Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ 1598-1998


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στη Θεσσαλονίκη το έψαξα πριν κανά 2μηνο σε Πρωτοπορία, Ιανό, Μπαρμπουνάκη, Μαλλιάρη αλλά δυστυχώς δεν το είχε κανείς. Ούτε και να το παραγγείλω μπορούσα. Ήτανε out of stock!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5974 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη Θεσσαλονίκη το έψαξα πριν κανά 2μηνο σε Πρωτοπορία, Ιανό, Μπαρμπουνάκη, Μαλλιάρη αλλά δυστυχώς δεν το είχε κανείς. Ούτε και να το παραγγείλω μπορούσα. Ήτανε out of stock!

 

Το θεωρουσα εξαντλημενο, αλλα το πετυχα φετος ξανα στη συνηθη υποπτο, πρωτοπορια. Ισως να εχει γινει επανεκδοση..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:efxaristo: για την πληροφορία japetus, θα πάω να το αναζητήσω :pray:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα από την πρωτοπορία πριν κανά 6μηνο...επίσης το έχω πετύχει σε δημοπρασία κανα 2 φορές τον τελευταίο μήνα στην τιμή των 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά.... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν...κάθησα και το έψαξα λιγάκι... :)

 

Εδώ μπορείς να το δεις στην πρωτοπορία στην τιμή των 32,13 ευρώ που μπορεί να έχει έκπτωση. Εγώ νομίζω το είχα πάρει κάπου στα 27 ευρώ...Πιστεύω με ένα τηλέφωνο θα λυθεί η απορία σου

 

Εδώ υπάρχει σαν δημοπρασία στην τιμή των 35 ευρώ...Δεν χάνεις όμως τίποτα να ρωτήσεις τον πωλητή αν στο αφήνει πιο φτηνά στην τιμή των 30 ευρώ πχ...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ευχαριστω παιδια, θα κανω αυριο μια γυρα τα βιβλιοπωλεια να δω μηπως μπορω να το παραγγειλω, πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον βιβλιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ευχαριστω παιδια, θα κανω αυριο μια γυρα τα βιβλιοπωλεια να δω μηπως μπορω να το παραγγειλω, πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον βιβλιο.

Ειναι αρκετα ενδιαφερον και ειδικα στο πρωτο μερος που ασχολειται με τα παραλογοτεχνικα εντυπα που ο Κασσης ειδικευεται πιο πολυ αλλα στα κομικς εχει αρκετα λαθη στον αριθμο που εκανε καποιος τιτλος και θεωρει αρκετα απο αυτα περιοδικα σηψης(Ζακουλα,Διαβολικ κλπ)και διαβολικα τα περιοδικα με σουπερηρωες.Φωτια και μπουρμπερη πανω στα κεφαλια μας,επιτρεπεται μονο η Καινη Διαθηκη σε κομικς και σεραφινο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

μαλλον ειναι λιγο συντηρητικο το παιδι αλλα τι να κανουμε ολοι εχουμε τα κουσουρια μας... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επανέρχομαι στο θέμα και σημειώνω ότι είναι αδύνατο να βρω το βιβλίο του Κ.Δ. Κάσση.

Ολοι μου λένε ότι είναι εξαντλημένο και δεν υπάρχει περίπτωση να το προμηθευτούνε.

Θα ήθελα να παρακαλέσω μέσα από αυτό το φόρουμ τον Αξιότιμο κ. Κυριάκο Δ. Κάσση να σκεφτεί το ενδεχόμενο της επανέκδοσης αυτής της Βίβλου των ελληνικών κόμικς.

 

:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Επίσης υπάρχει και στην Πρωτοπορία με 32,28 Ευρώ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα να παρακαλέσω μέσα από αυτό το φόρουμ τον Αξιότιμο κ. Κυριάκο Δ. Κάσση να σκεφτεί το ενδεχόμενο της επανέκδοσης αυτής της Βίβλου των ελληνικών κόμικς.

