Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΜΠΑΔΑΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ [ (1984) ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΚΑΜΠΑΔΑΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
1984
Τόπος γέννησης:
Αθήνα
Εργογραφία:

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-13021249372507_thumb.jpg

 

Ο Γιώργος Καμπάδαης γεννήθηκε το 1984 στην Αθήνα και πλέον ζει στη Μυτιλήνη. Η σχέση του με τα comics ξεκίνησε σε πολύ μικρή ηλικία: ήταν στο δημοτικό όταν αποφάσισε να ασχοληθεί με το σχέδιο. Σε ηλικία 16 ετών εξέδωσε το πρώτο του αυτοχρηματοδοτούμενο comic, Ο Βρασίδας Ντετέκτιβ, μαζί με τον φίλο και συνεργάτη του, Δήμο Κλαδίτη. Το 2004, κυκλοφόρησαν το πρώτο fanzine τους, με τίτλο ΚΟΜΙΞιάρηδες. Οι δυο τους συνεργάζονται και στο web comic Άριστος, που δημοσιεύοταν για πάνω από ένα χρόνο στο παλιό Comicdom.gr.
 

post-556-13021262335201_thumb.jpgpost-556-13021253314113_thumb.jpgpost-556-13021257185629_thumb.jpgpost-556-13021259160055_thumb.jpgpost-556-13021285773091_thumb.jpg

 

Το 2006, θα ξεκινήσει η συνεργασία του με τον Βασίλη Χειλά, στο comic "Φόνος Μετά Συλλογής", το οποίο δημοσιεύεται στην διμηνιαία ανθολογία REAL COMICS των εκδόσεων Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα, ο οποίος "Φόνος Μετά Συλλογής" θα κερδίσει το βραβείο "Best Serialized Comic" στα Comicdom Awards 2007. Σειρά είχε το web comic GOOSTAVE, δισέλιδα αυτοτελή comics για το ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ vol.2, pin up για το Σύνδρομο #1 και φυσικά, το πρώτο του, ολόδικό του, δίτευχο, Apocalypse Mode On. :devil: Αυτήν την περίοδο κάνει το web comic Μαύρες Μέρες, το οποίο μπορείτε να διαβάζετε στο site της Comicdom, ενώ συνεργάζεται και με την εφημερίδα Aegean Edu του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
 

post-556-13021264851297_thumb.jpgpost-556-13021264957278_thumb.jpgpost-556-13021264898949_thumb.jpgpost-556-13021273628122_thumb.jpg

 

Εκτός από το σχέδιο όμως, ο Γιώργος ασχολείται και με το coloring, έχοντας δουλέψει στο ΥΨΙΛΟΝ των εκδόσεων Ψυχής τα Λαμπυρίσματα, ενώ έχει χρωματίσει τα πρώτα εξώφυλλα του Σύνδρομο και το εξώφυλλο του προγράμματος της διοργάνωσης COMICDOM CON ATHENS 2007, σε σχέδιο του Αμερικανού καλλιτέχνη Bill Tucci. Και κάπως έτσι, έγινε ο colorist του FALL ANGEL #17 (IDW), σε σενάριο Peter David και σχέδιο Billy Tucci, του ZOMBIE-SAMA, σε σενάριο Billy Tucci και σχέδιο John Broglia, αλλά και του Liberty Girl #4, σε σχέδιο Mark Sparacio και σενάριο Richard Martin απο την Heroic Publishing. :D
 

post-556-13021269771772_thumb.jpgpost-556-13021270989733_thumb.jpgpost-556-13021271278081_thumb.jpgpost-556-13021274227456_thumb.jpgpost-556-13021277793222_thumb.jpg

 

Όμως δεν είναι μόνο αυτά. Έχει κάνει και ένα κόμικ με τίτλο Scrap αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή, το οποίο μπορείτε να διαβάσετε από εδώ, τιμάει σχεδόν κάθε χρόνο τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου με μια μίνι ιστοριούλα, συμμετέχει στο ημερολόγιο της Λέσχης για το 2011 με μια κοπελιά και έναν δράκο και μέσα σ'όλα, συμμετέχει και στο GC Φανζίν #2! :lol: Στο GC θα τον βρείτε γραμμένο ως evilgeorge. Because he is eeevil. :D

