Μετάβαση στο περιεχόμενο

I KILL GIANTS [ JOE KELLY - KEN NIIMURA ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βρίσκομαι στην εξής πολύ δύσκολη θέση.Πως να σας πείσω να διαβάσετε ένα κόμικ για το οποίο όσο λιγότερα ξέρεις ,τόσο περισσότερο απολαυστική γίνεται η ανάγνωσή του. Ας ξεκινήσω λοιπόν με μια εικόνα:
 


post-25002-0-56692100-1422003534_thumb.jpg



Η ιστορία του κόμικ ,όση θα σας αποκαλύψω δηλαδή, περιστρέφεται γύρω από την ζωή της Barbara Thornson ,μιας μαθήτριας της 5ης τάξης (δεν ξέρω σε ποια τάξη δικιά μας αντιστοιχεί αυτό. Το μόνο που γράφει είναι fifth grade ,οπότε εικάζω ότι αφορά δημοτικό...) η οποία είναι μανιώδης παίκτρια Dungeons and Dragons και έχεις κάποιες ιδιαιτερότητες.Μια από αυτές είναι ότι πάντα κουβαλά μαζί της σε μια τσαντούλα σε σχήμα καρδιάς ένα σφυρί επονομαζόμενο «Coveleski». Μια άλλη είναι ότι πάντοτε φοράει στέκα για τα μαλλιά η οποία έχει κολλημένα αυτιά ζώων. Και φυσικά το μεγαλύτερο κουσούρι της είναι αυτή η παράξενη εμμονή της στο ότι σκοτώνει γίγαντες.
 

post-25002-0-53038900-1422003535_thumb.jpg
 

Ένας ορθολογικός παρατηρητής θα έλεγε ότι το κορίτσι έχει χάσει επαφή με την πραγματικότητα και ζει πλέον σε έναν δικό της ,εικονικό και πλασματικό κόσμο.Έχουν όμως έτσι τα πράγματα ή οι ισχυρισμοί της Βarbara είναι αληθείς και πράγματι η ίδια απειλείται από γίγαντες;
Δεν θα σας αποκαλύψω περισσότερα για την πλοκή ,τόσα ήξερα κι εγώ πριν διαβάσω το συγκεκριμένο κόμικ και πιστέψτε με είναι υπεραρκετά.
Ο Joe Kelly έχει κάνει τρομερή δουλειά στην ανάπτυξη των χαρακτήρων και ισορροπεί απίστευτα ανάμεσα στο να κάνει το κόμικ του άλλη μια μελοδραμτική ιστορία εφηβείας ή άλλη μια υπερηρωϊκή μπαρούφα. Τελικά το κόμικ δεν είναι τίποτα από τα δύο και μπορεί να σταθεί επάξια απέναντι σε εκπροσώπους και των δύο σχολών χωρίς να έχει να ζηλέψει τίποτα, από καμία.
 

post-25002-0-38361900-1422003536_thumb.jpg
 

Πρέπει να αναφέρω εδώ ότι το art του συγκεκριμένου κόμικ προσφέρει επίσης πάρα πολλά στην εξέλιξη του μύθου και είναι τρομερά δομημένο ως προς τη ροή των γεγονότων. Παρόλο που δεν μου αρέσει όταν το σκίτσο φέρνει σε Μάνγκα ή χρησιμοποεί διάφορα τεχνάσματα που συναντάμε στη σχολή των Μάνγκα εδώ όχι μόνο εντυπωσιαστηκα ,αλλά πιστεύω ότι διαφορετικού είδους σκίτσο θα χάλαγε αυτή την πανέμορφη ιστορία. Για να πάρετε ένα καλό παράδειγμα του πόσο αριστοτεχνικά ακροβατεί ο JM Ken Niimura ανάμεσα στην Δυτική και την Ασιατική τεχνοτροπία σας παραθέτω την παρακάτω εικόνα.
 

