Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
Εκδοτική:
Εξώφυλλα:
140 + 53 Οπισθόφυλλα + 47 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1, 3, 8, 11, 13, 15, 17, 27-28, 32, 34, 38-39, 41, 43, 45-46, 49-51, 54, 56, 58, 71, 74-76, 78, 83, 86-87, 89, 91-96, 98, 101-102, 104-105, 109, 111-116, 118, 120, 122, 125, 129-130, 133, 135-136, 138, 140, 143, 145, 147, 149, 151-154, 157, 161, 163, 184, 195, 204, 206, 208)
Τεύχη:
214
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12287
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5627 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

BIBLASTFIL_0002.jpg  BIBLASTFIL_0004.jpg  BIBLASTFIL_0004a.jpg  BIBLASTFIL_0005.jpg  BIBLASTFIL_0007.jpg

Εκδοτική: ΕΚΔΟΣΕΙΣ «POCKET BOOKS» και μετά «ΛΥΧΝΑΡΙ»
Μέγεθος: αρχικά 12.5 x 19.5 μετά 11,5 x 19,0
Απόδοση κειμένων: Διάφοροι
Τιμή: αρχικά 20 δρχ, μετά 70, 200, 500

 

 

Η εκδοτική εταιρία του Τάσου Λαζαρίδη στο ξεκίνημα της σειράς είχε το ξενικό τίτλο «Pocket books» με σήμα το λυχνάρι. Το σήμα κάποια στιγμή έγινε και ο διακριτικός τίτλος του εκδοτικού οίκου. Τα βιβλία επανεκδόθηκαν (διαπιστωμένα) και συνέχιζαν να εκδίδονται και το 1994 (διαπιστωμένα)· μπορεί δε να τα βρει κανείς και σήμερα στα περίπτερα· ίσως είναι η μόνη αστυνομική σειρά που επέζησε της χρυσής εποχής αυτών των λαϊκών αναγνωσμάτων μέχρι τις μέρες μας. Η μορφή του βιβλίου υπέστη κι αυτή αλλαγές προκειμένου να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της μόδας και οι όμορφες σκιτσογραφικές μινιατούρες των αρχικών εξωφύλλων αντικαταστάθηκαν με μεγάλες συνθέσεις σκίτσων και ακαλαίσθητων τίτλων - με «φρικώδη» γράμματα· ίσως για να εισάγουν τον αναγνώστη στο περιεχόμενο του τόμου. Ο εκδότης είχε εξασφαλίσει την αποκλειστική δημοσίευση των έργων της Αγκάθα Κρίστι στην ελληνική γλώσσα κι έτσι οι περισσότεροι τίτλοι ανήκαν σ΄ αυτή τη συγγραφέα.

Vaios

 

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Comics Fan, Kabuki, saravakos, tik, kit, Dr. Paingiver, GreekComicFan, thor77, DJO, dimious, DaDiRa, Valtasar & albert.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια πραγματικά αριστουργηματική σειρά και τα λόγια είναι περιττά( παλιές, καλές και αξεπέραστες εποχές πάνω στο μυστήριο). Υπάρχουν και σε ορισμένα βιβλιοπωλεία αλλά όχι πολλά και σίγουρα μερικά θα είναι πια σπάνια να βρεθούν, μόνο σε περιπτερα πια με παλιά βιβλία, κρίμα γιατι σαν βιβλιαράκια ήταν εύχρηστα και πήγαιναν φυσικά και παραλία. Η Αγκάθα είναι φανταστική, αλήθεια το αγαπημένο σας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ με την Arianna. Προσωπικά μου άρεσε πολύ το "10 μικροί νέγροι", "Ο μυστηριώδης μιστερ Κουίν" και "Κάθε Τρίτη και έγκλημα". Τα έχω αυτά τα βιβλία μέσα στην καρδιά μου αν και δεν θυμάμαι τώρα τις ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχω μόνο τους 10 μικρούς νέγρους σε αυτή την έκδοση με το κίτρινο πλαίσιο. Μετά ξέρω ότι εκδόθηκε και σε πιο κυριλέ έκδοση, αλλά εμένα σημάδεψε εκείνες τις καλοκαιρινές διακοπές που το είχα πάρει πριν από κάμποσα χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

