Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΛΕΟΣ!
Σενάριο/Kείμενα:
Zaro
Σχέδιο:
Zaro
Hμερ. έκδοσης:
04-2011
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98423-8-9
Ονομαστική τιμή:
8€

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ELEOS_0001.jpg ELEOS_0001z.jpg

 

 

Το άλμπουμ αυτό κυκλοφόρησε στο Comicdom 2011. Μας περιγράφει τις περιπέτειες του Benny Less, ενός φουκαριάρη που όλα του πηγαίνουν στραβά, μέχρι τη στιγμή που θα ακούσει ένα CD του συγκροτήματος Miricastica που θα του αλλάξει τη ζωή. Περισσότερα στο οπισθόφυλλο, και ακόμα περισσότερα μέσα στις σελίδες :P

 

Υπεύθυνοι Έκδοσης: Πάνος Κρητικός - Νίκος Δαλαμπύρας

Διορθώσεις: Τάσος Ζαφειριάδης

Τιμή: 8 €

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πα μαλ :)

 

ωραία καφρίλα :)

 

δεν περίμενα πως θα πω ποτέ καλή κουβέντα για καφρίλα :)

 

δεν με συγκλόνισε, σίγουρα όμως με διασκέδασε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγώ γέλασα... Σαφώς καλύτερο απο την προηγούμενη του δουλειά... Απλά ο πρωταγωνιστής του σε μερικά καρέ κάποιον μου θύμιζε.. :valtnino:

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12368
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5104 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ το απόλαυσα περισσότερο μέχρι το σημείο που άρχισε να παίζει αυτοδικία. Αλλά και πάλι δεν μου φάνηκε ούγκα μπούκα και σε εκείνο το σημείο. Κάτι το ζήτημα με την μουσική, κάτι η φάση με τον ψυχίατρο, για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε πως ο δημιουργός δεν ήθελε να τοποθετηθεί καθαρά πάνω στην συμπεριφορά του ήρωά του, δηλαδή να τον δικαιολογήσει ή να υπερθεματίσει ή να πάρει απόσταση κλπ. Θεμιτό, κατά την γνώμη μου, και έξυπνο τρυκ το να προκαλείς συνεχώς ερωτηματικά εκεί που υποτίθεται πως πας να δώσεις απάντηση. Ωστόσο, επιμένω πως απόλαυσα περισσότερο το σε στριπ μοτίβο του κεντρικού ήρωα που υφίσταται ΤΑ ΠΑΝΤΑ με ιώβεια υπομονή. Στα θετικά η πολύ καλή ροή της αφήγησης, η σκηνοθεσία και η αμεσότητα των σκηνών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν δίπλα σχεδόν στην Τυφλή Βία στη βιβλιοθήκη της Λέσχης. Και ευτυχώς. Μα καμία σχέση μιλάμε!

 

Ο πρωταγωνιστής ονομάζεται Benny Less, είναι 35 και είναι του κλώτσου και του μπάτσου από όλους μα όλους. Από την εταιρεία διανομών A.S.S. που εργάζεται μέχρι την υπέρβαρη & υπερ-καταπιεστική μάνα του. Τον χώνει ο συνάδελφός του ο Nolan να κάνει και το δικό του δρομολόγιο με παπάκι φορτωμένο τόσο πολύ που ακουμπάει το πίσω στο δρόμο, για να βγει με κάτι πιπίνια, μαζί με τον μυστήριο Crool Bigballs. Στον δρόμο θα του πάνε όλα μα όλα στραβά!

 

 

Θα βρεθεί στο παπάκι το κομμένο χέρι μιας γριάς συνταξιούχας που κρατούσε τη σύνταξή της, θα τον σταματήσουν ένα γκέι ζευγάρι ζητάδων, θα πάει φυλακή όπου θα τον βιάσουν άπειρες φορές, χώρια τις μέχρι εκείνη τη στιγμή διανομές όπου ο κάθε παραλήπτης είναι πειραγμένη περίπτωση!

 

 

Μετά από όλα αυτά, φτάνει κατάκοπος & απολυμένος σπίτι του και βάζει να ακούσει ένα cd που είχε ξεμείνει στον πάτο του φορτωτικού χώρου του παπακίου. Και τότε όλα αλλάζουν...

 

 

ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΟΣ ΤΡΑΓΟΜΟΡΦΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΙΠ ΟΛΑ! ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΑ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Προς το τέλος δείχνει και τον δημιουργό του συγκροτήματος και γίνεται ακόμα περισσότερος χαμός. :P

 

Καπάκι, αφού τελειώσει η ιστορία, έχει τον επίλογο/making of, τρισέλιδο trailer οσκαρικού επιπέδου για το ELEOS 2 - DARK NIGHT - (Μαύρ'είν'η Νύχτα) που θα βγει μάλλον στις...9 του Φλεβάρη του 2029 :lol: και μονοσέλιδο bonus strip. FIRE AT WILL! :lol: Αντιγράφω τον επίλογο!

 

 

Ήταν τον βροχερό Οκτώβρη του 2005, όταν στο αφιλόξενο περιβάλλον κάποιου (εκπαιδευτικού) ιδρύματος συνελήφθη η αφηρημένη ιδέα για τα "μηρυκαστικά", αλλά σε μια σοβαρή ακόμη φόρμα.

