Μετάβαση στο περιεχόμενο

A dark journey to the paradise [ Writer/Artist: Dark Chris ]


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

PROLOGUE

"Σε 1 ώρα (σ.σ. 12:30) θα είστε όλοι εδώ στην Μητρόπολη. Και όχι εκτός πεζοδρόμου". Αυτά ήταν τα λόγια του διευθυντή μας όταν ήταν να αμοληθούμε στο Μοναστηράκι για ψώνια. Το καλύτερο σημείο της τριήμερης αφού είχα κανονίσει να επισκεφτώ την Λέσχη. Ξεκινάω και παίρνω όλη την ευθεία ώσπου περνάω από την μπουτίκ της Πανάθας. Παίρνω κάτι στα γρήγορα. Συνεχίζω, συνεχίζω ώσπου φτάνω στην πλατεία του Μοναστηρακίου. Χμμμμ, δεν βλέπω πουθενά την Αθηνάς. Ας προχωρήσω στον πεζόδρομο να δω που με βγάζει. Βγαίνω στην άκρη άκρη, στην Ερμού. "Γ@μώτο, που βγήκα". Τι να κάνουμε, χρεώνω την κάρτα μου, βάζω άλλα 5 ευρώ, σερφάρω και ψάχνω το τηλέφωνο της Λέσχης.

"Καλημέρα σας, η Λέσχη;"

"Ναι, τι θα θέλατε;"

"Χάθηκα. Θα μπορούσατε να με βοήθησετε να βρω το δρόμο;"

"Φυσικά. Μπορείς να πας στην πλατεία του Μοναστηρακίου;"

"Με τα πολλά περίπτερα; Ναι." <---- (πως φαίνεται ο βλάχος)

"Ωραία, θα πάρεις την Αθηνάς και στο πρώτο στενό θα βρεις την Λέσχη."

"Ευχαριστώ, γεια σας."

 

Κάπως έτσι εξελίχτηκε το πρώτο τηλεφώνημα μου. Τέλος πάντων, βρήκα το πρώτο στενό, προχωράω, προχωράω, λέω "όχι ρε να πάρει. Λάθος δρόμος." Ξαναπάω εκεί που ξεκινάει η οδός ΑΘΗΝΑΣ, περπατάω προσεκτικά και παρακολουθώ μήπως δεν είδα κάποιο προηγούμενο στενό. Τελικά δεν έκανα λάθος. Πάλι δεν την βρήκα. Ρωτά έναν"

 

"Ρε φίλε, ξέρεις που είναι η Αγία Ειρήνης 5;"

"Θα πάρεις τον δρόμο ευθεία, θα βγεις πίσω από την εκκλησία και θα συνεχίσεις τον δρόμο κάτω."

 

Χριστό δεν κατάλαβα, αλλά δεν πειράζει. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο:

 

"Γεια σας, εγώ είμαι πάλι, που είχε τηλεφωνήσει πριν από λίγο"

"Α ναι. Τι έγινε τον βρήκε τον δρόμο;"

"Ναι, βγήκα στο πρώτο στενό, αλλά δεν σας βρήκα. Ρώτησα κάποιους και με έβγαλαν πίσω από την εκκλησία."

"Δεν έπρεπε να πας πίσω από την εκκλησία. Βρισκόμαστε δίπλα από ένα κατάστημα με πυτζάμες, με το σήμα πάνω και την πόρτα ανοιχτή."

"Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ενόχληση."

 

MAIN PART

Με τα πολλά, πολλά, ξαναέκανα μια βολτίτσα στο στενό για το κατάστημα με τις πυτζάμες και το βρήκα. Και έτσι ξαφνικά είδα και την Λέσχη. Κόκκινη είσοδος, το σήμα ψηλά. Άστραφτε το κτήριο τόσο καλά που το καθάρισα. Ανεβαίνω τα σκαλιά, βλέπω τον Τοίχο.

"Να τα μας." σκέφτομαι

"Γεια σου, εσύ ήσουν που τηλεφωνούσες;"

"Ναι, είχα χαθεί λίγο αλλά τελικά τον βρήκα."

"Το ονοματάκι σου;"

"Χρήστος.¨"

"Χάρηκα. Στο site;"

"Dark Chris."

