Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2011) [ Μεγάλα Σήριαλ και... ίσως τίποτα ακόμα ]


PhantomDuck

Ποια τεύχη αγοράσατε φέτος;  

48 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θέλω οπωσδήποτε αλλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ του χρόνου Συλβια Τζικε!!! Θα με πιάσει στέρηση!

Εγώ θέλω Κυρίαρχους του Γαλαξία: https://coa.inducks.org/subseries.php?c=Lords+Galaxy !

 

Από αυτές τις ιστορίες, μόνο μία (η μεγαλύτερη) έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα στα Μίκυ Μάους 1500 - 1503! Θα ήταν ευχαριστη έκπληξη να δούμε του χρόνου όλες τις ιστορίες σε ένα καλοκαιρινό τομάκι! (δεν πρόκειται να γίνει, αλλά κανείς δεν μου απαγορεύει να ονειρεύομαι :lol: )

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 322
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εγώ τα αγόρασα όλα εκτός από τα Εκατομμύρια (ήταν πανάκριβο) και τις Παρασκευές (Δεν μπόρεσα να τις βρω crying.gif ).

 

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερες αξιώσεις από τα κόμικ ντίσνεϋ, μπορώ να πω ότι τα απόλαυσα όλα!

Μόνο το Τζούνιορ Ντακ με κούρασε από ένα σημείο και έπειτα, αλλά οκ.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ τα αγόρασα όλα εκτός από τα Εκατομμύρια (ήταν πανάκριβο) και τις Παρασκευές (Δεν μπόρεσα να τις βρω crying.gif ).

 

Λένα μια και είμαι εκτός Αθήνας και βλέπω πολλές Παρασκευές να κυκλοφορούν, θες να σου πάρω μια παχουλή και ατσάκιστη; Δεν θα είναι κόπος! Σε μια βδομάδα γυρνάω!

 

:cheers3:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη σελιδα Βιβλιοθηκη Disney Comics στο facebook που τη διαχειριζεται η Νεα Ακτινα, εχουν γραψει εδω και καιρο οτι ετοιμαζονται δυο νεοι τομοι. Δεν διευκρινιζουν αν προκειται για τομοςυ απο τη Βιβλιοθηκη Κομιξ η τη Βιβλιοθηκη Μπαρκς, αλλα μαλλον προκειται για τη Βιβλιοθηκη Κομιξ γιατι υπαρχει στισ φωτογραφιες εκει μεσα ενα εξωφυλλο του Ροσα απο την ιστορια Μικροσκοπικος τσιγκουνης με το λογοτυπο Βιβλιοθηκη Κομιξ απο πανω...ξερει κανεις κατι περισσοτερο και ποτε θα κυκλοφορησουν?

Επεξεργασία από lazarospap
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Λένα μια και είμαι εκτός Αθήνας και βλέπω πολλές Παρασκευές να κυκλοφορούν, θες να σου πάρω μια παχουλή και ατσάκιστη; Δεν θα είναι κόπος! Σε μια βδομάδα γυρνάω!

 

cheers3.GIF

 

 

Ναι, Μαράκι μου! Ευχαριστώ!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, μιας και βρέθηκα εκτός Αθήνας βρήκα και αγόρασα και το Παρασκευές, το οποίο και έκανα το μέγα λάθος να το διαβάσω όντας σε παραλία με καλοκαιρινή διάθεση... WTF παραλίγο να μου χαλάσει τις διακοπές!!! Έλεος, δηλαδή δεν μπορούσαν να βρουν τίποτα καλύτερο από αυτές τις ιστορίες να εκδόσουν; ΟΚ, πρέπει να ρίξω ένα διάβασμα και στα υπόλοιπα (δεν τα έχω διαβάσει όλα ακόμη) και μου φαίνεται ότι θα ρίξω γερό κράξιμο, καθώς από ότι βλέπω φέτος παίζει να ήταν ό,τι χειρότερο μπορούσαν να βγάλουν από επιλογές - καλοκαιρινά τομάκια. Δεν ξέρω ούτε καν το ανάλαφρο του καλοκαιριού δεν δικαιολογεί τέτοιες επιλογές, ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν έπη και ιστορίες γενικά ανώτερες. Το Κλασσικά που πήρα για την μικρή το απόλαυσα περισσότερο... γενικά το απολαμβάνω και ας το διάβαζα από μικρός, τώρα μου φαίνεται κακώς το εγκατέλειψα, είναι μακράν από τα καλύτερα και πιο ευχάριστα διαλείμματα για ανάγνωση στην καθημερινότητας μου.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ τα αγόρασα όλα εκτός από τα Εκατομμύρια (ήταν πανάκριβο) και τις Παρασκευές (Δεν μπόρεσα να τις βρω crying.gif ).

