Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ, κατάντια, facebook και λογοκρισία [ Μία ιστορία γεμάτη ίντριγκες αφιερωμένη στον xepeta ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με τα πρόσφατα γεγονότα που έχουν γίνει από την εκδοτική, αποφάσισα να γράψω ορισμένα πράγματα σε κάποια forums που είμαι γραμμένος, προς ενημέρωση του κοινού. Σε ένα από αυτά δεν υπήρχε thread για το Κόμιξ, επομένως πριν αρχίσω το bashing έπρεπε να δημιουργήσω ένα. Ε, έγραφα που έγραφα, μετά είπα να πω κι εκείνο, μετά και το άλλο, μετά να μην αναφέρω και το παράλλο; Και αφού τα είπα όλα αυτά, να μην πω και τι έχει γίνει και με τον Rosa (το σημείο που αφιερώνω στον xepeta);

 

Ε και δως του μια, δως του δυο, έγραψα ολόκληρο κατεβατό που μου πήρε ολίγη ώρα μέχρι να το τελειώσω. Και το μοναδικό σχόλιο που έχω λάβει μέχρι στιγμής, λέει να το αναρτήσω και σε κανένα άλλο forum που να εξειδικεύεται στην 9η τέχνη. Άλλο forum πέραν του GreekComics δεν ξέρω, επομένως είπα να το βάλω να βρίσκεται εδώ καθαρά για αρχειακούς λόγους, επομένως ετοιμαστείτε :valtnino:

 

 

 

Καθαρά για αρχειακούς λόγους. Xepeta... Για αρχειακούς λόγους λέμε! Τι πας να κάνεις με αυτό το μαχαιρ... ΑΑΑΡΓΚΚΚΚκκκκ.....

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12955
  • Reputation:   94805
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πολύ ωραίο το άρθρο σου Γιώργο...! :clap2:

 

Είναι μεγάλη αλήθεια ότι πλέον το Κόμιξ έχει μία καθοδική πορεία και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την ταμπέλα "συλλεκτικό τεύχος" που υπάρχει στο εξώφυλλό του...!

 

Προσωπικά δεν με ενθουσιάζει το περιοδικό αυτό (σε αντίθεση με το Μίκυ Μάους που αρχίζει να ανεβαίνει ποιοτικά) αλλά ομολογώ ότι το αγοράζω ακόμα για τον λόγο ότι έχω όλα τα τεύχη της σειράς και δεν θέλω να την σταματήσω (ξέρω,ηλίθια σκέψη)...!

 

Το γεγονός της διαγραφής των σχολίων του Facebook με εξοργίζει αφάνταστα...!

 

Η κριτική κάνει καλό οποιασδήποτε μορφής,είτε είναι θετική,είτε αρνητική (φυσικά με κόσμια συμπεριφορά όπως η δική σου) και θα έπρεπε να το λάβουν υπόψιν τους οι της εκδοτικής,μιας και οι αναγνώστες ρυθμίζουν την πορεία του εκάστοτε περιοδικού...!

 

Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα το καταλάβουν και θα βελτιώσουν την ύλη του Κόμιξ,μακάρι όμως να μην είναι αργά...!

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Το διάβασα όλο με τι μία, εξαιρουμένου των σχολίων στο facebook τα οποία έχω δει από την εν λόγω σελίδα.

 