 

Για περισσότερα:
One Evil Blog
DeviantArt
Μερικά σχέδια (GC)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αγαπημένος δημιουργός! :) περιμένω πάρα μα πάρα πολλά από δαύτον :D

 

και για όποιον θέλει να ψάξει ακόμα περισσότερο τη δουλειά του, το νέο του σάητ: http://www.gkambadais.com/index.php

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εχει δικο του μοναδικο στυλ στο να σκιτσαρει και στις ιστοριες του που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχουν μια φυσικη ροη και αμεσοτητα...ειναι ενας απο τους διμιουργους που θα παρακολουθω και θα ειμαι fan των μελλοντικων του comic μια και εγω πιστευω οτι εχει πραγματα να δειξει και πρεπει να δειξει!!!!

 

ΥΓ ωραίο αφιέρωμα DJO !!! :best:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Μου αρέσει πάρα, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το σκίτσο του! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-13101417069897_thumb.jpg <- Κομματόσκυλο

 

Προστέθηκε στην παρουσίαση ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΛΙΝΚ ΤΟΥ ΣΑΪΤ ΤΩΝ ΚΟΜΙΞΙΑΡΗΔΩΝ και ακολουθεί, σε cbr Ο ΒΡΑΣΙΔΑΣ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ! :wow:

 

ELA RE VRASIDA.cbr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Υπάρχει ακόμα το site των Κομιξιάρηδων? :o

Νόμιζα οτι το είχαν κλείσει... χαχαχα

Παλιές καλές εποχές... Πωωω και ο Βρασίδας... σχολείο ήμουν ακόμα όταν τον φτιάξαμε...

Σας ευχαριστώ πάααρα μα πάααρα πολύ και για το αφιέρωμα και για τα καλά σας λόγια! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και παρτε και δωράκι teaser-άκια απο το κόμικ μου που ελπίζω σύντομα να εκδοθεί, το In All the Wrong Places! :)

post-4366-13101617113104_thumb.jpg

post-4366-13101617308083_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ειμαστε κομιξαριδες τελικα στο νησι...

αλλος δημιουργει και αλλος διαβαζει και συλλεγει.

πολυ χαρηκα για την πληροφορια.

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σκεφτόμουν να το βάλω όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά θεώρησα πως δεν θα ενδιέφερε τόσο τους Έλληνες το κλείσιμο του Atomic Comics, δεδομένου πως όπως δείχνει δεν έχει να κάνει άμεσα με την κατάσταση που επικρατεί τώρα. Εφόσον ασχολήθηκε όμως και ο evilgeorge, ε, ας βάλω και σχετικό link για την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

η τέχνη του evilgeorge στο comicsalliance.com

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γειά χαρά!

Νέα και Free Comic Book Day! Βρήκα στον σκληρό μου αυτό το comic που το είχα κάνει πριν κανένα χρόνο(μπορεί και παραπάνω). Μετά απο λίγο καιρό άρχισα να το βάφω κιόλας, αλλά τελικά έμεινα μόνο στις πρώτες 8 σελίδες. Οπότε αποφάσησα να σας το μοιράσω γιατί δεν με βλέπω να το τελειώνω ποτέ και είναι κρίμα να πάει χαμένο. Έπρεπε να περάσει και ένα editing, αλλά ούτε αυτό δεν το έκανα...

 

in all the wrong places.cbr

 

Τα νέα μου τώρα, ετοιμάζω webcomic(παραθέτω μερικές εικόνες για να ξέρετε τι να περιμένετε) που λέω να το ξεκινήσω απο τον Οκτώβρη, θα σας ενημερώσω. Το graphic novel "Champions of the Wild Weird West", στο οποίο έκανα τα σχέδια θα κυκλοφορήσει κατα τον Νοέμβρη απο την Arcana και θα το παλέψω να το βγάλω και στα ελληνικά κάπου στο Comicdom Con. Τέλος, το πρώτο τεύχος του "Soulless" στο οποίο επίσης έκανα σχέδια είναι σχεδόν έτοιμο, θα προσπαθήσω να εξασφαλίσω μερικά τεύχη μήπως και καταφέρω να δώσω σε μερικούς, εξαρτάται απο το πόσα θα τυπώσει ο σεναριογράφος, γιατί είναι αυτοέκδοσή του... Έχω και διάφορα άλλα στα οποία δουλεω, έχω και μερικά στο μυαλό μου που θέλω να βγάλω, ελπίζω σύντομα να έχω περισσότερα να σας πω.

