Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Kyoko Mizuki
Σχέδιο:
Yumiko Igarashi
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
07-1986
Εξώφυλλα:
125 + 123 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
125
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.0 x 24.0 (1-97), 15.5 x 21.0 (98-125)
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Candy Candy (Kodansha, 1975)
Προέλευση:
Ιαπωνική
Τίτλος:
ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ (ΤΟΜΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Kyoko Mizuki
Σχέδιο:
Yumiko Igarashi
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1986
Εξώφυλλα:
8 ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 7-8)
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Τόμος τευχών
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολυθεματικό
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Candy Candy (Kodansha, 1975)
Προέλευση:
Ιαπωνική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64345
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Candy_0001.jpg  Candy_0002.jpg  Candy_0003.jpg  Candy_0004.jpg

Στις 10 Ιουλίου του 1986, οι εκδόσεις ΤΑΤΑΡΗ εκδίδουν ένα εβδομαδιαίο περιοδικό κόμικ για κορίτσια ονόματι ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ.

Μέγεθος 24Χ17 στα περισσότερα τεύχη (με τα τελευταία σε μικρότερο μέγεθος 21Χ15,5), έγχρωμο, 48 σελίδες, περιείχε τις ιστορίες της Κάντυ, ενός γιαπωνέζικου Manga.
Επίσης φιλοξενούσε στις σελίδες του ποικίλα κοριτσίστικα θέματα καθώς και αλληλογραφία αναγνωστών.

Δεν γνωρίζω πότε σταμάτησε αλλά διαπιστωμένα κυκλοφόρησαν 125 τεύχη.

 

Κυκλοφόρησαν και τόμοι τευχών (διαπιστωμένοι 10)

 

CANDYTOMOI_0001.jpg  CANDYTOMOI_0002.jpg  CANDYTOMOI_0003.jpg  CANDYTOMOI_0004.jpg

 

Λίστα κυκλοφορίας ΕΔΩ.

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους fraoulitsa, zoo, Asmin, pastoula, trelele, Maniac & Λύκος του Οντάριο .

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενα κομικ που βασικα απο το κινουμενο εγινε πλατεια γνωστο στην ελλαδα.το βλεπα και εγω αλλα το περιοδικο δε το επαιρνα ,ενταξει βασικα ηταν κοριτσιστικο,που να το αγορασεις ,ουτε και το σκεφτηκα ποτε, αλλα σα σειρα ηταν καλη ,δε ντρεπομαι να το παραδεχτω .παντως πολλες φορες τα γιαπωνεζικα κινουμενα με τα κομικ απεχουν πολυ και ξενερωνεις αν κρινω απο αυτα τα εξωφυλλα ομως θα πρεπει το κινουμενο οπτικα να ηταν κοντα στο κομικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  659
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ήταν πιστή αναπαράσταση του κινουμένου σχεδίου. Η αδελφή μου ήταν ΦΟΥΛ φανατική!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20248
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο ροζ κόσμος της Κάντι

 

Το θέρος προσφέρεται για εφηβικές παλινδρομήσεις. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που οι συντάκτες του «Αλλου Βήματος», λίγο ζαλισμένοι από την ανελέητη ιουλιανή ραστώνη, κλήθηκαν να χαλαρώσουν λίγο και να αναμοχλεύσουν ηδυπαθώς τις αναμνήσεις τους, εντοπίζοντας το είδωλο των παιδικών τους χρόνων. Εκείνον τον αδιακόρευτο ακόμη ήρωα (καρτούν, πρωταγωνιστή ταινίας ή μυθιστορήματος κ.ο.κ.) που μονοπώλησε τα πρώτα (επίγεια) καλοκαίρια τους

 

