Μετάβαση στο περιεχόμενο

300 (ΕΠΙΤΟΜΟ)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
300 (ΕΠΙΤΟΜΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Frank Miller
Σχέδιο:
Frank Miller
Hμερ. έκδοσης:
08-1999
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
31.5 x 24.5
Σελίδες:
92
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αγάθη Πεπεράκη
Χρωματισμός:
Lynn Varley
Πρωτότυπος τίτλος:
300 (Dark Horse, 1999)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-321-253-9

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ThreeHundred_0001.jpgThreeHundred_0001z.jpg

 

Ο τόμος αυτός συγκεντρώνει και τα 5 τεύχη της σειράς και κυκλοφόρησε με σκληρό εξώφυλλο και χοντρό χαρτί με 92 σελίδες συνολικά, σε διαστάσεις 31,5x24,5 (αναγραφόμενη τιμή 16,80€). Μία εξαιρετική έκδοση όπως όλοι σας συμφωνείτε άλλωστε, σε πολύ καλό χαρτί και εξαιρετικά χρώματα. Η επιτυχία της ταινίας και η ποιότητα σε συνδυασμό με την αρκετά προσιτή τιμή έσπρωξε πολλούς να τον προμηθευτούν για τους ίδιους ή και για τους φίλους τους ;-). Ήδη μέχρι τον Απρίλιο του 2007 "μετράει" τέσσερις εκδόσεις. Μία μόνο δικαιολογία μπορεί να σας στερήσει από τον να τον έχετε στην βιβλιοθήκη σας... λόγω σχήματος πάντα θα περισσεύει από τις βιβλιοθήκες βάθους 28~30 εκατοστών.

Οι πληροφορίες και τα εξώφυλλα του τόμου είναι από τον Yoshimitsu

Το τόπικ για την ταινία βρίσκεται εδώ.

 

 

 

Ευχαριστούμε για το εναλλακτικό εξώφυλλο τους Dr Paingiver & Retroplaymo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η δεύτερη έκδοση που έχω εγώ γράφει "Δεκέμβριος 2004" άρα λογικά και η πρώτη έκδοση έχει γίνει στο ίδιο έτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Προστέθηκε το οπισθόφυλλο, η ημερομηνία έκδοσης και άλλαξε 10ετία το θέμα. Το γιατί δείτε το παρακάτω.

 

300 λεπτομέρειες.jpg

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απίστευτο! Και το τομάκι με τα τευχάκια βγήκε μετά από το επίτομο! Μάλλον θα το βγάλανε ως οικονομικότερη λύση.

 

Παύλο :respect: !!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το επίτομο επανεκδόθηκε πλέον από την anubis:

 

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1415

 

Αν το έχει κανείς, ας κάνει την παρουσίαση :)

 

Αντιγράφω και το αφιέρωμα από το No Superheroes Allowed, την στήλη του Zampano στο fridge.gr:

 

300: Τελικά αυτό το κόμικ αξίζει;

 

post-556-0-99889600-1384419563_thumb.jpg

 

θα έπρεπε να κάνω κι εγώ μια εισαγωγή δυο στρέμματα και να μιλήσω για το αυριανό party του Fridge, να γλείψω λίγο τους συναδέλφους μου (και ειδικά την Kristin στη γάμπα), να μωρολογήσω για ακόμα μία παράγραφο και να αναφέρω ένα άσχετο όνειρο που είδα ή ένα ακόμα πιο άσχετο βιβλίο που διάβασα (ίσως να βάλω κι ένα τσιτάτο από εκεί μέσα κάθε δέκα λέξεις) και voila, να παρουσιάσω ένα κείμενο 2000 λέξεων που πριν ακόμα ξεκινήσεις έχεις χασμουρηθεί περισσότερες φορές κι από θαλάσσιο ελέφαντα όταν τον τραβάει κάμερα του National Geographic. Τα άρθρα “Made by Πρόβατο (όχι αρνί)” δεν είναι το φόρτε μου, οπότε θα με συγχωρέσετε αν μπω κατευθείαν στο ζουμί. Άλλωστε σήμερα γράφω για ένα κόμικ που διαθέτει όχι μόνο ζουμί αλλά και μια πληθώρα άλλων υγρών όπως αίμα, ιδρώτα και ναι -δεν θα ντραπώ να το πω- σπέρμα. Όλα σε τεράστιες, μυθολογικές ποσότητες. Όπως ακριβώς ταιριάζει όταν περιγράφεις την πιο δημοφιλή μάχη της αρχαιότητας.

