Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΩΝ ΜΠΑΣΚΕΡΒΙΛ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΚΥΛΙ ΤΩΝ ΜΠΑΣΚΕΡΒΙΛ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Ian Edginton
Σχέδιο:
Ian N. J. Culbard
Hμερ. έκδοσης:
04-2011
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Μυστηρίου
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βάσια Τζανακάρη
Πρωτότυπος τίτλος:
The hound of the Baskervilles, 2009
ISSN:
978-960-501-164-2

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12287
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5627 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

BASKERVIL_0001.jpg  BASKERVIL_0001z.jpg

 

Ο σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ έγραψε το περιβόητο μυθιστόρημα με τον τίτλο Το σκυλί των Μπάσκερβιλ το 1902. Πρόκειται για μια αστυνομική περιπέτεια με έντονα μεταφυσικά στοιχεία και σκηνές τρόμου που εκτυλίσσονται σε ένα άγριο τοπίο της αγγλικής επαρχίας. Πρωταγωνιστές βέβαια οι βασικοί ήρωές του ο ντετέκτιβ Σέρλοκ Χολμς και ο βοηθός του δόκτωρ Γουότσον, που καλούνται να λύσουν το γρίφο ενός περίεργου φόνου.

Το βιβλίο είναι ένα καλό κόμικ, που διαβάζεται ευχάριστα, με αξιόπιστη απόδοση των χαρακτήρων που δημιούργησε ο συγγραφέας και κινηματογραφική ροή .

Ο σκιτσογράφος όμως δεν μπόρεσε να αποδώσει με ρεαλισμό τις σκηνές υπαίθρου στο βάλτο, όπου η φύση έπρεπε να δείχνει εφιαλτική και υποβλητική στον αναγνώστη. Πολλά καρέ δείχνουν απελπιστικά άδεια.

Επίσης η διασκευή του έργου για την προσαρμογή του σε κόμιξ δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό της όλης προσπάθειας ως γραφικής νουβέλας.

---------------------------

Διαβάστε το ίδιο έργο με τίτλο Ο σκύλος των Μπάσκερβιλ στη σειρά των εκδόσεων Modern Times, των A.-P.Duchateau •Stibane, σε μια πιο πειστική εκδοχή της ιστορίας.

 

Τιμή : 11,00 €

 

Vaios

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επίσης η διασκευή του έργου για την προσαρμογή του σε κόμιξ δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό της όλης προσπάθειας ως γραφικής νουβέλας.

 

Βάιε, το έχει πει αυτό εδώ και χρόνια ο Αλαν Μουρ (αν θυμάμαι καλά). Αυτό το "γραφική νουβέλα" είναι καθαρά μια διαφημιστική αρπαχτή :) Μην περιμένεις κάποια στάνταρ ποιότητας επειδή κάποιος βάφτισε κάτι "γραφική νουβέλα" :)

 

Ομολογώ ότι δεν θυμάμαι την εκδοχή του Duchateau. Η εκδοχή όμως από τα Κλασικά Εικονογραφημένα, καίτοι παρωχημένη ως αφήγηση/σχέδιο/κλπ, (ίσως και επειδή την είχα πρωτοδιαβάσει πιτσιρικάς) μια χαρά μου είχε φανεί. Σύγκριση με εκείνη? (αν την έχεις πρόχειρη/καταχωρημένη στη μνήμη :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ούτε εμένα μου άρεσε πολύ το σχέδιο... Αλλά για 9,50 ευρώ που το πήρα με την έκπτωση, δεν τα έκλαψα κιόλας τα λεφτά μου..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12287
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5627 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Η εκδοχή όμως από τα Κλασικά Εικονογραφημένα, καίτοι παρωχημένη ως αφήγηση/σχέδιο/κλπ, (ίσως και επειδή την είχα πρωτοδιαβάσει πιτσιρικάς) μια χαρά μου είχε φανεί. Σύγκριση με εκείνη? (αν την έχεις πρόχειρη/καταχωρημένη στη μνήμη :) )

 

:cheers5:

 

Είναι το Νο 1027, με τίτλο Οι περιπέτειες του Σέρλοκ χόλμς. Έχεις δίκιο Νίκο και η μνήμη σου δεν σε απατά! Βρίσκω το σκηνικό του πιο ατμοσφαιρικό και συγκροτημένο τόσο στα πλάνα υπαίθρου όσο και των εσωτερικών χώρων. Έχει μεγαλύτερη αληθοφάνεια σ΄ όλα του. Και βέβαια εμένα δεν με βοηθά η μνήμη μου αλλά το ίδιο το κόμιξ που έτυχε να το έχω δίπλα μου, λόγω του ότι η δεκάδα 1021-1030 είναι στην αναμονή για βιβλιοδέτηση επειδή μου έλειπε το Νο 1025 (το βρήκα όμως στις πρόσφατες προσφορές του kocomico :yahoo: ).

 

post-7467-13047907771885_thumb.jpg

 

Vaios

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το διαβασα και μου εκανε περισσσοτερη εντυπωση απο οτι περιμενα, το σχεδιο οντως δεν ειναι το καλυτερο οχι επειδη δεν ειναι "καλο" απλα το στυλακι του δεν ειναι απο αυτα που θα μπορουσε καποιος να πει οτι ειναι συμπαθητικο και θα σου τραβηξει το ματι, επισης τα background δεν ειναι απλα αδεια μερικες φορες εχω την εντυπωση οτι χρησιμοποιει αληθινες εικονες για να γεμισει τα καρε και η επεξεργασια αυτων δεν ειναι απο τις καλυτερες. Σε γενικες γραμμες διαβαζεται ευχαριστα ακομα και η μεταφραση του μου αρεσε και μου κεντρισε το ενδιαφερον να διαβασω κανα βιβλιο με τον Σερλοκ Χολμς που δεν εχω διαβασει ποτε τοτε ισως να μπορω να πω κατα ποσο "καλη" ηταν η διασκευη της ιστοριας σε κομικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

ΠΛέον όποτε ακούω για το σκυλί των baskerville αυτό μου έρχεται στο μυαλό...

1.10 αν βαριέστε αλλά δείτε το όλο όσοι δεν τόχετε δει...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το τελειωσα πριν απο λιγο. :)

 

Το βρηκα αρκετα συμπαθητικο και ευκολο στο διαβασμα. :)

 

Αυτο που με παραξενεψε λιγο, ηταν το οτι η αριθμηση των σελιδων εμφανιζεται στο πανω μερος... :oops: ...

...δεν γνωριζω τον λογο που εγινε αυτο... :thinking: ... παρα στο κατω, που ειναι και το πιο συνηθες σε καποιο εντυπο.:)

 

Μου αρεσαν τα εναλλακτικα εξωφυλλα που υπηρχαν στο τελος, οπως επισης και τα αρχικα σχεδια του Χολμς και του Γουοτσον. :)

 

Αν και θαρρω πως θα υπαρχουν καλυτερα κομικ με τον Σερλοκ, οπως π.χ. αυτο, εντουτοις περασα ομορφα μαζι του.:)

 

 

:cheers5:

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.