Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΠΛΕΪΚ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΜΕΡ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116945
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χρειαζόταν απλά να ψάξεις στα δικά σου ποστ στο προφίλ σου και βουαλά! Σε θέμα που έχεις ανοίξει εσύ μάλιστα. :) Διαβάζεις από εκεί και έπειτα και θα το δεις και την αρχική αμφισβήτηση. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

50 min ago , laz33 said:

Είχε ανεβάσει θυμάμαι κάποιος(νομίζω ο Θρηνωδός) μια εικόνα με την "επίσημη" χρονολογική σειρά(και καλά) των ιστοριών.
 

 

Κάποιος άλλος θα ήταν μιας και δεν έχω ασχοληθεί με ΜΜ γενικά. :) 

 

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες πάντως, αν και όποτε κάτσω να διαβάσω τα όσα άλμπουμ έχω θα τις τσεκάρω ξανά. :up: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Α εκεί ήταν τελικά;
Η αλήθεια είναι απ΄όταν έγινε το νέο format οι αναζητήσεις με δυσκολεύουν περισσότερο από παλιά :thinking:

Σόρρυ Θρηνωδέ, δεν ήσουν εσύ τελικά που ανέβασες την εικόνα αλλά ο @guskoin :)

Δεν πειράζει βέβαια να βρίσκεται κι εδώ αυτή η συζήτηση. Ίσα ίσα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα σ΄αυτό το θέμα :)


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αδελφε   @laz33   οσο αφορα την εαωτερικη χρονολογηση καμια φορα γινεται μπερδεμα οντως. Οι συνεχιστες του Jacobs παντως (Για Van Hamme και Sente Μιλαω) ειχαν ο καθενας τη δικη του χρονολογηση και διαδοχη γογονοτων. Δηλ εγω που τα διαβασα οπως βγηκαν χρονολογικα παρατηρουσα μερικες μικρες ασυνεχειες. Ισως θα ηταν λιγο καλυτερα να διαβασω σερι πρωτα του Van Hamme και μετα του Sente. Μικρο το κακο παντως γενικα ειναι ανεξαρτητες ιστοριες (εκτος απο τις διπλες ενοειται).

 

 

Στο κουιζ που εβαλες εγω ασχοληθηκα λιγο αλλα αφου δεν βρηκα κατι δεν εγραψα και κατι. Τωρα που εδωσες την απαντηση ομολογω οτι δεν γινοταν να το βρω λογω της περιφραστικης μεταφρασης (εγω διαβασα την αγγλικη) που αλλαζει λιγο το νοημα. Ξαναβαζω και τη δικη σου φωτο για αμεση συγκριση στο κειμενο.

 

11.thumb.jpg.f0b155dc63ad48a096beb8fdc326cbb3.jpg12.JPG.791524f5718077315217d2fc30fc366c.JPG

 

 

 

Αν και μετα τα λαθη που ειδα στα "30 αργυρια" τιποτα δεν μου κανει εντυπωση πλεον!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@albertus magnus 
Αν και γενικότερα οι μεταφράσεις της cinebook είναι άνετα καλύτερες αυτών της ΜΑΜΟΥΘ, στο συγκεκριμένο η ΜΑΜΟΥΘ έχει δίκαιο.
Αναφέρεται το "σήμερα το πρωί" στο original κείμενο.
Ανεβάζω την εικόνα απ΄το γαλλικό:

1.JPG.73271561c29d42b2cc95378c0c18d9b2.JPG

To "ce matin" που λέει στο τέλος ο Μόρτιμερ σημαίνει "this morning", που κακώς δεν το έγραψε η cinebook.


Πάντως στην άλλη εικόνα που ανέβασα το έχει και η cinebook σωστά.

2.thumb.JPG.6946684955664180e515a7652573bc5f.JPG
 

 

Άρα κι από αγγλικά αν το διαβάσει κάποιος μπορεί να εντοπίσει το λάθος.
Βέβαια όπως είπα εμένα μου πήρε 3 αναγνώσεις για να το παρατηρήσω. Με την 1η είναι δύσκολο να βρει κάποιος τέτοιες λεπτομέρειες :)


Εdit: Πάντως ακόμα κι αυτή η παράλειψη/μεταφραστικό λάθος της cinebook είναι σχετικά αθώα.
Η ΜΑΜΟΥΘ ώρες ώρες κάνει χτυπητά λάθη που αλλάζουν το νόημα και είτε σε μπερδεύουν, είτε χαλάνε την ατάκα/αστείο(αν πρόκειται για χιουμοριστικό κόμικ).
Δεν αναφέρομαι τόσο στα Μπλέικ και Μόρτιμερ. Εδώ είναι "σχετικά" προσεκτικοί.
Σε κάτι Λούκυ Λουκ, Αστερίξ κτλ έχουν εξώφθαλμα λάθη. Απορώ αν μετά τη μετάφραση διαβάζουν το κόμικ πριν το κυκλοφορήσουν :thinking:


