Jump to content

Recommended Posts

99.jpg

Όλα ξεκίνησαν το 1911, όταν ο Edgar Rice Burroughs (βλ.Ταρζάν) ξεκίνησε να γράφει μια ιστορία για έναν νεαρό ονόματι John Carter, που βρίσκεται ξαφνικά από τη Βιρτζίνια στον Άρη και προσπαθεί να σώσει τον πλανήτη και την όμορφη πριγκίπισσά του, Dejah Thoris. Εκεί, θα βρεθεί αντιμέτωπος με μυθικά πλάσματα, τέρατα και αφιλόξενους εξωγήινους. Όσον αφορά τα κόμικς, έκανε ένα πέρασμα από διάφορες εφημερίδες ως στριπ, τη Dell, τη DC, τη Marvel & τη Dark Horse, ενώ η εν λόγω ταινία θα συνοδεύεται από 4τευχο prequeliκό κόμικ που θα εξιστορεί τα γεγονότα 50 χρόνια πριν την ταινία, σε σχέδιο του :cool: Luke Ross:

post-556-13112098840784_thumb.jpg post-556-13112106062303_thumb.jpg

Η ταινία θα βγει στις αίθουσες στις 9 Μαρτίου, ενώ ο Taylor Kitsch (o Gambit :D ) υποδύεται τον John και η :wow:Lynn Collins (Silver Fox πάλι από Wolverine :D ) την Deja. For the record, το 2009 είχε προηγηθεί μια low-budget ταινιούλα που κυκλοφόρησε απευθείας σε dvd.

post-556-13112098758208_thumb.jpg post-556-13112098791488_thumb.jpg

Πηγή: SHH

John Carter (2012)

1. PG-13
  2. 2 hours 12 minutes
  3. Movie

Details

1. Rating
    6.6/246K
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 9, 2012
  5. Country
      • United States
  6. Language
  7. Genres

Cast

• John Carter
    • Dejah Thoris
    • Sola
    • Tars Tarkas
    • Tal Hajus
    • Matai Shang
    • Tardos Mors

John Carter, a Civil War veteran, who in 1868 was trying to live a normal life, is "asked" by the Army to join, but he refuses so he is locked up. He escapes, and is pursued. Eventually they run into some Indians, and there's a gunfight. Carter seeks refuge in a cave. While there, he encounters someone who is holding some kind of medallion. When Carter touches it, he finds himself in a place where he can leap incredible heights, among other things. He later encounters beings he has never seen before. He meets a woman who helps him to discover that he is on Mars, and he learns there's some kind of unrest going on. written by rcs0411@yahoo.com from IMDb
  1. USD 250M budget
  2. USD 284M gross
  3. 2 awards
  4. 8 nominations
Updated

• Like 10

post-10513-0-30145000-1322771606_thumb.jpg

• Like 5

post-10513-0-17903400-1322927283_thumb.jpg

post-10513-0-50492000-1322927305_thumb.jpg

post-10513-0-85329700-1322927331_thumb.jpg

• Like 5

post-556-0-64649000-1323957368_thumb.jpg

• Like 6

• Like 5

post-10513-0-18665800-1330120123_thumb.jpg
  • Like 4

Κατι μου λεει οτι αυτη η ταινια θα παει απατη.Δεν νομιζω οτι υπαρχει κοινο να την στηριξει και εχει κοστισει ενα καρο λεφτα,οι ενηλικες δεν νομιζω να πανε να τη δουνε γιατι μοιαζει καπως χαζη,οποτε μενουν μονο οι πιτσιρικαδες.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια και να σπασει ταμεια ποτε δε ξερεις.

• Like 5

Πάντως ο Χρήστος Μήτσης του Αθηνοράματος λέει και ξαναλέει και ξαναλέει πως αυτή η ταινία είναι η πρώτη live-action ταινία της Pixar. Δεν νομιζω πως το οτι είναι Ντίσνευ και τη σκηνοθετεί ο Άντριου Στάντον παει να πει πως είναι μια ταινία ''Της Πιξάρ''. Και ο Μπραντ Μερντ έκανε το Mission Impossible 4. Δεν είπε κανένας οτι ήταν της Πιξάρ.

Αν κανω λάθος διορθώστε με, αλλά βρήκα πολύ άτοπο και λανθασμένο το σχόλιο του αρθροράφου.

