Μετάβαση στο περιεχόμενο

Top 10 Greek Comics [ Η δικιά σας δεκάδα των καλύτερων Ελληνικών Κόμικς ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχει καλές ιδέες και σκέψεις ο Αλχημιστής. Το σωστό να λέγεται.

 

Εσύ όμως συνέχιζε να διαβάζεις Pablo Ignacio Taibo II γιατί έχει πολύ καλύτερες ιδέες και σκέψεις :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

αλλά μπορώ να σκεφτώ αρκετά άλλα ελληνικά κόμικ πολύ καλύτερα απο αυτό

 

π.χ.; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

δεν ξέρεις πόσο βαριέμαι να κάνω λίστες οπότε θα αναφέερω απλά μερικά όπως το γιούσουρι, το μαύρο είδωλο της αφροδύτης, την τσιγγάνικη ορχήστρα, χαλαρά κάποιο του σταμπουλη.... :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ok ήθελα να καταλάβω τι θεωρείς εσύ καλύτερο για να δω πόσο έξω θα μπορούσα να έχω πέσει...

Τα κόμικς του Σταμπουλή σίγουρα είναι καλά (ορισμένα ΚΑΡΓΑ ευχάριστα/διασκεδαστικά/ξεκαρδιστικά), αλλά δεν είναι καν συγκρίσιμα σε επίπεδο δουλειάς με το Logicomix, και για μένα η δουλειά που χρειάστηκε ένα κόμικ παίζει σημαντικό ρόλο, και το Logicomix είναι σίγουρα το πιο καλοδουλεμένο και προσεγμένο ελληνικό κόμικ που υπάρχει στην αγορά. Ή απ' τα πιο, τέλος πάντων. :D

Το "Μαύρο Είδωλο" δεν το έχω διαβάσει, αλλά την "Τσιγγάνικη Ορχήστρα" τη βρήκα απλά ένα συμπαθητικό ανάγνωσμα. Δεν μου έμεινε και τίποτα στο τέλος.

Για το "Γιούσουρι", αν και δε συμφωνώ, μπορώ να το δεχτώ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το "Μαύρο Είδωλο" δεν το έχω διαβάσει, αλλά την "Τσιγγάνικη Ορχήστρα" τη βρήκα απλά ένα συμπαθητικό ανάγνωσμα. Δεν μου έμεινε και τίποτα στο τέλος.

 

αύριο να έρθεις με τον κηδεμόνα σου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χαχα, περίμενα αντίδραση germ! Για τα υπόλοιπα υπάρχει η διαφορά φούστου, αλλά θα σταθώ λιγάκι στο πόσο δουλειά θελει ένα κόμικ! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Δεν με νοιάζει αν ο δημιουργός το ετοίμασε σε ένα μήνα ή σε 6 χρόνια, το μόνο που μου μένει είναι αυτό που διαβάζω! Επίσεις όσα έχω διαβάσει του Σταμπουλη μου έχουν φανει πολύ προσεγμένα(και με εξαιρετικο σχέδιο, κάτι που λεέιπει απο το logicomix!)

Ξέρεις τι, σκέφτομαι οτι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η συζήτηση γιατί όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα οπότε θεωρούμε διαφορετικά κόμικ σημαντικά/ωραία! Το μόνο που κερδίζουμε είναι νέες προτάσεις απο κόμικ για να έχουμε να διαβάζουμε :mafia: not bad :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

χαχα, περίμενα αντίδραση germ! Για τα υπόλοιπα υπάρχει η διαφορά φούστου, αλλά θα σταθώ λιγάκι στο πόσο δουλειά θελει ένα κόμικ! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Δεν με νοιάζει αν ο δημιουργός το ετοίμασε σε ένα μήνα ή σε 6 χρόνια, το μόνο που μου μένει είναι αυτό που διαβάζω! Επίσεις όσα έχω διαβάσει του Σταμπουλη μου έχουν φανει πολύ προσεγμένα(και με εξαιρετικο σχέδιο, κάτι που λεέιπει απο το logicomix!)

