Μετάβαση στο περιεχόμενο

το πιο σπάνιο κόμιξ


KILLMATH

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:hi:

Αφού επιτέλους βρηκα ενα μερος συζήτησης για περιοδικά, ας μου λυσει καποιος μια απορια:

Ποιο νομίζετε οτι είναι το πιο σπάνιο κόμιξ που έχει βγει ποτέ στην Ελλάδα ; (και Κύπρο...)

Γιατί μερικοί λένε διάφορα και θα μας τρελάνουν...

Και μέχρι πόσα θα δίνατε γι' αυτό ; Και όχι συνολικά απαραιτήτως (δηλαδή "όλα τα Μίκι Μάους" κλπ).

Γράψτε και ειδικά συγκεκριμένα νούμερα από κάποια σειρά. Νομίζω θα έχει πλάκα...

:beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για συγκεκριμενα νουμερα δυσκολα αφου εξαρταται απο τους νομους αγορας και ζητησης αλλα για συγκεκριμενα τευχη θα πω ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 1 καθως και το ΚΟΜΙΞ 1 η και 2 (τα εχω) τωρα για το ποσο θα εδινα ειναι αναλογα με το πορτοφολι και την τρελα (ποσο το θελει) του καθενος. :D

 

Επισης θα συμπληρωσω την ερωτηση με μια δικια μου;

 

Ποιο ειναι το σπανιοτερο κομιξ που εχετε στην συλλογη σας και οχι αυτο που πιστευουν οι αλλοι αλλα ποιο ξεχωριζετε εσεις.

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

κοίτα, προσωπικά πιστεύω οτι τα Κόμιξ 1-2(που τα έχω κιόλας), δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια επειδή μπορείς να τα βρεις σχετικά εύκολα - αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα ποσά που απαιτούνται για αυτά (μάλιστα, είναι υψηλά τα ποσά τους επειδή κάποιοι εκμεταλλεύονται την ζήτηση της σειράς).

σπάνιο τεύχος για μένα, είναι κάποιο που δε βρίσκεται εύκολα, όχι εξαιτίας της τιμής του, αλλά εξαιτίας της μη διαθεσιμότητάς του. για παράδειγμα, το Τεύχος 119 του Μίκυ Μάους: πιστεύω ότι είναι το σπανιότερο της σειράς του, λόγω της μορφής του τεύχους (ήταν τομάκι & άρα καταστρεφόταν εύκολα). επίσης, ήταν & ακριβό για την εποχή του.

το συγκεκριμένο, το ψάχνω αρκετό καιρό αλλά δε μπορώ να το βρω πουθενά.. :cry:

(υπήρχε παλιά κάπου στο Μοναστηράκι, αλλά σε άθλια κατάσταση..) :Suspicious:

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω πιστευω πως αν παμε πιο πισω θα βρουμε ακομα πιο σπανια! Χαρακτηριστικα θυμαμαι πως ενα κομικ (μου φαινεται το "Γελιο & Χαρα") πριν απο καποιο συγκεκριμενο αριθμο ειναι σχεδον αδυνατο να βρεθει γιατι κατι ειχε παθει ο εκδοτικος οικος ή για ενα αλλο τευχος κομικ (μνημη γιοκ) που στειλαν τα περισσοτερα τευχη στην Κυπρο και ελαχιστα μειναν στην Ελλαδα για να αγοραστουν οποτε και να βρεθουν. Οκ, εδω θα χρησιμευαν οι γνωσεις του Valtasar, γιατι κατεχει αρκετα περι αυτου του θεματος.... :)

 

Valt, a little help plz....! :D:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Να προτείνω ένα πιο πρόσφατο. Το ΚΟΜΙΞ 3 "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΜΠΟΛΑ" θυμάμαι το βρήκα οριακά χωμένο 20 του μήνα μετά από τρελή αναζήτηση. Οτί δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα φάνηκε και από το γεγονός ότι ήταν το πρώτο που εξαντλήθηκε και λίγο πριν η τιμή εκδότη ήταν 3000 δρχ όταν ακόμη τα 1 και 2 ήταν σε κανονική τιμή, περίπου 200 δρχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να προτείνω ένα πιο πρόσφατο. Το ΚΟΜΙΞ 3 "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΜΠΟΛΑ" θυμάμαι το βρήκα οριακά χωμένο 20 του μήνα μετά από τρελή αναζήτηση. Οτί δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα φάνηκε και από το γεγονός ότι ήταν το πρώτο που εξαντλήθηκε και λίγο πριν η τιμή εκδότη ήταν 3000 δρχ όταν ακόμη τα 1 και 2 ήταν σε κανονική τιμή, περίπου 200 δρχ.

 

Όντως το 3 παίζει να είναι πιο σπάνιο, το 1 νομίζω το βρίσκει πιο εύκολα κανείς.

