Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς ξεκινήσατε να διαβάζετε κόμιξ; [ Πως, Που, Ποτε; Γιατί και άλλα! ]


Jim®

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πως λοιπόν ενταχθήκατε στον μαγικό κόσμο των κόμιξ αγαπητοί συμφορουτμιστές; Οι βασικές ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν είναι οι παρακάτω:

 

1) Ποιο ήταν το πρώτο κομιξ που διαβάσατε;

2) Τι σας τράβηξε σε αυτό;

3) Ποιός σας το αγόρασε;

4) Πού το διαβάσατε;

5) Πότε είναι η χρονολογία που το διαβάσατε

5) Και οτιδήποτε άλλο θυμάστε από την πρώτη επαφή σας με την ένατη τέχνη!

 

 

**********************************************************************************

 

Λοιπόν το πρώτο κόμικ που διάβασα το θυμάμαι αμυδρά! Σίγουρα είναι ένα από τα τευχη της ζωδιακής πέτρας και συγκεκριμένα αυτό που στο εξώφυλλο έχει τον Γκούφυ να κάνει βουτιά σε μία άδεια μπανιέρα νομίζω το 1999 ή 2000! Ε και καθώς η ζωδιακή Πέτρα ήταν σειρά χρειάστηκε να πάρω και τα άλλα για να δω την συνέχεια! Ετσι γνώρισα τους ήρωες! Νομίζω το είχα δει στο περίπτερο και το είχα πάρει. Ο χρηματοδότης ήταν ή ο παππούς ή η μητέρα μου.Ισως να με είχε προσελκύσει και το πρωτότυπο εξώφυλλο. Θυμάμαι κιόλας ότι μετά πήρα από το Κερατσίνι τα Κλασσικα με την ιστορία του Αόρατου Ληστή με λεφτα της ξαδέλφης μου μια συννεφιασμένη μέρα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλμανάκο #1 αφού γεννήθηκε ο αδερφός μου. Είχα και Κόμιξ αλλά με απωθούσαν λόγω δυσκολίας για εκείνη την ηλικία (πριν το νηπιαγωγείο). Μου το αγόρασε η μητέρα μου και κάπως έτσι ξεκίνησα γενικά να διαβάζω ιστορίες, στο κρεβάτι. Παίζει να ήμουν και ψιλοάρρωστος. Ήταν μια συναρπαστική διέξοδος. :) Και μετά μου φαινόνταν περίεργο που στο σχολείο δεν γράφαμε με κεφαλαία... :P

 

 

υγ.Το οποίο καταξεσκισμένο ζωγραφισμένο αντίτυπο σήμερα πήγε ανακύκλωση και αντικαταστάθηκε επιτέλους από ένα καλό αντίτυπο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πάμε πίσω στο 1973 ή 74. Κάθε Δευτέρα λοιπόν είχε λαική. Και αφου είχε λαική, κάθε Δευτέρα το φαγητό στο τραπέζι ήταν βραστά χόρτα και τηγανητά ψάρια. Πού ο Αντρέας; Το στόμα δεν άνοιγε ούτε με τανάλια.

Είπαμε όμως, ήταν Δευτέρα και είχε λαική, και τότε στις λαικές μπορούσες να βρείς μεταχειρισμένα κόμικς.

 

Ένα Ποπάυ λοιπόν, στο τραπέζι της κουζίνας, δέλεαρ για να φάω, απο τη μητέρα μου.

 

Βραστά χόρτα και τηγανητά ψάρια δεν έφαγα ποτέ, ούτε και τότε. Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα κόμικς. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:cheers3:Λοιπόν πριν 40 και βάλε χρόνια, θυμάμαι ότι παίζαμε στο Παγκράτι το γνωστό(?) μπαζ ή κάπως έτσι παιχνίδι με γυαλένια ή βώλους σε χωμάτινα(!) πεζοδρόμια και ο νικητής έπαιρνε περιοδικά κόμικς εναντι αμοιβής για τη νίκη του! Μίκυ μάους (σίγουρα είχα και το 1 τότε), τιραμόλα, σεραφίνο, μικρό ήρωα, μπλεκ κλπ... μετά αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου εβδομαδιαία περιοδικά, αυτά που θυμάμαι ήταν τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, Αστερίξ Σπανού, Μικρό Σερίφη, Κοκομπιλ, Πιστολέρος, Αγόρι, Μάχη, Κράνος κλπ. Αδύνατον πλέον να θυμηθώ το πρώτο που διάβασα ή πότε έγινε αυτό. ϊσως τα στριπς και γελοιογραφίες σε περιοδικά ποικίλης ύλης όπως ΕΙΚΟΝΕΣ, ΘΗΣΑΥΡΟΣ κα, με Κυρ, Αρχέλαο αλλα και Rip Kirby, Modesty Blaise, ...... :thinking: αν θυμηθώ άλλη λεπτομέρεια συμπληρώνω..... Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

It's time for the sequel! Θα πω και εγώ για την πρώτη μου φορά. :P

 

Όταν πήγαινα νηπιαγωγείο περίπου, άρχισα να διαβάζω πιο πολύ και έτσι άρχισα να διαβάζω και κόμικς. Είχα αρχίσει να διαβάζω τα πολύ απλά βιβλία αρκετό καιρό και όταν απέκτησα πια κάποια από ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ με τον Λοχαγό Μαρκ και το πρώτο μου Μίκυ Μάους άρχισε να ξετυλίγεται μπροστά μου ένας απίστευτος κόσμος χρωμάτων. Το συγκεκριμένο ΜΜ (#1927) το διάβαζα κάθε μέρα ώσπου είχα μάθει σχεδόν όλα τα λόγια απ'έξω. Όταν είχα αρχίσει το δημοτικό, ο μπαμπάς μου πήγε να μάθει για το πως τα πάω. Η δασκάλα του είπε ότι ήμουν πολύ καλός μαθητής και ιδιαίτερα στην γλώσσα. Όταν της είπε ότι διαβάζω κόμικς, αυτή του απάντησε "Πολύ ωραία, να συνεχίσει να διαβάσει και θα γίνει πολύ καλός." Από τότε άρχισα να συλλέγω ακόμα πιο πολλές σειρές!!! :yahoo:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγχείριση στη μύτη μου αρχές δημοτικού. Δεν είχα ακόμη την ευχέρια να διαβάζω γρήγορα. Μόνο τα μαθήματά μου προσπαθούσα να διαβάσω και μετά παιχνίδι. Μου έδωσαν στο νοσοκομείο μια ντουζίνα περιοδικά χωρίς εξώφυλλα να ξεφυλλίζω τις ώρες που ήμουν μόνος στο νοσοκομείο. Δώρο ενός θείου μου που δούλευε σε χαρτοποιία ανακύκλωσης στη Θεσσαλονίκη.

