Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς ξεκινήσατε να διαβάζετε κόμιξ; [ Πως, Που, Ποτε; Γιατί και άλλα! ]


Jim®

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαβαζε ο μεγαλυτερος μου αδελφος μου βασικα και απο περιεργεια αρχισα και γω να τα κοιταω εκει στα τελη της δεκαετιας του 80'(του 86' και μετα ηταν τευχη που ειχα παρει απο τον bro μου).Βασικα θυμαμαι οτι πολλα παιδια στη γειτονια μου εκεινα τα χρονια διαβαζανε κομικς αλλα ηταν συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας απο μενα.Διαβαζε και ο αδελφος μου αρκετα μαρβελ(απο εκεινον πηρα τα πρωτα μου ασπρομαυροπορτοκαλι καμπανας)αλλα μετα το γυρισε στα καουμποικα τυπου ροντεο και συνεχισα εγω με τη μαρβελ.Βεβαια ισως και να μην ασχολουμασταν καν με κομικς αμα ειχαμε λεφτα για amstrad k amiga εκεινη την εποχη.Oh well δεν πειραζει... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αλτερ, One Piece, One Piece για το wii και Star Comics.

 

(Για οσους δεν καταλαβαν ειχα δει στο Αλτερ το "Ντρεικ" και μου αρεσε.Οταν ημουν 15 χρονων και πηρα το wii ειδα οτι υπαρχει παιχνιδι και ειπα να το παρω.Ε μετα ειπα να ξεκινησω να βλεπω τα επεισοδια.Μετα πορωθηκα οσο δεν παει αλλο και εψαξα να βρω καταστηματα στο ιντερνετ για να αγορασω τα κομικς και ετσι πως εψαχνα στο google επεσα πανω στο Star Comics που ειχε τους πρωτους τομους.Και δε γινοταν φυσικα να μην παρω τους υπολοιπους.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5141 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα ταν γύρω στο 1983-84 όταν πρώτοέβαλα χέρι στην πληρη συλλογή των εβδομαδιαίων, μηνιαίων και κλασσικών Μίκυ Μάους της μητέρας μου, δε θύμαμαι ακριβώς ποιο ηταν το πρωτο αλλα σίγουρα κάποιο από τα νούμερα των πρώτων 10αδων.

Δυστυχώς δε τα διάβασα μόνο αλλα τα κατέστρεψα και τα έχασα σχεδόν όλα μέσα σε μια δεκαετία για να αρχίζω να τα μαζεύω παλι πριν από 3 χρόνια.

Τοποθεσία η Μυτιλήνη και θά φροντίσω να μη ξανα υπάρξει απώλεια...

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πρώτη μου επαφή με τα comics ήταν περίπου 1971 ή 72 .Πρέπει να ήταν Μίκυ μάους ή Σεραφίνο.....Το χε αγοράσει η μάνα μου.

 

Μετά ήρθε ο Τιραμόλα και μετά η αποκάλυψη : ο πατέρας μου ξεμπαρκάρει και έρχεται στο σπίτι με 2-3 τεύχη ΜΠΛΕΚ !!!!! :gift::thanks::best:

 

Αυτό ήταν ....Από τότε ζούσα μόνο για τις Πέμπτες (νομίζω Πέμπτη κυκλοφορούσε στο νησί ....) :partytime: κι όταν λόγω απαγορευτικού καμιά φορά δεν το έφερναν άστα να πάνε ...κηδεία...... :down:

 

Με το Μπλέκ είχα θέμα διότι η μάνα μου θεωρούσε οτι δεν ήταν σωστό ανάγνωσμα για πιτσιρίκι της ηλικίας μου κι έτσι με τον πατέρα μου κάναμε ολόκληρα σχέδια για να το μπάσουμε κρυφά στο σπίτι..... :mafia:

 

Κατάφερα να μαζέψω καμιά 200 τεύχη ώσπου συνέβη η μεγάλη τραγωδία ...Σε κάποια ανακαίνιση της αποθήκης η κούτα με τα Μπλέκ εξαφανίστηκε για πάντα........ :sad1:

 

Η μάνα μου πήρε την εκδίκησή της ...(ακόμα της το κρατάω......)

