Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΠΛΕΪΚ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΜΕΡ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χρειάστηκαν πανω απο 15 χρόνια για να εξαντλήσουν τα 3-4 πρωτα τευχη. Τα υπόλοιπα υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα. Λογικά δεν υπάρχουν πολλοι που να τους ενδιαφέρει ο Μόρτιμερ Μπλέικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

37 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι γι' αυτό. Το ότι ένα άλμπουμ, το οποίο εκδόθηκε ενάμισι χρόνο πριν, σε μικρό τιράζ( κάτω από 10.000 φαντάζομαι) κι ακόμη βρίσκεται- σχεδόν παντού- σε δικαιώνει πιστεύω - δυστυχώς- αλλά και πάλι, εάν δεν αναλύσουμε στοιχεία πωλήσεων, δεν μπορούμε να έχουμε εικόνα.

 

Μηπως είναι ανασταλτικος παράγοντας η τιμή του; :thinking: 

 

Οκ αυτός που το γουστάρει θα το πάρει όπως και να έχει. Ο άκυρος ομως; Αυτός που θα πάει μια βόλτα στον πάγκο της Μαμουθ να πάρει ένα μικιμαο για το παιδί του; Γιατί να μην πάρει ας πούμε ένα ΛΛ ή ένα Αστεριξ που είναι και πιο φτηνό και πιο δημοφιλές σαν τίτλος; 

 

Σαν πολλές ερωτήσεις να έβαλα :lol:

 

Αλλά νομίζω έτσι έχει το πράμα. Και εμένα μου το προτείνατε τα παιδιά εδώ στο φόρουμ,το σκέφτηκα, αλλά δε θα ρισκάρω για κάτι που ίσως μαρέσει ίσως όμως να μην μαρέσει. 

 

Ας μη γελιόμαστε η τιμή παίζει ρόλο στην τελική απόφαση. Όχι ότι τα 5.80 για τα υπόλοιπα αξιζουν, να τα λέμε και αυτά. Τρανό παράδειγμα το τελευταίο "Ινζνογκουντ"... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34599
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σίγουρα δεν έχει ιδιαίτερη δημοφιλία. Αδικείται πάντως. Εγώ τα ανακάλυψα φέτος όπου είπα να δώσω μια ευκαιρία σε τρία τεύχη που είχα πολλά χρόνια στη βιβλιοθήκη μου και μετά τα πήρα όλα. Δεν είναι όμως ιδιαίτερα εύπεπτο ενώ και για τη νέα γενιά που θέλει αλλά πράγματα τα δείχνει τα χρονακια του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καταρχάς χαίρομαι αν έχω συμβάλει στη διατήρηση του ενδιαφέροντος για τη σειρά :)

Δεν θεωρώ πάντως ότι στερείται δημοφιλίας. Μια βόλτα απ'τις ενότητες "τι αγόρασα τελευταία/τι πήρα σήμερα" να κάνετε, θα δείτε ουκ ολίγες φωτογραφίες με Μπλέικ & Μόρτιμερ. Και δεν είναι όλες δικές μου εννοείται :lol:

 

Ναι, δεν έχει τις πωλήσεις του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ, ούτε του ΤενΤεν και του Ιζνογκούντ, αλλά όχι ότι πάει άπατο.

Αυτό μπορείς να το πεις για το Μπλούμπερυ. Εκείνο ναι, άπατο πάει.

Όλα τα τεύχη είναι ακόμα διαθέσιμα.

Και κυκλοφόρησαν (τα πρώτα) τη δεκαετία του '90, όπως τα Μ&Μ.

Στα Μ&Μ τουλάχιστον μπόρεσαν και εξαντλήθηκαν τα 4 πρώτα.

Και πιστεύω σύντομα θα εξαντληθεί και το #6.

 

Όσον αφορά την τιμή, μπορεί να είναι διπλάσια ενός Αστερίξ ή ΛΛ, αλλά είναι μεγαλύτερο κόμικ. Και σε διαστάσεις και σε σελίδες και σε καρέ ανά σελίδα. Για να διαβάσεις ένα άλμπουμ θες κοντά μιάμιση ώρα, το χρόνο δηλαδή στον οποίο θα είχες διαβάσει 3 Αστερίξ. Δεν θεωρώ επομένως ότι είναι ακριβό γι'αυτά που προσφέρει :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21919
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα Μπλέικ και Μόρτιμερ μπορεί να μην πουλάνε σαν τα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ αλλά θέλω να πιστεύω ότι για να έχει βγάλει η εκδοτική, τουλάχιστον μέχρι πριν δέκα χρόνια, 15 τεύχη κάτι θα γινόταν. Αλλιώς θα τα είχε σταματήσει στα πρώτα 3 όπως έχει κάνει με τόσες και τόσες σειρές. Ακόμα, δεν τα είχε εκδώσει μαζεμένα σε 2-3 χρόνια χωρίς να έχει προλάβει να δει τι πωλήσεις είχαν κάνει, τα έβγαλε μέσα σε μια 20ετεία άρα είχε μια εικόνα πωλήσεων. Τέλος, το τιράζ τότε μπορεί να ήταν μεγάλο για αυτό και δεν εξαντλήθηκαν αμέσως.

