Μετάβαση στο περιεχόμενο

PREACHER [ GARTH ENNIS - STEVE DILLON ]


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τελειωσα και το 3ο book!!!! πρεπει να παρω και τα επομενα.. πφφφφφφφ :lefta:

 

 

(οτι τα σπαει το εχω γραψει, μην γραφω παλι τα ιδια :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ διάβασα τον 1ο τόμο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Διαβάζω τα πολύ θετικά σχόλια που έχουν γραφτεί, και ξέρω ότι θα με περάσετε για ιερόσυλο και θα με αφορίσετε που δεν με βρίσκετε εξίσου σύμφωνο, αλλά δυστυχώς μου άρεσε ως έναν βαθμό. Δε λέω, είχε την πρωτοτυπία του και κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες σκηνές, αλλά ειδικά η πρώτη ιστορία με κούρασε αρκετά και δεν μου έδινε την όρεξη να την διαβάσω μονορούφι - ομολογώ μάλιστα ότι μέχρι να την ολοκληρώσω, τελείωσα 3-4 άλλα κόμικς που μου έπεφταν καλύτερα στο μάτι :) Η δεύτερη ιστορία πάντως είχε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον, και σε αυτή μπορώ να πω ότι δεν ένοιωσα ανάλογες στιγμές δυσφορίας, οπότε δεν μεσολάβησαν άλλα κόμικς. Θα διάβαζα ευχαρίστως τη συνέχεια αν είχα τους υπόλοιπους τόμους, αλλά αφού δεν τους έχω θα προτιμήσω να επενδύσω σε άλλες σειρές.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν διάβασες τον τόμο με τα τεύχη 1-7 είναι πραγματικά απογοητευτικά. Πολύ κακογραμμένα και δύσκολα στην κατανόηση. Από το 8 ξυπνάει και έχει ενδιαφέρον. Αν διάβασες το Hardcover με τα τεύχη 1-12 θα κατάλαβες την αλλαγή στο 8ο.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει ξεθυμάνει στο μυαλό μου το κόμικ. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο Garth Ennis λέει ένα αντίο στο Steve Dillon:

 

I drank with Steve Dillon from Dublin to Belfast, from London to Glasgow, from San Francisco to New York City. I have not one single complaint. Cheers, mate.

 

Ήθελα να το συναντούσα σε κάποιο Φεστιβαλ, να τον άκουγα να μιλάει για το κόμικ τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επιτέλους μπορώ να λέω ότι διάβασα κι εγώ το Preacher. χοχο Θέλω γενικά να διαβάζω τα κόμικς που θεωρούνται σημαντικά, αλλά άμα είναι 66 τεύχη είναι λίγο απωθητικά. Γι'αυτό και το διάβαζα κούτσα κούτσα από πέρυσι το καλοκαίρι. Γενικά το βρήκα καλό κόμικ. Αλλά από την άλλη χαίρομαι που το διάβασα στο τάμπλετ και δεν αγόρασα τίποτα. Πολύ δύσκολα θα το ξαναδιάβαζα και μερικά τεύχη δύσκολα τα διάβασα και την πρώτη φορά. Κυρίως το τελείωσα για να το τελειώσω και για να δω που το πάει. Έχει πολύ δυνατό ξεκίνημα και πολύ δυνατούς χαρακτήρες και έχει αρκετό ενδιαφέρον για τα 20 πρώτα τεύχη. Μετά μου φάνηκε ότι άρχισε να επαναλαμβάνεται, και ειδικά μετά το αεροπλανοατύχημα να μην είμαι σίγουρος τι προσπαθούν ακριβώς να κάνουν οι δημιουργοί. (Δεν το λέω για κακό. Όντως δεν είμαι σίγουρος τι ρόλο έπαιζε όλο αυτό το κομμάτι). Είχε κάποιες συγκεκριμένες ιδέες (you and me against the world (κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα γιατί δεν περίμενα ο Ennis να είναι ρομαντική ψυχή), αντρίλα, ακραία αστεία περί βιας και σεξ) που τις βρήκα πολύ ωραίες αλλά δεν τραβάνε σε τόσα τεύχη χωρίς κάτι διαφορετικό. Ίσως θα ήταν πολύ καλύτερα να το διαβάζεις μηνιαία και να περιμένεις να βγει το επόμενο. Αυτή την αίσθηση μου έδωσε. Ότι από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε έχασε την χάρη του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τόσο καιρό που είχα πάρει τα 6 hc και δεν το διάβαζα.... μεγααααλη βλακεία!!!

