Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν ξερω σε ποιο απο ολα τα θεματα να ρωτησω


MangakaAlex

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16399
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ηθελα να σας ρωτησω και επειδη ολα ειναι τοσο ενδιαφεροντα αλλα ειμαι και πολυ ερασιτεχης πως θα μπορουσα να μαθω την τεχνη των comic book..Κυριως απο το πως ας πουμε κατασεις τα frames..μεχρι inking και εκεινες τις σκιες...Επειδη ομως δεν ξερω και μπορει να λεω και μπουρδες τοση ωρα..Αν καποιος ξερει προσωπικα ο ιδιος ή αν υπαρχει κανενα site/βιβλιο να με παραπεμψει θα το εκτιμουσα πολυ..Γιατι δεν ξερω και θελω να μαθω πολυ... :thanks:

 

Ααααα...Και συγνωμη εαν αυτο το θεμα ειναι υπερβολη αλλα ειμαι ακομα καινουρια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:hi: MangakaAlex, κι από μένα,

Καλώς ήρθες στην παρέα.

 

Δεν ξέρω κάποια σχετική ιστοσελίδα ώστε να σε παραπέμψω αλλά η αλήθεια είναι πως πλέον στο διαδίκτυο βρίσκεις τα πάντα. Μιας και όμως (όπως είπες) είσαι ερασιτέχνης, θα σου πρότεινα να αποφύγεις για αρχή τις πληροφορίες (/παραπληροφορήσεις) του internet και να δοκιμάσεις να πάρεις βιβλία.

 

Για την τέχνη του να κάνεις κόμικς δεν γνωρίζω πολλά βιβλία… ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "idiot’s guide" (το οποίο δεν με ενθουσιάζει αλλά δεν χάνεις τίποτα, εφόσον ψάχνεσαι, να το ελέγξεις). Το βιβλίο που πραγματικά συνιστώ ανεπιφύλακτα, σε νέους και μεγάλους – σε ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, είναι το "making comics" του MacLoud. Στην πραγματικότητα δεν είναι βιβλίο, είναι κόμικ… και μέσα από το κόμικ αυτό σου εξηγεί και σου αναλύει όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για να μάθεις την τέχνη του να φτιάχνεις κόμικς. Ο τύπος, αν και κομίστας, είναι κυρίως θεωρητικός των κόμικς και πραγματικά τα έχει αναλύσει σε μεγάλο βαθμό και ξέρει τι λέει… και στο λέει αβίαστα, ευχάριστα, και ξεκάθαρα (εφόσον βέβαια γνωρίζεις αγγλικά… επειδή, απ όσο ξέρω, μεταφρασμένα στην γλώσσα μας δεν υπάρχουν)

 

Ο ίδιος έχει βγάλει, στο ίδιο στυλ, κι άλλα βιβλία: όπως το "understanding comics" και το "reinventing comics" τα οποία βέβαια είναι περισσότερο θεωρητικά αλλά εξίσου εποικοδομητικά… σόρυ αν το παρακάνω με την διαφήμιση αλλά εμένα προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει ο τύπος και τον θεωρώ must :D

 

post-10885-13049181336299_thumb.jpg

 

Όσον αφορά τεχνικές και γνώση πάνω στο θέμα του σκίτσου (από ανατομίες και προοπτική μέχρι μελανώματα και γραμμοσκιάσεις) υπάρχουν άπειρα how to βιβλία για οτιδήποτε θελήσεις να μάθεις… εξαρτάται τι θέλεις και το ύφος σου ως δημιουργός. Καλό θα ήταν να μας δείξεις μερικά σου σχέδια ώστε να προτείνουμε κάτι πιο ανεπιφύλακτα. Σε συμβουλεύω πάντως να ρίξεις μια ματιά στα μαγαζιά του πλαισίου, στο τμήμα των γραφικών, να βρεις βιβλία από την σειρά "Leonardo collection": τα "fundamentals of drawing" 2 και 3 είναι απλά και σου δείχνουν το ανθρώπινο σώμα και λίγη ανατομία καθώς και τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά (προσώπου, χεριών, ποδιών). Από τη ίδια σειρά θα βρεις αρκετά πράγματα όπως τοπία, ζώα, καλλιγραφία, ανατομία, προοπτική και άλλα… θα σου πρότεινα όμως να μην ασχοληθείς με αυτά επειδή δεν τα θεωρώ (προσωπικά πάντα) καλά. Επίσης, η ίδια σειρά έχει και κάποια "basics of comics"… απόφυγέ τα.

