Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΠΛΕΪΚ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΜΕΡ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν χάνεις πολλά αν ξεκινήσεις απ΄τα άλμπουμ των επιγόνων.

Δεν έχουν εξαντληθεί πάντως όλα τα άλμπουμ του Γιάκομπς.
Μόνο τα 4 πρώτα. Τα υπόλοιπα υπάρχουν στην Πρωτοπορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά με τα ψέματα βρήκα και πήρα όλα τα τεύχη από το 5 μέχρι το 16 και ξεκίνησα. Το SOS μετεωρίτες μου αρέσει πολύ μέχρι τη μέση που το έχω φτάσει. Απλά θέλει πολύ χρόνο. Είναι τεράστια τα μπαλονάκια. Κείμενα ολόκληρα. Μου φαίνεται θα βγάλω όλο το καλοκαίρι παρέα με τον Μπλεικ και Μόρτιμερ. Ερώτηση: τα τέσσερα πρώτα έχει νόημα να τα ψάξω στα ελληνικά ή να πάω cinebooks και να ξεμπερδευω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

40 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τελικά με τα ψέματα βρήκα και πήρα όλα τα τεύχη από το 5 μέχρι το 16 και ξεκίνησα. Το SOS μετεωρίτες μου αρέσει πολύ μέχρι τη μέση που το έχω φτάσει. Απλά θέλει πολύ χρόνο. Είναι τεράστια τα μπαλονάκια. Κείμενα ολόκληρα. Μου φαίνεται θα βγάλω όλο το καλοκαίρι παρέα με τον Μπλεικ και Μόρτιμερ. Ερώτηση: τα τέσσερα πρώτα έχει νόημα να τα ψάξω στα ελληνικά ή να πάω cinebooks και να ξεμπερδευω?

 

Ναι, είναι μεγάλες και πυκνογραμμένες οι ιστορίες.

Χοντρικά ένα άλμπουμ Μπλέικ & Μόρτιμερ θέλει γύρω στο 2ωράκι για να διαβαστεί.
Περίπου το χρόνο που χρειάζεται για να διαβάσεις 3 Αστερίξ ή 3 Λούκυ Λουκ για παράδειγμα.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο γρήγορα διαβάζεις. Αλλά μιλάω για διάβασμα τέτοιο ώστε να ευχαριστηθείς και να κατανοήσεις πλήρως την ιστορία.
Δεν κάνουμε διαγωνισμό ταχύτητας διαβάσματος όταν διαβάζουμε ένα κόμικ.
Πρέπει να το απολαμβάνουμε :)

 

Θεωρώ έχει νόημα να ψάξεις τα 4 πρώτα στα ελληνικά.

Διαβάζονται πιο ξεκούραστα.

Το #4 εξαντλήθηκε πρόσφατα. Δεν νομίζω να σε δυσκολέψει να το βρεις στα μεταχειρισμένα.

Τα πρώτα 3 θέλουν λίγο ψάξιμο και υπομονή αλλά θα τα βρεις κι αυτά :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

28 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Ναι, είναι μεγάλες και πυκνογραμμένες οι ιστορίες.

Χοντρικά ένα άλμπουμ Μπλέικ & Μόρτιμερ θέλει γύρω στο 2ωράκι για να διαβαστεί.
 

 