post-25002-0-72372800-1422003537_thumb.jpg


Τελειώνοντας , είναι λίγες οι φορές που δύο μαέστροι του είδους συνεργάζονται τόσο αρμονικά για να παραγάγουν κάτι τόσο αριστοτεχνικό. Όταν όμως συμβαίνει αυτό ,τα αποτελέσματα είναι αριστουργηματικά. Έτσι ακριβώς συμβαίνει και με αυτό το κόμικ ,που οποιοσδήποτε χαρακτηρισμός πέραν του «ιδιοφυούς» το αδικεί. Οποιεσδήποτε και αν είναι οι προτιμήσεις σας στα κόμικ,οποιεσδήποτε προκαταλήψεις και αν έχετε όσον αφορά την υπόθεση ή οποιαδήποτε ένσταση και αν έχετε στο σκίτσο ,ξεχάστε την και αφεθείτε στη μαγεία ενός από τα καλύτερα κόμικ της τελευταίας δεκαετίας.

Μια πληροφορία που αφορά τους συλλέκτες περισσότερο και όχι τους απλούς αναγνώστες: Η καλύτερη έκδοση που υπάρχει είναι η TITAN EDITION που έχει μεγάλο μέγεθος, -περίπου όσο τα Marvel OMΝΙBUS σε ύψος- αριθμεί 300 σελίδες όπου περισσότερες από τις 100 είναι extras μιας και η ίδια η ιστορία δημοσιεύτηκε σε 7 τεύχη. Τα extras δεν είναι ουσιαστικής σημασίας ,ούτε προσφέρουν κάτι σε μια ήδη άρτια ιστορία ,ωστόσο παρουσιάζουν πολύ ενδιαφέρον για όσους τους αρέσει να βλέπουν τα στάδια κατασκευής ενός κόμικ. Μάλλον το μεγαλύτερο ατού της Titan edition είναι το μέγεθός της μιας και πρόκειται για Oversize και μπορεί κανείς θα θαυμάσει το μεγαλείο του Niimura όπως του αξίζει.
Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει κανείς να επενδύσει στην Titan Edition μιας και οι διαφοές της από την απλή είναι εξόφθαλμες και αξίζουν τα επιπλέον χρήματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ωραίος ρε :best: !Μας δίνεις μόνο τα απόλύτως βασικά και ήμαστε ακόμα στο σκοτάδι!added in my wishlist :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το πήρα και εγώ, και πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Το σχέδιο ταίριαζε τέλεια, οι χαρακτήρες ήταν απίστευτα συμπαθείς και ενδιαφέροντες, και η ιστορία δεν υπάρχει περίπτωση να μην συγκινήσει.

 

αα και κατι που παρατηρησα

 

όσο για τα αφτιά/στέκα, δεν νομίζω ότι ήταν στέκα, είχε όλο και μικρότερα αφτιά όσο περισσότερο έκανε παρέα με την σοφια, και όταν τσακώθηκαν ξαναέγιναν λαγού. Πάζει να τα έβλεπε μονο αυτή, όπως έβλεπε τα ξωτικά και να ήταν συμβολικό.

 

 

also

Μάλλον το μεγαλύτερο ατού της Titan edition είναι το μέγεθός της μιας και πρόκειται για Oversize και μπορεί κανείς θα θαυμάσει το μεγαλείο του Niimura όπως του αξίζει.

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει κανείς να επενδύσει στην Titan Edition μιας και οι διαφοές της από την απλή είναι εξόφθαλμες και αξίζουν τα επιπλέον χρήματα.

100% :best: . Εγώ αγόρασα το απλό paperback επειδή αγόρασα και αλλα πράγματα στο καπάκι, και το μετάνιωσα αγρια. Το oversize αξίζει με τα χίλια

Επεξεργασία από johnny
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το πήρα και εγώ, και πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Το σχέδιο ταίριαζε τέλεια, οι χαρακτήρες ήταν απίστευτα συμπαθείς και ενδιαφέροντες, και η ιστορία δεν υπάρχει περίπτωση να μην συγκινήσει.