Πάντως τα ΚΟΜΙΞ είναι υπερτιμημένα ενώ τα έχει νομίζω πολύς κόσμος (τα πρώτα τεύχη) και δεν είναι τόσο σπάνια όσο άλλα πολύ παλιότερα περιοδικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να προτείνω ένα πιο πρόσφατο. Το ΚΟΜΙΞ 3 "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΜΠΟΛΑ" θυμάμαι το βρήκα οριακά χωμένο 20 του μήνα μετά από τρελή αναζήτηση. Οτί δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα φάνηκε και από το γεγονός ότι ήταν το πρώτο που εξαντλήθηκε και λίγο πριν η τιμή εκδότη ήταν 3000 δρχ όταν ακόμη τα 1 και 2 ήταν σε κανονική τιμή, περίπου 200 δρχ.

κανεις ενα λαθος ομως το πρώτο που εξαντλήθηκε ηταν το τευχος 2 "ο χρυσος γιγας"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ θα πώ το Storm #10,νομίζω το τελευταίο που κυκλοφόρησε ως τεύχος(πρίν δημοσιευτούν στο Μπλεκ,το 11 και το 12)...Πού είσαι Valt,να μας δώσεις τα φώτα σου? :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ποιό είναι το πιο σπάνιο κόμιξ. Αναφέρθηκαν μερικοί κλασσικοί τίτλοι, αλλά δεν θα εκπλησσόμουν καθόλου αν δεν βρίσκεται με τίποτα κάποιος μυστήριος αριθμός μιας σειράς με πολλά τεύχη (πχ εβδομαδιαίο Μίκυ, κάποιο Τομ&Τζέρρυ κλπ) ή ακόμα και σειράς την ύπαρξη της οποίας οι περισσότεροι αγνοούμε (πχ πόσοι ξέραμε τη Νόβη ή το Φλερτ πριν τα κάνει παρουσίαση ο Valt?). Για να μην αναφερθώ σε τίποτα fanzines προηγουμένων δεκαετιών...

 

Ούτε και με κόστος θα μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη αφού πολλοί θέλουν το Κόμιξ χ, αλλά μόνο ο ftsgr το Φλερτ 3 :D

 

Τεύχη για τα οποία είμαι γουστάρω που τα έχω και τα θεωρώ σπάνια? χμ... μερικά από τα πράγματα που μου έχει βρει ο Valt θα παίζαν σε αυτή την κατηγορία, αλλά καλά καλά δεν το έχω χωνέψει ότι τα έχω στα χέρια μου :)... πλάκα στη πλάκα αδυνατώ να προσδιορίσω οιοδήποτε κόμικ μου με τον όρο "σπάνιο". Είμαι χαρούμενος/ ευχαριστημένος για κάποια (ελληνικά και ξένα) που τα αγόρασα ενώ βγαίναν/υπήρχαν στο εμπόριο, αλλά ίσως να βρίσκονται εύκολα στα μεταχειρισμένα. Φαντάζομαι "Οι Θεοί από το Διάστημα 3" που το έχω και σε άψογη κατάσταση ( :thanks: Valt) και οι περισσότεροι αγνοούν την ίδια την ύπαρξή του...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

κανεις ενα λαθος ομως το πρώτο που εξαντλήθηκε ηταν το τευχος 2 "ο χρυσος γιγας"

 

Ναι, για την ακρίβεια εξαντλήθηκε πρώτα το 2, μετά το 3, και έπειτα το 1!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αληθές - το ΚΟΜΙΞ 2 εξαντλήθηκε προ 3. Το γήρας ου γαρ ερχεται μόνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ωραίο θέμα αλλά δύσκολα να απαντηθεί...

 

Οπως αναφέρθηκε πιό πάνω, όλα εξαρτώνται από την ζήτηση και την προσφορά.

Αν κάποιος ψάχνει το Μίκυ Μάους 119 (ένας γνωστός μου συλλέκτης το πλήρωσε 450 ευρώ) και δεν το βρίσκει, είναι το ίδιο σπάνιο με κάποιον που ψάχνει το 3ο τεύχος του κόμικ του Νταίνιγκεν και δεν το βρίσκει...(και όταν το βρήκα επιτέλους το πλήρωσα 8 ευρώ)

 

Η διαφορά τιμής οφείλεται στην διαθεσιμότητα αλλά και στην ζήτηση. Το ένα το ψάχνουν 1000 άτομα και υπάρχουν (π.χ.) 30 τεύχη, ενώ το άλλο το ψάχνουν 3 άτομα και δεν υπάρχει κανένα....(ούτε καν το ξέρουν)

 

Ολα είναι μάρκετιγκ. Ο Στόρμ διαφημίστηκε, τον γνωρίζουν πολλοί, τον ψάχνουν πολλοί. Το Γέλιο και Χαρά (που το Νο1 κοστίζει 600 ευρώ χαλαρά) κυκλοφόρησε για 10 χρόνια και έβγαλε 600 τεύχη, άρα το ξέρουν πολλοί οπότε τα δύσκολα νούμερα ακριβοπληρώνονται.

