Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πιο κάτω παρουσιάζω τον ειρμό των σκέψεων μου, σχετικά με τις δύο Εκδόσεις της Β' Περιόδου των Κλασσικών Εικονογραφημένων...

______________________________________________________

 

 

Στις ακόλουθες σαρώσεις φαίνονται τα εξώφυλλα και τα πίσω εσώφυλλα (εσωτερικό του οπισθόφυλλου) των τευχών #1220 για τις δύο Εκδόσεις της Β' Περιόδου:

 

1η Έκδοση:     post-30580-0-24446900-1444309051_thumb.jpg   post-30580-0-98841900-1444309017_thumb.jpg

 

2η Έκδοση:     post-30580-0-60852500-1444309103_thumb.jpg   post-30580-0-63931400-1444309070_thumb.jpg

 

Από τις σαρώσεις αυτές μπορούμε να παρατηρήσουμε τα ακόλουθα:

 

(1) παρόλο που τα τεύχη φέρουν την ίδια αρίθμηση, οι ιστορίες τους διαφέρουν (σημείωση: στην 1η Έκδοση η ιστορία 'Η Θυσία του Αβραάμ' κυκλοφόρησε ως το τεύχος #1221, ενώ οι 'Νύχτες Τρόμου' δεν κυκλοφόρησαν καθόλου με τη 2η Έκδοση)

 

(2) Η λίστα κυκλοφορίας της 2ης Έκδοσης σταματά στο τεύχος 1220.

 

Όταν πέρασα από το κατάστημα της Ατλαντίς στη Στοά του Βιβλίου, τους ρώτησα τι έγινε και σταμάτησε η 2η Έκδοση της Β' Περιόδου στο τεύχος 1220, και μου είπαν ότι υπήρχαν προβλήματα αφού δεν υπήρχε ζήτηση και τα τεύχη έμεναν απούλητα. Έτσι έκλεισαν τη σειρά στο τεύχος #1220 και για αρκετά χρόνια δεν κυκλοφόρησαν άλλα. Επίσης, ρώτησα γιατί στη 2η Έκδοση της Β' Περιόδου 'Η Θυσία του Αβραάμ' κυκλοφόρησε με τον αριθμό #1220 αντί ως #1221 όπως είχε γίνει στην 1η Έκδοση. Εδώ η απάντηση ήταν λακωνική και ασαφής: "κανονικά 'Η Θυσία του Αβραάμ' είναι το τεύχος 1221". Λάθος μου που δεν ρώτησα περισσότερα για όλες τις Περιόδους κυκλοφορίας των Κλασσικών Εικονογραφημένων, διότι απ' ότι φαίνεται οι δύο κύριοι στο κατάστημα γνώριζαν πιθανόν τα πάντα για τις εκδόσεις της Ατλαντίς και ήταν πρόθυμοι να δίνουν όποιες πληροφορίες ζητούσα (όμως έδωσα περισσότερη σημασία στο να βρω τα τεύχη που αναζητούσα αντί στο να λύνω απορίες σχετικά με τις εκδόσεις, αφού ο χρόνος μου στην Αθήνα ήταν περιορισμένος - την επόμενη φορά θα είμαι πιο προετοιμασμένος).

 

Επομένως, είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι, η 2η Έκδοση της Β' Περιόδου σταμάτησε με τη 'Θυσία του Αβραάμ' στο τεύχος #1220.

 

===================

 

 

 

Για το τέλος της 1ης Έκδοσης της Β' Περιόδου έχουμε να παρουσιάσουμε τα ακόλουθα, αρχίζοντας με τις σαρώσεις των εξώφυλλων και των πίσω εσώφυλλων των δύο τελευταίων τευχών, #1269 και #1270. Στο εσώφυλλο του #1269 αναφέρεται ότι το μόνο αναμενόμενο τεύχος προς κυκλοφορία είναι το 1270, ενώ στο εσώφυλλο του #1270 δεν παρουσιάζεται η συνηθισμένη λίστα κυκλοφορίας των τευχών, αλλά μία ανακοίνωση για τους αναγνώστες:

 

Τεύχος #1269:     post-30580-0-52923300-1444312164_thumb.jpg   post-30580-0-55743000-1444309358_thumb.jpg

 

Τεύχος #1270:     post-30580-0-30515500-1444309147_thumb.jpg   post-30580-0-77969200-1444309120_thumb.jpg

 

Το σύνολο των 1270 τευχών επιβεβαιώνεται και από τη λίστα που πήρα από το κατάστημα της Ατλαντίς στη Στοά του Βιβλίου:

 

post-30580-0-19606800-1444312193_thumb.jpg

(προσέξτε τους τίτλους για το τεύχος #1023)

 

 

Πάμε τώρα λίγα τεύχη πιο πίσω:

 

Στο εσώφυλλο του τεύχους #1234 (με τίτλο 'Απόλλων' – ο θεός του Ολύμπου, όχι η ομάδα της Λεμεσού) αναγράφεται η ημερομηνία «Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου», χωρίς να αναφέρεται το έτος, ενώ στο επόμενο τεύχος #1235 (Ιφιγένεια στην Ταυρίδα) αναγράφεται η ημερομηνία «Τετάρτη 5 Μαρτίου». Επομένως, το έτος αυτό ήταν δίσεκτο!! Εφόσον ξέρουμε ότι το τεύχος #1109 κυκλοφόρησε στις 4 Μαΐου 1977 (βλέπε εδώ), το μόνο δίσεκτο έτος με ημέρα Τετάρτη στις 27 Φεβρουαρίου που ακολουθεί είναι το 1980.

 

Επίσης προσέχουμε ότι, μεταξύ του τεύχους #1234 και του τελευταίου τεύχους της 1ης Έκδοσης της Β’ Περιόδου (τεύχος #1270) μεσολαβούν 36 τεύχη, αριθμός που συμφωνεί με την εβδομαδιαία κυκλοφορία του περιοδικού σε συνδυασμό με την ημερομηνία «Τετάρτη 5 Νοεμβρίου» που αναγράφεται στο εσώφυλλο του #1270 (για το έτος 1980) - δηλαδή μεσολαβεί περίοδος 36 εβδομάδων.

 

Επομένως, η 1η Έκδοση της Β’ Περιόδου τελείωσε με το τεύχος #1270 στις 5 Νοεμβρίου 1980.

 


===================

 

 

 


Υπάρχουν φυσικά και τα τεύχη 1271-1282 με τα επεισόδια της Ιλιάδα και της Οδύσσειας, τα οποία όμως εκδόθηκαν για πρώτη φορά αρκετά χρόνια αργότερα.

 


===================

 

 

 


Ως εδώ, όλα καλά θα μου πείτε! Βρήκαμε και επιβεβαιώσαμε που σταματά η 1η Έκδοση της Β' Περιόδου (τεύχος και ημερομηνία), επιβεβαιώθηκε επίσης ότι η 2η Έκδοση της Β' Περιόδου σταμάτησε στο τεύχος #1220 και ξέρουμε ότι υπάρχουν ακόμα 12 τεύχη που εκδόθηκαν αργότερα και απαρτίζουν την Ιλιάδα και την Οδύσσεια. Όμορφες και τακτοποιημένες πληροφορίες!

 

 

Όμως, ...

 

 

... εάν προσέξουμε την ημερομηνία (12 Νοεμβρίου) που αναφέρεται ως η ημέρα κυκλοφορίας του τεύχους "Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος" που ακολουθεί το τέλος της 1ης Έκδοσης της Β' Περιόδου, όπως φαίνεται στο πιο πάνω εσώφυλλο του τεύχους #1270, κάτι δεν ταιριάζει με όλα όσα ξέρουμε για τις Εκδόσεις των Κλασσικών!

 

Η ανακοίνωση για τους αναγνώστες στο εσώφυλλο του τεύχους #1270 αναφέρει ως ημέρα κυκλοφορίας του περιοδικού μία ΤΕΤΑΡΤΗ (δηλ. την 12η Νοεμβρίου 1980). Ενώ τα τεύχη της 2ης Έκδοσης της Β' Περιόδου κυκλοφορούσαν κάθε ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, όπως φαίνεται σε όλα τα σχετικά οπισθόφυλλα (συγκεκριμένα, στα τεύχη 1001-1144 της 2ης Έκδοσης της Β' Περιόδου - βλέπε εδώ).

 

Επίσης, τον τότε καιρό, αγόραζα τη 2η Έκδοση της Β' Περιόδου από το πρώτο της τεύχος, και αν δεν με απατά η μνήμη μου, η Έκδοση αυτή ξεκίνησε την κυκλοφορία της το 1990 (στην Κύπρο τουλάχιστον).

 

Επομένως, φαίνεται ότι κάτι προηγήθηκε της κυκλοφορίας της 2ης Έκδοσης της Β' Περιόδου, μετά το πέρας της 1ης Έκδοσης της Β' Περιόδου (μεταξύ των οποίων μεσολάβησε και μία δεκαετία περίπου) ...