 

Ο Ζουρδός πιθανότατα ανακάλυψε στις σελίδες των “300“ τον Διάβολο και άλλους δαίμονες που σουλατσάρουν και κουβαλάνε στους ώμους τους (και τα σπαθιά τους) την κουλτούρα του φασισμού. Άλλοι είδαν την Αρχαία Ελλάδα όπως την φαντάζονται όταν αυνανίζονται μπροστά από τα βιβλία Ιστορίας που γράφουν οι αδερφοί Γεωργιάδη και τον αγκυλωτό σταυρό. Υπάρχουν οι οπαδοί των κόμικ που πίνουν νερό στο όνομα του (για λόγους που θα εξηγήσουμε παρακάτω) κι υπάρχει και ο ίδιος ο Miller (ο δημιουργός βρε κουτά) που την πετριά του την έχει φάει με τις Μεγάλες Ιδέες και την δεξιά που οπλοφορεί στις Η.Π.Α. και βρίσκει τέλεια τα ιδανικά που περιγράφονται στα τραγούδια των Manowar (κράτα το σπαθί ψηλά, μακέλεψε τους κακούς, πήδα την γκόμενα, πιες πολύ κρασί — επανέλαβε από την αρχή) και φτάνει να παρομοιάζει τους 300 του Λεωνίδα και την πτώση τους στις Θερμοπύλες με την επίθεση των Συμμάχων στο Ιράκ για να το ελευθερώσουν. “Fuck yeah” που θα έλεγαν και οι φίλοι μας, οι action heroes, του Hollywood.

 

post-556-0-03359600-1384419590_thumb.jpg

 

Θρυλική σκηνή από τους 300

Υποθέτω πως για να διαβάζετε το άρθρο, έχετε μια περιέργεια και για τη δική μου γνώμη πάνω στο θέμα. Να σας την πω λοιπόν για να μη σας κρατάω σε αγωνία και μετά άμα θέλετε την κάνετε και πηγαίνετε παρακάτω για να ρίξετε μία ματιά και στο σημερινό Χάσμα Κουλτούρων: το “300″ το διάβασα με ευχαρίστηση, δεν πήρα πρέφα τους κρυμμένους συμβολισμούς (που δεν είναι και τόσο κρυμμένοι εδώ που τα λέμε), οι περισσότεροι νεοτερισμοί του Miller μου άρεσαν (θεωρώ πως θα ήταν τελείως αχρείαστο να διαβάσω μία ιστορική αναπαράσταση του γεγονότος σε μορφή κόμικ — αχρείαστο και θανατερά βαρετό), κάποιοι με ξένισαν (εντάξει ρε μεγάλε, το Troll μπορούσες να το αποφύγεις, άσε κάτι για το “Lord of the Rings”), είδα ήρωες γαμάουα και δέρνουα (που μόνο και μόνο επειδή πεθαίνουν στο τέλος κατάφεραν να μην χαρακτηριστούν “Υπέρ-ήρωες” από την αυστηρή μου επιτροπή και τους επετράπη να εμφανιστούν σήμερα), οι καλοί είναι όλοι “σφίχτες με περηφάνια και κώδικα τιμής” και τέτοια κλισεδιάρικα, οι κακοί δύσμορφοι (με πιο τέρας απ’ όλους τον Προδότη) ή αδερφάρες του κερατά (βλέπε Ξέρξης). Γενικά το μοτίβο στήνεται πάνω σε όλες τις κλασικές φόρμες που διέπουν τα κόμικ με μανιχαϊστική αντίληψη, με τη μόνη διαφορά πως εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα αληθινό γεγονός που ο δημιουργός του κόμικ αποφασίζει να το “πειράξει” λίγο για να γίνει πιο εντυπωσιακό.

