Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΡΑΥΓΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Jacques Tardi, Jean Vautrin
Σχέδιο:
Jacques Tardi
Hμερ. έκδοσης:
14-03-2011
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Εποχής,Λογοτεχνικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
29.5 x 20.5
Σελίδες:
328
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γιάννης Καυκιάς
Πρωτότυπος τίτλος:
Le cri du peuple
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-6750-52-6

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

tn_KravgiTouLaou_0001.jpg tn_KravgiTouLaou_0001z.jpg

Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Jean Vautrin (1998) ένα πραγματικό θηρίο. Στην Γαλλία κυκλοφόρησε σε 4 τόμους (1. Les canons du 18 mars (2001), 2. L'espoir assassiné (2002), 3. Les heures sanglantes (2003), 4. Le testament des ruines (2004)), εδώ όμως η εκδοτική επέλεξε να το βγάλει μπαμ και κάτω.

Διασκευασμένο και σκιτσαρισμένο από τον Ταρντί, γνωστό μας από τον Νέστωρ Μπούρμα: Ομίχλη στη γέφυρα του Τόλμπιακ και το Μελαγχολικό Κομμάτι της Δυτικής Ακτής.

Το μυθιστόρημα (και κατ'επέκταση το κόμικ) διαδραματίζεται (και κατ'επέκταση αφηγείται και την ιστορία) στο Παρίσι κατά την Παρισινή Κομμούνα της άνοιξης του 1871. Ήταν η πρώτη φορά που η εργατική τάξη κατέλαβε την εξουσία στη διάρκεια της βιομηχανικής επανάστασης και αποτέλεσε (και αποτελεί) κομβικό σημείο τόσο στην ιστορία της αριστεράς όσο και του αναρχικού χώρου. Μετά την υπερβιαία καταστολή της, επήλθε το 1872 και η διάσπαση των Μπακουνινιστών (ήτοι αναρχικοί) από τους Μαρξιστές.

Ως κόμικ, δεν το έχω τελειώσει για να το κρίνω συνολικά. Το σκίτσο είναι το γνώριμο σκίτσο του Ταρντί το οποίο πραγματικά ζωντανεύει την περίοδο. Το σενάριο είναι ζόρικο και απαιτεί τη συνεχόμενη προσοχή σου. Μεγάλο πλήθος χαρακτήρων και επειδή πηγάζει μέσα από την γαλλική ιστορία μερικές φορές με κάνει να θέλω να ανοίξω μια wikipedia για να κατανοήσω ποιος είναι ποιος. Οι ρίζες του σε ένα λογοτεχνικό έργο νομίζω ότι είναι εμφανείς. Οι πουριτανοί ίσως να στραβοκοιτάξουν πολλές φράσεις... Η παρακάτω ατάκα είναι καλτ, αλλά δεν είναι για όλους :)
 

 

"Σαιν-Λαγκό! Τσίγκινε Γιακά! Πάτε τη στο Σαιν-Ντενί, στο Κλισύ, στο Σαιντ-Ουέν, όπου θέλετε! Πετάτε τη στον καιάδα! Στο μπουντρούμι! Πενήντα πούτσες να οργώνουν την κοιλιά της κάθε μέρα! Πενήντα συφιλιτικοί να εκσπερματίζουν στον κόλπο της! Να ξυλοκοπείται κάθε πρωί!"



Αυτό όμως είναι μια μικρή παρανυχίδα :) Ή μάλλον είναι μέρος της ζωντανής ανάπλασης του όλου περιβάλλοντος.

Σημειώνω το ότι ενώ έχει κυκλοφορήσει τόσο καιρό, η παρουσίαση του γίνεται μόλις τώρα :) Προφανώς είναι δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και για κόμικ των 38 ευρώ. Ασχέτως που βγαίνει 1,1 ευρώ το κάθε δεκασέλιδο :) (και μου ακούγεται για οκ αναλογία).
Τιμή: 37,80€

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σημειώνω το ότι ενώ έχει κυκλοφορήσει τόσο καιρό, η παρουσίαση του γίνεται μόλις τώρα :) Προφανώς είναι δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και για κόμικ των 38 ευρώ.

 

Μα 10 μόλις μέρες έχει που κυκλοφόρησε :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα 10 μόλις μέρες έχει που κυκλοφόρησε :confuse:

 

:) πόσα κόμικ έχουμε παρουσιάσει δευτερόλεπτα αφ'ότου έχουν κυκλοφορήσει? *ειδικά* γαλλοβελγικά! :)

 

υπό αυτό το πρίσμα ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Απλά το αναφέρω: το σπόιλερ μου θύμισε ανάλογα αποσπάσματα από τον Ντε Σαντ, και δεν είναι άσχετο. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η erma είχε αναφέρει το άρθρο του Περικλή Κοροβέση από την Ελευθεροτυπία της 19/03 στην αναγγελία του βιβλίου, αλλά πιστεύω ταιριάζει να υπάρχει και στην παρουσίασή του.

