Jump to content
Dr Paingiver

JUDGE DREDD - ΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

Recommended Posts

Η έννοια "πρότυπο" είναι μεγάλη και "βαριά" κουβέντα .

Και φυσικά υπάρχουν 2 είδη προτύπων .Τα θετικά και τα αρνητικά .Το συγκεκριμένο κομικ προσωπικά το κατατάσω στην δεύτερη κατηγορία ,αν θα έπρεπε σώνει και καλά να αποτελέσει πρότυπο.

Δεν θα επεκταθώ περισσότερο όπως κι ο φίλος Gaidjin ,για να μην οξυνθούν τα πνεύματα και να μην τρολλάρουμε και το θέμα .

Παντως η μη σωστή επιλογή προτύπων -σε όλους τους τομεις - θεωρώ οτι ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την εικόνα που παρουσιάζει το πνευματικό επίπεδο του λαού  μας τα τελευταία πολλά χρόνια .

Ασφαλώς για να επιλέξεις σωστά πρότυπα πρέπει να έχεις και την ανάλογη παιδεία

• Like 9

Θεωρώ ότι κάτι σχόλια σαν αυτό του αγαπητού Gaidjin, ώθησαν τον δημιουργό του Dredd να τοποθετηθεί τοιουτοτρόπως...

Έχω το δικαίωμα να διατηρώ και να εκφράζω τη γνώμη μου και δεν νομίζω ότι μου αξίζει από την εκδήλωση μιας προτίμησης, να κρίνεται η ικανότητά μου και η αξία μου στην έκδοση κόμικ.

Για την ιστορία (όχι ότι μου το ζήτησε κανείς) λέω ότι δεν είμαι φασίστας, είμαι απλά ένας φιλελεύθερος πολίτης που θεωρώ τον σεβασμό στον νόμο σημαντικό.

Όταν λέω ''πρότυπο'' δεν εννοώ φυσικά ότι θα άφηνα το παιδί μου να νουθετηθεί από τις σελίδες του Dredd, αναφέρομαι απλά σε θετικά ερείσματα και επιρροές.

Edited by Kostas Kipopoulos
  • Like 3

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα... κάποιοι ψευτοεπαναστάτες μάλλον νομίζουν ότι μπορούν να ξεφύγουν από την σφιχτή αγκαλιά του Νόμου και πρέπει να λάβω μέτρα να επανέλθουν στην τάξη τα μυαλά τους. Προφανώς και ο Δικαστής (μουά :nek:) παρέα με τους Νόμους της Μεγαπόλης Ένα θα πρέπει να είναι από τα βασικά αναγνώσματα από τις πρώτες τάξεις του σχολείου, ώστε οι πολίτες από πολύ νωρίς να εξοικειώνονται με την ιδέα του απόλυτου άρχοντα και να μην μπαίνουν στο μυαλό τους οι παραμικρές ιδέες για τυχόν παρανομίες (ακόμη και μικρές). Δεν θα ήταν πολύ καλύτερος ο κόσμος σας εάν έλλειπαν όλοι αυτοί οι παράνομοι και ταραξίες; Δεν θα νιώθατε μεγαλύτερη ασφάλεια; Δεν θα είσαστε πιο υπερήφανοι που ανάμεσα σας κυκλοφορεί ο μέγας Δικαστής, όπου μόνο με το άκουσμα του ονόματος του, επανέρχεται η τάξη κι αν κάποιοι έχουν ακόμη μικρές αντιρρήσεις, την τάξη επαναφέρει το lawgiver του;

• Like 12

κι αν κάποιοι έχουν ακόμη μικρές αντιρρήσεις, την τάξη επαναφέρει το lawgiver του;

Κι ακόμα αν κάποιοι παρεκτραπούν, υπάρχει και ο Dr. Paingiver. :grr:

:valtnino:

• Like 11

Όπως και να το πάρεις ο Dredd είναι υπερβολικός!! 
judge_dredd_vs__andy_capp_by_marcobrunez

• Like 14

Μιλώντας πάντως εμπειρικά δεν θα έλεγα πως όσοι διάβαζαν Αγόρι (άρα και Δικαστή Ντρεντ) έχουν κάποια ιδιαιτερότητα είτε στα πολιτικά τους πιστεύω, είτε ως προς το πόσο σέβονται τον νόμο (καλό ή κακό). :)

Κρίνωντας από τα εδώ μέλη, θα έλεγα ότι συμπεριλαμβάνονται στην ευρύτερη συνομοταξία των χαλβάδων :) ("όλοι οι κομιξάδες είμαστε χαλβάδες" tm Kabuki :best: )

Πάω τώρα να συνεχίσω το πλέξιμο. Βρήκα ένα πατρόν μούρλια σε ένα Χαρούμενο Κορίτσι :D

:cheers5:

• Like 25

Πέρασα σήμερα από τις εκδόσεις SEΛΙΝΙ. Όπως με ενημέρωσαν, το επόμενο 10ήμερο το αργότερο θα κυκλοφορήσει ο καινούργιος τόμος του Δικαστή. :)

• Like 24

Ο επόμενος τόμος είναι σίγουρη αγορά , must που λένε και στο χωριό μου!! τον περιμένω πως και πως!!Ελπίζω να τον έχουν έτοιμο για το comicdom!

