Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΠΛΕΪΚ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΜΕΡ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όπως συνηθίζω στα τελευταία άλμπουμ, πριν την αγγλική έκδοση της Cinebook. αγοράζω την γαλλική έκδοση και μάλιστα την λεγόμενη βιβλιοφιλική έκδοση δηλαδή  μια έκδοση σε λιγότερα αντίτυπα (νομίζω 8000 ) η οποία συνοδεύεται από ένα ex libris δηλαδή μια πολύ ωραία τυπωμένη κάρτα στο μέγεθος του άλμπουμ και κάποιες έξτρα σελίδες που είναι μόνο γι'αυτή την έκδοση ,κατά κύριο λόγο ένα καρέ που απλώνεται σε μία ή δύο σελίδες!

20201223_155914.thumb.jpg.8d485c42f39c99bf53eec8971f03e8f2.jpgτο εξώφυλλο και το ex libris

 

20201223_160110.thumb.jpg.b592e9535a3a395555d329ffff851398.jpgμία από τις έξτρα σελίδες

 

20181126_201811.thumb.jpg.5730a0375657ea104236bf796fd3dd3f.jpg

ένα πολύ όμορφο δισέλιδο από το προηγούμενο Η κοιλάδα των Αθανάτων.

Και τώρα πάμε στα δύσκολα...

Είναι η πρώτη φορά που το σχέδιο δεν είναι αντάξιο της σειράς, ενδεικτικά  δείτε ένα καρέ από την δεύτερη σελίδα όπου απεικονίζεται μαζί με τον Μπλεικ και η βασίλισσα Ελισσάβετ .

20201223_160017.thumb.jpg.7e5e6b17b9f756cad253c752c62102b4.jpg

Ευτυχώς δεν είναι όλο το άλμπουμ έτσι ,θεωρώ όμως ότι δεν αφιέρωσαν το χρόνο που απαιτούνταν για να δώσουν ένα αψεγάδιαστο αποτέλεσμα.Και βέβαια δικαιώνεται ο συγχωρεμένος Ted Benoit που έλεγε ότι χρειάζονται 4 χρόνια για να γίνει ένα άλμπουμ!

Φίλε @Laz33 ελπίζω να μην απογοητεύτηκες περισσότερο...

Προσωπικά περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο άλμπουμ του Aubin !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

26 λεπτά πριν, guskoin είπε:

Όπως συνηθίζω στα τελευταία άλμπουμ, πριν την αγγλική έκδοση της Cinebook. αγοράζω την γαλλική έκδοση και μάλιστα την λεγόμενη βιβλιοφιλική έκδοση δηλαδή  μια έκδοση σε λιγότερα αντίτυπα (νομίζω 8000 ) η οποία συνοδεύεται από ένα ex libris δηλαδή μια πολύ ωραία τυπωμένη κάρτα στο μέγεθος του άλμπουμ και κάποιες έξτρα σελίδες που είναι μόνο γι'αυτή την έκδοση ,κατά κύριο λόγο ένα καρέ που απλώνεται σε μία ή δύο σελίδες!

20201223_155914.thumb.jpg.8d485c42f39c99bf53eec8971f03e8f2.jpgτο εξώφυλλο και το ex libris

 

20201223_160110.thumb.jpg.b592e9535a3a395555d329ffff851398.jpgμία από τις έξτρα σελίδες

 

20181126_201811.thumb.jpg.5730a0375657ea104236bf796fd3dd3f.jpg

ένα πολύ όμορφο δισέλιδο από το προηγούμενο Η κοιλάδα των Αθανάτων.

Και τώρα πάμε στα δύσκολα...

Είναι η πρώτη φορά που το σχέδιο δεν είναι αντάξιο της σειράς, ενδεικτικά  δείτε ένα καρέ από την δεύτερη σελίδα όπου απεικονίζεται μαζί με τον Μπλεικ και η βασίλισσα Ελισσάβετ .

20201223_160017.thumb.jpg.7e5e6b17b9f756cad253c752c62102b4.jpg

Ευτυχώς δεν είναι όλο το άλμπουμ έτσι ,θεωρώ όμως ότι δεν αφιέρωσαν το χρόνο που απαιτούνταν για να δώσουν ένα αψεγάδιαστο αποτέλεσμα.Και βέβαια δικαιώνεται ο συγχωρεμένος Ted Benoit που έλεγε ότι χρειάζονται 4 χρόνια για να γίνει ένα άλμπουμ!

