Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΩΝ [ ΧΡΥΣΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1977) ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΚΩΝ [ ΧΡΥΣΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ]
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
1977
Τόπος γέννησης:
Αυστραλία
Εργογραφία:

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-13086159041138_thumb.jpg

 

Ο Con γεννήθηκε στην Αυστραλία και πλέον μένει Αθήνα. Με τα κόμικς ξεκίνησε να ασχολείται το 1995, συμμετέχοντας σε αρκετά φανζίνς, βλ.Αντιστασιαστές, Subart (+στο κανονικό +στο 24 Hours Subart) & εναλλακτικά έντυπα, συνεργάστηκε με το 9 και τη Γαλέρα, συμμετείχε σε εκθέσεις βλ.Εν Αιθρία και στην ανθολογία Μεταξύ Φαντασίας & Πραγματικότητας. Στο GC είναι γραμμένος ως Con ενώ περισσότερα σκίτσα και ιστορίες θα βρείτε στο deviantArt του. Τέλος, είναι μέλος του συγκροτήματος Autodivine.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συνεντευξάρα από το fART #1:

 

post-556-13151421716255_thumb.jpg

 

Πολλά δίκια για την Ελληνική Σκηνή. Και δεν το περίμενα. Ποτέ δε μου άρεσε, αλλά ήταν δημιουργικότατος! :cheers4:

 

 

σσ.Κων, Άλεξ, Λέανδρος. Τρεις που παράτησαν τα κόμικς και στραφήκαν στη μουσική. Αυτό είναι κακό. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:cheers3: Έχω συνεργαστεί μαζί του, με άριστα αποτελέσματα σε πρόσφατη έκθεση που έκανα με θέμα 'COmics και αρχαια Ελλάδα' στην Πάτρα πέρυσι. Από τους καλύτερους έλληνες καλλιτέχνες στο είδος του, να και αυθεντικά σκίτσα του παρακάτω στο αριστερό μέρος (από την έκθεση).

 

post-4259-13152093674455_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το νέο του site. Ας προστεθεί στην παρουσίαση. :cheers3:

 

via Comicdom

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από CiG:

 

Τζαμάροντας με τον Con Chrisoulis και τους Smiths!

 

 

Η χρυσή εποχή της Punk Rock (τέλη 70s), έχει επηρρεάσει πλήθος καλλιτεχνών σε όλους τους χώρούς, και θα συνεχίζει να εμπνέει για πολλά χρόνια ακόμα.

Ο Κων Χρυσούλης απαντάει σ' αυτό το γλυκό κάλεσμα της έμπνευσης, και μέσα από το web-comic του "Tales of the Smiths", μας ταξιδεύει πίσω στο χρόνο και στα πρώτα βήματα του Morrissey πριν δημιουργήσει το θρυλικό συγκρότημα "The Smiths".

 

Το μικρόφωνο στον Κων λοιπόν!

 

Comics in Greece:

Πως καταφέρνεις να ανανεώνεις το «Tales of the Smiths» καθημερινά;

 

Κων Χρυσούλης: Πατώντας ανανέωση στον browser μου! :P

Στα σοβαρά όμως, με αρκετή έρευνα για τα πρώτα χρόνια του Morrissey και του Marr και τα πλαίσια της εποχής. Αυτό περιλαμβάνει ανάγνωση άπειρων βιβλίων που αφορούν το συγκρότημα αλλά και γεγονότα της ίδιας εποχής.

Η ίδια η σειρά στηρίζεται πάνω σε quotes/συνεντεύξεις που έχουν δώσει οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές είτε σε περιοδικά, είτε σε ραδιόφωνο/τηλεόραση, οπότε όλη μέρα τη βγάζω ξεψαχνίζοντας παλιά άρθρα από τα ‘80s, γράμματα του Morrissey στον μουσικό τύπο των ‘70s, ακούγωντας ραδιοφωνικές συνεντεύξεις προσπαθώντας να βρω λαβράκια που να αφορούν κρυφές πτυχές των ζωών τους και κυρίως προσπαθώντας να αποφύγω αφήγηση-κλισέ ή κάτι που έχει ειπωθεί ήδη