 

Κάπου εδώ θα σταματήσω, ώστε να αφήσω χρόνο για περαιτέρω επεξεργασία των μέχρι τώρα ταξινομημένων πληροφοριών που αράδιασα πιο πάνω, και αναμένω τις γνώμες των φίλτατων κομικσόφιλων - ιδιαίτερα όσων γνώρισαν τα Κλασσικά Εικονογραφημένα σε προηγούμενες δεκαετίες. Ακολούθως, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, θα επανέλθω...

 

 

Υγ.: Στις απορίες μας έρχεται φυσικά να προστεθεί και ο μυστηριώδης λόγος για τον οποίο δεν κυκλοφόρησαν τα 4 τεύχη που είχαν ανακοινωθεί στο οπισθόφυλλο του τεύχους #318 της Α' Περιόδου των Κλασσικών Εικονογραφημένων (βλέπε σημείο [vi] εδώ). Αλλά, προς το παρόν, τη συζήτηση αυτή θα την αφήσουμε για κάποια άλλη φορά.

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εφιαλτικό το συγκεκριμένο εξώφυλλο.  

 

Παρεμπιπτόντως δεν είναι άσχημη και η χαλκομανία (χαλκομανία; ).

 

Εφιαλτικό (για εμάς τους κοινούς θνητούς) σαν το τέλος της ιστορίας! :help:

 

 

Όσο για τη χαλκομανία, αν δεν κάνω λάθος είναι από αυτές που βρίσκαμε τον παλιό καλό καιρό στα πακέτα των δημητριακών. Υπάρχουν και μερικές παρόμοιες που στολίζουν κάτι ερμάρια στο παλιό μου δωμάτιο στο πατρικό μου.

 

Πρέπει να την έβαλα πάνω στο Κλασσικό, γύρω στο 1992-1993. Τότε δεν τα πρόσεχα τόσο τα περιοδικά μου   :)  :)  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καποια εξωφυλλα απο Κλασικα Εικονογραφημενα Β Περιοδου των 10 και 12 δρχ..Αλλα δεν υπαρχουν-στη παρουσιαση τουλαχιστον εψαξα κ δεν τα

εντοπισα κ καποια αλλα ειναι καπως καλυτερα,νομιζω..

(Ειναι απο τον τομο ιδιωτικης βιβλιοδεσιας που χα βρει τις προαλλες.Τα τευχη "σωθηκαν" οσο καλυτερα γινοταν

κ ειναι ετοιμα για διαβασμα..)(Τα εβαλα στην αρχικη τους αναλυση..ελπιζω να ναι ολα οκ..)

 

Νο 1020:(Δρχ.10), Νο 1022:(Δρχ.10), Νο 1025:(Δρχ.10), Νο 1026:(Δρχ.10), Νο 1032:(Δρχ.12), Νο 1060:(Δρχ.12), Νο 1061:(Δρχ.12), Νο 1062:(Δρχ.12), Νο 1063:(Δρχ.12), Νο 1066:(Δρχ.12)

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Εκτός από το 1020 που ήταν σε κακή κατάσταση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

υπάρχει ένα τοσοδούλι θεματάκι με το εξώφυλλο του 1100 (Τροφή των Θεών). Μια ωραία πεταλούδα στο εξώφυλλο πετά :) http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&module=view&cov_id=3830&pageNum=100

 

μάλλον πρέπει να φάει σβου το συγκεκριμένο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

υπάρχει ένα τοσοδούλι θεματάκι με το εξώφυλλο του 1100 (Τροφή των Θεών). Μια ωραία πεταλούδα στο εξώφυλλο πετά :) http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&module=view&cov_id=3830&pageNum=100

 

μάλλον πρέπει να φάει σβου το συγκεκριμένο :)

 

Δεν είναι κρίμα να στερήσεις το φόρουμ από την τόσο ωραία χαλκομανία που διατήρησα σε αυτό το εξώφυλλο για 25 τόσα χρόνια??  :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαπιστώνω για άλλη μια φορά ότι αυτό το σύμπαν είναι προβληματικό και δεν με εκφράζει. Γκουγκλάρω για κάποια εικόνα της υφής "death to butterflies" και το καλύτερο που βρίσκω είναι αυτό εδώ.

 

απογοήτευση.

 

:D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στο πινακάκι της Β' Περιόδου (Β' έκδοσης), πρέπει να διορθωθεί η χρονολογία και από 1975 να γίνει 1989.

 

Επίσης, γνωρίζει κανένας αν οι παρακάτω τόμοι είναι της εταιρίας ή ιδιωτική βιβλιοδεσία;

 

post-9911-0-92475700-1506193565_thumb.jpg

 

Περιέχουν από 10 τεύχη της Β' Περιόδου (Β' έκδοσης) και τα γράμματα στο εξώφυλλο είναι ανάγλυφα.

