Μετάβαση στο περιεχόμενο

JUDGE DREDD: ΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ωστόσο θεωρώ πιο όμορφη και βολικό την έκδοση των 2 τομών αυτού του μεγέθους παρα το μονότουβλο της Αγγλικής, ενώ παράλληλα έχω την εντύπωση ότι ίσως να είναι και ελαφρώς καλύτερη έκδοση - χαρτί. Κατά τα άλλα, αν τιμή η διάφορα είναι αμελητέα, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι είναι 2 τόμοι που συνήθως προσθέτει στα έξοδα. Αν ακόμη και σε τέτοιες αξιόλογες περιπτώσεις το ερώτημα παραμένει γιατί το Ελληνικό και όχι το ξένο, ε τότε νομίζω ξεπερνάμε κάποια όρια. Τέλος πάντων δεν σε αναγκάζει κανείς, αλλά καλό θα ήταν να στηρίξουμε μία τέτοια αξιόλογη προσπάθεια, νομίζω το αξίζει. Παράλληλα μπορεί να το αντιληφθούν και οι άλλες εταιρείες και να παραδειγματιστούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ δεν ασχολούμε με την προέλευση πλέον, ευτυχώς ή δυστυχώς η τσέπη κάνει κουμάντο πια! Αλλά οι εκδόσεις τις Σελήνης είναι πολύ καλό value for money :spidey_yeah_that: ! Επίσεις δεν έχω δει ποτέ τους αγγλικούς τόμους κάτω απο τα 18 ευρό, οπότε εμένα μου φαίνετε οτι η ελληνική έκδοση είναι καλύτερη απο την αγγλική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν είναι μόνο το χαρτί καλύτερο στην ελληνική έκδοση, αλλά είναι και το μέγεθος μεγαλύτερο. Το σκίτσο αναπνέει και φαίνεται πιο άνετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολλά τα σχόλια οπότε και πολλές οι απαντήσεις.

1. Προφανώς κανείς δεν με αναγκάζει να το αγοράσω, ούτε κι εγώ αναγκάζω κανέναν. Συζήτηση κάνουμε. Εξάλλου ήδη έχω τον αγγλικό τόμο και είμαι πανευτυχής.

2. Όπως πανευτυχής ήμουν και το 2000 όταν κυκλοφόρησαν τα τευχη της Ο2H. Μέχρι τότε προσπαθούσα να ξαναβρώ τον χαμένο Dredd του παρελθόντος σε κάποια τεύχη 2000AD που μου έφερνε κανένας φίλος από Αγγλία, κανένα άλμπουμ που έπαιρνα (μάλλον ακριβά για τα οικονομικά μου) από βιβλιοπωλεία και τυχαία σε κανένα μαγαζι με μεταχειρισμένα (έτσι βρήκα το άλμπουμ με τον Judge Calligula σε πολύ χαμήλη τιμή).Δυστυχώς το ελπιδοφόρο εγχείρημα ξεφούσκωσε μετά από 8 τεύχη.

3.Κι ύστερα ήρθε το internet. Και μπόρεσα επιτέλους να βρώ διάφορα κόμικς που χρόνια ήθελα σε πολύ καλές τιμές.

4. Για να ξαναμπούμε στο θέμα, το αγγλικό είναι σίγουρα φθηνότερο, όχι πολύ -τουλάχιστο για τον πρώτο τόμο- γύρω στα 2 ευρώ.

5. Ωστόσο το θέμα δεν είναι αυτά τα 2 ευρώ. Υποστηρίζω το πρωτότυπο ακριβώς γιατί είναι το πρωτότυπο. Δηλαδή εφόσον έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις το κείμενο στη γλώσσα που γράφτηκε γιατί να προτιμήσεις τη μετάφραση;

6. Επιπλέον μιλάμε για μια συλλεκτική σειρά. Συλλεκτική όχι με την έννοια της οικονομικής υπεραξίας που ίσως να πάρει σε κάποιο απώτερο μέλλον, αλλά λόγω της συγκέντρωσης όλου του υλικού που υπάρχει. Με βάση προηγούμενες εμπειρίες σε πολλές ελληνικές εκδόσεις, είναι πολύ δύσκολο να ολοκληρωθεί η σειρά στα ελληνικά. Το εύχομαι ολόψυχα αλλά, λυπάμαι, δεν το πιστεύω. Μακάρι να διαψευστώ.