Ξεκίνησα στις 3. 3:15 με έκοψε η κόρη μου για να της βάλω φαγητό. 3 και μισή το συνέχισα.  3:40 χτύπησε το τηλέφωνο από τη δουλειά. 3:50 το συνέχισα. 4 με πήρε ο ύπνος. 4:30 ξύπνησα. 4:45 έπρεπε να την πάμε για ποδήλατο. Καταλαβαίνεις ότι με αυτούς τους ρυθμούς είναι άθλος που έφτασα στη μέση. Πάντως έχει ωραίο σχεδιο και ωραία ατμόσφαιρα δεκαετίας 50 με 60 που τη λατρεύω. Ερώτηση. Στην ιστορία SOS μετεωρίτες στην πρώτη σελίδα το αυτοκίνητο που χτυπιέται είναι Renault ή σκαραβαίος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ξεκίνησα στις 3. 3:15 με έκοψε η κόρη μου για να της βάλω φαγητό. 3 και μισή το συνέχισα.  3:40 χτύπησε το τηλέφωνο από τη δουλειά. 3:50 το συνέχισα. 4 με πήρε ο ύπνος. 4:30 ξύπνησα. 4:45 έπρεπε να την πάμε για ποδήλατο. Καταλαβαίνεις ότι με αυτούς τους ρυθμούς είναι άθλος που έφτασα στη μέση. Πάντως έχει ωραίο σχεδιο και ωραία ατμόσφαιρα δεκαετίας 50 με 60 που τη λατρεύω. Ερώτηση. Στην ιστορία SOS μετεωρίτες στην πρώτη σελίδα το αυτοκίνητο που χτυπιέται είναι Renault ή σκαραβαίος?

 

Για ν΄απολαύσεις ένα Μπλέικ & Μόρτιμερ, τους διώχνεις όλους απ΄το σπίτι για 2 ώρες τουλάχιστον και δεν απαντάς στα τηλέφωνα :D

Το Renault 4CV είναι στην 1η σελίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πω πω πόσο μοιάζει με τον Σκαραβαίο όμως. Το ποσό μου αρέσει το σχέδιο από τα αμάξια εποχής δε λέγεται!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

16 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Για ν΄απολαύσεις ένα Μπλέικ & Μόρτιμερ, τους διώχνεις όλους απ΄το σπίτι για 2 ώρες τουλάχιστον και δεν απαντάς στα τηλέφωνα :D

Το Renault 4CV είναι στην 1η σελίδα.

Πράγματι! Για να απολαύσεις την ανάγνωση ενός Μπλεϊκ και Μόριμερ, ξυπνάς ένα Σάββατο κατά προτίμηση νωρίς το πρωί(κατά τις εννιά παρά) βάζεις το κινητό στη σίγαση, ετοιμάζεις αν θέλεις και κάποιο ρόφημα και απολαμβάνεις την ανάγνωση!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το τελείωσα το πρώτο. Πολύ ωραία ιστορία πολύ ωραίο σχεδιο. Εντάξει τα μπαλονάκια που είναι πυκνό γραμμένα έχουν λόγο. Προσφέρουν στην ιστορία και στην πλοκή. Τα πλαίσια όμως δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Είναι για κάποιον που δεν έχει εμπειρία στην ανάγνωση κόμικ που του λένε τι βλέπει. 

Με πολύ χαρά θα συνεχίσω παρακάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Όντως! Εάν σε ένα παιδί αρέσουν οι Εικονογραφημένες ιστοριες και δεν διαβάζει καλά ακομή (ειδικά τόσο πολύ κειμενο) και του τις  διαβάσει κάποιος με όρεξη και υπομονή, θα διαπιστώσει, ισως έκπληκτος ότι είναι πολύ πιο εύκολο, να τα διαβάσεις ετσι, ανάγνωση σε παιδί και με μια σχετική ελευθερία.

Οι ιστορίες μπορούν να γίνουν κατανοητές πλήρως από τα παιδιά που δεν διαβάζουν ακόμη και κάποιες ιστοριες μπορεί να είναι και πολύ χρήσιμες και διδακτικές, 

όπως πχ η υπόθεση Βορόνοφ και η εποχή του κορονοϊου που ζούμε. 

Κι έτσι, αυτή η σειρά, γενικά, έτσι όπως στήνεται, σε 3 γραμμές επικοινωνίας, πετυχαίνει θαυμαστά αποτέλεσμα 

 

 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δουλειά δεν είχα δουλειά βρήκα. Τελικά τα βρήκα και τα πήρα όλα στα ελληνικά από το 5 μέχρι τέλος.

