Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόμος Από Σινική Μελάνη [ Μαλανδράκης Άρης, Ελευθεροτυπία:Ε τ. 107, 4/1995 ]


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: bonadrug

 

έχω μερικές ενστάσεις με τα αναγραφόμενα...

 

(α) αναρωτιέμαι πόση σχέση με το σκοτάδι είχε ο αρχικός Batman και τον συσχετισμό με τον Β Παγκόσμιο... Η αλήθεια βέβαια είναι ότι (ι) έχω διαβάσει ελάχιστα τεύχη εκείνης της περιόδου και (ιι) μπορεί να με ξενίζει η δήλωση μόνο και μόνο επειδή έχω μάθει στα πραγματικά θεοσκότεινα από τον Miller και μετά....

 

(β) ο Daredevil πρωτοεμφανίστηκε τη δεκαετία του 40?!?!?!?.............................

 

(γ) "New Fan"... "New FUN" το οποίο μετονομάστηκε στο 7 "More Fun"

 

(δ) "Ντετέκτιβ φάντασμα"? φαντάζομαι μιλάει για τον Doctor Occult. Δεν ξέρω αν είχε μεταφραστεί κάπως κάποτε οπότε είναι δόκιμη η μετάφραση. (Jesus... το έψαξα λίγο. Λεγόταν Doctor Occult με subtitle The Ghost Detective.... Jesus...) Δεν έχω διαβάσει τα σχετικά τεύχη, αλλά όπως διαβάζω τις περιλήψεις έχω σοβαρότατες αμφιβολίες αν o Vampire Master είχε σχέση με τον Koth όπως αφήνει να εννοηθεί το κείμενο....

 

(ε) "εξαιτίας των πολλαπλών μηνύσεων από συλλόγους γονέων και κηδεμόνων αλλά και από τον κορεσμό που επέφερε η τόση αιματοχυσία"... τα διαβάζω αυτά και αισθάνομαι σαν ο κόσμος πριν το Internet να ήταν κάτι το τελείως πρωτόγονο. Λες και δεν ξέραν την φωτιά ένα πράγμα. Προφανώς αναφέρεται στο θρυλικό Comics Code Authority. Εξ'όσων γνωρίζω δεν ήταν αποτέλεσμα μηνύσεων αλλά αποτέλεσμα σάλου/συζητήσεων. Ίσως να υπήρξαν μηνύσεις κλπ, αλλά όλα όσα έχω διαβάσει μιλάνε για ένα φίμωμα της βιομηχανίας του κόμικ από την ίδια την βιομηχανία για να αποφύγουν ενδεχόμενες νομοθετικές ρυθμίσεις. Επιπρόσθετα δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι υπήρχε κορεσμός (που θα μπορούσε, απλά εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό και αναρωτιέμαι από που το τεκμαίρει ο συγγραφέας)

 

(στ) γενικότερη ανάλυση: 2 σελίδες με αναφορές σε κάποιους ήρωες που δρουν το βράδυ, μερικές αναφορές σε φιγούρες βασισμένες στον Δράκουλα και στον Φράνκενστάιν, και 5 παράγραφοι με γενικούρες για επίλογο.... κάποιοι βέβαια θα βαρέσουν και τις ενστάσεις τους (και δικαίως) για το αμερικανοκεντρικό (και μόνο) του άρθρου. Στο τελευταίο θα δικαιολογήσω τον συγγραφέα αφού και εγώ είμαι σκράπας στα μη αμερικάνικα. Από την άλλη όμως μα τον Γιόγκ Σογκόθ και τις 40 τρίστηθες χορεύτριες του β Κενταύρου... που είναι οι αναφορές στα διάφορα κόμικ τρόμου της Atlas??? Όσοι έχετε διαβάσει το Watchmen, θυμηθείτε το "έξτρα" κόμικ με τον ναυτικό που έχει στο τέλος μερικών τευχών. Κάτι τέτοια βγάζαν τότε. Μόκο στο θέμα...

 

και αυτό τώρα έρχεται από το Έψιλον που βαυκαλίζεται ως η προσπάθεια της Ελευθεροτυπίας να προωθήσει το κόμικ στην Ελλάδα?... η μόνη δικαιολογία που θα δώσω είναι ότι γράφτηκε σε προ-Ιντερνετ εποχή (γιατί κακά τα ψέμματα, τα "όπλα" μου μου τα έδωσε το ιντερνέτι).

 

Πάντως αυτό με τον Daredevil και τα 40'ς είναι μεγάλη χοντράδα. Αν δεν το διάβαζα, δεν θα έψαχνα τόσο τα υπόλοιπα.

 

:beer:

 

ΥΓ bonadrug, ελπίζω να μη σε ενοχλούν οι κριτικές που γράφω. Δεν είναι επί προσωπικού και ειλικρινά χαίρομαι που μοιράζεσαι μαζί μας αυτό το φοβερό υλικό. Ακόμη και αν έχω σχόλια/διαφωνίες με τα όσα έχουν γράψει, φχαριστιέμαι να τα διαβάζω και την καταβρίσκω που με κάνουν και ψάχνομαι. :respect::thanks::cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να με ενοχλούν βρε;

Εγώ τα έγραψα τα άρθρα;

Απλά έχω ένα μπαούλο από δαύτα και επιτέλους βρήκα κάτι να τα κάνω.

Αν τα γουστάρετε και θέλετε να δείτε κι άλλα θα ανεβαίνουν για κάνα χρόνο ακόμα τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:thanks: bonadrug

 

έχω μερικές ενστάσεις με τα αναγραφόμενα...

 

(α) αναρωτιέμαι πόση σχέση με το σκοτάδι είχε ο αρχικός Batman και τον συσχετισμό με τον Β Παγκόσμιο... Η αλήθεια βέβαια είναι ότι (ι) έχω διαβάσει ελάχιστα τεύχη εκείνης της περιόδου και (ιι) μπορεί να με ξενίζει η δήλωση μόνο και μόνο επειδή έχω μάθει στα πραγματικά θεοσκότεινα από τον Miller και μετά....

 

(β) ο Daredevil πρωτοεμφανίστηκε τη δεκαετία του 40?!?!?!?.............................

 

O Batman στα πρώτα τεύχη ήταν ένας βίαιος χαρακτήρας που δεν δίσταζε να πυροβολήσει για να σκοτώσει τους αντιπάλους του. Χρειάστηκε εντολή από τον τότε editor της DC για να πειστεί ο Cane ότι ένας σωστός σουπερήρωας συλλαμβάνει και δεν πυροβολεί τους κακούς. Και μετά βέβαια ήρθε ο Punisher..

Τώρα σχετικά με τον Β παγκόσμια κάτι έπρεπε να γράψει ο ποιητής.

 

Για τον Daredevil πιθανά τον μπέρδεψε μ' ένα ήρωα από την δεκαετία του 40 με το ίδιο όνομα.

post-466-1179310969_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.