 

Αυτά προς το παρόν… για ότι άλλο προκύψει… ρώτα ελεύθερα :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως τα λέει ο Γιώργος. Έκανες πολύ γενικευμένο ερώτημα Άλεξ στην ουσία. Κατ'εμέ, πιάσε πρώτα μολυβάκι (ή γραφίδα άμα θέλεις ηλεκτρονικά κατευθείαν) για να κάνεις εξάσκηση και όλα τ'άλλα θα έρθουν. Μην αγχώνεσαι. :best: Δοκίμασε να κάνεις πχ.ένα μονοσέλιδο, σκανάρισε το, φτιάξε ένα τοπικάκι στο Σχέδιο και βάλτο μέσα, για να σου πούμε πιο συγκεκριμένες συμβουλές περί ροής, μελανώματος κλπ, βήμα-βήμα:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showforum=57

 

Btw, να και το αφιερωματάκι για την τριλογία του McCloud: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=7163

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Προσωπικά, αυτό που θεωρώ μεγ΄στης σημασίας βιβλίο είναι το Understanding Comics του Scott McCloud. Εμπεριέχει όλη την ουσία της τέχνης των κόμικς και χωρίς αυτό το Making Comics πραγματικά είναι ανολοκλήρωτο. Αυτό είναι πολύ βασικό βιβλίο.

Γενικότερα, καλό θα ήταν να ανέβαζες κάποια σχέδιά σου για να δούμε που βρίσκεσαι και να σε συμβουλέυσουμε αναλόγως.

 

Υ.Γ.Πάντως από την σειρά Leonardo Collection μην αγοράσεις ποτέ το anatomy for artists, μόνο ανατομία για καλλιτέχνες δεν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16399
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστω ολους τοσο πολυ...Με συγκινειτε :P...

 

Ισως ημουν γενικη....Αλλα οτι που ειπατε ηδη το ψαχνω....Αλλα βασικα αυτο ηθελα πιο πολυ το making a comic book...Οχι τοσο το σχεδιο...Γιατι παρολο που πανω κατω ξερω πως γινεται,παραμενει πανω κατω...

 

Και παλι ευχαριστω!!!

:thanks::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  17876
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  212
  • Reputation:   802
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σε εμένα έχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο;

Υπάρχουν άπειρα βέβαια αλλά κανένα που έχετε διαβάσει

και βρήκατε ότι βοηθάει;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Παιδιά, υπάρχει αυτό εδώ: http://comicsworthre...-graphic-novel/

Το προτείνω επειδή το έχω διαβάσει, λέει λίγο πολύ όλα τα βήματα που χρειάζονται για την δημιουργία ενός κόμικ.΄Είναι σημαντική βοήθεια για κάποιον αρχάριο ως προς τα στάδια παραγωγής του κόμικ.

Με λίγο ψάξιμο νομίζω μπορείτε να βρείτε και άλλα τέτοια.

 

Κάτι λίγο πιο τεχνικό, αλλά σημαντικό http://dchelsea.com/books/ Κοιτάξτε το δεύτερο βιβλίο, το κοκκινάκι (perspective for comic book artists)

Είναι σε μορφή κόμικ και έχει πολλά σχεδιαγράμματα.

 

Κατά την γνώμη μου, ο πληρέστερος οδηγός που έχω συναντήσει για δημιουργία κόμικ είναι αυτός: http://www.greekcomi...=1entry135129

Θίγει πολλά βασικά σημαντικά ζητήματα, που για κάποιον λόγο σχεδόν ποτέ δεν αναφέρονται στα υπόλοιπα how to draw βιβλία.

Έχει κυριολεκτικά τα πάντα:σχέδιο,σενάριο, κόνσεπτ, σκηνοθεσία, αφήγηση, διαδικασία παραγωγής.

Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν βρίσκεται εύκολα.

 

Προτείνω πάντοτε μόνο βιβλία που έχω διαβάσει.

Επεξεργασία από Λένα
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  17876
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  212
  • Reputation:   802
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

το ακαδημία Ντίσνεϋ το διαβάζω και εγώ αλλά έχω μόνο λίγα τεύχη. Τα 3-4 πρώτα.

Αν μου δώσεις pm ένα λίνκ με τα τεύχη θα ήθελα να τα έχω γιατί είναι πολύ ωραία

και αναλυτικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Για ριξτε μια ματια κι εδω...

 

http://www.youtube.com/watch?v=f3y6k_vk_Vg

 

comic-book-wiz_bobth2d_storytell.jpg

 

19510977_1.jpg

 

Wizard_1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.