 

post-4366-0-98747700-1347779431_thumb.jpg

post-4366-0-76008700-1347779454_thumb.jpg

post-4366-0-15987100-1347779406_thumb.jpg

Επεξεργασία από evilgeorge
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το In All The Wrong Places ΤΑ ΣΠΑΣΕ!!!!!!!!!!!!!!!!! Χρωμάτισέ το και βγάλτο! ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!! :yahoo:

 

+ καλή επιτυχία με τα ξενόγλωσσα Τζωρτζ! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Nεο web comic απο των Γιωργο Καμπαδαη με ετοιμες τις πρωτες 5 σελιδες για τσεκαρετε το εδω ----> http://mirandaturnerdoublelife.tumblr.com/

covvv_copy.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εδώ μπορείτε να διαβάσετε ενα κομικ του Γιώργου, με τον Spider-Man!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το iFanboy έγραψε για εμένα χτες!!

http://ifanboy.com/articles/ifanboy-upstarts-george-kambadais/

:woots:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σημειώνω την ατάκα ενός από τους σχολιαστές του άρθρου, ότι δεν μπορεί να διακρίνει μια και μόνο επιρροή. :) Μου έφερε στο μυαλό εκείνο που είχε πει ο Πάσκιεβιτς στο μπλογκ του, δείχνοντας έργα Ελλήνων δημιουργών ότι (πάνω κάτω) "δεν υπάρχει μια επιρροή. είναι από παντού και αυτό είναι θετικότατο για αυτούς (σ.σ. τους Έλληνες δημιουργούς)"

 

νάης! :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το β' εσώφυλλο του Friday's To The Rescue:

 

post-556-0-25910900-1371378244_thumb.jpg

 

 :holidays: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αφήνω αυτό εδώ.

 

tumblr_mus1x0FlIr1r4nq6yo1_500.jpg

 

Και αυτό. Και έπεται συνέχεια. Ελπίζω να μπορώ να ανακοινώσω και άλλα πράγματα σύντομα, για την ώρα έχω πάρει όρκο σιωπής. ;)

 

 

Και για όσους το έχασαν, στο "It Girl and the Atomics, Round 2: The World is Flat", που κυκλοφορεί απο την Image, στην gallery, θα βρείτε το παρακάτω pin up μου:

 

tumblr_mrfgqkV7be1r4nq6yo1_500.jpg

 

Τα λέμε σύντομα! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

preview υλικό από 10σέλιδη ιστορία που θα δημοσιευτεί στο Vampire Diaries #4 της DC! (comicbookdb) αλιευμένο από το fb (τόσο του Καμπαδαη όσο και της DC)

 

 

 

k1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΘΕΛΟΥΜΕ SIGNING!!!!!!!! :pray: 

 

(μιλάγαν γι'αυτό χθες στο Jemma o Διαλυνάς & ο Κυριαζής)

 

Έτσι να αυξάνεται η παγκόσμια εμβέλεια των Ελλήνων δημιουργών! :yahoo: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχει ήδη βγει.

 

Και θα πρέπει να περιμένεις να δημοσιευτεί σε έντυπη μορφή για υπογραφές, γιατί όταν λέμε τεύχος 4 μιλάμε για τα Digital First. Σε έντυπη μορφή θα είναι στο δεύτερο τεύχος (3 digital First= 1 έντυπο τεύχος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από CiG:
 

Συνέντευξη με τον Γιώργο Καμπάδαη

post-556-0-24381400-1389986413_thumb.jpg 

 

Έχει δουλέψει για τη DC (Vampire Diaries #4), έχει δημιουργήσει δικό του κόμικ με μεγάλη επιτυχία (The Double life of Miranda Turner για τη Monkeybrain Comics), έχει συμμετάσχει σε πετυχημένη καμπάνια kickstarter και η λίστα δεν έχει τελειωμό! Πρόκειται για τον Γιώργο Καμπάδαη, έναν καλλιτέχνη με πολύ ταλέντο και αναγνωρίσιμο στυλ,  the next big thing στα comics αν θέλετε τη γνώμη μου… Ας τον ανακρίνουμε λίγο!
 