 

 

:beer2:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Της εταιρίας είναι..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 23/9/2017 στο 10:08 ΜΜ, archon είπε:

Στο πινακάκι της Β' Περιόδου (Β' έκδοσης), πρέπει να διορθωθεί η χρονολογία και από 1975 να γίνει 1989.

 

Επίσης, γνωρίζει κανένας αν οι παρακάτω τόμοι είναι της εταιρίας ή ιδιωτική βιβλιοδεσία;

 

post-9911-0-92475700-1506193565_thumb.jpg

 

Περιέχουν από 10 τεύχη της Β' Περιόδου (Β' έκδοσης) και τα γράμματα στο εξώφυλλο είναι ανάγλυφα.

 

Τους έχεις αυτούς τους τόμους? Ποια τεύχη περιέχουν? Δεν τους σκανάρεις να κάνουμε και δεύτερο πινακάκι για τόμους? :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκαν στο πινακάκι της έκδοσης του 1975 τα:

 

1067 - Η ανταρσία του Μπάουντυ, από τις επανεκδόσεις του 1982 (30 δρχ)

1071 - Το περιδέραιο της Βασίλισσας

1073 - Άνθρωποι εναντίον θαλάσσης

1081 - Κυνηγημένα αγρίμια

1211 - Ντάνιελ Μπουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

  • Προστέθηκαν εξώφυλλα/οπισθόφυλλα των τευχών 1041, 1067, 1214 από τις ελλείψεις μας KlassikaEikB_1041.jpg  KlassikaEikB_1067.jpgKlassikaEikB_1214.jpg
  • Προστέθηκαν οπισθόφυλλα των τευχών 1030, 1118
  • Αντικαταστάθηκαν και προστέθηκαν οπισθόφυλλα των τευχών 1167, 1218, 1223, 1226, 1230

:valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ να ρωτήσω ως νέος στο χώρο αυτών το κόμικς. Αυτή τη στιγμή στη στοά του βιβλίου ποιά έκδοση συνεχίζει η εκδοτική να βγάζει; Την Β,   τις μεταγρενέστερες μόνο που κυκλοφόρησαν με εφημερίδες ή καμία και έχει μόνο στόκ?

Επίσης αν επιλέξω να ξεκινήσω μαζεύοντας τόμους, αυτή τη στιγμή αυτοί που κυκλοφορούν είναι της Β έκδοσης οι 27 συν οι θεματικοί ή οι εκδόσεις ΑΤΛΑΝΤΙΣ επανεκδίδουν και της Α περιόδου;

Γενικά, αν κάποιος όπως εγώ ξεκινάει τώρα ποιες εκδόσεις συμβουλευτικά πως προτείνετε να τα μαζέψει; Τευχη, (ποιας εκδοσης όμως απο θεμα ποιοτητας/ πληρότητας ?) ή μήπως Τομους (ομοια με πριν, ίσως βγαινει πιο οικονομικα;)  κλπ
Ευχαριστώ

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@sarkas1 στη Στοά Βιβλίου πωλούνται τεύχη από όλες τις εκδόσεις. Όσο πιο παλιά, τόσο πιο ακριβά. Δεν υπάρχουν όμως όλα τα τεύχη από όλες τις εκδόσεις. Θέλεις να μαζέψεις ολόκληρη σειρά ή θέλεις τις ιστορίες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυριώς με ενδιαφέρουν συγκεκριμένες ιστορίες, αλλά επειδή δεν είναι και λίγες αυτές που θέλω,  σκέφτομαι μήπως ξεκινούσα με τόμους για οικονομικότερα. Προφανώς δεν έχει ο κάθε τόμος όλες τις ιστοριες που με ενδιαφέρουν αλλά μακροπρόθεσμα θα μου βγεί οικονομικότερα να έχω εν τέλει μαζέψει τους τόμους παρά μια μια.   Ετισ το σκέφτομαι αρχικά. Γιαυτό ρωτάω, μπορεί ο συλλογισμός μου να μην ισχύει γιατι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τιμές μεμονομένων τευχών ή τόμων.