Edit 2: Για τα "30 Αργύρια" απ΄ότι κατάλαβα αναφέρεσαι σε κάποια ιστορικά λάθη.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα παρατήρησα, ίσως επειδή δεν ξέρω τόσο καλά ιστορία/μυθολογία.
Μην ξεχνάς όμως 2 πράγματα.
1ον: το κόμικ απευθύνεται πρωτίστως σε γαλλόφωνους και μετά σε όλους τους άλλους, συμπεριλαμβανομένων κι εμάς των Ελλήνων.
Κάποιος μη Έλληνας δεν νομίζω να παρατηρούσε τέτοιο λάθος ή και να το έκανε δεν θα τον ένοιαζε κιόλας.
2ον: Είναι κόμικ. Και σ΄ένα κόμικ είναι απόλυτα αποδεκτές ιστορικές ανακρίβειες.
Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα. Aκόμα και τώρα που μου το είπες, δεν αλλάζει η άποψή μου για την ιστορία. Εξακολουθώ να τη θεωρώ μια απ΄τις καλύτερες της σειράς :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν δεν κάνω λάθος έχει ανακοινωθεί η συνέχεια του Κύματος Σέπτιμους οπότε όποιες απορίες έχετε, μάλλον θα λυθούν εκεί!:)

Για την ακρίβεια τα συμβόλαια υπογράφηκαν στις 14/01/2018 και ο κύριος που θα μας δώσει την συνέχεια είναι ο Etienne Schreder με την βοήθεια του Christian Cailleaux  σε σενάριο Jean Dufaux

Schreder-signe-contrat-20180114.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@laz33 

 

Ομολογω δεν ειχα ευκαιρο το πρωτοτυπο γαλλικο. Ισως η Cinebook να ειδε το λαθος και να αλλαξε λιγο τη μεταφραση για να μην φαινεται??  Τελοσπαντων λεπτομερεια!

 

Στα "30 αργυρια" τα γραψα αναλυτικα και πιο πανω οτι μου εκανε εντυπωση γατι ειχε πολλα σωστα πραγματα οποτε απορησα πως τους ξεφυγαν αυτα τα δυο ( τεμπελια?, απροσεξια?)

 

Σε αλλα τευχη (δεν τα χω διασταυρωσει και ολα) εχει μερικα γεγονοτα αρκετα ακριβη πχ στον "ορκο των πεντε λορδων"

Spoiler

ο θανατος του Λωρενς της Αραβιας με τους δυο ποδηλατες και τα αυτοκινητα συμπιμτει με την περιγραφη της εγκυκλοπαιδειας.

 

Σε αλλα μπορει να εχει χτυπητα λαθη που και εγω επειδη δεν ειμαι απο την αντιστοιχη χωρα να μην τα εχω δει!

 

Μερικα λαθη να σου πω την αληθεια ειναι ασημαντα οπως εδω στα "300 αργυρια". Αλλα σκεψου πχ στο sequel του 300 να μην γραφανε τον Αλεξανδρο ως Ελληνα. (το λεω επειδη ειναι και επικαιρο). Θα μας χαλαγε τρελα εμας τους Ελληνες. Και αναφερω τους 300 γιατι 1ον μου αρεσουν!! και 2ον ειχε παρει αρκετες ελευθεριες στην εμφανιση πχ του εφιαλτη ή του Ξερξη.  Θα μου πεις απο το κομικ ή μια ταινια θα μαθεις ιστορια?? Και ομως πολλοι μαθαινουν και επηρεαζονται απο κει, παρολο που μιλαμε για ταινια φαντασιας κιολας και οχι για ντοκυμαντερ (ασχετο αν θυμαμαι καλα κιολας με την ταινια υπηρξαν αντιδρασεις στο Ιραν τοτε για την εμφανιση του Ξερξη και των Περσων)

 

Εν τελει (για να μην μακρηγορω :PPP: και ξεφυγω πολυ απο το θεμα μας :giati:)  το Μπλεικ και Μορτιμερ ειναι πολυ καλο και χαιρομαι που το διαβασα! Ισως δω και την τηλεοπτικη σειρα καποια στιγμη!

 

ΥΓ διαβαζω τωρα (οπως ειπα και στην προηγουμενη σελιδα) τον Κερεβο τον ορυκτεροπου και μου κανει εντυπωση πως δεν εχει καποια παρουσιαση στο φορουμ! (εκτος αν δεν εχω ψαξει καλα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, guskoin είπε:

Αν δεν κάνω λάθος έχει ανακοινωθεί η συνέχεια του Κύματος Σέπτιμους οπότε όποιες απορίες έχετε, μάλλον θα λυθούν εκεί!:)

Για την ακρίβεια τα συμβόλαια υπογράφηκαν στις 14/01/2018 και ο κύριος που θα μας δώσει την συνέχεια είναι ο Etienne Schreder με την βοήθεια του Christian Cailleaux  σε σενάριο Jean Dufaux

Schreder-signe-contrat-20180114.jpg

Τη διάβασα την είδηση πριν λίγες μέρες σ΄ένα γαλλικό φόρουμ αλλά περίμενα να επιβεβαιωθεί.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα λυθούν απορίες σε σχέση με το Κύμα Σέπτιμους :thinking:
Ίσα ίσα μάλλον θα δημιουργηθούν περισσότερες. Dufaux είναι αυτός.
Γιατί έχει φαγωθεί με τα sequel της Κίτρινης Σφραγίδας; Δεν του έφτανε ένα, που μάλιστα θεωρείται αποτυχημένο;
Και γενικώς το έχουν παρακάνει με prequel και sequel τελευταία.