• Like 7

Πολύ τίμια ταινία, μου άρεσε και βλέπεται άνετα.

Σε κάποια φάση μου θύμισε και star wars (ιερόσυλος χαχα :P)

ακολουθεί σχόλιο καμένου με το fringe:

ΕΧΕΙ ΚΑΙ OBSERVERS :awesome:

• Like 7

Διασκεδαστικότατη. Τα γραφικά είναι εξαιρετικά. Πάνω απ'όλα όμως δηλώνω απίστευτα εντυπωσιασμένος από το πάντρεμα cgi και live action. Είναι εξαιρετικότατο. Οι ηθοποιοί κοιτάνε και φέρονται ακριβώς σα να είναι απέναντί τους οι "cgi χαρακτήρες".

Αγνό fun (δείτε την με κανένα πιτσιρίκι).

Και πάνω απ'όλα δείτε την σε υψηλότατη ανάλυση. Το αξίζει πλήρως

:cheers5:

• Like 8

Χορταστική!!!!! Ξετρελάθηκα και με το εχμμμμ.... σκύλο (τρόπος του λέγειν) που έτρεχε πιο γρήγορα κι απ'τη σκιά του!!!

• Like 8

Ωραίο ταινιάκι για να περάσεις την ώρα σου, δουλεμένο και ρεαλιστικό CGI, η ατμόσφαιρα μου θύμισε μείγμα steampunk, sci-fi (και πιο συγκεκριμένα Star Wars) και Ρωμαϊκή Εποχή. Ένας :cool: αχταρμάς δηλαδή.

Ο πρωταγωνιστής καλά έπαιξε, αλλά είχε κάτι πάνω του που δεν μου άρεσε. Δεν είμαι σίγουρος. Ο Dafoe τα έσπαγε στον ρόλο του.

Είχε πολλή δράση και τζέρτζελο, ενώ όταν

παντρεύτηκαν

νόμιζα ότι ήταν το τέλος και ότι ήρθε ακόμα απότομα.

Εν κατακλείδι, πέρασα ευχάριστα βλέποντας μια φουλ action ταινία με όμορφα CGI. :best: Δεν καταλαβαίνω γιατί άρεσε τόσο λίγο. Ελπίζω σε sequel, γιατί στην αρχή το story ήταν κάπως μπερδεμένο, προσπαθώντας να εισάγουν διάφορα βασίλεια και φυλές από τον Άρη, αλλά στο sequel δεν θα έχουν αυτό το θέμα γιατί έγινε ήδη στο 1. :beer:

• Like 7

η ταινια ηταν φρικτη...εμεις ειχαμε σκυλοβαρεθει οταν την ειχαμε δει στο σινεμα...

ειμασταν εξι...

Απο τη μεση της ταινιας και μετα:

οι δυο κοιμουνταν κανονικοτατα :wall:

οι δυο ειχαν ψιλοκοιμηθει-εριχναν κανα βλεφαρο που και που(ημουν και εγω σ'αυτους αν και την ειδα την ταινια σε γενικες γραμμες-με μονολεπτες παυσεις για υπνο... :yahoo: ) :wall:

και οι τελευταιοι δυο την εβλεπαν εκ των οποιων ο ενας με σκουντουσε ολη την ωρα και μου ελεγε: <<τελικα μ@λ@κια εκανα που σας ειπα να ερθουμε>> και ο εκτος την εβλεπε κανονικα και στο τελος ειπε πως βλεποταν αλλα δν ηταν και ταινιαρα... :wall:

οποτε σε μενα και σε οσους ηταν μαζι μου, δν μας αρεσε καθολου...

βασικα απο οτι θυμαμαι , το πρωτο μισο ηταν βαρετο και το δευτερο ειχε πιο πολυ περιπετεια αλλα ηταν σε γενικες γραμμες αδιαφορο...

το μονο που μας ειχε αρεσει ηταν η ιστορια του σημερα στην αρχη και στο τελος της ταινιας με τον τυπο που παλια επαιζε στα spy kids... :spidey_yeah_that:

Της βαζω ενα 4/10 και πολυ βαζω...το τρειλερ ηταν 15 φορες καλυτερο της ταινιας...

• Like 4

..το τρειλερ ηταν 15 φορες καλυτερο της ταινιας...