Φίλε @Laz33 ελπίζω να μην απογοητεύτηκες περισσότερο...

Προσωπικά περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο άλμπουμ του Aubin !


Είδα κι εγώ κάποιες σελίδες που είχαν βγει preview και το διαπίστωσα ότι το σχέδιο δεν είναι καλό.
Το έγραψα εξάλλου στο τελευταίο μου σχόλιο.
Ν΄απογοητευτώ απ΄αυτό το άλμπουμ δεν πρόκειται γιατί απλούστατα δεν έχω καμία απαίτηση.
Το ξέρω ότι θα είναι τρελή μπούρδα.
Πιο πολύ απογοητεύτηκα απ΄το 2ο μέρος του La Vallée des Immortels επειδή το 1ο ήταν πολύ καλό και περίμενα κάτι αντίστοιχο. Με ξενέρωσε ο Sente στο 2ο μέρος έτσι βιαστικά που έκλεισε την ιστορία.

 

Για το Le Cri du Moloch έχω διαβάσει κάποιες κριτικές και σχεδόν όλοι το θάβουν λέγοντας ότι τους φάνηκε εντελώς προχειροδουλειά που έγινε στο πόδι, μόνο και μόνο για να προλάβουν να έχουν έτοιμο ένα άλμπουμ πριν τα Χριστούγεννα για εμπορικούς λόγους.
Κάπου διάβασα ότι σχεδιάστηκε μέσα σε 9 μήνες (δηλαδή όσο περίπου θέλει ένα Λούκυ Λουκ).

Για ένα κόμικ όπως το Μπλέικ και Μόρτιμερ με τις πολλές σελίδες και τα πολλά καρέ, αυτό το διάστημα είναι όντως πολύ μικρό.
Δεν απορώ που το αποτέλεσμα ήταν μέτριο.

Δεν ξέρω βέβαια αν θέλει και 4 χρόνια να σχεδιαστεί ένα άλμπουμ, οι 9 μήνες πάντως είναι σίγουρα πολύ λίγοι.

To επόμενο άλμπουμ απ΄ό,τι λένε θα είναι μάλλον το Le Dernier Espadon και όχι το Huit Heures a Berlin.
Δεν ξέρω γιατί αλλά ο Aubin έχει καθυστερήσει πολύ στο σχεδιασμό.

Καλύτερα πάντως να βγαίνει ένα άλμπουμ ανά 4 χρόνια και να είναι καλό (τόσο σχεδιαστικά όσο και σεναριακά) παρά να έχουμε ένα ανά χρόνο ή ανά 2 χρόνια και να είναι μέτριο :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 27/12/2020 στο 7:59 ΜΜ, Laz33 είπε:

 

To επόμενο άλμπουμ απ΄ό,τι λένε θα είναι μάλλον το Le Dernier Espadon και όχι το Huit Heures a Berlin.
Δεν ξέρω γιατί αλλά ο Aubin έχει καθυστερήσει πολύ στο σχεδιασμό.

 

 

Είδα (εδώ) ότι το Huit Heures a Berlin είναι προγραμματισμένο για το 2022 ενώ το Le Dernier Espadon για το 2021.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aφού έκανα μια επανάληψη στο Kύμα Σέπτιμους να θυμηθώ τα γεγονότα, διάβασα και το καινούριο άλμπουμ, το Κάλεσμα του Μόλοχ.
Πρόκειται για το sequel του Septimus Wave (το αναφέρει και εσωτερικά), ενώ υπάρχει και μια περίληψη των όσων προηγήθηκαν.

cover27.thumb.PNG.37840e87b8d1a47c409857e257c0dbbf.PNG 01.thumb.PNG.7416e58779211dd2e8ffbff499294f3c.PNG 02.thumb.PNG.f5cb0885b00ceeffdfc67dc1f402f3ef.PNG

 