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 :best::best::best::best::best::clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4291
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6030 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Εξαιρετική η παράθεση των τεκτενόμενων στην έκδοση του περιοδικού, καθώς και η αναδρομή! Βρίσκω πολύ κατατοπιστική τη γραφή και σαφέστατη την τοποθέτηση σου. Νομίζω όμως(όπως διατύπωσα σε άλλο topic), ότι όλα αυτά μπορούν να αποφεχθούν μόνον με ένα τρόπο. Την έμπρακτη εκδήλωση αντίθεσης, που δεν θα μπορούσε να είναι άλλη, από το να μην αγοράσουν οι διαφωνούντες αναγνώστες, το περιοδικό. Έστω για έναν μήνα. Δεν μπορεί να πάρει κανείς εκδότης, με διαφορετικό τρόπο ένα τέτοιου τύπου μήνυμα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1889
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:clap2: Εύγε στο φίλτατο PhantomDuck που εκτιμώ για τα σωστά που έγραψε!!! Καποιοι που από τύχη καθαρά βρέθηκαν σε κάποια θέση (από όπου δυστυχως δεν απολύονται :lol: ) νομίζουν ότι έπιασαν τον πάπα από τ'αρ... εχουν το αλάθητο και δεν δέχονται συμβουλές...Εγώ επίσης έχω κόψει εδώ και καιρό το ΚΟΜΙΞ αφού έτσι κι αλλιώς η δική μου λογική αγοράς είναι περισσότερο για πράγματα που έχω αναμνήσεις και αυτό δεν ισχύει για το περιοδικό, αλλά και για κανένα απο τα υπόλοιπα που εκδίδουν... :thinking: (μόνο τα τομάκια του Barks πλέον με καλύπτουν).
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή έχω δει και εγώ τι γίνεται στις σελίδες στο Facebook αποφάσισα να μη τους δίνω καν σημασία. Η κατάσταση του Κόμιξ είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις και δεν χρειάζονται επιπλέον στοιχεία γι΄ αυτή. Είχα σταματήσει να αγοράζω το Κόμιξ εδώ και πολλά χρόνια, όμως τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να το παίρνω για να δω πως είναι η κατάσταση του τώρα. Είναι αλήθεια ότι το περιοδικό δεν σε ευχαριστεί όσο τα άλλα (Μίκυ Μάους, κτλ) καθώς κατά την γνώμη μου κάποιες ιστορίες είναι για τα κλάματα. Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που έκατσες και έγραψες για το τι πραγματικά συμβαίνει :best: , αν και δεν νομίζω ότι ο Τερζόπουλος θα ασχοληθεί με τις γνώμες των αναγνωστών(που κανονικά θα έπρεπε και με το παραπάνω.).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

δεν εχω λογια!!!!!!!!!!! :thanks::thanks::thanks::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ενα μεγαλο μπραβο :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο σου Γιώργο για το άρθρο στο φόρουμ και μπράβο για το μαίηλ που τους έστειλες. Πολύ ευπρεπώς και με ωραίο και προσεγμένο λόγο και έκφραση τους είπες πράγματα που πολλοί από μας θα ήθελαν να τους πουν. Ν' αγιάσει το χέρι σου!

 

Από 'κει και πέρα σύμφωνω με τον ΝτρημΦάκτορυ, πλέον να σταματήσουμε να αγοράζουμε το περιοδικό. Εγώ τον προηγούμενο μήνα δεν το αγόρασα και μπορώ να πω δε μου έλειψε καθόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ωραίο άρθρο! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πολυ καλο αρθρο αλλα οι τυποι ειναι βοδια,δεν παιρνουν χαμπαρι με τπτ!στο τελος θα μαζεφτουμε στο συνταγμα και θα καιμε αντιτυπα του πρωτου τευχους και αυτοι εκει!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το όλο κατεβατό τα σπάει! :cool: Όμως δεν νομίζω να πολυαλλάξουν τακτική στον τρόπο επικοινωνίας με το κοινό που τιμάει τα περιοδικά τους... :(:crying:

 

Τώρα σχετικά με την αγορά του περιοδικού, ομολογώ πως το παίρνω ακόμα... :thinking: Παρότι οι ιστορίες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια σε σχέση με τα πρώτα τεύχη, είναι το μόνο περιοδικό που κυκλοφορεί και περιέχει ειδικευμένα άρθρα στον τομέα των κόμικς. :):D

 

Κάθε μήνα έχει και μια 10σέλιδη ιστορία του Μπαρκς και καμιά φορά πετάει και μερικά διαμαντάκια (ακατέργαστα βέβαια :P ) που σου φτιάχνουν την διάθεση (όπως ιστορίες του Μάρκο Ρότα, η Έμμονη Ιδέα που ήταν αρκετά καλή για 12σελίδη ιστορία κτλ).

 

Βέβαια δεν πιστεύω πως αξίζει για όσους δεν διαβάζουν Disney φανατικά να ξοδέψουν 3€ (και παραπάνω), αλλά έχει ακόμα κάποια καλά σημεία. ;)

 

My 2 cents. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ όμορφη σύνοψη των γεγονότων που όλοι ζήσαμε. Χρήσιμη τόσο για τους πιο νέους αναγνώστες που δεν ήξεραν με λεπτομέρειες την ιστορία, όσο και ως σημείο αναφοράς για ολους εμάς που μεχρι τωρα δεν ειχαμε καποια περιεκτική περίληψη των πραγμάτων.