Αλλά καλά θα κάνει να επισκεφτεί την ιστοσελίδα μας να φτιαξεί τα αμέτρητα(και ντρανταχτά) λάθη που έχει,γιατί τέτοια είδους καταγραφη είναι σοβαρή υπόθεση και απευθήνεται σε ανθρώπους πουθέλουν να μάθουν,να συμπληρωσουν μια σειρά κ.λ.π.δεν μπορεις να κάνεις λάθη.Εντάξει 1,2,5,10 αλλά όχι 100,150.Και πιστεψε με τόσα εχει,κάθε φορά που τα ανοιγω όλο και απο ενα θα βρω.Ειχα σκεφτει κάποτε να τα βρω ενα-ενα και να τα ανεβάσω εδω,θα μου έπαιρνε πολυ χρόνο,λιγότερο θα κάνω αν ψάξω τα σωστα.Δε μπορείς κυριε Κασση μια σειρά 12 τευχων να μας λές ότι έκανε 60,δεν μπορεις να μας λες χρονολογίες 5 χρονια λάθος,Τωρα τα πήρα μη σε δω Κάσση την έβαψες,εκτος αν δε φταις εσύ αλλά οι εξωγήινοι του Χαρδαβέλα.

Παντως φίλε αστερικιε αν το θέλεις για χρονολογίες η για το ποσα τεύχη έκανε κάποιος τιτλος καλυτερα αστο.Κατι παρομοιο εχω ακούσει ότι ''ΚΑΠΟΙΟΙ''θα εκδόσουν και θα είναι πιο αξιοπιστο. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλτατε comicsking το βιβλίο του Κ.Δ. Κάσση το ψάχνω γιατί θέλω να κοσμήσει την βιβλιοθήκη μου αυτό το πρωτοποριακό πόνημα στον χώρο των ελληνικών κόμικς. Τα λάθη που προφανώς θα έχει, μπορεί να τα διορθώσει αν αποφασίσει για επανέκδοση. Είναι ένα πρόβλημα που λύνεται.

 

Αυτό για τους "ΚΑΠΟΙΟΥΣ" είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό, και ανυπομονώ να το δούμε σύντομα στα βιβλιοπωλεία. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Φίλε Asteriki-ε αν το βρεις το βιβλίο πάρτο. Είναι ό,τι καλύτερο και αρτιότερο υπάρχει στην ελληνική αγορά για τα κόμικς. Εγώ το έχω σαν Ευαγγέλιο είναι πάντα δίπλα μου μαζί με τα παντός είδους λεξικά. Όσον αφορά στα τυχόν λάθη, που έχουν παρεισφρήσει, διορθώνονται σε μια δεύτερη έκδοση, που ο αγαπητός μας Κάσσης δεν αποφασίζει. Δεν υπάρχει βιβλίο χωρίς λάθη ειδικώς σ΄ αυτά που ασχολούνται με καταλογραφήσεις, χρονολογήσεις κ.λπ.. Χωρίς τον Κάσση κάθε απόπειρα καταγραφής όλων των ελληνικών εκδόσεων κόμικς θα ήταν δύσκολη. Ας μη γελιόμαστε πριν το greekcomics.gr ήταν η βάση δεδομένων για όλους μας και εξακολουθεί να είναι. Κι αν ξεκολλούν οι σελίδες του στη ράχη φέρτο να το «δέσουμε».

 

vaios/10-9-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Βάίε τα 5-10 λαθάκια τα συνχωρω και εγω,ειναι πολυ περισσοτερα.Τη εμπιστοσυνη μπορει να εχεις όμως σε τίτλους που δε ξέρεις;και εγω σαν καιεσενα το είχα ΒΙΒΛΟ αλλα τωρα πια δεν το εμπιστευομαι.Σαν καταγραφή τιτλων αξιζει τιποτα άλλο.Φίλε μου ΑΣΤΕΡΙΚΙΕ αν το βρεις πάρτο,μην ακους εναν γέρο παραξενο βασιλια,ειναι μοναχικα εκει πανω.(στον θρονο του κομικσλοτ) :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ανεμεσα στην τελευταια μου παραγγελια απο την Πρωτοπορια ηταν και το βιβλιο του Κασση,

συγκεκριμενα αποτελει επανεκδοση, λογικα θα εχει διορθωσεις που θα τις ανακαλυψω με τον καιρο.