 

post-556-0-96261900-1384419629_thumb.jpg

 

Εικόνα από τους 300

Πώς έφτασαν λοιπόν οι “300″ να θεωρούνται ως ένα από καλύτερα κόμικ του καινούργιου αιώνα (έστω κι αν γράφτηκε το 1998); Μην ξεχνάμε πως το hype υπήρχε πολύ πριν μεταφερθεί στον κινηματογράφο, προφανώς όχι στους ανεξέλεγκτους αριθμούς που επέβαλε η ταινία, αρκούσε όμως για να χρήσει τον Frank Miller ίσο μεταξύ τιτάνων της Ένατης Τέχνης όπως τον Gaiman, τον Moore και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.

 

post-556-0-61729600-1384419668_thumb.jpg

 

Frank Miller

Καταρχήν, πέρα από την υπόθεση, έχουμε να κάνουμε με ένα κόμικ που πρωτοπορεί στους περισσότερους τεχνικούς τομείς. Ο Miller παρουσιάζει ένα σχέδιο που το έχει εξελίξει μίλια παραπάνω από εκείνο με το οποίο πειραματιζόταν στο “Sin City”. Βυθίζει τους χαρακτήρες του στην υπερβολή και η εικόνα του δανείζεται κάτι από τον επικό λόγο του Αισχύλου. Κορμιά σμιλεμένα στον θεϊκό τόρνο (οκ, αυτό ακούστηκε κάπως gay), μάχες βγαλμένες από τη φαντασία του Άρη και των υπολοίπων Ολύμπιων θεών, θάνατοι που τονίζονται σα να βλέπουμε τη δολοφονία του τελευταίου καλού ανθρώπου. Τη μέγιστη διαφορά κάνουν οι χρωματισμοί της συχνής συνεργάτιδας του Miller (και γυναίκας του τότε — χώρισαν το 2005), Lynn Varley. Η Lynn παίζει με το σκοτάδι και χαρακώνει τα καρέ με το κόκκινο. Επαναλαμβάνω πως, από τεχνικής άποψης, οι “300″ είναι άρτιοι.

 

Τα περί “παραποίησης της Ιστορίας” τα ακούω βερεσέ. Προφανώς και ο Miller πατάει χαλαρά πάνω στα γεγονότα. Περισσότερο μοιάζει να επηρεάστηκε από την ταινία “The 300 Spartans”, που ο ίδιος παραδέχθηκε πως την έβλεπε συχνά μικρός, παρά από τις ιστορικές πηγές. Οι Θερμοπύλες είναι η αφορμή και η τέλεια δικαιολογία για να γράψει μια θυσία απροσδιόριστων διαστάσεων. Τα τσιτάτα δίνουν και παίρνουν στους διαλόγους και ναι, ακόμα και στρατόκαυλος να μην είναι είσαι, μια συγκίνηση θα σε πιάσει.

 

post-556-0-59805000-1384419773_thumb.jpg

 

Εικόνα από τους 300

Οι ”300″ είναι ένα κόμικ. Αν το δεις απλά σαν ένα τέτοιο “τα σπάει” και θα το λατρέψεις και θα φιλήσεις τα χεράκια του Miller. Αν το βάλεις κάτω και αρχίσεις να φιλοσοφείς, τότε σημαίνει πως δεν καταδέχεσαι να δεχθείς τον πρώτο ρόλο του κόμικ: τη ψυχαγωγία.

 

Προφανώς και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν βάση για μια πολύ σοβαρή συζήτηση, μπορείς να αποδοκιμάσεις τον Miller και τις θέσεις του (και καλά θα κάνεις), όμως οι “300″ καλό θα ήταν να μείνουν έξω από τη συζήτηση.