Είναι πάντως πρωτοφανές που έχουν ανακοινωθεί 4 άλμπουμ για τα επόμενα χρόνια.
Για να δούμε πότε θα βγουν.
Οι τελευταίες ειδήσεις αναφέρουν ότι στο τέλος της χρονιάς θα βγει το 25ο(ο 1ος τόμος του Menace sur Hong-Kong) :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δοκιμαστικά εξώφυλλα για τη νέα ιστορία των Μπλέικ και Μόρτιμερ, "La Vallée des Immortels", που αναμένεται να κυκλοφορήσει το Νοέμβριο :)

 

Blake-Mortimer-25-Menaces_Hong-Kong-pl00-couverture-projets-centaurclub.thumb.jpg.924163246338a85a2107452e1dd88cb9.jpg
 

Ανυπομονώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καρέ απ΄το νέο άλμπουμ στο οποίο βλέπουμε πρώτο πλάνο τον Ναύαρχο Γκρέι με τον Ναζίρ.

29196857_1735906326471262_2587182347525580686_n.thumb.jpg.146204fc74122e2887c4d44e4d7aaf97.jpg

Η σχέση με το "Μυστικό του Ξιφία" είναι κι εδώ παραπάνω από εμφανής :)
 

Η ιστορία αυτή τοποθετείται χρονικά μεταξύ Ξιφία και Πυραμίδας και κατά την προσφιλή συνήθεια του Sente θα καλύψει όσες τρύπες υπάρχουν.
Επίσης είναι πιθανό να μάθουμε και πως ο Μόρτιμερ γνωρίστηκε με τον Καθηγητή Σάτο.

Πληροφορίες για τους χαρακτήρες της σειράς μπορείτε να βρείτε εδώ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κάποια ακόμα καρέ απ΄το νέο άλμπουμ :) 
Zoύγκλα βλέπω στο τελευταίο και μ΄αρέσει. Δεν έχουμε ξαναδεί τους Μ&Μ σε ζούγκλα.
Μακάρι να είναι "εξωτική" αυτή η νέα περιπέτεια.
Όπως και να΄χει ανυπομονώ :)
 

Blake-Mortimer-25-Menaces_Hong-Kong-pl00-couverture-bibliophile-projets-20180509.thumb.jpg.c82186df9f640c38a9d576ca5c27cc95.jpg  Blake-Mortimer-25-Menace-Hong-kong-Twitter-20180601-vallee_immortels-PeterVanDongen-centaurclub.thumb.jpg.d877f763105d78dbe50eb062b8bc53d7.jpg

 

blake-mortimer-menaces_hong-kong-Peter_Van_dongen-teun_berserik-centaurclub-DBDHS18.thumb.jpg.05a8a3c4b6385f4421cdf1fa16deca7b.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η περιπέτεια Η κοιλάδα των αθανάτων μάλλον θα είναι έτοιμη τον Νοέμβριο του 2018 !

Άλλο ένα καρέ όπου γίνεται χαμός! :)

 

 

Blake-Mortimer-25-Menace-Hong-kong-Twitter-20180530-vallee_immortels-Teun_Berserik-centaurclub.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ανακοινώθηκε ότι στις 16 Νοεμβρίου κυκλοφορεί στη Γαλλία το νέο άλμπουμ με τίτλο "H Κοιλάδα των Αθανάτων".
Πρόκειται για τον 1ο τόμο της ιστορίας "Απειλή στο Χονγκ-Κονγκ" :)

couv-BLAKE-MORTIMER-655.thumb.jpg.944f29f682c8d889feb35f0bbf13ef71.jpg

"While allied forces have just ended the Third World War by destroying the capital of the dictator Basam-Damdu, England is preparing to face a new danger. Chinese communists in Mao are taking advantage of the chaos caused by previous wars to push the nationalists of Chang-kai-shek out of the country and dangerously close to Hong Kong ..."

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Yves Sente. Θα βαρεθούμε να μετράμε μεσαιωνικές συνωμοσίες και φλασμπακ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά μ΄αρέσει να υπάρχει ιστορία από πίσω και αναδρομές στο παρελθόν.
Με μέτρο βέβαια :)
Η αλήθεια είναι ότι στο τελευταίο του άλμπουμ ("Η Διαθήκη του Ουίλλιαμ Σ.") ξέφυγε λίγο ο Sente σ΄αυτό το κομμάτι.
Δεν το κάνει όμως πάντα.
Και στην τελική από κάποιον που μας έδωσε συν τοις άλλοις δύο πολύ αξίολογα άλμπουμ("Η Συνωμοσία Βορόνοφ" και "Η Ράβδος του Πλούταρχου") έχω λόγο να είμαι αισιόδοξος.
Δεν είναι και Defaux :lol:
Πιο πολύ προβληματίζομαι/χαλιέμαι που η ιστορία συνδέεται ξανά με τον Ξιφία (λύσσαξαν μ΄αυτόν τον Ξιφία) και όχι τόσο για το σεναριογράφο.