στον προλογο σημειωνει (απο την Α εκδοση) και υπογραφει με ημερομηνια Δεκεμβριος 1984.

ακολουθει αλλος προλογος οπου σημειωνει (για τη σημερινη εκδοση) και αναφερει μεταξυ των αλλων οτι ειναι λογικο να ειχε κανει καποια λαθη.

ουσιαστικα χωριζει το βιβλιο σε 2 μερη, το πρωτο μερος το βρηκα αρκετα δυσκολο και βαρυ για μενα, αλλα εξισου ενδιαφερον, με αναφορα στην παραλογοτεχνια ενω το δευτερο μερος αφορα καθαρα τα κομικς με εκτενη αναφορα σε καθε τιτλο και παραδειγματα με εξωφυλλα.

εχει σχεδον τα παντα και αναφερει χρονολογιες εκδοσης, αριθμο τευχων αλλα και σπανιοτητα.

εξαιρετικη δουλεια πιστευω, που σιγουρα θα χρηζει βελτιωσης...

ανακαλυψα πολλα πραγματα απο μια πρωτη γρηγορη αναγνωση.

για μενα αξιζει τα 30 αυρω του και μια θεση στη βιβλιοθηκη μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εκνευριστικό βιβλίο, γεμάτο λάθη και ανακρίβειες! Σεβαστή προσπάθεια, χρήσιμη η βιβλιογραφική καταγραφή και σίγουρα μια από τις πρώτες απόπειρες (αν όχι η πρώτη) καταγραφής της ελληνικής σκηνής κόμικς. Εννοείται πως δεν είναι κακό να το έχει κανείς υπόψη του, μιας και η αντίστοιχη βιβλιογραφία είναι εξαιρετικά περιορισμένη, αλλά είναι πολύ εύκολο να σχηματίσει κάποιος - μη έμπειρος- αναγνώστης μια εντελώς εσφαλμένη εντύπωση για κάποια πράγματα.Και διαφωνώ κάθετα με τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τα κόμικς γενικότερα. Απλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μια ανακριβής και αμφιλεγόμενη ιστορική προσέγγιση των κόμικς είναι καλύτερη από μια καθόλου προσέγγιση. :thinking:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εκνευριστικό βιβλίο, γεμάτο λάθη και ανακρίβειες! Σεβαστή προσπάθεια, χρήσιμη η βιβλιογραφία και σίγουρα μια από τις πρώτες απόπειρες (αν όχι η πρώτη)καταγραφής της ελληνικής σκηνής κόμικς. Απλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μια ανακριβής και αμφιλεγόμενη ιστορική προσέγγιση των κόμικς είναι καλύτερη από μια καθόλου προσέγγιση. :thinking:

 

Άντε γιατί εκνευρίστηκα που γράφουν όλοι τα καλύτερα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να επαναλάβω κάτι :) Δεν είναι καταγραφή των κόμικς. Είναι κυρίως καταγραφή των λαϊκών περιοδικών εκδόσεων :) Άμα το αγοράσετε προκειμένου να διαβάσετε τι φοβερό που είναι το σκίτσο του Μπαρκς και του Κίρμπυ, σαφώς και έχετε αγοράσει το λάθος βιβλίο :)

 

Από εκεί και πέρα προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου υποδείξει μια καλύτερη έκδοση για τα ελληνικά κόμικ... Οτιδήποτε άλλο έχω πετύχει στο διάβα μου, ωχριά :)

 

και να τονίσω ότι είναι δουλειά ενός ανθρώπου και μάλιστα σε εποχή που δεν υπήρχαν η/υ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε νομίζω να έχει ιδέα ποιος είναι ο Μπαρκς ή ο Κίρμπι, και καλά κάνει. Μπράβο στην καταγραφή του, άστα να πάνε τα "σχόλιά" του.