Έχω διαβάσει από το 5έως το 10 (τώρα είμαι στη μέση από την υπόθεση Φράνσις Μπλεικ). Βρήκα ένα πολύ χρήσιμο thread του @ Laz33  σχετικά με το ποιο είναι το αγαπημένο απ όλα οπότε θα γράψω εκεί τις εντυπώσεις μου. Μέχρι στιγμής πάντως είναι το SOS Μετεωρίτες. 

Ερώτηση: Μπήκα στο book depository να πάρω τα πρώτα γιατί δεν βλέπω να μπορώ να τα βρω στα ελληνικά. Λέω να πάρω τα εξής:

 

Blake & Mortimer - The Yellow M

Blake & Mortimer - The Secret of the Swordfish

Blake & Mortimer - The Mystery of the Great Pyramid

 

Με αυτά είμαι καλυμμένος από τα ελληνικά (εκτός του μυστήριου της Ατλαντίδας) και παίρνω και την πρώτη ιστορία (το μυστικό του Ξιφία).

 

Λέτε σε αυτή τη φάση να πάρω και κάποιο άλλο?

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Blake & Mortimer - The Yellow M

Blake & Mortimer - The Secret of the Swordfish

Blake & Mortimer - The Mystery of the Great Pyramid

 

Με αυτά είμαι καλυμμένος από τα ελληνικά (εκτός του μυστήριου της Ατλαντίδας) και παίρνω και την πρώτη ιστορία (το μυστικό του Ξιφία).

 

 

Αυτά ακριβώς πήρα κι εγώ στα Αγγλικά, και έχω από 4-15 στα Ελληνικά, είσαι καλυμμένος ναι αρκεί να βρεις το 4 στα Ελληνικά, επίσης να ξέρεις ότι το μέγεθος της Cinebook είναι λίγο μικρότερο από τα Ελληνικά.

Από εκεί και πέρα στα Ελληνικά μένουν ακόμα 10 που έχουν κυκλοφορήσει στα Αγγλικά, και ενδεχομένος και ένα ακόμα που θα βγει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

25 λεπτά πριν, Argail είπε:

Αυτά ακριβώς πήρα κι εγώ στα Αγγλικά, και έχω από 4-15 στα Ελληνικά, είσαι καλυμμένος ναι αρκεί να βρεις το 4 στα Ελληνικά, επίσης να ξέρεις ότι το μέγεθος της Cinebook είναι λίγο μικρότερο από τα Ελληνικά.

Από εκεί και πέρα στα Ελληνικά μένουν ακόμα 10 που έχουν κυκλοφορήσει στα Αγγλικά, και ενδεχομένος και ένα ακόμα που θα βγει 

Αξίζει από cinebook ή από book depository να τα πάρω?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

8 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Αξίζει από cinebook ή από book depository να τα πάρω?

 

Όπως με πληροφόρησε κι εμένα ο Ion εδώ, τα πήρα από bookdepository

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δουλειά δεν είχα δουλειά βρήκα. Τελικά τα βρήκα και τα πήρα όλα στα ελληνικά από το 5 μέχρι τέλος.

Έχω διαβάσει από το 5έως το 10 (τώρα είμαι στη μέση από την υπόθεση Φράνσις Μπλεικ). Βρήκα ένα πολύ χρήσιμο thread του @ Laz33  σχετικά με το ποιο είναι το αγαπημένο απ όλα οπότε θα γράψω εκεί τις εντυπώσεις μου. Μέχρι στιγμής πάντως είναι το SOS Μετεωρίτες. 

Ερώτηση: Μπήκα στο book depository να πάρω τα πρώτα γιατί δεν βλέπω να μπορώ να τα βρω στα ελληνικά. Λέω να πάρω τα εξής:

 

Blake & Mortimer - The Yellow M

Blake & Mortimer - The Secret of the Swordfish

Blake & Mortimer - The Mystery of the Great Pyramid

 

Με αυτά είμαι καλυμμένος από τα ελληνικά (εκτός του μυστήριου της Ατλαντίδας) και παίρνω και την πρώτη ιστορία (το μυστικό του Ξιφία).

 

Λέτε σε αυτή τη φάση να πάρω και κάποιο άλλο?