Ξέρεις τι, σκέφτομαι οτι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η συζήτηση γιατί όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα οπότε θεωρούμε διαφορετικά κόμικ σημαντικά/ωραία! Το μόνο που κερδίζουμε είναι νέες προτάσεις απο κόμικ για να έχουμε να διαβάζουμε :mafia: not bad :spidey_yeah_that:

 

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου εκτός από ένα πράγμα (το bold). Πιστεύω ότι αντικειμενικά κάποια κόμικς είναι πιο σημαντικά από άλλα, λόγω των κριτικών, των πωλήσεων κτλ. Το Logicomix είναι αδιαμφισβήτητα πιο σημαντικό από την Τσιγγάνικη Ορχήστρα. Δεν λέω ότι είναι πιο καλό, αλλά άλλη αναγνωρισιμότητα έχει το ένα, άλλη το άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις δίκιο, αλλά μου έφερες λάθος παράδειγμα! Η αξία της τσιγγανικης ορχήστρας είναι τεράστια για την χώρα μας! Είναι σαν μια φωτογραφία της χωρας της δεκαετίας του '80! Δυστυχώς όμως δεν έχει την αναγνωρισημότητα που έχει το logicomix για διάφορους λόγους, όπως προώθηση, γνωστός δημιουργός και άλλα :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις δίκιο, αλλά μου έφερες λάθος παράδειγμα! Η αξία της τσιγγανικης ορχήστρας είναι τεράστια για την χώρα μας! Είναι σαν μια φωτογραφία της χωρας της δεκαετίας του '80! Δυστυχώς όμως δεν έχει την αναγνωρισημότητα που έχει το logicomix για διάφορους λόγους, όπως προώθηση, γνωστός δημιουργός και άλλα :beer: :beer:

 

Πιο σημαντικό για τα κόμικς γενικότερα δεν είναι το Logicomix; Πόσοι ξέρουν την Ορχήστρα και πόσοι το Logicomix.... Ακόμα και άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από κόμικς το διάβασαν, και ποιος ξέρει, ίσως τους τράβηξε ώστε να διαβάσουν και άλλα κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δυστυχώς όμως δεν έχει την αναγνωρισημότητα που έχει το logicomix για διάφορους λόγους, όπως προώθηση, γνωστός δημιουργός και άλλα :beer: :beer:

Καταλαβαίνω που λες οτι το διάβασαν πιο πολύ αλλά δεν πιστεύω οτι το κάνα τόσο πολύ για το κομικ όσο γιατί είναι σε σενάριο του Δοξιαδη και πούλησε τρελά ως το 'πρωτο ελληνικο graphic novel'.

Ως σενάριο, θεωρώ οτι η ορχήστρα είναι πολύ πολύ πολύ ποιο σημαντικό απο το logicomix!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καταλαβαίνω που λες οτι το διάβασαν πιο πολύ αλλά δεν πιστεύω οτι το κάνα τόσο πολύ για το κομικ όσο γιατί είναι σε σενάριο του Δοξιαδη και πούλησε τρελά ως το 'πρωτο ελληνικο graphic novel'.

Ως σενάριο, θεωρώ οτι η ορχήστρα είναι πολύ πολύ πολύ ποιο σημαντικό απο το logicomix!

 

Δεν έχει σημασία για ποιον λόγο το διάβασαν. Σημασία έχει ότι το διάβασαν. Το ποιο έχει καλύτερο σενάριο ή σχέδιο ή έκδοση δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι το διάβασαν και ότι ξέρουν το Logicomix και ότι ίσως τσεκάρουν και άλλα κόμικς, γιατί άκουσαν καλά λόγια.

 

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσουμε 50 τυχαία άτομα στον δρόμο, ζήτημα να έχουν ακούσει το Logicomix και αποκλείεται να έχουν ακούσει για την Ορχήστρα. Εκτός και αν πέσουμε πάνω σε κανέναν germ.... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σκοτεινέ, γενικά μπορεί να ισχύει, ειδκότερα όμως είναι και θεμα γουστου, προτίμησης θεματολογίας κλπ

 

ο τιτλος του τόπικ ειναι

 

η δικια σας 10αδα των καλυτερων Ελληνικών κόμικς

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οκ, σταματάω εδώ :P. Αποχωρώ, αλλά δεν υποχωρώ. :moutra: (κλεμμένο είναι :D)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσουμε 50 τυχαία άτομα στον δρόμο, ζήτημα να έχουν ακούσει το Logicomix και αποκλείεται να έχουν ακούσει για την Ορχήστρα. Εκτός και αν πέσουμε πάνω σε κανέναν germ.... :P

 

Αυτό το επιχείρημα δεν λέει και πολλά.