 

Πάντως στη χώρα μας τη μεγαλύτερη δημοφιλία έχουν τα Disney, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Marvel.

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα κόμικ έπονται, λίγο πάνω, λίγο κάτω μεταξύ τους (Τεντέν, Ιζνογκούντ, κάποια άλλα ευρωπαϊκά τύπου Κόρτο Μαλτέζε, Μπλεκ κτλ, ε! και κάπου εδώ είναι και τα DC χωμένα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34599
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Όσον αφορά την τιμή, μπορεί να είναι διπλάσια ενός Αστερίξ ή ΛΛ, αλλά είναι μεγαλύτερο κόμικ. Και σε διαστάσεις και σε σελίδες και σε καρέ ανά σελίδα. Για να διαβάσεις ένα άλμπουμ θες κοντά μιάμιση ώρα, το χρόνο δηλαδή στον οποίο θα είχες διαβάσει 3 Αστερίξ. Δεν θεωρώ επομένως ότι είναι ακριβό γι'αυτά που προσφέρει :)

 

Αν έχεις δε πρεσβυωπια κάντο 5 Αστερίξ ενώ αν είναι και στα Αγγλικά εκεί πια δύο Μ κ Μ θέλουν το χρόνο να διαβαστούν όσο τα μισά Αστερίξ.:lol:

 

Υ.Γ. Σου χρωστάω μια κριτική αλλά δεν έχω βρει χρόνο να συνεχίσω το καλοκαιρινό μου κρεσεντο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Καταρχάς χαίρομαι αν έχω συμβάλει στη διατήρηση του ενδιαφέροντος για τη σειρά :)

Δεν θεωρώ πάντως ότι στερείται δημοφιλίας. Μια βόλτα απ'τις ενότητες "τι αγόρασα τελευταία/τι πήρα σήμερα" να κάνετε, θα δείτε ουκ ολίγες φωτογραφίες με Μπλέικ & Μόρτιμερ. Και δεν είναι όλες δικές μου εννοείται :lol:

 

Ναι, δεν έχει τις πωλήσεις του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ, ούτε του ΤενΤεν και του Ιζνογκούντ, αλλά όχι ότι πάει άπατο.

Αυτό μπορείς να το πεις για το Μπλούμπερυ. Εκείνο ναι, άπατο πάει.

Όλα τα τεύχη είναι ακόμα διαθέσιμα.

Και κυκλοφόρησαν (τα πρώτα) τη δεκαετία του '90, όπως τα Μ&Μ.

Στα Μ&Μ τουλάχιστον μπόρεσαν και εξαντλήθηκαν τα 4 πρώτα.

Και πιστεύω σύντομα θα εξαντληθεί και το #6.

 

Όσον αφορά την τιμή, μπορεί να είναι διπλάσια ενός Αστερίξ ή ΛΛ, αλλά είναι μεγαλύτερο κόμικ. Και σε διαστάσεις και σε σελίδες και σε καρέ ανά σελίδα. Για να διαβάσεις ένα άλμπουμ θες κοντά μιάμιση ώρα, το χρόνο δηλαδή στον οποίο θα είχες διαβάσει 3 Αστερίξ. Δεν θεωρώ επομένως ότι είναι ακριβό γι'αυτά που προσφέρει :)

 

Είσαι ωραίοςςςςς για τη συμβολη

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21919
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά μετά από πολύμηνη καθυστέρηση διαβάστηκε το Η Κατάρα των 30 Αργυρίων Α' μέρος, εν αναμονή του Β' μέρους που πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να το έχουμε στα χέρια μας :pray:.

 

Όπως το περίμενα δεν με απογοήτευσε.

Υπέροχη ιστορία με ένα όμορφο σχέδιο, που διαδραματίζεται σχεδόν εξολοκλήρου στην Ελλάδα.

Η Μαμούθ πρέπει να το ομολογήσω έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και σε μετάφραση αλλά και σε επιμέλεια, το έχει προσέξει πάρα πολύ καλά το συγκεκριμένο κόμικ. Και η ποιότητα της έκδοσης εξαιρετική.