7. Το επιχείρημα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

7. Το επιχείρημα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

 

απλά κάποιοι τους αρέσει να διαβάζουν τα κόμικς τους στα ελληνικά, στην μητρική τους γλώσσα κτλ

θες να το αναλύσω περισσότερο;

πχ αν ήμουν Ισπανός θα ήθελα τα κόμικς μου να τα διαβάζω στα ισπανικά, αν ήμουν Ιρλανδός στα Ιρλανδέζικα κτλ :P

 

Με βάση προηγούμενες εμπειρίες σε πολλές ελληνικές εκδόσεις, είναι πολύ δύσκολο να ολοκληρωθεί η σειρά στα ελληνικά. Το εύχομαι ολόψυχα αλλά, λυπάμαι, δεν το πιστεύω. Μακάρι να διαψευστώ.

 

 

γιατι κάποιοι επιμένουν ενω βγαίνει στα ελληνικά να την αγοράζουν στα αγγλικά :P

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

6. Επιπλέον μιλάμε για μια συλλεκτική σειρά. Συλλεκτική όχι με την έννοια της οικονομικής υπεραξίας που ίσως να πάρει σε κάποιο απώτερο μέλλον, αλλά λόγω της συγκέντρωσης όλου του υλικού που υπάρχει. Με βάση προηγούμενες εμπειρίες σε πολλές ελληνικές εκδόσεις, είναι πολύ δύσκολο να ολοκληρωθεί η σειρά στα ελληνικά. Το εύχομαι ολόψυχα αλλά, λυπάμαι, δεν το πιστεύω. Μακάρι να διαψευστώ.

 

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.

 

7. Το επιχείρημα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

 

Όπως είπε εκείνος ο Κλίγκον Στρατηγός στο Star Trek 6: "Δεν μπορείς να καταλάβεις την αξία του Σέξπιρ αν δεν τον έχεις μελετήσει στα κλινγκονιανά". :yahoo:

Δεν ξέρουν όλοι αγγλικά, κλιγκονιανά ή ακόμη και ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

απλά κάποιοι τους αρέσει να διαβάζουν τα κόμικς τους στα ελληνικά, στην μητρική τους γλώσσα κτλ

θες να το αναλύσω περισσότερο;

πχ αν ήμουν Ισπανός θα ήθελα τα κόμικς μου να τα διαβάζω στα ισπανικά, αν ήμουν Ιρλανδός στα Ιρλανδέζικα κτλ :P

 

 

 

OK. Γούστα είναι αυτά. Εγώ πάλι κατά κανόνα προτιμώ να διαβάζω τα κόμικς στη δική τους μητρική γλώσσα - αν μπορώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κοίτα κι εγώ γενικά προτιμώ αν γνωρίζω την γλώσσα ποτ γράφτηκε ένα κείμενο, να το διαβάσω σε αυτήν. Αλλά μόνο όταν μιλάμε για ποίηση ,λογοτεχνία ή τέλος πάντων κάτι που να αξίζει όντως τον κόπο. Τώρα εδώ μιλάμε για κόμικ, πόσο βαθιά νοήματα μπορεί να έχει ή πόσα πολλά λογοπαίγνια θα χάσεις επειδή δεν μεταφράστηκαν σωστά στην ξένη γλώσσα (στην περίπτωσή μας την Ελληνική) ;

 

Για μένα ,για τα περισσότερα κόμικ (όχι όλα) η μετάφραση είναι εξίσου καλή με το προτώτυπο ,οπότε αυτό που μου λες δεν στέκει.

 

Επίσης αυτό που λες ότι η σειρά δεν θα ολοκληρωθεί στα Ελληνικά, προσωπικά δεν με πειράζει. Απλά συνεχίζω εκεί που σταμάτησαν τα Ελληνικά με τους Αγγλικούς τόμους. Στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει ακριβώς ένα προς δύο αντιστοιχία ανάμεσα στα Αγγλικά και τα Ελληνικά οπότε δεν είναι ότι δεν θα μπορώ να συνεχίσω μετά.