Παράλληλα με το Μπλεκ έπεσα με τα μούτρα σε Ζαγκορ, Ομπραξ,Λούκι Λουκ,Μιστερ Νο ,Αγορι ,Κράνος ,Πόλεμος ,Αστεριξ λίγο αργότερα ,γενικά οτι κυκλοφορούσε από comics...............

 

Tην δεκαετία του 70 για την επαρχία τα comics ήταν βασική πηγή ψυχαγωγίας για ένα παιδί ( πέρα βέβαια από το παιχνίδι στις αλάνες που υπήρχε άφθονο ευτυχώς...).Ανταλαγές με φίλους ,διάβασμα τα μεσημέρια του καλοκαιριού στον κήπο ,προσπάθεια αντιγραφής των ηρώων στα παιχνιδια μας κ.λ.π . Ενας υπέροχος φανταστικός κόσμος....

 

Σίγουρα όταν θυμάμαι τα comics της εποχής το πρόσωπό μου πέρνει την έκφραση της ευτυχίας ...... :) :rainbow: :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χμμ...την πρώτη μου επαφή την είχα , αν θυμάμαι καλά καλοκαίρι του ΄86! Ήταν το Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντάκ χρονολογίας του 1981!! Μου το έδωσε ένας ξάδερφος μου να το ξεφυλλίσω στο σπίτι της γιαγιάς και έπειτα να μου μάθει να ζωγραφίζω τους χαρακτήρες!!!

Μου άρεσε τόσο πολύ που σαν παιδάκι μικιό τότε , οοοοολη μέρα έλεγα γι'αυτό με ενθουσιασμό :P ..το αποτέλεσμα ήταν να μου το χαρίσει!!! Σαν τα μάτια μου το φυλάω..αυτό και πολλά άλλα απο τότε :):magicadespel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  16424
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  28
  • Reputation:   212
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρεπει να ημουν τεταρτη δημοτικου οταν εκεινο το καλοκαιρι με εστειλαν στην κατασκηνωση. Μετα απο τρεις εβδομαδες που θα γυρναγα επιτελους σπιτι, ερχεται ο πατερας μου με το αμαξι για να φυγουμε και μου λεει θα παμε στο χωριο (4 ωρες ταξιδι). Για να μην βαριεμαι μεσα στο αμαξι μου ειχε παρει 3 μικυ μαους να διαβασω, βεβαια δεν περιμενε ουτε καν να τα ξεφιλισω επειδη δεν ηθελα καλα καλα να διαβαζω για το σχολειο, αλλα προς μεγαλη του εκπληξη μεχρι να φτασουμε στο χωριο τα ειχα διαβασει και τα 3! Μετα απο λιγες μερες οταν γυρισαμε σπιτι ηρθε ενας ξαδερφος μου και μου εφερε δωρο το ps1 μαζι με κατι παιχνιδια και καποια παλια τευχοι ντολαντ, κομιξ, κλασικα, μικυ μαους και μικυ μυστηριο. Θυμαμε τοτε που μου ειχε κανει εντυπωση αυτη η συμπτωση να μου φερουν 2 ατομα κομικς, τελος παντων απο τοτε μαζευα οτι ντισνευ εβρισκα στο περιπτερο και το μονο κομικ που εχω πεταξει ποτε ειναι ενα spiderman που πηρα απο περιεργεια και δεν μου αρεσε :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγώ από πάρα πολύ μικρός!Απ' όταν έμαθα να διαβάζω post-25030-0-34507500-1352222639.gif Τότε την γενιά μου την είχε συνεπάρει ένα κόμικ/κινούμενο σχέδιο εν ονόματι --- (σιγά μην σας πω :P )!Δηλάδη δεν ήμουν ντισνεϋακιας όπως τώρα... :banana: Είχα την πρώτη μου συλλογή που μετά από χρόνια την πούλησα διότι είμαι ηλίθιος :P ...Μπορώ να θυμηθώ το πρώτο τεύχος!Ήταν Δεκέμβριος,Χριστούγεννα,τα σχολεία μόλις είχαν κλείσει!Πάω με την μητέρα μου στο περιπτερά και εκεί βλέπω το -----!!!Η μάνα μου, μου το αγόρασε αμέσως και βιαζόμουν να πάω σπίτι μου και να διαβάσω τις ιστορίες!Τότε ήταν που άρχισα να ασχολούμαι με το σχέδιο.Ήμουν ο καλύτερος "ζωγράφος" της τάξης (μην πω και του σχολείου!Ενώ ήμουν σε αρκετά μικρή ηλικία!)!Όλοι μου ζήταγαν να τους ζωγραφίσω κάτι!

