Μετάβαση στο περιεχόμενο

σχεδια Eπιθεωρητή LE PIT


Επιθεωρητής Le Pit

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

προχώρησε το Παναγιώτη ,είναι Σουπερ!!!!!!!

 

 

σε ευχαριστω πολυ γρηγορη!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχω λόγια, ειδικά για το τελευταίο!!! :clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

λενα περιμενω να μου πεις αν ειναι καλυτερη η υφη της καμπαρντινας... beer.gif

 

 

Εγκρίνω.

Πάντως αν αυτά είναι τα προσχέδια θα ήθελα πολύ να δω πώς θα είναι τα τελικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ συμφωνώ με την Λένα Παναγιώτη...αν βάλεις όλες τις λεπτομέρειες που λες,δεν θα είναι προσχέδιο αλλά τελικό!Τι άλλο θα έχει μείνει,εφ'όσον δεν βάζεις και χρώμα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

λενα

χαιρομαι που εγκρινεις!ναι το εχω σκοπο οταν τελειωσουν να τα ποσταρω σε τελικη μορφη,απλα τα δουλευω κυκλικα,δηλαδη λιγο το ενα λιγο το αλλο επειδη δεν εχω καταλληξει στο σεναριο ωστε να ξερω τι θα μπει ακριβως...ειμαι σε διλλημα αν θα ειναι 20 η 40 σελιδες :beer:

Γρηγορη ναι αυτο εννοω οταν βαλω τις λεπτομερειες θα ειναι το τελικο,απο κει και περα θα παιξω λιγο με τα curves και πιθανον εχρωμο μονο το εξωφυλλο οπως κ τα αλλα που εχω κανει

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι λες τωρα....φοβερο!!! Πανο κανε πολλα σχεδια μα παρα πολλα και αναρτησε αυτα το κομικ σου αστο για το τελος οταν θα ειναι ολοκληρωμενη η τελικη μορφη μεχρι τοτε γενικα μονο σχεδια και μονο αποριες/αποψεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

καλως Κωστα,οποτε βαζω αυτο που δεν ειναι απο το κομιξ :D ...τελευταια με απασχολει αν το στυλ που σχεδιαζω ειναι καταλληλο για κομιξ,η εαν θα πρεπει να το αλλαξω,

με βαση αυτη τη σκεψη πειραματιζομαι με διαφορους αλλους τροπους σχεδιασης,για να μαθω πως το κανουν οι αλλοι.

Το παρακατω ειναι μια σπουδη σε διαφορα γνωστα σκιτσα οπου εκανα αντιγραφες.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το γεγονος οτι για Γαλλοβελγικη σχολη παιρνει παρα πολυ χρονο επειδη δεν επιτρεπονται λαθος γραμμες κ θελει αργα λες και κανεις πενακι για να εχει καθαρη γραμμη!!(μου φαινεται πολυ παραξενο)Δηλαδη το να κανεις ενα σκιτσο μπιλαλ περνει 20 λεπτα και ενγκαρ π τζακομπς μια μιαμιση ωρα!!(με μολυβι εννοω παντα) :orchestra:

 

 

post-18683-13184254891538_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σκίτσο σου μια χαρά κάνει για κόμικ!Από την στιγμή που σου πάει εσένα,δεν πιστεύω ότι υπάρχει περιορισμός ως προς αυτό.

Από εκεί και πέρα,δεν ξέρω τους χρόνους που χρειάζεσαι για να υλοποιήσεις μια σελίδα(γιατί σίγουρα ένα υπερλεπτομερές σχέδιο τρώει πολύ χρόνο).Αν αυτό σε απασχολεί,πήγαινε σε πιο απλές φόρμες.

Πιστεύω ότι χρονομετρώντας σκίτσα άλλων,δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα,γιατί ο κάθε ένας από αυτούς τους καλλιτέχνες,διαμόρφωσε το στυλ του,με τα κριτήρια που του ταίριαζαν.Οπότε κάτι που σου φαίνεται εσένα χρονοβόρο σχεδιαστικά,εκείνοι μπορεί να το έκαναν πολύ γρήγορα.

Ούτε είναι ανάγκη να ακολουθήσεις απόλυτα μια σχεδιαστική σχολή.Μπορείς να πάρεις ότι σου ταιριάζει από την κάθε μια και να διαμορφώσεις δικό σου στυλ.