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Από άποψη ποιότητας, κάποιες απ' τις τελευταίες εκδόσεις είναι καλύτερες! Η έκδοση της "Οξύ" με τον πρωτότυπο τίτλο "Classics Illustrated" είναι ίσως η καλύτερη, αλλά είναι πανάκριβη... Είναι και η μοναδική με σκληρόδετα άλμπουμ, βέβαια. Η σειρά που έβγαλε το "Βήμα της Κυριακής" είναι επίσης πολύ καλή! Τα τεύχη είναι πιο πλατιά στο μήκος. Η έκδοση της "Καθημερινής της Κυριακής" ήταν αξιοπρεπής, όπως και η , αλλά στην 1η είναι σπαστικό το λογότυπο της τράπεζας Πειραιώς που έχει κάτω & η αναφορά στην εφημερίδα και στη 2η τα τεύχη είναι πιο κοντά σε ύψος... Η έκδοση του "Ελεύθερου Τύπου" είναι σχεδόν στο μέγεθος της Γ' περιόδου του περιοδικού και αν θυμάμαι καλά ήταν αξιοπρεπής έκδοση. Όμως σε όλες εκείνες των εφημερίδων θα βρεις απλώς ένα μικρό μέρος της σειράς... Τώρα, τι θα πετύχεις στη "Στοά του Βιβλίου" ξέρουν καλύτεροι οι φίλοι απ' την Αθήνα (και όλοι όσοι περάσει κατά καιρούς), αλλά υποθέτω πως τα τεύχη της Γ' περιόδου κοστίζουν 2€ έκαστο, μιας και από κει διοχετεύονται, λογικά, στα περίπτερα. Προσωπικά δεν έχω κάνει συγκρίσεις για τη μετάφραση μιας και διπλά τεύχη από διαφορετικές εκδόσεις δεν έχω, αλλά νομίζω πως πολλά απ' αυτά έχουν την ίδια μετάφραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πράγματι για την τελευταία έκδοση της Οξύ είδα και γω πως ποιοτικά είναι ανώτερη. Με ενόχλησε όμως πως αρκετά τεύχη διαφοροποιούνται από τις ιστορίες που είχαν εκδόσει οι Πεχλιβανίδης με αυτές που είχαν εκδοθεί από Modern Times. (Μεγάλα αριστουργήματα από Acclaim εκδόσεις νομιζω του 1997) Επομένως εκτός από την τιμή είναι και αυτός ένας λόγος για να μην πάω προς τα εκεί.

Πιο πάνω που ρωτούσα για Β περίοδο είδα το λίνκ σου και τυπικά απόσο κατάλαβα εννοουσα αυτή που λες εσυ Γ και έχεις δικιο. 

Επομένως για Γ περίοδο 2 ευρώ το τεύχος είναι εντάξει τιμή; Επίσης πάλι όπως το βλέπω ακόμη και τόσο να είναι, δεν αξίζουν οι τόμοι που ναι μεν δεν θα έχουν ενδιαφέρον ολες οι ιστορίες αλλά βγαίνουν οικονομικότερα;;
Δεν γνωρίζω βέβαια αν βρίσκονται εύκολα, αν κάποιοι είναι εξαντλημένοι, αν είναι καλή η βιβλιοδεσία κλπ.  Πάντως δε βλέπω το λόγο να μην πάει κάποιος για τους τόμους αλλά για μεμονωμένα τεύχη (αν δεν έχει τίποτα από τη σειρά προφανώς).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Δεν τα ψάχνω μανιωδώς να σου πω την αλήθεια (αν και θα 'πρεπε!), οπότε δε ξέρω πόσο κοστολογούνται γενικότερα. Νομίζω πως είχα πετύχει στο διαδίκτυο γύρω στα 15€ κάθε τόμο. Πρόσφατα ο @germanicus αγόρασε κάποιους, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τους τόμους θα τους αγόραζα και ο ίδιος, απλώς δεν παίρνω απόφαση ν' ασχοληθώ. Είναι και ο χώρος ένα θέμα βέβαια, εφόσον τα τεύχη τα έχω ήδη, που με κάνει να το σκέφτομαι... Δεν έχω προσωπικά πάνω από τέσσερις τόμους και οι δύο είναι εκείνοι από την 1η έκδοση της "Καθημερινής της Κυριακής" τους οποίους είχα αγοράσει 10€ έκαστος σφραγισμένους από περίπτερα, την περίοδο που κυκλοφόρησαν. Τους άλλους δύο δεν τους έχω καταχωρήσει και δε θυμάμαι πως και τι. Από περίπτερα τους είχα βρει και εκείνους, πάντως. Για το παραπάνω που λες, αγόρασε επιλεκτικά. Έτσι κι αλλιώς καμιά έκδοση δεν έχει όλη τη σειρά συγκεντρωμένη!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

19 ώρες πριν, Mandrake είπε:

[...]

