Μετάβαση στο περιεχόμενο

12ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΟΜΙΚΣ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ 14-17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2007


Tounas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2007
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  82
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα κόμικς έρχονται πρόωρα

Το Διεθνές Φεστιβάλ της Βαβέλ στο Γκάζι γίνεται τον Ιούνιο, λόγω Μπιενάλε

 

Δημητρης Ρηγοπουλος

 

Ξαφνική μετάθεση, ημερολογιακού χαρακτήρα, για το Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς της «Βαβέλ», έναν από τους πιο επιτυχημένους και δημοφιλείς θεσμούς της Αθήνας. Το περιμέναμε αρχές φθινοπώρου, όπως μας έχει συνηθίσει τα τελευταία 12 χρόνια, έρχεται τρεις μήνες νωρίτερα: από τις 14 έως τις 17 Ιουνίου, στην «Τεχνόπολη», στο Γκάζι. Η αλλαγή οφείλεται στη διοργάνωση της αθηναϊκής Μπιενάλε, το ερχόμενο φθινόπωρο, στις εγκαταστάσεις του παλιού εργοστασίου φωταερίου.

 

Επιφανειακά δεν αλλάζουν πολλά. Το πρόγραμμα εμφανίζεται πληθωρικό για άλλη μία χρονιά, με αιχμή το αφιέρωμα στον μεγάλο Γάλλο κομίστα Philippe Druillet (Φιλίπ Ντρουιγιέ). Παρόλα αυτά υπάρχει θέμα: ένα φεστιβάλ με διεθνή απήχηση, όπως είναι της «Βαβέλ», χάνει σε αξιοπιστία όταν η διοργάνωσή του πηγαίνει μπροστά-πίσω, δεν αντιμετωπίζεται δηλαδή με τον δέοντα σεβασμό. Υπάρχουν συμφωνίες, δεσμεύσεις με καλλιτέχνες για εκθέσεις και χρονοδιαγράμματα, που καλό είναι να τηρούνται. Ψιλά γράμματα, ίσως, για μία χώρα που εξακολουθεί να λειτουργεί λίγο στην τύχη, χωρίς σοβαρότητα και επαγγελματισμό.

 

Το φετινό φεστιβάλ πλαισιώνεται από δύο σημαντικές ημερίδες πάνω στην τέχνη των κόμικς και τις τεχνικές του σεναρίου (σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου). Σε καθημερινή βάση δεν θα λείπουν οι παραδοσιακές «παράλληλες εκδηλώσεις», από υπαίθριες συναυλίες έως παραστάσεις commedia dell’ arte και θέατρο δρόμου. Ακολουθεί, μία πρώτη, συνοπτική καταγραφή του προγράμματος.

 

post-2007-1178793174_thumb.jpg

 

Αφιέρωμα στον Philippe Druillet . Ο Druillet είναι ένας από τους διασημότερους παγκοσμίως Γάλλος δημιουργός κόμικς, που τα έργα του έχουν μεταφραστεί στις περισσότερες γλώσσες του κόσμου. Πολυσχιδής καλλιτέχνης, εκτός από πρωτότυπα των κόμικς του, θα παρουσιάσει επίσης τα αντιπροσωπευτικότερα έργα από το σύνολο της δουλειάς του: ζωγραφικά έργα, γλυπτά, έπιπλα design, ψηφιακές επεξεργασίες και τα σκηνικά από τις ταινίες «Star Wars», «The Ring», «Το όνομα του ρόδου» κ.ά. Εχει τιμηθεί με την ανώτατη διάκριση του Commandeur des Arts et Lettres.

 

Αναδρομική έκθεση του εικονογράφου Ferenc Pinter (Φέρεντς Πίντερ). Ούγγρος, γεννημένος το 1931, συνεχίζει την καλλιτεχνική του πορεία ακόμα και σήμερα. Εργα του βρίσκονται στη Βιέννη, τη Μόσχα, τη Βαρσοβία, τη Βουδαπέστη. Διαφεύγει από την Ουγγαρία μετά την αποτυχημένη επανάσταση του ’56 και εγκαθίσταται στην Ιταλία. Περίφημος σε όλο τον κόσμο για τις εικονογραφήσεις και τα εξώφυλλα αναρίθμητων βιβλίων κλασικών συγγραφέων.