και 84 φορές συντομότερο :lol:

• Like 5

Ο τίτλος της ταινίας είναι λάθος στο thread. Ο τίτλος είναι σκέτο John Carter.

Edited by DJO
Done B)
  • Like 3

Αν και διαβάζω ότι δεν ενθουσίασε πολύ κόσμο αυτή η ταινία, εμένα με κέρδισε. Μου άρεσε και η ιστορία, και η σκηνοθεσία, και τα εφέ, και το φινάλε... Δεν βαρέθηκα σε κανένα σημείο και σίγουρα θα την πρότεινα σε άλλους να τη δουν. Μου θύμισε κάτι από Άβαταρ και Stargate, ταινίες που επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ.

:cheers2:

• Like 6

Βασικά και εμένα μου άρεσε. Λίγα θεματάκια στον ρυθμό τα είχε, αλλά ήταν διασκεδαστική. Το ότι δεν έπιασε στο box office έχει να κάνει κυρίως στην λάθος προώθηση της πιστεύω.

• Like 7

Αυτά είναι πολύ καλά νέα. Η ταινία μου άρεσε πολύ, αν και δυστυχώς υποτιμήθηκε απο το κοινό και δεν είχε την επιτυχία που της άξιζε. Ελπίζω αυτή την φορά να γίνει καλύτερη προώθηση της νέας ταινίας γιατι ο John Carter δεν είναι και πολύ γνωστός.  Επειδή κάποια παιδιά ανάφεραν απο πάνω πως μοιάζει πολύ με το Star Wars και το Avatar, κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι πως τα βιβλία του Burroughs για τον Carter αποτέλεσαν την πηγή έμπνευσης του George Lukas  και του Cameron αντίστοιχα για να φτιάξουν τις συγκεκριμένες ταινίες. Έτσι για να αντιληφθούμε καλύτερα την αξία του έργου.  

• Like 7

Εμένα παιδιά η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ και με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα ότι αρέσει πάρα πολύ και στην 7χρονη κόρη μου! Ο κόσμος που εμπνεύστηκε Burroughs είναι πανέμορφος στην αγριότητά του. Θεωρώ ότι είναι μια ταινία που πρέπει οπωσδήποτε να δει κάποιος που του αρέσει τόσο η ηρωική όσο και η επιστημονική φαντασία!

Edited by Spirous Fon Kourt
  • Like 5

Κι εμένα μου άρεσε η ταινία. Σίγουρα δεν μιλάμε για αριστούργημα αλλά είναι μια αξιοπρεπής προσπάθεια στα όρια της ηρωικής φαντασίας (βασικά θεωρείται επιστημονική φαντασία, όμως αν το δούμε αντικειμενικά ο Άρης του Μπάροους -και του Τζον Κάρτερ- δεν είναι περισσότερο εφ από το Μελνιμπονέ του Μούρκοκ) με καλά εφέ και συμπαθητικές ερμηνείες.

Έχω διαβάσει και δυο από τα βιβλία της σειράς (από τις εκδόσεις σύμπαν-λυχνάρι). Το πρώτο ήταν το Ο πολέμαρχος του Άρη (το τρίτο κατά σειρά βιβλίο με τις περιπέτειες του Τζον Κάρτερ), αν και αποτελεί άμεση συνέχεια του προηγούμενου βιβλίου, οπότε θα περάσουν 10-20 σελίδες ώσπου να αντιληφθείς 100% τι παίζει, ήταν μια ικανοποιητική περιπέτεια, χωρίς φυσικά ιδιαίτερες λογοτεχνικές αξιώσεις. Το δεύτερο ήταν το Ο εγκέφαλος του Άρη, το έκτο βιβλίο της σειράς. Εδώ ο βασικός ήρωας-αφηγητής δεν είναι πια ο Τζον Κάρτερ αλλά ο Οδυσσέας Πάξτον, που βρίσκεται στον Άρη με ανάλογο τρόπο με αυτόν του Τζον Κάρτερ (Ο Τζόν Κάρτερ εμφανίζεται μόνο στο τελευταίο κεφάλαιο του βιβλίου). Αν και γραμμένο το 1927, θυμίζει έντονα b-movie τρόμου της δεκαετίας του 1930 με τρελούς επιστήμονες. Διαβάζεται κι αυτό εύκολα (αν σου αρέσει το είδος φυσικά) χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. 

• Like 2