Αν κάποιο άξιζε (σαν ποιότητα ή δουλειά) περισσότερο αλλά η εκδοτική τα έκανε μαντάρα (ή δεν μπόρεσε να το υποστηρίξει), δεν έγινε γνωστό, δεν το ζητάνε, δεν είναι ακριβό, αλλά δεν παύει να είναι δυσεύρετο άρα σπάνιο.

 

Αρα το σπάνιο δεν πάει να πει ότι αυτόματα είναι και ακριβό. Εχω βρει σπάνια κομμάτια που ήταν κυριολεκτικά στα σκουπίδια.

 

Από την άλλη, ας σκεφτούμε λίγο την διαθεσιμότητα. Ολοι δεν έχουν την δυνατότητα να ψάξουν παντού. Οι έμποροι κάνουν το παιχνίδι τους και οι περισσότεροι έχουν την άγνοιά τους. Αν μαζευτούμε 100 άτομα από εδώ και πάμε στο Μοναστηράκι σε διαστήματα μιας μέρας (από ένας) και ζητήσουμε το Λεονάρντο Νο 14(έκδοση 1998) που δεν το έχει η Μαμούθ στα μαγαζιά της , από 3 ευρώ που το πουλάνε όταν εμφανίζεται, σε ένα μήνα θα το πουλάνε 100 λόγω σπανιότητας.

 

Αν 2-3 μεγάλοι συλλέκτες βγάλουν στην αγορά τις συλλογές τους (είτε επειδή πεθάνανε, είτε λόγω οικονομικού) συγχρόνως, αυτομάτως τα περισσότερα σπάνια χάνουν αξία. Από χρηματιστήριο ξέρετε? :D

 

Επίσης έχει παρατηρηθεί το εξής. Επειδή οι γνώσεις είναι περιορισμένες και ελάχιστα τεκμηριωμένες, οι λιγοστοί κατάλογοι που κυκλοφορήσανε στο παρελθόν σχετικά με τα κόμικ είχαν σκοπιμότητες. Ο συγγραφέας (που ήταν και συλλέκτης) είχε στοκ κάποια κομμάτια τα οποία τα παρουσίαζε σαν σπάνια με προφανή σκοπό.

 

Εύχομαι αυτό το μέρος να ζήσει πολλά χρόνια και να κατορθώσουμε να βάλουμε μερικά πράγματα στην θέση τους (όπως είναι περίπου στο εξωτερικό).

 

Τι έχω εγώ που θεωρώ σπάνιο? δύσκολα να σας πω γιατί είναι πολλά που ειλικρινά δυσκολεύτηκα να τα βρω και δεν τα έχω ξαναδεί μπροστά μου...π.χ. Το 3ο τεύχος του Νταίνιγκεν, το 1ο τεύχος της Βαβούρας, ένα τομάκι Κάσπερ, ένας βιβλιοδετημένος τόμος ιδιώτη με τα 6 τεύχη του Camelot3000....

 

Επίσης σπανιότητα σημαίνει για μένα η δυσκολία σε κάτι. Δηλαδή μπορεί η Βαβούρα Νο1 να είναι σπάνια αλλά είναι εξίσου σπάνιο να έχεις ΟΛΕΣ τις Βαβούρες(500+ τεύχη). Αυτό που ισχύει με τα γραμματόσημα και τις σειρές, ισχύει και στα κόμικ...άλλο ένα τεύχος και άλλο ολοκληρωμένη σειρά...

 

Είναι πως το βλέπει κανείς...

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

παιδια να σας πω το πιο σπανιο δεν γνωριζω αλλα το πιο ανεκτιμητο για

μενα(ευτυχως το εχω)ειναι το νο1 απο τα spiderman καμπανα του 1977!

οταν επεσε στα χερια μου πρεπει να πηρα το πιο χαζοχαρουμενο υφος

που εχει καταγραφει στην ιστορια!!!!!!! :best::best::best: :Prrr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μήπως κανένας από εσάς γνωρίζει τα μικρά τεύχη του ΜΑΝΤΣ ΜΠΑΝΤΣ?

 

Έχω αρκετά από αυτά (είναι του 1982) και είμαι περίεργος εάν αυτά έχουν αξία.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5004
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  255
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  255
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=6621

 

