Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΨΥΧΟΦΕΡΩΝ ΑΓΓΕΛΟΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΨΥΧΟΦΕΡΩΝ ΑΓΓΕΛΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Νίκος Ζώης
Σχέδιο:
S. Raider, M. Palloni
Hμερ. έκδοσης:
09-2011
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας
Μέγεθος:
16.7 x 24.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Lettering:
Δημήτρης Ζώης
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
2€

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

PSYHOFERONAGGELOS_0001.jpg  PSYHOFERONAGGELOS_0001z.jpg

 

Περιπέτεια φαντασίας με θρησκευτικό υπόβαθρο. Άγγελος έχει σταλεί στην γη με αποστολή να προσεγγίζει ανθρώπους που έχουν ξεφύγει από τον ορθό τρόπο ζωής και να τους προσφέρει μιά τελευταία ευκαιρία. 38 σελίδες κόμικ σε σύνολο 52.

 

Κατόπιν παλλαϊκής απαίτησης (Θοδωρής), παρακάτω δύο σελίδες από το κόμικ.

 

Ψυχοφέρων Άγγελος 01p4.jpg Ψυχοφέρων Άγγελος 01p5.jpg

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παύλο, όχι μισές δουλειές! Το περιοδικό είναι με συρραπτικό! Να σκανάρεις τώρα 3-4 σελίδες να ξέρουμε το βλέπουμε!

:efxaristo::valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εξαιρετικά αφιερωμένες.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θέλωθέλωθέλωθέλωθέλωθέλωθέλωθέλωθέλω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ψυχοφέρων; Μάλλον για ψυχασθενής φαίνεται. Δε μου λέτε αυτή την εκδοτική ποιός την στηρίζει οικονομικά; Η Ελληνική εκκλησία; Η Χρυσή Αυγή ; Ο Καρατζαφέρης; Γιατί αν την στηρίζει οποιοσδήποτε άλλος πλην των παραπάνω ,σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψυχοφέρων; Μάλλον για ψυχασθενής φαίνεται. Δε μου λέτε αυτή την εκδοτική ποιός την στηρίζει οικονομικά; Η Ελληνική εκκλησία; Η Χρυσή Αυγή ; Ο Καρατζαφέρης; Γιατί αν την στηρίζει οποιοσδήποτε άλλος πλην των παραπάνω ,σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.

Μέσα είσαι!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:) Επέτρεψε μου zade να μη συμμερίζομαι την άποψή σου. Αντικειμενικά δεν μου αρέσουν τα κόμικ και οι ιστορίες (τόσο σε άποψη σεναρίου όσο και σε άποψη σκίτσου), αλλά η εντύπωση που έχει δοθεί σε εμένα από το υλικό που βγαίνει είναι ότι μιλάμε για ανθρώπους που νοσταλγούν τις δεκαετίες 60-70 (όχι από πολιτική σκοπιά) και συγκεκριμένα είδη διασκέδασης. Αυτό καταλαβαίνω βλέποντας Καραγκιόζη, αυτό καταλαβαίνω βλέποντας περιπέτειες ενός ποδοσφαιριστή, λογοτεχνήματα που θυμίζουν Μικρό Αρχηγό, Σερίφη, Καουμπόυ, Γκαουρ Ταρζάν και δεν συμμαζεύεται. Και ειλικρινά τα τσιμπάω όλα (και ας μη τα διαβάζω) γιατί γουστάρω το feeling. Έρχονται και από την παιδική μου ηλικία ορισμένα αλλά και από τη λαογραφία αυτού του έθνους. (Σκουζάτι, αλλά Ελλάδα είναι και ο Περικλής αλλά είναι και ο Καζαντζίδης, είναι και η Οδύσσεια αλλά είναι και η Διάπλαση των Παίδων, είναι και οι αρχαίοι ναοί, αλλά είναι και οι τέντες στα σπίτια (θυμάμαι να βλέπω dvd από περιοδεία ξένουν γκρουπ, και ξαφνικά με το που βλέπω τις τέντες, να καταλαβαίνω αυτόματα ότι οι σκηνές είναι από Αθήνα). Άλλα με τεράστια βαρύτητα, άλλα με ελάχιστη) (α ναι. Είναι και ο Καστοριάδης είναι όμως και ο Λιακόπουλος :) )