 

Εγώ το ξαναλέω η συγκεκριμένη σειρά είναι τρομερή για τα Ελληνικά δεδομένα, μακάρι να πάει πολύ καλά και ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάποια στιγμή και τους τόμους που αρχίζει και γίνει έγχρωμος ο Dredd.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

στην τελικη, στηριζουμε την ελληνικη προσπάθεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:yes:, o 02.1 τα έσπαγε! Η ιστορία ήταν καταπληκτική και κάποιες στιγμές ήταν όλα τα λεφτά! :giati: Παρ'όλο που αρκετά κεφάλαια ήταν ημι-αυτόνομα, δεν με πείραξε γιατί υπήρχε μια σύνδεση μεταξύ τους (όχι όπως τον 01.1 που ήταν ξέμπαρκες ιστορίες).

 

Ένας από τους λόγους που το πήρα ήταν και το σχέδιο του Bolland. Δεν θεωρείται χωρίς λόγο από τους κορυφαίους. Συνήθισα και το σχέδιο του McMahon, το οποίο ήταν δυναμικό και με πολλές γραμμές.

 

Αγαπημένα κεφάλαια όσα είχαν τον Τουίκ (1η εμφάνιση και origin) και κάποια άλλα.

 

Αυτό που μου άρεσε είναι η ελευθερία που υπάρχει στον κόσμο του Ντρεντ. Μπορείς να δεις από δεινούσαυρους μέχρι μεταλλαγμένες συμμορίες και θα νιώθεις πως βγαίνει νόημα. :P Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν οι από μηχανής θεός λύσεις που έβρισκε ο Ντρεντ.

 

Και η έκδοση είναι απίθανη! Είναι κρίμα να προτιμώνται οι ξένες εκδόσεις, όταν οι ελληνικές είναι αντάξιες, αν όχι καλύτερες από τις ξένες. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΕΥΓΕ στη SΕΛΙΝΙ για τη μεταφορά της σειράς αυτής, λογικά θα βρει το κοινό που της αξίζει παρά τους ζόρικους καιρούς. Δυστυχώς το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό στα Αγγλικά, αλλά έχω φίλους Ελλάδα που δεν το έχουν ξεκινήσει και που θα γουστάρουν πολύ να το ξεκινήσουν. Και η τιμή λογικότατη.

 

Ό,τι καλύτερο στους εκδότες, και καλή απόλαυση σε όσους το ξεκινάνε τώρα. Θα κολλήσετε άσχημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κανα νεοτερο για το ποτε θα βγει ο καινουργιος τομος?Εχει καθυστερησει η ειναι ιδεα μου?Ουτε ειχαμε καμια ανακοινωση για το Requiem.Παντως οσον αφορα το ολο θεμα Ελληνκη vs Αγγλικη εκδοση και γω προτιμω σχεδον παντα να διαβαζω το πρωτοτυπο κειμενο.Επισης η Αγγλικη γλωσσα μπορει να πει κατι πιο συντομα πολλες φορες φορες σε σχεση με την Ελληνικη και εφοσον ο χωρος ειναι περιορισμενος στα μπαλονακια και κομμενος ραμμενος για την Αγγλικη πολλες φορες χανεις κατι.Βεβαια υπαρχει και το θεμα της τιμης καθως σχεδον παντα η πρωτοτυπη εκοση ειναι πολυ πιο φτηνη απο την Ελληνικη(παραδειγματα δεν χρειαζονται ολοι ξερουν οτι μπορει να ειναι και μισοτιμης καμια φορα).Για μενα η σειρα της Σελινι ειναι εξαιρεση και αμα εξαιρεσουμε τον αριθμο των σελιδων την βρισκω καλυτερη και σε μεγεθος και σε ποιοτητα.Οντως το σχεδιο μιας και ειναι αρκετα πυκνο επωφελειται απο το καπως μεγαλυτερο φορματ της Ελληνικης εκδοσης.Οσον αφορα την διαφορα στη τιμη δεν το κανω λογο για 2-3 ευρω.Το μονο μειον ειναι οτι δεν εκδιδεται 1 case file ανα τομο με διπλασια τιμη,για αυτο και ελπιζω αν τυχον ποτε σταματησει αυτη η εκσδοση να μην μας αφησει με μισο τομο,τουλαχιστον να το κλεισει και συνεχιζουμε μετα οπως σωστα ειπε ο zade απο την Αγγλικη.Μακαρι να τα εκδοσει ολα και να αρχισει και τα restricted files k judge anderson files και μετα ξυπνησα βεβαια.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πιάσαμε μεγάλο θέμα με τις μεταφράσεις φίλε jimtsel (το οποίο έθιξε κι ο tik πριν). Εγώ συνήθως στηρίζω τις μεταφράσεις στα Ελληνικά (και απ' αυτά που βλέπω για την συγκεκριμένη, και τη συγκεκριμένη) για τους εξής 2 λόγους:

 

α) Κατά κανόνα, οι ελληνικές μεταφράσεις συνοδεύονται (τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον, και με βάση όσα ξέρω προσωπικά) από καλύτερης ποιότητας και μεγαλύτερα σε μέγεθος τομάκια. Το οποίο είναι τρελλό θετικό στοιχείο, ειδικά σε ένα μέσο όπως τα κόμικ. Ειδικά στα μάνγκα, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Να φανταστείς δεν αγοράζω το αγγλικό Death Note για να το πάρω στα Ελληνικά όταν κατέβω, κι αυτό γιατί η Ελληνική έκδοση μου άρεσε περισσότερο σαν εμφάνιση και ποιότητα.

 

β) Συμφωνώ ότι κάποιες φορές μπορεί να χάσεις κάτι στη μετάβαση, αλλά από την άλλη υπάρχει κάτι πιό άμεσο όταν διαβάζεις κείμενο σωστά μεταφρασμένο στη γλώσσα σου. Τώρα θα μου πεις, ανάλογα το επίπεδο της γνώσης, και κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι Έλληνες από μια ηλικία και κάτω έχουν πολύ καλή ικανότητα ανάγνωσης Αγγλικών. Αλλά και πάλι.

 

Προσοχή: δε στηρίζω το άμυαλα πατριωτικό shopping. Υποστηρίζω τις ελληνικές προσπάθειες μόνο όταν προσφέρουν το κάτι παραπάνω. Αν παρατηρήσεις, το πρώτο σημείο που τονίζω είναι ότι η Ελληνική έκδοση είναι συνήθως και ποιοτικά ανώτερη. Αυτό για μένα δείχνει ότι οι εταιρίες στην Ελλάδα έχουν πιάσει το νόημα και κάνουν σωστά βήματα. Για ποιό λόγο άλλωστε να δώσεις παραπάνω λεφτά για το ίδιο φτηνό και μικρό χαρτί; Χίλιες φορές στα Αγγλικά σε τέτοια περίπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, άκουγα για χρόνια από αναγνώστες του Αγοριού (το οποίο δεν το πρόλαβα, μονάχα τη β' περίοδο του Τρουένο πρόλαβα στα τελειώματά της) πως είναι επικός ο δικαστής, τα σπάει, σπέρνει κλπ. Ε, έπεσε πριν κάτι μήνες ένα Αγόρι με μια τζαμάτη ιστορία με κάτι πελώρια ανθρωποφάγα φυτά και έναν τρελό οικολόγο προφήτη και λέω, ώπα! Έτσι, στο παζάρι των Τζέμμα έκανα triple kill και ξεκίνησα να τα διαβάζω...

 

Τόμος 01.1 Πως ξεκίνησαν όλα! Goddammit η πρώτη ιστοριούλα του θρυλικού δικαστή! Επίσης :respect: στην ιστορία με τους λαθρέμπορους κόμικ σε μικροταινίες, και συγκεκριμένα του 2000 AD! :lmao: Μέσα σε όλα, ένα τρελό ρομπότ ονόματι Call-Me-Kenneth κηρύσσει τον πόλεμο των μηχανών εναντίον των ανθρώπων ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ!!! ΞΕΣΠΑΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΡΟΜΠΟΤ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ KENNETH ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΥ ΧΙΤΛΕΡ (του οποίου δηλώνει φαν :P ) :giati: 8.5/10 γιατί από τις μικρές κάποιες ήταν πολύ πρωτόλειες και η μετάφραση είχε κάτι θεματάκια, χωρίς ευτυχώς να χτυπάει στο μάτι. Πολύ άτιμο το cliffhanger με τον "θάνατο" του Ντρεντ!