Η Φαραντούρη είναι πιο γνωστή από τη Νταντωνάκη και η Ρίτα Σακελλαρίου από την Πίτσα Παπαδοπούλου. Όλες όμως είναι καλές τραγουδίστριες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτο που είπε ο προλαλησαντας και όχι μόνο. Παράδειγμα. Κάποτε πειραζα φίλο μου της εξωκοινοβουλευτικης αριστεράς για τα ποσοστά τους και για το ότι έδειχνε ενδιαφέρον για το ποσά πήραν. Και μου απαντά, εχει σημασία διότι αυτο το ποσοστό είναι πολυ πιο ενεργό απο τα αλλα.

 

Και για να το πιάσω απο πωλήσεις? τα αντερα του εχει πουλήσει ο Liefeld :) παραμένει μαπας :) τρίχες πούλησε ο crumbs στην εποχή του. Είναι όμως επιδραστικοτατος.

 

Το σκίτσο του logicomix δεν είναι κακό. Απλώς δεν είναι περιπετειώδες, δεν ενθουσιάζει. Είναι μια συγκεκριμένη σχολή, στην οποία νομίζω ανήκει και το watchmen. Φαινομενικά απλό και διεκπαιρεωτικο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι περισσότεροι άνθρωποι έχουν διαβάσει το Logicomix και ότι περισσότεροι το ξέρουν. Αυτό στα μάτια μου το κάνει πιο σημαντικό από την Ορχήστρα, γιατί γίναμε περισσότερο γνωστοί στο κομικσοκοινό. :cheers5:

 

Η μαγεία του Watchmen, σχεδιαστικά, κρύβεται στο στήσιμο των panel και στην αφήγηση. Σφιχτή, ελεγχόμενη, χωρίς υπερβολές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

θα σταθώ λιγάκι στο πόσο δουλειά θελει ένα κόμικ! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Δεν με νοιάζει αν ο δημιουργός το ετοίμασε σε ένα μήνα ή σε 6 χρόνια, το μόνο που μου μένει είναι αυτό που διαβάζω! Επίσεις όσα έχω διαβάσει του Σταμπουλη μου έχουν φανει πολύ προσεγμένα(και με εξαιρετικο σχέδιο, κάτι που λεέιπει απο το logicomix!)

 

Διαφωνώ. Παίζει ρόλο, αναμφίβολα! Αλλά στην προκειμένη, το ζητούμενο είναι ότι αυτό είναι εμφανέστατο από το ίδιο το έργο. Είναι ολόκληρο μια βιογραφίες του Ράσσελ, και είναι γεμάτο αληθινά γεγονότα, πρόσωπα, καταστάσεις... Πληροφορίες που έπρεπε να γινει έρευνα για να βρεθούν. Αδυνατώ να πιστέψω πως θεωρείς οποιοδήποτε κόμικ του Σταμπουλή αλλά και οποιοδήποτε ελληνικό κόμικ γενικότερα πιο προσεγμένο *σεναριακά*.

Το σχέδιο είναι καθαρά θέμα γούστου αλλά και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα σχέδιο που με δυσκολία διακρίνεται τι απεικονίζει και ενίοτε φαίνονται οι μολυβιές από κάτω μπορέ να θεωρηθεί πιο προσεγμένο από το σχέδιο του Παπαδάτου... Λιτό αλλά αποδοτικότατο και φουλ προσεγμένο! :D και ταιριάζει απόλυτα στην ιστορία που διηγείται

Omigosh μου φαίνεται αδιανόητο να συγκρίνω Σταμπουλή με Logicomix :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Omigosh μου φαίνεται αδιανόητο να συγκρίνω Σταμπουλή με Logicomix :P

η πλάκα είναι πως και εγώ το ίδιο αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους:P!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έρευνα? :) Έρευνα και μελέτη έκαναν και όσοι έγραψαν τα Ελληνικά Κλασσικά Εικονογραφημένα :) Έρευνα περιέχει και η Μαύρη Φουστανέλλα. Από μόνη της η έρευνα δεν αρκεί όμως. Τράβα διάβασε τις μεταφράσεις του Droysen από Ρένο Αποστολίδη κι άμα αντέξεις, φτύσε με :D Όντως όμως ο τρόπος με τον οποίο μετέφερε σεναριακά αυτά που διάβασε είναι πάρα πολύ καλός, και *αυτό* είναι που κάνει το Logicomix να ξεχωρίζει. Όχι το πόσο διάβασε πριν.

