μου μοιαζει πολλη να εχει επιρροες απο αυτο!!!!

 

Καλες δουλειες ;)

Επεξεργασία από ConB
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τι εννοεις με τον ορο ''ατεχνο''?

γιατι απ ολα αυτα,στο πρωτο εφαρμοσα τις περισσοτερες τεχνικες στο photoshop.

το μελανωμα σε ολα εγινε στο sketchbook pro

 

το πιο μιθανό να αναφέρεται στην σύνθεση της εικόνας, η οποία δεν είναι και τόσο προσεγμένη:

Το τζίνι που είναι ωραία σχεδιασμένο και έχει και το στυλάκι του όπως και οι επιλογές χρωμάτων είναι μια χαρά.

το αγόρι όμως που στέκεται δίπλα είναι πολύ άχαρο... επίσης, δεν καταλαβαίνουμε γιατί είναι εκεί (τι κάνει).

δεν καταλαβαίνουμε καν αν κοιτάζει το τζίνι... υποθέτω πως το κοιτάζει επειδή είναι κάπως γυρισμένο το κεφάλι του αλλά ως αναγνώστης δεν είμαι και σίγουρος.

όσο καλοσχεδιασμένος είναι ο boo, άλλο τόσο ΔΕΝ είναι το αγοράκι... και η τόση διαφορά μεταξύ τους (σχεδιαστικά εννοώ) ζημιώνει το αποτέλεσμα)

 

Ως σύνθεση δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον, το τζίνι είναι άχαρα στο κέντρο της εικόνας ενώ ο πιτσιρικάς δεν συμμετέχει καν στην εικόνα (είναι σα να μην ανήκει καν στην εικόνα αυτή... δεν αλληλεπιδρούν οι δυο σου χαρακτήρες)

 

γενικότερα βλέπω κι από άλλες εικόνες σου πως το κάθε τι που σχεδιάζεις (όπως έχεις κάνει στις υπόλοιπες τρεις σου εικόνες) μόνο του (μια φιγούρα μόνη της πχ) είναι πολύ καλό... όταν χρειάζεται να το συνδυάσεις με κάτι άλλο είναι που δυσκολεύεσαι.

 

συμβουλεύω λοιπόν να πειραματιστείς περισσότερο με τις συνθέσεις σου και θα δεις που θα αναδειχθεί πολύ το σχέδιό σου!!!

 

είσαι πάντως σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω την συνέχεια :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

ΝκΑ, μου κανει εντυπωση που βρισκεις το 1ο σχεδιο (αυτο που πουληθηκε) αρκετα ατεχνο. :thinking:

 

Ναι, είμαι περίεργη :3eyes:

Βέβαια, μπορώ από την μεριά μου να πω το ίδιο για όσους δεν παρατήρησαν αυτό που βλέπω εγώ. :D

τι εννοεις με τον ορο ''ατεχνο''?

γιατι απ ολα αυτα,στο πρωτο εφαρμοσα τις περισσοτερες τεχνικες στο photoshop.

το μελανωμα σε ολα εγινε στο sketchbook pro

 

Αυτό ακριβώς. Χρησιμοποίησες ένα σωρό εφέ του φώτοσοπ, ενώνοντάς τα άτεχνα, με το ένα να υπερέχει του άλλου, με το ένα να καταπατά το άλλο, χωρίς να συγχωνεύονται σε ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα, αλλά αντιθέτως να δημιουργούν, και συγχώρεσέ μου την έκφραση, μια αίσθηση ψευτιάς, με την έννοια της ασυνέπειας.

 

το πιο μιθανό να αναφέρεται στην σύνθεση της εικόνας, η οποία δεν είναι και τόσο προσεγμένη:

 

Ως σύνθεση δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον, το τζίνι είναι άχαρα στο κέντρο της εικόνας ενώ ο πιτσιρικάς δεν συμμετέχει καν στην εικόνα (είναι σα να μην ανήκει καν στην εικόνα αυτή)

 

γενικότερα βλέπω κι από άλλες εικόνες σου πως το κάθε τι που σχεδιάζεις (όπως έχεις κάνει στις υπόλοιπες τρεις σου εικόνες) μόνο του (μια φιγούρα μόνη της πχ) είναι πολύ καλό... όταν χρειάζεται να το συνδυάσεις με κάτι άλλο είναι που δυσκολεύεσαι.