 

Ατομική έκθεση του Κροάτη δημιουργού Danijel Zezelj (Ντάνιελ Τζέτζελι). Σχεδιαστής κόμικς, εικονογράφος και multimedia performer, με ιδιαίτερα προσωπική γραμμή, έχει στο ενεργητικό του πάνω από 20 βιβλία κόμικς μεταφρασμένα σε τουλάχιστον 12 χώρες. Εγκατέλειψε τη χώρα του τα χρόνια του πολέμου στη Γιουγκοσλαβία και κατέκτησε γρήγορα μια σημαντική θέση στην παγκόσμια σκηνή των κόμικς. Τα τελευταία χρόνια ζει στις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

Οι γείτονες γελάνε. Η σάτιρα στην Τουρκία: Εξι Τούρκοι σχεδιαστές σατιρίζουν την κοινωνική και πολιτική πραγματικότητα της σημερινής Τουρκίας με καυστικό και τρυφερό χιούμορ.

 

Eκθεση του Ισπανού δημιουργού κόμικς Raúl. Πολυδιάστατος καλλιτέχνης, γνωστός κυρίως από το δίτομο πολιτικό έργο του πάνω στη γέννηση του φασισμού, Berlin 1931.

 

Ο καλύτερος νέος Ιταλός. Βραβευμένος το 2004 ως ο καλύτερος νέος Ιταλός δημιουργός, ο Πάολο Κόσι διακρίνεται για το κομψό σχέδιό του και τα σενάριά του που δίνουν ζωή στην προφορική παράδοση της Ιταλίας.

 

Bittercomix. Παρουσίαση των δημιουργών του πρωτοποριακού περιοδικού κόμικς της Νότιας Αφρικής.

 

Αστικοί Μύθοι. Στην παραδοσιακή θεματική έκθεση Ελλήνων δημιουργών κόμικς, περισσότεροι από 35 σχεδιαστές εκθέτουν πρωτότυπες ιστορίες πάνω στο φετινό θέμα «Αστικοί Μύθοι». Ενα ολοκληρωμένο πανόραμα της ελληνικής σκηνής των κόμικς που παραμένει ο βασικός κορμός και στόχος του φεστιβάλ.

 

Γκράφιτι. Εκθεση street art των εικαστικών συντελεστών της ομάδας «Carpe Diem», καθώς και ζωγραφική επέμβαση σε κτίρια της πόλης με συνεργασία Ελλήνων σχεδιαστών κόμικς και street art καλλιτεχνών.

 

Συλλογή. Μικρό φεστιβάλ βραβευμένων ταινιών μικρού μήκους και κινούμενου σχεδίου απ’ όλο τον κόσμο. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πάνω από 30 ταινίες.

 

Η είσοδος για το κοινό σε όλες τις εκθέσεις και εκδηλώσεις του φεστιβάλ είναι ελεύθερη.

 

"Καθημερινή" Tρίτη, 8 Mαϊου 2007

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Σαλλαμπώ είχε κυκλοφορήσει σε αυτοτελή τόμο?... Ξέρω ότι είχε μεταφραστεί, φανταζόμουν μέσα σε περιοδικό... χμ. Πότε έγινε αυτό?

 

Για το φεστιβάλ, δεν έχω πάει ποτέ μου.... πολλές φορές ήθελα, άλλες ξεχνιόμουν, άλλες με πούλαγε η όποια παρέα. Γιατί ικάζω ότι φέτος θα πέσουν τα κόκκαλα λίγο διαφορετικά? :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2007
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  82
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πρώτο μέρος της Σαλαμπώ (Salammbo) του Druillet κυκλοφόρησε στην Ελλάδα σε άλμπουμ από την Ars Longa το 1984 και το δεύτερο με τίτλο Καρθαγένη (Carthage) δημοσιεύθηκε σε συνέχειες το 1985-86 στο περιοδικό «Επόμενη Μέρα» (τεύχη 1, 2, 4-8). Δεν εκδόθηκε στα ελληνικά το τρίτο μέρος της τριλογίας -βασισμένης στο κλασικό βιβλίο του Gustave Flaubert- με τίτλο Matho (1986).