 

Αλλά άμα θέλετε έρευνα, μελέτη, μεταφορά, διασκευή και φαντασία γατάκια, πηγαίντε, γατάκια, και διαβάστε, γατάκια, το Μαύρο Είδωλο της Αφροδίτης του Καλαϊτζή, γατάκια. Από τούδε και στο εξής όμως, γατάκια, θα σας αποκαλώ γατάκια. :D Να το ξέτε! :D :D :D

 

Ιδιοφυές επίσης σε σύλληψη και σε εκτέλεση είναι το πάντρεμα του υπερηρωικού με την Ελλάδα του 50 στο Batman αυτή η αδερφή 2. Νοιώθω τεράστιο σεβασμό σε αυτό. Και δεν το αναφέρω για να πω ότι είναι καλύτερο από το Logicomix. Το μνημονεύω για να δείξω ότι η φαντασία, το γούστο, το μεράκι, η έμπνευση είναι και αυτά σπάνια πράγματα. Και μπορεί κάποιος μέσα σε 5 λεπτά να οραματιστεί και να σκαρώσει ένα αριστούργημα. Η ώρα και ο κόπος που έβαλε κάποιος σε κάτι, δέχονται σεβασμό (ειδικά άμα πετυχαίνει τον στόχο του (ειδαλλώς συνήθως δέχονται χλεύη γιατί "τόση ώρα για να κάνει αυτό???" :) )), μόνα τους όμως δεν επαρκούν.

 

και φυσικά άμα το πιάσουμε με το πόσοι έχουν διαβάσει κάτι, υπάρχει κι ο Αρκάς....... :D

 

:cheers5:

 

 

YΓ και για να μην πολυξεχνιόμαστε. Αυτή η συζήτηση είναι επιπέδου πόσοι άγγελοι χορεύουν στο κεφάλι μιας καρφίτσας. Γιατί τόση ώρα απλώς λέμε ποιο είναι πιο κρεμ α-λα κρεμ, όχι το άμα είναι κρεμ α-λα κρεμ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έρευνα? :) Έρευνα και μελέτη έκαναν και όσοι έγραψαν τα Ελληνικά Κλασσικά Εικονογραφημένα :) Έρευνα περιέχει και η Μαύρη Φουστανέλλα. Από μόνη της η έρευνα δεν αρκεί όμως. Τράβα διάβασε τις μεταφράσεις του Droysen από Ρένο Αποστολίδη κι άμα αντέξεις, φτύσε με :D Όντως όμως ο τρόπος με τον οποίο μετέφερε σεναριακά αυτά που διάβασε είναι πάρα πολύ καλός, και *αυτό* είναι που κάνει το Logicomix να ξεχωρίζει. Όχι το πόσο διάβασε πριν.

 

Αλλά άμα θέλετε έρευνα, μελέτη, μεταφορά, διασκευή και φαντασία γατάκια, πηγαίντε, γατάκια, και διαβάστε, γατάκια, το Μαύρο Είδωλο της Αφροδίτης του Καλαϊτζή, γατάκια. Από τούδε και στο εξής όμως, γατάκια, θα σας αποκαλώ γατάκια. :D Να το ξέτε! :D :D :D

 

Ιδιοφυές επίσης σε σύλληψη και σε εκτέλεση είναι το πάντρεμα του υπερηρωικού με την Ελλάδα του 50 στο Batman αυτή η αδερφή 2. Νοιώθω τεράστιο σεβασμό σε αυτό. Και δεν το αναφέρω για να πω ότι είναι καλύτερο από το Logicomix. Το μνημονεύω για να δείξω ότι η φαντασία, το γούστο, το μεράκι, η έμπνευση είναι και αυτά σπάνια πράγματα. Και μπορεί κάποιος μέσα σε 5 λεπτά να οραματιστεί και να σκαρώσει ένα αριστούργημα. Η ώρα και ο κόπος που έβαλε κάποιος σε κάτι, δέχονται σεβασμό (ειδικά άμα πετυχαίνει τον στόχο του (ειδαλλώς συνήθως δέχονται χλεύη γιατί "τόση ώρα για να κάνει αυτό???" :) )), μόνα τους όμως δεν επαρκούν.