 

Αν δεν έπαιρνα εκείνο το περιοδικό τότε δεν θα βλέπατε τον Αλφόνσο ποτέ στην ζωή σας μάλλον...ούτε και εγώ όμως...Μπορεί να έκανα κάτι άλλο, κάτι πιο χρήσιμο...Που θα μπορούσα να γίνω και εκατομμυριούχος...Αλλά ξέρω πως αν μπορούσα να επιστρέψω πίσω στον χρόνο, θα το έκανα, και τι θα άλλαζα;

Θα έπαιρνα δύο περιοδικά :giati:!!!

 

Και ας ελπίσουμε μάλλον πως θα συνεχίσω για τους αιώνες των αιώνων. :nek:

Η ιστορία του Αλεχάντρο μόλις βγήκε στο φως...και συνεχίζεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγώ από πάρα πολύ μικρός!Απ' όταν έμαθα να διαβάζω Τότε την γενιά μου την είχε συνεπάρει ένα κόμικ/κινούμενο σχέδιο εν ονόματι --- (σιγά μην σας πω :P )

 

Εγώ όμως που ανήκω στη γενιά σου δεν θα μου είναι δύσκολο να μαντέψω.

Κατά 90% είναι ή το Yu-Gi-Oh που εγώ το λάτρευα όπως ο ναρκομανής το χόρτο, ή το Pokemon που ισχύει το ίδιο και λίγο πιο ήρεμο, ή αυτό που δεν έτυχε να δω, Ντρέικ και το κυνήγι του θησαυρού, ή αλλιώς One Piece... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπα,μάλλον Μπομπ σφουγγαρακη εννοεί (Γ να μην πω gormiti) :-Pyugioh/pokemon νομίζω δε βγήκαν ποτέ στο περιπτεερο..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το μικρο μου πονυ ηταν γι αυτο δεν το γράφει.. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ντόρα;;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ένας από σας το πέτυχε αλλά δεν λέω :moutra::PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κάνα περιοδικό Yugioh ή Pokemon θα ήταν, σαν αυτά που έχουν διάφορα πράματα μέσα και μερικές σελίδες κόμικς. Just my two cents.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ επιμένω με την Ντόρα... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4164 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όταν ήρθα απο Αμερική δεν γνώριζα την Ελληνική γλώσσα καθόλου. Και η μητέρα μου, την οποία υπερ-ευχαριστώ για αυτό, σκέφτηκε να μου αγοράσει το ΚΟΜΙΞ για να με προσελκύσει και να ξεκινήσω να διαβάζω/ επικοινωνώ με την Ελληνική γλώσσα. Και έτσι ξεκίνησαν όλα. Απο το ΚΟΜΙΞ νο. 1. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ξεκίνησα να διαβάζω κόμιξ απο μικρό παιδί, κυρίως της Ντίσνει τα οποία μου αγόραζαν οι γονείς μου. Ιδιαίτερα στα εφηβικά μου χρόνια διάβαζα αρκετά και διάφορα κόμιξ. Φυσικά δεν εχώ σταματήσει να αγαπώ τα κόμιξ αφού έχω συνδεθεί με αρκετούς απο τους χάρτινους ήρωες και τον κόσμο τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26034
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  762
  • Reputation:   10809
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το πρωτο περιοδικο που διαβαζα ηταν τι αλλο Περιπετεια το ειχε φερει δωρο ο θειος μου το 1983 απο εκει και περα καθε πεμπτηημουν μονιμως πελατης του περιπτερου. Επισης διαβαζα πολυ Αγορι(ο δικαστης Ντρεντ ηταν το αγαπημενο μου)Μπλεκ,Τιραμολα,