φίλε trelele, μπορείς να κοιτάξεις εδώ το σχετικό αφιέρωμα. τώρα όσο για τη αξία τους, αν ψάξεις στο internet θα δεις ότι σε μερικά online βιβλιοπωλεία πωλούνται από 1 ευρώ μέχρι 1,30.....αλλά αυτό που πρόσεξα είναι ότι τα περισσότερα από αυτά είναι εξαντλημένα....δεν ξέρω αν αυτό επηρρεάζει την σπανιότητά τους.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να προτείνω ένα πιο πρόσφατο. Το ΚΟΜΙΞ 3 "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΜΠΟΛΑ" θυμάμαι το βρήκα οριακά χωμένο 20 του μήνα μετά από τρελή αναζήτηση. Οτί δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα φάνηκε και από το γεγονός ότι ήταν το πρώτο που εξαντλήθηκε και λίγο πριν η τιμή εκδότη ήταν 3000 δρχ όταν ακόμη τα 1 και 2 ήταν σε κανονική τιμή, περίπου 200 δρχ.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κανένα τεύχος του ΚΟΜΙΞ δεν είναι σπάνιο, είναι περιοδικό που κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα, με μεγάλο τιράζ και μια και πλασαρίστηκε ως συλλεκτικό είναι πολλοί αυτοί που κράτησαν τα (πρώτα) τεύχη με αποτέλεσμα να μπορούν να βρεθούν πανεύκολα όλα τα νούμερα. Αρκεί να πληρώσεις φυσικά ;) Σαν δύσκολα νούμερα μπορώ να ξεχωρίσω πέραν της πρώτης 20άδας το 27, 37 και 55. Αλλά απλώς δύσκολα, όχι δυσεύρετα....

 

Εγώ θα πώ το Storm #10,νομίζω το τελευταίο που κυκλοφόρησε ως τεύχος(πρίν δημοσιευτούν στο Μπλεκ,το 11 και το 12)...Πού είσαι Valt,να μας δώσεις τα φώτα σου? :beer:

 

Ναι, αυτό μπορώ να πω πως είναι σχετικά σπάνιο, όχι όμως και αδύνατον να βρεθεί. Σχετικά πρόσφατη έκδοση (μόνο 22-23 χρόνια πριν) αλλά να υποθέσω με μικρότερο τιράζ, μια και η εκδοτική σταμάτησε την έκδοση (προφανώς δε πούλαγε μάλλον λόγω τιμής ή ίσως και μάρκετινγκ). Να σημειωθεί πως στα οπισθόφυλλα των Storm 9 και Eric Castel 9 δεν υπήρχε διαφήμιση για το πολυπόθητο Νο 10, οπότε πολλοί δεν πληροφορήθηκαν για την κυκλοφορία του. Παράλληλα η πτώση της ποιότητας σε όλα τα Star Comics από το νούμερο 7 στο εξώφυλλο και από το νούμερο 8 και στις εσωτερικές σελίδες τα έκανε λιγότερο ανθεκτικά στο χρόνο και τις κακουχίες.

 

Αν κάποιος ψάχνει το Μίκυ Μάους 119 ....

 

Εντάξει, αυτό είναι σχετικά σπάνιο αλλά όχι δυσεύρετο. Απλώς πανάκριβο. Όποιος διαθέτει 500 ευρώ (και λιγότερα) το βρίσκει. Νούμερα του Μίκυ Μάους όπως το Νο 1, Νο 2 είναι πιο δύσκολο να βρεθούν. Όχι όμως πχ το Μίκυ Μάους Νο 4 που το έχω δει να κυκλοφορεί αρκετά...(και ακριβά :( ) Ίσως ακόμα και τα 101, 102 και 103 (αυτά τα 3 συγκεκριμένα της πρώτης 100άδας) είναι ίσως δυσκολότερο να βρεθούν απ' το 119. Ακόμη απ' τη προσωπική μου εμπειρία πιο εύκολα βρίσκεις 100άρια Μίκυ Μάους παρά 500-άρια (τουλάχιστον άρτια) ίσως γιατί κόβαμε τα οπισθόφυλλα που είχαν χαρτάκια του Μίκυ Μάους, κάρτες με αυτοκίνητα κλπ.... οπότε τα τεύχη καταστρέφοταν σχετικά εύκολα. Συγκρίνουμε δηλαδή τεύχη του 1968/1969 με τεύχη του 1976/1977.

 

Όσο αφορά τα Κλασικά Ντίσνεϋ, εκτός από το πολυπόθητο Νο 25, το οποίο όπως μου έχει πει φίλος και μεγάλος συλλέκτης ήταν δύσκολο να βρεθεί από την αρχή που πρωτοκυκλοφόρησε (έχω ακούσει ιστορίες για λάθη στη διανομή και χαμένες/κατεστρεμένες παρτίδες) αλλά δε ξέρω περισσότερα), πολύ δύσκολα είναι και το Νο 10 και το Νο 12 (όχι ας πούμε όσο το Νο 1, το πρώτο). Τουλάχιστον το Νο 1 και το Νο 2 τα έχω πετύχει μπροστά μου αρκετές φορές, για τα υπόλοιπα μονοψήφια νούμερα θα σας γελάσω, πάντως πιστεύω πως βρίσκονται.

