Μετάβαση στο περιεχόμενο

Seraphimons Art Corner [ Manga art ]


Seraphimon_tk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Αποφάσισα να φτιάξω αυτό το θέμα με σχέδια μου, μιας και εδώ ειναι ο κόσμος των comics και θα υπάρχουν πολλά ατομα για να δώσουν συμβουλές για να βελτιωθώ!

 

Θα ποστάρω για αρχή παραδείγματα δουλειάς μου

 

Colored (Character artwork- Fan art)

 

uchiha_sasuke_laughs_at_you____by_ds_seraphim-d3hc9tq.jpg

 

Traditional (black and white- Fan Art)

 

Abarai_Renji_by_Ds_Seraphim.jpg

 

Colored with background (Fan arts)

 

please_accept_my_gift_tac_chan_by_ds_seraphim-d39uhhe.jpg

it__s_game_time_by_ds_seraphim-d310d1n.jpg

digimerry_christmas_by_ds_seraphim-d354qo4.jpg

daisuke_motomiya_gray_by_ds_seraphim-d35y2ym.jpg

1bdf5b85f68c554d0c6a735240d45ee1.jpg

 

Original Artworks

 

http://ds-seraphim.deviantart.com/gallery/5854967

 

Γενικά αποφεύγω να ανεβάζω σχέδια με δικούς μου χαρακτήρες για εναν αγνωστο λόγο xD Στο παραπάνω Link που εδωσα υπάρχουν και άλλα σχέδια σε περίπτωση που θέλετε να κοιτάξετε, θα σας βγάλει πρώτα στα original artworks μου... Επεσήμανα εδώ αυτά που θεωρώ καλύτερα :)

Επεξεργασία από Seraphimon_TK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραιος!! Το κατεχεις το μανγκα!! :best: Βεβαια θα πρεπει να προσεχεις μερικα λαθη ανατομιας και συνθεσης, αλλα λογικα θα φτιαχτουν στο μελλον!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ωραιος!! Το κατεχεις το μανγκα!! :best: Βεβαια θα πρεπει να προσεχεις μερικα λαθη ανατομιας και συνθεσης, αλλα λογικα θα φτιαχτουν στο μελλον!

Ευχαριστώ!!! :)

 

Ναι με την ανατομία έχω ένα θέμα,γιαυτό ξεκίνησα μια σειρά σχεδιων (όπως ο Sasuke απο Naruto που έβαλα πρώτο) οπου προσπαθώ να βελτιώσω την ανατομία και γενικά να πετύχω ένα official feeling. Τι εννοείς με τον όρο "σύνθεση"; Ευχαριστώ για το ποστ :3

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για παραδειγμα στην τριτη εικονα, εχεις αφισει πολυ κενο πανω απο τους ηρωες σου, και το αντικειμενο που της δινει αυτος ο πολεμιστης το εχεις πολυ κατω ωστε να του δινεις πολυ μικρη σημασια στην εικονα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μπράβο πολύ καλά τα πας! :clap2:

Θα ήθελα να δω κάποιο ασπρόμαυρο σχέδιο σου μιας και είσαι του manga με δικούς σου χαρακτήρες! :best:

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Sorry φιλε Seraphimon_TK αλλα τι συμβουλες να σου δωσουμε μια και εισαι σε ενα σημειο που μπορουμε απλα να σου πουμε αν το σχεδιο ειναι του πρoσωικου μας γουστου ή οχι και αυτο στο λεω αφου τσεκαρα και τα αλλα σχεδια σου στο devianart...το μονο που μπορω να σου πω ειναι η συνεχη εξασκηση πραγμα αλλωστε σιγουρα το ξερεις και το κανεις! :best:

 

θα ηθελα ομως καποια στιγμη αν θελεις βεβαια να ανεβασεις μια δικη σου ιστοριουλα στυλ στριπακι, κομικ :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Για παραδειγμα στην τριτη εικονα, εχεις αφισει πολυ κενο πανω απο τους ηρωες σου, και το αντικειμενο που της δινει αυτος ο πολεμιστης το εχεις πολυ κατω ωστε να του δινεις πολυ μικρη σημασια στην εικονα!

