Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίπεδο Χόλιγουντ αγγίζουν τα νέα videogames [ ΤΑ ΝΕΑ Οn-line, 8/6/2011 ]


chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ο «σταρ» είστε εσείς!

 

Πηγή:http://www.tanea.gr/default.asp?pid=16&artid=4634796&ct=16

"Ρεαλιστικά σκηνικά ολόκληρων πόλεων. Καλοδουλεµένα σενάρια µε ανατροπές και εκπλήξεις. Εκατοντάδες ή χιλιάδες κοµπάρσοι. Μπάτζετ εκατοµµυρίων ευρώ. Και πρωταγωνιστές, βραβευµένοι ηθοποιοί. Οχι, δεν είναι τα χαρακτηριστικά µιας νέας ταινίας που φιλοδοξεί να «σπάσει ταµεία» στις κινηµατογραφικές αίθουσες, αλλά το µυστικό της επιτυχίας των βιντεοπαιχνιδιών νέας γενιάς.

 

Ξεχάστε τα απλοϊκά σενάρια και τα «παιδικά» σκηνικά.Πλέον τα videogames νέας εσοδείας είναι φτιαγµένα µε τις προδιαγραφές ταινιών αξιώσεων και οι πρωταγωνιστές τους έχουν το «βάθος» και τα χαρακτηριστικά ηρώων του κινηµατογράφου. Και όχι άδικα, µια και τα έσοδα της βιοµηχανίας των βιντεοπαιχνιδιών παγκοσµίως έχουν ξεπεράσει αυτά του κινηµατογράφου. ∆εν είναι εξάλλου τυχαίο ότι διάσηµοι ηθοποιοί εισπράττουν ακόµη και πάνω από 100.000 δολάρια προκειµένου να «χαρίσουν» τις φωνές τους στους πρωταγωνιστές των βιντεοπαιχνιδιών. Μάλιστα, σε πολλές περιπτώσεις – όπως για παράδειγµα στη µεταφορά του «Νονού» στις παιχνιδοµηχανές – κάποιοι από τους χαρακτήρες του παιχνιδιού είχαν δανειστεί όχι µόνο τη φωνή αλλά και την όψη των ηθοποιών των ταινιών.

 

Το πιο πρόσφατο παράδειγµα - απόδειξη της µεγάλης αλλαγής ακούει στο όνοµα "L.A. Noire" Είναι ένα βιντεοπαιχνίδι - φόρος τιµής στα φιλµ νουάρ, το οποίο µοιάζει περισσότερο µε ταινία εποχής παρά µε προϊόν ψηφιακής διασκέδασης.

 

Για να πάρει κανείς µια ιδέα του τι σηµαίνει η νέα τάση, οι σχεδιαστές του παιχνιδιού ένωσαν ψηφιακά περίπου 300 χάρτες της εποχής, µεταφέροντας στο παιχνίδι ένα σκηνικό που περιλαµβάνει σχεδόν ολόκληρη την έκταση της µεγαλούπολης. Μάλιστα, για να κάνουν τον κόσµο ακόµη πιο ρεαλιστικό, κατέφυγαν στην αξιοποίηση τοπογραφικών δεδοµένων της υπηρεσίας US Geological Survey, αεροφωτογραφιών της εποχής από τη συλλογή «Spence Air Photos» του Πανεπιστηµίου UCLA και χιλιάδων φωτογραφιών εποχής. Εφτιαξαν δηλαδή ένα ψηφιακό σκηνικό, αντίστοιχο ή και καλύτερο από αυτό που θα «έστηναν» για ένα πραγµατικό φιλµ νουάρ. Σε αυτόν τον ρεαλιστικό κόσµο λοιπόν αναλαµβάνετε τον ρόλο του αστυνοµικού Cole Phelps, ο οποίος καλείται να εξιχνιάσει εγκληµατικές υποθέσεις από εµπόρους ναρκωτικών, νονούς της νύχτας αλλά και στυγνούς δολοφόνους. Σε αντίθεση όµως µε τα υπόλοιπα βιντεοπαιχνίδια, όπου η επιτυχία εξαρτάται από τα αντανακλαστικά του παίκτη, για να τα καταφέρετε στο «L.A. Noire», όπως και στην πραγµατική ζωή, η κύρια δεξιότητα είναι η συναισθηµατική αντίληψη.