 

 

Όντως ισχύει και αυτό. Είναι σαν να έχεις πάρει δύο διαφορετικές εικόνες και να έχεις κάνει χαρτοκοπτική- και μάλιστα με πολύ κακό τρόπο.

Το παιδάκι δεν κοιτάει καν το τζίνι (υποθέτω ότι αυτό "έπρεπε" να κάνει, αν όχι με διορθώνεις), κοιτάει το ντουβάρι.

Επίσης η μετωπική απεικόνιση των προσώπων και η τοποθέτησή τους στο κέντρο της εικόνας δημιουργεί μια σύνθεση αδιάφορη και αδύναμη, κάτι που δεν υποστηρίζει το θέμα σου. Ειδικά δε σε συνδυασμό με την κακή χρήση των εφέ δημιουργούν ένα, και πάλι συγχώρεσέ μου την έκφραση, θανατηφόρο αποτέλεσμα για το καλαίσθητο μάτι. Τελειωτικό χτύπημα το κενό και αδιάφορο φόντο.

Όλα αυτά από την δική μου θέαση βεβαίως.

 

Η δεύτερη εικόνα σου είναι η πιο ισορροπημένη και ελκυστικότερη. Το υποκείμενο έχει τοποθετηθεί με μια οπτικά ενδιαφέρουσα διαγώνιο κλίση, η στάση σε προφίλ αναδεικνύει την έκφρασή του, το ραβδί δεν είναι παράλληλο στο σώμα, κάτι που λειτουργεί αποφευκτικά ως προς την μονοτονία, το ακανόνιστο σχήμα των λεπτομερειών, π.χ. μανίκι (;), ραβδί, προσθέτουν ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον, το εφέ δεν είναι ξένο ως προς την εικόνα, και πολλά ίσως ακόμη που δεν διακρίνω με την πρώτη/ δεύτερη/τρίτη ματιά. Στο μόνο πράγμα στο οποίο πιστεύω ότι χωλαίνει η εικόνα σου (και σχεδόν όλες οι εικόνες που έχω δει από εσένα) είναι στο χρώμα. Και ξεκαθαρίζω ότι δεν ενίσταμαι στην τεχνική με την οποία απλώνεις το χρώμα σου, αλλά στην επιλογή των χρωμάτων. Δεν ξέρω κατά πόσο την έχεις υπόψη σου, αλλά πραγματικά αξίζει να μελετήσεις θεωρία χρωμάτων.

 

Σχετικά με το σχόλιό μου ότι κανένα σχέδιο από αυτά δεν είναι του στυλ μου, θα έπρεπε να έχω διευκρινήσει ότι εννοώ καθαρά θεματικά (εκτός από το πρώτο που με απωθεί εικαστικά).

 

 

Τέλος, όσον αφορά το σχόλιο σου για τον πελάτη, θέλω να προσθέση την ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (όπως και παραπάνω, ασφαλώς) και προειδοποιώ επειδή μπορεί να ακουστεί κάπως σκληρή. Ο πελάτης συνήθως έχει μηδαμινή έως μηδενική αισθητική παιδεία. Κοινώς, δεν έχει ιδέα τι του αρέσει και έχει μια πολύ χυδαία άποψη για το ωραίο και το άσχημο. Επίσης, μπορεί να εντυπωσιάζεται εύκολα με το παραμικρό που εσύ, ο καλλιτέχνης, δημιουργείς, επειδή πολύ απλά ο ίδιος δεν διαθέτει αυτήν την ικανότητα. Η δουλειά σου ως καλλιτέχνη είναι να του διαμορφώσεις μια αισθητική καλλιέργεια και να προτείνεις εσύ μια αισθητική λύση πάνω στην ιδέα του, χωρίς βέβαια να την αλλοτριώσεις. Από την στιγμή που αποδέχεσαι να εμπορευματοποιήσεις τα σχέδιά σου, σαφώς και δεν θα κατακρίνεις, αλλά από την στιγμή που αναπόφευκτα εισέρχεται στο προϊόν και το προσωπικό σου στοιχείο, έχεις την ευθύνη να το κρίνεις. Μπορούσες το ίδιο θέμα να το κάνεις με χίλιους διαφορετικούς τρόπους, παραμένοντας πιστός στην ιδέα του πελάτη. Η επιλογή που τελικά θα προτείνεις στον πελάτη είναι δική σου ευθύνη. Όπως δική σου ευθύνη είναι το αν θα κάνεις σωστά την δουλεία σου ή αν θα αδιαφορήσεις (και, προς Θεού, δεν σε κατηγορώ για τίποτε, γενικεύω αυτήν την στιγμή).