 

Α κατάλαβα τώρα τι εννοείς και έχεις δίκιο! Είχα σκοπό να βάλω ένα control panel εκεί στο κενό, αλλά εγκατέλειψα την ιδέα επειδή θα έπρεπε να αλλάξω την σκίαση (και ειμαι τεμπέλης :Ρ). Ευχαριστώ πάντως, θα το έχω στον νου μου στα επόμενα σχέδια μου

 

Μπράβο πολύ καλά τα πας! :clap2:

Θα ήθελα να δω κάποιο ασπρόμαυρο σχέδιο σου μιας και είσαι του manga με δικούς σου χαρακτήρες! :best:

:cheers3:

Ευχαριστώ, πιο κάτω στο ποστ μου έχω ενα λινκ που δείχνει μερικα σχέδια με δικούς μου χαρακτήρες... Αποτελούν μέρος ενος σεναρίου, που το δουλεύω εδώ και χρόνια... Έχω λάβει μέρος σε μερικούς διαγωνισμούς και έστειλα καποιες μίνι ιστορίες, οπότε ίσως ανεβάσω αυτές (προφανώς δεν κέρδισαν τίποτα :Ρ χαχαχα)

 

Sorry φιλε Seraphimon_TK αλλα τι συμβουλες να σου δωσουμε μια και εισαι σε ενα σημειο που μπορουμε απλα να σου πουμε αν το σχεδιο ειναι του πρoσωικου μας γουστου ή οχι και αυτο στο λεω αφου τσεκαρα και τα αλλα σχεδια σου στο devianart...το μονο που μπορω να σου πω ειναι η συνεχη εξασκηση πραγμα αλλωστε σιγουρα το ξερεις και το κανεις! :best:

 

θα ηθελα ομως καποια στιγμη αν θελεις βεβαια να ανεβασεις μια δικη σου ιστοριουλα στυλ στριπακι, κομικ :beer:

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πιστεύω οτι η άποψη των άλλων μας βοηθάει να γίνουμε καλύτεροι! Γι'αυτό είπα να απευθυνθώ εδω :)

Όπως είπα ήδη, έχω έτοιμες μικρές ιστορίες που είχα κάνει για διαγωνισμούς και ίσως τις ανεβάσω!

 

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον :3 :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πιστεύω οτι η άποψη των άλλων μας βοηθάει να γίνουμε καλύτεροι! Γι'αυτό είπα να απευθυνθώ εδω :)

Όπως είπα ήδη, έχω έτοιμες μικρές ιστορίες που είχα κάνει για διαγωνισμούς και ίσως τις ανεβάσω!

 

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον :3 :thanks:

 

To ξερω και καλα κανεις και τα ανεβαζεις και σιγουρα οι αποψεις και οι συμβουλες των αλλων ειναι παντα χρησιμες απλα η δικη μου αποψη ειναι οτι εισαι αρκετα καλος και σε καλο δρομο αλλιως δε θα το ελεγα τωρα για συμβουλες και τεχνικες δεν ειμαι το πιο αρμοδιο ατομο ειδικα αν αυτο που βλεπω στο συνολο μου αρεσει :)

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και το manga δεν το πολυκατέχω ,θα κρίνω απλά σαν ο μέσος αναγνώστης.Το σχέδιο σου είναι μια χαρά και δεν βλέπω κάποιο εμφανές πρόβλημα ανατομίας,όλα οκ.Βέβαια η συνεχής εξάσκηση θα σε κάνει σαφώς καλλίτερο και δεν θέλω να ακούω για τεμπελιές και τέτοια!!!!!Είσαι πολύ καλός αναλογικά με την ηλικία σου,αλλά μην επαναπαυτείς ποτέ...συνεχώς να βελτιώνεσαι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Η αλήθεια είναι οτι πολλές φορες επαναπαύομαι, αλλα μια βόλτα στο DeviantArt παντα μου δείχνει οτι έχω πολύ δρομο ακόμα!! Βρήκα ένα ξεχασμένο σενάριο (για 10-15 σελίδες) οπότε αρχίζω σιγά σιγά τη δημιουργία του. Σύντομα θα έχετε νέα μου, και κάτι original απο εμενα :Ρ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ ωραία η προσπάθεια σου φίλε μου! Αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με manga εδώ έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά! Συνέχισε έτσι! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Οπως το βλεπω κ εγω για μανγκα ειναι πολυ καλα και εχουν αρκετα επαγγελματικη επεξεργασια,αν κ εγω δεν ασχολουμαι με μανγκα μ αρεσει αυτο που βλεπω,απλα επειδη μ αρεσει το ασπρομαυρο θα ηθελα να δω περισσοτερα ασπρομαυρα σχεδια! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!

