Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ [ Σουαρέ για τσάι ]


erma jaguar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γύρναγε εδώ και πολύ καιρό στο μυαλό μου αλλά μια το ένα μια το άλλο όλο κάτι γινόταν και δεν το αποφάσιζα. Μέχρι που την Τρίτη το βράδυ λέω ας το :devil: θα το κάνω! Ε μα πια! Δεν είμαστε και πολλές!

 

Σουαρέ για τσάι! Έτσι τους είπα.

Κάποιες δεν μπόρεσαν, κρίμα κορίτσια αλλά είπαμε θα το ξανακάνουμε, μάλιστα η Μαρία (imacmaria) είπε ότι επιβάλλεται, οι περισσότερες όμως ήρθαν.

Και περάσαμε τέλεια!!!

 

Είχα πάρα πολύ καιρό να γελάσω τόσο πολύ (η Αλέξια βρήκε το σπίτι από τα γέλια μας), είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω τόσο όμορφα από τόσο ωραίους ανθρώπους.

Ό,τι και να πω είναι λίγο. Καλύτερα να μιλήσουν οι υπόλοιπες κυρίες.

 

Εγώ τα μόνο που έχω να πω είναι, ότι σας ευχαριστώ όλες που ήρθατε, αλλά και εσάς που δεν τα καταφέρατε αλλά που όπως μου είπατε το θέλατε πολύ, και ότι θα το ξανακάνουμε, σύντομα.

Δεν μπορώ βέβαια να μην σχολιάσω την απαγόρευση εισόδου στον Φώτη :out: Sorry καλέ μου, ήταν αυστηρά για κυρίες :D

 

:cheers3:

 

Φωτογραφίες εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αφιερωμένο στις υπέροχες κυρίες που δυστυχώς δεν κατάφερα να γνωρίσω από κοντά (λόγω έλλειψης χρόνου και πολλών μαθημάτων)! Να κανονίσετε ξανά σύντομα για να έρθω κι εγώ! :cheers3:

 

post-11903-13017803879459_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ααααααααααααχχχ! Από που να αρχίσω δεν ξέρω... 8 ήταν τα θύματα της καλοστημένης μυστικής πλεκτάνης! 8 όμορφες και λαμπερές παρουσίες βυθίστηκαν στην ακολασία της τσαγοκατάνυξης. Κάποτε τα όργια στη Ρώμη γίνονταν από άντρες! Οι καιροί όμως αλλάζουν! :P

 

Αλέξια, Ειρήνη, Κέλλυ, Μαρία, Μαρία, Σταματία, Σταυρούλα, Χρυσούλα...

 

Και όλα έγιναν σε ένα σπίτι κουκλί, με απίστευτη βιβλιοθήκη :wow:, αντικέ τοίχους :P ζεστή, ερωτική ατμόσφαιρα :love2: και ένα τεράααααστιο τραπέζι γεμάτο καλούδιααααα! :yahoo:

 

Η συζήτηση που ακολούθησε περιλάμβανε άνετες πτήσεις με τυφλούς κυβερνήτες ελικοφόρων πάνω σε δεκάποντες γόβες :cold: , χαρούμενες βόλτες στους αγρους της Μάνδρας με γέλια παιδιών και της Παλλήνης με γέλια γατιών(?) :takebread: , μπάνια σε αμύθητα πλούτη ζωγραφιστά με πενάκι, με την απαραίτητη μετριοφροσύνη βεβαίως βεβαίως :pinokio: , θεατρομουσικοχορευτικό θέαμα για τα αυτιά :ballet: μετά ακροβατικών :roll: και πολλά πολλά ακόμα :angels: . Όλα με γραμματειακή υποστήριξη άφθονου κελλαριστού και ευφραντικού γέλιου :lol: , καθώς είμαστε οργανωμένες και συνταγή γιατρού για τεστ παπ :doctor: ! Όλα τα παιδιά, γατιά και πάσης φύσεως αρσενικά αφέθηκαν πίσω. :p4: Δεν υπήρξε η παραμικρή νύξη για συνταγές και γαλάζια πουκάμισα :iron: .