Η έκδοση της "Οξύ" με τον πρωτότυπο τίτλο "Classics Illustrated" είναι ίσως η καλύτερη, αλλά είναι πανάκριβη... Είναι και η μοναδική με σκληρόδετα άλμπουμ, βέβαια.[...]

Υπάρχει ακόμα μία ελληνική σκληρόδετη έκδοση των Κλασικών, βεβαίως βεβαίως :)

 

 

16 ώρες πριν, Mandrake είπε:

[...]

Έτσι κι αλλιώς καμιά έκδοση δεν έχει όλη τη σειρά συγκεντρωμένη!

Η πιο ολοκληρωμένη ελληνική έκδοση είναι η Α' Περίοδος της Ατλαντίς με συνολικά 276 τίτλους. Καμία έκδοση στον κόσμο δεν κυκλοφόρησε όλους τους τίτλους της σειράς Classics Illustrated, αφού γράφονταν κατά καιρούς νέες ιστορίες από δημιουργούς σε όλο τον κόσμο. Επίσης, ιστορίες που είχαν δημιουργηθεί και εκδοθεί στο παρελθόν, ξανασχεδιάζονταν με νέους πρωτότυπους διαλόγους ή και με νέα σενάρια.

 

 

@sarkas1 νομίζω ότι θα σε ευκολύνει ιδιαίτερα εάν πας στο κατάστημα της Ατλαντίς και πάρεις επιτόπου τα τεύχη που θέλεις. Έχουν διαθέσιμα περίπου το 90% των εκδόσεων τους και αν πάρεις ποσότητα σου κάνουν κι έκπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να στε καλά για τις απαντήσεις σας! Θα περάσω απο κει πράγματι και ότι βρέξει (για το πορτοφολι) ας κατεβάσει! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@sarkas1 Έχε υπόψιν σου ότι μέχρι τέλος Ιανουαρίου (απ' ότι λέγεται), η στοά βιβλίου θα μετατραπεί σε φαγάδικα και οι εκδόσεις Πεχλιβανίδη, θα κλείσουν το κατάστημα εκεί. Το αν θα συνεχίσουν κάπου αλλού ή θα κλείσουν οριστικά, είναι άγνωστο.

Καλό θα ήταν να περάσεις σύντομα και ίσως (λόγω συγκυρίας) βρεις και καλύτερες τιμές σε ό,τι ψάχνεις.

Οι τιμές για τα τεύχη στη Β' περίοδο είναι περίπου στα 2 ευρώ, στην Α' γύρω στα 7-8, και στα ένθετα γύρω στο ευρώ. Οι τόμοι από όσο γνωρίζω είναι στα 10-15 ευρώ.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ω, τι κρίμα. Είναι δεδομένο αυτό και απλώς δεν γνωρίζουμε το πότε θα γίνει η μετάβαση ή υπάρχει και πιθανότητα να παραμείνει η στοά ώς έχει;

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@sarkas1 Αυτό έφτασε στα αυτιά μου από τρίτο, όχι από τον ίδιο τον Πεχλιβανίδη.... όλα είναι πιθανά, απλά στο έγραψα για να έχεις στο νου σου και αυτή την πιθανότητα

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

17 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

@sarkas1 Αυτό έφτασε στα αυτιά μου από τρίτο, όχι από τον ίδιο τον Πεχλιβανίδη.... όλα είναι πιθανά, απλά στο έγραψα για να έχεις στο νου σου και αυτή την πιθανότητα

 

:cheers3:

 

Μου έχουν πει από το βιβλιοπωλείο ότι μάλλον θα μετακομίσουν μέσα στον Ιανουάριο του 2020, με πιθανότητα να κλείσει το κατάστημα στη Στοά είτε πριν τα Χριστούγεννα είτε μετά την Πρωτοχρονιά.

 

Δεν άφησαν πάντως να εννοηθεί ότι υπάρχει η πιθανότητα να κλείσουν οριστικά.

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 10/1/2018 at 8:30 AM, apetoussis82 said:

 

Τους έχεις αυτούς τους τόμους? Ποια τεύχη περιέχουν? Δεν τους σκανάρεις να κάνουμε και δεύτερο πινακάκι για τόμους? :)

 

Τώρα το είδα το post... :(

Ναι, τους έχω τους τόμους και αν χρειάζεται, θα τους σκανάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Περιέχουν μέσα τα εξής:

 

ΤΟΜΟΣ Α'