 

Με άλλα λόγια, προκειµένου να προχωρήσετε στην υπόθεση του παιχνιδιού (ακριβώς όπως σε µια ταινία), θα πρέπει να αναπτύξετε την ικανότητα να αποκρυπτογραφείτε τη γλώσσα του σώµατος και τις εκφράσεις του προσώπου ακριβώς όπως κάνει ένας κανονικός ντετέκτιβ. Ουσιαστικά δηλαδή αναλαµβάνετε πλήρως τον ρόλο του πρωταγωνιστή και καλείστε να κάνετε ό,τι ακριβώς θα έκανε σε µια ταινία.

 

Αντίστοιχη λογική, αν και όχι τόσο «καλοδουλεµένη» όσο το «L.A. Noire» έχουν µια σειρά από άλλα βιντεοπαιχνίδια, τα οποία συνδυάζονται µε ταινίες. Χαρακτηριστικό παράδειγµα αποτελεί το «Thor», που κυκλοφόρησε ταυτόχρονα τόσο στη µεγάλη οθόνη όσο και στις παιχνιδοµηχανές. Στο βιντεοπαιχνίδι «Thor» λοιπόν συµµετέχουν οι δύο πρωταγωνιστές της ταινίας που συνοδεύει. Συγκεκριµένα, ο Chris Hemsworth υποδύεται τον Thor και ο Tom Hiddleston τον Loki, δηµιουργώντας έτσι συνοχή µεταξύ του videogame και της ταινίας. Παράλληλα, ο βραβευµένος συγγραφέας κόµικς Matt Fraction έχει συµµετοχή στη δηµιουργία της ιστορίας.

 

Μάλιστα, αρκετά συχνά συµβαίνει οι πρωταγωνιστές των βιντεοπαιχνιδιών να γίνονται ακόµη πιο γνωστοί από αυτούς των ταινιών, µια και οι φίλοι της ψηφιακής διασκέδασης έχουν τους δικούς τους, αγαπηµένους ήρωες. Μια χαρακτηριστική περίπτωση είναι ο Niko Bellic. Είναι ο πρωταγωνιστής του «Grand Theft Auto IV», ενός από τα πιο δηµοφιλή – και πολυσυζητηµένα – βιντεοπαιχνίδια των τελευταίων ετών µε εκατοµµύρια φανατικούς φίλους. To πρόσωπό του κόσµησε πρωτοσέλιδα εφηµερίδων και περιοδικών και οι περιπέτειές του έγιναν αντικείµενο συζήτησης σε κύκλους κοινωνιολόγων και όχι µόνο. Η φήµη του Niko Bellic, για καλό ή για κακό, ξεπέρασε αυτή πολλών πρωταγωνιστών του Χόλιγουντ και ακόµη και σήµερα – τρία χρόνια µετά την κυκλοφορία του βιντεοπαιχνιδιού – είναι ένας από τους χαρακτήρες που «έµειναν στην ιστορία» της ψηφιακής διασκέδασης."

