Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση σε σακούλες


Lord Makro

Αποθήκευση σε σακούλες  

42 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενα θεματάκι σχετικό με την αποθήκευση των τευχών μας. Ειδικά στα αμερικάνικα, η τακτοποίησή τους σε σακουλίτσες είναι σχεδόν ο κανόνας (είτε με χαρτονάκια, είτε χωρίς).

Πολλοί βάζουν 2 τεύχη αντικριστά σε κάθε σακουλίτσα αντί για ένα, αφού συνήθως χωρούν άνετα. Εσείς τι κάνετε; Έχετε συγκεκριμένο τρόπο "σακουλοποίησης" :lol: ή όχι; Το GC χρειάζεται την άποψη και τα σχόλιά σας! :best:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΑΤΩ Η ΣΑΚΟΥΛΟΠΟΙΗΣΗ! Αφήστε τα να αναπνεύσουνε!

 

 

:peace:

 

Όχι, εντάξει, αν είναι κάποιο πολύ παλιό, ή το Storm, χρειάζεται ειδική μεταχείριση, αλλά σακουλάκι δεν έχω σε κανένα κόμικ που είναι μετά τα 80s. Δεν θέλω συσκευασμένα τευχάκια (ούτε φιγούρες κλπ). Θέλω ιστορίες που να μπορώ άνα πάσα στιγμή να ξαναδιαβάσω. Δεν κρατάω τίποτα που δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω ή έστω να έχει συναισθηματική αξία. Πείτε με συναισθηματικό. Προσωπικά το θεωρώ πρακτικό τρόπο σκέψης. Ναι, είναι κάργα αντισυλλεκτικό και υποκειμενικό. :)

 

υγ.Το γλυκό χάος του green mits τώρα δικαιώνεται! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1054
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ΚΑΤΩ Η ΣΑΚΟΥΛΟΠΟΙΗΣΗ! Αφήστε τα να αναπνεύσουνε!

 

Βασικά DJO και εγώ στην αρχή τα κόμικς μου τα είχα όλα τακτοποιημένα στην βιβλιοθήκη. Αλλά αποφάσισα να αρχίσω να τα βάζω σε σακουλάκια με χαρτονάκι και να τα τοποθετώ σε κούτες τόσο για προστασία από σκόνες, υγρασία κτλ, αλλά και σαν μια μορφή αρχειοθέτησης!

Για να απαντήσω και στον φίλο Lord Makro η τακτοποίηση τους είναι η κλασσική. Το τευχάκι μέσα σε σακουλάκι με χαρτονάκι, κλείσιμο με σελοτέιπ και στην κούτα! Απλά και νοικοκυρεμένα... :best:

Επεξεργασία από Athan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σε σακουλάκια,αλλά όχι ένα-ένα,ούτε δύο-δύο,ανά storyline!5 με 6 (ή και αν χωράνε παραπάνω ακόμα καλύτερα) για να μπορώ να διαβάζω ολόκληρη την ιστορία χωρίς να ψάχνω το κάθε ένα ξεχωριστά.Τα κάνω δηλαδή σετάκια.Και χωρίς χαρτόνια.Δεν χρειάζονται.Μόνο αγαπημένα τεύχη ή variants που τα παίρνω για τo :respect: σχέδιο τα βάζω μόνα τους και με χαρτόνι για να προστατεύονται καλύτερα. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Eξαρτάται τα κόμικ. Τα ελληνικά συνήθως τα έχω σε στοίβα και όπως να ναι ,τα Αγγλικά με σακουλίτσα και μετά σε θήκες αρχειοθέτησης και αυτά που πραγματικά μου αρέσουν (όλο το vol 2 του DD) σε σακουλίτσα ,με cardboard και μετά σε θήκη αρχειοθέτησης.Βασικά είναι πολύ ικανοποιητικό να βάζει κανείς σακουλίτσες στα κόμικ του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σακουλιάζω όλα τα μαλακά τεύχη και τα λεπτά άλμπουμ (βλέπε Μαμούθ), ένα σε κάθε σακούλα. Χαρτόνια βάζω μόνο σε πολύ ιδιαίτερα (για μένα) τεύχη. Όλα τα τεύχη Aria λ.χ. είναι με χαρτόνια, αλλά μόνο τα πρώτα 3 από τα Spawn έχουν την ίδια αντιμετώπιση.