 

Η συνομιλία αυτή γινόταν με τον Valtasar. Ξαφνικά μια μυστηριώδης φωνή διακόπτει τον διάλογο.

 

"Ο ΜοΜ ντε." :DJO: said

"Ααα, πολύ ωραία. Εγώ είμαι ο Valtasar."

"Ναι, σε έχω δει."

"Που;"

"Σε εικόνες, σε βίντεο."

"Αυτός εδώ είναι ο Σωκράτης."

 

Ακολουθούν χειραψίες και χαιρετισμοί.

 

"Αυτός εδώ ξέρεις ποιος είναι;" και μου δείχνει τον ίδιο μυστηριώδη άντρα. Για ένα περίεργο λόγο τον μπέρδεψα για τον Quackmore ( :oops: ).

 

"Είναι ο αυθεντικός DJO!!!!!!"

"Τιμή μου." ακολουθεί υπόκληση.

 

Πιάσαμε τη κουβεντούλα και πήγα στο ράφι για να κάνω τις αγορές που ήθελα. Πήρα δωράκι μια αφισούλα και ένα :respect: σκίτσο του Τζατζίκη (#16) με αφιέρωση του Ορέστη ( mech του F.E.A.R. 2 με διπλό τσεκούρι να τσακίζει μια πόλη). Διάφορα θέματα που διαρκούσαν κάνα δίλεπτο. Αφού έκανα τα ψώνια μου και πήρα και τον Τζατζίκη, ο Ορέστης κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση:

 

"Έχεις δεν την έκθεση;"

"Όχι, αλλά θα ήθελα."

"Ωραία πάμε!"

 

Είδαμε λίγο την βιβλιοθήκη, είχα θαυμάσει από πριν τα Storm. Ανεβαίνουμε, και βλέπω έναν πολύ καλό εκθεσιακό χώρο. Αρχικά, μου δείχνει κάποια έργα που δεν ήταν στο τοίχο. Μαθαίνω για την εξέλιξη του Χατζούδη, θαυμάζουμε διάφορα έργα (Red Sonja :hug2: ) και μετά πάμε στα έργα που είναι στους τοίχους. Από όλα ξεχωρίζω εκείνο το άγαλμα που δεν θυμάμαι το όνομα του και τον Ζυγό, το ζώδιο μου. Η ώρα περνάει, έχει πάει 12:28. Πριν φύγω μου κάνουν δώρο ένα πολύ ωραίο μαγνητάκι με σκίτσο του Χατζούδη. Διαλέγω τον Ζυγό, που είναι και το τελευταίο. Ακολουθούν χαιρετισμοί με όλους. Φεύγω με βαριά καρδιά.

 

EPILOGUE

Όλα μοιάζουν άδεια. Σκοτεινά. Βγήκα από τον παράδεισο. Έλα όμως που είχα μια αποστολή να κάνω. Αρχίζω και τρέχω σαν τρελό, μπας και προλάβω. Καθώς τρέχω, σταματάω να πάρω ένα παραδοσιακό λουκούμι (όχι για εμένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου). Ευτυχώς πρόλαβα. Μάλιστα περιμέναμε 10 λεπτά μέχρι να φύγουμε.

 

Αυτή η συνάντηση θα μου μείνει αξέχαστη. :D

 

post-12722-13019138292592_thumb.jpg

Επεξεργασία από Dark Chris
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

 

Αρχίζω και τρέχω σαν τρελό, μπας και προλάβω. Καθώς τρέχω, σταματάω να πάρω ένα παραδοσιακό λουκούμι (όχι για εμένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου).

 

:lol::respect:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

dark chris δεν ξέρεις πόσο σε νοιώθω για το ψάξιμο!Την πρώτη φορά που πήγα έψαχνα πάνω από μισή ώρα μέχρι να καταφέρω να την βρώ!Κάποια στιγμή είχα πάει πολύ χαμηλά,μπήκα σε ένα ποδηλατάδικο για οδηγίες και ο ο τύπος είχε γιγαντιαίο χάρτη της περιοχής με κάθε λεπτομέρια και τότε κατάφερα να προσανατολιστώ κάπως!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιφυλάσσομαι για κάτι πιο τούμπανο στην Comicdom, από το Dark Mech v0.5! :D

 

bowing.gif

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.