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που ξεκίνησα τα games, το 2004. Ποτέ δε μου άρεσαν τα οldschool πλατφορμέ με τα υπερμεγέθη pixels. Μονάχα το Zelda θα ήθελα κάποτε να παίξω, του Ν64. Έχω παίξει και κάμποσα mindless shooters βλ.Bulletstorm αλλά μονάχα για τον χαβαλέ. Θέλω το παιχνίδι να έχει τη δικιά του ατμόσφαιρα, ιστορία και να με παρασέρνει σαν μια καλή ταινία, ειδικά επειδή δεν είμαι των multiplayers τόσο. Ο's Top 10:

 

1.Half-Life 2 + Episodes + Portals +++

2.Mass Effect Trilogy

3.Max Payne 1+2

4.Gears Of War Trilogy

5.Halo Trilogy

6.Call Of Duty 2 + Modern Warfare 1

7.Assassin's Creed 2 + Brotherhood + Revelations :D

8.Fallout 3 + και τα 5 dlc's

9.Batman: Arkham Asylum

10.F.E.A.R. Trilogy χωρίς τα expansions, με εξαίρεση το πρώτο πρώτο

Honorable Mentions: Still Life, Spider-man: Web Of Shadows

 

Το GTA IV προσωπικά το βαρέθηκα-παράτησα. Πολύ δύσκολες και επαναλαμβανόμενες αποστολές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

να βάλω έναν υπότιτλο? :D

 

Επίπεδο μεταχειρισμένου αυτοκινήτου αγγίζουν οι τιμές των καρτων γραφικών για να παίζεις αυτα τα παιχνίδια :P

 

αυτος ειναι και ο λόγος που σταμάτησα τα games γιατι βαρέθηκα καθε 6μηνο ν' αλλάζω καρτες γραφικών - μνήμη - επεξεργαστή κτλ

βέβαια τωρα μου φαίνεται έχουν στρώσει τα πράγματα.. κρατάνε πάνω απο χρόνο :lol:

 

(μην μιλήσει κανεις για κονσόλες.. τότε δεν είχαν επαφή με pc προορισμένο για games :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

mr.d για τον ίδιο λόγο σταμάτησα τελικά και εγω αλλά έχω πάθει την πλάκα μου με το trailer του L.A.Noir :yahoo::yahoo: αυτό με βλέπω να το ψάχνω πολύ σύντομα :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ζουμε σε μια εποχη που πραγματικα το gaming ειναι στα πανω του και βγαινουν πολλοι καλοι τιτλοι.Επαιζα πολλα games την περιοδο 1999-2003 αλλα κατι οι συνεχεις αναβαθμισεις που χρειαζονταν τα pc κατι οι σπουδες και τα περιορισμενα λεφτα με εκαναν να τα παρατησω μεχρι περυσι που αρχισα παλι το παλιο μου χομπι.Δεν επιστρεφω βεβαια στο pc gaming γιατι δεν συγκρινεται να παιζεις στο μονιτορ του υπολογιστη με την μεγαλη τηλεοραση.Καποια απο τα παιχνιδια που με σημαδεψαν ειναι τα εξης

1)wing commander prophecy

2)Diablo(το πρωτο οχι το δευτερο)

3)Starcraft

4)Half life

5)Νeed for speed 3

4)Unreal

5)Μax Payne

και απο σχετικα καινουργια παιχνιδια,αυτης της γενιας δηλ μου αρεσαν τα dead space,god of war trilogy,resident evil 5,arkham asylum,killzone 2.Eχω και αλλα τα οποια δεν εχω προλαβει να παιξω ακομα αλλα οπως και να χει good times to be a gamer.Τελος σκεφτομαι να ξεκινησω να παιξω ninja gaiden sigma 1 k 2 μιας και μου τα κανανε δωρο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ δυσκολα :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βέβαια τωρα μου φαίνεται έχουν στρώσει τα πράγματα.. κρατάνε πάνω απο χρόνο :lol:

 

2 χρόνια στο χαλαρό D. ;) PCάκιας εδώ, από το 2004. Με 3 αναβαθμίσεις ουσιαστικά. :dance:

 