 

αα και κατι που παρατηρησα

 

όσο για τα αφτιά/στέκα, δεν νομίζω ότι ήταν στέκα, είχε όλο και μικρότερα αφτιά όσο περισσότερο έκανε παρέα με την σοφια, και όταν τσακώθηκαν ξαναέγιναν λαγού. Πάζει να τα έβλεπε μονο αυτή, όπως έβλεπε τα ξωτικά και να ήταν συμβολικό.

 

 

also

 

100% :best: . Εγώ αγόρασα το απλό paperback επειδή αγόρασα και αλλα πράγματα στο καπάκι, και το μετάνιωσα αγρια. Το oversize αξίζει με τα χίλια

 

Πρώτον χαίρομαι που το διάβασε έστω και ένας λόγω της παρουσίασης μου. Με κάνει πιο ευτυχισμένο και από τότε που μου είπαν ότι κέρδισα 4.000.000 € στο Τζόκερ.

 

Δεύτερον όσον αφορά το σπόηλερ

 

Δεν το είχα παρατηρήσει καθόλου αυτού. Δεν ξέρω αν έχεις δίκιο γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιος σχολιάζει το ότι η Barbara φοράει όλο τέτοιες στέκες ,αλλά δεν είναι ούτε κι εγώ σίγουρος. μπορεί απλά να το είχα διαβάσει στην περιγραφή του κόμικ και να κάνω λάθος. Πάντως τα ξωτικά που άλλαζαν ανάλογα με τις διαθέσεις της Barbaras ήταν πολύ όμορφο σχεδιαστικό τέχνασμα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το είχαν κάνει δώρο στην αδελφή μου και το έχω διαβάσει.

Ήταν πάρα πολύ καλό, αλλά τώρα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Πρέπει να το αγοράσω πάντως, για να το διαβάζω συχνά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

είχα τσεκάρει κάποιο τευχάκι αλλά δεν με ενθουσίασε...

μετά διάβασα zade και είπα να δώσω μια ακόμα ευκαιρία στην oversize έκδοση

και πραγματικά αξίζει τα λεφτά της

τα εξτρα δεν είναι κάτι φοβερό (συνέντευξη των δημιουργών,αστείες μονοσέλιδες ιστορίες με πρωταγωνιστές τους δημιουργούς και script) αλλά απολαμβάνεις το σχέδιο

Η ιστορία αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στη κοινωνική και στη φανταστική σε βαθμό που μου αρέσει και δεν με κουράζει καθόλου.Από τα comic που το ξανακατεβάζεις από την βιβλιοθήκη σου για πολλές αναγνώσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ιστορία αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στη κοινωνική και στη φανταστική σε βαθμό που μου αρέσει και δεν με κουράζει καθόλου.Από τα comic που το ξανακατεβάζεις από την βιβλιοθήκη σου για πολλές αναγνώσεις

 

Αυτό ακριβώς. :xm: ΈκλεψΕΧΜδανείστΑΧΕΜαγόρασα το τομάκι του johnny για να πάρει το titan oversized και το διάβασα χθες. Στην αρχή δε με ενθουσίασε γιατί είχε νωχελικό ρυθμό αλλά στο σύνολό του είναι το απόλυτο κρεσέντο. Είναι από τα λίγα κόμικς που με έκαναν να ανατριχιάσω και ένα από τα κόμικς που πρέπει να διαβάσετε κι ας μη σας αρέσουν τα μάνγκα-μανγκοειδή (δε μου αρέσουν τα μάνγκα, προτιμώ τα έγχρωμα anime :P ).