Με μεγάλη συναρπαστική χαρά περιμένω την νέα του έκδοση συμπληρωμένη και διορθωμένη.Μην επαναλαμβάνομαι έ; :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα σχόλια του είναι ενός ανθρώπου (α) μιας άλλης εποχής και (β) που προφανώς και δεν έχει την τεράστια σχέση με τα κόμικς. Λέει "σήψης" τα τσοντοφουμέτι... Μιλάει για πράγματα του Σατανά όταν αναφέρεται στον αραχνάκια... Αμφότερα τα βρίσκω κατανοητά :) Η μητέρα μου δεν θα πολυδιαφωνούσε :) Από εκεί και πέρα τι άλλο έχουμε να του προσάψουμε στον σχολιασμό? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα πάλι του έριχνα μια ματιά περιμένοντας στην ουρά του νοσοκομείου (δεν παλεύεται η αναμονή και μου μύρισε να ξαναρίξω μια ματιά στο συγκεκριμένο)..! Παιδιά, έχει κάνει μια αρκετά επίπονη προσπάθεια να συγκεντρώσει την οποιαδήποτε πληροφορία και έχει ταξιδέψει και βρει Ελληνικές εκδόσεις μέχρι και στο εξωτερικό! Τα κόμικς μέχρι πριν μερικά χρόνια ακόμη, τρώγανε φτύσιμο και ειδικά στην Ελλάδα. Οι λόγοι που επιβίωσαν όλα αυτά τα χρόνια είναι πάνω κάτω γνωστοί. Έχουν αναλυθεί εδώ μέσα, μην τα ξαναλέμε... Βρίσκω λογικό έναν συλλέκτη να ασχολούνταν με κάτι πλησιέστερο στην λογοτεχνία, όπως είναι τα λαϊκά αναγνώσματα και μέσα σ'άλλα να "έπαιρνε η μπάλα" και τα κόμικς, κι αυτά σε μια εποχή που η φράση "9η Τέχνη" φαντάζει απίθανη! Εμένα μου αρέσει πολύ η δουλειά του! Ακόμη και το πιο "βαρύ" περιεχόμενο που αναφέρει παραπάνω ο αγαπητός tryfev! Οι εμπειρίες του, το που έψαξε για να βρει ότι βρήκε, τι αποθήκες ανάλαβε να ξαραχνιάσει..μέχρι και οι εισαγωγές για να σε μπάσει στο τι είναι "επιστημονική φαντασία" και γενικά οι αναλύσεις του για το τι θεωρούσαν παραλογοτεχνία, όπως και τα είδη αυτής. Μετράει! Τουλάχιστον μέχρι να δούμε κάτι άλλο τυπωμένο, που περιμένουμε πως και πως! ;)

 

Υ.Σ. Οι σχολιασμοί του περί "σήψης" ούτε κι εμένα μου αρέσουν (εδώ το αναφέρει και στον "Ζορρό" ακόμα!!) αλλά είμαι σίγουρος πως κι εμένα ο πατέρας μου θα συμφωνούσε (με όλα τα κόμικς μη σου πω)! Στην καλύτερη, του είναι παγερά αδιάφορα. Άλλες εποχές, άλλες νοοτροπίες. Ανάλογα πως πέρασε ο καθένας και τι πέρασε. Δεν συμφωνώ αλλά δε μπορώ να τον κατηγορήσω κι όλας λοιπόν... Η προσπάθειά του αυτή πάντως, είναι αξιέπαινη! :best:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ακόμη και το πιο "βαρύ" περιεχόμενο που αναφέρει παραπάνω ο αγαπητός tryfev!

 

Ο ποιός; :thinking:

 

 

ifaisteio

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνωριζω τον Κυριακο Κασση απο την εποχη που εφτιαχνε αυτο το βιβλιο.

Πηγαινα στο γραφειο του για να αγοραζω απο τα διπλα του κομικς. Συγχρονως εβλεπα τις συλλογες του και σε κομικς και σε βιβλια. Και αυτος, οπως κι αλλοι, δεν ειχε ποτε τα κομικς σαν πρωτη προτεραιοτητα και προτιμηση. Ο κυριος του στοχος ηταν να καλυψει με τα λαίκα αναγνωσματα με θεμα την ελληνικη ιστορια απο τα οποια ειχε τις εμπνευσεις του για τους πινακες του.