Comics in Greece:

 
Πες μου για το «The Double life of Miranda Turner», τη σειρά που έχεις δημιουργήσει με τον Jamie S. Rich. Πως σας ήρθε η ιδέα? Πόσα τεύχη σκοπεύετε να κάνετε? 
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Το «The Double Life of Miranda Turner»,  ήταν κυρίως δικό μου δημιούργημα.  Έστειλα κάποιες σελίδες που είχα κάνει και την περίληψη για το πρώτο storyline στον Jamie, όταν συζητούσαμε για να φτιάξουμε κάτι μαζί, του άρεσε και σκεφτήκαμε να το προχωρήσουμε.Γενικά λατρεύω την golden age εποχή τωνcomics. Έχει μια αφέλεια, μια απλότητα. Όλα είναι τόσο δραματικά και τόσο διασκεδαστικά ταυτόχρονα. Νομίζω αυτά τα στοιχεία λείπουν από τα σημερινά comics με τα υπερβολικά πολύπλοκα και φιλόδοξα σενάρια. Και έτσι σκεφτήκα να δημιουργήσω εγώ κάτι τέτοιο. Πήρα, λοιπόν, την Black Catαπό τα Harvey Comics(πλέον είναι public domain χαρακτήρας) και την έσπασα σε δυο χαρακτήρες. ΤηνMiranda που αγωνίζεται να τα καταφέρει και να γίνει ηθοποιός, και την αδερφή της, το πετυχημένο μοντέλο, την Lindy. Επίσης, γενικά, μου αρέσει να παίζω στα σενάρια μου με τις ανθρώπινες σχέσεις, και μια σχέση που ποτέ δεν είχα εξερευνήσει είναι η αδελφική σχέση. Μια σχέση αγάπης, αλλά και λίγο ζήλιας ή και ανάγκης να φανεί η μια αδερφή ανώτερη από την άλλη. Ουσιαστικά αυτό είναι το «The Double Life of Miranda Turner» η ανάγκη της μικρής αδερφής να αποδείξει κάτι στην μεγαλύτερη. Απλά όλο αυτό το έντυσα με superheroes, μυστήριο και πνεύματα.Μέχρι εδώ φτάνουν οι δικές μου ιδέες για τους χαρακτήρες. Μετά έρχεται ο Jamie με τις δικές του ιδέες για το πώς και γιατί πέθανε η Lindy, ποιος την σκότωσε και τι θα γίνει μετά. Αυτά όμως θα τα δείτε στην συνέχεια. Σχετικά με την συνέχεια και το πόσα τεύχη θα κάνουμε… όσα περισσότερα μπορούμε. Μακάρι να το αγαπήσει ο κόσμος και να συνεχίζεται για πάντα. Τους αγαπάω τους χαρακτήρες αυτούς και θα ήθελα να τους δω να εξελίσσονται και να αποκτούν κοινό. Οστόσω τα κοντινά μας σχέδια είναι να βγάλουμε 8-9 τεύχη, να τελειώσουμε την ιστορία με τον θάνατο της Lindy και να βγάλουμε το πρώτο TPB μας. Κάτι που μας εξέπληξε ευχάριστα είναι ότι ήδη από την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους είχαμε και την πρώτη πρόταση από εταιρία για να βγάλουμε μαζί της το TPB που θα συγκεντρώνει αυτά τα 8-9 τεύχη.Κάπου εδώ θα ήθελα να προσθέσω και το ότι με χαροποίησε ιδιαίτερα η εμπιστοσύνη και ο ενθουσιασμός που έδειξε ηMonkeybrain Comics σε εμένα και τον Jamie. Τους άρεσε τόσο η ιδέα και η δουλειά που είδανε από εμάς που, κυριολεκτικά, έβαλαν την Miranda Turner στους τίτλους τους τελευταία στιγμή. 
 
Comics in Greece:
 
Στις αρχές Δεκέμβρη, είδα ότι έκανες και 10 σελίδες για το Vampire Diaries #4 για τη DC. Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις κι άλλα τεύχη για την ίδια σειρά ή για κάποιο άλλο βιβλίο στη DC?
 