σε άλλες βιογραφίες τους που έχουν γραφτεί. Με το να κάνω μεγάλες βουτιές (story arcs) σε γεγονότα που συνέβαιναν ταυτόχρονα (και που επηρέασαν τους πρωταγωνιστές) π.χ. η εμφάνιση

του glam, η οικονομική κρίση στην Αγγλία, το ξέσπασμα του punk, μινι βιογραφίες των δημιουργών που τους επηρρέασαν κτλ εμβαθύνω την γνώση του αναγνώστη σχετικά με τα πλαίσια της εποχής, τις αναφορές σε κάποιους στίχους των Smiths και γενικότερα ανανεώνω και το

ενδιαφέρον όλων (συμπεριλαμβανωμένου και εμένα) κάνοντας ένα διάλλειμα από την ζωή του (μελλοντικού) συγκροτήματος.

 

Comics in Greece:

Πες μας τις αγαπημένες σου στιγμές από το πρώτο χρόνο του «Tales of the Smiths».

 

Κων Χρυσούλης:

Ένα από τα side stories σχετικά με την ζωή της Nico (των Velvet Underground) είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον (και εκπλήξεις) στην έρευνα και την εκτέλεση και έγινε και την καίρια στιγμή καθώς ο Lou Reed πέθανε πρόσφατα και ένοιωσα σαν να ήταν ένα είδος φόρος τιμής σε έναν από

τους αγαπημένους μου τραγουδοποιούς.

Η μεγαλύτερη έκπληξη στην έρευνα της ζωής της Nico είναι ότι η ίδια, μετά το τέλος της καριέρας της στα ‘70s, κατέληξε πάμπτωχη να μετακομίζει όλως τυχαίως στο Manchester και πολύ κοντά στον Morrissey, ο οποίος ήταν φανατικός οπαδός της. Λόγω της ντροπαλότητας και της αγοραφοβίας του όμως δεν της χτύπησε ποτέ την πόρτα για να την γνωρίσει.

 

post-556-0-58935900-1391724617_thumb.jpgpost-556-0-68731600-1391724615_thumb.jpg

 

Comics in Greece:

Μόλις ξεκίνησε και η δεύτερη σαιζόν του web comic. Πόσα επεισόδια έχεις ακόμα κλειδωμένα στο συρτάρι σου;

 

Κων Χρυσούλης:

Η δεύτερη σεζόν θα ολοκληρωθεί όταν ο Marr γνωρίσει τον Morrissey για να συστήσουν τους Smiths, τον Μάϊο του 1982. Τα επεισόδια είναι περίπου άλλα 150, οπότε έχουμε ακόμα πολύ ψωμί :)

 

Comics in Greece:

Έχεις σκεφτεί ποια θα είναι η επόμενη δημιουργία σου μετά το «Tales of the Smiths»; Θα είναι εμπνευσμένο από τη μουσική πάλι ή θα εξερευνήσεις νέα θέματα και ορίζοντες;

 

Κων Χρυσούλης:

Μετά την ολοκλήρωση των “TALES OF THE SMITHS” θα ακολουθήσει η έκδοση της από μεγάλη εκδοτική του εξωτερικού, για την οποία θαανακοινώσω περισσότερα στο μέλλον καθώς δεν έχουμε υπογράψει ακόμα επίσημα!

Έπειτα θα πρέπει να ολοκληρώσω το πρώτο βιβλίο της βιογραφικής σειράς graphic novels, “DRYLAND”, που αναφέρεται στους βίαιους θανάτους των προγόνων μου στον μεσοπόλεμο και πριν. Το “DRYLAND” θα κυκλοφορήσει από την Markosia και λογικά θα κυκλοφορήσει αρχές του

2015, καθώς ανέβαλα την ολοκλήρωση του για να προχωρήσω το “TALES OF THE SMITHS”.

