Μετάβαση στο περιεχόμενο

BIG LIE (THE) [ RICK VEITCH - GARY ERSKINE ]


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-13194882092457_thumb.jpg

Παραδεχτείτε το. Η συλλογή κόμικς που έχετε είναι στο σύνολό της ένα μάτσο σκουπίδια. Τα Μίκυ Μάους που αγοράζετε είναι γραμμένα στο πόδι. Τα περισσότερα Spider-man είναι αναμάσημα παλιών σεναρίων. Τα ΚΑΜΠΑΝΑΣ κόμικς που λατρεύετε παίρνουν αξία από τις αναμνήσεις σας, και μάλλον δε θα τα ξαναδιαβάσετε ποτέ. Και σεις που θαυμάζετε τα ΒΟΝΕ έχετε ρηχό γούστο όσο μια βαφή πλατινέ μαλλιού.

Κάπου κάπου όμως έρχεται κάποιος και ταράζει τα νερά. Δημιουργεί ένα αριστούργημα που δίνει τέτοια αξία στο μέσο κάνοντάς σας περήφανους που διαβάζετε εικονοαφηγήματα. Και τις περισσότερες φορές λειτουργεί τόσο άρτια που κάθε άλλη μετατροπή του σε άλλη μορφή τέχνης είναι απλά αποτυχημένη.

post-3787-13194882137837_thumb.jpg post-3787-13194882171924_thumb.jpg

Μια επιστήμονας ταξιδεύει δέκα χρόνια στο παρελθόν να συναντήσει τον σύζυγό της που σκοτώθηκε στην πτώση των Δίδυμων Πύργων το Σεπτέμβρη του 2001. Φτάνει 1 ώρα πριν το μεγάλο δυστύχημα και προσπαθεί να πείσει τους πάντες γι’ αυτό που θα επακολουθήσει. Παρουσιάζει φωτογραφίες, τους αναλύει λέξεις που σε λίγη ώρα θα αποκτήσουν νέα σημασία, και τους δείχνει πρόσωπα που θα γίνουν οι αυριανοί εχθροί τους. Αντί όμως να μελετήσουν τις φωτογραφίες που τους δείχνει, ενδιαφέρονται περισσότερο για τη συσκευή που τις παρουσιάζει. Το τέλος γνωστό, αυτή τη φορά όμως εκ των έσω.

post-3787-13194882191318_thumb.jpg post-3787-13194882253688_thumb.png

Το σενάριο είναι καταπληκτικό. Μέσα σε 27 σελίδες αυτού του one shot των 4$ δείχνει όλους τους φόβους, όλα τα ψέματα, όλα τα κατασκευάσματα που χρησιμοποιήθηκαν για να χαλιναγωγηθεί ένας ολόκληρος λαός. Θέματα και αναλύσεις που κατά καιρούς ακούσατε και είδατε σε άρθρα και ντοκιμαντέρ παρουσιάζονται και δραματοποιούνται μέσω απλών ανθρώπων που αρνούνται να δεχτούν μια πραγματικότητα που δεν γίνεται να αποδεχτούν. Η αλήθεια της 11ης Σεπτεμβρίου μέσα σε ένα κόμικ.

Ο Rick Veitch, γνωστός από το Swamp Thing και άλλες δημιουργίες σε συνεργασία με τον Alan Moore, δίνει το δικό του φόρο τιμής στα θύματα της πτώσης των Διδυμων Πύργων, ζωντανά και μη. Εμείς είμαστε τα ζωντανά θύματα, αποδέκτες αυτού του κατασκευάσματος.

post-3787-13194882320869_thumb.jpg post-3787-13194882376004_thumb.png

Είναι ένα τευχάκι. Με συρραπτικό. Δεν θα σταθεί μαζί με τα άλλα paperbacks και hardcover στη βιβλιοθήκη σας. Έχει όμως μεγαλύτερη αξία από τα περισσότερα. Θυμάμαι ότι δε μου πήρε 2 μέρες να συνειδητοποιήσω ότι η τραγωδία αυτή ήταν ένα κατασκεύασμα της πιο διεφθαρμένης χώρας του πλανήτη, αυτή που αναφέρουν διάφοροι γραφικοί προφήτες ως η Πόρνη των Εθνών (δεχτείτε τη αλμυρή λέξη που χρησιμοποιώ, ή μάλλον παραδεχτείτε την). Στις έξτρα σελίδες θα βρείτε μαρτυρίες και αρκετά λινκ για να ερευνήσετε περισσότερο θέμα αν σας ενδιαφέρει.

Χαλαρώστε. Η συλλογή σας έχει ακόμη αξία.
Στο μυαλό μας.

Άρθρο της USA Today για το κόμικ.
Παρουσίασή του στο comicbookresources.com
Δεύτερη παρουσίαση στο comicbookresources.com

Είναι και το κόμικ του Frank Miller... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα κυκλοφορία θα έλεγα!

 

Μήπως έχεις και κανένα λινκ για το πού μπορούμε να προμηθευτούμε το συρραμένο αυτό τευχάκι? Στα γνωστά διαδικτυακά μαγαζιά δεν γνωρίζουν την ύπαρξή του..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρακινούμενος από την παρουσίαση το κατέβασα (32 σελιδούλες είναι μόνο) και το διάβασα. Μπορεί να μην έχω πλατινέ βαμμένο μαλλί και να διαβάζω τα Μίκυ Μάους της συλλογής μου συνεχώς, όμως το ζουμί της παρουσίασης ισχύει. Ωραίο, ενημερωτικό και σύντομο τεύχος που αποδίδει την ουσία της όλης υπόθεσης. Μακάρι να το είχα μαζί μου στο Erasmus ώστε να το έτριβα στη μούρη των Αμερικάνων φοιτητών, οι οποίοι εθελοτυφλούν με τόση προπαγάνδα που έχουν φάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:best: παρακινήθηκα κι εγώ από την παρουσίαση του xepeta και το σχόλιο του PhantomDuck, το κατέβασα-διάβασα στα καπάκια κι έχω να πώ ότι όντως ήταν πολύ καλό! Είναι ελπιδοφόρο που εμφανίζονται ξαφνικά κάποια κόμικ που σπάνε τη ρουτίνα του αναμενόμενου...