 

Η ιστορία που με είχε στοιχειώσει ήταν μια του Δικαστή Ντρεντ. Ένας άνθρωπος που τον καταράστηκαν εξαφανιζόταν κομμάτι κομμάτι. Κύβικά κομμάτια από το σώμα του εξαφανίζονταν, μέχρι που έμεινε το στόμα του και κάποια στιγμή έφυγε και αυτό.

 

post-3787-13156898853186_thumb.jpg post-3787-13156898919428_thumb.jpg post-3787-13156898958674_thumb.jpg

 

Μετά έμαθα να διαβάζω, έμαθα και τον σκιτσογράφο τον Bolland, ξέχασα να σταματήσω να διαβάζω περιοδικά, και είμαι με σχεδόν 20.000 περιοδικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τελη πρωτης δημοτικου... post-5259-1221766800.gif ειχαμε παει στο περιπτερο με μια συμμαθητρια να παρουμε αυτοκολλητα χαϊντι στο μεγαλο διαλειμμαpost-1537-1219827246.gif απο περιεργεια πηρα την πρωτη μου Παττυpost-5259-1220834163.gif Μου κανε φοβερη εντυπωση που ειχε ιστοριες τρομου, ενιωσα οτι διαβαζω κατι παρανομο που που δημιουργουσε φοβερη εξαψηpost-1537-1220638354.gifpost-1537-1220638333.gif Και μετα εθιστηκα ταχυτατα. Επαιρνα τα παντα. Παττυ, Μανινα, Κατερινα, Μπλεκ, Αγορι, Μικυ Μαους, Ποπαυ, Βαβουρα, Περιπετεια, Αστεριξ, Λουκυ Λουκ... ημουν αδυνατο παιδακι γιατι τα λεφτα φαγητου πηγαιναν σε κομικς... :kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Θυμάμαι ορισμένα τεύχη των μικρών κλασικών εικονογραφημένων από τότε που θυμάμαι και τον εαυτό μου. Ο πατέρας μου είχε περισώσει μερικά από την οργή της μητέρας του και μου τα έδινε για να τα διαβάζω. Επειδή ήμουν πολύ μικρούλης τότε και δεν ήξερα τι λένε τα σύμβολα μέσα στα μπαλονάκια, έβαζα τη μάνα μου όλη την ώρα να μου διαβάζει τις ιστορίες. Συγκεκριμένο τεύχος δε θυμάμαι επειδή ήταν αρκετά τα τεύχη που μου διάβαζε τότε. Στην Α' δημοτικού όταν έμαθα επιτέλους να διαβάζω, παράτησα τους γονείς μου (:lol:) και άρχισα να διαβάζω μόνος μου μανιωδώς ό,τι έβρισκα μπροστά μου. Από τα Ποπάυ θυμάμαι που μου έκανε εντύπωση το όνομα του Ρεβυθούλη, ενώ από τα Μίκυ Μάους μπορούσα να καταλάβω πως ορισμένες ιστορίες ήταν διαφορετικές από άλλες, χωρίς όμως να μπορώ να προσδιορίσω το λόγο. Αργότερα κατάλαβα πως οι ιστορίες που μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση ήταν δημιουργημένες από τους Massimo De Vita και Guido Scala.

 

Τα Μίκυ Μάους που διάβαζα συνεχώς τότε είναι τα τεύχη:

1278 - Το χώμα της Σελήνης από Massimo De Vita

1335 - Το ενοίκιο από Luciano Gatto (αυτόν από τότε δεν τον πολυπήγαινα)

1337 - Η μαύρη τρύπα από Guido Scala

1338 - Η μαύρη τρύπα από Guido Scala

1346 - Η μαρμαρωμένη πολιτεία από Massimo De Vita και Ιστορία & Δόξα της Δυναστείας των Ντακ

1379 - Οι πειρατές της Μεγάλης Άρκτου από Guido Scala

 

Από τη μάστιγα της γιαγιάς επίσης είχαν επιζήσει (ούτε καν ο πατέρας μου ξέρει πως) καμιά 10αριά Μίκυ Μάους από το 1969 - 1970. Θυμάμαι που δεν με άφηνε να τα διαβάζω επειδή ήταν παλιά και προφανώς φοβόταν μην τα χαλάσω, όμως όχι μόνο τα έβρισκα όπου και αν τα έκρυβε, αλλά τα διάβαζα και με τη δέουσα προσοχή. Το πιο χαρακτηριστικό ήταν το #300 - Ο πρίγκηψ της Δανιμαρκίας από Giovan Battista Carpi.

 

Από μικρός φαινόταν πως θα πάει το πράγμα...