 

Δεν με ενδιαφέρει να πείσω εσένα ή τον οποιοδήποτε. Πιστεύω ότι όλες οι γνώμες πρέπει να ακούγονται, ειδικά οι μεταξύ τους περισσότερο αποκλίνουσες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδια συμφωνω με τα σχολια σας μιλαω για τη ΝκΑ και το geokon απο μια αποψη αλλα δε ξερω κατα ποσο χρειαζεται να αναλυουμε σε τετοιο βαθς ενα σχεδιο προκειμενου να βοηθησουμε καποιον γιατι στο κατω κατω μπορει να μη καταλαβαινει αυτα που αναλυονται ξερω οτι μιλατε γενικα και οχι απολυτα στα συγκεκριμενα σκιτσα αλλα και εγω γενικα αναφερομαι σ'αυτο σαν απορια...χρειαζεται να επισυμαινουμε σε βαθος τα αρνητικα στοιχεια ενος σχεδιου ή ειναι καλυτερα να αναφερομαστε μονο και απλα στο πως θα βελτιωνονταν καποια στοιχεια λεγονατς ποια ειναι και πως θα βελτιωθουν???

Επισης το παλικαρι ανεβασε καποια σχεδια που ενα απο αυτα ηταν παραγγελια...μπορει να μην ειναι "εικαστικα" το πιο αρτιο σχεδιο αλλα απο τη στιγμη που οι δυνατοτητες του σκιτσογραφου ειναι εως εκει και ο πελατης το αγοραζει ποιος μπορει να πει οτι ο πελατης ειναι ακαλαισθητος και οτι ο δημιουργος πρεπει να τον εκπαιδευσει ποσο μαλιστα οταν δε μιλαμε για εργα τεχνες απλα για σκιτσα, σχεδια, απλες γραφιστικες απεικονησεις....και αυτη ειναι επισης μια γενικη μου απορια γιατι πες αυριο μεθαυριο κανω λεω τωρα ενα σκιτσο απο την αρχη μεχρι το τελος και με προσεγγιζει καποιος να το αγορασει ή μου ζηταει κατι συγγεκριμενο και το αποτελεσμα το θεωρω αθλιο και οι δυνατοτητες μου ειναι εως εκει θα ηταν ηθικα σωστο να του πω οχι δεν το πουλαω θα σου κανω κατι καλυτερο ή να τον αφησω να το αγορασει αφου βλεπω οτι τον ικανοποιει και τον ευχαριστει το συγκεκριμενο...αξιζει να μπω σε τετοια τρυπακια...λεω τωρα

 

Σορρη που βγηκα off topic αλλα βρηκα ευκαιρια να αναφερθω σε καποιες αποριες που γενικα κατα περιοδους με προβληματιζουν εμενα προσωπικα για το πως θα πρεπει να χειριστω καποιες καταστασεις οταν προκυπτουν ή οταν καποτε μελλοντικα προκυψουν ...wink.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

φίλε conb, θεωρώ πολύ πολύ σημαντική την "ανάλυση σε βάθος"... ειδικά όταν την ζητάνε... ειδικότερα όταν την ζητάνε άτομα στο επίπεδο του g-chris...

 

ο φίλος g-chris έχει μάθει πολλά πράγματα από μόνος του και έχει καταφέρει να βρει και ένα στυλ που να του ταιριάζει και να τον χαρακτηρίζει. Από τις δημιουργίες του βλέπω μια σταθερή, σχεδιαστικά, βελτίωση, κι αυτό μου δείχνει πως πρόκειται για ένα νέο δημιουργό που αναζητεί το καλύτερο και θέλει να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο. Όταν λοιπόν ζητάει αποψη για τα σχέδιά του, (ναι, οκ) θα μπορούσα να αναφερθώ και σε θέματα ανοτομίας ή μελανώματος ή τεχνικής χρώματος... αλλά πραγματικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για να ασχοληθώ με αυτά τα θέματα στην συγκεκριμένη περίπτωση... διότι από τις προηγούμενες δουλειές του φαίνεται πως ήδη ασχολείται με αυτά τα θέματα ο ίδιος και ήδη σιγά σιγά τα βελτιώνει...

 

οπότε; δεν είναι και λίγο άτοπο να ασχοληθούμε, πχ, με την ανατομία ενώ βλέπουμε πως είναι κάτι το οποίο ο δημιουργός έχει ήδη υπόψην του;; Από την στιγμή που την έχει υπόψη του (την ανατομία πχ) και την έχει βάλει στο μάτι... αργά ή γρήγορα θα την καταφέρει ούτω ή άλλως!