Και καθώς το βράδυ ερχόταν (και η όρεξη μεγάλωνε ασταμάτητα) η συζήτηση αλατοπιπερώθηκε καταλλήλως και φόρεσε κάλτσες ψηλές. :takethis::oops: Η ψυχή άρχισε να εξιλεώνεται και τα γιατί να παίρνουν το δρόμο της λήθης! Μυρωδιές από το όμορφο τραπέζι, γλυκά γυναικεία γέλια, η λάμψη από την όμορφη βραδιά, η επίγευση του γιασεμιού και του περγαμόντου, τα αγγίγματα της ψυχής έγιναν όλα μια αίσθηση που πλημμυρισε το μυαλό γαλήνια... :flower5: Τι ομορφότερο από μια καλή παρέα... Το απόγευμα αυτό έγινε από τις πιο ζεστές μου αναμνήσεις! :flowers7:

 

Πίνω λοιπόν στην επόμενη συνάντηση! :cheers3: English breakfast it is! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Φαίνεται να περάσατε πάρα πολύ ωραία!!! Δεν μπόρεσα να κατέβω Αθήνα, λόγω ίωσης που με ταλαιπωρούσε όλη τη βδομάδα!

Σταματία, εξαιρετική η ιδέα που είχες! Ελπίζω σύντομα να κανονίσεις και δεύτερη συνάντηση για τις κυρίες των κόμικς! :cheers3:

 

ΥΓ1...Οι λιχουδιές στο τραπέζι φαίνονται τέλειες!! :respect:

 

ΥΓ2...Α! Και έσκασα από τη ζήλεια μου! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ααααααααααααχχχ! Από που να αρχίσω δεν ξέρω... 8 ήταν τα θύματα της καλοστημένης μυστικής πλεκτάνης! 8 όμορφες και λαμπερές παρουσίες βυθίστηκαν στην ακολασία της τσαγοκατάνυξης. Κάποτε τα όργια στη Ρώμη γίνονταν από άντρες! Οι καιροί όμως αλλάζουν! :P

 

Αλέξια, Ειρήνη, Κέλλυ, Μαρία, Μαρία, Σταματία, Σταυρούλα, Χρυσούλα...

 

Και όλα έγιναν σε ένα σπίτι κουκλί, με απίστευτη βιβλιοθήκη :wow:, αντικέ τοίχους :P ζεστή, ερωτική ατμόσφαιρα :love2: και ένα τεράααααστιο τραπέζι γεμάτο καλούδιααααα! :yahoo:

 

Η συζήτηση που ακολούθησε περιλάμβανε άνετες πτήσεις με τυφλούς κυβερνήτες ελικοφόρων πάνω σε δεκάποντες γόβες :cold: , χαρούμενες βόλτες στους αγρους της Μάνδρας με γέλια παιδιών και της Παλλήνης με γέλια γατιών(?) :takebread: , μπάνια σε αμύθητα πλούτη ζωγραφιστά με πενάκι, με την απαραίτητη μετριοφροσύνη βεβαίως βεβαίως :pinokio: , θεατρομουσικοχορευτικό θέαμα για τα αυτιά :ballet: μετά ακροβατικών :roll: και πολλά πολλά ακόμα :angels: . Όλα με γραμματειακή υποστήριξη άφθονου κελλαριστού και ευφραντικού γέλιου :lol: , καθώς είμαστε οργανωμένες και συνταγή γιατρού για τεστ παπ :doctor: ! Όλα τα παιδιά, γατιά και πάσης φύσεως αρσενικά αφέθηκαν πίσω. :p4: Δεν υπήρξε η παραμικρή νύξη για συνταγές και γαλάζια πουκάμισα :iron: .

Και καθώς το βράδυ ερχόταν (και η όρεξη μεγάλωνε ασταμάτητα) η συζήτηση αλατοπιπερώθηκε καταλλήλως και φόρεσε κάλτσες ψηλές. :takethis::oops: Η ψυχή άρχισε να εξιλεώνεται και τα γιατί να παίρνουν το δρόμο της λήθης! Μυρωδιές από το όμορφο τραπέζι, γλυκά γυναικεία γέλια, η λάμψη από την όμορφη βραδιά, η επίγευση του γιασεμιού και του περγαμόντου, τα αγγίγματα της ψυχής έγιναν όλα μια αίσθηση που πλημμυρισε το μυαλό γαλήνια... :flower5: Τι ομορφότερο από μια καλή παρέα... Το απόγευμα αυτό έγινε από τις πιο ζεστές μου αναμνήσεις! :flowers7:

 

Πίνω λοιπόν στην επόμενη συνάντηση! :cheers3: English breakfast it is! :mafia:

 

Ευτυχώς που δεν ήρθα... Κάτι είχε αυτό το τσάι...