 

Ακούω από πολλούς ότι βρίσκουν τις Παρασκευές εκτός Αθηνών...!

Τι κάνω λάθος...? :crying:

Έχω ψάξει σε αρκετές περιοχές της επαρχίας αλλά...τζίφος...! :moutra2:

Αυτόν τον καιρό έχω σκυλιάσει στην κυριολεξία να τις βρω,όχι γιατί είναι ωραίο σαν τομάκι,αλλά πιο πολύ γιατί με εκνευρίζει που είναι δυσεύρετο...! :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ακούω από πολλούς ότι βρίσκουν τις Παρασκευές εκτός Αθηνών...!

Τι κάνω λάθος...? :crying:

Έχω ψάξει σε αρκετές περιοχές της επαρχίας αλλά...τζίφος...! :moutra2:

Αυτόν τον καιρό έχω σκυλιάσει στην κυριολεξία να τις βρω,όχι γιατί είναι ωραίο σαν τομάκι,αλλά πιο πολύ γιατί με εκνευρίζει που είναι δυσεύρετο...! :P

Βασικα εδω στην θεσσαλονικη μονο δυσευρετο δεν ειναι..ειδικα στην περιοχη μου καθε περιπτερο εχει 2 τουλαχιστον.. :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βασικα εδω στην θεσσαλονικη μονο δυσευρετο δεν ειναι..ειδικα στην περιοχη μου καθε περιπτερο εχει 2 τουλαχιστον.. :)

 

Το κακό είναι ότι μου πέφτει λίγο μακριά η Συμπρωτεύουσα...! :P

Έχω ψάξει σε Καλαμάτα,Κυπαρισσία και Τρίπολη χωρίς όμως αποτέλεσμα...!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ο χριστός κι παναγία...εκαψες ενα ντεποζιτο βενζινη για ενα κομικ???

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο χριστός κι παναγία...εκαψες ενα ντεποζιτο βενζινη για ενα κομικ???

:lol::lmao: Δεν νομίζω ο άνθρωπος να πήρε σβάρνα όλη την Πελοπόννησο ως την Καλαμάτα για να το βρεί! Μάλλον διακοπές θα ήταν!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:thinking: χμ... και να πει κανείς ότι το αξίζει τελικά.
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο χριστός κι παναγία...εκαψες ενα ντεποζιτο βενζινη για ενα κομικ???

:lmao: .....καλα λεει ενα γκουφυ δεν αξιζει τοσο πολυ... :blob4:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο χριστός κι παναγία...εκαψες ενα ντεποζιτο βενζινη για ενα κομικ???

 

:lol:

 

Όχι βέβαια...!

Απλά ήμουν για δουλειά σε εκείνα τα μέρη...!

 

:thinking: χμ... και να πει κανείς ότι το αξίζει τελικά.

 

Σίγουρα δεν θα αξίζει και τόσο,αλλά και μόνο στην ιδέα ότι είναι δυσεύρετο,θέλω να το βρω...! ;)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Φάντομ Ντακ: Μέτριο το περιεχόμενο. Κάποιες ιστορίες του De Vita ήταν καλές, κάποιες άλλες ολίγον μέτριες. Θα προτιμούσα τις πρώτες ιστορίες με τον Φάντομ. Με χρονολογική σειρά.

 

Τα Εκατομμύρια του Θείου Σκρουτζ: Το χειρότερο φετινό Σήριαλ! Καταρχάς, τόσο αργά κέρδιζε τα εκατομμύρια του ο Σκρουτζ; Ευτυχώς κανά 2 ιστορίες είχαν καλό σχέδιο.

 

Ινδιάνα Γκούφυ- Από τα καλύτερα Σήριαλ φέτος! Σχεδόν όλες οι ιστορίες ήταν του De Vita. Και άξιζαν. Σε όποιον αρέσει η περιπέτεια και οι αρχαιολογικοί θησαυροί, ακόμα κι αν δεν διαβάζει Disney, επιβάλλεται. Ήταν το καλύτερο συνοδευτικό για την παραλία.

