Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καπνίζετε; [ Τσιγαράκι; ]


Jim®

Πόσα μέλη του φόρουμ καπνίζουν  

140 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4164 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

κόψτε το κάπνισμα και ξοδέψτε τα χρήματα αυτά σε comics :)

 

:respect: Συμφωνώ με τον rkronin. Εγώ προσωπικά δεν καπνίζω. Δεν το θεώρησα ποτέ ότι θα μου προσφέρει. Απόλαυση; Για αυτό υπάρχει η σοκολάτα. Χαλάρωση; Διαβάζω βιβλία/ κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσοι δεν έχετε καπνίσει ποτέ (εκτός από το ότι είστε ξενέρωτοι) δεν μπορείτε να κάνετε συστάσεις για κάπνισμα. Είναι σαν να είσαι παρθένος και να δίνεις συμβουλές για το σεξ. :lol:

 

:3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όσοι δεν έχετε καπνίσει ποτέ (εκτός από το ότι είστε ξενέρωτοι) δεν μπορείτε να κάνετε συστάσεις για κάπνισμα. Είναι σαν να είσαι παρθένος και να δίνεις συμβουλές για το σεξ. :lol:

 

:3eyes:

σου λείπει, ε; :D

 

keep_smokin.jpg_480_480_0_64000_0_1_0.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Όσοι δεν έχετε καπνίσει ποτέ (εκτός από το ότι είστε ξενέρωτοι) δεν μπορείτε να κάνετε συστάσεις για κάπνισμα. Είναι σαν να είσαι παρθένος και να δίνεις συμβουλές για το σεξ. :lol:

 

:3eyes:

Αυτη ειναι η δικαιολογια σας?? Βρειτε καποια καλυτερη. ;)

 

Χαρλοκ please μη ξεφτυλιζεις τετοια σοβαρα θεματα. Ελα να σε παρω στην πνευμονολογικη κλινικη να δεις πως ειναι οι ανθρωποι εκει. Στο ζητω σαν χαρη, τοσα θεματα υπαρχουν για να κανεις χαβαλε.

 

Παμε σ αυτο που σας υποσχεθηκα πριν. Δειτε εδω το θαυμα του οργανισμου σας/ μας.

 

(Οποιος δεν το εχει διαβασει ποτε, ας το ριξει μια ματια, 2 λεπτα κοπος)

Τι συμβαίνει μετά τη διακοπή

 

Μόλις διακόψεις το κάπνισμα, το σώμα σου αμέσως αρχίζει να σε ευγνωμονεί «επισκευάζοντας» τον εαυτό του. Αν καπνίζεις γύρω στα 20 τσιγάρα την ημέρα, να πως αρχίζει το σώμα σου τη διαδικασία της ανάρρωσης.

2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ

Η νικοτίνη αρχίζει να αποβάλλεται απ' τον οργανισμό. Μερικοί άνθρωποι πιθανόν να νιώσουν συμπτώματα στέρησης. Αυτό είναι καλό σημάδι. Το σώμα σας καθαρίζει. Δείξτε δύναμη. Μέσα σε δύο μέρες όλα τα υποπροϊόντα της νικοτίνης θα έχουν εξαφανιστεί.

6 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ

Ο αριθμός των καρδιακών παλμών και η πίεση του αίματος μειώνονται (αν και μπορεί να πάρει μέχρι και ένα μήνα για να επανέλθουν στις φυσιολογικές τους τιμές)

12 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ

Το μονοξείδιο του άνθρακα έχει τελείως αποβληθεί από τον οργανισμό σας. Οι πνεύμονές σας λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και μπορείτε να κάνετε περισσότερα χωρίς να λαχανιάζετε ή να σας κόβεται η ανάσα.

2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ

Οι αισθήσεις της γεύσης και της όσφρησης βελτιώνονται. Επίσης η αναπνοή σας, τα μαλλιά σας, τα δάχτυλα και τα δόντια θα είναι πιο καθαρά.

1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ

Τα περισσότερα συμπτώματα στέρησης έχουν εξαφανιστεί τελείως.

2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ

Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται. Το ίδιο και η αυτοπεποίθησή σας, αφού θα νιώθετε περήφανοι για την πρόοδό σας. Αρχίζετε να θεωρείτε τον εαυτό σας μη καπνιστή/-ρια.