 

γι αυτό και θεωρώ σημαντικό να γράψω (όπως και η Λένα) για άλλα θέματα... θέματα που ίσως ο δημιουργός δεν έχει ακόμα αναγνωρίσει. Όταν τα αναγνωρίσει, θα ασχοληθεί και με αυτά και θα βελτιωθεί κι άλλο.

 

και αυτά τα άλλα θέματα... δεν εξηγούνται εύκολα όπως η ανατομία που έφερα παράδειγμα... αναγκαστικά λοιπόν και θα πλατιάσω...

 

και γι αυτό τον λόγο πρέπει να "αναλύσω και σε βάθος" το τι θα πω... Επειδή θα μιλήσω για κάτι που (προσωπικά θεωρώ) πως ο άλλος δεν γνωρίζει. Αν γράψω κοφτά (χωρίς να το αναλύσω) "δεν έχεις καλή σύνθεση"... πραγματικά δεν λέω τίποτα! Δεν πρέπει να "αναλύσω" τι εννοώ λέγοντας "σύνθεση" από την στιγμή που "υποθέτω" πως μιλάω για κάτι άγνωστο στον άλλον;; πως θα γίνω κατανοητός αν δεν αναλύσω σε βάθος;;; δεν καταλήγει απαραίτητη και η γενικολογία;;;

 

θυμάμαι πριν χρόνια έδειχνα σκίτσα και κόμικς μου σε κάποιον ο οποίος επέμενε πως το σχέδιο μου ΔΕΝ είχε "προοπτική"... (!)

εγω (17 χρονών τότε) δεν ήξερα τι σημαίνει προοπτική στο σχέδιο... ο τύπος από την άλλη δεν ήθελε να ασχοληθεί περισσότερο... με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να καλυτερέψω το σχέδιο μου, που το ήθελα πολύ! γι αυτό και τον ρώταγα (/έπρηζα) άλλοστε (έτσι κι αλλιώς, αν ήθελα απλά να ακούσω καλά λόγια για τα σχέδιά μου θα πήγαινα να τα δείξω στην γιαγιά μου! και αυτό, θέλω να πιστέυω, ισχύει και για τους περισσότερους που ζητάνε "συμβουλές" για το σχέδιό τους) ... όχι μόνο, λοιπόν, δεν κατάλαβα τι εννοούσε, αλλά κατέληξα να παρερμηνεύσω πλήρως και την ίδια την σημασία της λέξης (κάτι του στυλ: "δεν έχεις προοπτικές στο σχέδιο" .......... ξέρεις......... "ασχολήσου με τίποτ άλλο....." μερικοί υποθέτω θα συμφωνούσατε με αυτό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.........)

 

ένας άλλος λόγος που αναλύω σε βάθος, είναι το ότι δεν απευθύνομαι μόνο στον g-chris, την ταπεινή αυτή άποψη που λέω δεν την υποχρεώνω σε κανέναν να την υιοθετήσει (και εννοείται πως δεν υπάρχει και ζήτημα παρεξηγήσεων-ο καθένας μας εδώ λέει απλά την άποψή του), το ποια όμως άποψη ίσως βοηθήσει τον g-chris (ή τον οποιονδήποτε g-chris) σε αυτό που χρειάζεται θα το αποφασίσει ο ίδιος... σε αυτό χρησιμεύει και το φόρουμ στην ενότητα αυτή και γενικά το να δείχνεις σχέδιά σου από δω κι από κει ακούγοντας παρατηρήσεις.... από τις 100 που θα ακούσεις, λίγες είναι αυτές θα σου "ταιριάξουν" (/ή που θα "επιλέξεις") :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

και για να είμαι και εντός θέματος:

αν αγόραζα κάποια από τις εικόνες, θα επέλεγα την δεύτερη που θεωρώ μακράν την πιο ενδιαφέρουσα (είναι η πιο καλοδουλεμένη και η πιο ευπαρουσιάστη)

επίσης, μου αρέσει και αυτή του Χαλκ, αλλά με χαλάει που είναι στο κέντρο ο χαρακτήρας (και μόνο γι αυτόν τον λόγο δεν θα την αγόραζα)

 