Γιώργος Καμπάδαης:

 
Για την ώρα δεν ξέρω κάτι, αλλά και να ήξερα δεν θα με άφηναν να μιλήσω. Και το Vampire Diaries #4 το είχα τελειώσει πολύ καιρό πριν βγει μέσω comixology, αλλά δεν μπορούσα να μιλήσω σε κανένα και πραγματικά ήταν πολύ δύσκολο να το κρύβω τόσο καιρό. Το ευχάριστο, πάντως, είναι ότι τους άρεσε πολύ η δουλειά μου  και ελπίζω ότι θα υπάρχει και συνέχεια.
 
Comics in Greece:

 
Έχεις εμπλακεί και σε πετυχημένη καμπάνια για το Kickstarter! Συγκεκριμένα στο Soulless #1 με σενάριο από τον Logan Giannini. Πως ήταν η εμπειρία του crowd funding? Πότε να περιμένουμε τοSoulless #2?
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Δεν μπορώ να πω ότι το κατάλαβα και πολύ. Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το να το διαφημήσω ή να μαζέψω κόσμο να μας ενισχύσει. Ο Logan το έτρεξε περισσότερο. Εγώ ασχολήθηκα με το δικό μου κομμάτι της δημιουργίας.Το Soulless #2 θα βγεί κάποια στιγμή, αλλά όχι με δικό μου σχέδιο. Όταν τελείωσα με το #1 πέρασε ένα διάστημα που δεν ξέραμε αν και πότε θα προχωρήσουμε στο #2, οπότε άρχισα να δουλεύω σε άλλα projects. Κάποια στιγμή μου έστειλε ο Logan το σενάριο για το #2, του ζήτησα λίγο χρόνο να τελειώσω τις άλλες δουλειές μου και να επιστρέψω σε αυτό άργότερα, αλλά το βιαζόταν και αποφασίσαμε να το συνεχίσει με κάποιον άλλο στα σχέδια.
 
Comics in Greece:
 
Μήπως ετοιμάζεις κάποια νέα δουλειά? Τι άλλο να περιμένουμε από σένα?
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Αυτή την στιγμή δουλεύω στο επόμενο τεύχος του «The Double Life of Miranda Turner», σε μια χριστουγεννιάτικη ιστορία, που δυστυχώς το σενάριο δεν είχε ολοκληρωθεί όταν έπρεπε για να το βγάλουμε φέτος, έχω άλλα δυο ανοιχτά projects και προσπαθώ και θέλω να βγάλω και κάτι ελληνικό για το επόμενο Comicdom Con. Σενάριο υπάρχει, με τον χρόνο τα έχω βρει λίγο σκούρα για την ώρα.
 
Comics in Greece:
 
Ποιος είναι ο υπέρτατος στόχος σου σαν καλλιτέχνης? Προτιμάς να περάσεις στην ιστορία με κάποια δουλειά που έχεις δημιουργήσει εσύ, σαν το «Double Life of Miranda Turner» ,ή να δημιουργήσεις μια δική σου εποχή δουλεύοντας για πολλά χρόνια σε έναν ήδη καταξιωμένο τίτλο?
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Ζητάω πολλά αν τα θέλω και τα δυο; Χαχα! Το όνειρό μου από παιδί ήταν να δουλέψω σε ήδη γνωστούς χαρακτήρες και να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην ιστορία τους. Αλλα από την άλλη το να φτιάξεις κάτι δικό σου, σου δίνει ελευθερία να κάνεις ότι θέλεις χωρίς να υπολογίζεις editors ή τρελαμένους fans.
 
Comics in Greece:
 
Έχεις σκεφτεί ποτέ να δουλέψεις με κάποιον έλληνα απ’ τον χώρο ή να κάνεις μια δουλειά στα ελληνικά? 
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Ναι, εννοείται! Δουλειές στα ελληνικά έχω κάνει στο παρελθόν και θα ξανακάνω και στο μέλλον. Από εδώ ξεκίνησα και μου αρέσει να κρατάω μια επαφή με τους αναγνώστες και γενικότερα το μικρο κοινό που υπάρχει στην Ελλάδα.Έχω συνεργαστεί με έλληνες στο παρελθόν και θα το ξανάκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπάρχουν αρκετοί έλληνες στον χώρο που εκτιμώ την δουλειά τους και θα ήταν μεγάλη μου χαρά να δουλέψω μαζί τους.
 