 

:cheers5:

 

YΓ Σαφώς και το τσίμπησα χτες που το είδα στο ψιλικατζίδικο, με τη μια, αλλά προκειμένου να γράψω παρουσίαση, θα έπρεπε να δω τι περιεχόμενο έχει, οπότε έπρεπε να μαζέψω τις αντοχές μου για να το διαβάσω πρώτα. Ας είναι καλά ο Παύλος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σημερα τυχαια αγορασα και εγω το εν λογω περιοδικο.Ισα που προλαβα να το ξεφυλισσω.Η πρωτη μου εντυπωση ειναι οτι δεν εχουμε να κανουμε με ανθρωπους που νοσταλγουν τις δεκαετιες του 60-70.Μπορει οι τιτλοι των περιοδικων που διαφημιζει στο οπισθοφυλλο να παραπεμπουν σε προηγουμενες δεκαετιες,αλλα ειναι μονο τιτλοι(και δεν μας παραπεμτουν και ολοι,π.χ. "απογονοι των ελλ.Πολεμος στην συνειδηση.").Εγω ειδα ενα περιοδικο καθαρα θρησκευτικου περιεχομενου.Την αποψη μου την ενισχυουν και τα αρθρα στις τελευταιες σελιδες που μιλανε για εκτρωσεις,την καρτα του πολιτη,κ.α.Παντως θα επανελθω ,οταν το διαβασω, με πιο ολοκληρωμενη αποψη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεκτό, μόνο που πρωτού κατασταλλάξεις σε μια γενίκευση, θα έπρεπε να δεις όλη την εργογραφία. Στα άλλα λχ δεν έχει θέματα θρησκευτικού περιεχομένου :)

 

μια χ γεύση παραπάνω (εάν δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου και τις άλλες εκδόσεις) μπορείς να πάρεις από το blog http://portieromakisroditis.blogspot.com/ όπου συνεχίζουν την καταγραφή των περιπετειών του κόμικ Πορτιέρο Μάκης Ροδίτης. Tίτλος που γράφεται από άνθρωπο που λατρεύει, έχει μελετήσει και έχει εκδόσει υλικό σχετικά με το Μπλεκ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μπορεί ο Τζερμ να έπαθε κρίση παλιμπαιδισμού και να ψάχνει με τα κοντά του παντελονάκια άδειο οικόπεδο στην Αλεξάντρας για να παίξει μπάλα, ενώ από κάποιο παράθυρο μυρίζει τηγανητά ψάρια, αλλά εγώ δεν το καταπίνω. Υπό το πρόσχημα της "αναβιώσης" πρόκειται στην πραγματικότητα για στεγνή ακροδεξία προπαγάνδα, που δεν είναι καν αρκετά κακή για να είναι καλτ. Όλα τα στερεότυπα είναι μέσα: η παλιά καλή εποχή, που ήταν όλα αγνά και αθώα, η, μη χ@σω, ανωτερότητα της φύλης, οι ξένοι που θέλουν γενικώς το κακό μας, και οι εξω γήινοι.... γενικώς.

Ο Λιακόπουλος είναι βεβαίως μέρος του ελληνικού πολιτισμου όπως και η 4η Αυγούστου, ο Ελληνοχριστιανικός πολιτισμός και η Χούντα των γελείων συνταγματαρχών αλλά ευτυχώς δεν είναι μόνο αυτά και ακόμη ευτυχέστερα δεν είναι κυριάρχα τουλάχιστον τις τελευταίες δεκαετίες, γι' αυτό και μπορούμε να διαβάζουμε αυτά τα πράγματα χαμογελώντας ειρωνικά, γιατί είναι τελείως αλλού και πέραν τούτου ουδέν. :cheers3:

Και άν πρέπει σώνει και καλά να ψάξουμε για έμπνευση στην νεότερη ιστορία μας ας την αναζητήσουμε στην τεράστια παράδοση απροσκήνητων και βέβηλων ανταρτών! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτά που αναφέρεις Μήτσο είναι πράγματα που αφορούν το σύνολο των εκδόσεων της ΖΝ ή μόνο αυτή εδώ την έκδοση? :) ισχύουν και για τον Καραγκιόζη και για το άλλο με τη ζούγκλα, για το άλλο με το καουμπόυ κ.ο.κ.? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγω πάλι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι η μανία του Ελληνα για τις ταμπέλες. Γιατί πρέπει κάθε τι που γίνεται θα πρέπει να εξυπηρετεί κάποιο καταχθόνιο σκοπό (καταχθόνιος είναι πάντα ο σκοπός των άλλων. Ο δικός μας είναι απλά ο σωστός).