 

και φυσικά άμα το πιάσουμε με το πόσοι έχουν διαβάσει κάτι, υπάρχει κι ο Αρκάς....... :D

 

:cheers5:

 

 

YΓ και για να μην πολυξεχνιόμαστε. Αυτή η συζήτηση είναι επιπέδου πόσοι άγγελοι χορεύουν στο κεφάλι μιας καρφίτσας. Γιατί τόση ώρα απλώς λέμε ποιο είναι πιο κρεμ α-λα κρεμ, όχι το άμα είναι κρεμ α-λα κρεμ :D

 

Μας αποστόμωσες όλους και τέλειωσε η συζήτηση!

 

 

cute-little-kittens.jpeg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βασικά ήθελα να απαντήσω αλλά ήθελα να μην συνεχιστεί άλλο η off-topic συζήτηση. :P Δεν έχω διαβάσει κανένα από αυτά που αναφέρεις (germ), αλλά δε χρειάζεται (γενικά) να πιάνεστε από *ένα* σημείο που αναφέρω κάθε φορά για το Logicomix. Όλα τα στοιχεία που αναφέρω (σενάριο [που δουλεύτηκε αρκετά πιο πριν για να βγει τόσο καλό], λιτό αλλά ταιριαστό σχέδιο κτλ.), όλα αυτά συντελούν για να βγει το Logicomix αυτό που είναι. Δεν είναι το καλύτερο κόμικ από άποψη σχεδίου, δεν είναι το καλύτερο κόμικ από άποψη σεναρίου, δεν είναι το καλύτερο κόμικ από άποψη έρευνας/μελέτης or whatever, είναι το καλύτερο συνολικά (για μένα). Αυτό. :P

 

Με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα διαβάσω το "Μαύρο Είδωλο της Αφροδίτης". :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλαϊτζής ρουλζ! :D

 

(δεν είναι οφφ τοπικ συζήτηση. μιλάμε για τα κρεμ α-λα κρεμ ελληνικά κόμικ. άμα δεν "πλακωθούμε" και για το ποιο είναι το καλύτερο εδώ, που θα "πλακωθούμε"? σε κανένα Κόμιξ? :D )

 

:cheers5:

 

εδιτ: γατάκι! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το να συγκρίνεις το Logicomix με την Τσιγγάνικη ορχήστρα ισοδυναμεί στην πεζογραφία με το να συγκρίνεις τις "Μάγισσες της Σμύρνης" με το "Κιβώτιο" (δεν αναφέρω συγγραφείς για να κάνουν οι μικροί και καμμιά χρήσιμη αναζήτηση. Άκου Logicomix.... O tempora, o mores !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να προσθέσω κι ένα ωραίο κειμενάκι (λίγο ελιτίστικο βέβαια) για τα μπεστ σέλλερ, από ένα παλιό περιοδικάκι.

Ελπίζω να διαβάζεται.

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

 

Και για να τονώσω λίγο τη συζήτηση, να πω επίσης οτι αντίστοιχη προώθηση γίνεται ακούσια και εδώ στο φόρουμ. Με την έννοια ότι ειδικά οι νεότεροι αναγνώστες επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τις επιλογές και τις προτάσεις των πιο έμπειρων ή από τη γενική κατεύθυνση. Αυτό το φαινόμενο δεν είναι απαραιτήτως κακό, ιδίως αφού δεν γίνεται υστερόβουλα. Το σημαντικό είναι οι επιλογές να είναι αξιόλογες.

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Θα έβαζα και την δική μου πεντάδα (γιατί μέχρι εκεί φτάνει), αλλά δεν.. :notalk:

Φοβάμαι μη με πει ο germ ''γατάκι"... :P

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κάνε νιάου

 

γατάκι!