 

:best: pk!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190043
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:respect:

 

Πολύ δυνατός Γιώργο. :best:

 

Θα μου άρεσε να μπορώ να πω ένα "α, όλα αυτά είναι επειδή η Ακτίνα ανοίκει πλέον στον ΔΟΛ, οπότε την έχουν αναλάβει τεχνοκράτες που δεν αγαπάνε την 9η τέχνη" αλλά από την άλλη δεν μπορώ να δικαιολογήσω ούτε τα "συλλεκτικό τεύχος", ούτε τις αυξημένες κοστολογήσεις προγενεστέρων τευχών από τις αρχές του περιοδικού, ούτε τις (κατ'εκτίμησή μου ψευδείς) δημοσιεύσεις που γίνονταν τότε σχετικά με την συλλεκτικότητά του και το Μοναστηράκι.....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Γιώργο, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση αφού μόλις σήμερα είδα το θέμα, θα ήθελα να σου πω ότι κυριολεκτικά έγραψες!!!!!!

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: .

Πρόκειται για ένα από τα πιο εμπεριστατωμένα άρθρα που έχω διαβάσει για ένα θέμα που καίει όλους εμάς τους Disney Fans οι οποίοι πονάμε πραγματικά για το κατάντημα του ΚΟΜΙΞ. Και το λέω άρθρο ή και πραγματεία ακόμη, γιατί φυσικά δεν πρόκειται για καταχώριση ή έστω σειρά καταχωρίσεων αλλά για "ανατομία" κυριολεκτικά του θέματος.

Μας πρόσφερες μια υποδειγματική αναδρομή στο παλιό καλό ΚΟΜΙΞ και μια αδρή περιγραφή της βαθμιαίας απαξίωσής του.

Θα ήθελα να ελπίζω σε μια αναγέννηση αλλά δεν τρέφω ψευδαισθήσεις.

Ακόμη μας ξενάγησες με ενάργεια στα παρασκήνια του εκδοτικού γίγνεσθαι αλλά και της αχαρακτήριστης στάσης των εκδοτών απέναντι στον μεγάλο Don Rosa.

Συγχαρητήρια για όσα τους καταμαρτύρησες σε έντονο ύφος το οποίο όμως ποτέ δεν "υπερέβη τα εσκαμμένα", με το mail διαμαρτυρίας και ντροπή τους που δεν απάντησαν. Θυμάμαι που είχαμε συζητήσει το θέμα στη διάρκεια της τελευταίας μας συνάντησης και λυπάμαι για το γεγονός ότι παρά την κοινοποίηση στο προσωπικό mail του Τερζόπουλου που ελπίζαμε ότι ίσως φέρει κάποιο αποτέλεσμα δεν υπήρξε κάποια αντίδραση.

Ειλικρινά θα ήθελα κι εγώ να μετάσχω στην κίνηση διαμαρτυρίας σταματώντας την αγορά του ΚΟΜΙΞ αλλά ας όψεται το άτιμο το κόλλημά μου με την πλήρη συλλογή. Είμαι δέσμιος συμβάσεων που έχω χαλκεύσει ο ίδιος στον εαυτό μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σημειωση: Αν και συμφωνω με τα λόγια του PK, θα ηθελα να σχολιάσω το εξής: Το γεγονός πως η εκδοτική δεν ήθελε τοσα πολλά αρνητικά σχόλια στη σελίδα της είναι απολύτως λογικό. Προφανώς και το πλήρωμα του περιοδικού δεν θα ήθελε καποιος νέος αναγνώστης που μπαινει στην τόσο πολυδιαφημισμένη νέα σελίδα στο facebook, να βρίσκεται μπροστά σε μια πλημμύρα αρνητικών σχολίων και απόψεων για το περιοδικό που η ίδια η σελίδα προσπαθούσε να προωθήσει. Τα τόσα πολλά αρνητικά σχόλια μετέτρεπαν τη σελίδα από ένα όργανο διαφήμησης σε ένα όργανο δυσφήμισης του ΚΟΜΙΞ. Είναι δικαιολογημένο λοιπον το γεγονός πως δεν ηθελαν να εμφανίζονται τέτοια σχόλια στο fb, είτε ήταν κόσμια είτε όχι. Βέβαια υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να διορθώσεις ένα τέτοιο πρόβλημα, από το να μπανάρεις φασιστικά όλους τους σχολιαστές. Είναι κοντά στο νού πως αυτό που έπρεπε να κάνει η εκδοτική είναι, είτε να απαντήσει με e-mail τουλάχιστον στους ευγενικούς σχολιαστές (για να τους δειξει ρε παιδι μου οτι δεν τους γραφει κανονικά) ή, για να πάω ακόμη πιο πέρα, να έχτιζε μια δικιά της ιστοσελίδα, όπου τα μυνήματα θα έφταναν στην εκδοτική χωρίς να αναρτώνται προς ανάγνωση όλων των χρηστών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ή, για να πάω ακόμη πιο πέρα, να έχτιζε μια δικιά της ιστοσελίδα, όπου τα μυνήματα θα έφταναν στην εκδοτική χωρίς να αναρτώνται προς ανάγνωση όλων των χρηστών...