γενικότερα μου αρέσουν οι "ωραίες" εικόνες! Αποφεύγω να κρίνω μια εικόνα από το θέμα της... Αυτό που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον είναι ο τρόπος που απεικονίζεται το θέμα, όχι το θέμα από μόνο του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ευχαριστω Γιωργο ησουν αναλυτικοτατος αλλα και με επιχειρηματα ειπες αυτα ακριβως που ηθελα να ακουσω και βοηθησες στο να ξεκαθαρισω καποιες αποψεις που εχω σχετικα με το πως να αντιλαμβανομαι καποια πραγματα ;)smiley-cheers.gif

 

Με την ευκαιρια τωρα που τα ξανακοιταξα G-Chris θα αγοραζα και τον Jimmy οχι επειδη παραπεμπει σε καποιον απλα μ'αρεσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

γεια σας κ απο δω παιδια,ε, νομιζω οτι το βομβαρδισατε λιγο το παλικαρι :lol: ενταξει σωστα ειναι αυτα που λετε αλλα το φορτωσαμε λιγο το πραγμα,ισως σε δοσουλες δηλαδη οι παρατηρησεις...για να αφομοιωσει κιολας τις πληροφοριες,ε,οντως παντως αυτο με το παιδακι π κοιταει πιο δεξια απο το τζινι ειναι λιγο χτυπητο,τωρα το προσεξα,G-Chris συννεχισε θα την βρεις την ακρη...απλα εχεις φτασει σε ενα επιπεδο που τα λαθη στις στασεις -εκφρασεις φαινονται κ πρεπει να ειναι ακομη καλυτερα για να συμβαδιζουν με το συνολο :beersanta: δουλεψε το!!

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Παιδια συμφωνω με τα σχολια σας μιλαω για τη ΝκΑ και το geokon απο μια αποψη αλλα δε ξερω κατα ποσο χρειαζεται να αναλυουμε σε τετοιο βαθς ενα σχεδιο προκειμενου να βοηθησουμε καποιον γιατι στο κατω κατω μπορει να μη καταλαβαινει αυτα που αναλυονται ξερω οτι μιλατε γενικα και οχι απολυτα στα συγκεκριμενα σκιτσα αλλα και εγω γενικα αναφερομαι σ'αυτο σαν απορια...χρειαζεται να επισυμαινουμε σε βαθος τα αρνητικα στοιχεια ενος σχεδιου ή ειναι καλυτερα να αναφερομαστε μονο και απλα στο πως θα βελτιωνονταν καποια στοιχεια λεγονατς ποια ειναι και πως θα βελτιωθουν???

 

Επισης το παλικαρι ανεβασε καποια σχεδια που ενα απο αυτα ηταν παραγγελια...μπορει να μην ειναι "εικαστικα" το πιο αρτιο σχεδιο αλλα απο τη στιγμη που οι δυνατοτητες του σκιτσογραφου ειναι εως εκει και ο πελατης το αγοραζει ποιος μπορει να πει οτι ο πελατης ειναι ακαλαισθητος και οτι ο δημιουργος πρεπει να τον εκπαιδευσει ποσο μαλιστα οταν δε μιλαμε για εργα τεχνες απλα για σκιτσα, σχεδια, απλες γραφιστικες απεικονησεις....

 

γεια σας κ απο δω παιδια,ε, νομιζω οτι το βομβαρδισατε λιγο το παλικαρι :lol: ενταξει σωστα ειναι αυτα που λετε αλλα το φορτωσαμε λιγο το πραγμα,ισως σε δοσουλες δηλαδη οι παρατηρησεις...για να αφομοιωσει κιολας τις πληροφοριες

 

Αν διάβασες σωστά την ανάρτησή μου, τότε θα παρατηρήσεις ότι δεν αναφέρομαι διορθωτικά μόνο στα αρνητικά του σχεδίου του, αλλά επαινετικά και στα θετικά του στοιχεία. Του εξήγησα δηλαδή τι "πρέπει" να αποφεύγει και τι να επιδιώκει. Κι αν υπάρχει μια μεγαλύτερη επιμονή στα αρνητικά του, είναι επειδή πιο εύκολα μαθαίνουμε από τα λάθη μας παρά από τα σωστά μας. Ψέματα;

Κουίζ: Τα περισσότερα ποστ έγραφαν "πολύ καλά σχέδια" και ένα έγραφε "άτεχνο". Ποιο εξήψε την προσοχή του δημιουργού και ζήτησε περαιτέρω εξηγήσεις;

 

Ξέρετε, υπάρχει ένα περίεργο πράγμα με τα γραπτά κείμενα... Μπορείς να τα αναγνώσεις όσες φορές θέλεις!