Ελπίζω να βοήθησα :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

για μενα ειναι ευκολο και γρηγορο οτι επιτρεπει λαθη χωρις να χρειαζεται σβησιμο μετα δηλαδη να εχει παρα πολλες αλλα απαλες γραμμες,το στυλιζαρισμενο που κανεις πρωτα προσχεδιο κ μετα σβηνεις τα λαθη δεν μ αρεσει και δεν μου παει.

Γενικα εχω 2-3 στυλ που παιζουν τα συστατικα φωτορεαλιστικο,καρικατουρα και αφαιρετικο σε διαφορες αναλογιες αλλα ισως να μην ειναι ευκολο να τα διαχωρισουν οι αλλοι,ενω εγω το βλεπω.

Ας πουμε η αρκουδα αυτη εχει γινει αστραπιαια με ατσαλες γραμμες,φαινεται σαν να εχει λεπτομερεια αλλα δεν εχει καθολου,οπως και ο ξαπλωμενος..

 

post-18683-13184309917846_thumb.jpg post-18683-13184310821415_thumb.jpg

 

ενω αυτα ειναι με πιο αργο ρυθμο

post-18683-13184309686109_thumb.jpg post-18683-13184309504884_thumb.jpg post-18683-13184310500835_thumb.jpg

 

κι αυτο με ακομη πιο αργο

post-18683-13184310252773_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

με βαση αυτη τη σκεψη πειραματιζομαι με διαφορους αλλους τροπους σχεδιασης,για να μαθω πως το κανουν οι αλλοι.

 

χαχα μ' άρεσε αυτό.

Γενικώς νομίζω πως η αντιγραφή είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να μάθεις να σχεδιάζεις,

αλλά δεν νομίζω ότι την έχεις ανάγκη εσύ, σούπερ είναι αυτά που κάνεις!

Πρέπει να δώσεις σημασία σε άλλα στοιχεία που χρειάζονται για να γίνει ένα κόμικς (βασικά σενάριο, ντεκουπάζ, σύνθεση).

Νομίζω πως ένας πολύ καλός σχεδιαστής για να τον μελετήσεις ως προς τη σκηνοθεσία είναι ο Bernet, αντέγραψες παραπάνω έναν Torpedo, ο τύπος είναι απίστευτος σκηνοθετικά. Όλες οι σελίδες του Torpedo είναι με 6 ισομεγέθη καρέ, το πιο κλασικό στήσιμο. Δεν έχει ούτε ταρζανιές να βγαίνουν απ' έξω απ' τα καρέ ούτε τίποτα θεαματικό, σε στιλ αμερικανιάς υπερηρωικής με κουλές πόζες, δυναμικές... αλλά ωστόσο δεν υπάρχουν δύο καρέ που να έχουν την ίδια γωνία λήψης, που να έχουν βαρετό καδράρισμα. Είναι μαγευτικός!

Νομίζω αυτό αξίζει να μελετήσεις στον Bernet και όχι με πόσες γραμμές και με τι φωτοσκιάσεις έκανε τα σχέδιά του και πόσο χρόνο του πήρε για να κάνει την κάθε φιγούρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολυ καλα τα λες Πομακε,σε ενημερωνω λοιπον οτι το Τορπεντο το εχω αγορασει και μελετω ακριβως αυτο που μου λες,τη σκηνοθεσια του!Κ εμενα αυτο με εντυπωσιασε,ενω τα σχεδια του εχουν προχειροτητα μουτζουρας,ειναι ολοζωντανα και με εκφραστικες κινησεις και εξυπνες τοποθετησεις στο χωρο. :beer:

Σ ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες παρεμβασεις σου στο τοπικ,με βοηθανε :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμφωνω απολυτα με τους προλαλισαντες μη μπερδευσε με τα πρεπει και τα πως να κανω ενα κομικ αλλαζωντας το στυλακι σου το κομικ που θα κανεις θα το ολοκληρωσεις με το στυλ/τεχνικη που εχεις μαθει εως τωρα και με αυτη που θα αφομοιωσεις/μελετησεις απο αλλους αλλα και απο αυτα που κανεις εσυ και δε σου καθονται καλα σε συνολο ή στην αφηγηση της ιστοριας σου ωστε να τα διορθωσεις/αλλαξεις, στην τελικη να μην τα επαναλαβεις...ολοκληρωσε κατι οτιδηποτε και τα λεμε τοτε και για τους χρονους και για το πως το εχεις κανει την αφηγηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Μία μικρή παρατήρηση όσον αφορά τον χρόνο, εφόσον δεν έχεις μια παραγγελία, π.χ. πρέπει να παραδώσεις ένα στόρι μπορντ ή μία διαφημιστική εικονογράφηση σε 2-3 μέρες ή μία γελοιογραφία που πρέπει να την κάνεις σε 2-3 ώρες, δεν κατανοώ την έννοια του "πόσο χρόνο χρειάζεται για να κάνεις ένα κόμικς", αφού το κάνεις, καταρχάς για την πάρτη σου, θα το δουλέψεις όσο χρόνο θα χρειαστεί, όσο χρόνο θέλεις για να σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα, δεν νομίζω ότι πρέπει σ' αυτή τη φάση που βρίσκεσαι να υπεισέρχεται το θέμα της ταχύτητας.