1-9 ΜΗΝΕΣ

Η συνολική ενέργεια του σώματός σας αυξάνεται. Βήχας, ρινική συμφόρηση, κόπωση και λαχάνιασμα μειώνονται.

2 ΜΗΝΕΣ

Η κυκλοφορία του αίματος στα άκρα σας βελτιώνεται, διατηρώντας τα πιο ζεστά. Το δέρμα σας φαίνεται υγιέστερο.

3 ΜΗΝΕΣ

Το τριχοειδές σύστημα καθαρισμού στους πνεύμονες αρχίζει να αναρρώνει και να διώχνει το φλέγμα έτσι ώστε να μπορείτε να το αποβάλλετε βήχοντας, καθαρίζοντας τους πνεύμονές σας και μειώνοντας την πιθανότητα λοίμωξης. Πιθανό να παρατηρήσετε αύξηση του βήχα για λίγες μέρες.

1 ΧΡΟΝΟ

Ο κίνδυνος για καρκίνο του πνεύμονα μειώνεται και ο κίνδυνος καρδιακής πάθησης σχεδόν εξαλείφεται. Σε μόλις 5 χρόνια ο κίνδυνος εμφράγματος μπορεί να επανέλθει στα επίπεδα ενός ατόμου που δεν κάπνισε ποτέ.

 

Kαι παμε στα επιμερους

ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Όχι μόνο θα νιώθετε καλύτερα, αλλά θα φαίνεστε και καλύτερα. Αφού το κάπνισμα κιτρινίζει τα δόντια, κάνει την αναπνοή σας να μυρίζει και προκαλεί πρόωρες ρυτίδες γύρω απ' τα μάτια και το στόμα, όσο πιο σύντομα το διακόψετε τόσο το καλύτερο.

Ο ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΓΙΕΣΤΕΡΟΣ

Το να κόψετε το κάπνισμα είναι σα να δίνετε στον εαυτό σας αύξηση. Σκεφτείτε το. Αν καπνίζετε 20 τσιγάρα τη μέρα, μπορείτε να εξοικονομήσετε περίπου 1100 ευρώ το χρόνο. Φανταστείτε τι θα μπορούσατε να κάνετε μ' αυτά τα χρήματα. Οι μη καπνιστές επίσης πληρώνουν πολύ μικρότερα ασφάλιστρα για ασφάλεια ζωής.

Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ

Λίγα πράγματα θα μπορούσαν να συγκριθούν με την αίσθηση ικανοποίησης που παίρνετε όταν κόψετε το κάπνισμα. Αν μπορείτε να τα καταφέρετε στη διακοπή του καπνίσματος, μπορείτε να τα καταφέρετε σχεδόν με οτιδήποτε.

Η ΦΥΣΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ

Θα παρατηρήσετε πως έχετε περισσότερη ενέργεια. Ξαφνικά μπορείτε να ανεβείτε ορόφους από σκαλιά, χωρίς να σας κόβεται η ανάσα. Καθώς η φυσική σας κατάσταση βελτιώνεται, πιθανότατα θα έχετε λιγότερες γρύπες, κρυολογήματα, βήχα και άλλες αναπνευστικές λοιμώξεις

 

 

κουραγιο σ αυτους που προσπαθουν ή θελουν να το κοψουν, και ευχομαι γρηγορη αλλαγη σκεπτικου σ αυτους που δε θελουν να το αφησουν. :)

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παρατηρώ ότι δεν έχω απαντήσει σοβαρά. Παράξενο! Εγώ που πάντα απαντώ σοβαρά και μετρημένα και εδώ έχω γράψει μόνο ένα αστείο ποστ!

 

Σοβαρά τώρα: Δεν έχω καν δοκιμάσει ποτέ μου τσιγάρο, πόσο μάλλον να καπνίζω συστηματικά. Αντιπαθώ το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους και με εκενυερίζουν όσοι δεν σέβονται τις απαγορεύσεις.  Γενικά ο τρόπος ζωής μου διαφέρει πολύ από τον τρόπο ζωής του μέσου καπνιστή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Χαρλοκ please μη ξεφτυλιζεις τετοια σοβαρα θεματα. Ελα να σε παρω στην πνευμονολογικη κλινικη να δεις πως ειναι οι ανθρωποι εκει. Στο ζητω σαν χαρη, τοσα θεματα υπαρχουν για να κανεις χαβαλε.