 

Πραγματικά από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει. Αγγίζει πολλά θέματα, με πολλά συμφωνώ με άλλα λιγότερο. Πραγματικά συγκινητικό, μέσα από την καφρίλα βγάζει πολύ καρδιά και πολύ συναίσθημα.

Ο Dillon είναι αγαπημένος δημιουργός. Εδώ δεν κάνει παπάδες, τα καρέ του μερικές φορές είναι λίγο "άδεια", αλλά τα πρόσωπα που φτιάχνει είναι απίστευτα εκφραστικά.

 

Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να πω είναι ότι ίσως τράβηξε λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Με καμια δεκαριά λιγότερα τεύχη θα ήταν πιο σφιχτοδεμένη η πλοκή.

Από την άλλη, έτσι δίνεται περισσότερη βάση στην ανάπτυξη των χαρακτήρων και στο δέσιμο του αναγνώστη με αυτούς.

 

9,5/10 από εμένα, δεν νομίζω να έχω ξαναβάλει υψηλότερη βαθμολογία στο φορουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 28/5/2013 στο 8:49 ΠΜ, zade είπε:

Γιατί είναι δυνατόν να είναι deluxe και να είναι trade ; Αλλά θα μου πεις, πάντα έτσι κάνει η DC. Τα βγάζει πρώτα σε HC -κακής  συνήθως ποιότητας- και ύστερα από κάνα δυό χρόνια τα ξαναβγαζει σε trade με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο και στη μισή τιμή. Με κάτι τέτοια έχει αποκτήσει την φήμη της χειρότερη εταιρίας για να αγοράσεις συγκεντρωτική έκδοση.

Πως αλλάζουν οι καιροί... Δείτε εδώ τι έφτιαξαν!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

16 Μαιου εγραψα για το "The Boys" που τελειωσα τοτε και τωρα ουτε δεκα μερες μετα τελειωσα και το "Preacher" . Οπως ειναι προφανες μου αρεσε πολυ πολυ πολυ και για αυτο το προχωρησα γρηγορα! Εξαιρετικο σε ολα τα επιπεδα με αφησε ικανοποιημενο!

 

Ισως καποια στιγμη δωσω μια ευκαιρια και στη τηλεοπτικη σειρα (αν βρεθει χρονος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για μένα είναι έπος, ίσως η καλύτερη σειρά κόμικς που έχω διαβάσει. Κατέβηκε με τη μία, και όσο την διάβαζα, σταμάτησα ότι άλλο διάβαζα παράλληλα εκείνη την περίοδο. Έχει δωθεί τρελή βάση στο να χτίστουν ενδιαφέροντες χαρακτήρες, που ενώ σαν concept είναι τραβηγμένοι από τα μαλλιά, ο τρόπος που γράφτηκαν τους κάνει όλους συμπαθεις. Ίσως έργο ζωής για τους δημιουργούς, έχουν δώσει  την ψυχή τους και αυτό φαίνεται. Δεν τα λέω όλα αυτά επειδή είναι "αιρετικό" και "ακραίο", συνήθως τέτοια έργα απλά προσπαθούν να σοκάρουν και μέχρι εκεί. Εδώ το σοκ, η ακραία χρήση της βίας, το υπερβολικά καμμένο χιούμορ, η επίθεση στη θρησκεία κλπ. δουλεύουν προς όφελος της ιστορίας. Θα μπορούσα να το τραβήξω πολύ παραπάνω αλλά δε θα είχε νόημα. Απλά άψογο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.