Και το πιο καταπληκτικό; Κάθε φορά αποκομίζεις και κάτι νέο, από το ίδιο ακριβώς κείμενο!

Εγώ εύχομαι τις διδαχές των δασκάλων μου πάνω στα δικά μου σχέδια και κόμικ να τις είχα σε γραπτή μορφή. Θα τις διάβαζα κάθε τόσο και θα ήμουν ακόμα καλύτρη τώρα.

 

Μάλλον έχεις μπερδέψει την τέχνη με την υψηλή τέχνη. Κάθε τι που δεν εξυπηρετεί κάποια φυσική ανάγκη είναι τέχνη. Επίσης, εκτός και εάν μόλις φτιάξεις κάτι το κλειδώσεις στο συρταράκι σου, οπότε δεν τρέχει κάστανο, κάθε δημιούργημα αποτελεί μια αισθητική πρόταση και μπορεί να επηρεάσει από έναν μέχρι εκατομμύρια ανθρώπους, ανάλογα με την εμβέλεια της προβολής του. Ακόμη και μια συσκευασία μπισκότων.

Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας εικαστικός που έτρωγε κάθε μέρα κονσέρβα σούπα. Έβλεπε την συσκευασία της κάθε μέρα, την αγάπησε και κάποτε αποφάσισε να φτιάξει ένα έργο τέχνης με αυτή. Σήμερα είναι παγκοσμίως γνωστός ως εκπρόσωπος ενός εκ των πρώτων αμερικανικών καλλιτεχνικών ρευμάτων.

Εδώ ολόκληρο σύμπαν μεταβάλλεται μόνο και μόνο επειδή το παρατηρούμε, ένα σχέδιο δεν επηρεάζει;

 

Αν εσύ, ο δημιουργός, δεν δίνεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε κάθε σου δημιούργημα, δεν μπορείς να περιμένεις να έχεις απήχηση στο κοινό σου. Δεν είπα ποτέ ότι ο Γιώργος δεν δίνει το καλύτερό του, κι αν το πίστευα αυτό δεν θα ασχολιόμουν μαζί του. Αλλά όταν λες: "ε, δεν πειράζει που η σύνθεση χωλαίνει, δεν θα το προσέξει κανείς", "ε και τι έγινε να μην κάνω σωστά το χεράκι, ένα σκίτσο είναι", "ας βάλω την πρώτη γραμματοσειρά που θα βρω τυχαία κι ας μην ταιριάζει με το σχέδιό μου, ποιος θα το δει τώρα, μωρέ", "τι πειράζει που ο άλλος θα στραβωθεί με τα εκατοντάδες ορθογραφικά μου, ένα κόμικ είναι μόνο", ε μετά μην παραπονιέσαι που δεν σε παίρνει στα σοβαρά ο κόσμος. Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. (Και παλι τονίζω ότι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Γιώργο).

 

Τέλος, επειδή το θέμα πηγαίνει στο εμπορικό ζήτημα (αυτό κατάλαβα από την ερώτηση "εσείς ποιο από αυτά θα αγοράζατε", ότι σκέφτεται να φτιάξει πριντς ή αντικείμενα με τυπωμένα αυτά τα σχέδια, αν κάνω λάθος, διορθώστε με) εκεί παίζει καίριο ρόλο η αισθητική. Αν είχες χρήματα για να αγοράσεις μία μόνο αφίσα,την οποία πιθανότατα θα βάλεις στον τοίχο του δωματίου σου, θα έπαιρνες μία που να την έχει σχεδιάσει ο Χατζούδης ή μία που την έχω σχεδιάζει εγώ; Με ποιο κριτήριο θα την επέλεγες, "αυτό μου αρέσει, το γουστάρω τρελά κ.τ.λ." ή "α, δεν μ' αρέσει, αλλά είναι καλό, έτσι κι αλλιώς ένα σχέδιο είναι μόνο; Αν δεν υπήρχε χρηματικό αντίτιμο για τις αφίσες, το πιθανότερο να έπαιρνες και τις δύο, αλλά από την στιγμή που δίνεις χρήματα, θέλεις να πάρεις το καλύτερο δυνατό.