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Χμ... :thinking: Μούμπλε, μούμπλε.... :thinking: Λοιπόν θα πάμε πίσω πολύ στο χρόνο, το καταλάβατε έτσι; ;) Εκείνο που με τσίγκλισε βασικά, ήταν τα χρώματα! Ω ναι! Όσο πιο φανταχτερά - τόσο πιο προκλητικά για τα μάτια! Τώρα για να το προσδιορίσω χρονικά στο 100% και να θυμάμαι και το πρώτο τεύχος, είναι λίγο ...χλωμό, λόγω πρελθόντων χρόνων γαρ και ασθενούς μνήμης! :D Πάντως κάτι Κάσπερ πρώτο τεύχος(μπλε της θάλασσας χωρίς συνθετικές ουσίες!), Σολντίνο(κάποιο με κίτρινο έντονο χρώμα), Μίκυ Μάους(χαλαρά!), αλλά και Κλασσικά Εικονογραφημένα, που ήταν όλα τους με εξώφυλλα χαρά των οφθαλμών και επιπλέον ήταν και σε μεγαλύτερο σχήμα από όλα τα άλλα! :dance: Η αλήθεια είναι όμως, ότι και εγώ "ανταμοίφθηκα" πολλές φορές για την αντοχή μου σε μπλιάχ φαγητά, με"έπαθλα" κυρίως Μπλεκάκια και Ταρζανάκια! ;):cheers3: Η καλύτερη φάση ήταν η Μεγάλη Εβδομάδα με τις συνεχείς παρουσίες στην εκκλησία με την γιαγιά, όπου κατά την έξοδο έπαιζε γερά δεκάρικο ή εικοσάδραχμο(τι είναι αυτό; χάσατε επεισόδια φίλτατοι!). οπότε και μεταφράζονταν σε μηνιαίο τεύχος, ολοκαίνουργιο και όχι μεταχειρισμένο και ένα σετάκι στρατιωτάκια! :)Θέλετε και έτος; Μμμ... Θάτανε δε θάτανε 1971, παίζει και μερικούς μήνες πίσω.

Επεξεργασία από Dream Factory
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

υγ.Το οποίο καταξεσκισμένο ζωγραφισμένο αντίτυπο σήμερα πήγε ανακύκλωση και αντικαταστάθηκε επιτέλους από ένα καλό αντίτυπο. :)

 

Πάς καλά? Πεταξες το πρωτο σου κομικ? Πεταξες το χαρτι με το οποιο εφτασες εδω που εισαι?

 

 

Εγώ τώρα...

 

Ήταν 14 Νοέμβριου 2005...Είχαμε σταματήσει στο περίπτερο της τότε γειτονιάς(Και τώρα στα 300μ. κοντά είναι.) για να πάρει η μαμά μου τσιγάρα νομίζω αν και τώρα το έχει κόψει :) και εγώ Β' Δημοτικού τότε χαζευα τις εφημερίδες και τα περιοδικά, αν και τοτε δεν ειχα μια μανία με τον Τύπο...και πήρε το μάτι μου 3 ντίσνευ(Αλμανάκο 177, Κόμιξ 209, Μίκυ Μάους 2051). Η μαμά μου όσο μιλούσε με τον περιπτερά που τον ήξερε, με πρόσεξε που ειχα καρφωθεί εκεί κάτω και με ρωτάει αν θέλω τπτ...Και διαλέγω στη τυχη το μικυ...Ειχα κανει μια βλακεια να το ανταλλαξω με φιλους αλλα ευτηχως πριν κανα χρονο καταλαβα οτι εκανα χοντρη μαλ... και το πήρα πισω :)

Αν και η πρωτη επαφη με κομικς εγινε πολυ πιο πριν οταν ήμουν 3(το 2001) που ο μπαμπάς μου, μου είχε πάρει 2 αστεριξ(15& 25) και μου τα διάβαζε τα βράδια...ακόμη τα έχω κρατημένα :)

 

 

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν ξέρω ποιο ήταν το πρώτο μου κόμικ και πότε ακριβώς ή που το διάβασα. Πρέπει να ήταν κάπου ανάμεσα στα δύο με τρία μου χρόνια.

Λογικά, μου το είχε αγοράσει η μητέρα μου, πρέπει να ήταν Ποπάυ ή Πινόκιο ή Ντίσνευ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, αυτά που διάβαζε κι αυτή στο χωριό όταν ήταν μικρή και τα αγαπούσε πολύ. Εγώ βέβαια, δεν ήξερα να διαβάζω τότε, αλλά μπορούσα να βλέπω τις εικόνες και να καταλαβαίνω έστω και σχηματικά την υπόθεση (Ίσως γι αυτό μεχρι σήμερα τα αγαπημένα μου κόμικ είναι τα βωβά).

Οπότε την πρώτη μου επαφή με την ένατη τέχνη δεν την θυμάμαι καν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πρώτο τεύχος που διάβασα δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο ήταν... :thinking: Να ήταν ένα ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ που έτυχε να υπήρχε στο σπίτι; Ή το Μίκυ Μάους 2021 που είχε φέρει ένας συμμαθητής μου στο σχολείο και μου το έδωσε να το διαβάσω;

 

Στο οποίο Μίκυ Μάους είχα κάνει και γκάφα! :P Δεν μπορούσα να περιμένω έως το διάλειμμα για να το διαβάσω και το διάβαζα κάτω από το θρανίο στο μάθημα των Αγγλικών...

Απορροφημένος από το διάβασμα, σιγά - σιγά άρχισα να σηκώνω το τεύχος χωρίς να το καταλάβω... :valtnino:

 

Καθώς καθόμουν 1ο θρανίο πίστα :P , η δασκάλα το πρόσεξε αμέσως και φυσικά το πήρε. :oops: Ευτυχώς στο τέλος της ώρας το έδωσε πίσω και δεν υπήρχαν τσακωμοί σε εμένα και τον συμμαθητή μου... :cheers3:

 

 

Πάντως κανένα κόμικ από όσα είχα διαβάσει δεν μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση για αρκετά χρόνια. Τα έπαιρνα απλά και σκότωνα την ώρα. Ώσπου έφτασε το 2009 και έτυχε να πάρω το πρώτο μου ΚΟΜΙΞ, το 249!.

 

Ξέρω πως το ΚΟΜΙΞ τα τελευταία χρόνια έχει πάρει την κατιούσα, όμως εκείνο το τεύχος είχε αρκετά καλή κύρια ιστορία! Μου έκαναν εντύπωση και τα άρθρα του περιοδικού, που μου έδειξαν πως τα κόμικς δεν είναι απλά απλά για να διαβάζονται, αλλά έχουν και λαμπρό παρελθόν!