 

Zade kills giants. Nuff said.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχω ακούσει πολλά για δαύτο. Διάβασα μερικές σελίδες preview από τον πρώτο τόμο, και ενώ δεν ήταν άσχημο, δεν δικαιολογεί τα όσα ακούω. Βέβαια είναι αρχή, όμως δεν ξέρω πως και σε τι μπορεί να εξελιχθεί. Παρ' όλο που δεν είναι από τους τίτλους που μου αρέσουν με την πρώτη ματιά, παίρνω τη μεγάλη απόφαση να παραγγείλω την Titan Edition και να ελπίζω πως θα διαψευστώ. Στην αντίθετη περίπτωση, ετοιμαστείτε για bashing. Η απλή έκδοση είναι no-no, αν τελικά μου αρέσει τόσο θα θέλω να έχω την deluxe έκδοση, ενώ αν δεν μου αρέσει, πάλι θα έχω ξοδέψει λεφτά τζάμπα. Από την άλλη βέβαια, άλλο να χάσεις 9€, άλλο 25€. Anyways, αναμένετε νεότερα σε καμιά εβδομάδα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχω κάτι να προσθέσω στην εξαιρετική παρουσίαση του zade, πραγματικά το κόμικ αυτό αξίζει, αγοράστε το άφοβα και στη συνέχεια κεράστε το zade μια μπύρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αν και δεν σε βάζει από την αρχή στο νόημα (και καλά κάνει) στα τελευταία κεφάλαια τα συναισθήματα κατακλύζουν τον εγκέφαλο... Εκπληκτική αποτύπωση μιας ιστορίας από τα μάτια της πρωταγωνίστριας και συγχρόνως όλων των άλλων που την περιστοιχίζουν... Ένα αγκάλιασμα στην παιδική-εφηβική ψυχή... Και η απόδειξη ότι γίγαντες υπάρχουν...και μπορούμε να τους σκοτώσουμε...

 

:flower5:

 

ΥΓ1. Ευχαριστώ Άγγελε για την παρουσίαση! Ευχαριστώ Ορέστη για το δάνεισμα! ;)

ΥΓ2. Πολύ κλάμαααααα..... Πάρα πολύ κλάμα.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το λάτρεψα, απλά! εξαιρετικό κόμικ και εξαιρετική παρουσίαση! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πήρε το 1ο βραβείο στον 5ο διαγωνισμό International Manga Award

και είναι το 1ο Αμερικάνικο κόμικ που το καταφέρνει αυτό

 

περισσότερα εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πήρε βραβείο για manga; Έστω και international είναι λίγο τραβηγμένο :P Μαγκιά του όπως και να' χει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  24785
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  81
  • Reputation:   588
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4431 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ ωραίο το review man. Kudos! Και το comic είναι απλά κορυφή. Οτιδήποτε από τον Joe Kelly για μένα είναι ένα must-have! :^)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ενα απο τα καλυτερα limited series που διαβασα τον τελευταιο καιρο! Φανταστικη ιστορια η οποια δινεται στον αναγνωστη με αριστουργηματικο τροπο! Δεν υπαρχουν πολλα να πω χωρις να κανω spoiler, η ιστορια περιτεχνα και πανεξυπνα αναπτυσεται και αποκαλυπτεται σιγα-σιγα. Η ιστορια ειναι γροθια στο στομαχι αλλα ταυτοχρονα και το πιο γλυκο χαδι, γλυκοπικρη οσο δεν παει. Προσωπικα με συγκινησε και μου αφησε ενα μεγαλο κομπο στον λαιμο. Το καταπληκτικο artwork προσθετει και απογειωνει το κομικ αυτο σε αριστουργημα, το οπτικα του τρυκ ειναι πανεξυπνα και εκμεταλευονται στο επακρο τη δυναμη του μεσου!

 

Αν θα το προτεινα σε καποιον για αναγνωση; Το μονο που εχω να πω ειναι πως μπηκε στην λιστα με τα αγαπημενα μου κομικς :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.