Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΕΡΝ, ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ (Οι ενήλικοι να κρατήσουν χαρακτήρα) [?, Το Βήμα, 18/6/1967 ]


ngramm

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η ανακοίνωση του φίλου Νίκου. Επέλεξα σκόπιμα τον όρο γιατί χρησιμοποιείται συνήθως σε επιστημονικά συνέδρια. Δεν ξέρω πώς κατάφερε να εντοπίσει και να μας παρουσιάσει αυτή την είδηση και τη συνέντευξη που τη συνοδεύει, όμως κι εγώ που ήμουν ήδη τελειόφοιτος Νομικής τότε -όταν οι περισσότεροι από εσάς, περιλαμβανομένου και του ίδιου του ngramm ήσασταν αγέννητοι- δεν θυμάμαι αυτό το κόμικς του σημαντικού -ίσως του σημαντικότερου από τους εν ζωή- γελοιογράφου μας Κώστα Μητρόπουλου που η δημοσίευσή του μάλιστα ξεκίνησε σε μέρες άγριας Χούντας, σχεδόν αμέσως μετά το πραξικόπημα της 21/4/67.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μας τους κομικσόφιλους έχουν κάποια από αυτά που λέει στη συνέντευξή του ο Κ.Μ. Αρχικά δηλώνει την άγνοιά του για το τι σημαίνει κόμικς, μετά το χαρακτηρίζει "γελοιογραφία σε συνέχειες" και κλείνοντας δηλώνει ότι "όλα τα κόμικς είναι για παιδιά όμως διαβάζονται κρυφά και από τους μεγάλους" με τελευταία φράση αυτήν που ο Νικόλας εύστοχα επιλέγει ως συμπλήρωμα του τίτλου του θέματος: "Ελπίζω οι ενήλικοι να κρατήσουν χαρακτήρα". ΄Ομως ταυτόχρονα είναι πλήρως κατατοπισμένος -και έτοιμος να παραθέσει αριθμούς από τις κυκλοφορίες τους- για την επιτυχία του Asterix στην Γαλλία και των Peanuts στις ΗΠΑ, γεγονός που αναιρεί την αρχική δήλωσή του "ούτε κι εγώ ξέρω (τι είναι τα κόμικς)".

 

Ψάχνοντας όμως στο forum βρήκα την παρουσίαση από τον Greenmits του album που εξέδωσε ο Κ.Μ. το 1970 με το παραπάνω κόμικ και παραθέτω το σχετικό link

http://www.greekcomi...showtopic=11118

καθώς και την παρουσίαση του ίδιου του 86χρονου πια -γεννημενου το 1925- δημιουργού στο http://www.greekcomi...?showtopic=1784

Αναρωτιέμαι μάλιστα αν η έκδοση αυτή μπορεί να θεωρηθεί κόμικς με τα δικά μας κριτήρια και,σε καταφατική περίπτωση, αν θα έπρεπε να περιληφθεί σε μια μελλοντική επανέκδοση του Καταλόγου Κόμικς της Λέσχης μας.

Τέλος, μια βιαστική έρευνά μου στο διαδίκτυο απέδωσε και το παρακάτω link

http://www.comicart....rite/tc_27.html

από το comicart.gr, όπου, στα πλαίσια της παρουσίασης του Κ.Μ., αναφέρονται και τα εξής:

Στα δύσκολα χρόνια της Χούντας, εμφανίζονται στις σελίδες του «Ταχυδρόμου» και δύο κόμικς: Το ολοσέλιδο «Από τη Γη στη Σελήνη» (1970) και ο «Παράξενος Καλυβιώτης» σε μορφή comic strip και με τίτλο-παρωδία γνωστού σήριαλ της εποχής (προφανώς υπονοείται ο "Παράξενος Ταξιδιώτης") http://www.retrodb.g...%84%CE%B7%CF%82

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται Ορέστη μου. Προφανώς όταν ανέβασες αυτό το post εγώ είχα ανεβάσει μόνο το μισό δικό μου και επεξεργαζόμουν το άλλο μισό στο οποίο παρέπεμπα στο ίδιο λινκ και το ανέβασα λίγο πιο ύστερα χωρίς να έχω δει το δικό σου. Αυτά φίλε μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αναρωτιέμαι μάλιστα αν η έκδοση αυτή μπορεί να θεωρηθεί κόμικς με τα δικά μας κριτήρια και,σε καταφατική περίπτωση, αν θα έπρεπε να περιληφθεί σε μια μελλοντική επανέκδοση του Καταλόγου Κόμικς της Λέσχης μας.

 

 

 

Η σχολαστική από μέρους μου ερμηνεία της "απόλυτης αλφαβητικής σειράς" που δεν σταματά στην πρώτη λέξη αλλά συνεχίζεται, με οδήγησε σε μια μεγάλη πατάτα. Προσωπικά θεωρώ ότι το ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ έπεται του ΑΠΟΠΛΑΝΗΣΗ και προηγείται του ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ αφού το 4ο και 5ο γράμματα του όλου τίτλου είναι Τ και Η. ΄Ετσι έψαξα το ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ σ' αυτήν τη θέση, στη σελ. 183 του καταλόγου, ενώ οι συντάκτες του, ακολουθώντας την άποψη ότι η λεξικογράφηση γίνεται με βάση την πρώτη λέξη κάθε τίτλου τοποθέτησαν το ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ μεταξύ του ΑΠΙΣΤΙΕΣ και του ΑΠΟΓΟΝΟΙ στην προηγούμενη σελ. 182. ΄Ετσι πρότεινα να περιληφθεί το κόμικ του Μητρόπουλου σε μελλοντική επανέκδοση του καταλόγου ενώ περιλαμβάνεται στην παρούσα. Τι να γίνει! Errare humanum....

Για την ιστορία και μόνο αναφέρω ότι η "Πάπυρος-Larousse-Britannica" ακολουθεί την άποψη που συμμερίζομαι κι εγώ. ΄Ετσι βλέπουμε π.χ. στις σελ. 102 και 103 του 52ου τόμου τα λήμματα ενταγμένα με την ακόλουθη σειρά:

Ρίοατσα

Ρίο Γκαγέγκος

Ρίο Γράντε

Ρίο δε λα Πλάτα

Ρίο δε ΄Ορο

Ρίο Κουάρτο

Ρίολος

Ρίο Μούνι (προσοχή στον τονισμό)

Ριομπάμπα

Ρίο(ν)

Ριόν

Ρίο Νέγκρο

Ριόνι

Ρίο ντε Ζανέιρο.

Αυτά.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τρύφωνα δεν ισχύει το ότι στον κατάλογο "η λεξικογράφηση γίνεται (ΜΟΝΟ) με βάση την πρώτη λέξη κάθε τίτλου". Χρησιμοποιούνται στην ταξινόμηση όλοι οι χαρακτήρες, απλά το κενό θεωρείται σαν κανονικός χαρακτήρας. Η σειρά που υποστηρίζεις, αν καταλαβαίνω καλά αρχικά αγνοεί όλα τα κενά και στη συνέχεια κάνει την ταξινόμηση. Αν αυτί είναι δόκιμο/συνηθισμένο στις εγκυκλοπαίδειες, όπως λες, δεν έχω αντίρρηση να ακολουθηθεί αυτή η μέθοδος στο μέλλον.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΒΕΡΝ, ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ (Οι ενήλικοι να κρατήσουν χαρακτήρα) [?, Το Βήμα, 18/6/1967 ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.