 

Στις αρχές της δεκαετίας του '60 κυκλοφορεί το Περιοδικό του Μίκυ Μάους. Αυτό κατά την γνώμη μου είναι αρκετά σπάνιο, αλλά απλούστατα δεν ενδιαφέρει πολλούς, οπότε όποτε βρεθεί κάποιο τεύχος η τιμή είναι λογική.... (P3X στην υγειά σου :beer::lol: )

 

Τώρα ας πάμε πιό παλιά, στην δεκαετία του '50: Τα Κλασσικά Εικονογραφημένα είναι εύκολο να βρεθούν (και φθηνά σχετικά). Κάπου διάβασα πως το πρώτο τεύχος (οι Άθλιοι) κυκλοφόρησε συνολικά σε 1.000.000 εντίτυπα (ίσως είναι και υπερβολή)! Εξαντλήθηκε την πρώτη μέρα και ξανατυπώσανε την επόμενη και την μεθεπόμενη. Δε ξέρω κατά πόσο είναι πραγματικότητα ή εικασίες, τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Απ' την άλλη δεν απευθύνονταν μόνο σε παιδικό κοινό (που δε πρόσεχε και κατέστρεφε τα τεύχη εύκολα), οπότε πολλά έχουν διατηρηθεί και στις μέρες μας. Να σημειώσω ακόμη πως και σαν εκτύπωση η ποιότητα ήταν εκπληκτική για την εποχή (χρώματα/χαρτί). Όμως το Γέλιο και Χαρά ήταν ... εκτεθημένο σε μεγαλύτερους ... κινδύνους. Ασχέτως τον αριθμό των αντιτύπων που κυκλοφόρησαν ήταν περιοδικό που απευθύνοταν σε παιδιά. Τα τεύχη ήταν εύθραυστα, μεγάλο σχήμα, λίγες σελίδες, φανταστήτε τα στα χέρια ενός παιδιού. Άρά είναι φυσικό που λίγα έχουν επιβιώσει....

 

Τώρα τα Δυναμικά #133 (εκεί που ο superman πάει στην εκκλησιά :D ) δεν ξέρω γιατί θεωρείται σπάνιο. Ιδέα δεν έχω, όποιος ξέρει ας μου πει κι εμένα :)

 

Ουφ, σας ζάλισα......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Απο ελληνικά δεν ξέρω φαντάζομαι το Μεγάλο Μίκυ Νο.1 ειναι σπάνιο.

Απο ξένα το Elsworlds που αποσύρθηκε, εξακριβωμένα σώζονται 2000 κομμάτια μόνο.

Τα πολιτιμότερα όμως ειναι αυτά που διαβάζω και ξαναδιαβάζω πάντα με την ιδια ευχαρίστηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κανένα τεύχος του ΚΟΜΙΞ δεν είναι σπάνιο, είναι περιοδικό που κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα, με μεγάλο τιράζ και μια και πλασαρίστηκε ως συλλεκτικό είναι πολλοί αυτοί που κράτησαν τα (πρώτα) τεύχη με αποτέλεσμα να μπορούν να βρεθούν πανεύκολα όλα τα νούμερα. Αρκεί να πληρώσεις φυσικά ;) Σαν δύσκολα νούμερα μπορώ να ξεχωρίσω πέραν της πρώτης 20άδας το 27, 37 και 55. Αλλά απλώς δύσκολα, όχι δυσεύρετα....

 

Μέχρι πριν 2 χρόνια περίπου κυκλοφορούσαν τα νούμερα της δεύτερης δεκάδας, σε περίπτερα μέσα σε ζελατίνες στην ονομαστική τους τιμή (~3 €). Το 27 ήταν ένα νούμερο που βρισκόταν πάρα πολύ εύκολα, σε αντίθεση με τα πρώτα δέκα τεύχη. Για τα τεύχη της 30άδας δεν το συζητάω, κυκλοφορούσαν παντού, με εξαίρεση το τεύχος 37. Δυστυχώς μέσα σε λίγο καιρό όλα αυτά έχουν μαζευτεί από εμπόρους. Τα 37 και 55 είναι πολύ περίεργη περίπτωση, και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει για αυτό. Γενικά τα τεύχη της 50άδας είτε είχαν τυπωθεί σε πολύ λιγότερα νούμερα, είτε καταστράφηκε καμία αποθήκη, είτε δεν ξέρω τι άλλο :confuse: . Το 55 είναι το μόνο τεύχος που έχει εξαντληθεί από τον κατάλογο του ΚΟΜΙΞ δύο φορές, για αυτό και η δυσκολία εύρεσής του. Σε ένα τεύχος το ΚΟΜΙΞ έβγαλε προσφορά κάμποσα τεύχη που βρήκε στις αποθήκες του, σε περιορισμένα αντίτυπα *. Το 55 ήταν το μόνο που είχε εξαντληθεί και ξαναπουλήθηκε από την εταιρία, τουλάχιστον απ' ό,τι θυμάμαι. Απ' ό,τι έμαθα αργότερα, τα περισσότερα αν όχι όλα τα σούφρωσαν έμποροι οι οποίοι συνεχίζουν να τα πουλάνε σε απελπισμένα θύματα ακόμα και σήμερα.