1001 - ΡΙΧΑΡΔΟΣ Ο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

1002 - ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡ

1006 - ΤΟ ΣΙΔΗΡΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟΝ

1018 - ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ

1022 - ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ

1023 - ΧΩΚ ΦΙΝ

1028 - ΤΟ ΛΕΙΒΑΔΙ

1029 - ΚΑΝΑΡΗΣ Ο ΠΥΡΠΟΛΗΤΗΣ

1030 - ΟΙ ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ

1032 - Ο ΠΙΛΟΤΟΣ

 

ΤΟΜΟΣ Β'

1034 - Ο ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΜΠΙΛ ΧΙΚΟΚ

1035 - ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ

1036 - ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ

1039 - Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ

1040 - ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟ ΠΟΛΟ

1042 - ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

1043 - ΡΟΒΥΡΟΣ Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ

1088 - Ο ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ

1143 - ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

1184 - ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΤΑ ΑΕΤΩΜΑΤΑ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

8 ώρες πριν, archon είπε:

Τώρα το είδα το post... :(

Ναι, τους έχω τους τόμους και αν χρειάζεται, θα τους σκανάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Περιέχουν μέσα τα εξής:

 

ΤΟΜΟΣ Α'

1001 - ΡΙΧΑΡΔΟΣ Ο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

1002 - ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡ

1006 - ΤΟ ΣΙΔΗΡΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟΝ

1018 - ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ

1022 - ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ

1023 - ΧΩΚ ΦΙΝ

1028 - ΤΟ ΛΕΙΒΑΔΙ

1029 - ΚΑΝΑΡΗΣ Ο ΠΥΡΠΟΛΗΤΗΣ

1030 - ΟΙ ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ

1032 - Ο ΠΙΛΟΤΟΣ

 

ΤΟΜΟΣ Β'

1034 - Ο ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΜΠΙΛ ΧΙΚΟΚ

1035 - ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ

1036 - ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ

1039 - Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ

1040 - ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟ ΠΟΛΟ

1042 - ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

1043 - ΡΟΒΥΡΟΣ Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ

1088 - Ο ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ

1143 - ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

1184 - ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΤΑ ΑΕΤΩΜΑΤΑ

 

 

:thanks:

Είναι όλα από την έκδοση των '90s ή υπάρχουν ανάκατα και τεύχη της έκδοσης των 70's? (ξεχωρίζουν από το πολυτονικό στο κίτρινο logo)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Nope... Κανένα '70s μέσα...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@sarkas1 Προσωπικά τους μαζεύω σιγάαααα σιγαααα ως τόμους έναν-έναν :) Ομολογώ ότι με ενδιαφέρουν 132% για συναισθηματικούς λόγους. Τρομερά ξεπερασμένα κόμικ. Κουβαλάνε όμως μεγάλη συναισθηματική αξία για εμένα :) Έχω και τευχάκια αλλά προτίμησα να κάτσω να τα μαζέψω σε τόμους για να μη τσακίζονται/τσαλακώνονται/κ.ο.κ. Η τιμή ήταν δευτερεύων παράγοντας. Μιλάμε εξάλλου για κοντά 300 τεύχη.

 

IMG_20191225_104850.jpg

 

Όταν αγοράζω βιβλία από Πρωτοπορία, τσιμπάω και 1-2 τόμους έτσι για το καλό :) 

 

Δυστυχώς κάποιοι τόμοι έχουν εξαντληθεί. Κάτι συνέβη κάπου στο 2017 (?) και.... Χαρακτηριστικά κάνω μια παραγγελία και μου απαντάν από Πρωτοπορία "α, έχει εξαντληθεί αυτός εντέλει". "Οκ, εκείνον τότε". Μετά από λίγο "α, έχει εξαντληθεί και εκείνος". Και πήγε κάπως έτσι η ιστορία με 3-4 τόμους συνολικά.... 

 

χε... μια που τους φωτογράφησα, μια που ξυπνάνε μέσα μου αναμνήσεις και θέλω να κατεβάσω ένα στη τύχη και να διαβάσω κάτι, μια που σα σκυλί του Παβλόφ ξέρω ότι θα μου βγούνε τα ματάκια μου από τη παλιατζούρα και φοβάμαι να το κάνω :lol: :lol: :lol:  

 

:cheers5: 

 

υγ και αφού μίλησα για σκυλί του Παβλόφ. Έτσι για το γμτ :) 

 

 

 

 

υγ2 και προφανώς από τη στιγμή που μιλάμε για αναμνήσεις και συναίσθημα, παίρνω αυτούς της έκδοσης της δεκαετίας του 70 :) αυτούς με τους οποίους μεγάλωσα δλδ, που έχουν και συγκεκριμένα αρθράκια στο τέλος :) μέγας παράγοντας και αυτά τα αρθράκια για την προσωπική μου απόλαυση :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γιατί δεν έχουμε πινακάκι για τους τόμους αυτούς σε αυτήν εδώ την παρουσίαση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 23/9/2017 στο 10:08 ΜΜ, archon είπε:

....γνωρίζει κανένας αν οι παρακάτω τόμοι είναι της εταιρίας ή ιδιωτική βιβλιοδεσία;

 

post-9911-0-92475700-1506193565_thumb.jpg

 

Περιέχουν από 10 τεύχη της Β' Περιόδου (Β' έκδοσης) και τα γράμματα στο εξώφυλλο είναι ανάγλυφα.