Η Κάντι είχε ξανθές μπούκλες, τεράστια γαλάζια μάτια, καλή ψυχή και έψαχνε αιωνίως για τον πρίγκιπά της. Καθόλου περίεργο που στα 11 μου αγάπησα παράφορα αυτό το γιαπωνέζικο καρτούν με τη μυθιστορηματική ζωή. Θυμάμαι ακόμη κάθε λεπτομέρεια της δακρύβρεχτης ιστορίας που κράτησε περίπου δύο τηλεοπτικά χρόνια: από το ορφανοτροφείο υπηρέτρια σε έπαυλη και από εκεί στην αγκαλιά του Αντονι (γόνος οικογένειας γαιοκτημόνων που για χάρη της καλλιέργησε ειδική ποικιλία τριαντάφυλλου). Οταν εκείνος σκοτώθηκε πέφτοντας από το άλογό του, πλάνταξα στο κλάμα. Οι ελπίδες μας ανέκαμψαν όταν την υιοθέτησε ένας καλός πλούσιος κύριος και την έστειλε να σπουδάσει εσώκλειστη σε λονδρέζικο σχολείο μαζί με άλλα παιδιά της καλής κοινωνίας. Εκεί ερωτευτήκαμε τον Τέρι, έναν κούκλο μεγαλοαστό, επαναστάτη χωρίς αιτία, αλλά ούτε αυτός ο (πλατωνικός) έρωτας ευδοκίμησε, γιατί δεν την ήθελε η μάνα του. Δράμα. Το animation φιλί τους συνόδεψε τις προεφηβικές κοριτσίστικες φαντασιώσεις μου. Και το όχι τόσο παιδικό πλέον μυαλό μου γέμισε από τις συμβάσεις του κόσμου των μεγάλων.

ΓΑΛΑΤΕΙΑ ΛΑΣΚΑΡΑΚΗ

 

 

 

Το ΒΗΜΑ, 30/07/2000

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αααχ τι μου θυμίσατε τώρα!!!!

 

Κάτι χρόνια πριν... :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ποιο αγόρι της ηλικίας μας παραδεχόταν άραγε ότι έβλεπε Κάντυ; Συνεπαγόταν αυτόματη καταδίκη εις κοινωνικόν θάνατον! Και όμως εκείνη την Κάντυ και την Άννυ ακόμα τη θυμόμαστε!...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1311
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν το έβλεπα ποτέ γιατί ήταν πολύ κοριτσίστικο και χαζό (κατά τη γνώμη μου τον καιρό εκείνο...) σε αντίθεση με τη Χάιντι και τη μάγια τη μέλισσα που δεν τα έχανα με τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το περιοδικό ολοκληρώνεται με το 125ο τεύχος. Επίσημα πράματα.

Δίνεται ο επίλογος της Κάντυ και της ιστορίας της. Η Κάντυ πια σπουδάζει δημοσιογράφος και τυχαία συναντά τον Τέρυ σε ένα παρκάκι. Συζιτάνε μαλώνουν και αποφασίζουν να προχωρίσουν μαζι τη ζωή τους. Ο συγγραφέας δε δίνει άλλη πληροφορία. Η ιστορία τελειώνει έτσι. "Ασ τους αφισουμε μόνους τους" ή κάτι τέτοιο λέει. Δυστηχώς η αδερφή μου δε σεβόταν τα περιοδικά της και δεν υπάρχει υλικό να σκανάρω!

 

Σνίφ... Κάντυ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αχ,τι μου θυμίσατε κι εμένα τώρα!!!Ναι ήταν όντως πολύ κοριτσίστικο.Ηταν μια κλασσική σαπουνόπερα θα έλεγα,αλλά με λίγο πιο νεανικό πυρήνα.Πάντως δεν ντρέπομαι να ομολογήσω κι εγώ οτι ήμουν φανατικός οπαδός της σειράς που δεν έχανα με τίποτα.Κάποια χρόνια πριν το πέτυχα τυχαία σε κάποιο τοπικό βορειοελλαδίτικο κανάλι.Δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω,αλλά και μόνο που είδα αυτά τα σκίτσα και άκουσα τη φωνή της Ματίνας Καρρά......ε,κάτι ένιωσα μέσα μου.Εκανα ένα μίνι ταξίδι στον χρόνο τότε που όλα ήταν ζαχαρένια μέσα στο παιδικό μυαλό μας.Και μόνο γι'αυτό,η Κάντυ θα έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4175
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  31
  • Reputation:   65
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αχ η Κάντυ!! Μμμ.. νομίζω πως είναι το σήμα- κατατεθέν της παιδικής μου ηλικίας! :) Ευτυχώς έχω κρατήσει σχεδόν τα μισά τεύχη σε αρκετά καλή κατάσταση και κάθομαι και τα χαζεύω που και που! Αν θέλετε ευχαρίστως να τα μοιραστώ μαζί σας! :D

Πρόσφατα δε απέκτησα και το αυθεντικό manga από την Ιαπωνία! Και μιας και πιο πάνω έχουμε κάποια εξώφυλλα από την ελληνική έκδοση, να δώσω κι εγώ το εξώφυλλο του τελευταίου τόμου από το ιαπωνικό manga...