 

Μιας και ο Σόνικ γιορτάζει τα 20 χρόνια, είπα να ζωγραφίσω κάτι για την περίσταση!

Πρώτη φορά ζωγραφίζω τον μπλε σκαντζόχοιρο, έχει κάποιες ατέλειες (ειδικά ο μοντέρνος Σόνικ) αλλα ΟΚ, είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα!!

 

 

sonic_the_hedgehog__20_years__by_ds_seraphim-d3kvdl2.jpg

 

Τέλος να ενημερώσω ότι είμαι στα τελικά στάδια για την ολοκλήρωση ενός 12σέλιδου μάνγκα μιας και μου ζητήσατε κάτι δικό μου :) Ελπίζω να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις σας :thinking:

 

'till next time...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Περιμενουμε να δουμε το δωδεκασελιδο...εχω εθιστει στην κριτικη κ ανυπομονω για κατι φρεσκο.Παντως θελω να δω και προσχεδια σου χωρις επεξεργασια,μην φοβασαι να ποσταρεις προσχεδια! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μιας και ζητήθηκε ορίστε ενα σχέδιο που έκανα στις διακοπές μου...Χωρίς επεξεργασία υπολογιστή κλπ...

Κάποια προβληματάκια υπάρχουν, αλλα οκ xD Don't shoot me... όχι ακόμα at least XD

To 12σέλιδο one-shot μου με τίτλο "The Pain of Love" είναι στα τελικά στάδια διόρθωσης, θα το δείτε σύντομα και online :)

 

 

kyuubi_naruto_wip_by_ds_seraphim-d463v81.jpg

Επεξεργασία από Seraphimon_TK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Sonic once again...

 

sonic_generations__20_years__by_ds_seraphim-d4acos2.jpg

 

ΥΓ: Το περιβάλλον είναι απο το νέο παιχνίδι Sonic Generations, και απλά έβαλα το blur εφέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ωραια εδειξε το εφε με την κινηση στο τελευταιο!το προσχεδιο ειναι απο το κομιξ που φτιαχνεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

ωραια εδειξε το εφε με την κινηση στο τελευταιο!το προσχεδιο ειναι απο το κομιξ που φτιαχνεις?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Όσο για την ερώτηση, όχι, το προσχέδιο που ανέβασα στο προηγούμενο ποστ είναι απλά ο Ναρούτο (απο το ομώνυμο μάνγκα). Το κόμικ που ετοιμάζω είναι προσγειωμένο στον δικό μας κόσμο :Ρ Ορίστε και μία σελίδα απο τον πειραματισμό μου με τα screen tones.

post-4003-13170531579446_thumb.jpg

Επεξεργασία από Seraphimon_TK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

α ο Ναρουτο,το εχω ακουστα αλλα γενικα ειμαι ασχετος απο μανγκα...σορι,θελω παντως να μαθω πραγματα κ για την ιαπωνικη σχολη γιατι ειμαι σκραπας,αλλα ειμαι σε φαση που μαθαινω γενικως για κομιξ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μην ανησυχείς, χρόνο να έχεις και θα τα μάθεις όλα :Ρ

 

Σε αυτή την φάση θα ήθελα feedback για την πιο πάνω σελίδα. Πως σας φαίνεται; Ειναι πολύ busy? Θέλει λιγότερα screentones?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση :)

Επεξεργασία από Seraphimon_TK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

 

Σε αυτή την φάση θα ήθελα feedback για την πιο πάνω σελίδα. Πως σας φαίνεται; Ειναι πολύ busy? Θέλει λιγότερα screentones?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση bighappy.gif

 

 

Στα τρία πρώτα καρέ νομίζω ότι το έχεις ισορροπήσει πολύ καλά.