:beer2:

 

On 5/12/2019 στο 11:14 ΜΜ, archon είπε:

Τώρα το είδα το post... :(

Ναι, τους έχω τους τόμους και αν χρειάζεται, θα τους σκανάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Περιέχουν μέσα τα εξής:

 

ΤΟΜΟΣ Α'

1001 - ΡΙΧΑΡΔΟΣ Ο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

1002 - ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡ

1006 - ΤΟ ΣΙΔΗΡΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟΝ

1018 - ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ

1022 - ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ

1023 - ΧΩΚ ΦΙΝ

1028 - ΤΟ ΛΕΙΒΑΔΙ

1029 - ΚΑΝΑΡΗΣ Ο ΠΥΡΠΟΛΗΤΗΣ

1030 - ΟΙ ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ

1032 - Ο ΠΙΛΟΤΟΣ

 

ΤΟΜΟΣ Β'

1034 - Ο ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΜΠΙΛ ΧΙΚΟΚ

1035 - ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ

1036 - ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ

1039 - Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ

1040 - ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟ ΠΟΛΟ

1042 - ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

1043 - ΡΟΒΥΡΟΣ Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ

1088 - Ο ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ

1143 - ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

1184 - ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΤΑ ΑΕΤΩΜΑΤΑ

 

On 6/12/2019 στο 7:58 ΠΜ, apetoussis82 είπε:

:thanks:

Είναι όλα από την έκδοση των '90s ή υπάρχουν ανάκατα και τεύχη της έκδοσης των 70's? (ξεχωρίζουν από το πολυτονικό στο κίτρινο logo)

 

On 6/12/2019 στο 8:30 ΠΜ, archon είπε:

Nope... Κανένα '70s μέσα...

 

Οι δύο αυτοί τόμοι διαφημίζονται στα τεύχη με τα επεισόδια της Ιλιάδας και της Οδύσσειας που δίνονταν με την εφημερίδα (αυτά εδώ):

 

20200121_100730.jpg.c1593566d803e696d0d71d87111fbe73.jpg

 

 

Επομένως, πρέπει να πρωτοκυκλοφόρησαν γύρω στις αρχές του 2003. Αν κάποιος έχει προηγούμενα τεύχη απ'αυτά που δίνονταν με την Καθημερινή (προ Ιλιάδας και Οδύσσειας), ας κοιτάξει μήπως υπάρχει αυτή η διαφήμιση και πριν το 2003.

 

Εκδόθηκαν, ή μάλλον βιβλιοδετήθηκαν, ως συλλεκτικοί τόμοι για τα 50 χρόνια ύπαρξης των Κλασσικών Εικονογραφημένων και διατίθονταν από την Καθημερινή με τιμή 20 ευρώ για κάθε τόμο (έδινες δηλαδή 2 ευρώ για κάθε τεύχος και έπαιρνες δωρεάν τα εξώφυλλα :) ).

 

Υγ.: @archon έτοιμες οι πληροφορίες για το πινακάκι. Όποτε μπορέσεις, σκανάρεις :)

(πάνε στην παρουσίαση της επανέκδοσης της Β' Περιόδου, δηλ. εδώ)

 

Υγ.2: προς ΔΟ: το πινακάκι με τους 27 τόμους που βρίσκεται στην παρουσίαση της επανέκδοσης της Β' Περιόδου, πρέπει να μεταφερθεί στην παρουσίαση της 1ης έκδοσης της Β' Περιόδου, δηλ. εδώ με ημερομηνία έκδοσης/βιβλιοδέτησης/διάθεσης κάπου μέσα στη δεκαετία του '80 (μεταξύ 1981 και 1988)  :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντυπωσιάστηκα!

Δε θα το έλεγα ποτέ, οτι οι τόμοι αυτοί δεν είναι του 80-φεύγα, αλλά του 2003!

 

Επειδή έχω ξεμείνει από scanner, θα καθυστερήσω λίγο να σκανάρω τα εξώφυλλα.

Θα γίνει όμως η δουλειά, asap...

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.