 

Επίσης, τα τεύχη από το #80 και πάνω πριν 2 περίπου χρόνια τα έβρισκες σε ένα σωρό περίπτερα μέσα σε ζελατίνες στην ονομαστική τους τιμή. Ύστερα από επιδρομές εμπόρων σαν ακρίδες, έχουν φτάσει να δίνονται σε εξωφρενικές τιμές (του στυλ 20 και 30 € το καθένα). Δουλειά δεν είχε ο διάβολος, καθόταν και έκανε δύσκολη τη ζωή του αναγνώστη. Και όχι τίποτ' άλλο, εκεί δημοσιεύτηκαν κορυφαιότατες ιστορίες. Αν δεν μπορεί να τα διαβάσει εύκολα κάποιος νέος αναγνώστης, πως θα πειστεί για την ποιότητα του περιοδικού ?

 

 

*Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το τεύχος, όμως θυμάμαι χαρακτηριστικά πως κυκλοφόρησε μία εβδομάδα νωρίτερα από την προκαθορισμένη ημερομηνία, και έτσι αρκετοί έμποροι λογικά προσπάθησαν να επωφεληθούν από αυτό πριν το πάρει χαμπάρι ο πολύς κόσμος. Το άλλο τεύχος που θυμάμαι πως κυκλοφόρησε μία εβδομάδα νωρίτερα από την προκαθορισμένη ημερομηνία, ήταν το επετειακό πανηγυρικό υπερτεύχος #100. Για αυτό και πολύς κόσμος δεν το πέτυχε στα περίπτερα τις πρώτες ημέρες που κυκλοφόρησε, παρά μόνο σε κάποια Β' διανομή.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σπάνιο για μένα είναι κάτι που κρύβει μέσα αναμνήσεις, νοσταλγία και επιθυμία αναμόχλευσης παλιών όμορφων στιγμών, άσχετα αν αυτό το κομμάτι αξίζει πολλά ή λίγα λεφτά στην αγορά. Πολλά από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω προσωπικά δεν μου προκαλούν καμία ανάγκη απόκτησης και κατοχής τους. Βεβαίως θα μου πεις αυτό δεν μειώνει την αξία τους για τους υπολοίπους. Έτσι κάποια κομμάτια μπορεί να θεωρούνται σπάνια λόγω έλλειψης στην αγορά, λόγω υψηλής τιμολόγησης, λόγω εκμετάλλευσης από συμφέροντα, λόγω της φτιαχτής ίσως εξίσωσης της ζήτησης και της διάθεσης. Αλλά εάν δεν ενδιαφέρομαι για αυτά, τότε για μένα δεν μπορούν να κριθούν αναγκαία και δεν υπάρχει λόγος εάν βρεθούν στα χέρια μου, να τα κρατήσω απλά και μόνο επειδή θεωρούνται σπάνια. Αναγνωρίζοντας όμως από την άλλη, την έννοια της σπανιότητα τους για κάποιους άλλους, θα προσπαθήσω τυχόν τέτοια κομμάτια, να φτάσουν στα κατάλληλα χέρια και όχι σε αυτά κάποιων αετονύχηδων εκμεταλλευτών που έχουν ως μόνο σκοπό το κέρδος. Ίσως έτσι με τον καιρό κάποια κομμάτια έξω μπορεί να συνεχίσουν να θεωρούνται σπάνια, αλλά εδώ μέσα στην παρέα μας να τα έχουν στην βιβλιοθήκη τους όλοι όσοι τα επιθυμούσαν πραγματικά και χωρίς να έχουν δώσει μία περιουσία για αυτά. Τελικά εδώ μέσα στο GC ξέρετε τί έχω βρει που είναι πιο σπάνιο από όλα; Η παρέα, οι όμορφες στιγμές, τα μικρά ή μεγάλα δώρα που γίνονται χωρίς λόγο. Ένα κομμάτι χαρτί που μπορεί να αγορασθεί ή να πουληθεί οποιαδήποτε στιγμή, τελικά δεν μπορεί να κρίνεται ότι έχει τόσο μεγάλη αξία. Βεβαίως εγώ δεν είμαι συλλέκτης, δεν ενδιαφέρομαι για όλα αυτά και ίσως αυτός να είναι ο λόγος που μιλάω έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να επανέλθω μετά από καιρό σε αυτό το θέμα και να αναφέρω κάτι σχετικά με το Μίκυ Μάους:

Τα νούμερα 617, 618, 619 και 620 είχαν διπλό εξώφυλλο το οποίο μπορούσες να το κόψεις από το περιοδικό και να φτιάξεις ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, πράγμα που κάνει τα συγκεκριμένα αρκετά δυσεύρετα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

...Κάσπερ, ένας βιβλιοδετημένος τόμος ιδιώτη με τα 6 τεύχη του Camelot3000....

 

Επίσης σπανιότητα σημαίνει για μένα η δυσκολία σε κάτι. Δηλαδή μπορεί η Βαβούρα Νο1 να είναι σπάνια αλλά είναι εξίσου σπάνιο να έχεις ΟΛΕΣ τις Βαβούρες(500+ τεύχη). Αυτό που ισχύει με τα γραμματόσημα και τις σειρές, ισχύει και στα κόμικ...άλλο ένα τεύχος και άλλο ολοκληρωμένη σειρά...