 

Οι φανατικοί αριστεροί κατηγορούσαν τον Μίκι Μάους ως φορέα καπιταλιστικών και αντικομουνιστικών ιδεών. Οι “300″ κατηγορούνται για καπήλευση μιας θυσίας ώστε να προωθήσουν φιλοπολεμικές ιδέες. Κι εγώ ρωτάω: μπορώ να τα δω όλα αυτά χωρίς να κάνω τέτοιες σκέψεις;

 

 

 

 

Προσωπική κριτική: Αυτό το κόμικ είναι από τους βασικότερους λόγους που δε μου αρέσει το σχέδιο του Miller. Ούτε αυτό, ούτε το sin city, ούτε το Dark Knight μου αρέσουν, γιατί μου θυμίζουν τα απαίσια, σπαστικά, γεμάτα τετραγωνάκια σχέδια του Romita Jr όπου όλοι έχουν τετράγωνη φάτσα. Αντιθέτως, σεναριακά μου αρέσει σε κάποια ο Miller, όπως στο Daredevil: Born Again και στο Batman: Year One αλλά όχι στο εκτρωματικό Holy Terror. Οπότε ναι, βάζω την ταινία των 300 πολύ παραπάνω από αυτό το κόμικ και τη θεωρώ μία από τις πολύ βαρβάτες μεταφορές κόμικ στη μεγάλη οθόνη.

 

Πρόεδρος αντι-Romita Jr. club :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τέτοιο μίσος για τον JRJR πια που όπου και κοιτάξεις βλέπεις το σχέδιο του! Ψυχολόγος για κομικοπαθείς υπάρχει; :thinking:

 

:P

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ειχα παρασυρθει απο τις υπερβολες τις ταινιας και δεν ειχα ιδιαιτερες προσδοκιες

απο το κομικ αυτο... Κακως! :ego:

 

Πολυ ομορφος και άμεσος ο τροπος που ξετυλιγεται το κουβαρι της ιστοριας χωρις τις φανφαρες

της ταινιας, το στησιμο των καρε ταιριαστο και αρκετα ξεκουραστο για Miller :P

 

Στο χρωμα ο Varley εχει κανει τρομερη δουλεια, παιζοντας επι της ουσιας με πολυ μικρη χρωματικη

παλετα, σε βαζει για τα καλα μεσα στην ιστορια με τις καταλληλες οπου χρειαζεται πινελιες!

 

Η εκδοση ομορφη και πολυτελης, εχω την εντυπωση πως ειναι ανωτερη της Anubis.

 

Τελος, αφου παρ' ολο που η θεματολογια δεν ειναι του γουστου μου, μου αρεσε πολυ,

οφειλω να το προτεινω σε ολους, αν φυσικα εχει μεινει καποιος που δεν το εχει διαβασει :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γυναίκα είναι η Varley. Μάλιστα είναι η πρώην του Μίλλερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όλα αυτά για παραχάραξη της ιστορίας και αδικαιολόγητο glamourization της βίας είναι λίγο αστεία. Δε θυμάται κανένας ότι το κόμικ διηγείται ένας επιζώντας σε στρατιώτες έτοιμους για μάχη με τους ίδιους Πέρσες κάποια χρόνια μετά; Φυσικά και τα παραφουσκώνει και ηρωοποιεί τους πάντες..

 

Πχ "ναι, αυτός ο Ξέρξης είναι δίμετρος αλλά είναι αδερφάρα φιλαράκι" "είχανε κάτι ντερέκια σα τρολς που τα φάγαμε για πρωινό" "μας την έκανε ο βρωμερός τρισάθλιος καμπούρης Εφιάλτης" κλπ κλπ

 

Βέβαια για να δικαιολογήσω λίγο τους φίλους αριστερούς που το σιχαίνονται, στην ταινία δε δουλεύει το κόνσεπτ, ακριβώς επειδή το όλο νόημα του κινηματογράφου είναι να σε κάνει να πιστέψεις ότι βλέπεις κάτι που έγινε στην πραγματικότητα. Λείπει η αποστασιοποίηση που δουλεύει στα κόμιξ - άλλη η οπτική γωνία του κινηματογράφου.. Καλά τα λέει ο Άλαν Μουρ.

 

In short: δε ντρέπομαι με την καμία που το έχω στη βιβλιοθήκη μου. Ακόμα κι αν ο Μίλερ μας βγήκε φασιστόμουτρο περιοπής.