 

Από τότε ένας μανιώδης αναγνώστης γεννήθηκε... Παίρνω πια μπόλικα ελληνικά κόμικς και έχω ξεκοκαλίσει πολλές δεκάδες σκαναρισμένων. :mafia::cool:

 

Αυτά... :)

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχω ακούσει ανθρώπους να λένε ότι έμαθαν να διαβάζουν από τα κόμιξ. Έχω ακούσει ανθρώπους να λένε ότι έμαθαν να σκιτσάρουν προσπαθώντας να μιμηθούν τα κόμικς.

Εγώ έμαθα να διαβάζω στο δημοτικό όπως όλα το σωστά παιδάκια και όσον αφορά το σκίτσο ,αυτό δεν το έμαθα ποτέ.

Οπότε η πρώτη μου επαφή με τα κόμιξ ήταν σε μεγαλύτερη ηλικία από ότι οι περισσότεροι ,πρέπει να ήμουν τουλάχιστον 7 χρονών.

 

Το πρώτο μου κόμικ δεν είμαι βέβαιος ποιό είναι.Είμαι ανάμεσα στο Αστερίξ #7 (η Κατοικία των Θεών) και κάποιο Μίκυ Μάους που δεν θυμάμαι νούμερο ,το έχω σίγουρα όμως.

Για το Αστερίξ ξέρω και πως το απέκτησα και που το απέκτησα, το Μίκυ Μάους όμως όχι. Είχαμε πάει μια φορά επίσκεψη στους πιο βαρετούς ανθρώπους που υπάρχουν και ακόμα απορώ γιατί οι γονείς με έιχαν πάρει μαζί τους μιας και γενικά ήμουν αρκετά διάολος και όταν δεν ήθελα (ή αντίστοιχα ήθελα) κάτι ήταν πού δύσκολο να με μεταπείσεις. Τέλος πάντων με τα χίλια ζόρια πήγα και κλασικά όπως όλα τα παιδάκια βαριόμουν όταν μιλούσαν οι μεγάλοι. Αυτοί οι βαρετοί άνθρωποι λοιπόν είχαν ένα εξίσου βαρετό γιο ο οποίος έλειπε εκείνη τη φορά ,και μου έριχνε 3-4 χρόνια. Και αυτός διάβαζε κόμιξ. Τρύπωσα λοιπόν κι εγώ στο δωμάτιό του και βρήκα ένα Αστερίξ. Δεν ήξερα ούτε τι ήταν το Αστερίξ ούτε τι ήταν τα κόμιξ γενικά. Έκατσα όμως ήσυχος και το διάβασα. Επειδή όταν ήμουν μικρός έκανα ασταμάτητη φασαρία και από ότι φαίνεται η ησυχία μου έκανε αίσθηση διαπίστωσα ότι σε κάποια στιγμή όλοι οι μεγάλοι έιχαν μαζευτεί πάνω από το κεφάλι μου και με κοίταζαν. Οπότε τους είπα κι εγώ την απόφασή μου «Αυτό θα το κρατήσω για μένα». Ευτυχώς οι βαρετοί άνθρωποι ήταν καλοί και μου το χάρισαν και ύστερα όταν γνωρίστηκα με τον γιό τους ήταν ακόμα πιο καλός και μου χάρισε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη συλλογή του από κόμικ (κυρίως Αστερίξ και Λούκ Λουκ) -ακόμα έχω κρατήσει επαφή με το παιδί και παρόλο που ακόμα είναι βαρετός έχω υποχρεώση απέναντί του- και από κει και πέρα ξεκίνησα τα κόμιξ.

 

Κάτι πάντως που μου κάνει κι εμένα εντύπωση και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι δεν έχω πετάξει κόμικ ποτέ και δεν έχω χάσει κόμικ ποτέ. Αλλά αυτό που με εκπλήσσει ακόμα περισσότερο είναι ότι από μικρός είχα την ιδέα της συλλογής. Δηλαδή αν το καλοσκεφτείς δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό για έναν 7-χρονο να θέλει να μαζεύει κόμιξ. Παιχνίδια ναι ,αλλά περιοδικά ; Κι όμως από μικρός είχα αυτή την ιδέα στο μυαλό μου και δεν με έχει εγκαταλείψει από τότε. Δηλαδή να φανταστείτε η συλλογή περιλαμβάνει ότι έχω αγοράσει ή μου έχουν κάνει δώρο απο το 95' μέχρι σήμερα.

 

Και κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ΚΟΜΙΞ δεν έπαιρνα ποτέ. Αγόραζα άλλα περιοδικά του Τερζό αλλά το ΚΟΜΙΞ μια φορά το είχα αγοράσει και μου είχε φανεί τόσο μεγαλίστικο που δεν το ξαναγόρασα.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγω βασικα δεν θυμαμαι... :thinking:

 

Ηταν μαλλον κατι του Αρκα..ισοβιτης ,καστρατο και ο παντελης νομιζω...μετα επερνα καποια διασπαρτα λουκυ λουκ..αστεριξ αλλα ποτε με μανια..

 

Μεχρι που πρινα απο κανα 2 μηνες που βρηκα το φορουν και χαθηκα στις χιλιαδες πληροφοριες και παρουσιασεις!

Πλεον τα κομικς ανεβενουν και τα λεφτα κατεβενουν! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μολονότι τα περισσότερα από αυτά που θα πω παρακάτω τα έχω ήδη αφηγηθεί παλιότερα, απαντώντας σε προηγούμενα παρεμφερή θέματα (topics), θα τα επαναλάβω όσο πιο σύντομα γίνεται, με τις αναγκαίες προσαρμογές, για να ανταποκριθώ στα ερωτήματα που θέτει ο πολύ αγαπητός νεαρός φίλος μου Mouse:

 

1. Το πρώτο κόμικ που διάβασα ήταν το "Γέλιο και Χαρά" #1 που περιείχε την ιστορία "Αιχμάλωτοι των Μυρμηγκιών", η οποία ξαναδημοσιεύθηκε στο Κόμιξ #34, με τίτλο "Ο Μίκυ εναντίον γιγαντιαίων μυρμηγκιών".