 

Τόμος 01.2 Και ενώ είχε ηρεμήσει ο Ντρεντ, ο οποίος τελικά ζει, σκάει μύτη δυσμενής μετάθεση: 6 μήνες στην αποικία Λούνα 1 στο Φεγγάρι! ΤΙΡΙΝΙ!!! Μπαίνει μες στο σκάφος και ο ρομποτικός βοηθός του Γουόλτερ (τον οποίο κονόμησε από τον πόλεμο με τα ρομπότ, κατά τον οποίο έμενε πιστός στους ανθρώπους και έκτοτε συνδέονται και συναισθηματικά :P ) και, δεδομένου πως η κατάσταση στο Φεγγάρι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ, ο Ντρεντ σε κάθε μα κάθε ιστορία παλεύει πραγματικά να επιβιώσει της εμπειρίας! Σχεδόν τα πάντα στη Λούνα 1 ανήκουν σε έναν τρελό εξερευνητή, τον Moonie, που έχει αποσυρθεί από τα εγκόσμια και το παίζει ο μεγάλος άρχων! Και μέσα σε όλα, ένα τρελό αυτοκίνητο ονόματι Elvis :lol: πατάει τους πάντες και σκοτώνει τα πάντα στο πέρασμά του, με ταμπεραμέντο 12χρονου αγοριού! Πολύ :cool: επίσης οι bonus ιστορίες με τον Γουόλτερ και η ιστορία The First Dredd, η οποία θα έμπαινε ως η πρώτη ιστορία του Dredd στο 2000 AD αλλά κόπηκε. 8.9/10

 

Τόμος 02.1 Καταραμένη Γη. Τι είν΄τούτο; Εκεί θα χτίσω το εξοχικό μου. :holidays: Αχέμ. Καταραμένη Γη είναι σχεδόν όλες οι ΗΠΑ και συγκεκριμένα το κομμάτι ανάμεσα από τη Μεγάπολη Ένα που καταλαμβάνει όλη την ανατολική ακτή των ΗΠΑ και τη Μεγάπολη Δύο που καταλαμβάνει όλη τη δυτική. Κατάλοιπο των πυρηνικών πολέμων και γεμάτο από μεταλλαγμένους, αλλόφρονες, τέρατα και τα απομεινάρια της ρομποτικής στρατιάς του τελευταίου προέδρου των ΗΠΑ, ο οποίος και τα προκάλεσε όλα αυτά, με αποτέλεσμα οι δικαστές να τον καθαιρέσουν και να αναλάβουν αυτοί την εξουσία στις ΗΠΑ, αλλά μέσω της πιο αιματηρής μάχης, της μάχης του Αρμαγεδδώνα όπου πολέμησαν τα ασταμάτητα ρομπότ του προέδρου. Τα νικήσαν αφού χάθηκαν 100.000 δικαστές και οπλίτες. Όχι όμως όλα...ΠΟΡΩΣΗ ΡΕ! ΠΟΡΩΣΗ!!!!! :div:

 

10/10! :giati: Ανυπομονώ για τον 02.2 γιατί στο τέλος γράφει ότι ο δικαστής κάνει λάθος που νομίζει πως επιστρέφοντας στη Μεγάπολη 1 δε θα τον περιμένει τίποτα χειρότερο από την Καταραμένη Γη και αναφέρει κάποιον ΔΙΚΑΣΤΗ ΚΑΛΙΓΟΥΛΑ!!! :giati:Μονάχα κρίμα που δεν περιέχονται 2 ιστοριούλες σε σχέση με το Fast Food, πρέπει να'ναι επικές. :P

 

 

 

Must.Buy.Them! Nuff said!!!!!!!ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΕΙΡΑ!!!!!!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επιτέλους ξύπνησες και εσύ πολίτη, ευτυχώς πριν είναι πολυ αργά για σένα. Τώρα τουλάχιστον κατάλαβες γιατι λατρευουμε τον Δικαστή, γιατι με προσκηνάμε όλοι σας.