Μικρος ιπποτης.

 

 

Παραλιγο το πρωτο κομιξ που θα διαβαζα θα ηταν το το Ταρατατα αλλα με πηραν χαμπαρι ο μεγαλυτερος ξαδερφος μου και το μονο που καταφερα ηταν να κοκκινισουν λιγο τα αυτια μου :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29210
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  24
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Φιλε jim, oι ερωτησεις που κανεις ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν, δεδομενου οτι πολλοι τοτε ειμασταν κατω των 10, εγω πρεπει να ημουν καπου 5...

Το πρωτο ή ενα απο τα πρωτα που διαβασα (μιλαμε για δεκαετια του 70) ηταν το Τιραμολα, βασικα δυσκολευομουν να διαβασω τον τιτλο στο εξωφυλο, ετσι σπαστο που τον ειχαν...ΤΙΡΑ η πανω γραμμη και ΜΟΛΑ η κατω. Και τα γραμμτα καπως ανωμαλα:lol:

Επισης Ποπαυ. Θυμαμαι την ενυπωση που μου εκανε το σπανακι καθως εβγαινε απο το κουτι και κατεληγε στο στομα του Ποπαυ. Στο Ποπαυ παντως με τρομαζε πολυ η μανα του Μπρουτου, εκεινη η μαγισσα στα μαυρα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι αδύνατον να δώσω συγκεκριμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις του θεματοθέτη διότι κόμικς άρχισα να "διαβάζω" πριν πάω σχολείο. Οπότε ας μου επιτραπεί να δώσω "φλου" απαντήσεις.

 

1) Ποιο ήταν το πρώτο κομιξ που διαβάσατε;

Αδύνατον να απαντηθεί. Σίγουρα πάντως δεν ήταν υπερηρωϊκό. Ποτέ δεν μου άρεσαν διότι το "ακραίο" σχέδιό τους πάντα με απωθούσε. Και μικρός αλλά και μεγαλύτερος. Μπορώ όμως να ρίξω δίχτυα σε συγκεκριμένους τίτλους έχοντας την πεποίθηση ότι πέφτω σίγουρα μέσα. Θα ήταν ή Ντίσνευ, ή Ποπάυ. Αν πάντως αναγκαζόμουν να πω ένα τίτλο οπωσδήποτε, αυτό θα ήταν ο Ποπάυ.

 

2) Τι σας τράβηξε σε αυτό;

Δεν θυμάμαι αλλά μπορώ εκ του ασφαλούς να υποθέσω το σχέδιο. Γενικά να πω πως απο παιδί με έλκυε το "απλό" σχέδιο (κάτι που ισχύει μέχρι και σήμερα).

 

3) Ποιός σας το αγόρασε;

Σίγουρα οι γονείς μου.

 

4) Πού το διαβάσατε;

Δεν θυμάμαι αλλά θα υποθέσω στο εξοχικό μου (κόμικς + καλοκαίρια στο εξοχικό = ωραίες αναμνήσεις).

 

5) Πότε είναι η χρονολογία που το διαβάσατε;

Στα μέσα των 80ς.

 

5) Και οτιδήποτε άλλο θυμάστε από την πρώτη επαφή σας με την ένατη τέχνη

Όπως είπα και στο 2) το σχέδιο ήταν αυτό που με μάγευε και με εισήγαγε σε άλλους κόσμους. Ήταν και ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι με τα κόμικς διότι στην ηλικία που τα έπιασα πρώτη φορά στα χέρια μου δεν ήξερα να διαβάζω.