σαν βιβλιαράκια ήταν εύχρηστα και πήγαιναν φυσικά και παραλία. Η Αγκάθα είναι φανταστική, αλήθεια το αγαπημένο σας;

 

νομίζω από τα πιο κλασσικά αναγνώσματα των διακοπών, κυρίως στο πλοίο & παραλία.  :)

αγαπημένα μου: δεκα μικροι νεγροι, αυλαία, μια κραυγή αγωνίας, πέντε μικρά γουρουνάκια, ποντικοπαγίδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δηλώνω κι εγώ μεγάλος θαυμαστής της Αγκάθα Κρίστι...!Πιστεύω ότι είναι αξεπέραστη ακόμα και στις ημέρες μας στο αστυνομικό μυθιστόρημα...!

Τα βιβλία της που ξεχωρίζω είναι το "Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρες", "Δέκα μικροί νέγροι","Έγκλημα στον Νείλο","Στον καθρέφτη είδα τον δολοφόνο" καθώς και το "Δύο εγκλήματα κάτω από τον ήλιο"...!Φυσικά ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Ηρακλής Πουαρώ...!

 

EDIT --> Φοβάμαι ότι έχω βγει λίγο εκτός θέματος μιας και δεν ξέρω εάν αυτά τα βιβλία κυκλοφόρησαν σε αυτή την σειρά αλλά μιας και πιάσαμε την κουβέντα για το έργο της Αγκάθα είπα να εκφραστώ...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 162. Τίτλος: Το Θλι(μ)μένο Κυπαρίσσι. "Sad Cypress" στο πρωτότυπο.

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θέλετε να ψάξω την βιβλιοθήκη της μαμάς μου και αν τα βρώ σε καλή κατάσταση να σκανάρω τα εξώφυλα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αν θες σκάναρέ τα. Θα ανεβάσω και γω σε λίγο μερικά :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από τα δικά μου αγαπημένα ''οι αγγελοι δεν φλυαρούν''( πολύ dark με τέλος που όσο και μύστης να είσαι των αστυνομικών δεν πάει ο νους) και ''ποντικοπαγίδα''. Οφείλω να φρεσκάρω ξανά την μνήμη μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχω αρκετά ακόμα, αλλά είναι στο πατρικό μου

 

κάποια έχουν επανεκδοθεί και με διαφορετικό εξώφυλλο, αλλά ελπίζω ότι δεν θα τα χωρίσουμε σε εκδόσεις καθώς δεν είναι κόμικς :)

 

ο πιο βασικός λόγος που τα ποσταρω είναι τα κάλτ εξωφυλλα  :D

φαίνεται επίσης ποια έχουν πάει παραλία :P

 

9,12,16, 35, 36, 42, 90, 106, 121, 126, 146, 155, 169, 174, 202, 207, 210, 212, 213

 

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καθώς γενικά μου αρέσουν οι ιστορίες μυστηρίου δε θα μπορούσα να μην έχω διαβάσει τους περισσότερους τίτλους της σειράς. Ειδικά όσες ιστορίες πρωταγωνιστεί ο Πουαρό είναι καταπληκτικές. Και τις ξεπερνούν μόνο οι ιστορίες του Σέρλοκ αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα.  :)

 

Πάντως δεν είναι δύσκολο να βρεθούν όπως διάβασα πιο πάνω. Εγώ ακόμα αγοράζω που και που. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα βιβλιοπωλεία ενώ μπορεί όποιος θέλει να τα βρει όλα από τις ίδιες τις εκδόσεις Λυχνάρι. Τα περισσότερα έχουν βγει και σε νέα μορφή (μεγαλύτερο σχήμα και καλύτερη ποιότητα χαρτιού) αλλά δεδομένης της διαφοράς της τιμής και του συναισθηματικού μου δεσίματος με το κίτρινο εξώφυλλο :P , δεν την έχω τιμήσει παρά σε ελάχιστες ιστορίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εχω και γω καποια απο αυτα στο χωριο,θα γραψω ποια θα χετε ανεβασει να ανεβασω αυτα που λειπουν :)

παντως οπως λεει και ο πιγκουινος βρισκονται ακομα και σημερα. Θυμαμαι οτι στο παζαρι βιβλιου στη θεσσαλονικη (λογικα και στην αθηνα) ειχαν πολλα απο αυτα σε τιμη καπου 2 με 3,5 €δε θυμαμαι ακριβως... 