 

:lol::lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σοβαρά ήπιατε τσάι!! :wow:

Γιατί; Εκτός κι άμα το κάνατε Ιρλανδέζικο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μου τρέξαν τα σάλια με το που είδα την πρώτη φωτογραφία από το ...σουαρέ, μετά ήρθε και το απίστευτο post της Μαρίας για να με αποτελειώσει!

Φαίνεται ότι μάλλον οι γυναίκες του forum μάλλον χαραμίζονται/καταπιέζονται στο φόρουμ αφού συνιστούν κρίσιμη μάζα υψηλής διανόησης και επικοινωνίας.

Επιπλέον, θα τις πρότεινα να στείλουν κάποιο σενάριο στην Αριάδνη - θα δέσει πολύ όμορφα με το σουρεαλιστικό σκίτσο της!

Προτείνω τώρα για το Comicdom ένα αντίστοιχο ανδρικό σουαρέ, πχ. σε ιρλανδέζικη ή γερμανική pub, για να έχουμε ένα πρώτο μέτρο σύγκρισης μεταξύ ανδρικών και γυναικείων συζητήσεων/τρόπου σκέψης.

 

Η συζήτηση που ακολούθησε περιλάμβανε άνετες πτήσεις με τυφλούς κυβερνήτες ελικοφόρων πάνω σε δεκάποντες γόβες :cold: ,

Πολύ θα 'θελα να μάθω τι αφορά αυτό το θεόμουρλο θέμα συζήτησης!

Αφιερωμένο: http://www.metacafe.com/watch/84151/blind_pilots/ - αν δεν καταλαβαίνετε τι λένε οι πιλότοι στα γερμανικά στο τέλος, διαβάστε την Αγγλική μετάφραση από κάτω! :lol:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Οι ευωδιές από τον μπουφέ έφταναν δύο ορόφους κάτω. :turkey: Εγώ έκανα ότι μπορούσα για να μπω μέσα αλλά δεν τα κατάφερα... Η πορτιέρης Έρμα έβγαλε το μαστίγιο της και το κουνούσε απειλητικά... :out: Οπότε αφού έδωσα τις απαραίτητες οδηγίες:havefun: στην Ειρήνη για ταπεράκια έφυγα.:obelix: Δυστυχώς όμως (για μένα) μάλλον περάσατε τόσο καλά:partytime: που η Ειρήνη γύρισε σπίτι χωρίς ταπεράκια.:crying:

 

 

Πάντα να περνάτε καλά (αλλά να μας δίνεται και κανα ταπεράκι). :P

 

:flower2::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Χρυσό μου μόνο άμα έχεις πετάξει πρώτη θέση για Νέα Υόρκη θα μπορούσες να καταλάβεις !

Κοίτα πρώτη θέση όντως δεν έχω πετάξει ποτέ, αλλά πάλι δεν μπορώ να διανοηθώ με ποιά νοσηρό φαντασία μπορεί να δέσουν μεταξύ οι έννοιες: "τυφλός", "πιλότος" και "πάνω στα δωδεκάποντα" :thinking:

Ήμαρτον... Κοίτα, έτυχε να γνωρίσω αρκετούς ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας και έχω τρομάξει από διαπιστώσεις του στυλ "πάλι καλά που δεν έχουμε αρκετούς νεκρούς, τουλάχιστον μέχρι τώρα" από τη δικιά τους δουλειά. Από πιλότους/αεροπορικές εταιρίες δεν κατέχω, αλλά με αυτά που διαβάζω, μόνο να τρομοκρατηθώ και πάλι μπορώ!