Σημαντικότερο νομίζω είναι το θέμα της επανάληψης, δηλαδή να μην κάνεις ένα καταπληκτικό καρέ με λάδια το οποίο δεν μπορείς να το επαναλάβεις τόσο λόγω τεχνικής όσο και λόγω υλικού (σου παίρνει μια βδομάδα για να στεγνώσει το πρώτο χέρι -στην Ελλάδα μόνο ο Βερύκιος, η Ναβροζίδου και ο Κ. Βιτάλης έχουν δουλέψει σχεδόν όλα τους τα κόμικς με λάδια και στο εξωτερικό απ' όσο γνωρίζω ο Segrelles και κάποια ο McKean και ο Κent Williams).

Δηλαδή βρες μία τεχνική, (π.χ. τα μολύβια που κάνεις τα κατέχεις πολύ καλά, αν και έχουν τεχνικές δυσκολίες στο σκανάρισμα), η οποία θα σε ικανοποιεί, την οποία θα μπορείς να επαναλάβεις και μην υπολογίζεις ως πρωτεύοντα παράγοντα τον χρόνο που αφιερώνεις.

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστός ο pomme!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

αυτα με το χρονο τα κανω για λογους πειραματισμου,σαν ασκηση με με μια χιουμοριστικη διαθεση, δεν βαζω οριο χρονου στα σχεδια μου! :beer:

οι αλλαγες στην ταχυτητα της κινησης του χεριου ομως παιζει ρολο στο στυλ,αν θα ειναι αφαιρετικο,δυναμικο η ευαισθητο.και αν θα εχει γραμμες η απαλα γκριζα.

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

σημερα μελετησα κ αντεγραψα το στυλ του Φρανκ Μιλλερ στο σιν σιτυ.

Σορυ αν βαρεθηκατε αυτες τις αντιγραφες,απο εδω και περα θα βαζω δικα μου :cheers3:

απλα το εκανα ετσι γ αλλαγη κ το θεμα διαφορων στυλ μου φανηκε ενδιαφερον πειραμματισμος!

 

 

 

post-18683-13185053715879_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το θέμα δεν είναι να αντιγράφεις ένα καρέ, αυτό το κάνει ο πας εις, αλλά να κατανοήσεις το σχέδιο ώστε να αναπαράγεις το στυλ του, αν θες να πειραματιστείς σε διάφορα σχεδιαστικά ύφη.

Αυτό που κάνεις μοιάζει και λίγο με επίδειξη, ανούσια κατά την δική μου άποψη.

 

Μια γενική παρατήρηση. Ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσεις την συνήθειά σου να αποφεύγεις τους προσχεδιακούς σκελετούς στα σκίτσα. Κάνουν τις φιγούρες σου να μοιάζουν ασύμμετρες και "στραβοχυμένες".

Και το σχέδιό σου χάνει πολύ από αυτό.

 

Όλα τα παραπάνω λέγονται με την καλύτερη των διαθέσεων.

 

Κάτι ακόμα:τι περίεργο βίτσιο είναι αυτό, να φτιάχνεις κάτι γυμνές πάνω/δίπλα σε λιονάρια/τίγρεις και λοιπά θηρία; Όχι ότι δεν είναι σχετικά ωραίο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις έναν μοναδικό τρόπο να σπας τον τσαμπουκά του άλλου ρε Λένα!!! :confuse:

 

θα συμφωνήσω μαζί σου,ως προς την αντιγραφή καρέ ,από άλλους σκιτσογράφους απλά και μόνο...για την αντιγραφή.

Για την ανούσια επίδειξη θα διαφωνήσω και θα σου πω το γιατί.Το φόρουμ αυτό και ίδίως το συγκεκριμένο τόπικ,είναι για να εκθέτει κάποιος,το μεράκι του,τον εαυτό του,το ψώνιο του,αν θες,με λίγα λόγια να "επιδεικνύεται".Οπότε δεν είναι μεμπτό κάποιος να ποστάρει πράγματα που πιστεύει,ότι αφορούν και άλλους.Αν θες το παρακολουθείς,αλλιώς...το προσπερνάς.