Επίσης, γέωκων, το θέμα σε ένα σχέδιο παίζει ρόλο. Ο άλλος μπορεί να φτιάξει ένα σχέδιο με μια ορδή παραμορφωμένων τραγόμορφων τεράτων που βιάζουν ξεκοιλιαμένες κατσίκες στην πανσέληνο και να είναι αρτιότατο σχεδιαστικά, συνθετικά και να έχει ένα υπέροχο αισθητικό αποτέλεσμα. Θα έλεγα "ωραίο, ο τύπος έχει @@" αλλά δεν θα έβαζα ποτέ αφίσα με αυτό το σχέδιο στο δωμάτιό μου, ούτε θα φορούσα στάμπα με αυτήν την μπλούζα. Όπως εσύ δεν θα φορούσες μια μπλούζα με μονόκερους και νεραϊδούλες, όσο υπέροχη σχεδιαστικά κι αν σου φαινόταν. Όταν αγοράζουμε τα κριτήριά μας είναι διαφορετικά από όταν κάνουμε φέηβοριτ στο ντέβιαντ.

 

Τέλος, αν δεν παραπονεθεί ο ίδιος ο δημιουργός τον οποίο αφορούν κυρίως τα σχόλιά μου, εσάς δεν σας πέφτει λόγος. Αν μου πει ο ίδιος "ξέρεις, με βομβαρδίζεις, μήπως υπερβάλλεις λίγο" ή ακόμα "σκάσε, μου την σπας", τότε το βουλώνω κι όλα οκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ok NκΑ oντως δεν μου πεφτει ο λογος απλα οταν γινεται ορισμενα σχολια γενικα ειναι λογικο για μενα να μου διμιουργουνται αποριες και να θελω να τις εκφρασω ποσο μαλιστα οταν αυτες οι αποριες ειναι γενικες και οχι στοχευμενες αλλα πιστευω τελικα εχεις δικιο αφου στο διμιουργο δεν του διμιουργουνται αποριες τι λογος μου πεφτει και γιατι να αναφερθω σε σχολια αλλων και οχι σ'αυτα του διμιουργου και μονο...το μονο που καταφερνω ειναι να βγαινω off topic συνεπως απο τη στιγμη που τα ποστ μου δεν αποφερουν τιποτα ουσιαστικο θα προτιμησω να το "βουλωσω " σε θεματα αλλων στο topic Σχεδιο ! :P:beer:

 

 

PS Χλωμο το βλεπω με καμια δυναμη δε μπορω να το ραψω!

Επεξεργασία από ConB
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ε,Λενα νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο αλλα οκ :beersanta::clean:

 

peace....we come in peace. :flower2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

ε,Λενα νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο αλλα οκ

 

 

Πρόβλημά σου. Και όσων έκαναν θενξ στο σχόλιό σου.

Αν δεν σας ενδιαφέρουν, μην τα διαβάζετε τα ρημάδια τα πόστ μου, αλλά ούτε και καλοί να μου το παίζετε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνονόματη μη μου συγχίζεσαι!

(Από κάτω έγραφε we come in peace :peace: )

 

Μ ενδιαφέρουν τα πόστ σου, απλά μερικές φορές οι ενστάσεις μου είναι στο ύφος, είναι κάπως απότομο πολλές φορές :P, δε βάζεις και εμότικονς για να το ελαφρύνεις... γι αυτό θεωρώ ότι υπερβάλλεις λίγο.

Αναφέρομαι στο ύφος...

 

 

:beer6::flower2::ballet:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επίσης, γέωκων, το θέμα σε ένα σχέδιο παίζει ρόλο. Ο άλλος μπορεί να φτιάξει ένα σχέδιο με μια ορδή παραμορφωμένων τραγόμορφων τεράτων που βιάζουν ξεκοιλιαμένες κατσίκες στην πανσέληνο και να είναι αρτιότατο σχεδιαστικά, συνθετικά και να έχει ένα υπέροχο αισθητικό αποτέλεσμα. Θα έλεγα "ωραίο, ο τύπος έχει @@" αλλά δεν θα έβαζα ποτέ αφίσα με αυτό το σχέδιο στο δωμάτιό μου, ούτε θα φορούσα στάμπα με αυτήν την μπλούζα. Όπως εσύ δεν θα φορούσες μια μπλούζα με μονόκερους και νεραϊδούλες, όσο υπέροχη σχεδιαστικά κι αν σου φαινόταν.

