Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος Τιμής στον Γκότφρεντσον! [Μπαθρέλου Βίκυ, Μίκυ Μάους τ. 2367, 25/11/2011]


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το σημερινό Μίκυ Μάους (Νο 2367) δημοσίεψε αυτή την ιστορία, που αποτελεί συνέχεια ενός παλιότερου στριπ του Φλόυντ Γκότφρεντσον! :blob3::valt:

Για να καταλάβουν οι αναγνώστες το ιστορικό που κρύβεται στις σελίδες του κόμικ, στην ύλη του περιοδικού προστέθηκε αυτό το μονοσέλιδο άρθρο: :havefun:

 

post-13632-0-16321400-1322235659_thumb.jpg

 

 

Στα στοιχεία του περιοδικού γράφει:

Κείμενα: Βίκυ Μπαθρέλου
άρα κατά πάσα πιθανότητα αυτή έγραψε το αρθράκι. :cheers5:

 

 

 

:bookclub:

 

Inducks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το είδα Σπύρο μου και μάλιστα τους τσάκωσα κι ένα λάθος γιατί ενώ στην αρχή αναφέρουν σωστά ότι το σενάριο είναι του Τίτο Φαράτσι, στο τέλος της 2ης παραγράφου λένε "πολλές από τις αναφορές του Φατσίνι (αντί του Φαράτσι)".

Φόρος τιμής στον γερο-Φλόυντ αλλά για έκδοση στα ελληνικά κάποιου ή κάποιων από τα αριστουργήματά του κουβέντα!!! Χρόνια παρακαλάω τον Τερζόπουλο έστω για έναν σκληρόδετο τόμο αλλά τίποτε. Βγάζουν την υποχρέωση λοιπόν στον μεγάλο δημιουργό μ' αυτόν τον εύκολο τρόπο και μας αναγκάζουν να αγοράζουμε τις ξένες εκδόσεις (Fantagraphics) και να διαβάζουμε τις ιστορίες του F.G.στα αγγλικά.

Φυσικά η γκρίνια μου δεν αναιρεί το γεγονός ότι πρόκειται για μια θαυμάσια ιστορία.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εν τω μεταξύ το πιθανότερο είναι το άρθρο να είναι μετάφραση από το αντίστοιχο ιταλικό, όπως είχε γίνει και με το Double Duck. Δεν παραπονιέμαι, απλά το αναφέρω. Καλά έκαναν και το έβαλαν, καλύτερα δεν γινόταν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πράγματι Τρύφωνα, παρατήρησα κι εγώ το τυπογραφικό λάθος. Ευτυχώς βγαίνει νόημα από τα συμφραζόμενα.

 

Διάβασα κι εγώ το Σαββατοκύριακο τους 2 τόμους της αμερικάνικης βιβλιοθήκης του Γκότφρεντσον, και πραγματικά ενθουσιάστηκα με τα διαμάντια που υπάρχουν εκεί. :awesome:

 

Με την ευκαιρία να επαναλάβω ό,τι είχες αναφέρει και εδώ. Στο δεύτερο τόμο της Βιβλιοθήκης Φλόυντ Γκότφρεντσον, δημοσιεύτηκε η ιστορία "The Crazy Crime Wave". Το βάζω κι εδώ καθώς είναι σχετικό με το συγκεκριμένο άρθρο. :)

 

 

Δυστυχώς όμως, δεν έχω ελπίδες για μια έκδοση Τερζόπουλου, αφού η εκδοτική δεν έχει γνωρίσει τον συγκεκριμένο δημιουργό στο ελληνικό κοινό. :( Ακόμα και να έβγαινε μια τέτοια έκδοση λίγοι θα την τιμούσαν, λόγω άγνοιας του τι περιέχεται (χωρίς να υπολογίσουμε την οικονομική κρίση που πλήττει την χώρα αυτή τη στιγμή).

 

Τώρα για το άρθρο, δεν ξέρω αν πρόκειται για μετάφραση του αντίστοιχου ιταλικού. Στο Inducks που κοίταξα, δεν είδα κάτι στο Topolino 2764. Ωστόσο μπορεί απλά να αμέλησε να το εντάξει ο αρχειοθέτης του τεύχους. Μήπως να μπει "Άγνωστος" και βλέπουμε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.