Καταλαβαίνεις γιατί έβαλα το μήλο κάτω!

apple-full.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τσιγάρο το άρχισα στα 19, αλλά από τα 17 μέχρι τα 19, έκανα που και που μπάφο (1-2 φορές το μήνα) λόγω παρέας.

 

Τα τσιγάρα που μου λείπουν πάντα όταν το κόβω είναι το 1ο μόλις ξυπνήσω, το 1ο μετά το φαγητό και το 1ο μετά από το απαυτό.

Τα αμέσως επόμενα είναι το τσιγάρο με τον καφέ, το τσιγάρο με το αλκοόλ και γενικά το τσιγάρο με την παρέα.

Επίσης υπάρχει το τσιγάρο της χαράς και το τσιγάρο της λύπης.

 

Αφού λοιπόν έχεις κάνει ένα πακέτο όλη μέρα με όλα αυτά, δεν χρειάζεται να καπνίσεις άλλο.

 

:3eyes:

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:lol:

Δηλαδή όποιος δεν καπνίζει είναι ξενέρωτος;;

Επειδή δεν θέλουν να χαλάσουν την υγεία τους και τα λεφτά τους;; :D

 

Για μένα,το κάπνισμα είναι απολύτως ανούσιο.Δε λέω μπορεί σε κάποιους να αρέσει.Αλλά μου τη δίνει όταν ακούω να λένε φράσεις τύπου ''ζεις χωρίς απολαύσεις'' ή ''θα ζήσεις μερικά χρόνια παραπάνω αλλά χωρίς να τα ευχαριστηθείς'' λες και το κάπνισμα είναι η μόνη απόλαυση σε αυτόν τον κόσμο ή αν δεν καπνίζεις σημαίνει ότι δεν ζεις!Έλεος!

 

Τουλάχιστον μην προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε!Είναι θάνατος για την υγεία και θάνατος επίσης για την τσέπη!Όλοι το ξέρουν..απλά μερικοί δεν θέλουν να το παραδεχτούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:lol:

Δηλαδή όποιος δεν καπνίζει είναι ξενέρωτος;;

 

 

Όχι όποιος δεν καπνίζει. Όποιος δεν έχει καπνίσει (δηλαδή πχ δεν το έχει δοκιμάσει). Και εκτός από ξενέρωτος, είναι και δειλός.

Αναφέρομαι σε ενήλικες πάντα.

 

:3eyes:

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν βάζεις επικίνδυνες ουσίες στον οργανισμό σου; ΞΕΝΕΡΩΤΕ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτό ισχύει και για όποιον δεν έχει δοκιμάσει πρέζα;Κάτι που μπορεί να σου προκαλέσει επιβλαβή εθισμό θα πρέπει να αποφεύγεται.Δεν είναι δειλία.Είναι εξυπνάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για μενα, ειναι μαγκια να μην το κανεις. Ακομη και ΠΟΤΕ. Περηφανος νιωθω για τον εαυτο μου, οχι λακαμας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εκατσα και διάβασα όλα τα posts από την αρχή !!! Με αγχώσατε τόσο πολύ που έφυγα σφαίρα από το γραφείο μου να πάω να κάνω ένα τσιγαράκι ....... :lol:

 

(Απαγορεύεται το κάπνισμα εντός του computer room) ............... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν βάζεις επικίνδυνες ουσίες στον οργανισμό σου; ΞΕΝΕΡΩΤΕ!

 

 

Βάζω όπως βάζεις και εσύ όταν τρως όταν πίνεις νερό και όταν αναπνέεις.

 

Αυτό ισχύει και για όποιον δεν έχει δοκιμάσει πρέζα;

 

Όχι δεν ισχύει προφανώς, διότι με την πρέζα μπορεί κάποιος να πεθάνει με την πρώτη ενώ θα εθιστεί σχεδόν σίγουρα. Με το κάπνισμα όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν κάνεις πχ ένα πακέτο, ούτε θα πάθεις τίποτα, ούτε θα εθιστείς. 

