Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάτι Adult από μένα [ Tips για καλό "καθάρισμα" του λευκού από τα σχέδια ]


ElChat

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους,

 

Φαντάζομαι πολλοί από εσάς θα είστε σε διακοπές τώρα :cool: Είπα να ανεβάσω κάτι κι εδώ όχι τίποτα άλλο αλλά δυσκολεύομαι να το ανεβάσω αλλού λόγο της "προκλητικότητας" του. Αν φυσικά είναι προκλητικό, εγώ το βλέπω από άλλη οπτική γωνία, αυτή της τέχνης. :D

Θα ήθελα να πω δύο λόγια για το συγκεκριμένο σχέδιο.

Όσοι έχετε δει δουλειές μου θα παρατηρήσατε πως συνηθίζω να κάνω κορίτσια σέξι. Άλλα περισσότερο φορώντας ελάχιστα ρούχα κι άλλα λιγότερο. Σπανίως για να μην πω καθόλου κάνω τέτοιου είδους σχέδια δηλαδή σχέδια που να φαίνονται τα ακατονόμαστα :lol:. Ο λόγος δεν είναι ότι δεν μου αρέσει αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς ο σκοπός για τον οποίο κάνω τα σχέδια είναι καθαρά εμπορικός και το target group που απευθύνομαι είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που θα ανήκαν άτομα που θα αγόραζαν αυτό το σχέδιο. Φυσικά επειδή το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι πάντα υπάρχει η λύση της covered version.

 

Λίγα λόγια για την διαδικασία:

Στην πρώτη εικόνα είναι το σχέδιο με το μολύβι(φαντάζομαι είναι προφανές) :)

 

Στην συνέχεια μελανώνω το σχέδιο με πενάκια "Pigma Micron" 1,3 και 4 ή 5 καθώς και με ανεξίτηλο μαύρο μαρκαδόρο για τις πιο μεγάλες επιφάνειες βλ. μπότες. Έτσι έχουμε το αποτέλεσμα της εικόνας από κάτω.

 

Αφού σαρώσω το σχέδιο(πάντα σε grayscale) το περνάω στο photoshop όπου και το βάφω.

Ασφαλώς αφαιρώ το λευκό φόντο ώστε να έχω σε layer μόνο τις μαύρες γραμμές.

 

Πως το κάνω;

 

-Έχω το πάνελ με τα layers ανοιχτό, θα έχω δύο, το πάνω θα έχει το σχέδιο και το κάτω δεν μας νοιάζει, ας είναι λευκό. Προσοχή! Θα έχουμε επιλεγμένο το layer με το σχέδιο.

 

Μετά πάμε Image>Adjustments>Brightness & Contrast και συνήθως βάζω 80 & 80, αναλόγως τι θέλει ο καθένας. Αυτή η επιλογή "καθαρίζει-ξεκαθαρίζει" το μαύρο από το άσπρο.

 

Στην συνέχεια πάμε στο μενού Select>Color Range όπου και μας ανοίγει το παράθυρο, επιλέγουμε Select"Sampled Colors", βλέποντας το παραθυράκι αυτό πίσω θα βλέπουμε ταυτοχρόνως την εικόνα μας(τις γραμμές με το άσπρο φόντο).

 

Από την στιγμή που ήμαστε ήδη στο "Color Range" μας εμφανίζεται αντί για το βελάκι ένα άλλο εικονιδιάκι(eyedropper) με το οποίο επιλέγουμε το μέρος που θέλουμε να επιλέξουμε.

 

Οπότε εμείς κάνουμε κλικ στην εικόνα μας οπουδήποτε πάνω στο λευκό μας. Αφού το κάνουμε θα βάλουμε εκεί που λέει "Fuzziness" ένα ποσό, το 180 είναι καλό και πατάμε ok.

 

Oπότε πατάμε ένα απλό Backspace και εξαφανίσαμε το λευκό.