 

με υποτιμάς... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λενα ξερεις ποσο εκτιμαω τι γνωμη σου και ποσο μου αρεσει το ταλεντο σου και θαυμάζω τη τεχνικη σου αλλα και το χιουμορ σου απλα μερικες φορες εισαι " to the bone" με την ευθυτηυτα σου εγω προσωπικά το γουσταρω αυτο για την ακριβεια τρελαινομαι μου αρεσει οταν καποιος ειναι ετσι μια και εγω οταν νιωθω οικειοτητα ειμαι ετσι ομως πολλοι δεν ειναι και δεν καταλαβαινουν το "υφος" και για αυτο υπαρχουν τα αναλογα ποστ και τα αναλογα thnx...btw ξεχασα να σου βαλω πριν το εβαλα τωρα :P:lol:...Συνεχισε να ποσταρεις η γνωμη σου ειναι πολυτιμη αλλα και ενδιαφερουσα τωρα ειδικα οπου και να ποσταρεις ολοι θα σπευδουν να διαβαζουν τα ποστ σου εκει να δεις thnx :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι, οκ, και εγώ εκτιμώ τις απόψεις σου και τις συμβουλές σου (αν και το σχέδιο δεν είναι στα ενδιαφέροντα μου) και δεν μου αρέσει ο τόνος σου, αλλά θα βάλω thanx όπου θέλω. ;)

 

Όπως η είπε η συνονόματη σου, :peace: :rainbow: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Ξέρετε, υπάρχει ένα περίεργο πράγμα με τα γραπτά κείμενα... Μπορείς να τα αναγνώσεις όσες φορές θέλεις!

Και το πιο καταπληκτικό; Κάθε φορά αποκομίζεις και κάτι νέο, από το ίδιο ακριβώς κείμενο!

Εγώ εύχομαι τις διδαχές των δασκάλων μου πάνω στα δικά μου σχέδια και κόμικ να τις είχα σε γραπτή μορφή. Θα τις διάβαζα κάθε τόσο και θα ήμουν ακόμα καλύτρη τώρα.

 

 

Ναι, υπάρχει κάτι περίεργο στα γραπτά κείμενα. Μπορείς να παρεξηγηθείς πολύ εύκολα.Δεν πιστεύω να παρομοιάζεις την άποψη σου για τα σχέδια του G-CRIS με τις διδαχές των δασκάλων σου. Διότι τα σχέδια του G-CRIS είναι κλάσεις ανώτερα από τα δικά σου. Προφανώς αν ήταν να διδαχθεί κάποιος απ τον άλλον, θα ήταν εσύ από τον G-CRIS και όχι αυτός από εσένα.Συμφωνείς φαντάζομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

ακουω γνωμες παιδια

 

Τη γνώμη μας ζήτησε. :)

Διαφορετικά θα έβαζε απλά τα σκίτσα , όπως κάνω εγώ, και δεν θα μιλούσε κανείς ειδικός.

Γιατί νομίζετε δεν ζητάω την γνώμη σας όταν ποστάρω σκίτσο?

Γιατί ξέρω ότι οι ειδικοί θα το ξεσκίσουν (με την καλή έννοια!). Και για μένα, καλά θα το κάνουν!

Ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκομαι και Ο,ΤΙ και να πουν , έχουν δίκιο.

Οσοι σκιτσάρουν-ζωγραφίζουν, γνωρίζουν πάνω κάτω τα λάθη που κάνουν.

Και γι αυτό δεν παρεξηγούνται , όταν οι ειδικοί (αυτοί τελος πάντων που έχουν

μελετήσει καλά το θέμα) τους κάνουν παρατηρήσεις.

Θα πρέπει όμως παρ όλα αυτά και οι ειδικοί να αποφεύγουν χαρακτηρισμούς

του τύπου "απαράδεκτο" "χάλια" κτλ. που μειώνουν κατά πολύ τη δουλειά του άλλου,

και το μόνο που καταφέρνουν είναι να δημιουργουν προστριβές.

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η Λένα, δεν χρησιμοποίησε κανέναν τέτοιο υποτιμητικό

σχολιασμό, παρά μόνο μίλησε με καθαρά τεχνικούς όρους που χρησιμοποιούνται στη δημιουργία σκιτσου για τις παρατηρήσεις της. :)

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Θέλω απλά να πω πως τέτοιες συζητήσεις όπως η παραπάνω μας τιμούν όλους για το επίπεδο του διαλόγου που έχουμε κατακτήσει σε αυτό τον χώρο. :angel:

Και για να μην νομίζετε ότι αποφεύγω την ερώτηση το δεύτερο ευχαρίστως το έβαζα σε ένα τοίχο, τα άλλα μου είναι λίγο, θεματικά κυρίως, αδιάφορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.