2. ΄Εχουν περάσει πάνω από 57 χρόνια από τότε και ήμουν μόλις 7 1/2 ετών κι έτσι δυσκολεύομαι να καθορίσω τι με τράβηξε σ' αυτό. Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι τόσο η ιστορία αυτή όσο και εκείνες που διάβασα στα τα τεύχη του ίδιου περιοδικού που ακολούθησαν ("Δουλειές με Φούντες" #2, "Στο Ψηλό Θιβέτ" #3, "Στην Αρχαία Περσία" #4, "Η χρυσή περικεφαλαία" #9, "Στο Τσίρκο" # 20 κ.ά.) χαράχτηκαν τόσο βαθιά στο παιδικό μυαλό μου που ορισμένες από αυτές ξαναδιάβασα με μεγάλη συγκίνηση, μεγάλος πια, στο Κόμιξ ενώ για να αποκτήσω και να διαβάσω τις δύο που δεν έχουν ξαναδημοσιευθεί πουθενά από τότε ("Δουλειές με Φούντες", "Στο Ψηλό Θιβέτ") ξόδεψα σχετικά πρόσφατα αρκετά χρήματα. Ειδικά για το #3 "Στο Ψηλό Θιβέτ" έδωσα 230 ευρώ, το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει ποτέ για κόμικ.

3. Μας τα αγόρασε, και αυτό και τα επόμενα, εμένα και του κατά δύο χρόνια μικρότερου αδελφού μου, ο πατέρας μας.

4. Τα διάβασα στο σπίτι μου. Συγκεκριμένα κάθε Σάββατο πρωί που κυκλοφορούσε το νέο τεύχος βγαίναμε γεμάτοι λαχτάρα από το μπαλκόνι και φωνάζαμε στον περιπτεριούχο που βρισκόταν ακριβώς απέναντι να ρίξει κάτω από την πόρτα του σπιτιού μας περιοδικό, προφέροντας τα "μαγικά λόγια": "Κύριε Κώστα, το Μίκυ".

5. Την ακριβή χρονολογία δεν τη θυμάμαι. Αν δεχθούμε όμως ως ορθή τη χρονολογία κυκλοφορίας του τεύχους που αναφέρεται στο Inducks, θα πρέπει να ήταν 28 Φεβρουαρίου του 1954. Μάλιστα θυμάμαι ότι επειδή ο αδελφός μου, που πήγαινε ακόμη στο Νηπιαγωγείο ενώ εγώ στη Δευτέρα Δημοτικού, δεν ήξερε να διαβάζει καλά, του διάβαζα εγώ το κείμενο των ιστοριών.

Τέλος, νομίζω ότι η απάντηση στην παραίνεση του Mouse να αφηγηθώ οτιδήποτε άλλο θυμάμαι από την πρώτη επαφή μου με την "΄Ενατη Τέχνη" εμπεριέχεται στις πέντε προηγούμενες απαντήσεις μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]

Κάτι πάντως που μου κάνει κι εμένα εντύπωση και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι δεν έχω πετάξει κόμικ ποτέ και δεν έχω χάσει κόμικ ποτέ. Αλλά αυτό που με εκπλήσσει ακόμα περισσότερο είναι ότι από μικρός είχα την ιδέα της συλλογής. Δηλαδή αν το καλοσκεφτείς δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό για έναν 7-χρονο να θέλει να μαζεύει κόμιξ. Παιχνίδια ναι ,αλλά περιοδικά ; Κι όμως από μικρός είχα αυτή την ιδέα στο μυαλό μου και δεν με έχει εγκαταλείψει από τότε. Δηλαδή να φανταστείτε η συλλογή περιλαμβάνει ότι έχω αγοράσει ή μου έχουν κάνει δώρο απο το 95' μέχρι σήμερα.

[...]

 

Αυτό το είχα κι εγώ. Όχι τόσο για το χάσιμο των τευχών μιας και είχα ορισμένα δανεικά κι αγύριστα, όμως τα κόμικς πάντα τα κράταγα. Η συλλογή μου περιλαμβάνει ό,τι έχω μαζέψει από το '92 έως σήμερα, δηλαδή από τότε που ήμουν 6 χρονών. Βασικά δεν τα είχα ως συλλογή, απλά δεν ήθελα με τίποτα να τα πετάξω επειδή τα διάβαζα συνεχώς. Μερικά χρόνια μετά που ξεκίνησε να δημοσιεύεται ο Βίος και η Πολιτεία στο ΚΟΜΙΞ μπήκα στο τρυπάκι και άρχισα να αρχειοθετώ ό,τι είχα και δεν είχα. Μέχρι και αυτοσχέδιο excell σε χαρτί Α4 είχα φτιάξει με τα τεύχη που είχα, αυτά που ήθελα και αυτά που ξαναήθελα επειδή τα είχα πλέον σε χάλια κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιά ήταν η πρώτη επαφή με το είδος, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχουν χαθεί και αρκετά τεύχη κυρίως της δεκαετίας του 90'. Πάντως, κι εγώ κατά κάποιον τρόπο από τα κόμικς έμαθα να διαβάζω. Κάπου στα 5+ έβαλα την μάνα μου να μου μάθει να γράφω και να διαβάζω επειδή, δεν καταλάβαινα τι γινόταν κοιτάζοντας μόνο τις εικόνες. Περίπου σε εκείνη την ηλικία πιθανολογώ ότι διάβασα το πρώτο μου τεύχος. Το θετικό ήταν πως ο αδελφός μου αγόραζε από παλιότερα Μίκυ Μάους και άλλα ντίσνεϋ και είχε μια μικρή συλλογή (λιγότερα από 30 τεύχη), από την οποία προμηθευόμουν υλικό. Μερικά από τα πρώτα μου Μίκυ των οποίων τις ιστορίες είχα βρει τρομερά ενδιαφέρουσες και τις διάβαζα συνεχώς ήταν:

 

Το 1405. Η πρώτη ιστορία των Martina - Carpi

Το 1502. Περιείχε τους Κυρίαρχους του Γαλαξία, σε σχέδιο του Massimo De Vita.