Αλλά οκ, για να μην ξεστρατίσουμε τελείως το θέμα, μου τα λες από κοντά το ΣΚ (άμα θες).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  41
  • Reputation:   304
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πραγματικά πολύ ωραία βραδιά χτες...καιρό είχα να περάσω τόσο καλά! :party4: Εκτός από το υπέροχο τσάι με τα υπέροχα παρελκόμενα:turkey: χάρηκα που είχα την ευκαιρία να γνωριστώ και να μιλήσω με πολλά ενδιαφέροντα άτομα. Παρόλο που δε γνωριζόμασταν και τόσο, αποδείχτηκε πως είχαμε πολλά να πούμε, γελάσαμε με την ψυχή μας :lol: :lol: :lol: και γενικά περάσαμε ένα πολύ ευχάριστο απόγευμα. Ένα μεγάλο μπράβο στη Σταματία που το οργάνωσε :respect: και θα έρθω οπωσδήποτε όποτε το ξανακάνουμε (θα κρατάω και ταπεράκι για τον:ftsgr: για να μη μου γκρινιάζει μετά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5763
  • Group:  Members
  • Topic Count:  37
  • Content Count:  110
  • Reputation:   804
  • Achievement Points:  110
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

... Μόλις σήμερα συνήλθα - μη σας πω ότι μόλις τώρα βρήκα "την έξοδο κινδύνου" - και σας γράφω!!!!!!!

 

Η imacmaria και οι υπόλοιπες με καλύψατε - αλλά και συγκινήσατε- πλήρως! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω παρά την συμμετοχή μου και στα επόμενα!!!!!!

 

Α! Έχω μπερδευτεί λίγο και θα ήθελα κάποια να μου ξεδιαλύνει ποιά είναι ποιά και ποιό ψευδώνυμο αντιστοιχεί στο κανονικό όνομα!!!!!!!

Στείλτε μου στο inbox διευκρινύσεις, μαζί με κανένα κομματάκι μηλόπιτα, αν έχει περισσέψει!!!!!

 

Σας φιλώ πολύ και να το ξανακάνουμε soon!!!!!!

 

:clap2::best::dance::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Θα'θελα πάντως να δω τον Φώτη να τρώει πόρτα...και τι παραμύθια για τσάι και κουλουράκια είναι αυτά που μας σερβίρετε;

Βάσει των σουρεαλιστικών λεγομένων στο ποστ της imacmaria, μάλλον με σφηνάκια Absolute ξεκινήσατε και τελειώσατε με κανένa Dimble.

Στήσατε και 5-6 φωτο πριν το ξεσάλωμα για ξεκάρφωμα και μετά Κύριος οίδε τι κάνατε... γι'αυτό και απαγορεύστε την είσοδο στον Φώτη

εκπρόσωπο της ευκοσμίας και της ηθικής τάξεως βεβαίως βεβαίως...Μεσσαλίνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Συγχαρητήρια κορίτσια, έστω και κάπως καθυστερημένα, αφού μόλις σήμερα πρωτοδιάβασα το θέμα. Ας επιτραπεί λοιπόν σε έναν ιδανικό και -ελπίζω- όχι ανάξιο λάτρη του πραγματικού ισχυρού φίλου να σχολιάσει τελείως καλοπροαίρετα τη συνάντηση και τα ποστ όσων προηγήθηκαν.

Η ζεστή φιλοξενία της καλής μας Σταματίας θα ήταν σίγουρα μοναδική. Και δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι αντάξια της φιλοξενίας θα ήταν και τα "παρελκόμενα" όπως πολύ σωστά τα αποκαλεί η Ειρήνη, αφού έχω προσωπική εμπειρία από τις υπέροχες νοστιμιές "από τα χεράκια της" που έχω γευθεί σε κάποιες εκδηλώσεις της Λέσχης.

Οκτώ γυναίκες λοιπόν, που δεν κατηγορούνται αλλά διασκεδάζουν. ΄Αξιες. :beer:

Διαβάζοντας όμως το ποστ του μικρού μας imac Μαρακιού αναφώνησα: "Εγεννήθη ημίν λογοτέχνις!!!". Τι οίστρος, τι όμορφες, εύστοχες και καλοδιαλεγμένες περιγραφές και τι θαυμάσια κορύφωση: "Η ψυχή άρχισε να εξιλεώνεται και τα γιατί να παίρνουν το δρόμο της λήθης! Μυρωδιές από το όμορφο τραπέζι, γλυκά γυναικεία γέλια, η λάμψη από την όμορφη βραδιά, η επίγευση του γιασεμιού και του περγαμόντου, τα αγγίγματα της ψυχής έγιναν όλα μια αίσθηση που πλημμυρισε το μυαλό γαλήνια...". Νομίζω ότι τα κάπως δηκτικά σχόλια του τύπου "Ευτυχώς που δεν ήρθα... Κάτι είχε αυτό το τσάι..." καθώς και ολόκληρο το ποστ του alagt17 είναι προϊόντα ζήλιας από εκείνους που είτε δεν μπόρεσαν να είναι εκεί είτε δεν προσκλήθηκαν λόγω φύλου.

Συμμερίζομαι απόλυτα τον καϋμό του αγαπητού Φώτη που βρέθηκε εκτός -κυριολεκτικά- νυμφώνος και κυρίως εδεσμάτων. ΄Ομως σε κάτι τύπους σαν εμάς τους δύο Φώτη μου καλόν είναι να απαγορεύεται η είσοδος γιατί οι υπόλοιποι κινδυνεύουν να μείνουν νηστικοί. Αλλά και σεις άσπλαχνες ούτε ένα ταπεράκι!!!!

΄Οσο για τα σχόλια του φίλου Νίκου πάντα ευγενικά. Μόνο που κάπου ζαλίστηκε από τις γόβες (χωρίς να πιει σαμπάνια από μέσα) και τους πρόσθεσε δύο πόντους.

Και σε άλλα, κορίτσια. :lol:

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6306
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  96
  • Reputation:   240
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ελπίζω να ξαναγίνει σύντομα, να συμμετάσχω και εγώ (και η σπεσιαλιτέ μου αμερικάνικο κέικ σοκολάτας με ganache και ζαχαρόπαστα!) :choco:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ελπίζω να ξαναγίνει σύντομα, να συμμετάσχω και εγώ (και η σπεσιαλιτέ μου αμερικάνικο κέικ σοκολάτας με ganache και ζαχαρόπαστα!) :choco:

Δηλαδή Τάνυα μου, τις ζαχαροπλαστικές σπεσιαλιτέ σου τις φυλάς μόνο για τις κυρίες; "Reservées aux Dames" που λένε; Πάντως εγώ ψηφίζω ganache. Δεν ξέρω, δοκίμασα την Sachertorte (αν αυτήν εννοείς με τον όρο "ζαχαρόπαστα") στο Βερολίνο πριν 2 μήνες και δεν με ενθουσίασε. Επιφυλάσσομαι, αν τα καταφέρουμε να πάμε κάποτε στη Βιέννη, να την δοκιμάσω και στο ίδιο το Ξενοδοχείο Sacher για να διατυπώσω την τελική μου "ετυμηγορία".

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6306
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  96
  • Reputation:   240
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δηλαδή Τάνυα μου, τις ζαχαροπλαστικές σπεσιαλιτέ σου τις φυλάς μόνο για τις κυρίες; "Reservées aux Dames" που λένε; Πάντως εγώ ψηφίζω ganache. Δεν ξέρω, δοκίμασα την Sachertorte (αν αυτήν εννοείς με τον όρο "ζαχαρόπαστα") στο Βερολίνο πριν 2 μήνες και δεν με ενθουσίασε. Επιφυλάσσομαι, αν τα καταφέρουμε να πάμε κάποτε στη Βιέννη, να την δοκιμάσω και στο ίδιο το Ξενοδοχείο Sacher για να διατυπώσω την τελική μου "ετυμηγορία".

 

όχι μόνο για τις κυρίες, όλοι έχουν δικαίωμα στην σοκολάτα!

 

Προσωπικά ούτε εμένα μου άρεσε το Sachertorte και μετά από την τελευταία ευκαιρία στο ξενοδοχείο Sacher που πήγα κάποια χρόνια πριν το λέω πια Suckertorte. Γιατί είναι εντελώς άνοστο και άχυρο κατά την γνώμη μου.

 

Ζαχαρόπαστα είναι το αμερικάνικο fondant και γίνεται με ζελατίνα και ζάχαρη άχνη. :)

 

Ganache και πάλι Ganache. Μόλις έκανα μία τούρτα ganache για την γιορτή της μητέρας.... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.