 

Σ΄αυτή τη φάση θεωρώ κι εγώ ότι είσαι καλυμμένος.

Περίμενε να βγάλει η ΜΑΜΟΥΘ και το 2ο μέρος απ΄τα Τριάκοντα Αργύρια κι έχεις ουσιαστικά όλα τα top Μπλέικ & Μόρτιμερ.

Απ΄τα υπόλοιπα αξίζουν το Plutarch's Staff και το πρόσφατο του Βαν Αμ, το Last Swordfish.

Βέβαια αυτά προϋποθέτουν να΄χεις διαβάσει τον Ξιφία. Το ένα είναι prequel, το άλλο sequel αυτής της ιστορίας.

 

Μην τα πάρεις καλύτερα από cinebook. Έχει ακριβά μεταφορικά.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω φτάσει στην αλλόκοτη επαφή ενώ περιμένω και από το book depository 12 τεύχη. Τέλος τα υπερηρωικο λοιπόν αφού ξεκίνησε η σεζόν του Μπλεικ και Μόρτιμερ. :lol:Μόλις τελείωσα την υπόθεση Βορονοφ. Εντάξει δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο υποτιμημένες οι ιστορίες του Sente . Ακόμα και μόνο αυτή να είναι καλή (δεν έχω διαβάσει ακόμα καμία άλλη του) φτάνει και περισσεύει. Στα δικά μου μάτια η υπόθεση Βορονοφ είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο Μπλεικ και Μόρτιμερ με διάφορα. Εκπληκτική υπόθεση, προφανώς προφανεστατα (λέγε με covid) στέκει ωραιότατα το 2022, εκπληκτική διακύμανση και υπέροχο τέλος χωρίς εύκολες λύσεις. Έπαθα πλάκα με το υπέροχο γράψιμο. Στα μείον του μόνο η απαράδεκτη γραμματοσειρά που σε συνδυασμό με τα κατεβατα μου έβγαλε τα μάτια. Πάμε και στα υπόλοιπα λοιπόν. God save the Queen 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Έχω φτάσει στην αλλόκοτη επαφή ενώ περιμένω και από το book depository 12 τεύχη. Τέλος τα υπερηρωικο λοιπόν αφού ξεκίνησε η σεζόν του Μπλεικ και Μόρτιμερ. :lol:Μόλις τελείωσα την υπόθεση Βορονοφ. Εντάξει δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο υποτιμημένες οι ιστορίες του Sente . Ακόμα και μόνο αυτή να είναι καλή (δεν έχω διαβάσει ακόμα καμία άλλη του) φτάνει και περισσεύει. Στα δικά μου μάτια η υπόθεση Βορονοφ είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο Μπλεικ και Μόρτιμερ με διάφορα. Εκπληκτική υπόθεση, προφανώς προφανεστατα (λέγε με covid) στέκει ωραιότατα το 2022, εκπληκτική διακύμανση και υπέροχο τέλος χωρίς εύκολες λύσεις. Έπαθα πλάκα με το υπέροχο γράψιμο. Στα μείον του μόνο η απαράδεκτη γραμματοσειρά που σε συνδυασμό με τα κατεβατα μου έβγαλε τα μάτια. Πάμε και στα υπόλοιπα λοιπόν. God save the Queen 

 

Δεν άντεξες τελικά, τ΄αγόρασες όλα :lol:

Και πολύ καλά έκανες εννοείται.

Χαίρομαι που σ΄άρεσε η σειρά.

Είχες αμφιβολίες να την ξεκινήσεις θυμάμαι, αλλά ήταν μη γίνει η αρχή :)

 

Προς στιγμήν, όταν είπες ότι η Συνωμοσία Βορόνοφ είναι η αγαπημένη σου ιστορία, τρόμαξα.

Αλλά ok, μετά θυμήθηκα ότι δεν έχεις διαβάσει ακόμα τις Πυραμίδες, τον Ξιφία και τα 30 Αργύρια.