:beer:

Επεξεργασία από Tounas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πόσο κρίμα που δεν θα καταφέρω να πάω... :cry: :cry2: :cry: :cry2: :cry: :cry: :cry3:

(μόνο 1 φορά τα κατάφερα, πριν αρκετά χρόνια...)

Όσοι έιστε εκεί ΠΑΤΕ σας ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! ...και γράψτε μας εντυπώσεις! :LoveSick: :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   944
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπα ούτε φέτος δε βλέπω να τα καταφέρνω!

Ποτέ δεν ξέρεις όμως.

Ευχαριστούμε Τούνας για τις πληροφορίες

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φυσικά και θα πάμε, αν είναι δυνατόν να λείπει το GC από Φεστιβάλ που γίνεται στην χώρα μας !!!

 

Περιμένω να ακούσω ποιοί μπορούν να έρθουν, ώστε να κανονίσουμε να πάμε όλοι μαζί, πιστεύω ότι θα είναι πιό ωραία....

 

:beer:

 

:thanks: Tunas1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: Tounas1

 

η Βαβέλ είχε σχέση με την Ars Longa κάπως, ή για το Ars Longa που ανέφερες φταίει "ο δαίμων του τυπογραφείου" (μιας και στην φώτο που παραθέτεις λέει Βαβέλ)? Επίσης με μπέρδεψες λίγο με τον τρόπο που ανάφερες τα περιοδικά "Επόμενη Μέρα". Ικάζω ότι δημοσιεύτηκε σε συνέχειες μέσα στο 1 μέχρι το 8? (να ξέρω και τι να βάλω στη wishlist μου δηλαδή :) )

 

Πάντως κοιτάζωντας τριγύρω (και έχω βγει εκτός θέματος, αλλά...) βρήκα ότι υπάρχει και computer game ονόματι Salammbo, τα γραφικά του οποίου έχει επιμεληθεί ο Druillet. Τα γενικότερα σχόλια για το εικαστικό σκέλος του παιχνιδιού είναι αυτά που φαντάζεστε ;) Άλλο ένα για τσεκάρισμα! :D

 

Valt, όσον αφορά εμένα, φαντάζομαι ότι το έπιασες το υπονοούμενο σχετικά με την παρουσία μου ή μη ;) (εκτός εάν έχω φλιπάρει τόσο που έχω σηκωθεί και πάει για διακοπές κάπου, μακρυά από μισθωτούς και συνταξιούχους :D )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να βγω και γω λίγο εκτός θέματος...

www.alltarot.com/ImaginationTarot.html κάρτες ταρώ από τον Ferenc Pinter!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2007
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  82
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στο τέλος του 1984 τα μισά μέλη της εκδοτικής ομάδας της «Βαβέλ» διασπάστηκαν από αυτή και δημιούργησαν την Ars Longa (τα περιοδικά «Παρά Πέντε», «Επόμενη Μέρα» και «Μικρό Παρά Πέντε»).

Διόρθωσα τα τεύχη της "Επόμενης Μέρας" στο πάνω ποστ. (βλέπεις το #3 ήταν φουλ ερωτικό)

 

:beer:

Επεξεργασία από Tounas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(βλέπεις το #3 ήταν φουλ ερωτικό)

 

το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό. :D

 

:thanks: πάω να φτιάξω την wishlist μου ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2007
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  82
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποιος είπε το αντίθετο; :D Περιέχει επίσης ένθετο με dirty comics και σεξουλιάρη Λούκυ Λουκ.

Η "Επόμενη Μέρα" έβγαλε συνολικά 9 τεύχη φίλε μου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Παρατήρηση - σχόλιο που μπορεί να επιφέρει κράξιμο:

 

Είμαστε συνολικά το πολύ 10 ελληνικοί εκδοτικά ενεργοί οίκοι κόμικς

1. Helm

2. Comicworld

3.Ψυχής τα Λαμπυρίσματα

4.Anubis

5.ΚΨΜ

6.Παρά Πέντε (το συζητάμε)

7.Jemma

8.Μαμούθ

9.Giganto

...και άλλη μία...