 

Μια παρατήρηση, η ονομασία του περιβόητου νησιού, δεν μου άρεσε, "χτυπάει" κάπως. Έτσι είναι και στο γαλλικό ή είναι επιλογή της Μαμούθ αυτό το όνομα;;

Και κάτι ακόμα η Ταβέρνα Τάσσος γιατί είναι με 2 σσ;;; Γράφεται και έτσι το όνομα Τάσος με 2 σσ ή είναι κάτι άλλο, κάποιο άλλο όνομα;;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 min ago , hudson said:

Και κάτι ακόμα η Ταβέρνα Τάσσος γιατί είναι με 2 σσ;;; Γράφεται και έτσι το όνομα Τάσος με 2 σσ ή είναι κάτι άλλο, κάποιο άλλο όνομα;;:thinking:

 

Τάσσος Παπαδόπουλος - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/9/2022 στο 9:09 ΜΜ, Laz33 είπε:

Καταρχάς χαίρομαι αν έχω συμβάλει στη διατήρηση του ενδιαφέροντος για τη σειρά :)

Δεν θεωρώ πάντως ότι στερείται δημοφιλίας. Μια βόλτα απ'τις ενότητες "τι αγόρασα τελευταία/τι πήρα σήμερα" να κάνετε, θα δείτε ουκ ολίγες φωτογραφίες με Μπλέικ & Μόρτιμερ. Και δεν είναι όλες δικές μου εννοείται :lol:

 

Ναι, δεν έχει τις πωλήσεις του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ, ούτε του ΤενΤεν και του Ιζνογκούντ, αλλά όχι ότι πάει άπατο.

Αυτό μπορείς να το πεις για το Μπλούμπερυ. Εκείνο ναι, άπατο πάει.

Όλα τα τεύχη είναι ακόμα διαθέσιμα.

Και κυκλοφόρησαν (τα πρώτα) τη δεκαετία του '90, όπως τα Μ&Μ.

Στα Μ&Μ τουλάχιστον μπόρεσαν και εξαντλήθηκαν τα 4 πρώτα.

Και πιστεύω σύντομα θα εξαντληθεί και το #6.

 

Όσον αφορά την τιμή, μπορεί να είναι διπλάσια ενός Αστερίξ ή ΛΛ, αλλά είναι μεγαλύτερο κόμικ. Και σε διαστάσεις και σε σελίδες και σε καρέ ανά σελίδα. Για να διαβάσεις ένα άλμπουμ θες κοντά μιάμιση ώρα, το χρόνο δηλαδή στον οποίο θα είχες διαβάσει 3 Αστερίξ. Δεν θεωρώ επομένως ότι είναι ακριβό γι'αυτά που προσφέρει :)

 

Το κομικ για την εποχή του ειναι πολύ μπροστά!Γράφει για τεχνολογικές εφαρμογές και ευρεσιτεχνίες και τρελά πράγματα και είναι εξαιρετικά καλογραμμένο και όντως θέλει ενα 3 ωρο να το διαβάσεις όλο. Αν είχε κυκλοφορήσει δεκαετία 80 στην ελλάδα θα τα έσπανε. τώρα επειδή τα πιτσιρίκια έχουν δει στο νετφλιξ και στο σινεμά εκατοντάδες ταινίες μυστηρίου κτλ τους φαντάζει παρωχημένο και λογικό και δε νομίζω να το διαβάσει κάποιος κάτω των 25. Εμένα προσωπικά με έχει ενθουσιάσει ! Το μόνο που με χαλάει είναι ότι ο Ολρικ ειναι μονιμος ο κακος και εμφανίζεται παντού (εκεί θα μπορούσε να το παίξει αλλιώς ο μάστορας πιστεύω). Αυτά! Να ειστε καλά! Καλό Φθινόπωρο και μακάρι να τυπωθεί τίποτε σύντομα... Υγεια Αδελφια!

 

Υγεία...και Αγάπη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 20/9/2022 στο 9:59 ΜΜ, hudson είπε:

η ονομασία του περιβόητου νησιού, δεν μου άρεσε, "χτυπάει" κάπως. Έτσι είναι και στο γαλλικό ή είναι επιλογή της Μαμούθ αυτό το όνομα;

Έτσι είναι και στο Γαλλικό:

 

Screenshot_20220922-034206_ReadEra.jpg

 

Σχετικά με το όνομα Τάσσος, παλιά γράφονταν έτσι με διπλό σίγμα. 

Γενικά τα διπλά σύμφωνα είναι ένα στοιχείο της γλώσσας μας που έχει επιζήσει από τα Ομηρικά χρόνια. 

Δηλώνουν διπλή ηχητική διάρκεια του φθόγγου, δηλ. στην περίπτωσή μας ακούγεται διπλό σίγμα - τραβηγμένο - που εύκολα ακούγεται έτσι.

Είναι σαν να προφέρουμε τις συλλαβές του ονόματος: Τάσ - σος.

Σήμερα βλέπουμε να επιζεί καθολικά αυτή η προφορά της διπλής διάρκειας των συμφώνων στό Κυπριακό ιδίωμα (γλωσσική ποικιλία) αλλά και σε μεγάλο βαθμό στην Ρόδο και τα γύρω νησιά.

Και μιας και το νησί της περιπέτειάς μας, πιθανόν να είναι κοντά στην Κάρπαθο όπως λέει ο Έλληνας μεταφραστής - ο Βασίλης Πουλάκος, διόλου απίθανο να συνδέεται με την επιλογή του Τάσσος με διπλό σίγμα σε αυτήν την υπερψαγμένη σε όλες τις λεπτομέρειες σειρά.