Βέβαια και μόνο ότι σου άρεσε περισσότερο απ΄τους Μετεωρίτες ή απ΄την Υπόθεση Φράνσις Μπλέηκ, είναι λίγο περίεργο. Αλλά ok, γούστα είναι αυτά :)

Πάντως μην έχεις πολλές προσδοκίες απ΄τον Sente. Ο Βορόνοφ είναι η καλύτερη ιστορία του.
Οι άλλες δεν θα σ΄αρέσουν τόσο.

Ίσως ο Πλούταρχος μόνο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι δεν έχω διαβάσει ακόμα τις πρώτες. Τις περιμένω ακομα. Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα όσα γράψατε στο τόπικ με τα αγαπημένα τεύχη αλλά και όλα όσα έχετε γράψει εδώ. Τα πράγματα και εγώ μέχρι στιγμής τα βλέπω όπως εσύ. Ας πούμε η υπόθεση Φράνσις Μπλέικ ήταν όντως πολύ ωραία. Αλλά εδώ (Βορόνοφ) με συνεπήρε το πόσο ωραία έφτιαξε την ιστορία και πόσο ωραία διαχειρίστηκε το θέμα χωρίς εύκολες λύσεις. Για να καταλάβεις περίμενα όλη την ιστορία στη Ρωσία με κυνηγητό. Και όμως όχι. Ξεμπέρδεψε από εκεί γρήγορα και στη συνέχεια ανέπτυξε υπέροχα το "μετά" μέχρι τελικά να φτάσει σε ένα τέλος που το λες και λογικό. Ακόμα και τα πελώρια μπαλονάκια τα έχω συνηθίσει. Ένα με χαλάει μόνο. Έχω διαβάσει 7 ιστορίες και ήδη έχω βαρεθεί τον Ολρικ. Γιατί ρε παιδιά είναι παντού? Ας πούμε στην συνομωσία Βορονοφ τι δουλειά είχε? Είπαμε κακός ναι αλλά μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας.

Σκέψου πλάκα όταν διάβασα τις φόρμουλες του καθηγητή Σάτο και είπα στο τέλος "α ωραία τον ξεφορτωθήκαμε" . Και μετά είδα το timeline των ιστοριών :lol:. Τώρα διαβάζω την αλλόκοτη επαφή. Αν μου αρέσει και αυτή που έχει εξωγήινους ε μετά θα μου αρέσουν όλες.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6479
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ προσωπικά λατρεύω  ότι έχει φτιάξει ο Jacobs και μετά τις ιστορίες με σενάριο του Van Hamme. Αλλά με το που διάβασα τους 3 τόμους του Ξιφία, έπαθα την πλάκα μου. Τι έφτιαξε ο άνθρωπος πίσω την δεκαετία του 40????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν έχω διαβάσει τα εξής

τα 3 Swordfish

τα 2 Μυστήρια της μεγάλης Πυραμίδας

την Κίτρινη σφραγίδα 

και το Αίνιγμα της Ατλαντίδας

τα 5 πρώτα στα Αγγλικά, για την Σφραγίδα διάβασα το σκαναρισμένο και την Ατλαντίδα κανονικά από τεύχος Μαμούθ.

Μου αρέσει αρκετά η σειρά. Από αυτά που διάβασα πιο πολύ μου άρεσε η Ατλαντίδα, είχα διαβάσει για science fiction εποχής 50's και αυτό περίμενα πως και πως, ατομικές μηχανές πτήσης, ιπτάμενα "αυτοκίνητα", γκατζετάκια κτλ. Η Ατλαντίδα ήταν ταμάμ σε αυτό. Δεύτερο θα έβαζα την Πυραμίδα, τρίτο την Σφραγίδα και τελευταίο το swordfish.

Γενικά η σειρά είναι a series of fortunate/unfortunate events, τυχαία πράγματα που είτε βοηθάνε είτε δυσκολεύουν τους ήρωες στην αποστολή τους, για να μην πω ότι υπάρχουν τεύχη που έχουν περισσότερα σκουντουφλήματα κι από επεισόδιο στρουμφάκια με πρωταγωνιστή τον σκουντούφλη. Το swordfish νομίζω το παρακάνει σε αυτά τα events και τραβάει την ιστορία από τα αυτιά. Μεγάλο αρνητικό ο κακός που είναι πάντα ο ίδιος.