 

Τέλος πάντων, επειδή το να ασχολείσαι με κόμικς δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι και ΜΕΣΑ στα πράγματα, βρέθηκα προ εκπλήξεως όταν ξαφνικά ανακοινώνουν τα πάντα για την έκθεση 35 μέρες πριν, χωρίς να έχουν ενημερωθεί αυτοί οι εκδοτικοί οίκοι. Τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς. Θεωρούν λοιπόν οι διοργανωτές ότι αυτοί που ασχολούμαστε ενεργά πια δεν μπορούμε να προσφέρουμε κάτι στο φεστιβάλ;

 

...

 

...

 

...απλά το συζητάμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σε ευχαριστώ Gaidjin που λες τα πράγματα με το όνομά τους...

 

Πρέπει κάποτε να σταματήσει η λογική ότι τα κόμικς είναι υποκουλτούρα και αδιάφορα....

 

Η μόνη απάντηση στην αδιαφορία και τα συμφέροντα είναι η οργάνωση και η ομαδικότητα..

 

Εμείς θα είμαστε πάντα στην ίδια ομάδα που είσαστε και εσείς..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Valt, ο Gaidjin δεν λέει αυτό. Μιλάει για την "άλλη μια" εκδωτική (βλ. ΒΑΒΕΛ) που οργανώνει το φεστβάλ, ενδιαφερώμενη ουσιαστικά μόνο για την πάρτη της.

 

Έχει δίκιο ο Gaidjin και είναι κρίμα. Απο την άλλη βέβαια θα μπορούσαν οι άλλες 9 εκδωτικές (αληθεια, γιατι καποιες άλλες εμειναν έξω; πχ Νεα Ακτινα) να οργανώσουν και άλλες εκδηλώσεις καλύτερες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φίλε Valt, ο Gaidjin δεν λέει αυτό. Μιλάει για την "άλλη μια" εκδωτική (βλ. ΒΑΒΕΛ) που οργανώνει το φεστβάλ, ενδιαφερώμενη ουσιαστικά μόνο για την πάρτη της.

 

Έχει δίκιο ο Gaidjin και είναι κρίμα. Απο την άλλη βέβαια θα μπορούσαν οι άλλες 9 εκδωτικές (αληθεια, γιατι καποιες άλλες εμειναν έξω; πχ Νεα Ακτινα) να οργανώσουν και άλλες εκδηλώσεις καλύτερες.

 

 

Γιατί το λες αυτό? Γιατί για ''την πάρτη'' της??

Δεν γνωρίζω βέβαια τα παρασκήνια, αλλά νομίζω ότι τόσα χρόνια οι προσπάθειες που κάνουν τα παιδιά στη βαβέλ είναι αξιόλογες. Διατηρούν μια πολύ καλή σχέση με καλλιτέχνες και δρώμενα στο εξωτερικό και αυτό την κατατάσσει εχθρική με κάποιους εντός των συνόρων???

φιλικά πάντα, θα με ενδιέφερε να μάθω τι εννοείς.. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μα γιατι σαφέστατα, καθορίζει την ατζεντα του φεστβάλ σύμφωνα με τα γουστα της. Αυτό δεν είναι κακό. Η Βαβέλ το οργανώνει, οπως θέλει θα το φτιάξει.

 

Δέ νομίζω να είναι εχθρική με καποια άλλη εκδοτική, απλα αδιαφορεί για τις άλλες.

 

Έτσι και αλλιώς όπως γράφω και στο post μου, όποιος θέλει κάτι άλλο ας το οργανώσει.

 

Αυταααα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φίλε Valt, ο Gaidjin δεν λέει αυτό. Μιλάει για την "άλλη μια" εκδωτική (βλ. ΒΑΒΕΛ) που οργανώνει το φεστβάλ, ενδιαφερώμενη ουσιαστικά μόνο για την πάρτη της.

