Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΕΑΝΔΡΟΣ [ ΚΟΚΚΟΡΗΣ ΛΕΑΝΔΡΟΣ ]


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΛΕΑΝΔΡΟΣ [ ΚΟΚΚΟΡΗΣ ΛΕΑΝΔΡΟΣ ]
Εργογραφία:

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-10460-12961861230861_thumb.jpg
 

Ο γνωστός σε όλους Λέανδρος (Κοκκόρης), με το απαισιόδοξο-αναρχικό ύψος γραφής και το underground Ευρωπαϊκό σχέδιο, ξεπήδησε το Φεβρουάριο του 1996 από το φυτώριο της Βαβέλ, μέσα από αυτοτελείς σύντομες ιστορίες. Το 1999 εκδίδεται και το πρώτο προσωπικό ολοκληρωμένο album του "Ο Παρίας". Στην Βαβέλ θα επιστρέψει τον Μάρτιο του 2006 κάνοντας το επετειακό εξώφυλλο στο τεύχος 235 για τα 25 χρόνια του περιοδικού. Άλλα τεύχη που έχουν φιλοξενήσει σχέδιά του στο εξώφυλλο είναι το 173, 178 και 182. Οι ιστορίες της Βαβέλ θα συγκεντρωθούν το 2009 στο άλμπουμ με τίτλο "Με μεγάλωσαν σκυλιά".

 

post-10460-12961861213108_thumb.jpg
 

Τη δεύτερη μέρα της παραμονής του [Moebius] στην Αθήνα, του δίνουμε το τεύχος της Βαβέλ. "Πώς σας φαίνεται;", τον ρωτάμε δείχνοντας το σχέδιο του Λέανδρου στο εξώφυλλο. "Α, τον ξέρω αυτόν!", μας λέει και είμαστε σίγουροι ότι κάνει κάποιο λάθος, γιατί πού τον είχε δει; "Μα χθες είδα το κόμικ του στην έκθεση. Είναι καταπληκτικός, ιδιοφυής! Θέλω οπωσδήποτε να τον γνωρίσω. έχω σημειώσει και τ'όνομά του... Λεαντρός!" Τους συστήνουμε, όταν βρίσκουμε τον "Λεαντρός", και το "ιερό τέρας" του λέει τελείως σοβαρά: "Μόλις είδα τη δουλειά σου, σκέφτηκα ότι αυτόν τον τύπο ή θα τον κάνω φίλο μου ή θα τον σκοτώσω!". Τελικά τον έκανε φίλο του...

Απόσπασμα από την Βαβέλ τ.179 για την συνάντηση Λέανδρου-Moebius στο Φεστιβάλ της Βαβέλ.

 

Τον Ιούνιο του 2000 μεταπήδησε στο 9 της Ελευθεροτυπίας όπου από το πρώτο τεύχος και μέχρι το τ.28 δημοσιεύει την σειρά "Μητρόπολη". Ακολουθεί στα τ. 39-66 η "Χωματερή", της οποίας οι ιστορίες συγκεντρώθηκαν στον πέμπτο τόμο της σειράς "συλλογή 9" τον Ιούνιο του 2007.

 

Σε σενάριο δικό του και σχέδιο του (νέου ταλέντου τότε) Ηλία Κυριαζή ξεκινάνε από το τ. 71 το "Σε βλέπω", μια παρωδία του Big Brother σε δεκατέσσερις συνέχειες, όπου οι αναγνώστες ψηφίζουν ποιος από τους χαρακτήρες που συμμετέχουν θέλουν να "αποχωρίσει" από τη σειρά. Με τον Κυριαζή επίσης κάνουν το "Η ζωή μου πακέτο" (τεύχος 95) ενώ συνολικά έντεκα τεύχη του περιοδικού έχουν σχέδια του Λέανδρου για εξώφυλλο (τα τεύχη 3, 7, 11, 16, 23, 39, 42, 51, 55, 64 και 431). Και κάπου εκεί τελειώνει η συνεργασία του με το "9", όχι όμως και με την μαμά-Ελευθεροτυπία.

 

Ακολουθεί διάλειμμα από τα κόμικς για αρκετό καιρό...