 

Για να δούμε. Λογικά κάπου μετά τα Χριστούγεννα θα μπορέσουμε να το διαβάσουμε στ΄αγγλικά απ΄τη cinebook, αν κρίνω απ΄το τι έγινε την τελευταία φορά.
Οι γαλλομαθείς δε θα χρειαστεί να περιμένουν ως τότε :beer:

 


Εdit: Ούτε μάντης να ήμουν :lol:
Στις 20/12 διαθέσιμο και στ΄αγγλικά:banana:

1294204650_.thumb.JPG.9b17d7c8ced806e66c409e7596787e25.JPG

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γυρω από τον Ξιφία υπάρχει χρονικό κενό να χωρέσουν τα άλμπουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σίγουρα υπάρχει χρονικό κενό αλλά υπάρχει και εικαστικό κενό!

Αν εξαιρέσεις τις πρώτες 10 σελίδες του Ξιφία οι υπόλοιπες έχουν μεγάλη διαφορά στο σχεδιαστικό ύφος που τις κάνει να διαφέρουν από τις υπόλοιπες ιστορίες!

Επίσης αυτό το σενάριο:  3ος παγκόσμιος πόλεμος μετά τον 2ο που τον προκάλεσε (ξανά) ένας παράφρων δικτάτορας ποτέ δεν μου άρεσε!Γιατί πρέπει να επιμένουμε σ'αυτή την χρονική περίοδο!Χώρια που πρέπει να διαβάσεις τον Ξιφία 3 τεύχη+την Ράβδο για να καταλάβεις τί γίνεται!Δεν θα ήταν καλύτερα μια ιστορία τύπου Κατάρα των 30 Αργυρίων που διαβάζεται μια χαρά και μόνη της;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ξεκίνησε επανασχεδιάση του Ξιφία η οποία κράτησε τελικά μόνο 16 σελίδες πριν εγκαταλειφθεί. Έτσι ενώ βλέπουμε 16 σελίδες πιο "μοντέρνο" σχέδιο, από την 16 και μετά είναι κάπως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι 2 πρώτες σελίδες* του νέου άλμπουμ :cool:


57-54bf910.thumb.jpg.e3de4300a8b1b876f0aac38735e7cdc3.jpg 58-54bf912.thumb.jpg.7973de351ca4f3864404b07b23b1a363.jpg

 

Σεναριακά δεν ξέρω τι παίζει, αλλά σχεδιαστικά έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα :)

 

 

*Υπάρχουν κάποιες ακόμα. Έχουν ανέβει οι 16 πρώτες. Δεν τις έβαλα όλες για να μη σποϊλάρω, έστω κι αν είναι στα γαλλικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

10 ώρες πριν, laz33 είπε:

Οι 2 πρώτες σελίδες* του νέου άλμπουμ :cool:


57-54bf910.thumb.jpg.e3de4300a8b1b876f0aac38735e7cdc3.jpg 58-54bf912.thumb.jpg.7973de351ca4f3864404b07b23b1a363.jpg

 

Σεναριακά δεν ξέρω τι παίζει, αλλά σχεδιαστικά έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα :)

 

 

*Υπάρχουν κάποιες ακόμα. Έχουν ανέβει οι 16 πρώτες. Δεν τις έβαλα όλες για να μη σποϊλάρω, έστω κι αν είναι στα γαλλικά.

 

 

Μας εφτιαξες το κεφι φίλε laz σε δύσκολες μέρες.

 

Ευχαριστούμε.

 

Όντως το σχεδιο εξαιρετικό άξιοι συνεχιστες της καθαρής γραμμής και του Jacobs.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξαναδιαβασα το ΣΚ την Ράβδο του Πλουταρχου και το Μυστικό του Ξιφία.

 

Η Ράβδος είναι ένα εξαιρετικά δομημένο prequel, σχεδόν βέβαια το καλύτερο σενάριο του Sente στον τίτλο.

Το σχέδιο του Juillard όπως κάθε φορά εξαιρετικό. 

 

Το μυστικό του Ξιφία έχει μεγάλο ενδιαφέρον από ιστορικής πλευράς. Φαίνεται σελίδα σελίδα η καλλιτεχνική εξέλιξη του Jacobs.

Από πρωτάρης του μέσου αρχικά (εξαιρούνται οι 18 ξανασχεδιασμένες πρώτες σελίδες) γίνεται εξαιρετικός από το τέλος του 2ου τόμου και μετά.

Είναι ένα κόμικ μην ξεχνάμε που γράφτηκε στο τέλος της δεκαετίας του 40. Πρωτοποριακό σενάριο για την εποχή γεμάτο ανατροπές.

Το διασκέδασα παρά τα παρωχημένα στοιχεία του.

 

Συνολικά θεωρώ το Μυστικό του Ξιφία, από τις πιο αδύναμες ιστορίες της σειράς σαν συνολικό αποτέλεσμα (σενάριο-σχέδιο-storytelling κυρίως) αλλά milestone για την ιστορία των BD.