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στο μπλογκ της η Σεληνη ανεφερε οτι ο καινουργιος τομος του δικαστη θα κυκλοφορησει τελη Αυγουστου και οχι τον Ιουλιο οπως ειχε ανακοινωθει αρχικα.Ελπιζω κατι να γινει με την συχνοτητα κυκλοφοριας της σειρας γιατι δεν βγαινουν ουτε καν 4 τομοι σε ενα χρονο αλλα τρεις.Δηλ εναμιση case file......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Θα ήθελα φυσικά να είναι πιο συχνή και πιο σταθερή η κυκλοφορία της σειράς, πλην όμως χαίρομαι που σε αυτή την δύσκολη περίοδο συνεχίζει έστω και με μικρή καθυστέρηση ενός μήνα η εκδοτική να μας φέρνει νέο τόμο. Αν την στηρίξουμε και αποκτήσει μια μόνιμη και φανατισή βάση αγοραστών - αναγνωστών, έχουν πει ότι θα στρώσει η περιοδικότητα της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν πειράζει ας είναι. Μάγκα μου χ3στηκα πάνω μου όταν άργησαν να ανακοινώσουν τον επόμενο τόμο ,μιας και είναι η πρώτη ελληνική έκδοση που υποστηρίζω με όλη μου την ψυχή και την τσέπη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μπα εγω να πω την αληθεια αμα συνεχισει ετσι με βλεπω απο καποιο volume και επειτα να αρχισω την Αγγλικη εκδοση.Σορυ αλλα μεσα σε ενα χρονο 1,5 case ειναι πολυ λιγο,αμα καλυτερευσει η συχνοτητα κυκλοφοριας τοτε οκ αλλα χλωμο το βλεπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν στην Έκθεση βιβλίου στο Φλοίσβο είχα μία μικρή σύντομη συζήτηση με έναν εκ των υποθέτω αρμοδίων. Το 4ο τομάκι είναι ουσιαστικά έτοιμο, απλά δεν είχε νόημα να το τρέξουν σε μία σχετικά νεκρή περίοδο όχι τόσο από αναγνώστες όσο από την αγορά (καταστήματα κλπ). Οπότε θεώρησαν καλύτερα να το βγάλουν τέλος Αυγούστου που επανέρχεται σταδιακά η αγορά στους κανονικούς ρυθμούς της. Τότε περίπου αναμένεται και το άλλο τομάκι του Key Locke πως το λένε, το οποίο είναι και αυτό στα τελειώματα, απλά μένει νομίζω και αν κατάλαβα καλά να αποφασιστεί τελικό το εξώφυλλο πως θα είναι λόγω του γενικότερου αυξημένου κόστους (ίσως σκληρόδετο; σκληρό χαρτόνι μου είπε νομίζω οπότε τί άλλο). Πάντως οι προδιαγραφές του Δικαστή είναι να σταθεροποιηθεί αρχικά στα 4 τομάκια τον χρόνο (τρίμηνο), κάτι που δεν φαντάζει δύσκολο αλλά ούτε και εκτός οικονομικής πραγματικότητας για όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές. Ίσως αν πήγαιναν καλά τα πράγματα, να υπήρχε η δυνατότητα να το επέκτηναν έστω στα 6 ανά χρόνο (δίμηνο) κάτι που θα ήταν κατά την γνώμη μου σε πρώτη φάση ακόμη πιο ιδανικό και εφικτό από όλες τις πλευρές.

 

Bλέπω ότι εμείς είμαστε ουσιαστικά στο case file #2 και στο εξωτερικό έχουν φτάσει στο #19

ήτοι 19 - 2 = 17 / 2 = 34 / 4 μας κάνει 8,5 χρόνια.