Το 1663. Η πρώτη ιστορία και πάλι σε σχέδιο του De Vita μου άρεσε πολύ.

Το 1772. Εδώ διάβασα την πρώτη μου ιστορία με τον Μίκυ. Πρόκειται για την καλύτερη Παρασκευή του Γκούφυ που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.

 

Πιθανότατα ένα απο τα παραπάνω ήταν το πρώτο που διάβασα.

 

Από τα υπόλοιπα disney:

 

Το Σπέσιαλ Σκρουτζ Μακ Ντακ. Πολυαγαπημένο τευχάκι κι αυτό. Δυστυχώς όμως, κάποια στιγμή το έχασα.

Και το Κόμιξ 134. Το πρώτο Κόμιξ που έπεσε στα χέρια μου. Περιείχε δύο από τις καλύτερες δεκασέλιδες του Μπαρκς. Τα άρθρα και τις στήλες τα βαριόμουν και τα προσπερνούσα μέχρι μία ηλικία.

 

Αυτά λοιπόνμε ώθησαν να πάρω τόσο ζεστά το θέμα σε βαθμό φανατισμού. Εν τω μεταξύ, παρότι συνήθιζα να διαβάζω και βιβλία (τύπου Μικρού Νικόλα ή παραμύθια του Τριβιζά), τα κόμικς μου άρεσαν τόσο, που είχα μάθει απ' έξω τους διαλόγους στα μπαλονάκια από αρκετές ιστορίες των Μίκυ Μάους. 

Πέρα από ντίσνεϋ, το πρώτα ελληνικά κόμικς που διάβασα ήταν ο Ισοβίτης του Αρκά και ο Παντελής με το Λιοντάρι. Και ένα Σπάιντερμαν του Καμπανά από την τελευταία εκατοστάδα αποτέλεσε την πρώτη μου επαφή με υπερήρωες.

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιποοοοοον.......Πρεπει να γυρισω πολλα χρονια πισω...

Ημουν λιγο πριν το δημοτικο.Δεν θυμαμαι ποιο ηταν το πρωτο περιοδικο που διαβασα γιατι ημουν μικρο,,και γιατι αυτα τα περιοδικα δεν ηταν δικα μου και δεν τα εχω .Πηγαιναμε με τον αδερφο μου στην γιαγια μας,και μαζευομασταν πολλα παιδια διαφορων ηλικιων και παιζαμε.Τα μεγαλυτερα μας εδιναν να διαβαζουμε τα περιοδικα που αγοραζαν,Μικυ Μαους και Ποπαυ κυριως.

Ποια τευχη ηταν,δεν θυμαμαι,αλλα θυμαμαι το ποσο μας αρεσαν.

Εγω λοιπον ως πρωτο κομιξ, θεωρω αυτο που αγορασαμε πρωτη φορα στο περιπτερο της γειτονιας μας και που ηταν δικο μας.Και που αυτο ηταν η αρχη για την μεγαλη συλλογη μας.

Το πρωτο περιοδικο λοιπον που αποκτησαμε ηταν το Μικυ Μαους #940,που κυκλοφορησε το Ιουλιο του 1984.Αυτο ηταν....Μετα δεν ειχε επιστροφη :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αρχισα να διαβαζω Κομικς πριν καμια 40ρια χρονια. Πρεπει να ηταν γυρω στο 1971-72. ημουν 7 χρονων και σιγουρα δανειστικα καποια τευχη Μικυ Μαους απο γειτονες μου. Μου αρεσε , και όποτε μπορουσα το αγοραζα.

Τοτε ζουσα στο χωριο Λυση της επαρχιας Αμμοχωστου (τωρα ειναι τουρκοκρατουμενο). Δεν ειχαμε περιπτερα. Ενα καταστημα παπουτσιων, εκτελουσε και χρεη βιβλιοπωλειου. Πουλουσε και βιβλια και Κομικς. ( Δηλαδη Μικυ Μαους , , Μπλεκ, Ζαγκορ, Ομπραξ). Μονο αυτα ειχε. Κλασικα Ντισνευ και Μεγαλα Μικυ βρηκα μονο οταν ηρθα στη Λεμεσο.

Το Μικυ Μαους ειχε διπλασια τιμη στη Κυπρο. :crying: δηλαδη ενω στην Ελλαδα ηταν 3 δραχμες, στη Κυπρο ηταν εναμισυ σελινι ( δηλαδη αντοιστιχο με 6 δραχμες). Οταν επαιρνα το χαρτσιλικι μου απο τον παππου μου καθε Κυριακη (2 σελινια), πηγαινα και αγοραζα αμεσως ενα Μικυ Μαους. Ενοιοτε αγοραζα και κανενα Μπλεκ, Ζαγκορ, Ομπραξ, αλλα η μεγαλη μου αγαπη ηταν το Μικυ Μαους. Καποτε εκανα εφοδο στο κοτετσι της γιαγιας μου και "επερνα" αυγα , και τα πουλουσα του μπακαλλη ( 1 αυγο= 3 γροσια, περιπου 60 λεπτα). Αλλες φορες πουλουσα περιστερια απο τον περιστερωνα της μανας μου (1 περιστερι= 2.5 σελινια , περιπου 5 δραχμες).