Στο τέταρτο πιστεύω πως αν φτιάξεις την σκιά του δένδρου και του ανθρώπου θα αναδειχθεί η εικόνα.

Στο πέμπτο πάντως κάτι πρέπει να κάνεις για να αναδειχθεί η φιγούρα. Δεν καταλαβαίνω και τι θέλεις να δείξεις...

 

Σου συνιστώ με υην προοπτική να ασχοληθείς. Όλο το τρίτο καρέ είναι λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γεια σου Seraphimon κι από μένα, δεν τα έχουμε ξαναπεί…

 

Πήρα το θάρρος να χρησιμοποιήσω την εικόνα σου γιατί αλλιώς δεν θα κατάφερνα να γίνω κατανοητός:

 

post-10885-13173785281159_thumb.jpg post-10885-13173785422901_thumb.jpg

 

 

 

 

Για αρχή, κάτι που ισχύει για όλα σου τα καρέ γενικότερα είναι πως κεντράρεις τον ήρωα στα καρέ σου δημιουργώντας μπόλικο κενό χώρο και καταλήγοντας να γίνεται το ίδιο το καρέ σχετικά "αδιάφορο". Προσπάθησε να μην κεντράρεις τον ήρωα (/το θέμα σου) γενικότερα και μην φοβάσαι να κόψεις και τον ίδιον τον ήρωα (όπως έχεις κάνει στο 5 καρέ)… Παράδειγμα: δες το πρώτο σου καρέ πως αναδείχθηκε τώρα, όχι μόνο ξεκόλλησε από την μονοτονία που δημιουργούσε μαζί με το δεύτερο καρέ (αυτό οφειλόταν στο ότι ήταν αρκετά ίδια μεταξύ τους: ίδιο μέγεθος καρέ, ίδιο σχεδόν μέγεθος ήρωα, ίδιο κεντράρισμα, ίδιο κενό φόντο) αλλά πλέον μιλάει και περισσότερο στον αναγνώστη… του λέει κάτι του στυλ: "κάτι τον απασχολεί τον ήρωα μας" κι έτσι.

 

Στο τρίτο καρέ σου ο ήρωας, υποσυνείδητα, μας έδινε την αίσθηση πως θα "κουτούλαγε" στα ντουλάπια… αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχεις δώσει βάθος στην εικόνα σου. Έπρεπε για παράδειγμα να φέρεις σε πρώτο πλάνο τα ντουλάπια που βλέπουμε πρώτα-πρώτα κάνοντάς τα πιο έντονα σχεδιασμένα, μεγαλύτερα και με διαφορετικό τόνο από τα ντουλάπια στο βάθος. Έτσι θα ξεκολλούσαν από τα ντουλάπια του βάθους και έτσι και από την πορεία του ήρωα.

 

Τέταρτο και πέμπτο καρέ: Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να συνδέσεις με τέτοιο τρόπο τα συγκεκριμένα αυτά καρέ… δεν χρειάζονται αυτό το λοξό περίγραμμα ανάμεσά τους. Τα πλαγιαστά περιγράμματα λειτουργούν καλύτερα σε έντονες σκηνές ή σε σκηνές δράσης (ή και σε πιο "ονειρικές" σκηνές) και δεν τα χρησιμοποιούμε μεμονωμένα… ή η σελίδα μας θα είναι γεμάτη με λοξά περιγράμματα ή καθόλου. Οπότε προσπάθησε να αποφεύγεις τέτοια παντρέματα…: μη κολλάς σε μια σελίδα γεμάτη με κάθετα και οριζόντια περιγράμματα ένα άσχετο λοξό περίγραμμα… και μάλιστα με τόσο έντονη κλίση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, μόνο κακό κάνει: Από την μία τονίζει το δέντρο του τέταρτου καρέ (ενώ ξεκάθαρα το θέμα σου είναι αλλού… στην θέα του ήρωα ας πούμε) και από την άλλη αποδυναμώνει το πέμπτο καρέ σου επειδή η κλίση του (του περιγράμματος) είναι παράλληλη με την κλίση του προσώπου.