 

Έχει δίκιο ο Gaidjin και είναι κρίμα. Απο την άλλη βέβαια θα μπορούσαν οι άλλες 9 εκδωτικές (αληθεια, γιατι καποιες άλλες εμειναν έξω; πχ Νεα Ακτινα) να οργανώσουν και άλλες εκδηλώσεις καλύτερες.

 

Ισως δεν το έθεσα σωστά...

δεν γνωρίζω τις αντιπαλότητες που έχουν οι εκδοτικές μεταξύ τους και δεν με ενδιαφέρουν.

Δεν θεωρώ καμμία καλύτερη και καμμία χειρότερη. Από την στιγμή που συνεχίζουν να εκδίδουν και είναι ενεργές, πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι αγαπημένες και σε μια δυνατή ομάδα ώστε να προωθήσουν το κόμικ και όχι το εγώ τους.

Η ιστορία θα δείξει ποιές κάνανε τις σωστές κινήσεις....

 

Χαίρομαι που τελευταία βλέπω κινήσεις συναδελφικότητας μεταξύ μερικών. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν....ίσα-ίσα η βοήθεια μεταξύ τους θα φέρει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από την αντιπαλότητα.

 

Εγώ προσωπικά(σαν αναγνώστης) υποστηρίζω όλες τις προσπάθειες χωρίς όμως να δίνω θρόνους και στέματα σε κανέναν. Την εκτίμηση και τον σεβασμό τον εμπνέεις και δεν τον επιβάλεις.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγω σε καποιο βαθμο θα μπορουσα να δεχτω την αντιπαλοτητα η εστω απλη αδιαφορια της βαβελ για τις αλλες εκδοτικες. Στο κατω κατω ειναι ανταγωνιστες και οποιος δραστηριοποιειται σε αυτον τον τομεα,οσο και αν αγαπαει τα κομικς, βασικος του στοχος ειναι το κερδος.Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι η αδιαφορια τους για το ιδιο το κοινο.Αυτο τουλαχιστον μου δειχνει α) η διεξαγωγη του τελευταιου φεστιβαλ την ιδια περιοδο με τις εκλογες,γεγονος που αναγκαζε τους ετεροδημοτες σαν εμενα να διαλεξουν η βαβελ η ασκηση εκλογικου δικαιωματος και β) η αλλαγη ημερομηνιας του ερχομενου φεστιβαλ, κατι που δεν με επηρεαζει προσωπικα αλλα εχω μιλησει με δυο τουλαχιστον ατομα που κυριως λογω εξετασεων πιθανοτατα δεν θα μπορεσουν να πανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα προσυπογράψω τα όσα λέει ο Valt αλλά και ο bat-stef.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Φίλε bat-stef, σίγουρα το μέλημα των εκδοτικών είναι το κέρδος. Και σίγουρα το κέρδος αυτό ειδικά στη χώρα μας είναι πολύ δύσκολο να έρθει.

 

Προσωπικά χάρηκα πολύ όταν είδα στην έκθεση βιβλίου σε ένα περίπτερο 3 εκδοτικές μαζί σχετικά νέες στο χώρο (νομίζω είναι οι νεότερες). Δε θεωρώ πως με αυτή την κίνηση η μία έχασε από την άλλη. Κάθε άλλο. Εγώ που ήθελα να πάρω ένα τεύχος από τη μία, τελικά πήρα και ένα τεύχος που μου γυάλισε από την άλλη.

 

Οι τίτλοι που μπορεί να φέρει μία εκδοτική είναι πάρα πάρα πολλοί. Δυστυχώς, όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Valtasar να λέει, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα σε προσχολική ηλικία όσον αφορά τα κόμικς. Έτσι νομίζω πως μόνο με συλλογική προσπάθεια θα καταφέρουν οι εκδοτικές να περάσουν κάποια πράγματα στο κοινό.