ΥΓ:δεν εχω διαβασει τους 10 μικρους νεγρους ακομα!!!!σχεδον ντρεπομαι για τον εαυτο μου :-/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τα 2, 4, 18, 24, 25, 44, 62, 107, 117, 119, 124, 128, 131, 137, 141, 155, 166, 167, 171 από μένα  :beer6:

 

 

Τα 106, 121, 169 με άλλα εξώφυλλα για όποιον θέλει να τα θαυμάσει :D

 

175 όχι από Άγκαθα Κρίστι αλλά από "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ", εκδόσεις Λυχνάρι  :blob3: (λογικά είναι άλλη αρίθμηση) ;;;

 

 

 

P.S. Τα εξώφυλλα είναι σκαναρισμένα από μένα πριν από λίγο και τα βιβλία είναι από την συλλογή της Xandhoom  :respect: 
 
Edit: Τα περισσότερα είναι αγορασμένα από το μοναστηράκι με 1-2 ευρώ το ένα μεταχειρισμένα
 
 
Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.
 
 
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

175 όχι από Άγκαθα Κρίστι αλλά από "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ", εκδόσεις Λυχνάρι  :blob3: (λογικά είναι άλλη αρίθμηση) ;;;

 

attachicon.gif175.jpg

 

 

 

Δεν ειχε μονο αγκαθα κριστι η σειρα αυτη ;) εξου και το ονομα της :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει έναθέμα εδώ όμως:

 

Ο vaios έκανε παρουσίαση της παλιάς σειράς με τα ρετρό εξώφυλλα. Όπως μάλιστα έγραψε

 

 

Τα βιβλία επανεκδόθηκαν (διαπιστωμένα) και συνέχιζαν να εκδίδονται και το 1994 (διαπιστωμένα)· μπορεί δε να τα βρει κανείς και σήμερα στα περίπτερα· ίσως είναι η μόνη αστυνομική σειρά που επέζησε της χρυσής εποχής αυτών των λαϊκών αναγνωσμάτων μέχρι τις μέρες μας. Η μορφή του βιβλίου υπέστη κι αυτή αλλαγές προκειμένου να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της μόδας και οι όμορφες σκιτσογραφικές μινιατούρες των αρχικών εξωφύλλων αντικαταστάθηκαν με μεγάλες συνθέσεις σκίτσων και ακαλαίσθητων τίτλων - με «φρικώδη» γράμματα· ίσως για να εισάγουν τον αναγνώστη στο περιεχόμενο του τόμου.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θέλετε να ψάξω την βιβλιοθήκη της μαμάς μου και αν τα βρώ σε καλή κατάσταση να σκανάρω τα εξώφυλα; :thinking:

 

Ατυχήσαμε! Η μαμά μου τα χάρισε για να τα αγοράσει είτε στα αγγλικά, είτε με καλύτερο binding. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τι μου κάνεις ρε Βάιε.... :) τώρα θα πρέπει να πάω στο πατρικό για να πάρω τους Άγιους και τους Αρσέν Λουπέν :) (μόνο αυτά του Εσπραγιά δεν πρέπει να άγγιξα ποτέ :) )

 

:cool::best:

 

:cheers5:

 

υγ βασικά πρώτα ας λύσουμε το θέμα με τα Λούκυ Λουκ του Στρατίκη που είναι κόμικ και μετά *ίσως* να ασχοληθούμε με αυτά που δεν είναι κόμικ και απλώς είναι μια κοινή καψούρα αρκετών από εμάς ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