 

:D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενδιαφέρον το κειμενάκι που παρέθεσες tik. Είναι μεν παλιό αλλά είναι τόσο διαχρονικό όσο και τα πρώτα λεπτά του "Υπάρχει και φιλότιμο" του 1965 όπου ο Μαυρογιάλουρος λέει ότι είναι γιος και εγγονός πολιτευτών.... (1965.......... (είναι στα πρώτα λεπτά της ταινίας... και απ'ότι διαπιστώνω συνήθως τα πρώτα λεπτά δεν τα θυμόμαστε (ίσως γιατί πετυχαίνουμε αυτές τις ταινίες αφού αρχίσουν :) )))

 

Ο χρόνος όμως έχει δείξει ότι και τα 100 χρόνια μοναξιά και το όνομα του ρόδου ήταν εξαιρετικά βιβλία. Από την άλλη κανείς ποτέ δεν είπε ότι ο Dan Brown ήταν εξαιρετικός συγγραφέας, απλώς εμπορικός :) (και νομίζω ότι και αυτό το έχει δικαιώσει ο χρόνος :) ) (αυτό="αυτή τη ρήση/άποψη")

 

διαχρονικό όμως θα ήταν και ένα κείμενο που θα εστιαζόταν στο γιατί κάποιοι (βάζω και εμένα μέσα) τσιτώνουμε όταν κάτι γίνεται μόδα/του συρμού και το απαξιώνουμε πριν το διαβάσουμε/δουμε (τακτική που άλλες φορές μας δικαιώνει και άλλες μας στέλνει για βρούβες)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

διαχρονικό όμως θα ήταν και ένα κείμενο που θα εστιαζόταν στο γιατί κάποιοι (βάζω και εμένα μέσα) τσιτώνουμε όταν κάτι γίνεται μόδα/του συρμού και το απαξιώνουμε πριν το διαβάσουμε/δουμε (τακτική που άλλες φορές μας δικαιώνει και άλλες μας στέλνει για βρούβες)

 

 

 

Σωστό κι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:update:παιδια βγηκε το Σπιφ & σπαφ,αλλαξτε ολοι τις λιστες σας αναλογως.... :thanks:

 

:P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρόσφατα ξαναδιάβασα το Χαμένο Φάσμα και θυμήθηκα ότι σε αυτό το θεματάκι κανείς δεν το περιλάμβανε στα δέκα καλύτερα. Κι αυτό  μου είχε κάνει εντύπωση τότε.

 

Τέλος πάντων. 

Σε λίγο καιρό κλείνει ένας χρόνος από τότε που δημοσίευσα τη δική μου λίστα.

Κλείνει όμως κι ένας χρόνος από τότε που γράφτηκα στο γκρικόμικς και αναζωογονήθηκε το ενδιαφέρον μου γα τα κόμικς (τα γκρικ και τα αλλοδαπά). Σε αυτό το χρόνο διάβασα μερικά καινούρια πράγματα, ωρίμασα σαν αναγνώστης [ :chicken2:]  και έτσι λέω να κάνω μια μικρή επικαιροποίηση της λίστας (άλλωστε πρέπει να προλάβω πριν το κόμικντομ και τις νέες κυκλοφορίες).

 

Δεν έγιναν σημαντικές αλλαγές. Ειδικότερα:

 

1. Αφαίρεσα τον Μποστ, καθως δεν έκανε ακριβώς κόμικς, αλλα δεν είχα και κάποιο συγκερκιμένο άλμπουμ να προτείνω. Πέραν τούτου εξακολουθεί να είναι ο Θεός.

2. Πρόσθεσα 1-2 άλμπουμ από τα ελληνικά που διάβασα φέτος και μου άρεσαν πολύ.

3. Ξαναδιαβάζοντας παλιότερα κόμικς, αλλάξε ως ένα βαθμό η εκτίμηση μου και έκανα κάποιες ανακατατάξεις στη σειρά τερματισμού.

4. Το Σπιφ και Σπάφ φαίνεται πλέον να κερδίζει τον αγώνα.

5. Το  Λογικόμιξ ακόμη δεν το διάβασα.

 

 

 

Ιδού λοιπόν:

 

10. Feathers


9. Παραρλάμα

 

8. Η βίδα 

 

7. Show Business (Αρκάς)


6. Χαμένο φάσμα. 

 

5. Pit Bull Αδίστακτοι performers

 

4. Φανούρης Άπλας (αν πρέπει να διαλέξω ένα άλμπου, θα πω το πρώτο)

 

3.Τσιγγάνικη ορχήστρα


2. Ο Φωτογράφος

 

1. Σπιφ και Σπαφ

 

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.