Πέραν του “TALES OF THE SMITHS” και του “DRYLAND”, μόλις κυκλοφόρησα το concept album/EP ‘4Χ84’ με το συγκρότημα μου στην Αγγλία, GHOSTS OF FUTURE PAST www.facebook.com/GhostsOfFuturePast για το οποίο έχω γράψει στίχους/μουσική και έχω εικονογραφήσει (στα πλαίσια μιας μεγάλης ολοκληρωμένης μελλοποιημένης ιστορίας). Παρόμοιο εγχείρημα είχα κάνει και στην Ελλάδα παλιότερα με το εικονογραφημένο concept

album, AUTODIVINE, που είχε κυκλοφορήσει από την Jemma Books.

 

Comics in Greece:

Τι σε γοητεύει περισσότερο στη συγκεκριμένη εποχή της Βρετανικής μουσικής σκηνής;

 

Κων Χρυσούλης: 

Το γεγονός ότι η εποχή ήταν το μεταίχμιο μεταξύ των αγώνων για δικαιώματα (ταξικών, σεξουαλικών, φυλετικών) και της χειρότερης κοινωνικοπολιτικής περιόδου που έζησε η Αγγλία (τα ‘80s). Ενώ όλοι συνδυάζουν τον Morrissey με τον Oscar Wilde, την φυτοφαγία και τις μίζερες ασπρόμαυρες αγγλικές ταινίες του ’50-’60, ο ίδιος ήταν οπάδός της σεξουαλικής επανάστασης του glam rock και έζησε από κοντά το ξέσπασμα του punk, ένα κίνημα περισσότερο κοινωνικοπολιτικό, κατά τον ίδιο, παρά μουσικό.

Πολλοί μπερδεύουν τα πράγματα και θεωρούν τους Smiths ως ένα από τα χαρακτηριστικά συγκροτήματα των ‘80s, αλλά οι ίδιοι δεν ήταν παρά μια αντίδραση σε ότι τους περιέβαλλε. Αντίδραση στον συντηρητισμό των Θατσεριστών, στην γελοιότητα του ήχου και της εμφάνισης των pop charts, και κυρίως στον επιφανειακό λόγο των νέων τραγουδοποιών.

 

Comics in Greece:

Πιστεύεις ότι η αγάπη σου για τη μουσική σε περιορίζει ή σε δυναμώνει σαν comic artist;

 

Κων Χρυσούλης: 

Η ποικιλία πηγών έμπνευσης μόνο καλό μπορεί να κάνει. O Hayao Miyazaki πρόσφατα είπε ότι το anime υποφέρει επειδή οι νέοι δημιουργοί είναι όλοι otaku. Δηλαδή τα πλαίσια αναφορών τους είναι

μόνο τα προϊόντα της ίδιας της βιομηχανίας τους, πράγμα που συνεισφέρει στην έλλειψη ποικιλίας και ενδιαφέροντος στα νέα έργα. Το ίδιο ισχύει με τα comics.

Αν οι επιρροές μου περιορίζονταν στα υπερηρωϊκά comics και ταινίες δράσης, τότε και τα comics μου θα αντικατόπτριζαν αυτήν την έλλειψη πολιτιστικών αναφορών. Η μουσική είναι στην ζωή μου 24/7, λόγω του συγκροτήματος μου και του ότι ακούω μουσική όλη την ώρα, αλλά τα ενδιαφέροντα μου δεν τελειώνουν εκεί.

Η μοντέρνα τέχνη, η γραφιστική, η πολιτική, η μελέτη της ιστορίας, η σκηνοθεσία και πολλά πολλά άλλα είναι πράγματα με τα οποία ασχολούμαι καθημερινά και τα οποία διεισδύουν σε όλες τις δημιουργίες μου.

 

 

Tales of The Smiths:

www.socomic.gr/tag/tales-of-the-smiths

 

Κων στο Facebook:

www.facebook.com/con.chrisoulis.artist

 

Κων επίσημο website:

www.conchrisoulis.com

 

 

post-556-0-81648500-1391724738_thumb.jpg

 

 

 

>>> Τόπικ για το webcomic @ GC

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

συνέντευξη του Κων. στο MTV

 

MTV presents /// Con Chrisoulis' TALES OF THE SMITHS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.