 

post-4175-1194981826_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ψαγμένη βλέπω η φραουλίτσα!

Πέρνα να ανοίξεις και ένα θέμα για το καθιερωμένο καλωσόρισμα! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ να κάνω μια ψιλοάσχετη ερώτηση? Το manga στα Ιαπωνικά το διάβασες? :thinking:

 

:cheers3::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4175
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  31
  • Reputation:   65
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν το διάβασα, για καθαρά συλλεκτικούς λόγους το πήρα, χεχε! :D

 

Ας δώσω και κάποιες πληροφορίες επιπλέον που δε βλέπω να έχουν αναφερθεί: Η ελληνική έκδοση απότελεί μετάφραση της ιταλικής , η οποία συνεχίζει και πέρα από την κανονική ιστορία. Δηλαδή, από κάποιο τεύχος και μετά (νομίζω γύρω στο 80κάτι) οι Ιταλοί αφού τελειώνει η αυθεντική ιστορία, γράφουν και εικονογραφούν μια δική τους συνέχεια προκειμένου να δώσουν... happy end, με σχέδιο αισθητά διαφορετικό και πλοκή.. τύφλα να 'χει ο Φώσκολος. :moutra:

Επίσης, λόγω διαμάχης των δημιουργών του, δεν κυκλοφορεί πλέον σε καμία χώρα.

 

Αυτά!!!

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   178
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το περιοδίκο Κάντυ Κάντυ έκανε συνολικά 125 τεύχη!

Ξεκίνησε στις 10 Ιουλίου του 1986 και ήταν εβδομαδιαίο περιοδικό απο το 1ο τεύχος εως και το 114ο τεύχος.

Απο το 115ο τεύχος εως και το τελεύταιο κυκλοφορούσε σε δεκαπενθήμερη βάση.

Ίσως πολλοί δεν ξέρουν ή δε θυμούνται οτι από το 51ο τεύχος εως και το 119ο τεύχος παράλληλα με την ιστορία της Κάντυ στο ίδιο περιοδικό εκδιδόταν και ένα άλλο κόμικ:η ιστορία της Λούνα!

Το τελεύταιο τεύχος της Κάντυ κυκλοφόρησε στις 9 Φεβρουαρίου 1989!

1ο-84ο τευχος η ιστορία της Κάντυ οπώς εκδοθηκε και στην Ιαπώνια!

85ο-125ο τεύχος η ιστορία της Kάντυ όπως την συνέχισαν οι Ιταλοί!

 

Ο πρόλογος:Σ΄ένα μικρο χωριό στα νότια της λίμνης Μίτσιγκαν στην Αμερική υπήρχε μια παλιά εκκλησία που φιλοξενούσε δώδεκα ορφανά παιδάκια.Τα φρόντιζε η Κυρία Πόνυ και η Αδερφή Μαρία.Ενα πρωινό σπρωγμένη απο μια παράξενη διαίσθηση η Αδερφή Μαρία βρίσκει στο κατώφλι του ορφανοτροφείου ενα κοριτσάκι μέσα σ'ένα καλάθι.

 

Ο ιταλικός επίλογος:Σ'ενα λόφο ξανά η Κάντυ και ο Τέρυ ένα βήμα μπροστά,ένα πίσω,δεν έχει σημασία.Τώρα που κατάλαβαν πόσο άναγκη έχει ο ένας τον άλλον , η λύση θα βρεθεί. Φτάνει που θέλουν να είναι και οι δύο μαζί. Μαζί για πάντα.

ΤΕΛΟΣ

:rainbow: :rainbow: :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το περιοδίκο Κάντυ Κάντυ έκανε συνολικά 125 τεύχη!

Ξεκίνησε στις 10 Ιουλίου του 1986 και ήταν εβδομαδιαίο περιοδικό απο το 1ο τεύχος εως και το 114ο τεύχος.

Απο το 115ο τεύχος εως και το τελεύταιο κυκλοφορούσε σε δεκαπενθήμερη βάση.