 

Εκεί που δεν τα πήγαν τόσο καλά οι δημιουργοί - ή δεν θέλαν να τα πάνε καλά - ήταν στα βρισίδια που έπρεπε να βάλουν για να 'ναι πιστοί στην Ελληνική καθημερινότητα. 

 

Screenshot_20220922-012517_ReadEra.jpg

 

Εδώ ο Έλληνας μεταφραστής,  έβαλε τα πράγματα στην θέση τους:

 

20220922_025059.jpg

 

Την υπέρβαση τους όμως οι δημιουργοί την έκαναν και πολύ μάλιστα κι από τα God damn και τα devil, φτάσαμε για πρώτη φορά στο:

 

Screenshot_20220922-025321_ReadEra.jpg

 

:cheers5:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Βασικά το διπλό σ στις λατινικές αποδόσεις ονομάτων συνήθως γίνεται επειδή αλλιώς στις περισσότερες γλώσσες προφέρεται ζ. Και η Θάσος ή η Λάρισα στα λατινικά γράφονται Thassos & Larissa.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6479
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πάντως για τη δημοφιλία του Μ & Μ, πιστεύω, πως για τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή του κόμικ. Μπορεί τα τεύχη εκτός των τεσσάρων πρώτων να μην είναι εξαντλημένα, αλλά δεν τα βρίσκεις σε βιβλιοπωλεία. Οπότε, το μη ειδικευμένο κοινό, και το κοινό που δεν τα ψάχνει επί τούτου, δεν πρόκειται να τα βρει μπροστά του σε ράφι ή προθήκη ποτέ του, και άρα δεν πρόκειται να ανακαλύψει τη σειρά.

 

Εγώ που διαβάζω Μαμούθ από τη δεκαετία του 90, ήξερα για τη σειρά από τις διαφημίσεις στο πίσω μέρος των άλλων τευχών, πρώτη φορά βρήκα τεύχος μπροστά μου πριν περίπου 5 χρόνια στο Comicon στη Σόλωνος. Μέχρι τότε πίστευα πως έχουν εξαντληθεί τα τεύχη. Βέβαια, από τότε έχω αγοράσει όλα τα τεύχη εκτός από τα 3 πρώτα και ήδη μαζεύω και την έκδοση της Cinebook. 

 

Επιπλέον, πιστεύω πως η σειρά ανέβηκε πάλι σε δημοφιλία, μετά την έκδοση των 30 αργυρίων. Έχω δει κόσμο να αγοράζει το τεύχος σε βιβλιοπωλεία και να ρωτάει για αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34599
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, nebuchadnessar είπε:

Πάντως για τη δημοφιλία του Μ & Μ, πιστεύω, πως για τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή του κόμικ. Μπορεί τα τεύχη εκτός των τεσσάρων πρώτων να μην είναι εξαντλημένα, αλλά δεν τα βρίσκεις σε βιβλιοπωλεία. Οπότε, το μη ειδικευμένο κοινό, και το κοινό που δεν τα ψάχνει επί τούτου, δεν πρόκειται να τα βρει μπροστά του σε ράφι ή προθήκη ποτέ του, και άρα δεν πρόκειται να ανακαλύψει τη σειρά.

 

Εγώ που διαβάζω Μαμούθ από τη δεκαετία του 90, ήξερα για τη σειρά από τις διαφημίσεις στο πίσω μέρος των άλλων τευχών, πρώτη φορά βρήκα τεύχος μπροστά μου πριν περίπου 5 χρόνια στο Comicon στη Σόλωνος. Μέχρι τότε πίστευα πως έχουν εξαντληθεί τα τεύχη. Βέβαια, από τότε έχω αγοράσει όλα τα τεύχη εκτός από τα 3 πρώτα και ήδη μαζεύω και την έκδοση της Cinebook. 

 

Επιπλέον, πιστεύω πως η σειρά ανέβηκε πάλι σε δημοφιλία, μετά την έκδοση των 30 αργυρίων. Έχω δει κόσμο να αγοράζει το τεύχος σε βιβλιοπωλεία και να ρωτάει για αυτή.

Πολύ σωστό σχόλιο. Συνυπογράφω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21919
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 ώρες πριν, nebuchadnessar είπε:

Επιπλέον, πιστεύω πως η σειρά ανέβηκε πάλι σε δημοφιλία, μετά την έκδοση των 30 αργυρίων. Έχω δει κόσμο να αγοράζει το τεύχος σε βιβλιοπωλεία και να ρωτάει για αυτή.

Αν τώρα η Μαμούθ ήταν μια πιο ενεργή εκδοτική, δεν θα έπρεπε να το εκμεταλλευτεί αυτό;;

Βλέπει ότι κάτι γίνεται, υπάρχει ένα ενδιαφέρον, θα έπρεπε να κάνει κάτι. Κατ' αρχήν να βγάλει το β' μέρος πιο γρήγορα και ακόμα να είχε ξεκινήσει τις επανεκδόσεις των εξαντλημένων. Και φυσικά να προχωρούσε στην επόμενη καινούρια ιστορία. Όσο ο κόσμος είναι ζεστός ακόμα, γιατί αν βγάζει μια ιστορία στα 10 χρόνια... το έχασε το παιχνίδι.