Εεε Δημήτρη όχι απλά παλούκι... button-mashing παλούκι, όπου λιώνεις το χειριστήριο με τα δάχτυλά σου είναι... Επίσης το PS3 έχει ελάχιστους καλούς τίτλους. Αλλά έχεις κάνει δυνατές επιλογές. Με μοναδική ένσταση το Killzone που είναι μετριότατο. Αν έχεις pc αναβαθμισμένο μετά το 2007 βάλε Gears Of War.. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ελα ρε συ μη μου πεις οτι το xbox 360 εχει καλυτερα games απο το ps3 θα με τρελανεις.Οσον αφορα τα Gears of war ναι φαινονται πολυ καλα αλλα δεν αγοραζω δυο κονσολες για αυτο το λογο,εξαλλου ο αδελφος μου ειναι xbox fanboy οποτε καποια στιγμη θα τα δοκιμασω σε αυτον.DJO ειδα ειχες και τα fear στη λιστα σου.Ναι το πρωτο θυμαμαι οτι μου αρεσε(sto pc) αλλα ενω εχω και το δευτερο δεν με εχει τραβηξει ιδιαιτερα να το δοκιμασω.Σκεφτομαι να παρω και το mass effect 2 μιας και εχω ακουσει μονο καλα λογια αλλα χωρις να εχω παιξει το πρωτο αμφιβαλλω αμα καταλαβω τιποτα...

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να σου πω. Από XBOX με ενδιέφεραν 2-3 exclusives και τα'χω παίξει (Halo & Gears), αντίστοιχα από PS3 θα ήθελα να τσεκάρω Heavy Rain πχ. Στο μυαλό μου το XBOX είναι η Marvel και το PS3 η DC. :P Αλλά πάντα ήμουν και θα είμαι με τη μεριά του pc. Μεγαλύτερη ελευθερία. :) Πάντως αφού το'χει ο αδερφός σου τσεκάρισε χαλαρά τα Gears. Σε CO-OP όμως!

 

Mass Effect Trilogy -> PC.-

 

FEAR το πρώτο έθεσε νέα επίπεδα ξαφνιασμάτων και τρόμου στα shooters. Αλλά είχε κάτι επαναλαμβανόμενους HALOειδείς διαδρόμους που κουράζαν. Το 2 είχε καλύτερα επίπεδα και απίστευτο πιστολίδι (τα καλύτερα mechs που έχω οδηγήσει) αλλά δεν είχε τόσο το στοιχείο του 1, όπου δεν ήξερες τι θα σου συμβεί στα επόμενα 5''. Το 3 θα είναι co-op και θα στήσουμε LAN. Το περιμένουμε μήνες τώρα με το κολλητάρι. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μπορεί το 360 να έχει καλύτερο online, αλλά το PS3 έχει μακράν καλύτερα παιχνίδια: Killzone 2 & 3, Uncharted Trilogy, Heavy Rain, LBP 1 & 2, Resistance 2, InFamous 1 & 2, Ratchet and Clank, HD Collections και το MGS 4.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Διαφωνώ με όλους. Η προσομοίωση της πραγματικότητας που προσπαθούν να επιτύχουν τα σύγχρονα παιχνίδια μου φαίνεται εμετική.

Και η λογική ταινίας με αηδιάζει (ίσως επειδή δεν μ' αρέσουν οι ταινίες). Θέλω παιχνίδια πλατφόρμας! Σε στυλ μάζεψε 1.500 κρύσταλλους ή 3.000 τομάτες για να πάρεις κύπελλο. Κάτω η αληθοφάνεια! Ζήτω το καρτούν!

Και σαφώς προτιμώ τα δισδιάστατα παιχνίδια (εκτός από το Shank, βεβαίως, βεβαίως).

 

Από την άλλη, γενικότερα τα παιχνίδια που βγαίνουν είναι με μάχες και σφαγές και τέτοιες αγορίστικες αηδίες και δεν έχω τι να παίξω! Τι τραβάμε κι εμείς οι θηλυκοί γκέημερ!