Comics in Greece:
 
Με ποιον συνάδελφο σου απ’ το εξωτερικό θα ήθελες να δουλέψεις μαζί για να δημιουργήσεις το ιδανικό σου project?
 
Γιώργος Καμπάδαης:

Δύσκολη ερώτηση... Είναι τόσοι πολλοί. Αρχίζουν και πετάγονται ονόματα στο κεφάλι μου αλλά πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον ή κάποια από τους υπόλοιπους. Μακάρι να έχω τη τύχη να συνεργαστώ με ανθρώπους του χώρου που θαυμάζω και θαύμαζα από παιδί.

 

post-556-0-76584000-1389986411_thumb.jpg

 

  :coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

H Miranda Turner (που δεν την έχουμε σε παρουσίαση παρεμπιπτόντως) δια χειρός Καμπάδαη φυσικά, στο εξώφυλλο της σημερινής Lifo (#380)

page_1.jpg

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και το συζητάγαμε, η Miranda Turner ξεκίνησε τελείως ως πείραμα, υπό τη μορφή web comic:

 

http://mirandaturnerdoublelife.tumblr.com/

 

Ο Γιώργος δεν ήταν ικανοποιημένος και το άφησε αλλά τότε έσκασε μύτη ο Jamie S. Rich και έτσι προέκυψε η συνεργασία. Τα τεύχη δεν υπάρχουν έντυπα, αλλά μόνο ηλεκτρονικά, στο comixology. Έντυπα θα τα δούμε υπό τη μορφή tpb κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

 

Btw, αφιέρωμα στο Μίκρο.

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είπα να περάσω μια βόλτα και σκέφτηκα να γράψω κανα δυο πραγματάκια για ότι έχετε χάσει απο εμένα τον τελευταίο καιρό:

 

Η Miranda Turner βρίσκεται στο έκτο τεύχος της και πηγαίνει σιγά σιγά προς το tpb. Εδώ και ένα review.

 

Το Μίκρο υπάρχει και στο Comixology. Και αυτό σκοπεύω να το προχωρήσω σε σειρά.

 

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχε βγεί αυτό.

 

Και ετοιμάζω και άλλα πράγματα, ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να σας πω περισσότερα!

 

Α, και όποιος θέλει, μπορεί να έχει Miranda και σε μπλουζάκι. Θα ανεβάσω και άλλα σχέδια όποτε βρω χρόνο!

 

Αυτά! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το πρώτο τευχάκι του Ambulance διαθέσιμο ψηφιακά δωρεάν στο patreon.com  :D

 

όπως μας ενημέρωσε ο Καμπαδαης στο φβ του :)

 

:cheers5:

 

 

υγ υπάρχει διαθέσιμο και το Ambulance #0 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Self promotion!  :iron:

 

Δουλεύω και ετοιμάζω αρκετά πραγματάκια τον τελευταίο καιρό.

 

το THE DOUBLE LIFE OF MIRANDA TURNER κυκλοφορεί, επιτέλους, απο χτές σε TPB, απο την  IMAGE. Για όσους δεν το παρήγγειλαν, ή δεν το βρίσκουν σε κομιξάδικα θα το έχω μαζί μου και στο AthensCon.

 

Απο τον Δεκέβρη θα αρχίσει να κυκλοφορεί το GRAVE LILIES, απο την Z2, σε σενάριο Cullen Bunn. Υπάρχει μια πιθανότητα να έχω και απο αυτό τευχάκια μαζί μου στο AthensCon.

 

Θα ξαναεπιστρέψω σύντομα στο AMBULANCE, ενώ ετοιμάζω και κάτι ακόμα με τον Chris Sebela για το οποίο θα μπορώ να πω περισσότερα μετά τα Χριστούγεννα μάλλον, για την TWO HEADED PRESS.

 

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά στο AthensCon με όσους έρθουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στο 3ο (από 5) τεύχος της σειράς Jook Joint από την Image, θα υπάρχει μια ολιγοσέλιδη back-up ιστορία σε σενάριο Shawn Pryor και σκίτσο του Καμπάδαη :)

 

 

 

 

image comics

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.