Επεξεργασία από dionik
Διαγραφή πολιτικού σχόλιου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βρέθηκε μπροστά μου η έκδοση του επιτομου από την ανουμπις, σε μάλλον εξευτελιστικη τιμή! Οπότε δε μπόρεσα να αντισταθώ!

1. Εκπληκτική έκδοση η ανουμπις

2.σχετικα βατο και βολικό σκίτσο για Μίλερ όπως είπε και ο Μάριος

3.πανεμορφος χρωματισμος, μπράβο η πρώην γυναίκα!

4.υπεροχο κόμικ, μου άρεσε συνολικά. Απ ότι είδα πουλιεται πλέον κάτω από 10 ευρώ, οπότε τη θεωρώ καλή επιλογή αγοράς. :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και ακόμα να κάνεις παρουσίαση του, μιας και είναι διαφορετική έκδοση;  :ego:

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και ακόμα να κάνεις παρουσίαση του, μιας και είναι διαφορετική έκδοση;  :ego:

 

:P

Θα το είχα ήδη κάνει, αν δεν έλειπε από το σπίτι μου τα τελευταία 25 χρόνια, ένα σκανερ για να βάλω το εξώφυλλο / οπισθοφυλλο! :(:shit:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επιτέλους ο Φρανκ βγάζει την συνέχεια του 300, το Xerxes: The Fall of the House of Darius and the Rise of Alexander που την έχει ανακοινώσει εδώ και κάτι αιώνες. 4 Απριλίου, από την Dark Horse φυσικά.

 

https://www.darkhorse.com/Blog/2636/frank-miller-returns-world-300

xerxescover.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ελπιζω να ειναι καλυτερο απο την sequel prequel ταινια των 300 το Rise of an Empire.  Και κατι λιγο Offtopic το βαζω σε spoiler.

 

Spoiler

Ειναι και επικαιρος ο Μεγας Αλεξανδρος τωρα με το θεμα της ονομασιας των Σκοπιων. Λετε να κανουν διαμαρτυρια στον Μιλερ που αναγραφει καθαρα τον Αλεξανδρο ως Ελληνα???  :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε το εξώφυλλο της τέταρτης έκδοσης, προσφορά του Dr Paingiver.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από κάποιους μήνες ξαναασχολούμαι με Μιλερικό κόμικ. Είχα διαβάσει το Ronin και σχετικά γρήγορα, είμαι από αυτούς που ο πολύς Μίλερ μπουχτίζει και θες μεγάλα διαλείμματα. 

 

Το 300 το βρήκα άψογο. Συμπυκνωμένο, φοβερό σκίτσο που ήταν ταυτόχρονα λεπτομερές και αφηρημένο με απλό χρωματισμό αλλά αρκετό για να το αναδείξει ακόμα παραπάνω. Δεν πλατειάζει ούτε σε πνίγει με τεράστια μπαλονάκια, κάτι που αναμένεις σε κόμικ με ιστορική θεματολογία. Έχει μερικές σκηνές που σε αφήνουν με το στόμα ανοικτό, προσωπικά ο Μίλερ ξεπέρασε τον εαυτό του εδώ. Μπήκε αυτόματα στα αγαπημένα μου Μιλερικά (ίσως και Το αγαπημένο) και δικαιωματικά παίρνει την θέση του σε αυτή την άτυπη λίστα που έχουμε όλοι λίγο πολύ, "τα κόμικ που θα πρότεινα σε κάποιον τελείως άσχετο με κόμικς". 