 

Αφιερώνω σε όλους μας (και σε μένα) ένα ποίημα, που αν και το μαθαίνουμε κάπου στη Β' Δημοτικού δεν του δίνουμε ποτέ τη σημασία που του πρέπει...

 

Σὰν ἔμαθε τὴ λέξη καλησπέρα

ὁ παπαγάλος, εἶπε ξαφνικά:

«Εἶμαι σοφός, γνωρίζω ἑλληνικὰ

τὶ κάθομαι ἐδῶ πέρα!»

 

Τὴν πράσινη ζακέτα του φορεῖ

καὶ στὸ συνέδριο τῶν πουλιῶν πηγαίνει,

γιὰ νὰ τοὺς πεῖ μιὰ γνώμη φωτισμένη.

Παίρνει μιὰ στάση λίγο σοβαρή,

ξεροβήχει, κοιτάζει λίγο πέρα

καὶ τοὺς λέει: καλησπέρα!

 

Ὁ λόγος του θαυμάστηκε πολύ.

Τὶ διαβασμένος, λένε, ὁ παπαγάλος!

Θἆναι σοφὸς αὐτὸς πολὺ μεγάλος,

ἀφοῦ μπορεῖ κι ἀνθρώπινα μιλεῖ!

 

Ἀπ᾿ τὶς Ἰνδίες φερμένος, ποιὸς τὸ ξέρει

πόσα βιβλία μαζί του νἄχει φέρει,

μὲ τὶ σοφοὺς ἐμίλησε, καὶ πόσα

νὰ ξέρει στῶν γραμματικῶν τὴ γλώσσα!

 

«Κυρ-παπαγάλε, θἄχουμε τὴν τύχη

ν᾿ ἀκούσουμε τὶ λὲς καὶ πάρα πέρα;»

Ὁ παπαγάλος βήχει, ξεροβήχει,

μὰ τὶ νὰ πεῖ; Ξανάπε: καλησπέρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Κατ' αρχήν ελπίζω το σχόλιο μου να μην βγήκε πολύ επιθετικό, προσπάθησα να κάνω χιούμορ αλλά τον τελευταίο καιρό δεν το πετυχαίνω ιδιαίτερα.

Τώρα στο ερώτημά σου Τζερμ, η άποψη μου είναι ότι ναι, όλες οι σειρές του συγκεκριμένου εκδότη χαρακτηρίζονται από μια κοινή στάση απέναντι στο κοινωνικό γίγνεσθαι (σόρυ δεν βρίσκω καλύτερη λέξη, θα την αλλάξω αργότερα αν σκεφτώ καμια). Θα δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω συγκεκριμένος. Ζούμε σε ένα κόσμο που τρέχει διαρκώς με τα φρένα σπασμένα, σε μια εποχή θαυμάτων και ακατανόμαστης βαρβαρότητας ταυτόχρονα. Οι καιροί απαιτούν περισσότερο απ' ότιδήποτε άλλο αλλάγη νοοτροπίας, και αυτό είναι μια κοινοτυπία με την οποία όλοι θα συμφωνούσαν. Κατ' εμέ υπάρχουν τρεις εκδοχές: η πρώτη είναι το "τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα", όποιος είναι ικανός θα επιζήσει, κυρολεκτικά, οι υπόλοιποι ατύχησαν. Η δεύτερη αναζητά τη λύση σε "μαγικές" συνταγές, την επιστροφή στο αγνό παρελθόν, στις αξιές της φυλής, στον καθαρισμό, από κάθε τι αλλότριο, της κοινωνίας και γιατί όχι στους εξωγήινους προγόνους - σωτήρες. Η τρίτη είναι αυτή που αναζητά δρόμους ώστε η τεράστια πρόοδος του ανθρώπινου είδους τελικά να αποδώσει για κάθε κάτοικο αυτού του πλανήτη. Δεν θα τους βάλω ταμπέλες, εξάλλου ο νοών νοήτω, αλλά είμαι σίγουρος πως αν πάρουμε ένα ένα κάθε τεύχος θα βρούμε στοιχεία της δεύτερης εκδοχής, η οποία ούτως ή άλλως είναι και πολύ δημοφιλής.