 

Για την ημερομηνία φέτος, δε νομίζω λίγες ώρες να είναι το πρόβλημα γιατί κι εγώ εξεταστική θα έχω αλλά λογικά θα βρω λίγο χρόνο να πάω. Άλλωστε δεν τους ήρθε έτσι η αλλαγή, υπήρχε λόγος.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ πάντως πιστεύω ότι βασικό κίνητρο των εκδοτικών, ειδικά στο χώρο των κόμικς στην Ελλάδα, είναι η αγάπη για τα κόμικς - αν το κέρδος ήταν στις πρώτες τους προτεραιότητες θα ασχολούνταν με κάτι άλλο - πχ. να βάζουν κλιματιστικά ;-)

 

Όσο για τις αλλαγές ημερομηνίας στο φεστιβάλ της Βαβέλ, μάλλον φταίει ότι ο χώρος στο Γκάζι είναι ακριβός και δύσκολο να στον δώσουν από το Δήμο Αθηναίων. Αποκλείεται να βάζουν τις ημερομηνίες επίτηδες έτσι για να διώξουν κόσμο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ πάντως πιστεύω ότι βασικό κίνητρο των εκδοτικών, ειδικά στο χώρο των κόμικς στην Ελλάδα, είναι η αγάπη για τα κόμικς - αν το κέρδος ήταν στις πρώτες τους προτεραιότητες θα ασχολούνταν με κάτι άλλο - πχ. να βάζουν κλιματιστικά ;-)

 

ΟΛΕΣ οι επιχειρήσεις έχουν σκοπό το κέρδος...εξ'ορισμού... :D

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι,που αγαπάνε τα κόμικς... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΟΛΕΣ οι επιχειρήσεις έχουν σκοπό το κέρδος...εξ'ορισμού... :D

 

 

περίπου... αυτό βασικά είναι ορισμός για να μην τσινάμε όταν ακούμε την λέξη "κερδοσκόπος" (λες και ανοίγει κανείς ένα μαγαζί με "ζημιοσκοπό" :D )

 

Aπό κει και πέρα. Kαι όμως υπάρχουν επιχειρήσεις εκεί έξω (ατομικές στο 99%) οι οποίες έχουν ως στόχο ή (α) τη συνταξιοδότηση του επιχειρηματία (το μαγαζί δηλαδή μπαίνει μέσα, αλλά το κρατά λίγο ακόμα ωσπου να βγει σε σύνταξη) ή (β) για να κάνει τον χαβαλέ του/κομμάτι του (προφανώς έχει έσοδα από αλλού και δεν τον νοιάζει, την κρατάει 2-3 χρόνια, βαριέται, βρίσκει καινούργιο χόμπυ και την κλείνει). Βέβαια αυτές οι επιχειρήσεις είναι απειροελάχιστες και με περιορισμένο χρόνο ζωής. Τις αναφέρω καθαρά σε επίπεδο αναφοράς (πως λέμε γεννιούνται και μοσχάρια με 2 κεφάλια) και όχι ως σχολιασμό για τις εκδοτικές (είτε έτσι, είτε αλλιώς).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικόλα. Οι δημιουργοί συνήθως είναι λάτρεις των κόμιξ αλλά οι εκδότες πάντα κοιτούν να έχουν κέρδος. ’λλωστε και λογικό είναι κάτι τέτοιο και απόλυτα θεμιτό! Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί και να έχουν κίνητρα για να μας παρέχουν τους αγαπημένους μας ήρωες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2007
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  82
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

12ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΟΜΙΚΣ της ΒΑΒΕΛ

 

post-2007-1181762382_thumb.jpg

 

Στοιχεία από το site της "Βαβέλ"

 

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Πέμπτη 14 έως και Κυριακή 17 Ιουνίου 2007

ΧΩΡΟΣ: ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ (Πειραιώς 100 & Περσεφόνης 2)

ΤΙΤΛΟΣ: ΑΣΤΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ

 

Φέτος, το ραντεβού της πιο ανήσυχης Αθήνας, το Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς της Βαβέλ, έρχεται πιο νωρίς. Τρεις μήνες πιο νωρίς, από τις 14 έως και τις 17 Ιουνίου. Οι λόγοι πολλοί... Αλλά τι έγινε; Το Φεστιβάλ θα είναι πάντα αυτό που ομόφωνα χαρακτηρίστηκε ότι είναι: «η πιο επιτυχημένη νεανική πολιτιστική εκδήλωση των τελευταίων χρόνων», «η εκδήλωση που άλλαξε και έδωσε ζωή στα φεστιβάλ στην Ελλάδα».