 

Για μενα, ειναι μαγκια να μην το κανεις.  :)

Για μένα μαγκιά είναι να το κάνεις και να το κόψεις. Δεν βρίσκω μαγκιά στο να το κάνεις ή να μην το κάνεις. :)

 

 

 

Έχετε υπόψη σας όλοι εσείς οι αντικαπνιστές ότι ο μέσος καπνιστής δεν είναι κανένας μλκς, να μην γνωρίζει τις συνέπειες του καπνίσματος. Σίγουρα τις γνωρίζει και μάλιστα καλύτερα από εσάς διότι απλά τις βιώνει ο ίδιος. Τα βάζει λοιπόν στην ζυγαριά και βλέπει αν αυτό το πράγμα τον ευχαριστεί ή όχι. Όπως κρίνεται η επιλογή κάποιου να καπνίσει, έτσι θα κριθεί και η επιλογή κάποιου να μην καπνίσει…Για αυτό και εξακολουθώ να είμαι με τους καπνιστές παρόλο που το έχω κόψει.

:3eyes:

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τι είναι απαραίτητο για τον οργανισμό σου, το νερό και το οξυγόνο ή η νικοτίνη; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Έχω καπνίσει μερικές φορές αλλά όχι γενικά δε καπνίζω και φυσικά δε τραβάω ζόρια μ'αυτούς που καπνίζουν!!!

 

Αυτούς που δε μπορώ να καταλάβω είναι τους φανατικούς αντί...τι σας νοιάζει αν ο άλλος γουστάρει να καπνίσει; γούστο του και καπέλο του...απλά! :wall: :wall: :wall: :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τι είναι απαραίτητο για τον οργανισμό σου, το νερό και το οξυγόνο ή η νικοτίνη; 

 

Το γαλατάκι μου κάθε πρωί.

 

:3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Φυσικα και δεν καπνιζω. :beer6: Τι να πρωτοσκεφτω? Το γεγονος οτι το τσιγαρο περα απο μια κακια συνηθεια, σου κιτρινιζει τα δοντια και βρωμας ολοκληρος?(ιδιαιτερα η αναπνοη) Το γεγονος οτι το ΚΑΘΕ τσιγαρο σου αφαιρει 5 λεπτα απο το ζωη? Οχι,ευχαριστω δε θα παρω. Να μου λειπει το βυσσινο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι σαν να μου λες:Γιατί δεν βάζεις μικρές ποσότητες υδροκυάνιο καθημερινά στο ποτό σου;Είναι άγευστο και δεν εθίζεσαι εύκολα.Μέχρι να τις τινάξεις :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτούς που δε μπορώ να καταλάβω είναι τους φανατικούς αντί...τι σας νοιάζει αν ο άλλος γουστάρει να καπνίσει; γούστο του και καπέλο του...απλά! :wall: :wall: :wall: :wall:

 

Μια και είμαι σε αυτή την κατηγορία :nek: με νοιάζει μόνο όταν είναι πολύ δικό μου άτομο και με νοιάζει όταν με εξαναγκάζει να το καπνίσω μαζί του ενώ δε γουστάρω. :) Αλλιώς όντως, γούστο σας καπέλο σας! Μη μου το φοράτε λοιπόν, αφού δε μ'αρέσει! :) Δε θα εξανάγκαζα ποτέ έναν καπνιστή να το κόψει, ούτε αν ήταν αδερφός μου ή παιδί μου, αν δε το ήθελε πραγματικά ο ίδιος-ια. Θα με πονούσε, θα με στεναχωρούσε, αλλά δε θα τον πίεζα, κόπος χαμένος άλλωστε.

Χαίρομαι ιδιαίτερα πάντως που βλέπω ότι στον περισσότερο κόσμο αρέσει ο συνδυασμός 21% οξυγόνο, 78% άζωτο και διοξείδιο του άνθρακα με λοιπά αέρια μόλις στο 1%. :P Είναι και ένας από τους λόγους που απομακρύνθηκα από την Αθήνα! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι δεν ισχύει προφανώς, διότι με την πρέζα μπορεί κάποιος να πεθάνει με την πρώτη ενώ θα εθιστεί σχεδόν σίγουρα. Με το κάπνισμα όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν κάνεις πχ ένα πακέτο, ούτε θα πάθεις τίποτα, ούτε θα εθιστείς. 