 

Στους τόμους και ειδικά στα σκληρόδετα πλέον δεν βάζω σακούλα, τα μεταχειρίζομαι σαν κανονικά βιβλία. Ναι, τα δερματόδετα Storm είναι εκτεθημένα :P

 

:valtnino:

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1365
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ανά σακούλι όταν χωρούν! :beer:

 

Μονοσάκουλο όταν δεν! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η σακουλοποίηση είναι αναγκαίο κακό. Θέλει χρόνο αλλά αξίζει τον κόπο. Χρησιμοποιώ ένα σακουλάκι ανά τεύχος (χωρίς backing board)μιας και έτσι η αρχειοθέτηση τους είναι πιο εύκολη και κυρίως προστατεύονται από την υγρασία και τα διάφορα , μυγάκια, κουνούπια και λοιπά ζουζούνια που παγιδεύονται στις σελίδες τους. Για πράγματα που αποθηκεύονται σε κούτες, οι ζελατίνες είναι απαραίτητες, μιας και βρίσκεις εύκολα αυτό που ψάχνεις και δεν τσαλακώνονται κατά λάθος. Υπάρχει, βέβαια, μια απώλεια στο ξεφύλισμα αλλά δεν χάλασε ο κόσμος. Κατά τα άλλα, ότι μπαίνει στη βιβλιοθήκη μπαίνει χωρίς σακουλάκι μιας και φαίνεται χάλια όταν το κοιτάς από μακρια. Αυτά! :D

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...αυτά που πραγματικά μου αρέσουν (όλο το vol 2 του DD) σε σακουλίτσα ,με cardboard και μετά σε θήκη αρχειοθέτησης.

 

Με συγκίνησες βρε μπαγάσα :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγω δεν εχω σχεδον κανενα σε σακουλιτσα!

1ον γιατι τα κομικς που εχω ειναι πολυ προσγατα.

2ον γιατι δεν εχω βρει εδω στη λαρισα που πουλανε σακουλακια.

3ον γιατι ειναι και αυτο στα υπ'οψιν! :lol:

4ον τα ξαναδιαβαζω οποτε...

Επεξεργασία από Dr.Zed
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

, κλείσιμο με σελοτέιπ και στην κούτα!

 

Πολύ παλιά τα έκλεινα κι εγώ με ταινία αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι είναι άχρηστη και βάζει και παραπάνω κόπο στο να ανοίξεις να διαβάσεις ή έστω να ξεφυλλίσεις το τεύχος. Οπότε όχι μόνο σταμάτησα να βάζω σελοτέιπ, αλλά το αφαίρεσα κι από όσα είχα βάλει παλιά.

 

Κατά τα άλλα, ότι μπαίνει στη βιβλιοθήκη μπαίνει χωρίς σακουλάκι μιας και φαίνεται χάλια όταν το κοιτάς από μακρια. Αυτά! :D

 

Συμφωνώ για τη βιβλιοθήκη, σακούλες βάζω κι εγώ μόνο σε τεύχη. Άλμπουμ και τόμοι - trades μπαίνουν σκέτα.

 

Κατά τα άλλα, για το θέμα 1 ή 2 τεύχη σε κάθε σακούλα δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα. Τα καινούρια που παίρνω τα βάζω κατευθείαν μόνα τους, έχω όμως και σειρές (κυρίως από παλιά τεύχη που μου ήρθαν πολλά μαζεμένα) που τα έχω ανά δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα κομικς εξαρτωνται απο το χαρτι με το οποιο ειναι τυπωμενα. Καποια μπορουν να μεινουν εκτος σακκουλων καποια ομως ειναι καλυτερα να μπουν και να συνοδευτουν και με ναφθαλινες.

(κι ομως ο Ητα Βητα δεν τρωει ναφθαλινες, κακως ο τερζοπουλος το μεταφρασε ετσι)

Ο λογος ειναι οτι ορισμενα ειδη χαρτιου δημιουργουν ζωυφια που τρωνε το χαρτι και μετα κατατρωνε κι αλλα. Μερικα θυμιζουν μικροσκοπικες σαρανταποδαρουσες (μπορουν να αναπτυχθουν ως ενα ποντο κι αν τα αφησετε ισως και παραπανω) αλλα δεν ξερω πως τις λετε εδω στην ελλαδα.

Εγω παντως τα βαζω σε ναυλον σακκουλες αναλογως συλλογης.

Αυτο που πρεπει να προσεχει κυριως καποιος ειναι η υγρασια δηλ. αν τα εχει σε κουτες να μην τα φυλασσει σε χωρο που να τα εμποτισει με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας.

Επισης, το χαρτι εχει μικροσκοπικα αποβλητα καθε φορα που το ξεφυλλιζεις που διαχεονται στην ατμοσφαιρα και καποια τα αναπνευουμε. Το καινουργιο χαρτι π.χ. στα νεα μικυμαους, αν δεν προσεξεις, μπορει να σου σκισει το δακτυλο.