Ίσως πολλοί δεν ξέρουν ή δε θυμούνται οτι από το 51ο τεύχος εως και το 119ο τεύχος παράλληλα με την ιστορία της Κάντυ στο ίδιο περιοδικό εκδιδόταν και ένα άλλο κόμικ:η ιστορία της Λούνα!

Το τελεύταιο τεύχος της Κάντυ κυκλοφόρησε στις 9 Φεβρουαρίου 1989!

1ο-84ο τευχος η ιστορία της Κάντυ οπώς εκδοθηκε και στην Ιαπώνια!

85ο-125ο τεύχος η ιστορία της Kάντυ όπως την συνέχισαν οι Ιταλοί!

 

Ο πρόλογος:Σ΄ένα μικρο χωριό στα νότια της λίμνης Μίτσιγκαν στην Αμερική υπήρχε μια παλιά εκκλησία που φιλοξενούσε δώδεκα ορφανά παιδάκια.Τα φρόντιζε η Κυρία Πόνυ και η Αδερφή Μαρία.Ενα πρωινό σπρωγμένη απο μια παράξενη διαίσθηση η Αδερφή Μαρία βρίσκει στο κατώφλι του ορφανοτροφείου ενα κοριτσάκι μέσα σ'ένα καλάθι.

 

Ο ιταλικός επίλογος:Σ'ενα λόφο ξανά η Κάντυ και ο Τέρυ ένα βήμα μπροστά,ένα πίσω,δεν έχει σημασία.Τώρα που κατάλαβαν πόσο άναγκη έχει ο ένας τον άλλον , η λύση θα βρεθεί. Φτάνει που θέλουν να είναι και οι δύο μαζί. Μαζί για πάντα.

ΤΕΛΟΣ

:rainbow: :rainbow: :rainbow:

 

Τα είπες καλύτερα από μένα.

 

Περί Ιταλικής έκδοσης/συμμετοχής/επόμενης δουλειάς μου τα είπε και άλλος, πολύ πιο μπερδεμένα βέβαια.

 

Την Κάντυ να εκδόσετε μόλις ολοκληρωθεί το STORM!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   178
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:lol::lol::lol:

Μιας και οι δημιουργοί της Κάντυ βρίσκονται ακόμα σε διαμάχη και δεν επίτρεπεται να χρησιμοποιηθεί υλικό της,προτείνω στους σκληροπυρηνικούς οπαδούς να κοιταξούν την ιστοσελίδα www.youtube.com/candyingreekproject ! Όλα τα επεισόδια της σειράς όπως τα έδςιξε η ΕΤ1.

Kαλή διασκέδαση! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αχ η Κάντυ!! Μμμ.. νομίζω πως είναι το σήμα- κατατεθέν της παιδικής μου ηλικίας! :) Ευτυχώς έχω κρατήσει σχεδόν τα μισά τεύχη σε αρκετά καλή κατάσταση και κάθομαι και τα χαζεύω που και που! Αν θέλετε ευχαρίστως να τα μοιραστώ μαζί σας! :D

Πρόσφατα δε απέκτησα και το αυθεντικό manga από την Ιαπωνία! Και μιας και πιο πάνω έχουμε κάποια εξώφυλλα από την ελληνική έκδοση, να δώσω κι εγώ το εξώφυλλο του τελευταίου τόμου από το ιαπωνικό manga...

 

Μεταφράστηκε μήπως στα αγγλικα; Γνωρίζει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δυστηχώς η αδερφή μου δε σεβόταν τα περιοδικά της και δεν υπάρχει υλικό να σκανάρω!

 

Σνίφ... Κάντυ...

 

 

Την Κάντυ να εκδόσετε μόλις ολοκληρωθεί το STORM!!!

 

 

Μεταφράστηκε μήπως στα αγγλικα; Γνωρίζει κανείς;

 

 

Υποθέτω πως κάποιος θα χαρεί πολύ με το παρακάτω νέο :lol:

 

Τα άτομα της CIGP (Candy In Greek Project :P) κάθισαν και σκάναραν ΟΛΑ τα τεύχη της Κάντυ Κάντυ. Μπορείτε να τα βρείτε προς κατέβασμα στον tracker της AnimeClipse.