Ηταν ίσως το πρώτο κόμικ που αν και γραμμένο για παιδιά απευθύνεται ουσιαστικά σε μεγαλύτερες ηλικίες. Λόγω της πολυπλοκότητας του σεναρίου.

  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πέρα απ΄το σχέδιο που δείχνει όντως την απειρία του Jacobs, θεωρώ πως ο Ξιφίας είναι μια απ΄τις καλύτερες ιστορίες της σειράς σεναριακά.
Το prequel όντως πολύ δυνατό και μαζί με τον Βορόνοφ είναι ό,τι καλύτερο μας πρόσφερε ο Sente.

Ας ελπίσουμε και η νέα ιστορία να είναι σ΄αυτά τα επίπεδα.


Ανεβάζω μια ακόμα σελίδα που δείχνει ότι θα έχουμε και αρχαιολογικές αναζητήσεις στην υπόθεση :)

61-54d84c9.thumb.jpg.c22d47c232e31e15409f8b48fef0146b.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Χαιρετώ τους φαν του Μ&Μ...διαβάζοντας πολλά σχόλια από πιο πάνω και διαβάζοντας τους σαρκοφάγους της 6ης ηπείρου,θα συμφωνήσω με αυτούς που θεωρούν ξεπερασμένο το στήσιμο των ιστοριών ...και το λέω με πίκρα γιατί είμαι φανατικός οπαδός του Jacobs κι ας είναι παλιός (δημιουργός που ξεκίνησε τη δεκαετία του 40...από ότι καταλαβαίνω από το αφιέρωμα της μαμούθ στο πρόσωπο του πιθανόν δεν αποφοίτησε από την ιδιωτική σχολή καλών τεχνών(με αντικείμενο σπουδών την εντελώς  κλασική  ζωγραφική και όχι το κόμικ) που τον είχαν στείλει οι γονείς του,άλλα άρχισε να εκτελεί commisions την δεκαετία του 1920 μέχρι να αρχίσει καριέρα στην όπερα που λόγω του πολέμου ναυάγησε!!) Μετά τον Β Παγκόσμιο για λόγους βιοπορισμού εργάστηκε φτιάχνοντας κόμικς σε περιοδικά και συνεργάστηκε με τον Herze... Εδώ θα πω ότι παρότι ο Jacobs με γοήτευε πάντα περισσότερο σαν σχεδιαστής λόγω της λεπτομέρειας δεν είχε την κινητικότητα και την σωστότερη αφήγηση του Herze ,που δεν βάραινε την κάθε σελίδα του με 15+ καρέ και με άπειρα μπαλονάκια !! Ο Herze είχε καλύτερη αντίληψη του "μέσου" που λέμε comic. Όμως τις δεκαετίες του 40 και 50 καθώς και το μέσο ήταν φρέσκο, δεν είχαν σταθεροποιηθεί οι κανόνες μια καλύτερα χωρισμένης αφήγησης με ξεχωριστά τα flashbacks αφήγησης με λεζάντες και τις σκηνές που αναφέρονται στο παρόν να είναι  απαλαγμένες με αφήγηση και να έχουν μόνο μπαλονάκια ώστε να μην κάνουμε συννέχεια "pause" στις σκηνές δρασεις! Οι λεζάντες αφήγησης είναι ε΄να pause ,σαν να λέμε στοπ αναγνώστη....για να συνεχίσεις να παρακολουθείς πάρε κι αυτό το δεδομένο και μετά...συνέχισε!! Τότε όμως ΔΕΝ είχε ανακαλυφθεί συνειδητά αυτός ο διαχωρισμός,(βλέπε tales of the crypt ,μπαλόνια αφήγησης μαζί με τεράστιους διαλόγους στο ίδιο καρέ), το σύγχρονο στυλ αφήγησης είναι πολύ πρόσφατο,ας θυμηθούμε ακόμη και το watchmen του 1987 που έχει αυτή τη μεικτή ύπαρξη αφήγησης και διαλόγων στο ίδιο καρέ (που βέβαια ήταν για να δίνει διπλά νοήματα και όχι για να περιγράφει με 2 τρόπους το ίδιο πράγμα όπως τα παλιότερα,:idea:άλλα και πάλι είχμαε αυτό το pause-stop-move forward-play-pause-play κτλ ,ελπίζω να καταλαβαίνουν κάποιοι τι λέω και να μην νομίζουν ότι με βάρεσε η ζέστη :thinking:)

  Με όλα αυτά θέλω να πω ότι για την εποχή του ο Τζάκομπς ήταν τρομερός και μέσα στη μόδα του κόμικ που ήταν λογοτεχνία με εικόνες ενώ σήμερα μετά από τους αμερικάνους του 70,80,90'ς σημαίνει πλέον κινηματογράφος με καρέ στο χαρτί, αυτό όμως δεν μπορούσε να το προβλέψει ο τζάκομπς 30,40,50 χρόνια πριν και οι μόνοι ίσως που το ένιωσαν πριν την εποχή που έπρεπε ήταν ο Herze και ο Eisner. Aυτά για το θέμα του κάτα πόσον είναι ξεπερασμένος ο δημιουργός (Εντάξει και η θεματολογία που ενδιέφερε εκείνη την εποχή διέφερε ,άλλα εγώ προσωπικά προτιμώ τέτοια θέματα από τα καινούρια που εχουν πχ σε μεγάλο ποσοστό  κάτα συρροη δολοφόνους ΄και τρομοκράτες.)