 

Μα αυτο ειναι το θεμα. Προτιμησαν να φτιαξουν pages στο facebook και οχι δικες τους σελιδες επειδη ο Τζαμπας ζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1654
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνω. Το να φτιαξεις ενα δικο σου εταιρικο site κοστιζει! Αλλα μπορεις να το διαχειριστεις οπως θελεις και να επιτρεψεις οποια συμμετοχη θελησεις. Τα δωρεαν οπως το fb εχουν τη φιλοσοφια της επικοινωνιας κι οχι της διαφημισης οπως αυτοι νομιζαν. Καποιοι του ειχαμε ζητησει να φτιαξει μια δικη του διαφημσιτικη σελιδα για να ξερουμε κυριως τα καλοκαιρια τι και ποτε θα κυκλοφορει. Το παραδειγμα του ΜικυΜαους τομοι ηταν το πιο τρανο παραδειγμα μεγαλης ταλαιπωριας, αλλα αμα καποιος παει διακοπες θελει να προλαβαινει... τα εξοδα του! Αλλα ως συνηθως κανει καποια χατηρια ως τη μεση, στο πρωτο σταυροδρομι επιστρεφουν στο δικο τους μοναχικο μονοπατι. Εμεις τους προτεινουμε λυσεις με διαστασεις λεωφορου κι αυτοι επιμενουν στα γαϊδουρομονοπατια στα κατσαβραχα!

Τεσπα... γιορταζει κιολας σημερα ο Τερζοπουλος... ας μην συνεχισω αλλο. :Ungry::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ειναι απαραδεκτο να μην εχει ιστοσελιδα η νεα ακτινα.Στο κατω κατω θα μπορουσε να την εκμεταλλευτει και εμπορικα με πωλησεις και συνδρομες των κομικς της!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σαφώς και θα μπορούσε. Μόνο τα Inducks links αν παρέθετε σε κάθε τεύχος θα είχε έναν πλήρη κατάλογο. Και μιλάμε για δουλειά τζάμπα μιας και για το Inducks έχουμε ξεσκιστεί αφιλοκερδώς καμιά 10αριά άτομα. Τα μόνα έξοδα είναι η συντήρηση του site, ενώ θα κάλυπταν το κόστος στο πολλαπλάσιο. Από τη στιγμή που δεν το κάνουν, αντιλαμβάνεσαι πως απλά δεν υπάρχει όρεξη από την πλευρά των εκδοτών. Και από τη στιγμή που δεν υπάρχει όρεξη, ό,τι και να πεις εσύ ως αναγνώστης δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12955
  • Reputation:   94805
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω...! :(

 

Πρώτη φορά βλέπω αναγνώστες να πονάνε μία έκδοση πιο πολύ κι από τους ίδιους τους εκδότες της...!

 

Δίνουμε ένα σωρό λύσεις για να ανεβούν οι πωλήσεις τους κι εκείνοι είναι σαν να λένε "αφήστε μας να κλείσουμε"...! :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αφου δεν μπαναραν και τον BarkScarpa, παλι καλα.Φιλε scarpa να μπαινεις συχνα να τους ριχνεις κανα 2 φωνηεντα εκ μερους ολων μας! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό άρθρο!