 

300-frank-miller-6946920-600-471.jpg

:respect: :respect: φοβερή συμμετρία :div:

 

Και προφανώς δεν θα είναι 100% πιστό στο αυθεντικό υλικό, πολύ απλά γιατί είναι προϊόν φαντασίας και ως τέτοιο έχει το δικαίωμα ο δημιουργός του να το διαστρεβλώνει κατά βούληση. Υπάρχει ένα ειδικό μέρος στην κόλαση για αυτούς που περιμένουν να μάθουν ιστορία (ή ακόμα χειρότερα βάλλουν κατά της υποτιθέμενης διαστρέβλωσης της πραγματικότητας) από τέτοιου είδους κόμικ και ειδικά από τον Μίλερ. :) Αντί να βρίζεις τον οποιοδήποτε που διαβάζει τους 300 για να μάθει τι είναι Σπαρτιάτης,αν ο Ξέρξης φορούσε 25 ή 35 σκουλαρίκια στην μούρη του και αν υπήρχαν οι Αθάνατοι που φορούσαν θεατρικά προσωπεία των μουσών, εκπαίδευσε τον να αγαπάει την ιστορία και την ενασχόληση με αυτήν. Τότε και  αυτός και εσύ θα είστε ικανοί να αντιμετωπίσετε αυτό το άλμπουμ και οτιδήποτε αντίστοιχο ως ακριβώς αυτό που είναι, ένα ψυχαγωγικό προϊόν και όχι μαθησιακή πλατφόρμα. Ουγκ! :beer: 

 

Κάποτε θεωρούσα την ταινία καλή. Ίσως και πολύ καλή. Λίγο το κλίμα της εποχής, λίγο το ότι ήμουν 14, λίγο το ότι ασχολείται με την χώρα μου και όπως οι περισσότεροι έπεσα στην παγίδα του "πάμε μωρή τρέλα". :lol: Πλέον όχι. Θα την ξαναδώ απλά για να σιγουρέψω όχι αν το κόμικ είναι καλύτερο, αλλά το πόσο καλύτερο και πόσο έβαλε το δαχτυλάκι του το Χόλιγουντ για να ξεχειλώσει την μια κάποια υπερβολή που προϋπήρχε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το έχω γράψει και αλλού, ας το γράψω και εδώ. 

 

Υπό ένα πρίσμα, το κόμικ είναι ιστορικότατο :) Σαφώς και δεν ήταν έτσι εμφανισιακά οι Πέρσες :) Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα μεταξύ του σήμερα και του τότε. Σήμερα μπορεί να μην έχω δει από κοντά ένα μαύρο ιαγουάρο, ένα ρινόκερο, μια φάλαινα, έχω δει όμως τόσα βίντεο και φωτογραφίες που δεν μου είναι εξωτικά. Πρέπει να πάμε σε πλάσματα που ζούνε σε ανήλιαγα μέρη ή σε φωτογραφίες μικροσκοπικών πλασμάτων για να δω κάτι πραγματικά εξωτικό/τρομακτικό/περίεργο. Το ίδιο και με τους λαούς. Βλέπω φωτογραφίες από ιθαγενείς σε Αμαζόνιο ή σε Νέα Γουινέα, γυμνούς με ένα κέρατο/θήκη να καλύπτει το μόριο τους και δεν ξαφνιάζομαι :) 

 

Η πλοκή του κόμικ είναι η αφήγηση του τι συνέβη στις Θερμοπύλες από κάποιον σε άλλους συμπολεμιστές του λίγο πριν τη μάχη των Πλαταιών. Βλέπουμε λοιπόν τι λέει αυτός σε κάποιους άλλους ότι συνέβη. Με αυτή λοιπόν την ακραία εμφανισιακή διαστρέβλωση των Περσών, του Εφιάλτη, των ζώων, μεταφέρεται σε εμάς τους σημερινούς αναγνώστες η υπερβολή με την οποία διανθίζει εκείνος ο αφηγητής την εξιστόρησή του. Τρόπον τινά πως λέμε "2 μέτρα γομάρι" :) Εάν μας έδειχνε τον Ξέρξη όπως όντως ήταν, δεν θα εντυπωσιαζόταν κανείς μας. Έχουμε δει αναπαραστάσεις αρχαίων Περσών :) Τώρα όμως τον βλέπουμε και λέμε "γουάου". Όπως πιθανότατα θα έλεγε ένας αρχαίος Έλληνας όταν του τον περιέγραφαν. 