Η αλήθεια είναι ότι το Septimus Wave άφηνε αρκετά αναπάντητα ερωτήματα, κυρίως όσον αφορά τον Ορφέα και το μυστηριώδη χειριστή του.
Αλλά και γενικά το πως αυτό το σκάφος σχετίζεται με το Μέγα Κύμα, τον Σέπτιμους και την ομαδική τρέλα που έπιασε την ομάδα του Ταγματάρχη Μπανκς όταν το ανακάλυψε.
Ένας απ΄τους βασικούς λόγους που δεν μ΄άρεσε το συγκεκριμένο τεύχος (το Κύμα Σέπτιμους εννοώ) ήταν κι αυτός. Το ότι άφηνε απορίες.
Ίσως μ΄αυτό το σκεπτικό ο Dufaux αποφάσισε 7 χρόνια μετά να γράψει τη συνέχεια και να κλείσει τις "τρύπες".
Το θέμα είναι τις έκλεισε;
Δεν μπορώ να πω ότι το έκανε απόλυτα :thinking:
Για την ακρίβεια έκλεισε κάποιες, άνοιξε κάποιες άλλες.
Αλλά και κάποιες εξηγήσεις που δόθηκαν, μόνο πειστικές δεν τις λες.

Ποιοι ήταν τελικά αυτοί οι εξωγήινοι και τι ρόλο έπαιζε ο Σέπτιμους στην όλη φάση;
Με ποιο τρόπο συνδεόταν με τον Ορφέα;
Αν κάποιος κατάλαβε ας μου το πει.


Ενώ είχαμε κάποιες σκηνές με σασπένς, και γενικώς πολλές απ΄τις ιδέες του Dufaux παρουσίαζαν ενδιαφέρον, έχω την εντύπωση ότι ο συγγραφέας δεν είχε ξεκαθαρίσει στο μυαλό του που θα καταλήξει η ιστορία όταν άρχισε να γράφει το σενάριο.
Στο τέλος μένουν πάλι ερωτήματα. Δεν αποκλείεται σε κάποια χρόνια να μας σκάσει κι άλλο sequel. Δεν θα το αντέξω :confuse:

Ο Όλρικ πάλι δεν κατάλαβα τι κρίση καλοσύνης περνούσε.
Στο τέλος έγινε και σωτήρας της ανθρωπότητας (ναι καλά διαβάσατε) :lol:

 

Για να μη μακρηγορώ, θεωρώ ότι το Call of the Moloch, όπως και το Septimus Wave, είναι δυο αχρείαστα άλμπουμς.
Μπερδεμένο σενάριο και extreme επιστημονική φαντασία. Γενικώς μια αποτυχημένη προσπάθεια να δοθεί συνέχεια στην Κίτρινη Σφραγίδα. Κάτι που εκ των πραγμάτων δεν είχε νόημα να γίνει.
Η Κίτρινη Σφραγίδα είναι μια εξαιρετική και ολοκληρωμένη ιστορία. Δεν χρειαζόταν να συνεχιστεί.

Α ναι. Και σε αντίθεση με το Septimus Wave, που είχαμε τουλάχιστον την απίστευτη σχεδιάρα του Aubin, στο Μοloch το σχέδιο του Cailleaux το βρήκα αρκετά πρόχειρο.

 

Δεν πέρασα χάλια (Μπλέικ και Μόρτιμερ άλλωστε διάβασα) αλλά προτιμώ να μη βλέπω στη σειρά τέτοια τεύχη. Ρίχνουν το μέσο όρο.
Δυστυχώς δεν πιάσαμε τη βάση.

 

Λαζοβαθμός: 4/10 

 

:oops:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 3/15/2017 at 1:00 PM, Laz33 said:

Έχω πιάσει να ξαναδιαβάζω τη σειρά απ΄την αρχή.
Έχοντας διαβάσει το Μυστικό του Ξιφία εντόπισα ένα λάθος στη Ράβδο του Πλούταρχου(prequel του Ξιφία που γράφτηκε το 2014 απ΄τον Sente).