 

Πάρτε παράδειγμα από την "Μικρός Ήρως". Πριν 5 χρόνια περίπου έβγαλε το Κόρτο Μαλτέζε Εκουατόρια.

Είδε ότι ανταποκρίνεται το κοινό και μέσα σε 4 χρόνια (έστω και με εφημερίδες) έβγαλε όλα τα παλιά (πλην το Μου, αλλά όπου νάνε και αυτό) αλλά και ότι νέο έχει κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και συνεχίζει. Έτσι έχουμε τα άπαντα του Κόρτο Μαλτέζε σε νέες εκδόσεις και έγχρωμα.

Ίσως είναι πιο γνωστός από τα Μπλέικ και Μόρτιμερ, ίσως. Στους μεγαλύτερους μπορεί, αλλά τώρα έγινε γνωστός και στις μικρότερες ηλικίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

12 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Βασικά το διπλό σ στις λατινικές αποδόσεις ονομάτων συνήθως γίνεται επειδή αλλιώς στις περισσότερες γλώσσες προφέρεται ζ. Και η Θάσος ή η Λάρισα στα λατινικά γράφονται Thassos & Larissa.

Εδώ, στα "τριάκοντα αργύρια" οι δημιουργοί της περιπέτειας αυτής έγραψαν το όνομα Τάσσος στα Ελληνικά σε μιά επιγραφή ταβέρνας στην Πλάκα.

Είναι τόσο λεπτομερείς και πετυχημένοι στην αναπαράσταση της εποχής στην Ελλάδα που σημαίνει ότι έχουν μελετήσει φωτογραφίες της εποχής κι έτσι το πιθανότερο είναι κάπου να έχουν κάπου δει την ταμπέλα αυτή, σε κάποια παλιά φωτογραφία ή πίνακα. 

 

Εάν όμως σχετίζεται το συγκεκριμένο ονόμα (Τάσσος), με την πλοκή του έργου είτε λόγω της προφοράς του τόπου - του νησιού της περιπέτειας, είτε λόγω του νοήματός του (Ανάσταση) τότε πολύ πιθανόν να είχαν οι δημιουργοί την ανάγκη να καταγράψουν το όνομα αυτό στην γλώσσα τους - όπως είπες - με δύο s (Tassos)  κι έπειτα να το βάλουν στην ταμπέλα μεταφρασμένο στα Ελληνικά με δύο Σ, μιας κι είναι σωστό κι αποδεκτό γενικά στα Ελληνικά 

 

Screenshot_20220922-223653_ReadEra.jpg

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6479
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

11 hours ago, hudson said:

Αν τώρα η Μαμούθ ήταν μια πιο ενεργή εκδοτική, δεν θα έπρεπε να το εκμεταλλευτεί αυτό;;

Βλέπει ότι κάτι γίνεται, υπάρχει ένα ενδιαφέρον, θα έπρεπε να κάνει κάτι. Κατ' αρχήν να βγάλει το β' μέρος πιο γρήγορα και ακόμα να είχε ξεκινήσει τις επανεκδόσεις των εξαντλημένων. Και φυσικά να προχωρούσε στην επόμενη καινούρια ιστορία. Όσο ο κόσμος είναι ζεστός ακόμα, γιατί αν βγάζει μια ιστορία στα 10 χρόνια... το έχασε το παιχνίδι.

 

Πάρτε παράδειγμα από την "Μικρός Ήρως". Πριν 5 χρόνια περίπου έβγαλε το Κόρτο Μαλτέζε Εκουατόρια.

Είδε ότι ανταποκρίνεται το κοινό και μέσα σε 4 χρόνια (έστω και με εφημερίδες) έβγαλε όλα τα παλιά (πλην το Μου, αλλά όπου νάνε και αυτό) αλλά και ότι νέο έχει κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και συνεχίζει. Έτσι έχουμε τα άπαντα του Κόρτο Μαλτέζε σε νέες εκδόσεις και έγχρωμα.

Ίσως είναι πιο γνωστός από τα Μπλέικ και Μόρτιμερ, ίσως. Στους μεγαλύτερους μπορεί, αλλά τώρα έγινε γνωστός και στις μικρότερες ηλικίες.

Συμφωνώ πάρα πολύ. Αν δείξει τη σωστή κινητικότητα η Μαμούθ, θα πάρουν τα πάνω τους όλοι οι τίτλοι.

 

Στο κοντινά μου μινιμαρκετ/περίπτερα που φέρνουν εκδόσεις Μικρού Ήρωα, επανεκδόσεις Τεντέν, Αστερίξ, κλπ, όλα τα τεύχη εξαφανίζονται σε μια εβδομάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

19 hours ago, Kurdy Malloy said:

Βασικά το διπλό σ στις λατινικές αποδόσεις ονομάτων συνήθως γίνεται επειδή αλλιώς στις περισσότερες γλώσσες προφέρεται ζ. Και η Θάσος ή η Λάρισα στα λατινικά γράφονται Thassos & Larissa.