 

Δες πως αναδείχθηκε η σελίδα σου με λίγο πείραγμα στων καρέ σου τα μεγέθη και τα κεντραρίσματα… λίγος πειραματισμό στην σύνθεση και μόνο μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά στο αποτέλεσμα του κόμικ σου. Από όσο καταλαβαίνω τη περισσότερη δουλειά την κάνεις στον υπολογιστή, οπότε θα μπορείς και πιο άφοβα να πειραματιστείς σε όλα τα παραπάνω.

 

Για τα γκρι σου δεν έχω να πω κάτι γιατί ακόμα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις από αυτά… στα φόντα σου ας πούμε βάζεις γκρι για σκιές αλλά στον ήρωα όχι… νομίζω θα σήκωνε καμιά σκιά και ο ήρωας (αλλά όχι με πολλές διαβαθμίσεις… βασικά, πιστεύω ένας μόνο τόνος και κοφτός είναι αρκετός για σκιά στον ήρωα). Κατά τα άλλα του ταιριάζει που γενικότερα έχεις βάλει απαλούς τόνους.

 

 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν χρειαστείς άλλη βοήθεια ή κάποια επεξήγηση ρώτα ελεύθερα!

καλή συνέχεια :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

@NkA: Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου!

 

@Geokon: Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για το μακροσκελές ποστ σου! Έγιναν όλα κατανοητά φυσικά.

Η αλήθεια είναι οτι τα ασπρόμαυρα σχέδια τα αποφεύγω γιατι χρειάζονται περισσότερη λεπτομέρεια, και απο δική μου αμέλεια δεν σας είπα οτι το τελευταίο καρε (προτελευταίο αν διαβάζεις με τον ιαπωνικό τρόπο) δεν είναι τελειωμένο, γιατί στο ασπρόμαυρο δεν ξέρω πως να απεικονίσω αυτό που θέλω (ενω με χρώμα θα ήταν πιο εύκολο). Τα 2 τελευταία καρέ τα είχα χωρίσει έτσι ως διαδοχικές εικόνες που σκέπτεται ο χαρακτήρας που περπατάει μόνος του. Πιστεύεις πως θα πρέπει να το αλλάξω και πάλι; Επίσης κάτι που πρέπει να επισημάνω είναι ότι στις 12 σελίδες έχω μόνο έναν διάλογο, και αυτός διαρκεί για μία σελίδα. Όλο το υπόλοιπο είναι αφήγηση του κεντρικού χαρακτήρα. Είναι λάθος αυτό;

 

Έχω αρχίσει την επεξεργασία στον υπολογιστή και κάνω apply ta screen tones και τα διορθώνω ανάλογα με τις παραπάνω υποδείξεις σου, οπότε η άποψη σου θα με βοηθήσει όχι μόνο για αυτό το project αλλα και για τα μελλοντικά! Ευχαριστώ και πάλι!

Επεξεργασία από Seraphimon_TK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εμένα μου αρέσουν πολύ όλα τα σχέδια σου! Το ένα είναι καλύτερο από το άλλο! Μπράβο και πάλι!!! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

θα συμφωνησω γενικα με τις παρατηρησεις του geokon,κ εχω να προσθεσω οτι δεν μ αρεσει στο τριτο καρε που ειναι τοσο τετραγωνισμενα ολα στο φοντο...βαζεις ολο κουτια και κυβους κ δεν εχει καμπυλες ο χωρος κ αυτο μου ειναι λιγο βαρετο στο ματι.Εκτος αν θες να δειξεις κατι με αυτο...στη θεση σου παντως θα προσθετα κ αλλα πραγματα-αντικειμενα με αλλα σχηματα,αυτη η τακτοποιημενη συμμετρικοτητα δεν ειναι ρεαλιστικη. :thinking:

Εχω κ εγω την απορια τι ακριβως δειχνει το τελευταιο καρε,δηλαδη τι ειναι αυτο που ειναι διπλα στο προσωπο θρυμματισμενο τζαμι?βαλε κ αλλη δουλεια αν εχεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα 2 τελευταία καρέ τα είχα χωρίσει έτσι ως διαδοχικές εικόνες που σκέπτεται ο χαρακτήρας που περπατάει μόνος του. Πιστεύεις πως θα πρέπει να το αλλάξω και πάλι;

 

δεν καταλαβαίνω... το κόμικ είναι έτσι κι αλλιώς διαδοχικές εικόνες... Εννοείς ότι τα δυο αυτά καρέ τα ήθελες σαν μια εικόνα; Τότε μπορείς να τα κάνεις σαν μια εικόνα... αλλά κι ετσι να τα αφήσεις, πάλι γίνεται κατανοητό. Ακόμα και ανολοκλήρωτο που είναι αυτό το μονοσέλιδο πάντως, φαίνεται πως υπάρχει απο πίσω κείμενο που ενώνει τις εικόνες μεταξύ τους και εμένα προσωπικά, το τελευταίο καρέ δεν με μπέρδεψε...

 

Οπότε εσύ αποφασίζεις, και αν τελικά το αλλάξεις, απλά έχε το νου σου στα όσα είπαμε.

 

Επίσης κάτι που πρέπει να επισημάνω είναι ότι στις 12 σελίδες έχω μόνο έναν διάλογο, και αυτός διαρκεί για μία σελίδα. Όλο το υπόλοιπο είναι αφήγηση του κεντρικού χαρακτήρα. Είναι λάθος αυτό;

 

όχι, δεν είναι λάθος. Αλλά, εμπειρικά στο λέω, είναι πολλές 11 σελίδες μονόλογου σε 12 σελίδες κόμικ... κινδυνεύει να γίνει βαρετό το κόμικ, ειδικά αν δεν γίνεται και τίποτα και απλά και μόνο διαβάζουμε τις σκέψεις του ήρωα. Όπως και να χει, να ξέρεις οι εικόνες σου μιλούν αρκετά κι από μόνες τους οπότε προσπάθησε να μην βάλεις περιττά κείμενα στον μονόλογο γιατί θα δημιουργείται μια "επανάληψη" η οποία θα βαραίνει πολύ στο αποτέλεσμα.

 

δεν μ αρεσει στο τριτο καρε που ειναι τοσο τετραγωνισμενα ολα στο φοντο...

 

υποθέτω σου φαίνεται ετσι επειδή μάλλον δεν θα διαβάζεις ιαπωνικά κόμικς αλλά τα μάνγκα, περιστασιακά, είναι γενικότερα έτσι:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γεια χαρά. Δεν διάβασα τα σχόλια των προηγούμενων, οπότε μπορεί να πω πράγματα που έχουν ήδη ακουστεί, αλλά βλέποντας την σελίδα σου, θέλησα να σου επισημάνω μερικά πράγματα.

 

Πρώτον, όταν φτιάχνεις μια σελίδα να την σκέφτεσαι σαν μια εικόνα όλη, να έχει ισσοροπία, το τελευταίο σου καρέ είναι πολύ αδύναμο έτσι όπως είναι λευκό, και χάνεται.

 

Μ'αρέσει που απομακρύνεσαι σιγά σιγά απο τον πρωταγωνιστή, δηλαδή που κάθε καρέ σου είναι όλο και πιο μακρυά απο τον πρωταγωνιστή, αυτό μας δίνει μια ψευδαίσθηση fade out, αλλά το σωστό θα ήταν να ήταν στον ίδιο χώρο. Στα δύο πρώτα καρέ δεν καταλαβαίνουμε που είναι(κάτι το οποίο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, θα προτιμούσα να έβαζες στο background κάτι απο τον χώρο), αλλά υποθέτουμε οτι είναι στον ίδιο χώρο με το τρίτο καρέ.