Όντας κι εγώ φανατικός αγοραστής του συγκεκριμένου περιοδικού, δε μπορεί παρά να συμφωνήσω στα περισσότερα.. Η ποιότητα των ιστοριών έχει πέσει πάρα πολύ και χωρίς να φαίνεται φως στον ορίζοντα..

Η αλήθεια είναι ότι πριν κανα χρόνο, το είχα κόψει αλλά δυστυχώς δεν άντεξα και αφού έχασα 2 τεύχη, μετά το ξανάρχισα.. Είμαι junky...

 

(καλά το ότι τόσα χρόνια και με τόσους τίτλους, και δεν έχουν φτιάξει ένα site-έστω στοιχειώδες- είναι tragic, όπως και να το δει κανείς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως ξέρετε οι περισσότεροι στα παπιά είμαι αλλεργικός. Τα κείμενα του PhantomDuck ωστόσο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. Συγγνώμη που μου πήρε τόσο καιρό να τα ανακαλύψω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φίλε PhantomDuck συγχαρητήρια, έστω και καθυστερημένα, για τον κόπο και το χρόνο που διέθεσες για να γράψεις για ένα θέμα που όπως φαίνεται πονάει και σένα και πολλούς άλλους στην Ελλάδα. Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη (έως και καμία :sun: ) επαφή με το συγκεκριμένο περιοδικό και την εκδοτική, μπορώ όμως να καταλάβω και να δικαιολογήσω πλήρως την οργή που αισθάνονται όλοι οι παπιόφιλοι και όχι μόνο με την όλη κατάσταση.

 

Δεν είναι η πρώτη και δυστυχώς δεν θα είναι ούτε η τελευταία φορά που μια επιχείρηση γράφει εκεί που ξέρουμε τους φανατικούς οπαδούς της, στους οποίους φυσικά οφείλει τα πάντα, και προτιμά να εθελοτυφλεί και να ποντάρει στη φήμη που απόκτησε. Λες και τη φήμη δεν την οφείλει στους φανατικούς αυτούς οπαδούς.

 

Τάχα δεν καταλαβαίνουν ότι το όνομα και τη φήμη του περιοδικού το οφείλουν σε τεράστιο βαθμό στους αφοσιωμένους της αναγνώστες και υποστηρικτές? Φυσικά και το καταλαβαίνουν. Όταν όμως αντιμετωπίζουν τους οπαδούς αυτούς σαν στατιστικούς αριθμούς και λειτουργούν με τη λογική "θα χάσουμε ένα (φανατικό), θα κερδίσουμε δύο (έστω και παροδικούς) αναγνώστες", έστω και βραχυπρόθεσμα την τσέπη τους δεν τη βλάπτουν. Σε βάθος χρόνου όμως?

 

(Θέλω να) Ελπίζω ότι στην εποχή που ζούμε, με τη δυνατότητα ενημέρωσης που προσφέρει το διαδίκτυο, και με τη συμβολή ατόμων με όρεξη και μεράκι (όπως το παράδειγμα του φίλου PhantomDuck) τέτοιες πρακτικές από εταιρείες θα αρχίσουν να τους στοιχίζουν ακριβά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το κομιξ των τελευταιων χρονων αποτελει μια κακη αναμνηση!Υστερα και απο την απαραδεκτη-αντιεμπορικη συμπεριφορα απεναντι στους αναγνωστες, ειναι καιρος να το σταματησουν οσοι δεν το εχουν κανει ηδη! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5915
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα εγραψες οπως επρεπε. Μπραβο σου.

Η αληθεια ειναι οτι εδω και αρκετους μηνες ειχα απογοητευτει με τις ιστοριες του περιοδικου, αλλα σκεφτομουνα οτι ειναι κατι παροδικο. Τελικα οντως το περιοδικο βουλιαζει, ειδικα οταν ειδα και το σηματακι για το facebook καταλαβα οτι πραγματικα κατι δεν πηγαινε καλα.

 

Αν και ακομα το περνω, δεν ειμαι ποια στη φαση της αναμονης καθε τελευταια παρασκευη του μηνα να τρεξω να το βρω. Τους τελευταιους μηνες το περνω οποτε το θυμαμαι. Και νομιζω οτι με αυτα που βλεπω καποια στιγμη θα το ξεχασω.

 

Κριμα... 20 χρονια δεν εχανα τευχος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.