Μην μπερδεύουμε τις προσωπικές αναμνήσεις σε όλα αυτά, έχουν την τάση να εξωραίζουν το παρελθόν. Σκέφτομαι τον πατέρα μου κάθε φορά που νοσταλγεί την παλιά καλή εποχή, ποτέ δεν αναφέρει, και δεν το κάνει επίτηδες, πως έχασε πέντε αδέλφια από συνθήκες που σήμερα είναι αδιανόητες.

Και φίλε Ανδρέα οι ταμπέλες είναι κακές, όταν χωρίζουν τους ανθρώπους σε άξιους και μη, κατά τα άλλα όλοι έχουμε τις πεποιθήσεις μας και όλοι δικαιούμαστε να κάνουμε κριτική στις πεποιθήσεις του άλλου, φτάνει να είναι τεκμηριωμένη και (όρθο)λογικά διατυπωμένη.

Αλλά ας μην το παραβαραίνουμε άλλο, προσωπικά προσδωκώ απολαυστικά πράγματα από τις συγκεκριμένες εκδόσεις, φτάνει να απελευθερωθούν από την σοβαρότητα τους. Δώστε μου super - αρχιμανδρίτη ενάντια στον magnetcard - ερπετόμορφο - βελζεβούλ και θα γουστάρω τρελλά. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εις τους αιώνας των αιώνων αμήν, πάντα οι παλιές εποχές είναι καλύτερες, πάντα "στην εποχή μου η νεολαία σεβόταν το χ/ψ/ζ", πάντα υπήρχε το Χρυσό γένος, το Αργυρό, το Χάλκινο, το Ηρωικό και πλέον το χειρότερο απ'όλα, το Σιδερένιο Ανθρώπινο. :)

 

Τώρα, από εκεί και πέρα, το να νοσταλγείς το παρελθόν και να προσπαθείς να αναδημιούργησεις πράγματα που σου άρεσαν, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό. Εμείς οι σαραντάρηδες του φόρουμ και άμα κυνηγάμε την παιδική μας ηλικία εδώ μέσα :) Και δεν αναφέρομαι στα νέα κόμικ που διαβάζουμε, αλλά στα παλιά που ξανακοιτάμε και ξαναψάχνουμε.

 

Εάν προσωπικά ήθελα να φτιάξω ένα έντυπο το οποίο να αναβιώνει τα θρησκευτικά έντυπα των δεκαετιών 50 και 60, στα κείμενα που θα έβαζα μέσα, ούτε για μόδα θα έγραφα, ούτε για σχέσεις θα έγραφα, ούτε για σεξ, ούτε για βία, ούτε για αίμα :)

 

Γιατί να θες να φτιάξεις ένα τέτοιο έντυπο? Γιατί έτσι ρε :) Γιατί το θυμάσαι από την παιδική σου ηλικία. Όταν δηλαδή με βλέπεις να γράφω στα Χαρούμενα Κορίτσια "ουάου κλος ζαπανέ", τι φαντάζεσαι? Ότι έβαλα φούστα κλαρωτή ή ότι έχω το μούσι για συγκεκριμένους λόγους? :lol: Όπως αντίστοιχα ήθελα στο Φανζίν να μπούνε και μερικά δισέλιδα με κάποια καουμπόυκη ιστορία, κάποια αστυνομική... όπως παλιά. Πιστεύεις ότι o Louis L'Amour είναι αραχτός στο κομοδίνο μου και ο Son Altesse Sérénissime Malko Linge είναι στις ντάνες από δίπλα? :) Ή μήπως ζει στο παρελθόν ο Τασμαρ (και όχι μόνο) όταν κοπανά χαρτοκοπτοραπτική στα Κρακ? Ή άλλοι που κάθονται και φτιάχνουν φωτορομάντζα? :) Το ποιος κατορθώνει τι και αν το αποτέλεσμα δουλεύει, είναι μια άλλη ιστορία ;)