• Like 10

επιτελους ετσακρισσαν μας

• Like 11

Χαίρομαι πολύ που έχουν μπει σε έναν ρυθμό και συνεχίζουν ανελλιπώς να εκδίδουν τον Δικαστή. :P

• Like 8

Πάλι καλά που κάθε Comicdom παίρνουμε στα χέρια μας νέο τόμο του Δικαστή...!Κάτι είναι κι αυτό...!Υπάρχουν και χειρότερα (βλέπε Locke & Key)...! :P

• Like 7

:out:Αυτό είναι το περσινό. 

Edited by saveapenguin
  • Like 4

Έχει όμως πολύ καλή προσφορά -30% για όσους αντιστάθηκαν μέχρι τώρα και δεν το είχαν πάρει. Από ότι είδα, η ίδια προσφορά υπάρχει και στους υπόλοιπους - παλαιότερους τόμους. Στα 7€ νομίζω είναι μία πολύ καλή ευκαιρία.

• Like 12

εξωφυλλο του 3.2

post-12525-0-99702000-1428140401_thumb.jpg

• Like 22

Το περιμένουμε πως και πως...!Και φυσικά το μαύρο χρώμα ταιριάζει τέλεια με τον συγκεκριμένο τόμο...!  :best:

• Like 10

:mafia: Judge Death :mafia:

• Like 10

:mafia: Judge Death :mafia:

Ή αλλιώς, το "χαϊδευτικό" σου. :P

• Like 5

Βγήκε, βγήκε!!!

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

• Like 26

αν μπορει καποιος να μας πει, σε σχεση με την αγγλικη εκδοση σε ποιο τομο ειμαστε κανονικα; γιατι απο τι βλεπω η αγγλικη εκδοση εχει περισοτερες σελιδες

• Like 6

Με χάλασε αρκετά που αυτός ο τόμος βγήκε με γυαλιστερό εξώφυλλο σε σχέση με τα ματ εξώφυλλα όλων των προηγούμενων. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό, αλλά μου χτυπάει λίγο άσχημα.

• Like 10

Το έχει η Λέσχη; Έχει σκοπό να το φέρει η Λέσχη; Αν ναι, θέλω να μου κρατήσετε ένα σπέσιαλ.

• Like 9

Φυσικά και το έχει η λέσχη!  :)

• Like 12

Το θέλω... Μπορεί να περάσω και σήμερα να το πάρω. :thanks:

• Like 9

Είδα κι εγώ τον καινούργιο  τόμο, τον 3.2 για την ακρίβεια Μήπως μικρός έβλεπα πολύ X Files ή ιδέα μου είναι ότι πρόκειται περί συνομωσίας  γιατί πως να εξηγήσω το γυαλιστερό εξώφυλλο και την καινούργια γραμματοσειρά;Δεν ταιριάζει με τους προηγούμενους τόμους και είναι και λίγο οξύμωρο  το γυαλιστερός  και Δικαστής Θάνατος!Όσο σκέφτομαι πόσο Mike McMahon έφαγα στη μούρη για να φτάσω στον Δικαστή Θάνατο, τον γυαλιστερό. . .

• Like 10

Είδα κι εγώ τον καινούργιο  τόμο, τον 3.2 για την ακρίβεια Μήπως μικρός έβλεπα πολύ X Files ή ιδέα μου είναι ότι πρόκειται περί συνομωσίας  γιατί πως να εξηγήσω το γυαλιστερό εξώφυλλο και την καινούργια γραμματοσειρά;Δεν ταιριάζει με τους προηγούμενους τόμους και είναι και λίγο οξύμωρο  το γυαλιστερός  και Δικαστής Θάνατος!Όσο σκέφτομαι πόσο Mike McMahon έφαγα στη μούρη για να φτάσω στον Δικαστή Θάνατο, τον γυαλιστερό. . .

Σε κουβέντα που είχα με τον συμπαθέστατο υπεύθυνο της Σελίνι,μου είπε ότι το εξώφυλλο έγινε γυαλιστερό γιατί είναι ολόκληρο μαύρο και το ματ θα έδειχνε ξεθωριασμένο...!Επίσης μου είπε ότι προσπαθούν να βγάζουν από εδώ και πέρα πιο πολλούς τόμους του Δικαστή μέσα στον χρόνο...!

• Like 17

Ουφ ησύχασα γιατί αυτό το γυαλιστερό δεν μου άρεσε καθόλου!Περισσότεροι τόμοι το χρόνο ;Αυτό σημαίνει ότι θα γίνονται και περισσότερα Comicdon το χρόνο ;

• Like 9

Πολύ ωραίο το 03.2 τομάκι του Δικαστή Ντρέντ...!Όλες οι ιστορίες είχαν έξυπνο σενάριο και ζωντανό σχέδιο,αν και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο με χρώμα...!Με το μόνο που απογοητεύτηκα ήταν ότι περίμενα περισσότερα επεισόδια με τον Judge Death στον τόμο αυτό...!Έμεινα στην γλύκα...! :P

• Like 9

Βλεπω εισαι και εσυ της ιδιας αποψης ότι με χρωμα είναι ποιο καλος.Πολλοι βεβαια ποιο παλιοι αναγνωστες εχουν άλλη αποψη,αλλα ενταξει,αποψεις είναι αυτές.Εγω είμαι υπερ του χρωματος παντος.

• Like 5

Πως ήταν η πρώτη δημοσιευση; Με χρώμα ή χωρίς;

Εάν ήταν ασπρόμαυρες τότε ,έτσι πρέπει να κυκλοφορήσουν. Το να επιχρωματίζεις ένα κόμικ που κυκλοφόρησε αρχικά ασπρόμαυρο είναι σαν να "περνάς" με χρώμα μια ασπρόμαυρη ταινία. Απλά δεν ταιριάζει.

• Like 6