H πρέζα θα σε σκοτώσει με την πρώτη αν πάρεις υπερβολική δόση, λόγω απειρίας. Το ίδιο ισχύει με το τσιγάρο, το νερό και την φέτα, απλά τα υπόλοιπα απαιτούν πολύ υψηλότερες δόσεις για να την κάνεις με την πρώτη. Όμως εδώ το θέμα δεν βρίσκεται στο αν θα πάθεις ΟD με την πρώτη λόγω λάθους, έχει να κάνει (στην περίπτωση της πρέζας) με την OD που θα πάθεις λόγω του εθισμού και την συνεχή αύξηση της ποσότητας που παίρνεις, ή (στην περίπτωση και πρέζας και τσιγάρου) τα μακροχρόνια προβλήματα υγείας, τα οποία και πάλι θα οδηγήσουν στον θάνατο.

 

Όσον αφορά τον βαθμό του εθισμού, σύμφωνα με τιμές σύγκρισης μεταξύ των ναρκωτικών (Nutt King, Saulsbury , Blakemore (2007). "Development of a rational scale to assess the harm of drugs of potential misuse". Lancet 369 (9566)), το τσιγάρο είναι πράγματι λιγότερο εθιστικό απ'την πρέζα κατά 26%, αν ορίσουμε την "πρέζα" ως "ηρωίνη". Αλλά αν ορίσουμε την "πρέζα" ως οποιοδήποτε σκληρό ναρκωτικό, τότε, το τσιγάρο είναι λιγότερο εθιστικό απ'την κοκαΐνη μόλις κατά 5%, ενώ είναι πιο εθιστικό από βαρβιτουρικά, βενζοδιαζεπίνες, αμφεταμίνη, χασίς, έκσταση και LSD.

 

Eφόσον δειλός ή ξενέρωτος είναι όποιος δεν δοκιμάζει τσιγάρο, γιατί να μην είναι και όποιος δεν δοκιμάζει LSD, που είναι και λιγότερο επικίνδυνο και έχει και πιο ενδιαφέρουσα υποκουλτούρα; Επειδή είναι παράνομο; Άρα το επιχείρημα με τα κότσια δεν ισχύει. 

 

Ή εναλλακτικά, όποιος θέλει να πειραματιστεί με κάτι, ας πιάσει bungee jumping αντί να παίζει με ουσίες για να αποδείξει ότι έχει κότσια. Και μια που πιάσαμε το θέμα των κοτσιών, http://www.virtualmedicalcentre.com/healthandlifestyle/how-tobacco-alcohol-and-drugs-affect-sperm/206#c1

 

ΥΓ. Άποψη μου είναι ότι οι ενήλικες έχουν το δικαίωμα να κάνουν με το σώμα τους ότι γουστάρουν, ακόμα και με σκληρά ναρκωτικά. ΟΚ, αλλά μόνο εφόσον δεν έχουν κάποια οικογένεια (σύζυγο, παιδιά). Τότε έχεις, imho υποχρέωση να είσαι σε τέλεια υγεία για να α) μην σε κλαίνε τα παιδιά σου, β) είσαι άριστο πρότυπο.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ουτε εγω καπνιζω, αν οι ανθρωποι ηταν φτιαγμενοι για να καπνιζουν θα ειχαν ενσωματομενο μπουρι :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Μια και είμαι σε αυτή την κατηγορία :nek: με νοιάζει μόνο όταν είναι πολύ δικό μου άτομο και με νοιάζει όταν με εξαναγκάζει να το καπνίσω μαζί του ενώ δε γουστάρω. :) Αλλιώς όντως, γούστο σας καπέλο σας! Μη μου το φοράτε λοιπόν, αφού δε μ'αρέσει! :) Δε θα εξανάγκαζα ποτέ έναν καπνιστή να το κόψει, ούτε αν ήταν αδερφός μου ή παιδί μου, αν δε το ήθελε πραγματικά ο ίδιος-ια. Θα με πονούσε, θα με στεναχωρούσε, αλλά δε θα τον πίεζα, κόπος χαμένος άλλωστε.