 

Ιστορίες της Πλώρης- Κι αυτό είναι καλό Σήριαλ. Πρέπει να είναι οι μοναδικές ιστορίες με τον Φέθρυ που να ευχαριστήθηκα. Ενδιαφέρον cast (από τους πρωταγωνιστές και τους κατοίκους μέχρι τον Άζιμουθ και τον Σουπιά). Το σχέδιο ταιριάζει στο κλίμα της ιστορίας. Ίσως το μοναδικό ΜΣ του 2011 που να είναι Μεγάλο Σήριαλ, αν καταλαβαίνεται τι εννοώ. :D

 

Τζούνιορ Ντακ- Ακόμα ένα καλό Σήριαλ. Η παιδική ανεμελιά και αφέλεια του Τζούνιορ και της παρέας του τους βάζει σε πολλούς μπελάδες. Διασκεδαστικό όσο δεν πάει, άξια συνέχεια του περσινού.

 

Οι Παρασκευές του Γκούφυ- Το βραβείο για χειρότερο ΜΣ 2011 πάει στις Παρασκευές και στα Εκατομμύρια. Μπράβο. Χάλια ιστορίες και ακόμα χειρότερο σχέδιο αρκετές φορές. Μαζί με τα Εκατομμύρια, τα διάβασα για τυπικούς μόνο λόγους.

 

Γενικά, οι τιμές ήταν μεγάλες, οι σελίδες λίγες, ενώ απουσίαζαν οι ιστορίες που χωρίζονται σε Μέρος 1, Μέρος 2 κ.ο.κ. (βλέπε τα περισσότερα Μεγάλα Σήριαλ). Παρόλα αυτά, έγιναν καλές επιλογές (για ανθολογίες χαρακτήρων).

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φάντομ Ντακ: Μέτριο το περιεχόμενο. Κάποιες ιστορίες του De Vita ήταν καλές, κάποιες άλλες ολίγον μέτριες. Θα προτιμούσα τις πρώτες ιστορίες με τον Φάντομ. Με χρονολογική σειρά.

 

Μάλλον του Lucio Leoni θα εννοείς. Αν είχε ιστορίες του De Vita κανείς δε θα είχε παράπονο... :P Εγώ και ως έχει το τομάκι δεν έχω, πάντως (παράπονο, ντέ!). Το δίδυμο Leoni-Negrin είναι μάλλον ότι καλύτερο έχει να δείξει η ιταλική σχολή σε ιστορίες του Φάντομ τα τελευταία 10-15 χρόνια, (αν εξαιρέσουμε και το σύμπαν του PKNA). Δηλαδή so and so ιστορίες, σίγουρα όλοι θα προτιμούσαμε κλασικές, αλλά ακόμη κι έτσι ήταν ένα καλό τομάκι.

 

Εγώ τα αγόρασα όλα εκτός των Εκατομμυρίων. Θα το αγόραζα κι αυτό (κι ας ήταν τριτοκλασάτη επιλογή) αν ήταν η τιμή δεν ήταν απαγορευτική.

 

Όσο για τις Παρασκευές, οι οποίες απ' ότι βλέπω άρεσαν σε ελάχιστους, ήταν κατ' εμέ αρκετά καλές. Δε διεκδικούν δάφνες ποιότητας και η αλήθεια είναι ότι υπήρχαν μακράν καλύτερες ιστορίες από το εν λόγω subserie, αλλά όπως και να 'χει, ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα. Απρόβλεπτα μυθιστορήματα του Γκούφυ με θεοπάλαβα σενάρια στα οποία γίνεται πραγματικά ό,τι να 'ναι κι ένας μούχλας Μίκυ να γκρινιάζει ότι τα μυθιστορήματα στερούνται λογικής. Ε, λοιπόν πάντα μου άρεσαν αυτές οι ιστορίες κι ας μην ήταν πρωτοκλασάτες.

 

Τα υπόλοιπα τρία τομάκια ήταν πολύ ευχάριστα καλοκαιρινά αναγνώσματα και τα απόλαυσα ιδιαίτερα. Οι ιστορίες της πλώρης ήταν μια μη αναμενόμενη, αλλά πολύ καλή επιλογή. Τις κυνηγούσα αυτές τις ιστορίες από την εποχή που τις δημοσίευε το Μεγάλο Μίκυ, αλλά είχα χάσει αρκετές. Πολυ ατμοσφαιρικές και πρωτότυπες ιστορίες. Μάλιστα η σειρά βελτιώνεται αισθητά στη συνέχεια, άρα το τομάκι που πιθανότατα θα βγει του χρόνου με τις υπόλοιπες θα είναι ακόμη καλύτερο.