 

Πάντως το oasis γράφεται με ένα σίγμα και κανείς δεν το προφέρει oazis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/9/2022 στο 2:02 ΜΜ, nebuchadnessar είπε:

Πάντως για τη δημοφιλία του Μ & Μ, πιστεύω, πως για τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή του κόμικ. Μπορεί τα τεύχη εκτός των τεσσάρων πρώτων να μην είναι εξαντλημένα, αλλά δεν τα βρίσκεις σε βιβλιοπωλεία. Οπότε, το μη ειδικευμένο κοινό, και το κοινό που δεν τα ψάχνει επί τούτου, δεν πρόκειται να τα βρει μπροστά του σε ράφι ή προθήκη ποτέ του, και άρα δεν πρόκειται να ανακαλύψει τη σειρά.

 

Εγώ που διαβάζω Μαμούθ από τη δεκαετία του 90, ήξερα για τη σειρά από τις διαφημίσεις στο πίσω μέρος των άλλων τευχών, πρώτη φορά βρήκα τεύχος μπροστά μου πριν περίπου 5 χρόνια στο Comicon στη Σόλωνος. Μέχρι τότε πίστευα πως έχουν εξαντληθεί τα τεύχη. Βέβαια, από τότε έχω αγοράσει όλα τα τεύχη εκτός από τα 3 πρώτα και ήδη μαζεύω και την έκδοση της Cinebook. 

 

Επιπλέον, πιστεύω πως η σειρά ανέβηκε πάλι σε δημοφιλία, μετά την έκδοση των 30 αργυρίων. Έχω δει κόσμο να αγοράζει το τεύχος σε βιβλιοπωλεία και να ρωτάει για αυτή.

Εάν δε με απατά η μνήμη μου πριν κάποια χρόνια τα έβρισκα στην Πολιτεία, αρκετά τεύχη αλλά όχι τα πρώτα πρώτα. Κάποια πρέπει να είχε και το Public, αλλά λιγότερα. Έτσι νομίζω ότι γνώρισα και για πρώτη φορά τη σειρά. Τώρα μάλλον έχουν γίνει ακόμη πιο δυσεύρετα, και σίγουρα η έκδοση των Τριάντα Αργυριων θα βοηθήσει. Εμένα μου ανακίνησε πάλι το ενδιαφέρον, πάντως. Είναι κρίμα που τα πρώτα τεύχη της σειρας δεν είναι καθόλου προσβάσιμα, εδώ και χρόνια, μάλιστα. Επίσης κρίμα που υπάρχουν πολλά αδημοσίευτα, οπότε εκεί καταφεύγεις αναγκαστικά σε μια αγγλική έκδοση, ειδικά εφόσον βρεις μια καλή τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ως πιο παλιός, έχω να πω για το θέμα ΤΑΣΣΟΣ, ότι οι δημιουργοί είναι σωστότατοι. Έκαναν σοβαρή δουλειά.

Δεν χρειάζεται να είσαι Κύπριος ή Δωδεκανήσιος ή δεν ξέρω εγώ τί. Παλιά ακόμα και στην Αθήνα γράφαμε Τάσσος με δυο σίγμα. Είχα συμμαθητές την δεκαετία του 50-60 και γράφανε/γράφαμε ΤΑΣΣΟΣ και όχι ΤΑΣΟΣ.

 

Άρα για την εποχή που διαδραματίζεται το κόμικ είναι σωστότατο. Δεν έχει ως στόχο, απλά το λατινόφωνο κοινό.

 

Σας ευχαριστώ και σήμερα ο παππούς της γειτονιάς σας  

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 22/9/2022 στο 3:49 ΠΜ, chrisbouk είπε:

Σχετικά με το όνομα Τάσσος, παλιά γράφονταν έτσι με διπλό σίγμα. 

 

On 22/9/2022 στο 11:24 ΜΜ, chrisbouk είπε:

Είναι τόσο λεπτομερείς και πετυχημένοι στην αναπαράσταση της εποχής στην Ελλάδα που σημαίνει ότι έχουν μελετήσει φωτογραφίες της εποχής κι έτσι το πιθανότερο είναι κάπου να έχουν κάπου δει την ταμπέλα αυτή, σε κάποια παλιά φωτογραφία ή πίνακα. 

 

Αγαπητέ παππού, φίλε @ Paris , έτσι είπα και 'γω και άλλοι φίλοι εδώ, ότι παλιά το γράφαμε συνήθως έτσι (για να μην πω κυρίως έτσι ή μόνον έτσι).

Και προσωπικά - παππούς και 'γω - ακόμη έτσι το γράφω. 