Μπορώ όμως να πω με σιγουριά τι είναι αυτό που θυμάμαι και αυτό που με έχει σημαδέψει ως τώρα. Επειδή απο μικρός μεγάλωσα σε ταραχώδες περιβάλλον (δεν επιθυμώ να δώσω δραματικό τόνο) θυμάμαι το "καταφύγιο" που έβρισκα στους κόσμους των αγαπημένων μου περιοδικών.

 

Η θύμηση αυτή είναι αρκετή για να έχουν τα κόμικς πάντα μια θέση στην καρδιά μου.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1) Ποιο ήταν το πρώτο κομιξ που διαβάσατε;

Δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να ήταν το Μίκυ Μάους #2124. Δεν θυμάμαι αν είχα κάποια Αστερίξ πριν αρχίσω να διαβάζω Disney αλλά αν δεν είχα αυτό ήταν σίγουρα το πρώτο Μίκυ Μάους που έπιασα στα χέρια μου.

2) Τι σας τράβηξε σε αυτό;

Γενικά από μικρό παιδί είχα διάφορες ταινίες Disney σε βιντεοκασέτες ή DVD και είχα δει πάρα πολλές φορές καρτούν με τον Μίκυ, τον Ντόναλντ και την παρέα τους οπότε λογικά αναγνώρισα τους ήρωες και με τράβηξε.

3) Ποιός σας το αγόρασε;

Οι γονείς μου.

4) Πού το διαβάσατε;

Είτε στο σπίτι στην Αθήνα αλλά δεν αποκλείεται να ήταν και στο χωριό, όπου αγοράστηκαν άπειρα κόμικς τα μετέπειτα χρόνια.

5) Πότε είναι η χρονολογία που το διαβάσατε

Το 2007 που βγήκε, σε ηλικία 7 χρονών.

5) Και οτιδήποτε άλλο θυμάστε από την πρώτη επαφή σας με την ένατη τέχνη!

Γενικότερα πάντα προτιμούσα τα κόμικς από τα βιβλία, από μικρό παιδί. Από μικρη ηλικία μάλιστα είχα μπει στην λογική της "συλλογής" και με άγχωνε να μην χάσω το επόμενο τεύχος. Αγόραζα όλες τις εκδόσεις της Νέας Ακτίνας μέχρι το φθινόπωρο του 2007 περίπου μέχρι που οι γονείς μου μου ζήτησαν να επιλέξω 2 περιοδικά που θα παίρνω τακτικά, γιατί θεωρούσαν υπερβολή να μαζεύω τα πάντα. Επέλεξα το Μίκυ Μάους και το Κόμιξ αλλά έκανα συμφωνία με τον παππού μου να αγοράζει όλα τα υπόλοιπα και να τα παραλαμβάνω μια φορά το διβδόμαδο που τον επισκεπτόμασταν :lol: Του άφηνα λίστα με τις κυκλοφορίες κάθε μήνα και πάντα αυτές οι επισκέψεις με γέμιζαν χαρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 25/9/2012 στο 9:12 ΠΜ, Indian είπε:

Ήταν τέλη του Οκτώβρη του 1992 όταν έκανα μία βόλτα από το περίπτερο της γειτονιάς μου και είδα σε ένα άσχετο περιοδικό μία διαφήμηση με τον τότε "ήρωα" της AIM,τον ROBAIM...!

 

Είχε ένα κουπόνι,που αν συμπλήρωνες σε αυτό τα στοιχεία σου και το έστελνες,σου έστελναν κάθε μήνα μικρά δωράκια με τον ήρωα,όπως στυλό,κονκάρδες,χαρακάκια κι άλλα...!

 

Το περιοδικό αυτό ήταν το Κόμιξ # 53 - Η Χώρα Των Ηφαιστείων...!