Ο Τζούνιορ, όπως και πέρυσι ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι. Διασκεδαστικό, ευχάριστο κι ανάλαφρο ανάγνωσμα. Μοναδικό μειονέκτημα το εξώφυλλο που ήταν άθλιο.

Τέλος, ο Ινδιάνα ήταν μάλλον το καλύτερο σήριαλ του καλοκαιριού. Καλογραμμένες κοσμοπολίτικες ιστορίες, οι περισσότερες σχεδιασμένες από τον μάστορα Μάσιμο Ντε Βίτα.

 

Εν ολίγοις, μια σχετικά καλή φουρνιά σήριαλ, που επισκιάστηκε από τις εξωφρενικές τιμές των τόμων.

Επεξεργασία από big vaggos
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μιας και μπήκε Σεπτέμβρης, ας δούμε τι ψάρια πιάσαμε φέτος. Στο poll μέχρι στιγμής είχαμε ψήφους από 35 αναγνώστες. Περισσότερο αγοράστηκαν τα Φάντομ Ντακ, Ινδιάνα Γκούφυ, με τις Ιστορίες της πλώρης και τον Τζούνιορ να ακολουθούν από κοντά.

 

Αγοράστηκαν:

Φάντομ Ντακ (19 ψήφοι)

Ινδιάνα Γκούφυ (18 ψήφοι)

Ιστορίες της πλώρης (17 ψήφοι)

Τζούνιορ Ντακ (17 ψήφοι)

Εκατομμύρια του Σκρουτζ (13 ψήφοι)

Παρασκευές του Γκούφυ (13 ψήφοι)

Κανένα (3 ψήφοι)

 

 

Για το ποια τεύχη ήταν τα πιο ακριβά φέτος, βλέπουμε πως τα Εκατομμύρια του Σκρουτζ κρατάνε τα ηνία, με τους υπόλοιπους τίτλους να ακολουθούν. Στην επιλογή "κανένα" έχουμε 13 ψήφους, το οποίο όμως δεν έχουμε κάνει σαφές αν είναι "κανένα" ή "όλα" :P

 

Τεύχη που δεν αγοράσαμε, επειδή ήταν ακριβά:

Κανένα (13 ψήφοι)

Εκατομμύρια του Σκρουτζ (5 ψήφοι)

Τζούνιορ Ντακ (3 ψήφοι)

Ινδιάνα Γκούφυ (2 ψήφοι)

Ιστορίες της πλώρης (2 ψήφοι)

Παρασκευές του Γκούφυ (2 ψήφοι)

Φάντομ Ντακ (0 ψήφοι)

 

 

Και ύστερα από τα προκαταρκτικά, κατά κοινή ομολογία βλέπουμε πως το καλύτερο Μεγάλο Σήριαλ φέτος ήταν ο Ινδιάνα Γκούφυ, οι ιστορίες της πλώρης ακολουθούν από πίσω, ενώ τα χειρότερα ήταν ο Φάντομ Ντακ και τα Εκατομμύρια.

 

Τα καλύτερα τεύχη:

Ινδιάνα Γκούφυ (11 ψήφοι)

Ιστορίες της πλώρης (7 ψήφοι)

Τζούνιορ Ντακ (5 ψήφοι)

Κανένα (5 ψήφοι)

Παρασκευές του Γκούφυ (4 ψήφοι)

Εκατομμύρια (3 ψήφοι)

Φάντομ Ντακ (2 ψήφοι)

 

 

 

Κατά κοινή ομολογία, σύμφωνα με στατιστικές 35 μελών, βλέπουμε πως φέτος αν και τα τεύχη θεωρήθηκαν ακριβά, αγοράστηκαν αρκετά από αυτά, κυρίως όμως επιλεκτικά.

 

Το τεύχος που αγοράστηκε περισσότερο απ' όλα (Φάντομ Ντακ), αποδείχτηκε και το πιο απογοητευτικό από περιεχόμενο, επομένως κατ' επέκταση μπορούμε να θεωρήσουμε επιχειρηματικά επιτυχημένη την επιλογή του Τερζό να το καλύψει με ζελατίνα ώστε να μην μπορούμε να δούμε το περιεχόμενό του. Από την άλλη, θεωρώ πως αν βάζαν τις ΤΟΡ ιστορίες του Lucio Leoni δεν θα ήταν ανάγκη για κάτι τέτοιο, και το τεύχος θα είχε πιο ψηλή θέση στα καλύτερα τεύχη της χρονιάς. Καλή ιδέα, άσχημη υλοποίηση.