Χαίρομαι ιδιαίτερα πάντως που βλέπω ότι στον περισσότερο κόσμο αρέσει ο συνδυασμός 21% οξυγόνο, 78% άζωτο και διοξείδιο του άνθρακα με λοιπά αέρια μόλις στο 1%. :P Είναι και ένας από τους λόγους που απομακρύνθηκα από την Αθήνα! :dance:

Ρε συ big mac (το mac στο νικ σου μου θυμίζει το γνωστό burger των mcdonald's :lol:)...μπορείς την ώρα που καπνίζει να πας πιο πέρα άμα σ'ενοχλεί...είναι πολύ απλό :-)

 

Εμένα είτε είναι δικό μου είτε όχι,δε με νοιάζει αν καπνίζει ή όχι...άμα του αρέσει;;; Φαντάζεσαι να σου αρέσουν π.χ. τα μπιφτέκια και να έρθει κάποιος και να σου πει "δε θα φας μπιφτέκια,θα φας σούσι γιατί έτσι γουστάρω" ξερωγώ...ε έτσι είναι όταν λες στον άλλον να το κόψει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ρε συ big mac (το mac στο νικ σου μου θυμίζει το γνωστό burger των mcdonald's :lol:)...μπορείς την ώρα που καπνίζει να πας πιο πέρα άμα σ'ενοχλεί...είναι πολύ απλό :-)

 

Εμένα είτε είναι δικό μου είτε όχι,δε με νοιάζει αν καπνίζει ή όχι...άμα του αρέσει;;; Φαντάζεσαι να σου αρέσουν π.χ. τα μπιφτέκια και να έρθει κάποιος και να σου πει "δε θα φας μπιφτέκια,θα φας σούσι γιατί έτσι γουστάρω" ξερωγώ...ε έτσι είναι όταν λες στον άλλον να το κόψει.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

το διαβασαμε κ αυτο!!

Ντροπη του μη καπνιστη που τολμα να ζηταει την προστασια του απο το παθητικο καπνισμα που του επιβαλλουν με το ετσι θελω.

 

Α ρε ερμη κοινωνια τι εχεις και ψοφας....

 

Νικο τα χεις μπερδεψει λιιιιιιιγακι τα πραγματα. Κανεις δεν θα πει σε κανεναν αν θα το κοψει ή οχι. Δικαιωμα και μαγκια του. Αλλα δε θα επιβαρυνει τον αλλον που δεν το θελει. Τα μπιφτεκια δεν σου προκαλουν παθητικο καπνισμα. Αυτη η συλλογιστικη σου πραγματικα με καθηλωσε. Παραλληλισμος καπνισματος με μπιφτεκι. Σαν να λεμε αρες μαρες κουκουναρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα είτε είναι δικό μου είτε όχι,δε με νοιάζει αν καπνίζει ή όχι...άμα του αρέσει;;; Φαντάζεσαι να σου αρέσουν π.χ. τα μπιφτέκια και να έρθει κάποιος και να σου πει "δε θα φας μπιφτέκια,θα φας σούσι γιατί έτσι γουστάρω" ξερωγώ...ε έτσι είναι όταν λες στον άλλον να το κόψει.

 

Φίλε μου δεν είναι το ίδιο.

 

Ακόμη και το παράδειγμα της πρόκλησης ηχορύπανσης που είναι πιο κοντά σε αυτό που προσπαθείς να πεις, δηλαδή μοιράζομαι έναν κοινό χώρο και βάζω τέρμα τη μουσική, αν δεν του αρέσει του άλλου φεύγει γιατί εμένα μου προκαλεί ψυχική ευεξία να ακούω δυνατά μουσική, ακόμη και αυτό θα μπορούσε να είναι αποδεκτό.

 

Το να καπνίζεις όμως μπροστά σε μη καπνιστές δεν είναι θέμα ενόχλησης, αλλά ότι βλάπτεις και την υγεία του άλλου εκτός από τη δική σου. Είναι σαν να του βάζεις με το ζόρι τσιγάρο στο στόμα και μάλιστα κάποιες μελέτες αναφέρουν ότι ο παρθένος οργανισμός ενός παθητικού καπνιστή ενδεχομένως να κινδυνεύει να αναπτύξει περισσότερο καρκίνο στους πνεύμονες (που σε έναν μόνιμο καπνιστή το ποσοστό να αναπτυχθεί καρκίνος σε κάποιο στάδιο της ζωής του, ξεπερνάει το 80%)

 

Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου έχει εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός νόμος αλλά μόνο στην Ελλάδα δεν έχουμε ακόμη την παιδεία αφού είμαστε υπεράνω του νόμου.