Μια γιορτή δημιουργίας. Μια γιορτή που ενώνει καταξιωμένους σε όλο τον κόσμο δημιουργούς με νέους καλλιτέχνες, κόμικς με ζωγραφική, μουσική με εγκαταστάσεις, ταινίες κινουμένων σχεδίων με θέατρο δρόμου και commedia dell�arte, graffiti με συζητήσεις και spontaneous art, Έλληνες και «ξένους».

 

Βαβέλ... Σε μια φανταστική θετική εκδοχή του μύθου, όπου οι πολλές γλώσσες συνέθεσαν τον πιο όμορφο πύργο, ακριβώς ως σύνθεση των διαφορών.

Αυτό θα μπορούσε να είναι το πρόταγμα σήμερα, ιδιαίτερα στις πολυεθνικές μητροπόλεις. Στα άστεα. Όπου το πλήθος, μέσα στην αποστέρησή του από τις δυνατότητες που αυτό δημιουργεί, κατασκευάζει τους νέους δικούς του «μύθους», τη νέα δική του άποψη ζωής. Μήπως και το σπέρμα ενός καινούριου κόσμου; Μπορεί.

Αλλόκοτοι και γοητευτικοί μύθοι, παράξενες εικόνες και μουσικές, τεχνολογία και κλασικά πινέλα και μολύβια, χορός και διάλογος, μπλέκονται για λίγες μέρες. Με επίκεντρο τα κόμικς, την κατεξοχήν «αστική», μητροπολιτική τέχνη. Και άξονα ένα μεγάλο κοινό που, δώδεκα χρόνια τώρα, δεν παρακολουθεί απλώς, αλλά συμμετέχει και δίνει τον τόνο της γιορτής.

 

Ραντεβού στη γιορτή. Στο 12ο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς, στο Γκάζι.

14 με 17 Ιουνίου.

 

ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: Καθημερινά 18:00 έως 24:00. Το Σάββατο 14/10 και την Κυριακή 15/10 οι αίθουσες των εκθέσεων θα είναι ανοιχτές και το πρωί 10:00 έως 14:00.

 

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ:

 

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ

"ΤΑΞΙΔΙΑ" ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ PHILIPPE DRUILLET

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΗΜΟΥ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΟΥ FERENC PINTER

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΡΟΑΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΚΟΜΙΚΣ DANIJEL ZEZELJ

ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΤΑΛΟΥ PAOLO COSSI

ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΚΟΜΙΚΣ RAUL

ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΓΕΛΑΝΕ (Η ΣΑΤΙΡΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ)

ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ PAPER RESISTANCE

GRAFFITI

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

"ΜΙΚΡΟ ΜΗΚΟΣ": Μικρό φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους και κινουμένων σχεδίων από όλο τον κόσμο. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει είκοσι ταινίες. Info: Καθημερινά από τις 19:30 έως 23:00 στην αίθουσα Δ12.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις εξής ταινίες.

01. Azul [Μεξικό | κινούμενο]

02. Berlin Berlin [Ισπανία | live action]

03. Καθήστε Μέσα [Ελλάδα | live action]

04. Copy Shop [Αυστρία | live action]

05. Keyhole [ΗΠΑ | κινούμενο]

06. Kiwi! [ΗΠΑ | κινούμενο]

07. La Grosse Ligne Rouge [Γαλλία | live action]

08. Liebestod [Ελλάδα | live action]

09. Monday [Αγγλία | κινούμενο]

10. Das Rad [Γερμανία | κινούμενο]

11. The Man Without a Head [Γαλλία | live action]

12. Destroy your Brains [Ελλάδα | live action]

13. Ο Τελευταίος Φακίρης [Ελλάδα | live action]

14. Π.Ε.Ο.Ζ [Ελλάδα | live action]