 

Κάτι τελευταίο, πολλοί με ρωτάνε πως βάφω τις γραμμές από μαύρες σε κάτι άλλο.

 

Έχοντας πάντα το πάνελ με τα layers ανοιχτό και εννοείται πως βρισκόμαστε στο layer με τις γραμμές επιλέγουμε το Lock Transparent Pixels (βλ. τελευταία εικόνα)

 

Αυτά από μένα, φαντάζομαι πολλοί ίσως να τα ξέρατε ή ίσως να το κάνετε με άλλο τρόπο. :)

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν με την εικονογράφηση επαγγελματικά και μη. :D

 

HotBabe1.jpg

 

HotBabe2.jpg

 

HotBabe3.jpg

 

image-1.jpg

Επεξεργασία από ElChat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έγινε άβαταρ.

 

Και άσε όσους δεν έχουν δει το θέμα να ψάχνουν τι απεικονίζει στην ολότητα του. :devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ηλία έχεις απίστευτη γραμμή (…εκτός των άλλων).

 

Παλιότερα πίστευα πως η γραμμή σου είναι αποτέλεσμα του pen tool (κάτι που ισχύει σε αρκετά έργα σου) αλλά είδα ένα βίντεό σου στο οποίο μελάνωνες στο χέρι και μου έκανε απίστευτη εντύπωση που καταφέρνεις και έχεις τόσο σταθερή γραμμή… Παρατηρώ και τα πρωτότυπα έργα σου και δεν βλέπω πουθενά κάποια γραμμή που να σου έχει ξεφύγει ή έστω κάποια μικρή μουτζουρίτσα… Είσαι πολύ καλός.

 

Ουάου… :thinking: οι περισσότεροι βλέποντας τις εικόνες του Ηλία «χαίρονται» το θέμα τους… υπάρχουν όμως και μερικοί :moutra2: ανώμαλοι που «χαίρονται» την τεχνοτροπία του δημιουργού… (!)

 

 

 

...

 

...

 

 

Μου θυμίζει ένα κόμικ του Κομιώτη όπου η μάνα οφείλει να τεστάρει τον γιο της ως εξής: του δίνει ένα κόμικ του Μανάρα και αν του κανακάρη της αρχίσουν να του τρέχουν τα σάλια τότε η μάνα κάνει τον σταυρό της και όλα καλά… Εάν όμως ο ιός αρχίσει να επαινεί τα σχεδιαστικά κάλλη του δημιουργού τότε το παιδί είναι να το κλαίει από τώρα η μάνα διότι μπήκε στον κακό τον δρόμο και πηγαίνει για κομίστας…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ότι αρέσει στον καθένα καλό είναι:D

 

Ναι παλιότερα "μελάνωνα" με το pentool(illustrator) αλλά από το 2010 μελανώνω στο χέρι. Μου αρέσει περισσότερο και το αποτέλεσμα και η διαδικασία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5830 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Φοβερός !!!!!!!!!!! δύο χάρες, α. το link του video και Β. σε τι μέγεθος χαρτί δουλεύεις και τι ποιότητα??

 

:beer::beer:

 

είσαι απίστευτος, mainstream ναι, αλλά καλό mainstream !!!!!!

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φοβερός !!!!!!!!!!! δύο χάρες, α. το link του video και Β. σε τι μέγεθος χαρτί δουλεύεις και τι ποιότητα??

 

:beer::beer:

 

είσαι απίστευτος, mainstream ναι, αλλά καλό mainstream !!!!!!

 

:best:

 

 

 

Ευχαριστώ, η τελευταία εικόνα ήταν print screen δεν ήταν βίντεο, όμως εδώ http://www.youtube.com/eliaschatzoudis μπορείς να δεις άλλα βιντεάκια μου.

Χρησιμοποιώ Α3 απλό χαρτί για το μελάνι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Να βαλεις το χρωμα απο το photoshop ειναι δυσκολο?

Επεξεργασία από Alejandro Foyn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.