 

anyhow. Όπως λένε και στο χωριό του Ανδρέα, you guys are reading too much into it :) That's the way I see it at least :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Και μιας και ξεφεύγουμε από το θέμα να ρωτήσω εγώ κάτι πιο γενικό;

 

Εάν τα κόμικ/ρομάντζα/δεν ξέρω τι που συνόδευαν τα νιάτα μας ήταν αντικειμενικά απαίσια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τα αναβιώνουμε γιατί έτσι ήταν τα νιάτα μας; Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Και μην μου πείτε ότι «εγώ τα βρίσκω καταπληκτικά/ρομαντικά/αθώα τα κόμικ εκείνης της εποχής» γιατί ΕΣΥ ( όχι ο συγκεκριμένος ,εσύ γενικά) δεν είσαι αντικειμενικός κριτής του εαυτού σου. Δηλαδή οκ κι εγώ όταν ήμουν μικρός η γιαγιά μου απ το χωριό μου έπλεκε μπλούζες με κίτρινο χοντρό μαλλί. Αντικειμενικά όμως ήταν ΑΘΛΙΕΣ. Το γεγονός όμως ότι με τον α ή β τρόπο σημάδεψαν την παιδική μου ηλικία σημαίνει ότι πρέπει να τα ωραιοποιώ; Προσωπικά αντιτίθεμαι σφοδρά στην παρελθοντολαγνεία. Πολλές φορές μάλιστα διαστρεβλώνει και ωραιοποιεί τα γεγονότα κάνοντάς τα να απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που αναζητούν να αναβιώσουν ορισμένα πράγματα που από όποια πλευρά και να τα δεις ,όχι μόνο δεν έχουν καμία πρακτική αξία ή εφαρμογή σήμερα αλλά ίσως έχουν και βλαπτική επίδραση-ίσως να φταίει και η ηλικία μου. Το να αναβιώσει κάποιος αυτή τη στιγμή τους παράνομους ριαδοφωνικούς σταθμούς που ήταν το απόλυτο χιτ του 80' όχι μόνο ακούγεται γελοίο ,αλλά είναι και ανόητο έως παράλογο!

 

Οπότε «σκαλώνω» ιδιαίετρα στο γεγονός ότι μια εκδοτική όχι μόνο προσπαθεί να αναβιώσει πράγματα που δεν έχουν καν αξία για τον νέο αναγνώστη ,αλλά μέσω των εκδόσεών της προσπαθεί να περάσει έστω και με έμμεσο τρόπο διάφορες αξίες και ιδανικά που αποτελούν μάστιγες για τις σύγχρονες κοινωνίες. Ο κόσμος δεν χρειάζεται να μένει στα παλιά. Νέεες ιδέες και περίσια δημιουργικότητα χρειάζεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το παραπάνω κείμενο τώρα από τον άνθρωπο που λατρεύει τον Seagal? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να φτιάχνει κόμικς βασισμένα στην ιδεολογία του, και ο αναγνώστης έσχατος κριτής. (ψέμματα, εσχατότερος, ο χρόνος). Ο δικός μου ωστόσο καημός είναι ότι σε μια περίοδο που τα βιβλιοπωλεία κλείνουν το ένα πίσω απ΄τ'αλλο και τις παραγγελίες τις κάνουν με το σταγονόμετρο ενώ η διανομή περιπτέρου θέλει να στέλνεις τον Luca Brasi* για τις διαπραγματεύσεις, τα έντυπα της συγκεκριμένης εκδοτικής τα βρίσκεις ΠΑΝΤΟΥ με τον τόνο, την ντάνα και την οκά.