 

(δε θίχτηκα με το σχολιο περι πλατινέ βαφής, καθώς το δικό μου είναι ξανθό σαντρέ και συνεχίζω να δηλώνω μεταμφιεσμένη κοκκινομάλλα και ουχί ξανθιά :P )

 

 

:kabuki:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρακινούμενος από την παρακινούμενη Λένα που παρακινήθηκε από τον παρακινούμενο Γιώργο που τον παρακίνησε η παρουσίαση, το τσεκάρισα κι εγώ. :yes:

 

Καλό! ΠΟΛΥ καλό! Ανέλπιστα καλό! Επιτέλους ένα ΚΑΛΟ κόμικ για την 11η Σεπτεμβρίου και όχι μια ακόμα αμερικανιά σαν το Spider-man με το κατάμαυρο εξώφυλλο. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αριστούργημα πάντως όχι, δεν είναι. Η διήγηση μου θύμισε ανατρεπτικές ιστορίες made in UK. Αλλά πανέξυπνος ο

 

 

συνδυασμός του ταξιδιού πίσω στον χρόνο με τα στοιχεία που φανερώθηκαν αργότερα και άψογο κερασάκι στην τούρτα η ατάκα που έλεγε ότι τα Mac πριν 10 χρόνια ήταν στον πάτο (I Like, I Want! :lol: ).

Πανέξυπνα γραμμένο!

 

 

 

Τσεκάρετέ το. Χ rocked & marked the spot. :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:best: παρακινήθηκα κι εγώ από την παρουσίαση του xepeta και το σχόλιο του PhantomDuck, το κατέβασα-διάβασα στα καπάκια κι έχω να πώ ότι όντως ήταν πολύ καλό! Είναι ελπιδοφόρο που εμφανίζονται ξαφνικά κάποια κόμικ που σπάνε τη ρουτίνα του αναμενόμενου...

 

(δε θίχτηκα με το σχολιο περι πλατινέ βαφής, καθώς το δικό μου είναι ξανθό σαντρέ και συνεχίζω να δηλώνω μεταμφιεσμένη κοκκινομάλλα και ουχί ξανθιά :P )

 

 

:kabuki:

 

Δεν είπα τίποτα κακό για τις ξανθιές! Μίλησα για το αποτέλεσμα μιας κακής βαφής που δείχνει απαίσια, χωρίς γούστο, σε κάποιες γυναίκες. Μερικές τα βάφουν ξανθά και δείχνει υπέροχο, μερικές όμως δείχνουν σαν κούκλες βιτρίνας που έχουν ξεχαστεί στο υπόγειο για χρόνια. :)

 

Κοκκινομάλα ε? ....μμμ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Δεν θα θίξω το μήνυμα, δηλαδή αν ήταν inside job ή όχι, αλλά ως comic δεν μου άρεσε. Το σχέδιο ήταν μέτριο , με μερικές άσχημες εκφράσεις στα πρόσωπα, και ενώ το σενάριο φαινόταν ενδιαφέρον με το time travel που προσπάθησε να τους προειδοποιήσει και να σώσει όσους μπορεί, μέσα σε 3 σελίδες έγινε απλός διάλογος 30 σελίδων, χωρίς κάποια μεριά να λέει κάτι που δεν έχει ήδη ειπωθεί εκατό φορές. Να κάνανε comic τον Phantom να μιλάει με τους Αμερικάνους του Erasmus για την 11/9 , ίδιο νόημα θα είχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φρίκαρα όταν διάβασα αυτήν την παρουσίαση. Νόμιζα έβλεπα Mega Channel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Φρίκαρα όταν διάβασα αυτήν την παρουσίαση. Νόμιζα έβλεπα Mega Channel.

 

pasok-mega.jpg

 

 

:lol:

 

 

 

 

Αν η παραπάνω εικόνα θεωρηθεί ανάρμοστη για τους γνωστούς λόγους (πολιτικά κλπ) ας αφαιρεθεί με συνοπτικές διαδικασίες. Απλά τη βάζω για χιουμοριστικούς λόγους και επειδή ταιριάζει απόλυτα με το από πάνω post :P

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ πάντως δε στη σβήνω!

 

:blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ενταξει ουτε μενα μου αρεσε να πω την αληθεια καθως δεν το βρηκα ουτε σχεδιαστικα ουτε σεναριακα τοσο καλο αλλα γουστα ειναι αυτα.Δεν θελω να μπαινω στο τριπακι θεωριας συνομοσιας για τα παντα γιατι δεν καταληγει πουθενα κιολας,ενταξει ματια και αυτια ανοιχτα αλλα μεχρι εκει.Σεβαστη η προσπαθεια του Veitch οπως και να χει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  24785
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  81
  • Reputation:   588
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ξέρω αν είναι ο τρόπος που τα είπες ( για τα comics κλπ ) αλλά φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον το όλο story! Aν και δεν ξέρω κατά πόσο έχει μέσα πολιτικές συζητήσεις κλπ ( μακριά ) ...Gotta have it.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.