Στον Ξιφία ο Μπλέικ δεν γνωρίζει τον Όλρικ φατσικά.
Γι΄αυτό και ζητάει απ΄τον Νασίρ να του τον περιγράψει(σελ.27 του 3ου τόμου)
post-31613-0-54054200-1489575327_thumb.jpg

Στον Πλούταρχο όμως(που επαναλαμβάνω περιγράφει γεγονότα που έγιναν πριν τον Ξιφία), δείχνει τον Μπλέικ να συστήνεται με τον Όλρικ(σελ.33)
post-31613-0-41364100-1489575467_thumb.jpg
 

 

 

Διαβάζοντας Το Μυστικό του Ξιφία, παρατηρούμε στη σελίδα 43 του 1ου τόμου, ότι ο Μπλέικ αναγνωρίζει τον Όλρικ με τα κιάλια, χωρίς να έχει προηγηθεί συνάντησή τους μέχρι τότε στην εξέλιξη της ιστορίας. 

 

43a.thumb.jpg.add77500b9bed02046df9d7bfbf6070c.jpg

Επομένως, συμπεραίνουμε ότι οι δύο χαρακτήρες μπορεί και να είχαν γνωριστεί στο παρελθόν!

:thinking: Μάλλον δεν είχε ξεφύγει η λεπτομέρεια από τον Πλούταρχο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, fantomblot12 είπε:

 

 

Διαβάζοντας Το Μυστικό του Ξιφία, παρατηρούμε στη σελίδα 43 του 1ου τόμου, ότι ο Μπλέικ αναγνωρίζει τον Όλρικ με τα κιάλια, χωρίς να έχει προηγηθεί συνάντησή τους μέχρι τότε στην εξέλιξη της ιστορίας. 

 

43a.thumb.jpg.add77500b9bed02046df9d7bfbf6070c.jpg

Επομένως, συμπεραίνουμε ότι οι δύο χαρακτήρες μπορεί και να είχαν γνωριστεί στο παρελθόν!

:thinking: Μάλλον δεν είχε ξεφύγει η λεπτομέρεια από τον Πλούταρχο!

 


Δεν υπάρχει λάθος στον Πλούταρχο.
Είχα μπερδευτεί αρχικά από ένα καρέ που το κατάλαβα λάθος, αλλά ο Μπλέικ φαίνεται να τον ξέρει τον Όλρικ στον Ξιφία (άρα έχει νόημα να γνωρίστηκαν στον Πλούταρχο).
Αν διαβάσεις όλα τα σχόλια διευκρινίζεται το θέμα.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Στην τελευταία σελίδα του 2ου άλμπουμ της Κοιλάδας των Αθανάτων (The Valley of Immortals Part 2), στην τρίτη εικόνα από το τέλος, εμφανίζεται και ο Δόκτωρ Γκροζγκραμπενστάιν που γνωρίσαμε στο Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας. 

 

tVotI2.thumb.JPG.027118d1b5bc7477b7b8a1f46fd5e031.JPGtMotGP2.thumb.JPG.1c4867261f077dbf1c0a5260c27dbaba.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

image.thumb.png.5f2f73554753ff1f1eb1fdcd9a521824.png

 

Δεν το πιστεύω (που έλεγε και ο Απόστολος Θωμάς)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/2/2021 στο 2:47 ΠΜ, Laz33 είπε:

Aφού έκανα μια επανάληψη στο Kύμα Σέπτιμους να θυμηθώ τα γεγονότα, διάβασα και το καινούριο άλμπουμ, το Κάλεσμα του Μόλοχ.

 

Εάν η αναφορά είναι στη θεότητα των Χαναναίων, τότε είναι "Μολώχ"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ερώτηση προς τους μυημένους.

 

Μπλεικ και Μόρτιμερ δεν έχω διαβάσει ποτέ. Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου δύο τεύχη. Το SOS Μετεωρίτες και το Το τέμενος της Γκοντουάνα.

 

Δεν τα έχω διαβάσει. Από που πρέπει να ξεκινήσει κανείς? Με τη σειρά της Μαμούθ ή υπάρχει άλλη σειρά όπως σε όλα της Μαμούθ? Βρίσκονται εύκολα τα τεύχη στα ελληνικά? 

Έχω βρει στο comistrip τα τεύχη 7-14! 

Λέω να του δώσω την ευκαιρία του τώρα!