 

Δείτε εδώ και την ανακοίνωση

 

Μετά από μια πολύ μεγάλη καθυστέρηση, επιστρέψαμε όπως είχαμε υποσχεθεί, με το manga της Κάντυ στα ελληνικά, από το περιοδικό που κυκλοφόρησε από το 1987 ως το 1989.

 

Το manga της Κάντυ μας ήρθε από την Ιταλία και όπως έχουμε πει και αλλού, οι φίλοι μας οι Ιταλοί αποφάσισαν να αλλάξουν αρκετά την ιστορία και τη μορφή του. Στην αρχική (ιαπωνική) έκδοση αλλά και στις λοιπές ασιατικές και ευρωπαϊκές εκδόσεις εκείνης της εποχής, είναι ασπρόμαυρο και χωρισμένο σε 9 τόμους. Οι Ιταλοί αποφάσισαν να το χρωματίσουν και να το χωρίσουν σε μικρότερες ενότητες προκειμένου να υποστηρίξουν την έκδοσή του σαν περιοδικό ποικίλης ύλης για κορίτσια (και όχι μόνο). Επειδή όμως όπως έχουμε ξαναπεί είναι κι αυτοί περίεργος λαός και δεν τους άρεσε το τέλος που έδωσε η συγγραφέας Κυόκο Μιζούκι, αποφάσισαν να το συνεχίσουν από μόνοι τους. Έτσι λοιπόν η ιστορία της Κάντυ δεν σταματά στο τεύχος 84 που είναι περίπου το τέλος που είδαμε και στο κινούμενο σχέδιο, αλλά συνεχίζεται για 41 ακόμα τεύχη, 125 στο σύνολο. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι εμφανής, καθώς στα ιταλικά τεύχη η ιστορία αλλά και τα σχέδια δεν είναι της ποιότητας των ιαπωνικών. Επειδή όμως και τα 2 είναι μέρος των αναμνήσεών μας, τα ανεβάσαμε όλα. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως, για άγνωστο λόγο, κάποιες σελίδες από το ιαπωνικό manga δεν υπάρχουν στην ιταλική έκδοση. Ίσως εν καιρώ βρούμε τον χρόνο να τις μεταφράσουμε και να σας τις διαθέσουμε εδώ.

 

Οι εικόνες του αρχείου αυτού είναι χωρισμένες ανά τόμο, σε αντιστοιχία με το ιαπωνικό manga και την ιταλική συνέχεια. Είναι αποθηκευμένες σε μορφή .rar και για να τις διαβάσετε μπορείτε απλά να τις αποσυμπιέσετε, ή να χρησιμοποιήσετε ένα manga viewer. Ενδεικτικά σας προτείνουμε το CDisplay και το MangaMeeya (σημείωση: το 2ο είναι πιο ελαφρύ πρόγραμμα που δεν χρειάζεται εγκατάσταση).

 

Τέλος να ευχαριστήσουμε θερμά ξανά όλους όσους βοήθησαν στην υλοποίηση αυτού του project, την rena_m που σκάναρε και μας έστειλε ολόκληρο το manga, και τις akaliakoukou, myrtoula και Terry4ever για τα εξώφυλλα. Ευχαριστούμε κορίτσια! Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ΑnimeClipse που για μια φορά ακόμα μας φιλοξενεί.

 

Καλή ανάγνωση!

http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?p=103688

http://www.animeclipse.com/index.php

 

Μιλάμε για 1.85 Gb αρχείο. Άντε και καλό διάβασμα.

 

 

 

Πληροφοριακά ας αναφέρω κι εδώ για όσους ενδιαφέρονται πως στον tracker της AnimeClipse μπορείτε να βρείτε και τα επεισόδια της τηλεοπτικής anime σειράς που είχε προβληθεί στην χώρα μας, με την πρώτη μεταγλώττιση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υποθέτω πως κάποιος θα χαρεί πολύ με το παρακάτω νέο :lol:

 