 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κάνουμε εμείς την αρχή...

 

Και γιατί όχι να μην ξεκινήσουμε από τη λέσχη; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καθόμαστε και συζητάμε για το αν είναι σωστό το κάπνισμα η δεν είναι.Ειλικρινά για ποιο λόγο θα πρέπει να θέτουμε επιχειρήματα για το αυτονόητο.

 

Το κάπνισμα είναι εθιστικό = Χρειάζεσαι πάντα την δόση σου = Άρα είσαι στο έλεος μια βιομηχανίας παραγωγής καπνού = ΝΑΙ ή ΌΧΙ ?

 

Είναι δυνατόν?Οι περισσότεροι από εμάς ζούμε ζωές που ανεχόμαστε ένα σωρό τυπακίους (αφεντικά,γονείς,δασκάλους,πολιτικούς) να μας διατάζουν και να μας ελέγχουν χωρίς να νοιάζονται για το πως πραγματικά νιώθουμε.Είναι δυνατόν να αφήνεις από επιλογή μια βιομηχανία να πράττει το ίδιο πάνω σου.

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μελοδραματίζεις λίγο.

 

Αισθάνεσαι ότι κανείς στην ζωή σου έχει ουσιαστικό έλεγχο πάνω στον εαυτό σου; Προσοχή, άλλο ο έλεγχος, άλλο η συμπεριφορά "Μας γ*μας και ζητάς και ευχαριστώ" (βλ. εκπαιδευτικό σύστημα, κτλ). Αυτό έχει να κάνει με την έλλειψη σεβασμού και βασικής ανθρωπιάς από ηλίθιους. Επίσης, τελείως διαφορετική η σχέση junkie-έμπορα που περιγράφεις. Τέλος, κάνεις μια γενίκευση που καλύπτει όλους τους καπνιστές, έλεος. Άλλος αυτός που θα κάνει ένα τσιγάρο μια στις πόσες γιατί τον ευχαριστεί, και άλλο ο πωρωμένος που πρέπει να κάνει 3 πακέτα την ημέρα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μπορείς την ώρα που καπνίζει να πας πιο πέρα άμα σ'ενοχλεί...είναι πολύ απλό :-)

 

 

το ιδιο ισχυει και για τα αλλα αερια που μπορει να αποφασισεις να βγαλεις διπλα σε κοσμο;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μελοδραματίζεις λίγο.

 

Αισθάνεσαι ότι κανείς στην ζωή σου έχει ουσιαστικό έλεγχο πάνω στον εαυτό σου; Προσοχή, άλλο ο έλεγχος, άλλο η συμπεριφορά "Μας γ*μας και ζητάς και ευχαριστώ" (βλ. εκπαιδευτικό σύστημα, κτλ). Αυτό έχει να κάνει με την έλλειψη σεβασμού και βασικής ανθρωπιάς από ηλίθιους. Επίσης, τελείως διαφορετική η σχέση junkie-έμπορα που περιγράφεις. Τέλος, κάνεις μια γενίκευση που καλύπτει όλους τους καπνιστές, έλεος. Άλλος αυτός που θα κάνει ένα τσιγάρο μια στις πόσες γιατί τον ευχαριστεί, και άλλο ο πωρωμένος που πρέπει να κάνει 3 πακέτα την ημέρα.

Άλλο ο έλεγχος και άλλο η συμπεριφορά "Μας γ*μας και ζητάς και ευχαριστώ"??Απ'τη στιγμή που προσπαθεί κάποιος να ελέγξει κάποιον δεν θα έπρεπε να θεωρείται ως ένα άκαρδο π*δημα εναντίον του ελεγχόμενου?Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να είναι ελεύθερος και κανένας δεν έχει κανένα λόγο να του το στερήσει αυτό.

 

Είτε ο θύτης το κάνει από λάθος είτε όχι.

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θράσος, που συνοδεύεται με μια σχετική θέση ισχύος δεν είναι σκλάβωση, μην τα ισοπεδώνεις όλα. Δεν σε στείλανε στο Άουσβιτς επειδή κάποιος είναι μ*λακας και σε παίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.