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 3/4/2021 στο 12:11 ΜΜ, fantomblot12 είπε:

Στην τελευταία σελίδα του 2ου άλμπουμ της Κοιλάδας των Αθανάτων (The Valley of Immortals Part 2), στην τρίτη εικόνα από το τέλος, εμφανίζεται και ο Δόκτωρ Γκροζγκραμπενστάιν που γνωρίσαμε στο Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας. 

 

tVotI2.thumb.JPG.027118d1b5bc7477b7b8a1f46fd5e031.JPGtMotGP2.thumb.JPG.1c4867261f077dbf1c0a5260c27dbaba.JPG

 

Εγώ που δεν πολύ σκαμπάζω και πολλά από Μπλέικ και Μόρτιμερ, βρίσκω τα ονόματα κάπως περίεργα και αστεία!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ερώτηση προς τους μυημένους.

 

Μπλεικ και Μόρτιμερ δεν έχω διαβάσει ποτέ. Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου δύο τεύχη. Το SOS Μετεωρίτες και το Το τέμενος της Γκοντουάνα.

 

Δεν τα έχω διαβάσει. Από που πρέπει να ξεκινήσει κανείς? Με τη σειρά της Μαμούθ ή υπάρχει άλλη σειρά όπως σε όλα της Μαμούθ? Βρίσκονται εύκολα τα τεύχη στα ελληνικά? 

Έχω βρει στο comistrip τα τεύχη 7-14! 

Λέω να του δώσω την ευκαιρία του τώρα!

Παραδοξως τα Μπλεϊκ και Μορτιμερ εκδόθηκαν περίπου με την σειρά που γράφτηκαν (με εξαίρεση το 1 που στην πραγματικότητα είναι το 3ο κα τα σειρά δημιουργίας απ όσα έχουμε δει στα Ελληνικά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Εάν η αναφορά είναι στη θεότητα των Χαναναίων, τότε είναι "Μολώχ"!

Αναφέρεται σε εναν τρελό επιστήμονα. Προφανώς το όνομα σχετίζεται με τον Θεό, είναι άλλο πρόσωπο όμως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλε Μανιτού, νομίζω πως αξίζει να δοκιμάσεις,

 

Ξεκίνα με Van Hamme.

 

Μετά κίτρινη σφραγίδα και μεγάλη πυραμίδα αν τα βρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Φίλε Μανιτού, νομίζω πως αξίζει να δοκιμάσεις,

 

Ξεκίνα με Van Hamme.

 

Μετά κίτρινη σφραγίδα και μεγάλη πυραμίδα αν τα βρεις.

Να διαβάσω αυτό που ήδη έχω να δω αν μου κάνει? Το SOS Μετεωρίτες. Χρειάζεται να έχω υπόβαθρο για αυτό?

Από ότι είδα τα τεύχη 6-16 τα βρίσκεις εύκολα. Τα πρώτα είναι ζόρικα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προσωπική μου άποψη για τους νέους αναγνώστες είναι ότι την κίτρινη σφραγίδα και τους 2 τόμους με το μυστήριο της μεγάλης πυραμίδας συμφέρει να τους προμηθευτούν από εκδόσεις cinebook στην αγγλική γλώσσα. Οι τόμοι 1-3 της Μαμούθ είναι και πανάκριβοι (για μεταχειρισμένοι) και δυσεύρετοι. 

Ας ελπίσουμε ότι στο νέο ξεκίνημά της η Μαμούθ θα δώσει μεγαλύτερη προσοχή στην επιμέλεια των διαλόγων, γιατί την θεωρώ απαράδεκτη με τόσα ορθογραφικά- συντακτικά- γραμματικά λάθη.

@Manitouθα ξεκινούσα με το τέμενος της Γκοντουάνα που θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρουσα πλοκή αλλά αποτελεί και το πιο προσεγμένο τεύχος από άποψη ποιότητας έκδοσης.

Επεξεργασία από Metatron89
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Εάν η αναφορά είναι στη θεότητα των Χαναναίων, τότε είναι "Μολώχ"!


Eξωγήινος είναι, δεν έχει σχέση με Χαναναίους.
Άρα Μόλοχ, Μολόχ δεν νομίζω να παίζει ρόλο πως προφέρεται.
 