Εγώ και οι μισοί 30+ του σάιτ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πρέπει να γίνω μέλος του Animeclipse για να κάνω download το manga της Κάντυ?? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να είσαι γραμμένος. Απλά πας στον tracker στο link που έδωσα πιο πάνω, και κατεβάζεις το αρχείο με ένα torrent client (προτείνεται το utorrent).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

asmin και λοιποί που είχατε κατεβάσει τα επεισόδια που είχα δώσει από rapidshare links πριν από καιρό εδώ μην τα ξανακατεβάζετε τσάμπα... Πρόκειται για τα ίδια επεισόδια. Αυτός/αυτοί που τα ανέβασαν έχουν πάρει την άδεια (αυτό αναφέρουν οι ίδιοι, τέλος πάντων) απ' την ομάδα animeclipse που έκανε, ουσιαστικά, την δουλειά! :beer: Είναι η ίδια έκδοση. Εκτός αν τα άλλα, βέβαια, είναι καλύτερης ποιότητας από 150 MB (περίπου) ανά επεισόδιο. ;)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-1267136179,11_thumb.jpg

 

Σας λέει κάτι αυτή η φωτογραφία; Υπάρχει αγγλική έκδοση της Καντύ; Εκδοτικό οίκο ή άλλη πληροφορία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευχαριστω για την παρουσιαση!

Οταν ημουν μικρη τρελλαινομουν γι'αυτην την παιδικη σειρα που θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες που εχουν υπαρξει,και η αγαπημενη μου.

Οταν λοιπον βγηκε το περιοδικο,το αγοραασα.Πηρα καποια τευχη και μετα το αφησα,γιατι κατι δεν μου αρεσε,δεν ξερω.Προτιμουσα την σειρα και νομιζα οτι δεν ειναι το ιδιο καλη η ιστορια στο περιοδικο.Περασαν πολλαα χρονια για να μαθω οτι η αυθεντικη ιστορια ειναι το μανγκα και οχι τα κινουμενα σχεδια.

Οταν ομως αργοτερα το ηθελα ηταν πολυ αργα.Και επειδη οι χαζαμαρες (για να το θεσω κομψα) πληρωνονται τα τελευταια χρονια τα "εσκασα" κανονικα για να αποκτησω τευχη που μου ελειπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Χθες αγόρασα έναν τόμο Καντυ!!!!!!!!!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Ούτε καν ήξερα ότι το περιοδικό Καντυ κυκλοφορούσε και σε τόμους. Είχα δει πριν λίγο καιρό έναν τόμο προς πώληση  στην ιστοσελίδα ενός παλαιοβιβλιοπωλείου αλλά δεν τον αγόρασα επειδή είχα ήδη ολοκληρώσει την σειρά κι επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν κάποια μεμονωμένα τεύχη τα οποία είχε "δεσει" σε τόμους κάποιος συλλέκτης ή συλλέκτρια.

Χθες όμως όταν είδα τον τόμο από κοντά διαπίστωσα ότι ήταν κανονικότατος τόμος Καντυ άρα το περιοδικό κυκλοφορούσε και σε τόμους!!!!!!!!!!!!!!!!! Και φυσικά δεν μπόρεσα ν΄αντισταθώ στον πειρασμό και τον αγόρασα :D

Ο συγκεκριμένος τόμος μου θύμισε την σπανιότητα των τόμων της Μανίνας και γι' αυτό τελικά αποφάσισα να τον αγοράσω και νιώθω ότι πρόσθεσα ακόμη ένα σπανιο κομμάτι στη συλλογή μου :)

Ο τόμος εχει αριθ. 5 (αρα κυκλοφόρησαν τουλάχιστον αλλοι 4),

περιλαμβάνει τα τεύχη: 21, 23 και 24 (περιέχει δλδ 3 τεύχη αλλά όχι συνεχόμενα)

και δεν έχει ημερομηνία έκδοσης.