 

Για τις γυμνές δίπλα στα αιλουροειδή...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

απαντω αμεσα γ να μην ξεχαστω.

1)Το θεμα ειναι επιδειξη μεν,καθολου ανουσια δε,στην ασκηση αυτη αντεγραψα οπως μπορουσα τα στυλ διασημων κομιστων,κατι που μπορει να χρησιμευσει σε πιο αρχαριους σχεδιαστες που μπορουν να ακολουθησουν αυτη την τακτικη γ να βρουν τι τους ταιριαζει :Book:

 

2)δεν ειχα σκοπο να αναπαραγω (κλεψω)το στυλ αλλου σχεδιαστη σε δικα μου εργα οπως μου προτεινεις Λενα

λλά να κατανοήσεις το σχέδιο ώστε να αναπαράγεις το στυλ του,
κατι που δεν θα μου αρεσε καθολου να κανω και αυτο θεωρω ανουσιο.αλλο αν παρω λιγα(πολυ λιγα στοιχεια).Γι αυτο και αντεγραψα επ ακριβως τα σκιτσα για την επιδειξη του καθε στυλ χωρις να τα οικιοποιηθω :Teacher:

 

3)αυτο ηταν μια εμπνευση,μου ηρθε το εκανα και το μοιραστηκα.επειδη εχω δει παρα πολλους που εκθετουν αντιγραφες (πχ ντισνει,η σπαιντερμαν απο daywwalker)εδω μεσα και δεν φανταζομουν οτι θα το δειτε αρνητικα. :oops:

 

και ετσι για αντιδραση θα ακολουθησει ποστ :down: με συγκεντρωμενα ολα τα ειδη που εκανα αυτες τις μερες :PPP::NoNo:

Υστερογραφο:το βιτσιο με τις γυμνες κ τα αιλουροειδη το ειχα το 2007,τωρα μου περασε :lol:

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

και για του λογου το αληθες,αυτα ειναι οι σχεδιαστικες σχολες που γνωριζω...

 

 

 

post-18683-13185348731932_thumb.jpg post-18683-13185348465864_thumb.jpg

 

post-18683-13185349169123_thumb.jpg

 

post-18683-13185349492714_thumb.jpg

 

εχω και πιο καμμενα,οπως τους 23(νομιζω) διαφορετικους τροπους που εχει σχεδιαστει ο ποπαυ,αλλα ας μην το παρακανω τοσο...

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και για του λογου το αληθες,αυτα ειναι οι σχεδιαστικες σχολες που γνωριζω...

 

Φοβερός ο wolverine :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο καθένας έχει τον τρόπο του για να βελτιωθεί, αν αυτό σε βοηθάει, κάντο, η καλή γνώση διαφορετικών τεχνοτροπιών(δεν μου αρέσει ο όρος σχολή ούτε να τα βάζω όλα σε ένα καζάνι, τον Silver Surfer του Moebius σε ποιά σχολή θα τον έβαζες; ) βοηθάει στο να διαλέξεις την τεχνοτροπία που εσένα εξυπηρετεί, και όταν λέω εξυπηρετεί δεν εννοώ τι κάνεις πιο γρήγορα, αλλά τι κάνεις πιο καλά και είσαι πιο ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα. Μπορεί για παράδειγμα να κάνεις κάτι που στο μάτι είναι απλό, αλλά εσένα να σου πέρνει δύο μέρες να το φτιάξεις. Ο κύριως λόγος όμως που απαντάω σε αυτό το θέμα είναι αυτό:

κομιστων

Σάς παρακαλώ, δημιουργοί κόμικς λέγονται, ο όρος κομίστας είναι λανθασμένος. Απο που προέρχεται; απο το "κομίζω";

Αυτά, τα πας μια χαρά σχεδιαστικά, χρησιμοποίησε όσο μπορείς περιγράμματα, μπορεί τώρα να σου φαίνεται κάπως, αλλά θα σου λύσει τα χέρια αργότερα. Και αν θες να μπείς στα κόμικς, άρχισε να μαθαίνεις storytelling και άσε τις διαφορετικές τεχνοτροπίες και τον τρόπο που ολοκληρώνουν ένα σχέδιο οι άλλοι, αυτά θα τα ανακαλύψεις καθώς εξασκείσαι. Άρχισε να μελετάς πως δομούν την σελίδα τους οι άλλοι και να πάρεις κανένα βιβλίο για storytelling.