 

@Manitou απ΄τη στιγμή που έχεις 2 άλμπουμς, μπορείς να ξεκινήσεις μ΄ένα απ΄αυτά.
Με τους Μετεωρίτες βασικά.
Η Γκοντουάνα αφενός δεν είναι τόσο καλή ιστορία, αφετέρου σχετίζεται με τις Σαρκοφάγους της 6ης Ηπείρου.

Τα 4 πρώτα τεύχη και το 6 έχουν εξαντληθεί. Αλλά το 4 και το 6 τα βρίσκεις μεταχειρισμένα.
Ουσιαστικά τα 3 πρώτα είναι κάπως δύσκολο να βρεθούν.
Ίσως τα επανεκδόσει η Μαμούθ με αφορμή το νέο τεύχος.

 

@Metatron89 ορθογραφικά/συντακτικά/τυπογραφικά λάθη δύσκολα να τ΄αποφύγεις.
Τουλάχιστον στα Μπλέικ και Μόρτιμερ δεν έχουμε κακές μεταφράσεις που αλλάζουν το νόημα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Manitou said:

Να διαβάσω αυτό που ήδη έχω να δω αν μου κάνει? Το SOS Μετεωρίτες. Χρειάζεται να έχω υπόβαθρο για αυτό?

 

Αυτό που χρειάζεται για να διαβάσεις το SOS Μετεωρίτες είναι να ξέρεις ότι θα διαβάσεις ένα από τα χειρότερα της σειράς, οπότε μην κρίνεις όλη τη σειρά από αυτό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

 

@Metatron89 ορθογραφικά/συντακτικά/τυπογραφικά λάθη δύσκολα να τ΄αποφύγεις.
Τουλάχιστον στα Μπλέικ και Μόρτιμερ δεν έχουμε κακές μεταφράσεις που αλλάζουν το νόημα.

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι δύσκολα αποφεύγονται τα λάθη με τέτοιο όγκο διαλόγων, αλλά στην συγκεκριμένη σειρά το παραξήλωσε η Μαμούθ. Είναι κρίμα για μια τόσο όμορφη έκδοση για τα ελληνικά δεδομένα (σε μεγάλο μέγεθος- μεγαλύτερο της cinebook) να χάνει πόντους από απροσεξίες σε λέξεις και καταλήξεις που θα έκανε παιδί δημοτικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

 

Αυτό που χρειάζεται για να διαβάσεις το SOS Μετεωρίτες είναι να ξέρεις ότι θα διαβάσεις ένα από τα χειρότερα της σειράς, οπότε μην κρίνεις όλη τη σειρά από αυτό...


Δική σου άποψη.
Εγώ το θεωρώ ένα απ΄τα καλύτερα της σειράς.
Και όχι μόνο εγώ, αν κρίνω κι απ΄τις βαθμολογίες/κριτικές στα γνωστά sites :)

Εκτός αν ήθελες να γράψεις για την Γκοντουάνα και μπερδεύτηκες.
Αλλά να λες τους Μετεωρίτες ένα απ΄τα χειρότερα τεύχη της σειράς είναι κάτι που επισύρει  μέχρι και αυτόφωρο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 min ago , Laz33 said:

Δική σου άποψη.
Εγώ το θεωρώ ένα απ΄τα καλύτερα της σειράς.
Και όχι μόνο εγώ, αν κρίνω κι απ΄τις βαθμολογίες/κριτικές στα γνωστά sites :)

Εκτός αν ήθελες να γράψεις για την Γκοντουάνα και μπερδεύτηκες.
Αλλά να λες τους Μετεωρίτες ένα απ΄τα χειρότερα τεύχη της σειράς είναι κάτι που επισύρει  μέχρι και αυτόφωρο :D

 

Δεν ξέρω, είναι το μόνο Μ&Μ που παράτησα στα μισά. Ίσως παραήταν SCI-FI για τα γούστα μου...

 

:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μόλις τώρα, constantinople είπε:

 

Δεν ξέρω, είναι το μόνο Μ&Μ που παράτησα στα μισά. Ίσως παραήταν SCI-FI για τα γούστα μου...