 

Είναι πως το βλέπει κανείς...

 

:beer::beer:

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Valtasar. Αν και εδώ και κάποια χρόνια δεν ψάχνω συστηματικά παλιά και εξαντημένα κομμάτια οπότε δεν είμαι και στην καλύτερη φόρμα για το "άθλημα", θεωρώ πως το να έχει κάποιος μια σειρά ολοκληρωμένη, πολλές φορές είναι πολύ πιο δύσκολο από το να βρει κάποιο "σπάνιο" και εξαντλημένο τεύχος. Και φέρνω για παράδειγμα την πολύ πρόσφατη, έγχρωμη έκδοση του Sider-Man από τον Καμπανά (1989-1992). Έχει δοκιμάσει κανείς να μαζέψει όλα τα έγχρωμα τεύχη; Νομίζω πω είναι ένα δύσκολο εγχείρημα (και προσωπικά έχω πετύχει ελάχιστα από αυτά). Όσον αφορά τώρα τη χρηματική αξία ενός τεύχους, αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Είδα πρόσφατα σ'ένα site πως στο φετεινό New York Con το Action Comics #1 επρόκειτο να δημοπρατηθεί με τιμή έναρξης 250.000 δολλάρια. Και σκέφτηκα το εξής: Πρώτον και να τα είχα δεν θα τα έδινα μιας και ο Superman δεν έχει καμιά συναισθηματική αξία για μένα (οπότε και δεν με ενδιαφέρει η golden age περίοδος του χαρακτήρα) αλλά και να το είχα δεν θα δίσταζα ούτε στιγμή να το πουλήσω (ποιος ο λόγος να έχεις κάτι τόσο σπάνιο και να μην το εκμεταλευτείς οικονομικά; ). Σπάνια θεωρώ τα κόμικς που ένας συλλέκτης δεν θα αποχωρίζονταν ποτέ. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σπάνια θεωρώ τα κόμικς που ένας συλλέκτης δεν θα αποχωρίζονταν ποτέ.

 

Ωραία λοιπόν,..... όλα τα κόμιξ μου είναι πανσπάνια. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eπειδη βλεπω μακρια,προβλεπω τον Τερζοπουλο να ξεκιναει επετειακη εκδοση αρχιζοντας και εχοντας σαν παραδειγμα το Αντιτυπο του Μικυ Μαους Νο1 που ειχε δοθει με το Μικυ Μαους Νο1400something.

Aκριβως ιδια με την πρωτοτυπη ,πως ηταν το Νο 1 που δοθηκε ετσι και αυτα,τα πρωτα 1000 τευχη,3 την βδομαδα θα δινει σε συλλεκτικη σακουλιτσα προσφορα μεσω συνδρομης στους παλαιους αναγνωστες που τον τιμησαν τοσα χρονια!

Το αυτο καποια στιγμη στο μελλον θα επαναληφθει και με κλασσικα και με τα Μεγαλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4500 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Eπειδη βλεπω μακρια,προβλεπω τον Τερζοπουλο να ξεκιναει επετειακη εκδοση αρχιζοντας και εχοντας σαν παραδειγμα το Αντιτυπο του Μικυ Μαους Νο1 που ειχε δοθει με το Μικυ Μαους Νο1400something.

Aκριβως ιδια με την πρωτοτυπη ,πως ηταν το Νο 1 που δοθηκε ετσι και αυτα,τα πρωτα 1000 τευχη,3 την βδομαδα θα δινει σε συλλεκτικη σακουλιτσα προσφορα μεσω συνδρομης στους παλαιους αναγνωστες που τον τιμησαν τοσα χρονια!

Το αυτο καποια στιγμη στο μελλον θα επαναληφθει και με κλασσικα και με τα Μεγαλα.

Μακάρι αλλά δεν προβλέπεται επανέκδοση του τεύχους σε επετειακή προσφορά. Στο Μίκυ Μάους τουλάχιστον. Σαν να εξαφανίστηκαν τα αρχεία τους . Π.χ στο τεύχος 2000# . δημοσίευσαν μόνο την κύρια ιστορία του πρώτου τεύχους,"Στις πηγές των Μογγόλων"!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aν κατι θα αξιζε να μαζεψουμε υπογραφες σαν GreekComics θα ηταν αυτο,αν του παμε μια λιστα με 1000 υπογραφες τι νομιζετε θα ελεγε..

. :party2:

.

.

.

.

.

.

Ποιος ειπε οχι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eπειδη βλεπω μακρια,προβλεπω τον Τερζοπουλο να ξεκιναει επετειακη εκδοση αρχιζοντας και εχοντας σαν παραδειγμα το Αντιτυπο του Μικυ Μαους Νο1 που ειχε δοθει με το Μικυ Μαους Νο1400something.

Aκριβως ιδια με την πρωτοτυπη ,πως ηταν το Νο 1 που δοθηκε ετσι και αυτα,τα πρωτα 1000 τευχη,3 την βδομαδα θα δινει σε συλλεκτικη σακουλιτσα προσφορα μεσω συνδρομης στους παλαιους αναγνωστες που τον τιμησαν τοσα χρονια!