 

   Στο θέμα της χρονικής σειράς ,σύμφωνα με το αφιέρωμα της μαμούθ οι χρονολογίες που αναφέρονταν δεν ήταν του πότε διαδραμματίζονται τα γεγονότα,άλλα πότε δημοσιεύτηκαν οι ιστορίες !!!! H μεγάλη πυραμίδα το 1950, η κίτρινη σφραγγιδα το 1953 κτλ, βέβαια τότε από την εμπειρία μου οι δημιουργοί συγχρόνιζαν αυτά τα δύο,δηλαδή έγραφαν για το παρόν τους, την εποχή τους (Βλέπε τεντεν να διαδραμματίζονται από το 1920 ως το 1980, με τα αυτοκίνητα κτήριο ντύσιμο κτλ να προχωράνε κανονικά,πχ τεντεν και οι Πίκαρος,πτήση 747 κτλ που δείχνουν καινούριο φόντο). Οι συνεχιστές αποφάσισαν να βάλουν τις επόμενες ιστορίες ως ρετρό και συμφωνώ με αυτό γιατί πάντα από μικρό παιδί ήμουν αντίθετος με τη γελοιότητα να περνούν 30 χρόνια στην ιστορία και ο πρωταγωνιστής πχ να ΜΗΝ έχει γεράσει!! Ο χρόνος είναι ωραίο να είναι πιστός σε όλα,όχι μόνο στο φόντο!! Πχ οι Μ&Μ στις φόρμουλες του καθηγητή Σάτο της δεκαετίας τέλη 60''ς με αρχή 70 είναι πιο νέοι από ότι ήταν το 1950. Έτσι σκεφτόντουσαν τότε,τωρα έχει αλλάξει γι αυτό τα κάνουν ρετρό και επινόησαν την σειρά αυτή του υπομνήματος του Jazz.

   Προσωπικά πάντως θα μου άρεσε να δω ιστορίες συνεχιστών του Jacobs με ΜΟΝΤΕΡΝΟ στυλ αφήγησης και όχι πανομοιώτυπο του Jacobs προς τιμήν του ,που όμως τώρα δεν υφίσταται και δείχνει αναχρονιστικό. Νομίζω ότι κι ο ίδιος αυτό θα έκανε αν ζούσε παραπάνω και είχε μάθει τις νεότερες τάσεις,βέβαια δεν είναι και σίγουρο, άλλα ένα νέο άλμπουμ θα ήταν ωραίο να είναι επίκαιρο:hop: και αναβαθμισμένο και όχι να απευθύνεται στους νοσταλγούς ενός τίτλου.:Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Επιθεωρητής Le Pit 

 

Συμφωνώ στα πιο πολλά από αυτά που λες φίλε, όμως οι φαν της σειρας θέλουν Μ&Μ  πιστό στο κλασσικό στυλ και όχι ένα συγχρονο κόμικ.

 

Υπάρχουν δεκάδες νέοι τίτλοι για αυτό.

 

Για αυτό και μεγάλοι εκδοτικοι οίκοι κρατούν το στυλ της μιας σειρά και εκδίδουν νέες σειρές για να πιάσουν το κλίμα κάθε εποχής.

 

ΠΧ ο Μπονέλι δεν αλλάζει το στυλ του Τεξ ή του Ζαγκόρ από την δεκαετία του 60, αλλά βγάζει άλλους τίτλους τον Μιστερ Νο (για τα 70s) το Ντυλαν Ντογκ (για τα 80s) το Nathan Never (για τα 90s) το Νταμπιρ (για τα 2000s) κλπ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Επιθεωρητής Le Pit 

Ο Sente όντως προσπαθεί να μιμηθεί στο 100% το στυλ του Jacobs, με τα καλά και τα κακά που συνεπάγεται αυτό.
Ο Van Hamme όμως έχει βάλει και προσωπικά στοιχεία. Κι ένα απ΄αυτά είναι ν΄αυξήσει τις σκηνές δράσης περιορίζοντας παράλληλα το πολύ κείμενο.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μια ιστορία του Van Hamme. Κατά προτίμηση τα άλμπουμ "Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ" ή "Η Κατάρα των 30 Αργυρίων".
Για Μ&Μ είναι πιο ανάλαφρα και πιο "μοντέρνα" απ΄αυτά του Sente, πόσο μάλλον του Jacobs, σεβόμενα βέβαια το ύφος της σειράς :)

 