 

Ανάμεσα στο τρίτο και το τέταρτο καρέ κάνε ακόμα ένα που να φαίνεται οτι βγαίνει απο το κτίριο. Η μετάβαση γίνεται πολύ απότομα και φαίνεται περίεργο.

 

Και μια ακόμα γενική συμβουλή, όταν φτιάχνεις μια ιστορία να έχεις στο μυαλό σου οτι το ιδανικό είναι ο αναγνώστης να μπορεί να την διαβάζει και χωρίς τους διαλόγους. Να καταλαβαίνει τι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να του εξηγείς. Αυτό είναι το πιο σημαντικό κατα την άποψή μου σε ένα comic. Ακόμα και αν ζωγραφίζει παπάδες ο άλλος, αν δεν μπορεί να πει μια ιστορία σωστά, καλύτερα να κάνει πίνακες για το μουσείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

οπως τα λες geokon δεν διαβαζω ιαπωνικη σχολη,αλλα θα ηθελα να μαθω και γ αυτην την κατηγορια... Ισως τοτε να ανασκευασω την παρατηρηση μου επειδη δεν ειχα στο μυαλο μου το ειδος που πραγματευεται ο Seraphimon_TK,αλλα οτι εχω δει σε κομικς γενικα:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γενικότερα οι Ιάπωνες έχουν τρέλα με τα φόντα και τα σχεδιάζουν αναλυτικά μέχρι αηδίας… Έχει αποδειχθεί (μετά από έρευνες) πως ως λαός το μάτι τους διαβάζει μια εικόνα δίνοντας περισσότερο σημασία στο φόντο… γι αυτό και λοιπόν κάνουν τρομερή δουλειά στα φόντα και με απίστευτες λεπτομέρειες.

 

Έγραψα όμως «περιστασιακά» αναφερόμενος σε ιαπωνικά κόμικς που απεικονίζουν ζωή σε σχολεία… Τα ιαπωνικά σχολεία και ιδίως οι εσωτερικοί τους χώροι που βλέπουμε συνήθως στα μάνγκα είναι σχεδιασμένα κάπως όπως και του παραπάνω καρέ (ντάξει, όπως είπε και σωστά και η Λένα, ο Seraphimon έχει λαθάκια λόγω λανθασμένης προοπτικής βέβαια).

 

Όμως… εάν σχεδίαζε ελληνικό σχολείο αντί για «ιαπωνικό» δεν θα σε ενοχλούσε τόσο στο μάτι γιατί εννοείται πως θα έντυνε τους τοίχους με ταγκιές, πρόστυχες μουτζούρες, ρωγμές… ή και τα ντουλάπια (αν και δεν έχουμε) με σκουριές, μουτζούρες, χαλασμένες κλειδαριές… κι έτσι θα γέμιζε με διάφορα στοιχεία η εικόνα πέραν των τέλειων ίσιων γραμμών και θα έδενε καλύτερα στο μάτι…

 

Γενικά… αυτό που έπαθε το μάτι σου με το τρίτο καρέ το δικό μου μάτι το έπαθε σε μια πόλη του εξωτερικού… :wow: όλα ήταν παράλληλα μεταξύ τους! :confuse:Καθαρά! :grr:Ίσια…! :trixes:Κόντευα να τρελαθώ…

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις κριτικές σας και τις συμβουλές σας και ζητώ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω!

Ευχαριστώ ξεχωριστά τον geokon και τον evilgeorge για τα αναλυτικά τους ποστ! Με βοηθάτε πολύ!

 

Έχω κάνει μία παυση στην επεξεργασία του manga αυτόν τον καιρό λόγω έλλειψης χρόνου. Αλλα θα το συνεχίσω σύντομα! Προς το παρόν έκανα ένα σχεδιάκι πιο κοντινό στη θεματολογία του φόρουμ!

 

simba_roar_by_ds_seraphim-d4dzwoa.jpg

 

Ο "Βασιλιάς των Λιονταριών" είναι μία απο τις αγαπημένες μου ταινίες Disney. Είχα χρόνια να ζωγραφίσω κάτι ανάλογο (αμερικάνικο/Disney) οπότε είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.