 

Άντε, επειδή είσαι καλό παιδάκι, πάρε μια το οπισθόφυλλο να θυμηθείς πως ήταν. :P

 

Comix_0053z.jpg

 

 

Πλάκα - πλάκα, τον θυμάμαι επίσης αλλά πριν το '92. :)

 

Πρέπει να ξεκίνησε την "καριέρα" του,  κάπου στο '86 με '87, γιατί στο δημοτικό που πήγαινα, θυμάμαι ότι είχε έρθει τότε

ένα φορτηγό της AIM για δωρεάν τσεκάρισμα των δοντιών σε όλα τα παιδιά του σχολείου.  :)

 

===============================================

 

Τώρα σχετικά με το Τι, Πως, Που, Πότε,  του θέματος, ελάχιστα θυμάμαι για το πως ξεκίνησα την πορεία μου. :thinking:

 

Θυμάμαι με σιγουριά ότι ήταν καλοκαιρινό "σπορ" και μάλιστα καποια καλοκαίρια, διάβαζα δανεικά Μίκυ Μάους ενός γείτονα στο εξοχικό, που τα μάζευε. :)

Αλλά ήταν τόσο στριμμένο άντερο η μάνα του, που ενώ τα έδινε με χαρά για να τα διαβάσω,

μετά ερχόταν και τα ζητούσε πίσω για να μην λείψουν στον κανακάρη της  :moutra2: όπου κανακάρης, υπολογίστε καμιά 30αρια χρόνων τότε. 

 

Το στενάχωρο ειναι, το έμαθα εκ των ύστερων βεβαία, ότι μερικά χρόνια αργότερα, όταν παντρεύτηκε ο κανακάρης της

και έφυγε από το σπίτι, σε ένα γενικό ξεσαβούρωμα/συγύρισμα, του τα πέταξε χωρίς να του πει τίποτα :shit2:

τουλάχιστον, δεν ειδοποιούσε να τα έπαιρνα. :(

 

Αλλά είπαμε, στριμμένο άντερο η κ****γρια!  :moutra2:

 

Από εκεί και πέρα, αυτά που σίγουρα αγόραζα συστηματικά μετά, ήταν: Αγόρι, Βαβούρα, Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ,

Κλασικά, ΚΟΜΙΞ, Αλμανάκο, Αστερίξ κλπ. .

Μαλιστα καποια τα συνέχιζα μέχρι και την εποχή που ήμουν φαντάρος :soldier: μόλις απολύθηκα έκανα την πατάτα

και σταμάτησα να ασχολούμαι :wall: καθώς είχαν προκύψει άλλες προτεραιότητες.  :( 

 

Άρχισα να μαζεύω πάλι, δειλά δειλά, σε περιόδους διακοπών, (καλοκαίρι, Πάσχα, Χριστούγεννα) και αυτό όχι συστηματικά, γύρω στο 2004,

έπαιρνα 3-4 τευχάκια, σταματούσα για λίγο και άντε ξανά μανά. :) 

 

Ώσπου ήρθε η μέρα που έκανα εγγραφή στο GC :oops:  αυτό ήταν, έκτοτε, ήρθε η οικονομική μου καταστροφή με δρασκελιές!!!!  :damn:

 

Τα υπόλοιπα τα έχετε διαβάσει λίγο πολύ, διάσπαρτα, κάπου εδώ μέσα, στα διάφορα θέματα. :)

 

 

:cheers5:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Retroplaymo είπε:

Άντε, επειδή είσαι καλό παιδάκι, πάρε μια το οπισθόφυλλο να θυμηθείς πως ήταν. :P

 

Πάντως το ποιηματάκι το ήξερα τότε απέξω και το έλεγα κάθε τρεις και λίγο. :P 

 

Δυστυχώς το αντίτυπό μου έχει κενό στην θέση του κουπονιού. Τι βλάκας που ήμουν να μην έστελνα μία φωτοτυπία. :shit2:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

11 λεπτά πριν, Indian είπε:

Τι βλάκας που ήμουν να μην έστελνα μία φωτοτυπία.