 

Αυτά υπό ένα πρίσμα. :) 

 

Venezuelan_Poodle_Moth.jpg52ded6f7d2d751af5c826e19aff0a09e.jpg

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμφωνώ απολύτως. :) 

 

Και για αυτό θεωρώ κάθε έναν που γυρνάει να πει "μα δεν υπάρχει ιστορική ακρίβεια, οι έτσι δεν ήταν έτσι και οι δείνα ήταν αλλιώς" από γραφικό έως απλά ηλίθιο. :)  Γιατί εσύ και εγώ θα πούμε ότι ναι οκ, οι ελέφαντες ήταν απλά ελέφαντες και όχι εξωτικά τέρατα που στα μάτια των Σπαρτιατών φαίνονταν ως πλάσματα κολασμένα από άλλο πλανήτη. Οι Πέρσες δεν έκαναν παρκούρ στις πέτρες των Θερμοπυλών ούτε κινούνταν σαν νίντζα τα βράδια με μαύρες στολές και αρχαιοελληνικές μάσκες. Υπάρχουν όμως υπερπολλαπλάσιοι που θα πουν "μα είναι δυνατόν να θεωρείται ποιοτικό το κόμικ όταν παρουσιάζει έτσι τους ελέφαντες;" κλπ. Και πολλά ακόμα που διαβάζω από το πρωί στις γωνίες του ίντερνετ. Είπαμε, ηλίθιοι μάλλον. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το έχει ξεκαθαρίσει και ο ίδιος ο Μίλλερ άλλωστε ότι δε γράφει ιστορία. Γράφει fiction. Ήταν και ένα πράγμα που ήθελα να σιγουρέψω μια για πάντα και τον ρώτησα στη Θεσσαλονίκη τι πιστεύει που λένε ρεαλιστικά τα κόμικς του ενώ άμα τα κοιτάξει κανείς καλύτερα δεν είναι ρεαλιστικά. Και μου απάντησε: "Δεν έχω γράψει ποτέ μου ρεαλιστικό κόμικ." Και μετά έδωσε μια κορυφαία απάντηση για το για ποιο λόγο ίσως λαμβάνονται ως ρεαλιστικά. Γιατί οι αναγνώστες μάλλον βρίσκουν κάτι οικείο συναισθηματικά και το μπερδεύουν με το ρεαλισμό. Και πρόσθεσε και ο Azzarello το άλλο επικό ότι πολλοί του λένε ότι οι διάλογοι στο 100 bullets είναι ρεαλιστικοί. Αλλά ο ίδιος λέει ότι δεν είναι. Απλά έτσι οι αναγνώστες νομίζουν ότι μιλάνε οι άνθρωποι.

 

Οι 300 είναι σίγουρα διαφορετική περίπτωση γιατί ασχολείται με ιστορικό θέμα, αλλά είναι καθαρά εμπνευσμένο από ιστορικά γεγονότα και όχι προσπάθεια πιστής απεικόνισης. Ακόμα και οι Σπαρτιάτες απότι καταλαβαίνω παραείναι γδυμένοι και ο Μίλλερ το ήξερε ότι δεν ντυνόταν (αν μπορεί κάποιος να το αποκαλέσει έτσι :lol: ) έτσι και απλά ήθελε να τους κάνει να φαίνονται πιο ατρόμητοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κάποτε δήλωσε ότι για το συγκεκριμένο κόμικ διάβασε πολλά πράγματα, είχε γίνει γνώστης του θέματος. Και αφού ήξερε τα πάντα, ή όσα κάποιος της εποχής μας μπορεί να ξερει ό,τι υπάρχει για τις Θερμοπύλες, έγραψε του κεφαλιού του. Πράγμα που δεν το καταλαβαίνω. Αφού καφχιέσαι ότι το κατέχεις, γράφεις ό,τι σου κατέβει;

 

Είχε έρθει τότε στην Ελλάδα και είδε από κοντά το πεδίο της μάχης για να καταλάβει τι το διαφορετικό είχε. Και δήλωνε πόσο τον βοήθησε αυτό. Πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω αφού το στενό δεν υπάρχει πια. Η μορφολογία του εδάφους είναι τελείως διαφορετική πια. Νομίζω μας δουλεύει στις συνεντεύξεις του :D

 