 

 

*οι σινεφίλ γνωρίζετε. Οι υπόλοιποι, google him

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και να προσθέσω και το εξής για τον Άγγελο. Το τι θα σου κάνει trigger αναμνήσεις και υποσυνείδητο είναι κάτι πολύ μυστήριο και όχι απαραίτητα λογικό. Μπορεί να είναι μυρωδιά, μπορεί να είναι άγγιγμα, να είναι εικόνα, ήχος, γεύση, λέξη... Δεν είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο να έχει κάποιο intrinsic quality, να είναι ποιοτικά καλό και δεν συμμαζεύεται. λχ οι Μικροί Ήρωες ως ανάγνωσμα, πλέον δεν μου αρέσει. Το διάβαζα μικρός, αλλά πλέον... :) Και έχοντας διαβάσει και τα 800/900 πόσα είναι, το μοτίβο είναι απίστευτα οφθαλμοφανές και επαναλαμβανόμενο :) Κάτι σαν το παλιό Σταρ Τρεκ. Αυτός με την πορτοκαλί στολή, θα πεθάνει :) Εδώ όποιος μπαίνει στο τριο, μετά από 10-20 τεύχη θα πεθάνει και αυτός ηρωικά υπέρ πίστεως και πατρίδος, θα κοπεί η όρεξη του Σπίθα, θα ρίξει 5 μπούφλες (φως φανάρι ποιον μιμείται ο Bud Spencer και ο Οβελίξ) και θα επανέλθει στα νορμάλ του. :) Πλην όμως όταν το έφερνα σπίτι, το διάβαζε και ο 45χρονος (τότε) πατέρας μου. Ο οποίος ακόμα μου λείπει. Και κάπως έτσι το συγκεκριμένο ανάγνωσμα αποκτά αξία και γοητεία για εμένα. Και πιθανότατα και σε σένα, άμα το πρώτο πράγμα που σου'ρχεται στο νου σε σχέση με τη γιαγιά σου είναι αυτές οι χοντρές μπλούζες, τότε μετά από χρόνια, όταν βλέπεις τέτοιες μπλούζες, να σου'ρχεται στο νου κατ'ευθείαν αυτή. (να φανταστώ ότι μιλάμε για αυτές που φτιάχνονταν σε κάτι χμμμμ μηχανές που δούλευε με το χέρι? ανεβοκατεβάζεις τις βελόνες για να γνέσουν με έναν χ τρόπο και μετά ξεκινάς το δεξιά αριστερά? :) εάν ναι, τότε μιλάμε για λατρεμένο αντικείμενο :) είχε η κουνιάδα του παππού μου στο χωριό, έφτιαχνε τέτοιες σε όλο τον κόσμο για να βγάλει κανά φράγκο παραπάνω και είναι ένα αντικείμενο που έχει τη γοητεία του σε εμένα :) )

 

Τώρα όλο αυτό το πράγμα, το να αντλείς πηγή έμπνευσης από το παρελθόν, να προσπαθείς να μιμηθείς feeling ή ατμόσφαιρα, σόρρυ, αλλά δουλεύει παντού. Δουλεύει σε ένα κάρο κόμικς του Αlan Moore, δουλεύει σε post-punk κόμικς γενικώς, δουλεύει σε κινηματογραφικά έργα, δουλεύει σε φωτογραφίες.... Hell, ο Ταραντίνο έχει χτίσει την καριέρα του μαζεύοντας πράγματα από ότι b-movie έχει κυκλοφορήσει :) Το ότι λχ γουστάραμε το Κill Bill, δεν σημαίνει ούτε ότι θα κάτσουμε να δούμε όλες τις βιντεοκασέτες ΚουνγκΦου των 70'ς ούτε ότι πεθυμήσαμε τον Κρις Σφέτα :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι συγκεκριμένες εκδόσεις - με την εξαίρεση του Μάκη Ροδίτη - αναπαράγουν τις πιο αντιδραστικές, εθνοσωτήριες, πατριδοκαπηλικές , μισαλλόδοξες "ελλάς ελλήνων χριστιανών" αντιλήψεις και μάλιστα τις απευθύνουν και σε παιδιά.

 

Είναι ο ορισμός των σκουπιδιών και μάλιστα των μη ανακυκλώσιμων.