 

Το τεύχος που είναι δεύτερο στη λίστα αγοράς (Ινδιάνα Γκούφυ), είναι πρώτο στη λίστα προτίμησής μας, επομένως μπορούμε να το θεωρήσουμε το πιο επιτυχημένο τεύχος των Σήριαλ φέτος. Και αγοράστηκε, και μας άρεσε. Σε αντίθεση με τον Φάντομ Ντακ, εδώ πέρα έγινε καλύτερη επιλογή των ιστοριών του Massimo De Vita, απ' ό,τι έγινε με τις ιστορίες από τον Lucio Leoni με τον Φάντομ Ντακ. Καλή ιδέα και καλή υλοποίηση.

 

Αναλογικά με τις πωλήσεις, την ακρίβεια και το τι τελικά μας άρεσε, ακολουθούν με τη σειρά οι Ιστορίες της Πλώρης, ο Τζούνιορ Ντακ και οι Παρασκευές του Γκούφυ. Επιβεβαιώνονται με αυτόν τον τρόπο και όσα γράφτηκαν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, πως είναι ευχάριστα καλοκαιρινά αναγνώσματα, όμως όχι κάτι ιδιαίτερο. Φυσικά σε άλλους άρεσαν περισσότερο, σε άλλους λιγότερο, όμως αυτή είναι η γενική εικόνα.

 

Τέλος, τα Εκατομμύρια του Σκρουτζ ήταν το μαύρο πρόβατο της φετινής εσοδείας, κάτι που λίγο πολύ το ξέραμε όλοι όταν το πρωτοείδαμε. Έκανε τις λιγότερες πωλήσεις απ' όλα, στη λίστα "ποιο τεύχος δεν αγοράσατε επειδή ήταν ακριβό" σκόραρε πρώτο, ενώ στην συνολική κατάταξη καλύτερου τεύχους είναι προτελευταίο με μία ψήφο διαφορά από το τελευταίο. Αποφύγετέ το πάση θυσία δηλαδή :P

 

Η δική μου προσωπική άποψη για τα φετινά τεύχη, είναι η παρακάτω

Ινδιάνα Γκούφυ > Ιστορίες της πλώρης > Τζούνιορ Ντακ > Φάντομ Ντακ > Παρασκευές του Γκούφυ > Εκατομμύρια

 

Λίγο πολύ ταιριάζει με τη γενική κατάταξη. Γενικά, το αποτέλεσμα στο οποίο καταλήγουμε νομίζω πως είναι ότι είχαμε ένα must have τεύχος (Ινδιάνα Γκούφυ), πολλές μετριότητες που για ορισμένους ήταν ευχάριστες και για ορισμένους όχι, και έναν αποδιοπομπαίο τράγο που δεν άρεσε σε κανέναν (Εκατομμύρια).

 

Από αυτά που γράφηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς σε παρεμφερή threads και το thread των Μεγάλων Σήριαλ, το κοινό του GreekComics θα ήθελε και θα αγόραζε αν κυκλοφορούσαν σε Μεγάλα Σήριαλ τα Double Duck από τα καινούργια τεύχη, το Αίνιγμα του Τοτέμ από τις επανεκδόσεις που έχουν απομείνει, και την Εποποιία του Νέου κόσμου και τους Κυρίαρχους του Γαλαξία από τα παλιά τεύχη.

 

Για πείτε και οι υπόλοιποι τι πιστεύετε. Επίσης, αφού φέτος έχουμε poll, αν γίνεται ας μείνει ανοιχτό το thread για λίγους μήνες ακόμα, μπας και προστεθούν κι άλλες ψήφοι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) πως κλείνει το πολλ ή συνοψίζεται όταν δεν έχουν κυκλοφορήσει Αθήνα οι Παρασκευές??? Προσωπικά δεν τις έχω βρει ακόμα.... :) Ευελπιστώ τόσο καιρό ότι θα τις ξανακυκλοφορήσουν για να ρεφάρουν τα όσα έγιναν με το θέμα των εφημεριδοπωλών. Να σταματήσω να ελπίζω? ξέρει κανείς κάτι?