Όπως λέει κι ο Προφέσορ δεν γίνεται ν΄αλλάξεις εντελώς στυλ γιατί αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του κόμικ.
Ένα Μπλέικ και Μόρτιμερ που θα έχει 6 μεγάλα καρέ ανά σελίδα με όλα κι όλα 2-3 μπαλονάκια λόγια και θα διαβάζεται σε μισή ώρα το πολύ, πολύ απλά δεν θα είναι πλέον Μπλέικ και Μόρτιμερ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Σύμφωνω με αυτό και εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω συνηθίσει να το διαβάζω έτσι, απλά για να γίνει εμπορικότερο στο πιο ευρύ κοινό νομίζω ότι θα μπορούσε να φρεσκαριστεί λίγο. Επείσης θα μου άρεσε να άλλαζαν λίγο περισσότερο το σχεδιαστικό στυλ,όπως πχ έκανα με το Κόρτο Μαλτέζε το καινούριο που δεν προσπάθησαν να το κάνουν καρμπόν του πρώτου δημιουργού. Για να διατηρηθεί κάποιος ήρωας ζωντανός στο πέρας του χρόνου χρειάζεται....(Πάρα πολύ ήρωες έχουν αλλάξει εμφάνιση στο πέρας των ετών ακόμη και από τα χέρια του ίδιου σχεδιαστή...):Ion:Τελοσπάντων τώρα θεωρητικολογώ πολύ και δεν έχει νόημα!!   Όντως έχω διαβάσει την υπόθεση Φρανσίς Μπλέικ και ήταν καταπληκτικό, αν και επειδή μου το είχαν δανείσει και δεν το έχω για να το δω τώρα για να θυμηθώ τo στήσιμο των σελίδων, μου έχει αφήσει την εντύπωση δράσης και ροής και το σενάριο ήταν καλοχτισμένο, χωρίς το στοιχείο επιστημονικής φαντασίας που όπως είπα εγώ το γούσταρα κι ας δείχνει λίγο ρετρό στα τώρα...

   Οι σαρκοφάγοι της 6 ης Ειπήρου από την άλλη δεν με ξετρέλαναν για τόσο μεγάλης έκτασης ιστορία, λίγο φορτωμένο με πολλά το βρήκα και κάποια κλισέ σημεία δεν ήταν του τύπο μου, επείσης τα στοιχεία που έβαλαν από το παρελθόν του Μόρτιμερ δεν ξέρω αν ήταν σωστό ,επειδή ίσως να αλλοιώνουν τον αρχικό χαρακτήρα και ήταν βέβαια στοιχεία που έδωσαν μια πιο εμπορική πνοή στο κλασικό έργο. Αξιοπρεπές σύνολο πάντως παρόλα αυτά και χορταστικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είχα αρκετό καιρό διάφορα άλμπουμς των Μ&Μ αλλά σαν σωστός ψυχαναγκαστικός που είμαι περίμενα να πέσουν στα χέρια μου και τα 3 πρώτα για να την ξεκινήσω με τη σειρά. :)

Διάβασα πρώτα τις 2 Πυραμίδες και μετά την Κίτρινη Σφραγίδα. Δεν είμαι και τόσο φαν των sci-fi, παρόλα αυτά με κέρδισε περισσότερο η Κίτρινη Σφραγίδα από τις Πυραμίδες για δύο βασικούς λόγους. Πρώτον για την ατμόσφαιρα που μου έβγαζε το Λονδίνο των 50'ς και δεύτερον γιατί από ένα σημείο και μετά οι Πυραμίδες με κούρασαν λίγο (ειδικά προς το τέλος) με όλα αυτά τα ονόματα των αρχαίων Αιγυπτίων. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια, ότι τα θεωρώ κακά άλμπουμ, ίσα ίσα που απόλαυσα κάθε στιγμή ειδικά από τις σκηνές δράσης στα σκοτεινά σοκάκια του Καΐρου.:clap2:

Θα έβαζα ένα 8/10 για τις Πυραμίδες και ένα 9/10 για την Κίτρινη Σφραγίδα. Θα διαβάσω και τα υπόλοιπα και θα επανέλθω εν καιρώ.

 

υ.γ. Μόνο σε εμένα φάνηκε γραφικό που η Μαμούθ παρά το μεταφρασμένο κείμενο άφηνε κάτι εκφράσεις του τύπου ''Fasten your seatbelts'' στα αγγλικά?  Ή τα μπαλονάκια που μιλούσε ο Γερμανός αρχαιολόγος και τα είχαν μεταφρασμένα αλλά με μια αστεία γερμανική προφορά?:antekale::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υποθετω οτι αυτά θα υπήρχαν και στο αρχικό κείμενο για να δώσουν μια νότα αυθεντικοτητας. Τελικά όμως όντως δίνουν μια νότα γραφικου ξένου που προσπαθεί να δείξει αυθεντικος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

3 ώρες πριν, vaggos3186 είπε:

Είχα αρκετό καιρό διάφορα άλμπουμς των Μ&Μ αλλά σαν σωστός ψυχαναγκαστικός που είμαι περίμενα να πέσουν στα χέρια μου και τα 3 πρώτα για να την ξεκινήσω με τη σειρά. :)