 

 

post-2298-13011005494491_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα βγήκε στους κινηματογράφους η εξάωρη ! ταινία Η ΚΟΜΜΟΥΝΑ του Πήτερ Ουότκινς που πραγματεύεται ακριβώς το ίδιο θέμα με το κόμικ αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

το κόμικ αυτό είναι απλά Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο.......! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και το ότι γράφει τόσο θετικά σχόλια ο Κοροβέσης :D αποτελεί σημαντικό λόγο να το τσεκάρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το είδα χτές στη Λέσχη  ,μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και το πήρα (δεν άντεξα στον πειρασμό ......)

 

Από την εισαγωγή και τις 20 πρώτες σελίδες που διάβασα φαίνεται καταπληκτικό !!!!!!!!!!!

 

Θα επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη μόλις βρώ χρόνο να το τελειώσω .....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι ενώ αναμένουμε ακόμα την άποψη του κυρίου φλοκ για το κόμικ (το βαρέθηκε; τυφλώθηκε; ξε-έμαθε να διαβάζει; κανείς δεν ξέρει...) ας γράψω την άποψή μου. :) 

Το ξεκίνησα και το σταμάτησα δύο φορές. Όχι επειδή δε μου άρεσε, αλλά επειδή πρόκειται για φορτωμένο ανάγνωσμα και δεν είχα την κατάλληλη διάθεση. Ε, η τρίτη ήταν και η φαρμακερή.

Κλείνοντάς το πριν μερικά λεπτά, νιώθω κατ' αρχάς ακόμα μεγαλύτερο θαυμασμό για τον Tardi. Είναι ίσως ο αγαπημένος μου εν ζωή δημιουργός και σχεδόν ό,τι έχω διαβάσει από τα χεράκια του το λάτρεψα. Εδώ νομίζω ξεπερνάει τον εαυτό του. Θεωρώ πολύ σπάνιο και δύσκολο, ένας άνθρωπος της ηλικίας του (ήταν 58 ετών όταν εκδόθηκε ο τέταρτος τόμος), ήδη καταξιωμένος όσο λίγοι, να έχει τόση δίψα για δημιουργία και ταυτόχρονα το πενάκι του να διατηρεί τη φόρμα του. Τι να πρωτοσχολιάσω; Την συμβολική καθοδική ροή της σελίδας 33; Τις πανοραμικές όψεις του Παρισιού; Την τραγικότητα των σφαγών, που θυμίζουν Γκόγια;

Αλλά δεν πρέπει να υποτιμήσουμε τη συμβολή του Vautrin. Σχεδόν σαν ζωγράφος, διανθίζει τον έτσι κι αλλιώς ενδιαφέροντα φόντο του, τουτέστιν την άνοδο και την πτώση της Κομμούνας, με ζωηρές πινελιές που αιχμαλωτίζουν τον αναγνώστη: ζωντανούς διαλόγους, ενδιαφέροντες χαρακτήρες (πόσο απίστευτος ο Μπασικουσέ/Γκροντέν!) και δυναμικές υποπλοκές. Η ανθρώπινη ψυχοσύνθεση παρελαύνει στα λιθόστρωτα της Μονμάρτρης και τα μνήματα του Περ-Λασαίζ. Και μην ξεχνάμε ότι ο Vautrin συνεργάστηκε σε σημαντικό βαθμό με τον Tardi.

Υπάρχουν αρνητικά; Θεωρώ πως ναι. Σίγουρα κάποιοι θα το βρουν πολυλογάδικο και ίσως υπερβολικά μακροσκελές και δε θα έχουν άδικο. Αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη, όλα τα στοιχεία συνωμοτούν στο να «εγκλωβίσουν» τον αναγνώστη στον κόσμο του.

Για κλείσιμο, θα αναφερθώ στην σπουδαία δουλειά των εκδόσεων ΚΨΜ: τολμηρή έκδοση, υποδειγματική μετάφραση, θαυμάσιο δέσιμο. :respect: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τι να πω εγώ για την Κραυγή ?:thinking:

Είναι σα να ζητάς από τον οποιονδήποτε να εκφέρει γνώμη αν η Ακρόπολη είναι αρχιτεκτονικό αριστούργημα ......

Προσωπικά ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για οτι έχει σχέση με την ιστορική περίοδο της Παρισινής Κομμούνας  και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που το αγόρασα τότε .

Ο tardi ήταν ο δεύτερος .

Το πρώτο βράδυ διάβασα τις 20 πρώτες σελίδες.Επανήλθα μετα από λίγες μέρες και το διαβασα μονορούφι .

Συγκαταλέγεται αναμεσα στα 10 καλύτερα κομικ album που έχω στη συλλογή μου και κοσμουν τη βιβλιοθήκη μου .:clean:

Σαν ποιότητα έκδοσης είναι παρα πολύ καλή .Ηταν η πρώτη μου επαφή με την εκδοτική ΚΨΜ την οποία και εκτίμησα έκτοτε για τις πολύ καλές εκδόσεις της .Σίγουρα αυτή ηταν η κορυφαια . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.