Οι αγαπημενες μου ιστοριες ηταν ως επι το πλειστον αυτες του Ρομανο Σκαρπα. Ιστοριες με αστροναυτες και διαστημα ( "Ιστορια & Δοξα" Μ.Μ.270) , με τρελλους επιστημονες ( "Ο τρομερος Καλα Μιτ" Μ.Μ. 282), κλπ. Ισως να με επηρεασαν ολα αυτα τα επιστημονικα που διαβαζα τοτε , διοτι ασχολουμουν με καθε τι που ειχε σχεση με ηλεκτρονικα. ειχα και εργαστηριο και οι φιλοι μου με φωναζαν "Κυρο" ή "επιστημονα". Στο τελος σπουδασα Ηλεκτρονικος :)

Στις 15 ιουλιου 1974 ημερα Δευτερα , ξεκινησα να παω στο βιβλιοπωλειο-παπουτσιδικο να αγορασω Μικυ Μαους. Ηταν κλειστο!! :crying: Ειχε λεει, γινει "πραξικοπημα" εναντιον του προεδρου Μακαριου, και ειχαν κλεισει ολα τα καταστηματα και ο κοσμος επρεπε να μεινει στα σπιτια του. :confuse: Εεεε.. τι με κοφτει εμενα? Εγω θελω να αγορασω Μικυ Μαους! ουτε που ξερω τισημαινει " πραξικοπημα" :oops: Αυτο το πραγμα δεν το συγχωρησα ποτε στους πραξικοπηματιες . Ακους εκει να μην μπορω να αγορασω Μικυ μαους. Μετα απο ενα μηνα εγκαταλειψαμε το χωριο λογω της Τουρκικης εισβολης. Ολα τα αγαπημενα μου τευχη εμειναν πισω.

Ειναι για αυτο το λογο που τα πιο αγαπημενα μου τευχη ειναι τα Μικυ Μαους απο το 200 μεχρι το 400. Μου θυμιζουν την ανεμελη παιδικη μου ηλικια που ειχα στο χωριο μου. :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:beer:

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25881
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   86
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

My firist comic was, surely, Pumby (a cat and his friends) and I was six years old. I choosed it for the colors. My father bought it for me. Soon, I wanted more and better comics, so I got El Capitan Trueno (Thunder Captain, a medieval and very spanish hero) El Jabato (like cap. Thunder, but against the romans) and others.

I used to lend or rent my old comics to my friends. very cheap, and they must read them before me, lest they soiled them

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

1) Ποιο ήταν το πρώτο κομιξ που διαβάσατε;

Πινοκιο πιο τευχος δεν θυμαμαι.

 

2) Τι σας τράβηξε σε αυτό;

Το ασχημο εξωφυλλο αλλα και ο τιτλος "Πινοκιο"! Το συνδεσα κατα καποιο τροπο με το Πινοκιο του Disney :P

 

3) Ποιός σας το αγόρασε;

Μονος μου το αγορασα.

 

4) Πού το διαβάσατε;

Σε ενα καφενειο( της θειας μου για ακριβεια).

 

5) Πότε είναι η χρονολογία που το διαβάσατε;

Ιουλιος του1984.

 

5) Και οτιδήποτε άλλο θυμάστε από την πρώτη επαφή σας με την ένατη τέχνη

Βασικα τα κομικ σαν πιτσιρικας τα απεχθανόμουν...ημουν παιδι των κινουμενω σχεδιων....οποτε απο ανια μια και δεν υπηρχε τοτε κατε καλο στη ΤV ξεκινησα να διαβαζω κομικς αρχικα για να ξεφορτωθώ την αφανταστη πληξη και μετα να μαθω να σχεδιαζω και τελικα κατέληξα να τα λατρεψω σε σημειο εθισμου !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η δική μου η ιστορία για το πως ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς είναι λίγο περίεργη...!

 

Ήταν τέλη του Οκτώβρη του 1992 όταν έκανα μία βόλτα από το περίπτερο της γειτονιάς μου και είδα σε ένα άσχετο περιοδικό μία διαφήμηση με τον τότε "ήρωα" της AIM,τον ROBAIM...!

 

Είχε ένα κουπόνι,που αν συμπλήρωνες σε αυτό τα στοιχεία σου και το έστελνες,σου έστελναν κάθε μήνα μικρά δωράκια με τον ήρωα,όπως στυλό,κονκάρδες,χαρακάκια κι άλλα...!

 

Μου άρεσε η ιδέα κι έτσι πήρα στα χέρια μου ένα τυχαίο περιοδικό με σκοπό να πάρω το κουπόνι κι έπειτα να το πετάξω (καθόλου οικολογική συνείδηση :P)...!

 

Το περιοδικό αυτό ήταν το Κόμιξ # 53 - Η Χώρα Των Ηφαιστείων...!

 

Έστειλα το κουπόνι και το περιοδικό το πέταξα στο συρτάρι του γραφείου μου...!

 

Μία ημέρα που δεν είχα κάτι να κάνω,άνοιξα κατα τύχη το συρτάρι και θυμήθηκα το Κόμιξ...!

Για να περάσει η ώρα είπα "ας το διαβάσω και το πετάω μετά"...!

Δεν μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε αυτή η ιστορία αλλά μου άρεσαν πολύ τα χρώματα...!

Τότε είδα ότι το Κόμιξ ήταν μηνιαίο,οπότε σκέφτηκα να πάρω και το επόμενο τεύχος να δω τι είναι και τα πετάω και τα δύο μαζί...!

Αυτή η σκέψη κράτησε για 4-5 τεύχη ακόμα,ώσπου τελικά κατάλαβα ότι με τράβηξε αυτό το χόμπι και το συνέχισα...!

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν τα πέταξα τα τεύχη,απεναντίας,έψαξα (με ταχυδρομικές επιταγές στον Τερζόπουλο) και βρήκα και τα παλαιότερα...!

 

Κι επείδη ξέρω ότι καίγεστε να μάθαιτε :

 

 

Για αρκετό καιρό μου έστελναν διάφορα όμορφα πραγματάκια από την AIM,τα οποία έχω και σήμερα...!