Και το εξώφυλλο του τόμου:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η Ιταλική συνέχεια του περιουδικού δεν ήταν και τόσο καλή, οχι όσον αφορά την αυθεντική και στα σκίτσα αλλά και στην ιστορία, βασικά το σκίτσο δεν μου πολυαρεσε και τοτε σταμάτησα να παιρνω το περιοδικό. Ασε που στην Ιταλική συνέχεια πεθαινει καιο Αλμπερτ( πνίγεται σε ταξιδι με πλοιο)! μπραβο που σκαναρατε τα περιοδικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλά αυτό το κορίτσι σκοτώνει όλους τους εραστές της!;; Τι είναι; Η Μαύρη Χήρα;; :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν θα τους ονομαζες ακριβως εραστες ας πουμε εν δυνάμει ''εραστες'' σε εισαγωγικά για να ειμαστε εκριβείς( η Κάντυ ειναι μόνο 16 ετων οταν την αφηνουμε στον λόφο της πόνυ, ουτε καν 17)! Η Καντυ ειναι γιαπωνέζικο μαγκα , οπότε πολλά εξηγούνται με την γιαπωνέζικη φιλοσοφία, ήταν κάτι καινούριο ως αφορά τα τοτε κινούμενα σχεδια γι'αυτό και άρεσε σε τόσο κόσμο ασχέτως αν δεν μάθαμε ακόμα το τέλος και το ψαχνουμε εναγωνίως, μάλλον καταλήγει στην αγκαλιά του Αλμπερτ( τουλάχιστον αυτό μας δεόχνει το τελευταίο καρέ του γιαπωνέζικου ανιμέ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια θυμόσαστε τα ένθετα στην Κάντυ: Τα γράμματα που της γράφαμε( ναι ήμουν από τα παιδάκια που ειχα γραψει γράμμα, αλλοι από εσάς; :P )! μετα το ''ετσι είμαστε '' του Κλυν, τα ταξίδια του Τερρυ, την μουσική του Αρτσυ, τα παιχνίδια και τα αινιγματα και τις παιδικές δωτο. Την Αννυ με τις συμβουλές ομορφιάς, τον Στηαρτ με τα σπορ και τέλος την Κάντυ με το ''είμαστε φίλοι'' :) ! Σκεφτεικατε ποτέ ποιοι να κρύβονταν πίσω απο όλες αυτες τις καντυκές συμβουλές :thinking:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  348
  • Reputation:   4553
  • Achievement Points:  355
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4622 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κάνοντας μια έρευνα στην αποθήκη, βρέθηκε μια μικρή κούτα με λιγα κομικς που είχε πάρει η μητέρα μου (ευτυχώς όλα σε πολύ καλή κατάσταση) ....και όπως καταλαβαίνετε είχε και κάποια Κάντυ Κάντυ μέσα...οπότε ήρθα εδώ για να δω πια έχω και τι γίνεται αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο...βρήκα τους 6 πρώτους τόμους, οπότε σίγουρα η σειρά έχει φτάσει μέχρι τον τόμο 6 καθώς η φίλη asmin είχε βρει τον τόμο 5.

 

Το θέμα είναι ότι η asmin λέει ότι στον τόμο 5 έχει τα τεύχη 21,23 και 24 ενώ ο δικός μου αντίστοιχος τόμος έχει τα τεύχη 21,22,23,24,25....που πιστεύω ότι είναι και το σωστό καθώς σε όλους τους τόμους έχει μέσα 5 τεύχη συνεχόμενα

 

Δηλαδή

ο τόμος 1 περιέχει τα τεύχη 1,2,3,4,5

ο τόμος 2 περιέχει τα τεύχη  6,7,8,9,10
ο τόμος 3 περιέχει τα τεύχη  11,12,13,14,15
ο τόμος 4 περιέχει τα τεύχη  16,17,18,19,20
ο τόμος 5 περιέχει τα τεύχη  21,22,23,24,25
ο τόμος 6 περιέχει τα τεύχη  26,27,28,29,30
 
επίσης ο κάθε τόμος είχε για εξώφυλλο το πρώτο τεύχος που περιείχε, για αυτό το λόγο και ο τόμος 5 που ανέβασε η asmin έχει για εξώφυλλο το τεύχος 21.. η διαφορά όμως γίνεται στον τόμο 6 που ενώ έχει κανονικά τα τεύχη από 26-30 στο εξώφυλλο αντί να έχει το εξώφυλλο του 26 έχει του τεύχος 34, τώρα για πιο λόγο δεν μπορώ να καταλάβω.
 
Τώρα άλλες πληροφορίες για τους τόμους, όπως είπε και η φίλη asmin δεν υπάρχει ημερομηνία έκδοσης...τιμή αναφέρετε για κάθε τόμο 300 δρχ και  δεν ξέρουμε αν συνεχιστηκαν οι τόμοι και πέρα από τον έκτο.
 
Δυστυχώς δεν έχω scanner για να ανεβάσω τα εξώφυλλα που δεν υπάρχουν αλλά μόλις βρω χρόνο θα βρω έναν τρόπο και θα τα ανεβάσω. :)
Επεξεργασία από Maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.