 

(β) είναι λάθος έκφραση το "χειρότερα ΜΣ είναι αυτά". Στη πραγματικότητα αυτά απλώς συγκεντρώσαν τις λιγότερες πρώτες ψήφους. Μπορεί λοιπόν να ήταν οι καλύτερες δεύτερες ή τρίτες επιλογές... Θυμάμαι λχ στο περιοδικό Σινεμά προ δεκαετίας να ψηφίζουν οι συντάκτες την καλύτερη ταινία της δεκαετίας (90-00) και πρώτη είχε βγει η Ατίθαση Καρδιά. Χωρίς να την έχει ψηφίσει σχεδόν κανείς για πρώτη. Την είχαν ψηφίσει όμως οι περισσότεροι ως δεύτερη καλύτερη :) Άρα η σωστή έκφραση είναι ξερά το "αυτές που συγκέντρωσαν τις λιγότερες ψήφους για καλύτερη".

 

(γ) Και κάπως έτσι έχει την πλάκα του το "τεύχος που δεν αγοράσατε επειδή ήταν ακριβό" :) Όπως είδαμε προηγουμένως, όλα κοστίζαν ακριβώς το ίδιο η κάθε σελίδα. Άρα ουσιαστικά έχουμε ένα "τεύχος που δεν αγοράσατε επειδή ήταν ακριβό για αυτό που ήταν". Κυριολεκτικά ένα "κόστος ανά ποιότητα σχεδίου+ιστορίας" :)

 

:cheers5:

 

 

edιτ: διάβασα προηγουμένως τηνπρώτη μου "Παρασκευή" στο Μίκυ 2340 και ομολογώ ότι δελεάστηκα.... μου φαίνεται πολύ πολύ ενδιαφέρουσα... πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω και το τομάκι στα ΜΣ για να δω τι παίζει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πήρα χθες τα εκατομμύρια διότι δεν μπορώ να αντισταθώ σε ιστορίες του σκρουτζ. Από τα 2 πρώτα κεφάλαια που πρόλαβα να διαβάσω, είμαι αρκετά ευχαριστημένος. :cheers3:

Βέβαια δεν έχω κανένα άλλο από τα φετινά μεγάλα σίριαλ και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω.

Επεξεργασία από komicbest
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έκανε τις λιγότερες πωλήσεις απ' όλα...

 

Βασικά το πόσες πωλήσεις έκανε πραγματικά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Το δημοψήφισμα κάλυψε μόνο τις προτιμήσεις των μελών του GC, και δη αυτών που ψήφισαν. Μπορεί κάλλιστα να πούλησε περισσότερο απ' όλα επειδή έχει για πρωταγωνιστή τον Σκρουτζ. Βέβαια το πόσο θα συνεχίσουν να πουλάνε στο μέλλον αν βγάζουν την μια μέτρια έκδοση μετά την άλλη είναι άλλο θέμα...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σαφώς και ισχύουν όλα αυτά που λέτε, τα παραπάνω δεν μπορούν να είναι ενδεικτικά ολόκληρου του στοκ της εκδοτικής και να είναι αντιπροσωπευτικά στα χιλιάδες νούμερα του κάθε τεύχους. Πόσο μάλλον όταν κρίνουμε με βάση 35 μόνο ψήφους, και μάλιστα ατόμων που για να βρίσκονται εδώ πέρα είναι ίσως και πιο "hardcore" από το κοινό στο οποίο απευθύνονται τα συγκεκριμένα τεύχη. Όμως νομίζω πως δεν παύει να είναι μία ενδιαφέρουσα στατιστική από εμάς για εμάς, στο μικρόκοσμο των αναγνωστών του GreekComics ;)

 

Τις Παρασκευές δεν τις έχω πετύχει πουθενά στην Αθήνα είναι η αλήθεια, όμως τις έχω πετύχει σε μεγάλες ποσότητες, σε Πόρτο Ράφτη, Θεσσαλονίκη, Εύβοια.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πηρα σημερα και το "παρασκευες του Γκουφη".Το κακο ομως ειναι οτι δεν βρηκα το "ιστοριες της πλωρης".Θεσσαλονικη ολα αυτα.

 

 

Edit: To παρασκευες του Γκουφη ειναι απλα, απαισιο. :moutra2::cheers5:

Επεξεργασία από komicbest
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορούμε να το κλειδώσουμε πιστεύω μιας και έφτασε το καλοκαίρι του 2012 με το αντίστοιχο thread.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.