Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΑ ΦΑΝΖΙΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ


frogs

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΝΑ ΦΑΝΖΙΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
10-2011
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
14.0 x 20.6
Σελίδες:
20
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  5837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   244
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

FANZINEDONKIXOTIS_0001.jpg FANZINEDONKIXOTIS_0001z.jpg

 

Περιεχόμενο:Μικρές ιστορίες για τον Δον Κιχώτη


Το συγκεκριμένο φανζίν το έφτιαξε η ομαδα κόμικς Inkorrek. Περιέχει τα έργα που παρουσιάστηκαν σε μια έκθεση που έγινε στο φουαγιέ του θεάτρο "Αθήναιον" της Θεσσαλονίκης και συνόδευε μια παιδική θεατρική παράσταση με θέμα τον Δον Κιχώτη. Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές (Νοέμβρης 2011) οι παραστάσεις (και η έκθεση) συνεχίζονται ακόμα. Περισσότερες πληροφορίες μπορειτε να βρείτε και εδω, στο μπλογκ της ομάδας:


http://inkorrekt-com.../blog-post.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Sorry που θα γίνω κακός αλλά το link δεν παραπέμπει σε περισότερες ουσιαστικές πληροφορίες και θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποια δείγματα από το fanzine έτσι για να πάρουμε μία ιδέα, "μπορεί να είμαι και λάθος" όπως έχουν πει και οι Radiohead

 

Η άποψη μου αυτή αφορά συνολικά τις παρουσιάσεις των fanzine, που συνήθως είναι μπλα - μπλα, εξώφυλλο - οπισθόφυλλο, διαστάσεις, βάρος χαρτιού, αντίτυπα, κτλ., και ε και?? αυτές είναι πληροφορίες για αποθηκάριο όχι για αναγνώστη. Ειλικρινά φιλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Απαντάω εγώ, μιας και πρώτον είσαι φίλος μου και σε αγαπάω και δεύτερον έχω κάνει πολλές παρουσιάσεις απο φανζινάκια και τα περισσότερα του στύλ που προανέφερς... (μάλιστα εγώ συνήθως δεν β'αζω ούτε οπισθόφυλλο.. :P )

Σε όλες βασικά τις παρουσιάσεις γίνετε αυτό άμα δείς.. Πάντα βάζαμε εξώφυλλο και λίγα μπλά μπλά. εκτόςκαι εάν κάποιος έγραφε απο κάτω βάλε και κανένα σκάν απο με΄σα να δούμε τί παίζει.. Δεν λέω πως είναι λάθος τα σκάνς απο μέσα, αντιθέτως.. Το θέμα είναι πως ειδικά με τα φανζίν, βλέπω μία να το πώ αδιαφορία., . έτσι θα το πώ... Στις τελευταίες 50 παρουσιάσεις που έχω κάνει σε φανζινάκια, άντε κανένας θείος να είπε, ρε σύ, βάλε κανα κομμάτι απο μέσα να χαλβαδιάσουμε.. Οι περισσότεροι, βάζουν απο κανα like (fb... :P) και αυτό άμα δεν βαρεθούν αψάξουν που είναι το κουμπί του like εκείνη την ώρα.. Έτσι μηχανικά και πιο πολύ για τον κατάλογο βάζω τα στοιχεία (άμα βρώ και χάρακα, θα είναι ακόμα καλύτερα... :P ) και πάω για το επόμενο... Τώρα υπάρχουν και πολλοί που εκθειάζουν κανένα φανζινάκι, αλλά αυτό πρέπει να προέρχετε απο κανέναν ας πούμε ''καταξιωμένο'' στην ελλάδα... Δηλαδή να βάλω κανένα του Διαλυνά, Ζαφειριάδη, Κυριαζή, να γίνει πανυγήρι εδώ μέσα... για τα άλλα όμως.... άστα βράστα...

 

 

 

 

Και τώρα αρχίζει το μάτς... :popcorn:

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωχ θέμα που άνοιξε πάλι! :P

 

Να πω κι εγω την ταπεινή μου γνώμη...

 

Στο gc χωράνε όλα τα κόμικς και έχει φανεί αυτό. Το αν τη χ ή την ψ χρονική στιγμή υπάρχει μεγαλύτερο ρεύμα προτίμησης για συγκεκριμένες κατηγορίες κόμικς, μου φαίνεται φυσιολογικό. Ούτε σε όλους μας αρέσουν τα ίδια πράγματα. ;)

Από την άλλη, είναι κατανοητό να ξενερώνει κάποιος όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση στις παρουσιάσεις που ποστάρει... :moutra:

 

Σε μια γνωστή έκδοση μπορεί να μην είναι απαραίτητες οι εσωτερικές σελίδες, επειδή είτε πολλοί γνωρίζουν το σχεδιαστικό στυλ των δημιουργών, είτε είναι εύκολο να βρεθούν σελίδες τους στο ίντερνετ. Όσον αφορά τα φανζίν όμως, μπορεί να είναι παντελώς άγνωστα στους περισσότερους, ειδικά αν είναι αρκετά παλιά και δυσεύρετα. Σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει πολύ το να υπάρχουν εσωτερικές σελίδες. :yes:

Εγώ δυσκολεύομαι αρκετά να κάνω κάποιο σχόλιο όταν δε γνωρίζω ένα κόμικ, άντε να πιαστώ από κάποιο σχόλιο της παρουσίασης.Φαντάζομαι ότι βρίσκονται κι άλλοι σ αυτή τη θέση... :thinking:

Δε νομίζω ότι σνομπάρονται τα φανζίν γενικά, ούτε οι παρουσιάσεις. Χαίρομαι πολύ κάθε φορά που βλέπω κάτι καινούριο στο φόρουμ, και ειδικά ο Μέλανδρος έχει εμφανίσει απίστευτους τίτλους που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν! :)

 

:beer6::kabuki::beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λένα μου.... γλυκιά μου Λένα... Δεν έχω ούτε εγώ παράπονο πλέον για την προτίμηση του καθένα.. Δεν μπορώ άλλωστε να τους βάλω όλους στον σωστό τον δρόμο.. :P

Το θέμα είναι πως σχεδόν ποτέ δεν έβαζα σε κανένα κόμικ εσωτερική σελίδα... πόσο μάλλον στα φανζινάκια... Και εγώ είμαι μέσα να μπαίνουν σελίδες σε όλα... είτε γελοιογραφίες είναι, είτε κόμικ, είτε φανζινάκια και λοιπά.. Θα μπορούσε μάλιστα να είναι και κάτι σαν κανόνας..

Λέω πως και μέχρι τώρα δεν έβαζα.. Και πως έβλεπα πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα μιας και κανένας σχεδόν δεν ασχολείτο.. (Οι υπόλοιποι που ασχολούμαστε έτσι κι αλλιώς θα το πάρουνε με το που το βρούνε... άλλωστε μιλάμε για δωρεάν ή για 1,2 ευρώ... δεν είναι κάτι που θα το σκεφτείς αν αξίζει απο μια εσωτερική σελίδα να το πάρεις... Έτσι κι αλλιώς μια-δύο σελίδες είναι όλο και όλο... :P )

:popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε άστα αυτά και βάλε καμιά σελιδούλα... Έστω την αγαπημένη σου! :D

 

(Θα περάσει κανείς; Υπάρχουν αντιτυπάκια?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όταν, θα!!!... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θα είχε φάση πάντως αν σκανάρατε όλο το τεύχος στα free ή στα πιο παλιά κ δυσεύρετα.. :valt:

 

έτσι κι αλλίως

Έτσι κι αλλιώς μια-δύο σελίδες είναι όλο και όλο... :P )

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το θέμα με τα σκανς (δειγματοληπτικά, μία - δύο σελίδες) για αυτό το ανέφερα, είναι αυτό που είπε η Λένα, δίχως τα σκανς κάνεις μόνο like, γιατί δεν έχεις κάτι να πεις, για το fanzine

 

:) peace brother :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ακριβως αυτο που ειπε η Kabuki και ο thebadpainter μια σελιδα εστω μια αποψη στη παρουσιαση μετραει αλλιως εγω κανω like μονο για την παρουσιαση γιατι για το οποοδηποτε fanzine που εχει γινει η παρουσιαση και δεν υπαρχει κατι που να αναφερεται στο περιεχομενο του θεωρω οτι δεν αξιζει ουτε καν να το ξεφυλλισεις ποσο μαλιστα να το διαβασεις ενω σε ορισμενες παρουσιασεις που υπηρχαν σχολια οχι μονο στη παρουσιαση μου κεντρισαν το ενδιαφερον και τα εψαξα οπως πχ ο Νοτιος Δεσμος αν δεν κανω λαθος του Α.Λαμπου ή στο Φαβοριτη που εκανε σημερα ο melandros και σιγουρα θα το ψαξω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   244
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν αρχικα να πω πως δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμένη με το πως γίνονται οι παρουσιάσεις εδω μέσα. Εριξα μια ματια σε προηγουμενα πόστ πριν γραψω και ανέβασα κάτι παρόμοιο με αυτά που είδα. Τώρα στο συγκεκριμένο φανζίν δεν ξερω τι νόημα θα είχε η... δειγματοληψία μιας και είναι αρκετά μικρό και έχει ιστορίες από δημιουργούς πολύ διαφορετικούς μεταξύ τους σε στιλ, οπότε μια-δυο σελίδες δε θα λεγαν και τιποτε ουσιαστικό, θα 'πρεπε να ανεβει το μισο τευχος! Δεν ξέρω, διαφωνείτε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εχεις δικιο με βαση αυτα που ειδες εκανες και μια αναλογη παρουσιαση αλλα η ολη προηγουμενει συζητηση πιστευω οτι αναφερεται σ'ολες τις παρουσιασεις και οχι μονο στη συγκεκριμενη που εκανες εσυ! Εγω προσωπικα θα'θελα σε ολες τις παρουσιασεις ειτε ειναι αυτοεκδοση ειτε οχι να υπαρχει καποιο σχολιο για το αν ειναι καλο αν αρεσε σε αυτον που το διαβασε και κανει τη παρουσιαση ή απο οποιονδηποτε αλλον και απο οτι παρατηρησα στις αυτοεκδοσεις συνηθως δε γινεται κατι τετοιο και μου φαινεται καπως περιεργο απλα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   244
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, εγώ εκανα την παρουσίαση επειδη συμμετέχω, οπότε και να πω ότι μου άρεσε το φανζιν δε θα έχει και πολύ σημασία, ε?

Οκ, αν η συζήτηση είναι γενικότερη πάω πάσο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Α, εγώ εκανα την παρουσίαση επειδη συμμετέχω, οπότε και να πω ότι μου άρεσε το φανζιν δε θα έχει και πολύ σημασία, ε?...

 

:thinking: βασικα εχασες την ευκαιρια να αρχισεις το Rvo6jvKI70866345.gif για οσους δε γουσταρεις αλλα την εχασες αλλα δε πειραζει την επομενη φορα !!! ( πλακα κανω :))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΕΝΑ ΦΑΝΖΙΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.