 

Το 2006 σε μια επίσης σοβαρή εκδοχή υπό τον τίτλο "Έλεος", αναπτύσσεται, παράλληλα με καμιά πενηνταριά άλλες ιστορίες (52,4 για την ακρίβεια), η καθαρά τραγική ιστορία ενός ήρωα που δεν έβρισκε ποτέ τη λύτρωση και του οποίου η μόνη δύναμη ήταν η αντοχή του στα ανηλεή χτυπήματα μιας σκληρής κοινωνίας. Ήταν όμως κάτι που φαίνονταν αδιάφορο ακόμη και σ'εμένα, ίσως γιατί επρόκειτο για κάτι σαδιστικά ψυχοφθόρο.

 

Στα τέλη του 2007 ο χημικός συνδυασμός "μηρυκαστικά - έλεος", δημιούργησε μια ολοκληρωμένη αντίδραση, ένα κωμικοτραγικό σενάριο που έδωσα (ομολογώ) ενθουσιασμένος στον Πάνο (βλ.Ένατη Διάσταση) και καταλήξαμε στην πρώτη μας συμφωνία. Μόνο που η πρώτη μου εκδοτική συνεργασία με την Ένατη Διάσταση ήταν τελικά το Neighborhood που μεσολάβησε και καθυστέρησε την έκδοση του παρόντος μαζί με δεκάδες άλλες παράπλευρες επιτακτικές ανάγκες δημιουργίας (μεταξύ των οποίων και κάποια πιθανά σενάρια για το Έλεος 2,3,4 και...5) που ίσως κάποτε βγουν στο φως. Κατά τη δημιουργία αυτού εδώ όμως δεν ήταν λίγες οι φορές που χρειάστηκε να αναφωνήσω τον τίτλο του και ούτε τον αναφώνησαν λιγότερες φορές όσοι το ήξεραν εκ προσχεδίου και το ανέμεναν.

 

Ακόμη κι αν όμως κατάφερνα να τελειώσω το σχεδιαστικό κομμάτι του "Έλεους" σε ικανοποιητικό χρόνο, η καθυστέρηση θα ήταν αναπόφευκτη, αφού οι εκδόσεις είναι πολύ αργό πράγμα, ειδικά αν ο εκδότης είναι λίγο πιο απαιτητικός (ή απλά πρηξα****ης, με την καλή έννοια) σε ορισμένα λεπτά θέματα.

 

Για να τελειώνουμε, θέλω απλά να πω ότι το "Έλεος" δημιουργήθηκε με τη μορφή που το βλέπετε στα τέλη του 2007 και επειδή η όλη ιδέα - ακόμη και ο ήρωας - έτυχε να μοιάζουν με κάποια συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά, θέλω να διευκρινίσω πως αυτή εδώ η ιστορία δεν είναι επηρεασμένη παρά μόνο από μια καθημερινότητα που τελευταία τείνει να υπερβαίνει την κωμική τραγικότητα του κόμικ. Οι εκάστοτε "Λάκηδες" δεν είναι δα και κάτι τόσο πρωτότυπο. Ο Benny Less είναι ουσιαστικά το "under-ego" μου, ο σάπιος φόβος μου για μια πιθανή εξέλιξη μου στο μέλλον (και δεν εννοώ τον δαίμονα). Με λίγα λόγια είναι η προσωποποίηση της έκφρασης "υπάρχουν και χειρότερα".

 

Κυρίως όμως γράφω αυτά και διάφορα άλλα αδιάφορα, επειδή για κάποιο λόγο - που επιμένω να ξεχνώ ποιος ακριβώς είναι - ο Πάνος με πιέζει (με την καλή έννοια πάντα) να γεμίσω 48 σελίδες με την απεριόριστη μαλ**ία που με δέρνει. Ελπίζω λοιπόν να μη σας κούρασα και να διασκεδάσατε. Εκτός και αν διαβάζετε τα επιλογικά σημειώματα πριν από το κόμικ, οπότε δεν καταλαβαίνετε σε τι αναφέρομαι....

 

 

Zaro

 

Υ.Γ. Σας προκαλώ να ζήσετε μια μέρα μόνο σαν τον Benny. Ουσιαστικά δεν είναι τόσο κωμικοτραγικό το να προσπαθείς απλά να είσαι ευγενικός, αλλά είναι πραγματική απόλαυση το να βλέπεις τις αντιδράσεις των άλλων στην ευγένειά σου.

 

 

 

Ένα 8.92/10 από μένα! ΒΑΡΒΑΤΗ βελτίωση!!!! Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ΠΟΛΥ καλό!!!!!!!!!!@ Zaro: \m/ :best:

 

σσ.Αν είσαστε μεταλλάδες και δεν το έχετε διαβάσει, ντροπή, τρέχτε!

σσ2.Αν δεν είσαστε μεταλλάδες και δεν το έχετε διαβάσει, χάνετε πολύ καλή φάση με κοινωνική σάτιρα! Πολλά νοήματα, καλά δωσμένα.... Δυνατό κόμικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια φορά που συμφώνησα με τον (ΕΛ) Τζο! :iron: <--- άσχετο παντελώς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είμαι μεταλάς, δεν το είχα διαβάσει (ντροπή μου, λοιπόν). Μετά από προτροπή του κυρίου 2 ποστ πιο πάνω το διάβασα, κι έχω να πω ότι τα σπάει. Ο τύπος είναι τόσο κακομοίρης, σε βαθμό που θες να τον πλακώσεις στις μάπες. Μετά το cd βέβαια η ιστορία είναι όλα τα λεφτά. Πολύ καλό!

 

Ένα 8αράκι το χτυπάει άνετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΕΛΕΟΣ!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.