Διάβασα πρώτα τις 2 Πυραμίδες και μετά την Κίτρινη Σφραγίδα. Δεν είμαι και τόσο φαν των sci-fi, παρόλα αυτά με κέρδισε περισσότερο η Κίτρινη Σφραγίδα από τις Πυραμίδες για δύο βασικούς λόγους. Πρώτον για την ατμόσφαιρα που μου έβγαζε το Λονδίνο των 50'ς και δεύτερον γιατί από ένα σημείο και μετά οι Πυραμίδες με κούρασαν λίγο (ειδικά προς το τέλος) με όλα αυτά τα ονόματα των αρχαίων Αιγυπτίων. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια, ότι τα θεωρώ κακά άλμπουμ, ίσα ίσα που απόλαυσα κάθε στιγμή ειδικά από τις σκηνές δράσης στα σκοτεινά σοκάκια του Καΐρου.:clap2:

Θα έβαζα ένα 8/10 για τις Πυραμίδες και ένα 9/10 για την Κίτρινη Σφραγίδα. Θα διαβάσω και τα υπόλοιπα και θα επανέλθω εν καιρώ.

 

υ.γ. Μόνο σε εμένα φάνηκε γραφικό που η Μαμούθ παρά το μεταφρασμένο κείμενο άφηνε κάτι εκφράσεις του τύπου ''Fasten your seatbelts'' στα αγγλικά?  Ή τα μπαλονάκια που μιλούσε ο Γερμανός αρχαιολόγος και τα είχαν μεταφρασμένα αλλά με μια αστεία γερμανική προφορά?:antekale::P

Εγώ είχα διαβάσει σαν πρώτο την κίτρινη σφραγγίδα (όταν ήμουν 9-10 χρονών περίπου...) και έιχα εντυπωσιαστεί τρομερά και μετά διάβασα εν καιρω όλα τα τεύχη του E.P.JACOBS τα οποία είχε ο ξαδερφός μου.... σχετικά με την κριτική της μεγάλης πυραμίδας ,ως προς του αρχαιους αιγυπτιους, η λεπτομέρεια αυτή κάτα την γνώμη μου, δένει πολύ ωραία την υπόθεση , βέβαια απευθύνεται σε κάποιους ίσως που έχουν γνώση σχετικά με τους φαραώ (το συγκεκριμένο έχει να κάνει με την ιστορία του Ακενατων-πρ'ωην Αμενώφι Δ που είναι ένας από τους 4-5 SOS φαραώ λόγω της εισαγωγής της καινούριας θρησκείας:sun3:+πατέρας του Τουταγχαμών(μην ανυσηχείτε δεν είναι σπόιλερ αυτά που λέω ,είναι γενικές γνώσεις που παρουσιάζονται  μέσα σαν΄ήδη γνωστά θέσφατα εντός της ιστορίας)) , άλλα και για κάποιους που δεν γνωρίζουν πολλά νομίζω ότι το κόμικ είναι επιμορφωτικό και πάλι:spidey_yeah_that: , επείσης η αναφορά στον Μανεθώνα που είναι ο σημαντικότερος αιγύπτιος αρχαίος ιστορικός, είναι ωραία, όλα αυτά δίνουν αληθοφάνεια και ιστορικές αναφορές και δεν νομίζω ότι το κουράζει υπερβολικά...

   Αυτό που έχω απορία ,άλλα δεν διαθέτω τις γνώσεις ,άλλα θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος φυσικός που τα έχει διαβάσει, είναι ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ή αν είναι παιδαριώδεις, οι ερμηνείες των επιστημόνων που δίνονται μεσα στα κόμικ για διάφορα θέματα μέσα στη σειρά, (καμπυλότητα χρόνου, ακτίνες φωτονίων, τρόποι κίνησης μέσα στο χωροχρόνο κτλ) ,ειδικά ορισμένες φορές οι σεναριογράφοι επιμένουν και τα εξηγούν με λεπτομέρεια,πχ στο "αλλόκοτη επαφή" ή στο "σαρκοφάγοι της 6 ης Ηπείρου").

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάνε βέβαια χρόνια που τέλειωσα το Φυσικό για να θυμάμαι κβαντομηχανική και πυρηνική φυσική(δεν μου χρειάζονται πλέον τέτοιες γνώσεις για τα μαθήματα που παραδίδω σε μαθητές μέσης εκπαίδευσης), αλλά η γενική μου εντύπωση όταν διάβαζα τα Μπλέικ και Μόρτιμερ είναι πως στην πλειοψηφία των άλμπουμ είχαμε αρκετά επιτυχημένες επιστημονικοφανείς εξηγήσεις :)
Όχι επιστημονικές πάντως. Αν και κάποιες πιθανό να βασίζονταν σε υπάρχουσες θεωρίες που όμως δεν έχουν εφαρμογή στην πράξη.

 

Υπάρχουν όμως και άλμπουμ με ακραία επιστημονική φαντασία που προσωπικά δυσκολεύτηκα, για να μην πω δεν κατόρθωσα, να βρω σύνδεση με την επιστήμη.
Οι "Σαρκοφάγοι" και το "Τέμενος" είναι ένα τέτοιο παράδειγμα. Τραβηγμένο απ΄τα μαλλιά το sci-fi στοιχείο.
Μάλλον το πήρε πρέφα κι ο ίδιος ο Sente κι από τότε το έριξε στα κατασκοπευτικά σενάρια :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.