 

 

Και μένω μόνο σε επίπεδο ιδεολογίας , αν περάσω και σε ζητήματα αφήγησης, σκίτσου, σεναρίου κλπ τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οι συγκεκριμένες εκδόσεις - με την εξαίρεση του Μάκη Ροδίτη - αναπαράγουν τις πιο αντιδραστικές, εθνοσωτήριες, πατριδοκαπηλικές , μισαλλόδοξες "ελλάς ελλήνων χριστιανών" αντιλήψεις και μάλιστα τις απευθύνουν και σε παιδιά.

 

Είναι ο ορισμός των σκουπιδιών και μάλιστα των μη ανακυκλώσιμων.

 

 

Και μένω μόνο σε επίπεδο ιδεολογίας , αν περάσω και σε ζητήματα αφήγησης, σκίτσου, σεναρίου κλπ τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

a man by my own thoughts...λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι το βλέπω και εγώ.Και έχω διαβάσει και γύρω στα 200 τεύχη μικρού ήρωα και μικρού καου-μποϋ οπότε δεν είμαι τελείως άσχετος από αυτού του είδους τα αναγνώσματα.Καταλαβαίνω όμως τι εννοείς germ αλλά σκέψου ότι αυτό το κόμικ έχει ώς στόχο το αναγνωστικό κοινό που ανήκει σε μια πιο μικρή ηλικία ώστε να το επειράσει άμεσα,εκεί είναι που σκαλώνει ο zade-και με το δίκιο του!όσο για αυτό που λές με τον Seagul,υπάρχει μια βασική διαφορά:οτι ο zade έχει κρίση του τι βλέπει!Εγώ για παράδειγμα έβλεπα χτες το μεσημέρι το street fighter με τον βαν Νταμ.Αυτό το είχα δει πρώτη φορά μικρός και μου είχε φανεί τρομερό!Χτες που κάθησα και το ξαναείδα,κατάλαβα οτι δεν είναι τόσο καλό όσο το θυμόμουν(και λίγα λέω) αλλά και πάλι το απόλαυσα,ίσως και για τους λόγους που λες!(σίγουρα οι υπέρμετρες δόσεις βίας βοήθησαν).Είχα όμως την δυνατότητα να ξεχωρίσω τι έβλεπα και να κρίνω τι από αυτά που βλέπω αξίζει και τι όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κωστή, άλλο είπε ο zade και απάντησα εγώ :) Είπε "πως μπορείς να θες να αναβιώσεις κάτι που είναι απαίσιο". Στο οποίο απάντησα κάτι της υφής "περί ορέξεως (για το τι είναι απαίσιο) κολοκυθόπιτα" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τώρα όλο αυτό το πράγμα, το να αντλείς πηγή έμπνευσης από το παρελθόν, να προσπαθείς να μιμηθείς feeling ή ατμόσφαιρα, σόρρυ, αλλά δουλεύει παντού.

 

Το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενοι δεν αντλουν εμπνευση απο το παρελθον,το κανουν προσχηματικα για να περασουν αυτα που πρεσβευουν.Προσωπικα,κανενα προβλημα δεν εχω μ'αυτο.Οπως καταλαβαινω οτι σε καποιους μπορει να ξυπνουν αναμνησεις και να γεννουν συναισθηματα.Επισης δεν μου πεφτει λογος,δικο τους προβλημα.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι ως κομικς ειναι αθλια,απο τα χειροτερα που κυκλοφορουν.Λυπαμαι τα κακομοιρα τα δεντρακια που εκοψαν γι'αυτο το χαρτι.Σχεδιο αθλιο,σεναριο-κειμενο αθλιο και τα μηνυματα που προσπαθουν να μεταδωσουν δεν θελω να τα χαρακτηρισω,θα πω απλα οτι ειναι αντιδιαμετρικα αντιθετα με τη δικη μου ιδεολογια.