Παρόλα αυτά η σειρά είναι πάρα πολύ ωραία, διαβάζεται ευχάριστα αν και αργά και έχει πάρα πολύ ωραία στοιχεία. Δεν θα ξαναδιαβάσω τόσα πολλά στην σειρά, νομίζω θα αφήνω κανα δυο βδομάδες να περνάνε από τεύχος σε τεύχος γιατί νομίζω ότι καίγεται κάπως η σειρά αν την διαβάσεις σερί.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5745
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει τα 4 πρώτα που αναφέρεις, αλλα αν σου αρέσουν τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας
πιστεύω οτι το ''S.O.S Μετεωρίτες'' θα σου αρέσει πολύ, όπως και η ''Αλλόκοτη Επαφή'' ήταν επίσης πολύ καλό.
 
Έχω διαβάσει 5 άλμπουμ μέχρι τώρα και τα αγαπημένα μου είναι
 
1) S.O.S Μετεωρίτες
2) 30 Αργύρια
3) Υπόθεση Φρανσις Μπλέικ
4) Αλλόκοτη Επαφή
5) Υπόθεση Περιδέραιο
 
Και τα 5 μου άρεσαν πάρα πολύ απλά τα 2 πρώτα είναι ακριβώς στα γούστα μου οι θεματολογίες.
Άντε με το καλό να βγεί σύντομα και η συνέχεια απ'τα 30 Αργύρια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και μετά από μια χαριτωμένη παραγγελία 12 τομών από την cinebooks ας τα πάρουμε με τη σειρά λοιπόν:

20220626_171626.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης αυτό παίζει να είναι στα τοπ πέντε από τα πιο πυκνά και μεγάλα μπαλονάκια που έχουν γραφτεί ποτέ:

20220626_171916.jpg

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tα πρώτα ειδικά άλμπουμ του Τζέηκομπς είναι πολύ πυκνογραμμένα.

Αλλά όπως θα παρατηρήσεις, τα κείμενα είναι απολύτως χρήσιμα.
Δεν είναι απλά λόγια να γεμίζουμε τις σελίδες και να σπαταλάμε μελάνι.

Έχουν πολύ ζουμί και αποτελούν μέρος του σεναρίου.

Πχ το συγκεκριμένο που ανέβασες αναφέρει γεγονότα που προηγήθηκαν της ιστορίας. Είναι κάτι σαν πρόλογος.

Η αλήθεια είναι ότι ο Ξιφίας ξεκινάει αρκετά απότομα, οπότε με τέτοια μπαλονάκια μαθαίνουμε τι συνέβη και φτάσαμε στον Γ΄ΠΠ (ακόμα πιο κατατοπιστικό είναι το prequel της ιστορίας, το Plutarch's Staff).