 

 

post-10460-12961861248835_thumb.jpg
 

...και από τον Δεκέμβριο του 2007 αναλαμβάνει το κλασσικό μονοσέλιδο του πρόσφατα αποχωρήσαντα τότε ΚΥΡ, με όνομα "Η Ζωή Στην Αστική Δημοκρατία" που όμως είναι έξω από τα νερά του και κρατάει λιγότερο από τρεις μήνες. Συνεργάζεται επίσης παροδικά και με την αντεξουσιαστική εφημερίδα "ΒΑΒΥΛΩΝΙΑ"

 

Στο 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς (πρώην φεστιβάλ Βαβέλ) το 2009 συμμετέχει με μια ιδιόμορφη ατομική έκθεση που είναι περισσότερο art παρά κόμικς και θα αποσυρθεί οριστικά από τον χώρο. Πλέον παίζει πλήκτρα στο συγκρότημα "Σε Ζωντανή Σύνδεση".

 

 

Εργογραφία

 

tn_Parias_0001.jpg

Ο ΠΑΡΙΑΣ (ΒΑΒΕΛ 1999)

 

tn_Xwmaterh_0001.jpg

Η ΧΩΜΑΤΕΡΗ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 2007)

 

tn_MegalwsanSkulia_0001.jpg

ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΣΚΥΛΙΑ (BABELART 2009)

 

 

Ιστορίες του Λέανδρου στην Βαβέλ:

CRIMINAL! τ. 187, 5/1999

ΣΑΣ ΓΑΜΩ ΤΗ ΒΑΒΥΛΩΝΑ τ. 185, 1/1999

FUZZ τ. 183, 9/1998

NO MORE SECURITAD τ. 182, 6/1998

Η ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ τ. 181, 3/1998

Η ΚΥΨΕΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ τ. 179, 11/1997

NARCEDELLICA! τ. 178, 9/1997

ΚΟΛΑΣΗ τ. 176, 5/1997

NADA OVERDRIVE τ. 175, 4/1997

ALIEN JUNKIES τ. 174, 2/1997

24 ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ τ. 173, 1/1997

ΞΕΝΟΣ ΗΧΟΣ τ. 172, 11/1996

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΛΟΥΣ; τ. 170, 8/1996

FUCK THE SYSTEM τ. 168, 5/1996

ΑΛΓΕΡΙ τ. 166, 2/1996

 

Ιστορίες του Λέανδρου στην εφημερίδα Βαβυλωνία:

FUCK THE UNIVERSE 1/2009

Ο'ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ: ΑΣΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ 9/2008

 

Μία από τις πρώτες (ίσως και η πρώτη) ιστορίες του Λέανδρου στο fanzine "Καπέλο":

Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΩΝ

 

ΥΓ. Kudos στον DJO για την παρότρυνση και την βοήθεια! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χθες κουβέντιαζα με τον Θρηνωδό για τον Λέανδρο και είπα να περάσω να πω τη γνώμη μου. Δεν τον πρόλαβα, τον έμαθα εκ των υστέρων, διαβάζοντας τα κόμικς του αγορασμένα από το παζάρι της Κοτζιά. Τότε, απλά ψαχνόμουν και ήταν ένας από τους πρώτους Έλληνες που μάθαινα.

Πλέον, τον έχω πολύ ψηλά. Μπορώ να καταλάβω αν σε κάποιους δεν αρέσει το πολιτικοποιημένο στυλ του ή αν θεωρούν τα κόμικς δήθεν κλπ. Θεωρώ όμως ότι καθαρά από καλλιτεχνικής άποψης ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του και ακόμα και σήμερα παραμένει φρέσκος. Εισήγαγε πράγματα πρωτόγνωρα για τα ελληνικά δεδομένα και παραμένει μια κατηγορία μόνος του. Έχω καλή επαφή με την ελληνική σκηνή και αυτό που βλέπω είναι ότι πολύ λίγοι έχουν αυτή τη δυναμική, την ορμή του Λέανδρου.

Απ' ότι φαίνεται, η συνέχεια της Χωματερής δεν είχε ανταπόκριση. Πιθανώς πλέον να έχει χάσει το «χάρισμα». Μέσα μου όμως εύχομαι να μας εκπλήξει με ένα καινούργιο, μεστό, χορταστικό graphic novel με τη Nada και τον Σκύλο της ή με έναν πληρωμένο δολοφόνο σ' ένα δυστοπικό cyberpunk περιβάλλον ή κάτι. Παραείμαι ρομαντικός ε; :P

 

Υ.Γ.: αυτό το συμβάν με τον Moebius έρχομαι πού και πού και το διαβάζω. Ξανά και ξανά, μέχρι να το χωνέψω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ξερουμε ποια ιστορια αφορα το περιστατικο της παρουσιασης;; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13755
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις υπέπεσε στην αντίληψη μου μια ενδιαφέρουσα συνέντευξή του δημιουργού. Have a look..

 

 http://smassingculture.gr/leandros-enas-technitis-ton-komiks/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.