15. Road To Nowhere [Ελλάδα | live action]

16. Spin [ΗΠΑ | live action]

17. Still Life With Flowers [Ηνωμένο Βασίλειο | live action]

18. Swim [Ολλανδία | live action]

19. Pharmakon [Κύπρος | live action]

20. Flat Life [Βέλγιο | κινούμενο]

21. Hallucii [ΗΠΑ | κινούμενο]

 

ΗΜΕΡΙΔΕΣ: Δύο ημερίδες για την τέχνη των κόμικς και τις τεχνικές του σεναρίου, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

COMICS FOR ABSOLUTE BEGINNERS Δύο ημερίδες για την τέχνη των κόμικς και τις τεχνικές του σεναρίου, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Info: Σάββατο 16/06 και Κυριακή 17/06 11:00 π.μ, αίθουσα Δ12.

"Συνταγές και μυστικά": παρουσιάζονται οι τεχνικές με τις οποίες τα κόμικς συνδυάζουν εικόνα και λόγο για να πουν μια ιστορία, καθώς και τα στάδια δημιουργίας και προώθησης ενός κόμικ.

"Φανταστικοί και υπαρκτοί κόσμοι": αναλύονται τα διάφορα είδη αφήγησης στα οποία "παίζουν" τα κόμικς, καθώς και οι διαφορές που υπάρχουν στις "σχολές" κόμικς διαφόρων χωρών και ηπείρων.

Ομιλητές:

Εύη Σαμπανίκου, ιστορικό τέχνης και επίκουρο καθηγήτρια του ���Ε του �ανεπιστημίου Αιγαίου.

Πάνο Κρητικό, υπεύθυνο των εκδόσεων Ένατη Διάσταση και υποψήφιο διδάκτορα του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Μυρτώ Τσελέντη, ερευνήτρια σε θέματα διαχείρισης έργων τέχνης και απόφοιτο του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Αβραάμ Κάουα, συγγραφέα και λέκτορα του Πανεπιστημίου Αιγαίου

 

"DEDICATED TO CHAOS": DANIJEL ZEZELJ και JESSICA LURIE. Μια multimedia performance με ζωγραφική και μουσικούς αυτοσχεδιασμούς. Την Jessica Lurie συνοδεύουν οι μουσικοί Απόστολος Καλτσάς (μπάσο) και Σπύρος Μοσχούτης (ντραμς).

Info: 14/06 και 15/06, ώρα 20:00, στους Φούρνους (πίσω από stage)

 

"SHAMAN'S WAY": Παρουσιάζεται μεταξύ άλλων το ντοκιμαντέρ των Ρόμπερτ Ρέντφορντ και Μίκαελ Απτέτ βασισμένο στην ιστορία του Λέοναρντ Πέλτιερ, ηγέτη του Ακτιβιστικού Ινδιάνικου Κινήματος της Αμερικής. Info: καθημερινά στους Φούρνους (πίσω από stage).

 

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

Όπως κάθε χρόνο, η σκηνή του φεστιβάλ ετοιμάζεται να φιλοξενήσει και φέτος μερικά από τα πιο δραστήρια νέα συγκροτήματα της ανεξάρτητης σκηνής στην Ελλάδα.

Οι συναυλίες κάθε μέρα αρχίζουν στις 21.00.

 

http://babelfestival.gr/

Επεξεργασία από Tounas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενδιαφροντα αυτα που λετε.παντως νομιζω οτι ηταν το καλυτερο φεστιβαλ απο οσα εχω παει ,ειχε και καποια ωραια βιντεο πισω απο τη μουσικη σκηνη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Παραβρέθηκα μόνο Πέμπτη βράδυ, οπότε δεν έχω εντυπώσεις για τις εκδηλώσεις που γίνανε.

 

Φωτογραφίες στην Γκαλερί μας...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  14
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα είμαι εκεί !!! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Πέμπτη 14 έως και Κυριακή 17 Ιουνίου 2007

 

Ωπ, asimov εχεις χρονομηχανη? Αμα ειναι θελω να μου κανεις κανα-δυο χαρες...!!! :lol::lol::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:firedevil: OK φίλε asimov_gr, όταν ξεμπερδέψεις με την έκθεση πέρνα μία βόλτα και από τον tracker...

 

 

 

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.