Δεν ξέρω στο εξωτερικό πόσο γρήγορα κυκλοφόρησαν αυτά τα 19 case files αλλά εγώ μπορώ να κάνω υπομονή 8,5 χρόνια αν είναι σταθερή και εγγυημένη κυκλοφορία, από το να παρθεί ένα ρίσκο το οποίο να οδηγήσει σε μερικούς σύντομους τόμους αλλά κατάρρευση της συνολικής συλλογής. Χωρίς να είναι απολύτως συγκρίσιμα, εδώ το Μικυ Μυστήριο λέγαμε όταν ξεκινούσε ότι με διμηνιαία κυκλοφορία θα πάρει 4,5 χρόνια περίπου και γιατί δεν το κάνουν πιο συχνό και πότε θα το τελειώσουμε αμάν και ορίστε μάνι - μάνι τελειώνει φέτος.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  100
  • Reputation:   206
  • Achievement Points:  100
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

σημερα αγορασα κ το 2.1!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

H αλήθεια είναι ότι και εγώ στο 1 έμεινα :wall: ..Δεν ξέρω κάτι με κάνει να διστάζω να το πάρω..αλλά είμαι σιγουρος ότι όταν τα αγοράσω και το διαβάσω θα ξαναποροθώ! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε μόνο το 01.1 και έχεις το σήμα του δικαστή;;;

 

Παρέδωσέ το ΤΩΡΑ! :ego: Ο νόμος δε συγχωρεί. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χαχα :lol:

 

Εχω ασχοληθεί και άλλο βρε!Είχα κατεβάσει κάτι αν θυμάμαι καλά και φυσικά είδα την ταινία με τον Σταλόνε!

 

που ήταν αηδία :P

 

 

EDIT:

Παρέδωσέ το ΤΩΡΑ! :ego:Ο νόμος δε συγχωρεί. :P

Ποτέ! :ego:

Επεξεργασία από Θλιμμενος Μπουφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε τότε δυο επιλογές σου μένουν:

 

α) Δεν το βγάζεις και δεν αγοράζεις το επόμενο και το επόμενο και το επ

judge-dread-demotivational-poster-1251494477.jpg

 

β) Δεν το βγάζεις, τσεκάρεις το 01.2, ξανακολλάς, διαβάζεις το αριστουργηματικό 02.1 και...

judge-dredd.jpg

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:D I will wear it with pride! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εχουμε κανα νεοτερο με αυτη την εκδοση η παει και αυτη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχουμε κανα νεοτερο με αυτη την εκδοση η παει και αυτη?

 

Ρώτησα τον κύριο στο περίπτερο της SELINI στην έκθεση βιβλίου στο Ζάππειο και μου είπε ότι θα είναι έτοιμο τον Οκτώβριο...!

 

Επίσης μου είπε ότι κατά τα Χριστούγεννα θα βγει και το Locke & Key...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έλα βρε jimtsel, τσάμπα η χαρά μου... κάτσε να πάμε μία βόλτα από τα blogs τους να δούμε νέα ή θα φάνε βρίσιμο; Υποτίθεται ότι ήταν έτοιμο και περίμεναν να τελειώσουν οι διακοπές... εκτός αν οι δικές τους συνεχίζονται ακόμη.

 

Ωπ, με πρόλαβε ο Indian ως γνήσιος ιχνηλάτης ειδήσεων. Ωραία, ας πούμε ότι δεν είναι μακριά ο Οκτώβριος, τώρα εννούν αρχές :mafia: ή τέλη :trixes: του μήνα, οι ίδιοι ξέρουν (αν ξέρουν). Υπομονή λοιπόν, μόνο αυτή μας έχει μείνει πια. Υπομονή για τα μέτρα, υπομονή για τον δικαστή, υπομονή οι παντρεμένοι, υπομονή όσοι έχουν παιδιά, υπομονή μέχρι το αναπόφευκτο, υπομονή... αν πληρωνόμασταν για τα αποθέματα υπομονής που έχουμε, θα ήμασταν ζάμπλουτοι και θα τυπώναμε μόνοι μας τα κόμικς που θέλαμε να διαβάσουμε.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σε λιγο θα αρχισουμε να παιζουμε στοιχηματα σχετικα με την κυκλοφορια αυτης της σειρας.Μακαρι να βγει τον Οκτωβριο αλλα οπως και να χει για μενα αυτος θα ειναι μαλλον ο τελευταιος τομος...

Το requiem ειπαν οτι θα κυκλοφορησει παντως κοντα τον Απριλιο στο comicdom con.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.