Γενικότερα έχω καταντήσει να παίζω συνεχώς τους παλιούς καλούς τίτλους του psx και sims.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

παιδια εγω παντως εχω φτιαξει ομαδα και λιωνω στο black ops!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τ Αλλά πάντα ήμουν και θα είμαι με τη μεριά του pc. Μεγαλύτερη ελευθερία. :)

 

:spidey_yeah_that:

 

 

:div:

 

 

 

2 εικόνες (emoticon) = 2000 λέξεις :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Διαφωνώ με όλους. Η προσομοίωση της πραγματικότητας που προσπαθούν να επιτύχουν τα σύγχρονα παιχνίδια μου φαίνεται εμετική.

Και η λογική ταινίας με αηδιάζει (ίσως επειδή δεν μ' αρέσουν οι ταινίες). Θέλω παιχνίδια πλατφόρμας! Σε στυλ μάζεψε 1.500 κρύσταλλους ή 3.000 τομάτες για να πάρεις κύπελλο. Κάτω η αληθοφάνεια! Ζήτω το καρτούν!

Και σαφώς προτιμώ τα δισδιάστατα παιχνίδια (εκτός από το Shank, βεβαίως, βεβαίως)[...]

 

Κι εμένα μου αρέσουν τα Platforms όσο κανένα άλλο είδος (στο Super Meat Boy είμαι στο 99%) όμως νομίζω πως δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί το επίπεδο της αξίας τίτλων όπως το L.A. Noire και Heavy Rain π.χ. Απλά μιλάμε για εντελώς διαφορετικούς τομείς ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ παίδες πάντα προτιμούσα τις κονσόλες. Μακριά από υπολογιστή! Τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο για δουλειά και για internet… αν θελήσω να δω ταινία ή να παίξω κάνα game θεωρώ μακράν καλύτερη επιλογή τον καναπέ μου από τον χώρο εργασίας μου. Επίσης, έχω συνδέσει το gaming με χειριστήριο… δεν μπορώ με τίποτα την όψη του πληκτρολογίου και του ποντικιού.

 

Και για να είμαι και εντός θέματος: όντως, τα βιντεοπαιχνίδια πλέον "αντικαθιστούν" σε αρκετές περιπτώσεις τις ταινίες… παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι το gameplay του Uncharted ή του καινούργιου Splinter Cell: στα περισσότερα παιχνίδια πρέπει να φτάσεις κάπου, να ολοκληρώσεις μια "αποστολή"… και μετά να σου δείξει το κλασσικό βίντεο όπου βλέπεις τι παίζει σεναριακά και τι έχεις να κάνεις μετά. Σε παιχνίδια όπως τα παραπάνω η ιστορία εξελίσσεται την ώρα ακριβώς που παίζεις… κάνοντάς σε και gamer και "θεατή" ταυτοχρόνως… νομίζω αυτή είναι και η κατεύθυνση των τωρινών τίτλων.

 

Οι εταιρείες παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών έχουν πλέον ως κύριο στόχο τους να προσφέρουν θέαμα! με ισχυρότερο όπλο τους τον "ρεαλισμό". Και φυσικά τα χρήματα που επενδύονται είναι πολλά και τα κέρδη ακόμα περισσότερα (θυμήθηκα κι έναν φίλο μου μουσικολόγο τώρα που μου είχε αναφέρει χαρακτηριστικά πως το να κάνεις την μουσική για ένα βιντεοπαιχνίδι είναι πολύ πιο κερδοφόρο από τα να κάνεις την μουσική μιας ταινίας)

 

Ας είμαστε και ρεαλιστές όμως… όλη αυτή η τάση και μανία στο να βγει ένα παιχνίδι "ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ" περιορίζει σε έναν άλλο τομέα τα καινούργια βιντεοπαιχνίδια: Έναν τομέα που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν και η ουσία του game… αναφέρομαι στην διασκέδαση και την ψυχαγωγία. Ναι, οκ… εννοείται πως υπάρχει διασκέδαση και ψυχαγωγία στα βιντεοπαιχνίδια των τελευταίων γενιών… αλλά κανένα από αυτά τα παιχνίδια δεν φτάνει την ψυχαγωγία που σου προσφέρουν παιχνίδια όπως το Pac-Man ή το Tetris… Δεν είμαι στριμμένος "ζήτω οι παλιές εποχές" κι έτσι (όχι, εντάξει: είμαι λίγο) απλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και για να είμαι και ειλικρινής το Pac-man και το Tetris ποτέ δεν ήταν του γούστου μου (κι ας έχω περάσει μπόλικες, ευχάριστες, «εκστατικές» ώρες μαζί τους) πιστεύω όμως καταλαβαίνετε που το πάω.