υγ βασικά πρώτα ας λύσουμε το θέμα με τα Λούκυ Λουκ του Στρατίκη που είναι κόμικ και μετά *ίσως* να ασχοληθούμε με αυτά που δεν είναι κόμικ και απλώς είναι μια κοινή καψούρα αρκετών από εμάς ;)

 

 

ΟΚ πάω να σχοληθώ με τα ΛΛ ή με κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και τίμησε και την Ρόδο βλέπω η Αγκάθα( πραγμα που δεν ήξερα) αλλα διολου απίθανο αφού ειχε την ευκαρία μεσω του δευτερου άνδρα της( αρχαιολόγου στο επάγγελμα) να γυρίζει τον κόσμο όλο.

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειμαι κι εγω φαν των βιβλιων της Αγκαθα Κριστι.Εχω διαβασει καμποσα.Εχω και απο τις εκδοσεις "Λυχναρι" και απο αλλες.Το αγαπημενο μου ειναι το "10 μικροι νεγροι". :) 

 

Τα δυο τελευταια που ειχα διαβασει και  μου ειχαν αρεσει,ειναι το "Ατελειωτη νυχτα" και το "Τ'α αστρα μιλουν για θανατο" οπου ξεφευγει εντελως απο τα αλλα της βιβλια, αφου η ιστορια που διηγειται μας πηγαινει στην Αρχαια Αιγυπτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΟΚ πάω να σχοληθώ με τα ΛΛ ή με κάτι άλλο.

να πας δεν φτάνει... πρέπει να έρθουμε και άλλοι :) και το γμτ είναι πως όποτε πάω Λέσχη, όλο ξεχνάω να τσεκάρω το τι έχουμε εκεί από δαύτα (γιατί εγώ μονάχα ένα έχω και ανάθεμα άμα θυμάμαι που ακριβώς είναι (ξέρω το δωμάτιο, δεν ξέρω την ντάνα :) ))

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ειμαι κι εγω φαν των βιβλιων της Αγκαθα Κριστι.Εχω διαβασει καμποσα.Εχω και απο τις εκδοσεις "Λυχναρι" και απο αλλες.Το αγαπημενο μου ειναι το "10 μικροι νεγροι". :) 

 

Τα δυο τελευταια που ειχα διαβασει και  μου ειχαν αρεσει,ειναι το "Ατελειωτη νυχτα" και το "Τ'α αστρα μιλουν για θανατο" οπου ξεφευγει εντελως απο τα αλλα της βιβλια, αφου η ιστορια που διηγειται μας πηγαινει στην Αρχαια Αιγυπτο!

και δεν τα έχω διαβάσει ποτέ και τα δυο, σίγουρα θα βρεθηκε στην Αιγυπτο λόγω του ανδρα της και η Αιγυπτος προσφέρει πάντα άφθονο μυστήριο και πλοκή, οπότε καταλαβαίνω πόσο καλό θα είναι ειδικά το τελευταίο..

Η Αγκάθα ποτέ δεν ήξερε από την αρχή ποιος θα ήταν ο΄ένοχος του βιβλίου αλλά στο τέλος πάντα εξερευνούσε ποιος είχε τα περισσότερα κίνητρα να κάνει το έγκλημα, μια λεπτομέρεια που μπορεί και μας να μας βοηθήσει να λύσουμε ορισμένα από τα μυστήρια που μας δίνει, αν και σε μερικά ειναι πολύ σκούρα τα πράγματα και δεν ξέρεις από που αν τα πιασεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μα τον Αλλάχ, σε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο της Κρίστι δεν έχω κατορθώσει να βρω τον δολοφόνο. Ρε σε κανένα... :) και έχω και τη κουμπάρα μου να μου ορκίζεται χρόνια τώρα ότι στο Cards on the table είχε καταλάβει το ποιος είναι ποιος από τις ψυχολογίες των χαρακτήρων.... :)

 

oh well

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ΡΕ ΚΑΨΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ; Κοίτα να δεις τι έγινε τώρα. Ξεκινάμε μια αθώα κουβεντούλα για βιβλία διακοπών και μέσα σε δύο μέρες έχουμε σχεδόν πλήρη βάση δεδομένων με όλα τα βιβλία, τα εξώφυλλα και συζήτηση για τα αγαπημένα μας. Ούτε οι εκδόσεις λυχνάρι παίζει να έχουν τόσο καλη βάση δεδομένων.