 

:(

Εντάξει, γούστα είναι αυτά.
Αλλά κατά γενική ομολογία οι Μετεωρίτες είναι απ΄τα καλά τεύχη.
Προσωπικά είναι η 3η αγαπημένη μου ιστορία από Τζάκομπς (μετά τις Πυραμίδες και τον Ξιφία) και 5η συνολικά (μετά τα 30 Αργύρια και την Υπόθεση ΦΜ).
Extreme sci-fi για μένα ήταν οι Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο και όλα όσα έχουν sci-fi και γράφτηκαν από συνεχιστές του Τζάκομπς (με εξαίρεση μόνο την Αλλόκοτη Επαφή που είναι αρκετά καλή).
Ενώ το πιο παλιομοδίτικο sci-fi θεωρώ είναι η Ατλαντίδα.
Αυτά τα τεύχη θα έλεγα στον @Manitou να αποφύγει :)

Απ΄τα υπόλοιπα μπορεί να ξεκινήσει από οποιοδήποτε.
Εγώ θυμάμαι είχα ξεκινήσει με Κίτρινη Σφραγίδα, η οποία μ΄άρεσε μεν, δεν με ξετρέλανε δε.
Συνέχισα με Διαβολική Παγίδα κι εκεί ουσιαστικά ήταν που άρχισα να ερωτεύομαι τη σειρά.
Όταν διάβασα και τις Πυραμίδες, τέλος. Η σειρά έγινε μια απ΄τις αγαπημένες μου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία! Σας ευχαριστώ. Θα τα διαβάσω και τα δύο και θα σας πω και την δικιά μου κρίση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

6 ώρες πριν, thor77 είπε:

Παραδοξως τα Μπλεϊκ και Μορτιμερ εκδόθηκαν περίπου με την σειρά που γράφτηκαν (με εξαίρεση το 1 που στην πραγματικότητα είναι το 3ο κα τα σειρά δημιουργίας απ όσα έχουμε δει στα Ελληνικά)

To 4o για την ακρίβεια (Το Μυστήριο του Ξιφία είναι τα τρία πρώτα) αλλά ΟΚ.

 

Στους Μετεωρίτες υπάρχει αυτό το κομφούζιο με το Τρουσαλέ που δυστυχώς δεν μπορεί να μεταφραστεί όλο το πνεύμα επαρκώς στα ελληνικά (οι Άγγλοι δεν ξέρω τί έκαναν).

 

Το πρόβλημα (εάν υπάρξει) θα υπάρξει αν συνεχιστεί με τακτικές εκδόσεις η σειρά γιατί όσο πάει τόσο και περισσότερες ιστορίες βασισμένες στον Ξιφία βγαίνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το τρίτο απ' όσα έχουμε δει στα Ελληνικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά Γεια σας!καλώς σας βρήκα !είμαι νέος..πολύ νέος....(οχι στα χρονια ομως κλαψ) . Το συγκεκριμενο κομικ ειναι εκπληκτικο!διαβασα την κιτρινη σφραγίδα στο issuu σκαναρισμενη, που μπορεί να το βρει κανείς, η μαμουθκομιξ έχει κάποιο σημείο για αγοραστές λιανικής?το public έχει πολλά αλλά λέει κατόπιν παραγγελίας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, Rackham le Rouge είπε:

Παιδιά Γεια σας!καλώς σας βρήκα !είμαι νέος..πολύ νέος....(οχι στα χρονια ομως κλαψ) . Το συγκεκριμενο κομικ ειναι εκπληκτικο!διαβασα την κιτρινη σφραγίδα στο issuu σκαναρισμενη, που μπορεί να το βρει κανείς, η μαμουθκομιξ έχει κάποιο σημείο για αγοραστές λιανικής?το public έχει πολλά αλλά λέει κατόπιν παραγγελίας

Όσα υπάρχουν διαθέσιμα θα τα βρεις στο comicstrip.gr. Η κίτρινη σφραγίδα όπως και κάποια άλλα τεύχη, είναι εξαντλημένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ευχαριστω να εισαι καλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδια διαβαζω τις αναρτησεις σας και απορω γιατι τα εκδοσαν με διαφορετικη σειρα?οι φορμουλες του Σατο ειναι οι τελευταιες και εχουμε φιναλε?γιατι τις εχει 8 και 9 . σκεφτομουν να τις παραγγειλω (τις εχει και το politeianet παρεμπιπτοντως)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.