Το αυτο καποια στιγμη στο μελλον θα επαναληφθει και με κλασσικα και με τα Μεγαλα.

 

Eπειδη βλεπω κοντα,προβλεπω την Νεα ακτινα να κλεινει καμποσες σειρες αντι να εκδωσει νεες. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Yeap και αυτο παιζει,θα κλεισουν τα Μιννυ ,Σκαμπυ,Ντοναλντ και Τουιτυ για να κανουν χωρο για τις επανεκδοσεις των Hardcoreαδων!:D

.

.

.

.

.

Aν κρινουν οι Mods το μεταφερουν σε ξεχωριστο θρεντ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σπανια κομικς υπαρχουν αρκετα και στα Ντισνευ και στα υπερηρωικα και παντου. Εξαρταται απο το τιραζ και τις επιστροφες που εγιναν. Αν καταστραφηκαν στην ανακυκλωση ακομα και ενα τυχαιο καινουργιο Μικυ Μαους μπορει να γινει σπανιο σε μερικα χρονια. Υπαρχουν ομως και οι ασταθμητοι παραγοντες οπως πυρκαγιες και αδικαιολογητες αποστολες τευχων εκει που δεν χρειαζοταν. Αυτο εγινε με το Κλασικο Ντισνευ 25 που ειναι απο τα πιο σπανια (το πιο σπανιο για μενα) γιατι υπαρχουν ελαχιστα διαθεσιμα.

Πρωτα τευχη πολλων συλλογων μπορουν να βρεθουν παρα πολλα αν αποφασισουν οι συλλεκτες που τα εχουν να πουλησουν.

Προβλημα με το Κομιξ δεν ειχα ποτε, ισως γιατι ασχοληθηκα νωρις. Εκει που εμαθα οτι υπαρχουν δυσκολιες σπανιοτητας ειναι με τα Μικυ μαους 1, 26, 119. Υπαρχουν ομως και καποια 600ρια που επειδη τα εξωφυλλα τους ηταν κομματι παιχνιδιου κυκλοφορουν και χωρις εξωφυλλο, γι'αυτο προσεξτε μηπως σας σερβιρουν φωτοτυπιες εξωφυλλα.

Στα Μεγαλα Μικυ, μια συλλογη που λιγοι της δινουν σημασια, νομιζω οτι για... τυπικους λογους το 1 ειναι το σπανιο της.

Για τις επομενες χρονικα συλλογες που ειναι βασικα πιο συγχρονες δεν νομιζω οτι υπαρχει σπανιοτητα, ακομα! Εκει που υπαρχει προβλημα ειναι στην ιδιοτροπη συλλογη Κοσμος Ντισνευ που το θεωρω απιθανο να την εχει καποιος ολοκληρη! Για ποιο λογο αλλωστε!!!

Για συλλογες Δραγουνη, Καμπανα, κλπ, ξερω οτι παλι το 1 θεωρειται το συλλεκτικο αλλα ισως να μην ειναι το πιο σπανιο.

 

Να θυμαστε ομως οτι η σπανιοτητα ειναι και θεμα υποκειμενικο γιατι αλλες οι δικες σου ελλειψεις κι αλλες του διπλανου. Αυτα που δυσκολευτηκε πολυ να βρει ο ενας, ο αλλος μπορει να τα βρισκει πανευκολα. Και ευτυχως που υπαρχει πλεον το ιντερνετ για να εχουν οι διαφοροι ιδιωτες και μεταξυ τους επικοινωνια χωρις μεσαζοντες.

Ειχα την τυχη να εχω καλους φιλους που με βοηθησαν και με βοηθουν αρκετα. Τους ευχαριστω. Ξερουν αυτοι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Για μένα τα πιο σπάνια κόμιξ είναι ...τα Αντιριξ που μου λειπουν! (40,43,77,83,84, εχω μαθει απ έξω τα νούμερα!). Τα ψάχνω εδω και δύο χρόνια και δεν τα βρίσκω πουθενά, παρότι όλοι λένε ότι ειναι ταχα εύκολα!

Επίσης το Χοντρος-Λιγνός 66 α' εκδοση που δεν ειναι το μόνο που μου λειπει αλλά βρηκα αλλον ένα φανατικό και ήταν το μόνο που δεν είχαμε ούτε εγω ούτε αυτός!

Τέλος το πιο σπάνιο μέχρι πρόσφατα για μένα ήταν το Καλύτερα Κόμικς (Εκπληκτικά-Διαπλανητικά) νο 48 για το οποίο ακούμπησα 110 ευρώ για να το αποκτήσω και θεωρώ ότι ήταν και καλή η τιμή, αφού ήταν και σε καλή κατάσταση! Εννοείται πως ήταν το τελευταίο που μου έλειπε για να συμπληρώσω τα 136 τεύχη που κυκλοφόρησαν....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.