Περιμένω εντυπώσεις όταν τελειώσεις τον Ξιφία και την Πυραμίδα :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα ξεκίνησα και διάβασα στα ελληνικά όλα τα τευχη μετά το νούμερο 5 και έφτασα μέχρι την αλλόκοτη επαφή χωρίς όμως την υπόθεση Ατλαντίς. Μετά αγόρασα από το book depository όλα τα υπόλοιπα που μου έλειπαν εκτός από τα δύο του DEFAOUX και το δεύτερο από τα 30 αργύρια που θα το περιμένω στα ελληνικά. Οπότε είπα να τα πάρω με τη σειρά. Πρώτα θα διαβάσω τα του Jacobs που δεν έχω διαβάσει και μετά τα άλλα. Νομίζω ότι το Plutarch's staff θα το διαβάσω αφού τελειώσω τα τεύχη του Jacobs παρόλο που είναι prequel. Οπότε @ Laz33  θα περιμένεις λίγο μέχρι να τα διαβάσω τα πρώτα γιατί τα διαβάζω αργά. Σκέψου ότι χθες που είχα μια μέρα άδεια μετά από καιρό και είχα και λίγη ηρεμία πλάκωσα κάτι Μίκυ Μαους και κάτι υπερηρωικα ώστε να ξεμπερδευω και να πιάσω με την ησυχία μου τα μπλεικ και Μόρτιμερ. Όταν τα τελειώσω θα σου πω πως μου φάνηκαν. Πάντως η έκδοση της cinebooks αν και σε πιο μικρό μέγεθος είναι πολύ ωραία. Και η γραμματοσειρά καταπληκτική παρόλο που τα γράμματα είναι μικρουλια και θέλω γυαλιά και φως (σε λίγο θα εγκαταστήσω προβολείς γηπέδου για να μπορώ να διαβάζω).:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33  φέτος θα σου κάνω αφιέρωμα "διαβάζοντας Μπλεικ και Μόρτιμερ στην παραλία". Ξεκινάω με Χαλκιδική που είναι στα μέρη σου. Btw ιστοριαρα ο Ξιφίας. Απορώ γιατί δεν τον μετέφρασαν στα ελληνικά. Χαλάλι τα τεράστια μπαλονάκια και τα γυαλιά που χρειάζομαι για να το διαβασω.

Τελικά τα πήρα όλα όλα τα τεύχη γιατί πραγματικά αξίζει η σειρά και θέλω να τα διαβάσω όλα. 

16566907437816459250457484821100.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 λεπτά πριν, Manitou είπε:

@ Laz33  φέτος θα σου κάνω αφιέρωμα "διαβάζοντας Μπλεικ και Μόρτιμερ στην παραλία". Ξεκινάω με Χαλκιδική που είναι στα μέρη σου. Btw ιστοριαρα ο Ξιφίας. Απορώ γιατί δεν τον μετέφρασαν στα ελληνικά. Χαλάλι τα τεράστια μπαλονάκια και τα γυαλιά που χρειάζομαι για να το διαβασω.

Τελικά τα πήρα όλα όλα τα τεύχη γιατί πραγματικά αξίζει η σειρά και θέλω να τα διαβάσω όλα. 

16566907437816459250457484821100.jpg

 

Άμα σ΄ενοχλούν οι λουόμενοι πες τους να κάνουν ησυχία. Έχουμε κι ένα Μπλέικ & Μόρτιμερ να διαβάσουμε :lol:

 

Πραγματικά πάντως αν μου έλεγες πες μου 100 κόμικς για παραλία, το Μ&Μ δεν θα το έβαζα μέσα.

Ειδικά σε αγγλική έκδοση, που προσωπικά θέλω κι ένα translator δίπλα μου για τις άγνωστες λέξεις.

Μπράβο σου που το διαβάζεις σε τέτοιες συνθήκες :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δες και πες μου έναν καλύτερο τρόπο να το διαβάσεις. Έχουν φύγει όλοι να πάνε να φάνε. Και εγώ ασχολούμαι με τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο. Βασικά έχω και εγώ θέμα σε κάποιες λιγες λέξεις αλλά το νόημα βγαίνει άνετα. Άσε που έχω τρανσλατορ στο κινητό. Καλά αυτός ο Ολρικ τι τομάρι!!!! Σε αυτά τα πρώτα είναι πιο κακός από ποτέ. 

16566935985963102429278000583173.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12907
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Καλά αυτός ο Ολρικ τι τομάρι!!!! Σε αυτά τα πρώτα είναι πιο κακός από ποτέ. 

 

Για ποιον λες? Για τον τύπο με την μαύρη βερμούδα, στην φωτογραφία, που είναι σκυμμένος στην ξαπλώστρα? :thinking: :lol: 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στην σελίδα στο facebook αναφέρουν ότι θα κυκλοφορήσει νέος τόμος στις 25 Νοεμβρίου

image.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55419
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Για μια στιγμή νόμιζα ότι ήταν η σελίδα του facebook της Μαμούθ. Μόνο για μια στιγμή... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.