Οι εξηγήσεις περί γλωσσικών ποικιλιών - ιδιωμάτων Κύπρου, Δωδεκανήσων και Λατινικής μεταγραφής του ονόματος αυτού,

είναι εικασίες σχετικές ίσως, με την πλοκή του α' μέρους του έργου και ένα αναπάντητο ακόμη ερώτημα που υπάρχει σ' αυτό, αλλά είναι και 

μεγάλη ευχαρίστηση που προκύπτει απο την έρευνα για τα διαφόρα Ελληνικά στοιχεία που έχει η περιπέτεια αυτή.

Πχ, υπάρχει ένα τραμ που περνάει μπροστά από το ξενοδοχείο στο Σύνταγμα που θα μείνει ο Μόρτιμερ. Έχει ζωγραφισμένο τον αριθμό 2.

Το παλιό τραμ της Αθήνας αντικαταστάθηκε με το τρόλεϊ. Ακόμη και σήμερα υπάρχει η γραμμή τρόλεϊ 2: "Άνω Κυψέλη - Παγκράτι - Καισαριανή".

Με λίγο ακόμη ψάξιμο επιβεβαιώνουμε ότι υπήρχε όντως και ήταν πολύ σημαντική η γραμμή τραμ "Κυψέλης - Παγκρατίου" η οποία συνδέεται με την ουσιαστική κατάργηση του παλιού τραμ της Αθήνας:

"Η κατάργηση της, συμπίπτει με το θεαματικό ξήλωμα των σιδηροτροχιών στον κόμβο των Χαυτείων, από συνεργεία του Υπουργείου Δημοσίων Έργων, τις πρώτες πρωινές ώρες της 16ης Νοεμβρίου 1953, και τον επακόλουθο παροπλισμό των γραμμών Πατησίων - Αμπελοκήπων και Κυψέλης - Παγκρατίου". (Πηγή).

Έτσι μπορούμε να τοποθετήσουμε και την περιπέτειά μας πριν το 1953.
 

Pagrati_Kypseli.jpg

 

:cheers3:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η σελίδα 8 του νέου άλμπουμ "Huit heures a Berlin" :)

 

titreon123694.thumb.jpg.81cb8a73970ac0f321a0d828c71d9ac7.jpg

 

Δεν ξέρω σεναριακά τι θα δούμε, αλλά στο σχέδιο ο Aubin "κέντησε" για άλλη μια φορά :clap2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τελείωσα τους "Μετεωρίτες" και ειλικρινά το μόνο που έχω να πω είναι πως το τεύχος πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Ο συνδυασμός ρετρό στυλ + science fiction μού άρεσε πάρα πολύ. Συν τοις άλλοις λειτούργησε πολύ καλά και το πολύ όμορφο σχέδιο. "Καθαρό" και αρκετά εκφραστικό. 

 

Μόνη κατα τη γνώμη μου παραφωνία ήταν μια ας πούμε "υπερβολική" σκηνή:

 

Spoiler

Αυτή είναι η στιγμή που ο Μπλέικ μπαίνει στο γραφείο του Όλρικ. Αφενός ο παιδαριώδης τρόπος που ο Μπλέικ αφόπλισε έναν έμπειρο στρατιωτικό (και καλά έκρυβε ένα όπλο μέσα απο το παλτό του), αφετέρου η στιγμή που καταφέρνει να γλυτώσει απο τους συνεργούς του Όλρικ τη στιγμή που αυτοί μπήκαν μέσα στο γραφείο. Ήταν σκηνή τραβηγμένη απο τα μαλλιά αφού "κανονικά" ο Μπλέικ δεν είχε καμία ελπίδα να γλυτώσει.

 

Aυτό όμως δεν σημαίνει ότι χάλασε την ψυχαγωγία μου αφού διάβαζα την ιστορία με αγωνία απο την αρχή ως το τέλος.

 

Επίσης φάση είχε που το τεύχος που έπιασα στα χέρια μου ήταν ουσιαστικά τεύχος παλιό μιάς και δεν κυκλοφορούν καινούργια. Σαγρέ εξώφυλλο, αναγραφόμενη τιμή σε δρχ και αυτό το κλασικό χαρτί που νομίζω ότι τόσο ταιριάζει στα κομικς με μια μυρωδιά να σκορπά αέρα 90s.

 

Πλέον σκοπεύω να συνεχίσω και με τα άλλα δύο διαθέσιμα του Jacobs που κυκλοφορούν δηλαδή την Παγίδα και το Περιδέραιο. Ευελπιστώ πάντως πως σχετικά σύντομα θα επανακυκλοφορήσουν τα δύο πρώτα της σειράς ειδάλλως νομίζω θα ενδώσω και θα αγοράσω τις αγγλικές εκδόσεις. Και όσο αφορά τη γλώσσα, γενικά διαβάζοντάς την στα ελληνικά δεν μού φάνηκε δύσκολη αλλά σίγουρα δύσκολα ήταν τα σημεία όπου κάνει λόγο για επιστήμη και τεχνικά θέματα. Εκεί σίγουρα θα ζοριζόμουν στο αγγλικό κείμενο. Αλλά αν δεν κυκλοφορήσουν σύντομα στα ελληνικά και απο τη στιγμή που απόλαυσα αυτό το τεύχος ενώ λέτε ότι τα πρώτα είναι καλύτερα,  ε θα στραφτώ σίγουρα στο αγγλικό. Απο το ολότελα..