Το κόμικ είναι πολύ όμορφο, η ταινία με ενθουσίασε, αλλά στη δεύτερη προβολή μου φάνηκε ανόητη. Μου έδινε την εντύπωση Δικαστής Ντρεντ στην Αρχαία Ελλάδα.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συνήθως δημιουργοί-καλλιτέχνες που θέλουν να ασχοληθούν με κάποιο έργο τους βασίζονται σε κάποιο υλικό το οποίο αξιοποιούν και από το οποίο εμπνέονται. Στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ο Μίλλερ να αποφάσισε να μελετήσει όσο πιο πολύ μπορούσε το θέμα που τον ενδιέφερε. Το ότι το μεταφράζει αλλιώς δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε χρειάζεται την ίδια μελέτη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλά, η ταινία είναι ΠΟΛΥ κατώτερη από το κόμικ, δεν το συζητώ. Είχε και... τέρατα (στην κυριολεξία) :D

Ηταν όμως διασκεδαστική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της Β' έκδοσης (Δεκέμβριος, 2004).

 

hoplit-300.gif

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  28
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πολύ όμορφο comic! Θεωρώ ότι όσοι το κριτικάρουν για έλλειψη ρεαλισμού/πιστότητας στα γεγονότα απλά χάνουν το νόημα...το 300 είναι ένα μυθικό παραμύθι και το larger than life σχέδιο του Miller σε συνδυασμό με την σκόπιμα λακωνική αφήγηση με μετατρέπουν σε παιδάκι που ακούει παραμύθια πριν κοιμηθεί. Αν ήταν πιστό στη πραγματικότητα θα είχε περάσει απαρατήρητο πιστεύω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34885
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και το έπιασα επιτέλους, πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι η ταινία είναι μια από τις αγαπημένες μου και ήθελα καιρό να διαβάσω το κόμικ που βασίζεται και όπως διαπίστωσα είναι μια από τις πιο πιστές μεταφορές (εκτός από το ηλίθιο subplot της Σπάρτης που προφανώς μπήκε για έξτρα χρόνο). Ο Miller επικεντρώνεται 100% στους Σπαρτιάτες παρουσιάζοντας συνοπτικά το background του Βασιλιά Λεωνίδα και μας προσφέρει μια fiction εκδοχή των όσων συνέβησαν στις Θερμοπύλες. Ο τρόπος που φαντάζεται τους εχθρούς και τους ενισχύει με μια πιο fantasy πινελιά τους κάνει να φαίνονται επικίνδυνοι, αλλά ταυτόχρονα επενδύει πολύ στο να δείξει την ωμή δύναμη και το θάρρος των Σπαρτιατών.

 

Ειλικρινά ό,τι και να πω είναι λίγο, δεν υπάρχει αγαπημένη ατάκα στην ταινία που δεν έχει γραφτεί και αποδοθεί εξαιρετικά στο κόμικ και το σενάριο/αφήγηση καθοδηγεί την ιστορία με όμορφο τρόπο. Το σχέδιο είναι του Miller πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη λεπτομέρεια και προσοχή στα πρόσωπα και τα σώματα και ανά σημεία οι μάχες φαίνονται λιγότερο εντυπωσιακές από αυτό που θέλουν ουσιαστικά να δείξουν. Από την άλλη ταιριάζει με το σενάριο του Miller, αλλά για μένα αν υπήρχε άλλος σχεδιαστής θα έβγαζε περισσότερη δυναμική και φυσικά παραπάνω λεπτομέρεια που πάντα μετράει. Η έκδοση της Μαμούθ είναι εξαιρετική (μάλιστα έχω την τρίτη έκδοση που λείπει από τη βάση και πρέπει να δω πως θα σκαναριστεί σωστά), μου αρέσει πολύ το μακρόστενο και σκληρόδετο.

 

Συνοπτικά είναι ένα πολύ ωραίο κόμικ με φοβερές ατάκες, όμορφη ιστορία, πολύ καλή πλοκή και σενάριο, αλλά χάνει λίγο στο σχέδιο, αξίζει όμως να το διαβάσετε ειδικά αν αγαπάτε την ταινία όσο και εγώ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.