Ηξερα οτι ετοιμαζε και αυτο το εντυπο και περιμενα μεχρι να το τελειωσει. Επειδη ομως ειναι ακομα μοναδικο στο ειδος του παρα το τιποτα καλη κι η παναγιωτενα...

Σιγουρα περιεχει λαθη. Ομως δεν πρεπει να διαβαζεται σαν ενα αντικειμενικο βιβλιο αλλα μια μελετη μεσα απο τα ματια του Κασση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ορίστε με κάνατε να θέλω να πάρω κι εγώ το βιβλίο αυτό (είδατε τι κάνει η προπαγάνδα; ) αλλά έψαξα όλα τα διαθέσιμα βιβλιοπωλεία και...τζίφος! Κρίμα, έπρεπε να το είχα πάρει όταν το είχα δει στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου το 1998 που εκδόθηκε αλλά σαν φοιτητής τότε οι 10.000 δρχ που κόστιζε μου φάνηκαν αρκετά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχει μεγάλο απόθεμα στην Πρωτοπορία. Θα το βρεις σίγουρα.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχει μεγάλο απόθεμα στην Πρωτοπορία. Θα το βρεις σίγουρα.

 

:valtnino:

 

Μπααα, πήρα κι εκεί τηλέφωνο αλλά μου είπανε ο κωδικός αυτός έχει να κινηθεί 4 χρόνια οπότε δεν είναι δυνατό να βρεθεί μιας και είναι του 1998...οπότε χλωμό :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Χλωμό ξεχλωμό, χτες που πέρασα, είχε μεγάλο απόθεμα.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χλωμό ξεχλωμό, χτες που πέρασα, είχε μεγάλο απόθεμα.

 

:valtnino:

 

Ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί. Το τελευταίο κομμάτι το πουλήσανε στις 28 Νοεμβρίου και το στοκ έχει μηδενιστεί στον υπολογιστή! Τώρα είτε δεν κατάλαβα εγώ τι μου είπαν, είτε είναι λ@λ@κες αυτοί και δεν έχουν περάσει το νέο απόθεμα στον υπολογιστή να φαίνεται ότι υπάρχει είτε είδες καμιά κορνίζα με το εξώφυλλο του εν λόγω βιβλίου Παύλο. Οτι άλλο να πω είναι περιττό...! Πάντως μου είπαν ότι θα ψάξουν και σε τρεις ημέρες περιμένω τηλέφωνο..ίδωμεν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδη διαβαζω σε διαφορα ποστ οτι εχει ανακριβιες και λαθη, αλλα αν δεν καταγραφονται για να ξερουμε οταν τα δουμε, οπως το λενε και στο fb του τερζοπουλου, κανετε... "αυτοκλητη" κριτικη. 8-)

Θα συμφωνησω οτι εχει λαθη ειτε σοβαρα ειτε τυπογραφικα αλλα επειδη το ξεφυλλισα καποτε απο κοπια φιλου, αυτα που ειχα διαβασει προσεκτικα ηταν κυριως για τα Ντισνευ. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχε λαθος στο ετος αρχης ειτε του Μεγαλο Μικυ ειτε του Κλασικου.

Ομως η εκδοση του ειναι προσπαθεια ενος ατομου κι οχι ομαδας. Κι οταν δεν εχεις τυπικα καποιον να διαβασει τι εφτιαξες συχνα θα σου ξεφυγουν διαφορα. Ειναι ενα συνηθισμενο λαθος που συμβαινει σε ατομικες εκδοσεις.

Απ'οσο ξερω, εχουν παει καποιοι στο γραφειο του οταν το εφτιαχνε και ειδαν οτι ειχε εκει ενα ολοκληρο δωματιο γεματο κομικς. Εκανε δηλαδη την ερευνα του βασει των στοιχειων που εβρισκε σε αυτα. Το οτι θα εκανε και λαθη ηταν αναμενομενο αλλα, απ'οσο εμαθα, δεν σκοπευει να κανει καποια δευτερη εκδοση, ουτε δεν ασχολειται πλεον με αυτα, κι ισως και να μετακομισε ηδη στην ιδιαιτερη πατριδα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.