 

Προς το παρόν λέω να συνεχίσω με την Παγίδα. Ελπίζω να είναι εξίσου καλό. Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση και τις προτάσεις.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ασύλληπτος Aubin.

 

Ανυπομονώ ... 

 

Το Βερολίνο πολύ hot στα φετινά BD (Corto & Blake & Mortimer) ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπήκε ο Οκτώβριος....που ειναι το β μέρος των δηναρίων??Μαμουθκομιξ οεο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 ώρες πριν, Rackham le Rouge είπε:

Μπήκε ο Οκτώβριος....που ειναι το β μέρος των δηναρίων??Μαμουθκομιξ οεο?

 

Εννοούσαν τον Οκτώβριο του 2023 μην αγχώνεσαι ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/10/2022 στο 9:20 ΠΜ, ProfPhillipMortimer είπε:

 

Εννοούσαν τον Οκτώβριο του 2023 μην αγχώνεσαι ...

Κλαψ.....και όσο χάρηκα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν διάβασα κι εγώ το SOS Μετεωρίτες. Πρώτα απ'όλα, εξαιρετική σαν έκδοση, σε όλα πραγματικά, εξώφυλλο παλιού τύπου σαγρέ, πολυτελές στήσιμο κτλ. 

 

Και σαν περιεχόμενο επίσης εξαιρετικό. Το διάβασα λίγο-λίγο τις τελευταίες ημέρες και ήταν απόλαυση. Μπόλικο μυστήριο, ανατροπές, κατασκοπία, επιστημονική φαντασία, ωραίο προσεγμένο και καθαρό σχέδιο. Γενικά, είναι ακριβώς το είδος BD που μου αρέσει. 

 

Η γαλλική έκδοση της "Τρυπας Αλατος"-"Τρυπαλατος" και της παρανόησης μεταξύ των δύο, ποια να ήταν; Γνωρίζει κάποιος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 9/10/2022 στο 7:12 ΜΜ, Calisota είπε:

 

Η γαλλική έκδοση της "Τρυπας Αλατος"-"Τρυπαλατος" και της παρανόησης μεταξύ των δύο, ποια να ήταν; Γνωρίζει κάποιος;

 

Το κάστρο λεγόταν Troussalet.

O Μόρτιμερ κατάλαβε Trou Salé, που σημαίνει αλμυρή τρύπα ή τρύπα άλατος όπως το μετέφρασαν στη Μαμούθ :)

 

Άσχετο με τους Μετεωρίτες.

Βρήκα τη σελίδα 8 του νέου άλμπουμ πως ήταν στην αρχική της μορφή πριν λίγα χρόνια και πως είναι στην τελική μορφή.

Όπως θα παρατηρήσετε όλα τα καρέ επανασχεδιάστηκαν. Δεν ξέρω για ποιο λόγο :thinking:

Και φαντάζομαι το ίδιο θα συνέβη και μ'άλλες σελίδες. Μάλλον γι'αυτό καθυστέρησε τόσα χρόνια να βγει το άλμπουμ.

 

 

Blake-Mortimer-27-Huit_heures_a_Berlin-pl08-crayon-decoupage-centaurclub.jpg.344d6cfa1fd6a6fe28a59913f805a465.thumb.jpg.d339164a874e8b8c47fb7c4117a85750.jpg

titreon123694.thumb.jpg.81cb8a73970ac0f321a0d828c71d9ac7.jpg

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μέχρι να βγουν τα Αργύρια, σας ανοίγω την όρεξη με κάποιες σελίδες απ'το νέο, πολλά υποσχόμενο, άλμπουμ (Huit heures a Berlin) :)

 

Blake-Mortimer-Huit-heures-a-Berlin.thumb.jpg.1f938a54b3026179b41be70a6125a261.jpg 1708232831_Blake-Mortimer-Huit-heures-a-Berlin(1).thumb.jpg.80144dc97f1db4f4c0ce4f68fb2af7aa.jpg 1571058934_Blake-Mortimer-Huit-heures-a-Berlin(2).thumb.jpg.38b0fa177d7d2c59bc58652ee7ae7e61.jpg Fd1Q7D4VsAIaDxY.thumb.jpeg.f722d268b63b47274907837ff1618e47.jpeg

Fd1Q7D9UUAA_Ndd.thumb.jpeg.0dcb5eff664edf5f6cae1af6fc30def7.jpeg

 

Θα το δούμε άραγε ποτέ στα ελληνικά;

Κι αν ναι, πότε;

Με το ρυθμό που βγάζει Μ&Μ η Μαμούθ (ένα άλμπουμ στον 1,5 χρόνο), υπολογίζω να βγει το 2036 :oops:

Εκτός κι αν πάρουν κανένα άτομο ακόμα στη Μαμούθ και το δούμε το 2030.

Καλά είναι :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.