 

Τρέμω στην ιδέα ότι κάοια στιγμή μπορεί να ξεκινήσουμε κουβέντα για βίπερ γουέστερν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116945
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

25 σχόλια σε 1 ημέρα για ένα θέμα που δεν είχε κανένα για 2 χρόνια και κάτι ψιλά. Τυπικά πράγματα. The GC way.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

μα τον Αλλάχ, σε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο της Κρίστι δεν έχω κατορθώσει να βρω τον δολοφόνο. Ρε σε κανένα... :) και έχω και τη κουμπάρα μου να μου ορκίζεται χρόνια τώρα ότι στο Cards on the table είχε καταλάβει το ποιος είναι ποιος από τις ψυχολογίες των χαρακτήρων.... :)

 

oh well

 

:cheers5:

εγω μόνο σε δυο στα υπόλοιπα έπεσα πολύ έξω, αφου κρύβει στοιχεία, πως να γίνει ;και ένοχοι ειναι όλοι μα όλοι μεχρι και ο Μπαρμπα-Σταθης της γειτονιάς :trixes: αλλά αυτη ειναι και η γοητεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μερικά ακόμη εξώφυλλα για να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον

 

Νέα: 5, 33, 37, 53, 63

Εναλλακτικά: 4, 18

Και από τα παλιά: 21, 44

Και μια λίστα από το τεύχος #44, όπου φαίνονται κι άλλοι συγγραφείς πλην Κρίστι, που δημοσιεύτηκαν στη σειρα

SCN_0105.jpg

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αλήθεια, ξέρουμε ποιός καλτ τυπάς έκανε τα εξώφυλλα; Όποως είπε ήδη και η Καμπούκ , τα εξώφυλλα είναι όλα τα λεφτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πλάκα έχει :)

 

κάτσε να βάλω τι βρήκα μέχρι στιγμης και συνεχίζουμε αργότερα.

 

Στο 24 Μήνυμα για φόνο (Αγκαθα) έχει το εξώφυλλο από το αστυνομικό The Sad Variety του Nicholas Blake εκδόσεις Pan Books, imprint της Macmillan, όπου και έχουν βγει και βιβλία του Φλέμινγκ και του Τσάρτερις (Άγιος) αλλά και Αγκάθα.

 

blake.JPG

 

Το 2 Σχέδιο Δολοφονίας (Αγκαθα) έχει εξώφυλλο από ένα Towards Zero εκδόσεις Fontana. To Towards Zero από τα Pan Books έχει άλλο (ή έστω δεν έχουν καταχωρήσει αυτό σε ένα db που έχω βρει (http://www.tikit.net/PAN54.htm)) Δεν ξέρω άμα αυτό είναι και το βιβλίο που μεταφράζεται εδώ.

 

towards zero250.jpg

 

Τώρα για τους Δέκα Μικρούς Νέγρους έχει πολύ πλάκα :) Βρέθηκε. Και βρέθηκε ως And then there were none (το ίδιο βιβλίο δλδ). Αλλά περίπου.....  Have fun

 

and.jpg

 

Για το τζέρτζελο, το πέτυχα εδώ (για να δειτε και τι ακριβώς είναι :lol: )

 

με λίγο google image search προφανώς θα βρεθούν όλα... Και ίσως αποδειχτεί στο τέλος ότι ο Έλληνας εκδότης πήρε τις εκδόσεις Pan Books και από εκεί έβγαλε ότι έβγαλε :)

 

:cheers5:

 

 

εδιτ η Φοντάνα ήταν ιμπριντ της HarperCollins 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.