 

Το παραπάνω είναι κάτι που και οι ίδιες οι εταιρείες γνωρίζουν… μερικές μάλιστα, παρ’ όλες τις άπειρες τεχνολογικές δυνατότητες, κάνουν στροφή 180 μοιρών προσφέροντας μας 8bitα παιχνίδια (βλέπε καινούργιο MegaMan ή Scott Pilgrim… υπάρχουν κι άλλα) …ακόμα και ο Mario και ο Sonic γυρίζουν πάλι στο πλάι το gameplay τους… απλά θέλω να καταλήξω στο ότι "ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!" και αναφέρομαι κυρίως στους νέους, ψαγμένους gamers… Ψαχτείτε λίγο παραπάνω παιδιά και γυρίστε και καμιά δεκαετία ή δυο πίσω να δείτε τι γινότανε τα παλιότερα χρόνια στο gaming και την ιστορία του… εννοώ… ας το πάρουμε λογικά… σε όσους νέους αρέσει ο κινηματογράφος και ψάχνονται, γυρίζουν μερικές δεκαετίες πίσω για να δουν καλές ταινίες που άφησαν ιστορία… το ίδιο ισχύει και με τα κόμικς (ξέρετε εσείς) και εννοείται και με την μουσική και με την λογοτεχνία… Τα βιντεοπαιχνίδια από την άλλη, αν και με μόλις 30 χρονών ιστορία, παραμελούνται πλήρως από τους νέους στον χώρο των βιντεοπαιχνιδιών…

 

Ερωτησούλα: …γιατί βρε παιδιά;;

 

Το πήγαινα καλά στην αρχή αλλά τελικά ξέφυγα από το θέμα… σόρυ :P

 

 

 

καιρό είχα να γράψω :thinking:

 

 

 

 

ορίστε και λίγη ρετρό κατάσταση... ορίστε και ακόμα ολίγη...

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4536 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ενταξει,ειναι ωραια να χαιρεσαι απο τις δυνατοτητες που εχει η νεα καρτα γραφικων ,η κονσολα που αγορασες,αλλα πλεον μενουμε εκει.δεν υπαρχει εμπνευση,δημιουργικοτητα και καινοτομια! μονο εκμεταλευση της καθε επιτυχημενης συνταγης.φαινεται αυτο απο νεους τιτλους που οι 9 στους δεκα ειναι συνεχειες παλιοτερων και μαλιστα χωρις να προσδιδουν κατι περα απο γραφικα ,οχι κατι πολυ ουσιαστικο τουλαχιστον.δε λεω πλακα εχει το god of war,αλλα οχι και παιχνιδι της χρονιας και λοιπα τετοια.το ιδιο και assassins creed kai gears of war..παλιοτερα βλεπαμε παιχνιδια τα οποια παιζοντας τα ενιωθες πως ο δημιουργος σε σκεφτηκε και οχι μονο την τσεπη σου ! δε λεω ,και τωρα ισχυει το ιδιο σε περιπτωσεις,αλλα τεινει να εκλιπει.σιγα σιγα δεν εχει τοση σημασια η αντοχη στο χρονο ενος παιχνιδιου,το επιπεδο του γκεημπλευ,η μη επαναληπτικοτητα του,το σεναριο του,και τετοια,αλλα το ποση βια εχει,ποσο καλα γραφικα.λογικο εν μερει,αν απο τα περισσοτερο διαδεδομενα παιχνιδια των τελευταιων χρονων ειναι κατι angry birds κατι farmville και λοιπα.αν αυτα πουλανε,κανουμε το παιχνιδι απλοικο,να πλησιαζει σε τετοια δεδομενα.βλεπε wii,kinect,playstation move με ολα τα μποουλινγκ παιχνιδια.παιζεις ενα silent hill :homecoming,και βλεπεις σαφεστατα ποσο εχει πεσει το επιπεδο.τιποτα αξιομνημονευτο,μα τιποτα.παιζει halo 34 και βλεπεις οτι καπου εγινε βαρετο.βλεπεις την ετησια εκθεση ε3 και ειναι ολο:sequel,sequel,sequel,prequel,sequel,sequel.ποσο ακομα halo,mario,zelda,call of duty,silent hill,resident evil?τωρα περιμενουμε το the legend of zelda:modern warfare.:P μου ρχεται να ξεθαψω το mega drive,to snes και λοιπα τετοια..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Προσωπικά είμαι ταγμένος κονσολάς από Amstrad και Atari μέχρι PS3 και αυτό που έχω να πω είναι ότι αν ψάξεις βρίσκεις θησαυρούς παντού.Για όσους τώρα θεωρούν ότι τα video games είναι ρηχά και έχουν να προσφέρουν μόνο γραφικά, ας παίξουν:

  • Bioshock
  • Mass effect
  • Red dead redemption και
  • Deus ex

και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.

 

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν παίζω που και που και κανένα mortal kombat στο master system έτσι για ν'ανάψουν τα αίματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης, έχω συνδέσει το gaming με χειριστήριο… δεν μπορώ με τίποτα την όψη του πληκτρολογίου και του ποντικιού.

 

 

 

Εξαρταται και απο τι παιχνιδια σου αρεσουν.Πχ τα strategy θελουν pc.Και τα fps μην σου πω αλλα αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4536 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

φυσικα και υπαρχουν διαμαντια ,οπως το mass effect ,bioshock,red dead redemption(ειδικα αυτο,το εχω στη λιστα με τα καλυτερα ολων των εποχων).απλα ειναι πως και αυτα,αρχιζουν να μπαινουν στο τριπακι(mass effect 2(με απογοητευσε λιγακι),3 bioshock 2,και σιγα μη σταματησουν,το ανουσιο red dead undead nightmare),καλα για το deus ex δεν εχω λογια,ηταν κατωτερο απο το οριτζιναλ,αλλα και το human revolution εδωσε ρεστα..μου τη δινει που κανουν τα βιντεο γκεημς πολυ ευκολα τελευταια,κυριως οσον αφορα το εξερευνητικο κομματι,σου εχει ενα βελακι μονιμα και ξερεις ακριβως που πρεπει να πας.σε καποιους μπορει να αρεσει εμενα μου τη δινει!δεν εχουν τα βιντεο γκεημς μονο γραφικα να προσφερουν,απλα δε θελουμε να φτασουμε εκει γιατι απο πολλους σχεδιαστες γινονται τετοια βηματα :( ..βγαλε ενα πορταλ,αντε και ενα δευτερο ,και οκ,βγαλε κατι αλλο.οχι πορταλ 23.. αυτο κανει η quantic dream,εβγαλε το εξαιρετικο fahrenheit,και μετα το heavy rain,ιδιου στυλ οσον αφορα το γκεημπλευ,αλλα τοσο διαοφορετικο..συμφωνω με τη συνδεση βιντεογκεημς και κονσολας,και γω τετοιος ειμαι,αν και απολαμβανω που και που ενα civilization στο πισι.στρατηγικης και πρωτου προσωπου συνηθως ειναι για πισι.απλα τοσα χρονια παιζουμε σε κονσολες ,πριν αγγιξουμε υπολογιστη,μαλλον για αυτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όποιος θέλει παλούκι Platform παιχνίδι βγαλμένο από το παρελθόν, ας παίξει Super Meat Boy.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.