Αυτό που ξεχώρισα ήταν ένα πολύ ωραίο στυλό σε σχήμα οδοντόκρεμας...! :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Λοιπον ωρα για την δικια μου ιστορια. Εχω ξαναπει οτι οταν ημουν μικρος οι γονεις μου ειχαν περιπτερο . Καπου στην ηλικια των 5 χρονων καθομουν στο περιπτερο και βαριομουν πολυ οποτε επιασα ενα περιοδικο για να διαβασω (οι γονεις μου ειχαν καημο να με μαθουν να διαβαζω καλα πριν παω σχολειο) το περιοδικο αυτο ηταν ενα playboy που χα βρει τυχαια και ουτε ηξερα τι ηταν , οταν μετα απο λιγο με ειδε η μανα μου μου ειπε "Καλα αγορι μου ελα να σου δωσω κατι για την ηλικια σου" οποτε μου πηρε το playboy και μου δωσε ενα μικυ μαους , τελικα μου αρεσε και το μικυ μαους και απο τοτε διαβαζα ολα τα κομικς που ερχοντουσαν στο περιπτερο , για κακη μου τυχη playboy δεν ξαναβρηκα. Μετα το περιπτερο πουληθηκε και διαβαζα πιο αραια κομικς μεχρι που σταματησα να διαβαζω. Περυσι τον Μαιο λοιπον επαιξα ενα videogame spider-man και μετα σκεφτηκα , ρε συ ο spider-man ειναι κομικ και εγω δεν εχω διαβασει ποτε καμια ιστορια του . Κατεβασα λοιπον καμια 500αρια τευχη και ξεκινησα το διαβασμα με μεγαλο ζηλο . Οταν εφτασα γυρω στο #300 μπουχτισα και αρχισα να ψαχνω και κατι αλλο να διαβασω οποτε αρχισα να ψαχνομαι στο ιντερνετ , μετα πηγα και στο κοντινο κομικσαδικο και αποκτησα το watchmen και απο τοτε μπορω να πω οτι ασχολουμαι πιο ενεργα με αυτο το χομπυ... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον ωρα για την δικια μου ιστορια. Εχω ξαναπει οτι οταν ημουν μικρος οι γονεις μου ειχαν περιπτερο . Καπου στην ηλικια των 5 χρονων καθομουν στο περιπτερο και βαριομουν πολυ οποτε επιασα ενα περιοδικο για να διαβασω (οι γονεις μου ειχαν καημο να με μαθουν να διαβαζω καλα πριν παω σχολειο) το περιοδικο αυτο ηταν ενα playboy που χα βρει τυχαια και ουτε ηξερα τι ηταν , οταν μετα απο λιγο με ειδε η μανα μου μου ειπε "Καλα αγορι μου ελα να σου δωσω κατι για την ηλικια σου" οποτε μου πηρε το playboy και μου δωσε ενα μικυ μαους , τελικα μου αρεσε και το μικυ μαους και απο τοτε διαβαζα ολα τα κομικς που ερχοντουσαν στο περιπτερο , για κακη μου τυχη playboy δεν ξαναβρηκα. Μετα το περιπτερο πουληθηκε και διαβαζα πιο αραια κομικς μεχρι που σταματησα να διαβαζω. Περυσι τον Μαιο λοιπον επαιξα ενα videogame spider-man και μετα σκεφτηκα , ρε συ ο spider-man ειναι κομικ και εγω δεν εχω διαβασει ποτε καμια ιστορια του . Κατεβασα λοιπον καμια 500αρια τευχη και ξεκινησα το διαβασμα με μεγαλο ζηλο . Οταν εφτασα γυρω στο #300 μπουχτισα και αρχισα να ψαχνω και κατι αλλο να διαβασω οποτε αρχισα να ψαχνομαι στο ιντερνετ , μετα πηγα και στο κοντινο κομικσαδικο και αποκτησα το watchmen και απο τοτε μπορω να πω οτι ασχολουμαι πιο ενεργα με αυτο το χομπυ... :)

 

α ρε kwtso τυχερέ... πάντα ζήλευα τα παιδιά που οι γονείς τους είχαν περίπτερο και μπορούσαν να διαβάζουν όλα τα κόμικς! Θεωρούσα τους περιπτεράδες το καλύτερο επάγγελμα!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

α ρε kwtso τυχερέ... πάντα ζήλευα τα παιδιά που οι γονείς τους είχαν περίπτερο και μπορούσαν να διαβάζουν όλα τα κόμικς! Θεωρούσα τους περιπτεράδες το καλύτερο επάγγελμα!

 

:lol:

 

και γω αυτο ελεγα και ειχα στεναχωρηθει οταν μου ειπαν οτι πουλησαν το περιπτερο ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν έχω ιδέα, ούτε πότε, ούτε που... Το μόνο σίγουρο είναι ότι μου τα αγόραζαν οι γονείς μου... μου τα διάβαζαν κιόλας, καθώς την εποχή εκείνη, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για το αν θα μπορούσα να εστιάσω, έστω, στο περιοδικό... Παίζει να μην είχα αρχίσει ούτε την φρουτόκρεμα... Υποψιάζομαι ότι ήταν Μίκυ Μάους και πολύ πιθανό να ήθελε ο πατέρας μου να τα το διαβάζει και εγώ να ήμουν απλά μια πρόφαση για να το παίρνει! :P Απλά με αυτό τον τρόπο έγιναν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου!

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

My firist comic was, surely, Pumby (a cat and his friends) and I was six years old. I choosed it for the colors. My father bought it for me. Soon, I wanted more and better comics, so I got El Capitan Trueno (Thunder Captain, a medieval and very spanish hero) El Jabato (like cap. Thunder, but against the romans) and others.

I used to lend or rent my old comics to my friends. very cheap, and they must read them before me, lest they soiled them

you will find a lot of people here that would love to read El Capitan Trueno here but can't because of the language! Unfortunately, we don't get here as many spanish and italian comics as we would like!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25881
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   86
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

I have bought new editions of El Capitan Trueno, and still read it. I am sure there is something like that In Greece, and I will miss them like you miss mine. Pity... But maybe we share Prince Valiant!! I re read it on ocasions, and love it each time more.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

I have bought new editions of El Capitan Trueno, and still read it. I am sure there is something like that In Greece, and I will miss them like you miss mine. Pity... But maybe we share Prince Valiant!! I re read it on ocasions, and love it each time more.

Do you remember your first ever comic or who bought it for you? If you do when was it and why where you drawn to it ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.