ΑΑΑαυτά! Καλή συνέχεια! :)

Επεξεργασία από evilgeorge
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

που θα βρω ενα τετοιο βιβλιο?

να πάρεις κανένα βιβλίο για storytelling

προς το παρον δεν μπορω να γραψω ουτε καν ενα σεναριο της προκοπης αλλα λεμε τωρα...

αν αυτό σε βοηθάει
δεν με βοηθαει ιδιαιτερα,για διασκεδαση το εκανα περισσοτερο.αλλα μου βγηκε ξινο :crying::beer: Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

που θα βρω ενα τετοιο βιβλιο?

 

Δύο βιβλία που βοήθησαν εμένα:

Η βίβλος: http://en.wikipedia.org/wiki/Comics_and_Sequential_Art

Και ένα άλλο αρκετά καλό βιβλίο απο το Wizard: http://www.amazon.com/How-Draw-Storytelling-Wizard-Training/dp/0977861309

Ρώτα σε κανένα κομιξάδικο επίσης, μπορεί να έχουν να σου προτείνουν και τίποτα άλλο.

Και όσο για το σενάριο, αυτό είναι το κακό στην Ελλάδα, δεν έχουμε πολλούς σεναριογράφους... Αν και πιστεύω αν ψαχτείς σε σχετικά με comics forums όλο και κάποιον θα βρείς να συνεργαστείς, αλλιώς θα πρέπει να μάθεις και να γράφεις σενάρια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

που θα βρω ενα τετοιο βιβλιο?

 

Διαβασε και κομικς μελετησε το πως αφηγειται καποιος την ιστορια με τις εικονες πως παει δηλ απο το ενα καρε στο αλλο και απο τη μια σελιδα στην αλλη...και για εξασκηση μεχρι να βρεις σεναριο προσπαθησε να εικονογραφησεις κατι ετοιμο που ειναι ηδη γραμμενο οπως μια σελιδα απο καποιο μυθιστορημα ή καποιο ποιημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

απαντω αμεσα γ να μην ξεχαστω.

1)Το θεμα ειναι επιδειξη μεν,καθολου ανουσια δε,στην ασκηση αυτη αντεγραψα οπως μπορουσα τα στυλ διασημων κομιστων,κατι που μπορει να χρησιμευσει σε πιο αρχαριους σχεδιαστες που μπορουν να ακολουθησουν αυτη την τακτικη γ να βρουν τι τους ταιριαζει :Book:

 

2)δεν ειχα σκοπο να αναπαραγω (κλεψω)το στυλ αλλου σχεδιαστη σε δικα μου εργα οπως μου προτεινεις Λενα κατι που δεν θα μου αρεσε καθολου να κανω και αυτο θεωρω ανουσιο.αλλο αν παρω λιγα(πολυ λιγα στοιχεια).Γι αυτο και αντεγραψα επ ακριβως τα σκιτσα για την επιδειξη του καθε στυλ χωρις να τα οικιοποιηθω :Teacher:

 

 

Δεν είπα να μην αντιγράφεις για να μάθεις, αλλά τι μας τα δείχνεις;

Αυτό θεωρώ ανούσιο.

 

 

Η έννοια του ρήματος αναπαράγω δεν ταυτίζεται με αυτήν του κλέβω.

Επεξεργασία από ΝκΑ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σάς παρακαλώ, δημιουργοί κόμικς λέγονται, ο όρος κομίστας είναι λανθασμένος. Απο που προέρχεται; απο το "κομίζω";

 

Πες τα george :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Δεν είπα να μην αντιγράφεις για να μάθεις, αλλά τι μας τα δείχνεις;

Αυτό θεωρώ ανούσιο.

Καλημερα Λενα,κατ αρχας σε ευχαριστω που παρακολουθεις το τοπικ,με εχουν βοηθησει πολυ καποια σχολια σου και ξερω οτι εχεις καλες προθεσεις,αλλα please μη συνεχισουμε αυτη την ανουσια συζητηση,για το αν εκανα καλα που εβαλα τις αντιγραφες :confuse:.

Θεωρησα οτι μπορει να αρεσε σε καποιους,ετσι μου ηρθε κ το εβαλα,παμε παρακατω...

Συντομα θα βαλω καινουρια δικα μου σκιτσα και μετα θα ασχολειθω με την επεξεργασια τους,οποτε εκει σιγουρα θα εχεις πολλα να σχολιασεις!!! :beer:

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλος καλό,όλα καλά!!!!Ακόμα και αυτή η "έντονη" συζήτηση τελικά ήταν εποικοδομητική :valtnino::dance::yahoo::lol::beer::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.