Εννοειται οτι δεν με ενοχλει καθολου το οτι κυκλοφορουν ελευθερα και αβανταρονται κιολας απο συγκεκριμενες πλευρες.Σε μια ελευθερη κοινωνια ολοι πρεπει να εχουν βημα.Επισης εννοειται οτι η μονη περιπτωση να τα αγορασω ειναι αν μου τελειωσει το χαρτι τουαλετας και το σουπερ μαρκετ εχει κλεισει οποτε αναγκαστικα θα καταφυγω στο περιπτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καταλαβαίνετε ότι και οι δυο πλευρές έχετε δίκιο; Εστιάζετε ο καθένας σε διαφορετικό σημείο. Και συμφωνώ με όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σχεδιαστικά και σεναριακά είναι αρκετά κακό κόμικ… τουλάχιστον όλοι συμφωνούμε σε αυτό, οπότε δεν θα σταθώ :)

 

 

Όσων αφορά την θεματολογία του όμως (ή και ιδεολογία του εάν θέλετε) δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι στέκεστε τόσο… Τα μισά από τα ελληνικά κόμικς, όταν έχουν μια κάποια ιδεολογία ή πεποίθηση που θέλουν να προβάλουν αυτή συνήθως έχει να κάνει με το πόσο "άθλιο είναι το σύστημα" ή το πόσο "γουρούνια είναι οι μπάτσοι"…

 

Τουλάχιστον αυτό είναι πρωτότυπο (για την εποχή μας εννοώ), εγώ γουστάρω και καμιά φορά διαβάζω κιόλας :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχε μια καούρα η "νέα γενιά" να διαβάσει τον ΨΥΧΟΦΕΡΩΝ ΑΓΓΕΛΟ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

 

Είναι πανάθλια κόμικ αλλά εμένα μου αρέσουν πολύ και τα διαβάζω.cheers3.GIF

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχε μια καούρα η "νέα γενιά" να διαβάσει τον ΨΥΧΟΦΕΡΩΝ ΑΓΓΕΛΟ...

 

SIGNING ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!

 

(Θέλω να το διαβάσω από περιέργεια... κι ας ξέρω το ρητό... :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επισης εννοειται οτι η μονη περιπτωση να τα αγορασω ειναι αν μου τελειωσει το χαρτι τουαλετας και το σουπερ μαρκετ εχει κλεισει οποτε αναγκαστικα θα καταφυγω στο περιπτερο.

 

Τα περίπτερα νομίζω πως έχουν κ***χαρτο. Τις συσκευασίες των δύο ρολών! Επίσης υπάρχει το χαρτομαντηλάκι. Προτάσεις κάνω μπας και την γλυτώσει κάνα τεύχος... Πέρα απ' την πλάκα εγώ αγοράζω απ' τις εκδόσεις αυτές, αλλά κυρίως ότι έχει να κάνει με τον χώρο των κόμικς. Τα μηνύματα που αναφέρουν ορισμένοι ότι θέλει να περάσει η εκδοτική, δε μ' απασχολούν ιδιαίτερα. Δεν περιμένω να μάθω από ένα κόμικ μυθοπλαστικού περιεχομένου, ιστορία, όπως δεν περιμένω να μάθω ιστορία από ένα αντίστοιχο βιβλίο ή μια κινηματογραφική ταινία. Επίσης, πολύ αμφιβάλω αν τα συγκεκριμένα αναγνώσματα έχουν ως αγοραστικό κοινό, νεολαία, οπότε δεν υπάρχει φόβος "διάπλασης των παίδων". Διαβάζω μία ιστορία μυθοπλασίας κι αυτό είναι όλο. Καλή ή κακή και αν θυμίζει κυκλοφορίες άλλων εποχών, είναι ανάλογα με τα γούστα και τα βιώματα του καθενός μας. Εγώ, μια φορά, θα συνεχίσω να παίρνω κάτι τέτοιο και μακάρι να συνεχίσουν να βγάζουν κόμικς. Θέλουμε κι άλλον Καραγκιόζη, λέμε!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πάντως το πέτυχα πρόσφατα και το ξεφύλισσα στο περίπτερο. Συγγνώμη αλλά δυο ευρώ έχει και ένας καφές στην παραλία και με θέα την θάλασσα. Σε άλλες εποχές μπορεί να το έπαιρνα για να το έχω, τώρα όχι πια. :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δύο ευρώ σε παραλιακή καφετέρια; Εσείς είστε καλοί στο Ρέθυμνο με τις τιμές σας, γιατί στο Ηράκλειο έχουμε ξεφύγει εδώ και χρόνια! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.