 

Είχες νταλίκα με scanner τότε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Είχες νταλίκα με scanner τότε; :thinking:

 

Το μόνο που οδηγούσα τότε ήταν η ποδηλατάρα μου κι όργωνα την Αθήνα. Τώρα που μεγάλωσα, πρόκοψα! :lol:

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

21 λεπτά πριν, Indian είπε:

Τώρα που μεγάλωσα, πρόκοψα  οργώνω την Ελλάδα με τράκτορα, μοιράζοντας μπύρες!

 

Διορθώθηκε!  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το πότε δεν μπορώ να το θυμηθώ, χάνετε στα βάθη των αιώνων   :thinking:

Το πως: όπως όλοι με το στόμα :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34196
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

On 10/9/2011 στο 11:16 ΜΜ, Δημήτρης 1 είπε:

λοιπόν {είμαι νέος στον χώρο των κόμικ} ήταν βράδυ παρασκευής, ταν η ημέρα που ερχόντουσαν κάθε ημέρα οι θείοι μου και διασκεδάζαμε μιλώντας και βλέποντας τηλεόραση.Εκείνη την στιγμή βλέπω μία διαφήμιση της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ και να διαφημίζει τα dc  comics της anubis που θα περιλαμβάνονται στην εφημερίδα. Τότε οι γονείς μου άρχισαν να λένε ιστορίες με τα κόμικ που διάβαζαν την δεκαετία 70/80{ο πατέρας μου για τον captain marvel και η μητέρα μου για την ΚΑΤΕΡΙΝΑ το κοριτσίστικο περιοδικό.Ένιωσα  ενθουσιασμό και χαρά καθώς οι γονείς μου με είχαν υποσχεθεί ότι θα μου το πάρουν. Όταν το διάβασα για πρώτη φορά στο δωμάτιο μου οι ήρωες τις justice leage με τράβηξαν στον χώρο του φανταστικού και μέχρι και σήμερα διαβάζω κόμικ της marvel και της dc καθώς οι ιστορίες είναι τόσο πρωτοποριακές όπου ποτέ μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ [το κόμικ μου το πήραν  γονείς μου μετά από πολύ δικό μου πρήξιμο δικό μου και πια τα παίρνω μόνος μου]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ούτε που θυμάμαι! Νομίζω κάποτε ήταν κάτι αυτονόητο ένα παιδί να διαβάζει κόμιξ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 10/9/2011 στο 11:16 ΜΜ, Δημήτρης 1 είπε:

Πως λοιπόν ενταχθήκατε στον μαγικό κόσμο των κόμιξ αγαπητοί συμφορουτμιστές; Οι βασικές ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν είναι οι παρακάτω:

 

1) Ποιο ήταν το πρώτο κομιξ που διαβάσατε;

2) Τι σας τράβηξε σε αυτό;

3) Ποιός σας το αγόρασε;

4) Πού το διαβάσατε;

5) Πότε είναι η χρονολογία που το διαβάσατε

5) Και οτιδήποτε άλλο θυμάστε από την πρώτη επαφή σας με την ένατη τέχνη!

 

 

1. Πρέπει να ήταν μια διασκευή σε κόμικ του Μολυβένιου στρατιώτη, πιθανά Κλασικά Εικονογραφημένα

2. Ήταν παραμύθι

3. Ο μπαμπας

4. Σπίτι (πρέπει να ήταν στο καθιστικό) 

5. Παλιά

6. Αν και η μαμά ήταν κάθετα αντίθετη με την προμήθεια και ανάγνωση κόμικ (εν αντιθέσει με τον μπαμπά) προφανώς δεν της πέρασε :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34341
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1828 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πρώτο κομικ που διάβασα ήταν το "ΠΟΠΆΥ" ή "Thundercats" θα πρέπει να ήμουν 9 χρόνων;;;;;;

Επεξεργασία από panos1981
Συμπλήρωσα κάτι που είχα ξεχάσει
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.