Για οσους αγοραζουν παλια τευχη, θα πρεπει να προσεχουν παρα πολυ γιατι δεν ξερουν απο ποσα "χερια" περασαν αυτα που κρατανε. Ειδικα αν προμηθευεστε απο μαγαζια οπως στο μοναστηρακι ή τα γιουσουρουμ τοτε ο βαθμος επικινδυνοτητας ειναι πολυ πιο ψηλος.

Οχι δεν θα γινουμε υποχονδροι αλλα δεν ειμαστε και ατρωτοι. Δεν ζουμε μεσα στο συμπαν των κομικς. Αν μαλιστα εχετε γυρω σας πολυ νεαρα ατομα δηλ. νηπια που ακομα δεν ανεπτυξαν το ανοσιοποιητικο τους συστημα πληρως καλον θα ηταν να αποφευγετε να τα αφηνετε να περιεργαζονται περιοδικα. Εκει συνισταται να εξασκησετε σε ολο το ευρος τη μανιωδη συλλεκτικη ιδιοτροπια σας!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σακούλες? Τί είναι αυτό? Που ψηφίζω για καθόλου? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13237
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   361
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4960 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Συζητώντας με ένα φίλο για την προστασία περιοδικών μου είπε πως τα πλαστικά σακουλάκια θα πρέπει να αποφεύγονται μιας και το χαρτί είναι ζωντανός οργανισμός και πρέπει να αναπνέει. Αντ' αυτών μου πρότεινε χάρτινα. Μου επισήμανε πως σε βάθος χρόνου αν το χαρτί είναι αεροστεγώς αποθηκευμένο τότε υπάρχει πιθανότητα να "σπάσει".

Το έντομο που κατατρώει κάποια ήδη χαρτιού λέγεται ασημόψαρο. Την προηγούμενη φορά που τακτοποιούσα τη συλλογή μου βρήκα κανά-δύο...

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω σακουλάκια στην Αθήνα (κάποιο κατάστημα με είδη συσκευασίας ίσως?).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για χάρτινες σακούλες δεν έχω ακούσει. Χρειάζονται όμως μερικές φορές εκείνο το χαρτονάκι που και βοηθάει να μη χτυπηθεί το περιοδικό στις γωνίες, και απορροφά αυτήν την ελάχιστη υγρασία που μπορεί να εμφανιστεί.

 

Σε κούτες που έχω να τις αγγίξω χρόνια έχω δει ότι οι σακούλες κολλάνε μεταξύ τους σαν να έχει λίγη υγρασία ανάμεσά τους. Δεν τη νοιώθω όταν τα ακουμπάω αλλά ακούγεται σα να ξεκολλάνε. Ίσως φταίει και ότι τα έχω και πολύ στριμωγμένα (για να "ισιώνουν" με τον καιρό και την πίεση).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα κομικς εξαρτωνται απο το χαρτι με το οποιο ειναι τυπωμενα. Καποια μπορουν να μεινουν εκτος σακκουλων καποια ομως ειναι καλυτερα να μπουν και να συνοδευτουν και με ναφθαλινες.

(κι ομως ο Ητα Βητα δεν τρωει ναφθαλινες, κακως ο τερζοπουλος το μεταφρασε ετσι)

Ο λογος ειναι οτι ορισμενα ειδη χαρτιου δημιουργουν ζωυφια που τρωνε το χαρτι και μετα κατατρωνε κι αλλα. Μερικα θυμιζουν μικροσκοπικες σαρανταποδαρουσες (μπορουν να αναπτυχθουν ως ενα ποντο κι αν τα αφησετε ισως και παραπανω) αλλα δεν ξερω πως τις λετε εδω στην ελλαδα.

 

Παιδιά, ΣΟΣ! Είχα δει ένα τέτοιο έντομο κοντά στη βιβλιοθήκη μου, όταν αποσύνδεσα το δεντρόσπιτο των γάτων μου - που είναι δίπλα στη βιβλιοθήκη, ελείψει χώρου. Περπατούσε πάνω στο σχοινένιο κορμό του δεντρόσπιτου και είχα φρικάρει! Δεν μπορώ να ρίξω εντομοκτόνα στο σπίτι γιατί έχω γάτες. Κατά καιρούς όμως βάζουμε ένα ειδικό ζελέ, σαν αφρός, για τα έντομα σε κάποιες γωνίες και πλευρές των δωματίων, το οποίο τρώνε τα έντομα και πάνε στη φωλιά τους και πεθαίνουν. Δε θυμάμαι το όνομα του προϊόντος και έχω και καιρό να το εφαρμόσω. Μας το έχουν συστήσει από συνεργείο απολύμανσης πάντως. Ουφ, αγχώθηκα τώρα. Εσείς έχετε δει τέτοια έντομα; Πώς τα αντιμετωπίζετε; Είδα και κάτι φωτογραφίες στο νετ πριν λίγο σε ένα φόρουμ και αηδίασα... :germ:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εσείς έχετε δει τέτοια έντομα; Πώς τα αντιμετωπίζετε; Είδα και κάτι φωτογραφίες στο νετ πριν λίγο σε ένα φόρουμ και αηδίασα... :germ:

 

 

Με shotgun. Λειτουργεί άψογα κάθε φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συζητώντας με ένα φίλο για την προστασία περιοδικών μου είπε πως τα πλαστικά σακουλάκια θα πρέπει να αποφεύγονται μιας και το χαρτί είναι ζωντανός οργανισμός και πρέπει να αναπνέει. Αντ' αυτών μου πρότεινε χάρτινα. Μου επισήμανε πως σε βάθος χρόνου αν το χαρτί είναι αεροστεγώς αποθηκευμένο τότε υπάρχει πιθανότητα να "σπάσει".

 

Μου φαίνεται παράξενο να υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση που είναι αεροστεγώς κλεισμένο ένα τεύχος. Όπως και να έχει όμως, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση - καμιά σακούλα δεν κλείνει αεροστεγώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχω αναφερθει ξανα στο θεμα στο ποστ 12.

Καποιες παλιες συλλογες κυριως πριν το 1980 εχουν 1-2 ειδη χαρτιου μετριας ποιοτητας που αν κλειστει αεροστεγως μπορει με τα χρονια να χαλασει ή και να σπασει. Αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει για ολα τα παλια περιοδικα καθε χωρας εκεινης της εποχης.

Αν ρωτησετε οποιονδηποτε που εχει ασχοληθει με εκδοτικα θα σας πει οτι μπορεις να παραγγειλεις πολλα ειδη χαρτιου που το καθενα εχει τις δικες του ιδιοτητες.

 

Το οτι το χαρτι θεωρειται "ζωντανος οργανισμος" ισχυει και στο οτι "εκπεμπει" μικροσκοπικα χαρτοσωματιδια καθε φορα που το περιεργαζεσαι. Κι αυτα ειναι πολυ βλαβερα στο αναπνευστικο μας συστημα. Οσο πιο παλιο τοσο περισσοτερα θα βγαλει.

Επισης αν το αγορασατε απο κανενα παλιοπωλειο τοτε η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη.

 

Η αποθηκευση σε π.χ. σακουλακια γινεται κατα κυριο λογο ωστε να μην μολυνεται η ατμοσφαιρα του χωρου που τα εχει ο καθενας στοιβαγμενα. Ακομα κι να τα εχετε μεσα σε μια κλειστη βιβλιοθηκη, αυτος ο χωρος σιγα σιγα θα εκτιθεται σε αυτα τα μικροσωματιδια και με το που θα ανοιξετε την πορτα θα βγαινουν ολα μαζι εξω προς το μερος σας. Κι αυτο βεβαια ισχυει παντα οταν ανοιγετε χωρους με παλια πραγματα και που ειναι πολυ καιρο κλειστοι.

 

Τα νεα τευχη εκτυπωνονται σε συγκεκριμμενα ειδη χαρτιου. Δεν κινδυνευουν ιδιαιτερα να καταστραφουν αν κλειστουν αεροστεγως. Αλλα εχουν κι αυτα χαρτοσωματιδια που προερχονται απο την εκδοτικη επεξεργασια τους. Οσοι νομιζετε οτι υπαρχει καποια ειδικη διαδικασια υγιεινης μεταχειρισης στους εκτυπωτικους χωρους καλυτερα να μην εχετε τετοια εντυπωση. Κι αν το δειτε σε ενα μερος δεν θα το δειτε σε ολα! Πρεπει να κυκλοφορας φορωντας χειρουργικες μασκες.

Παντως δεν θα ηταν κακη ιδεα να προμηθευτειτε με τετοιες μασκες απο καθε φαρμακειο οσοι θελετε να περιεργαζεστε μανιωδως παλια τευχη. Ειναι πολυ φτηνες.

 

Η αποθηκευση λοιπον γινεται πρωτα για λογους δικης μας υγειας και μετα για να μην λερωθει καποιο τευχος.

Τευχη αργα ή γρηγορα ξαναβρισκονται, η υγεια ομως ?

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Με shotgun. Λειτουργεί άψογα κάθε φορά.

 

 

:respect::lol::respect::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94920
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε σακούλες βάζω μόνο κάποια σπάνια κομμάτια και φυσικά ένα-ένα στην κάθε σακούλα...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σε μια κουτα τα έχω χωρίς σακουλάκια και λοιπά προστατευτικά. Τα έχω σαν φίλους μου να με διασκεδάζουν και όχι σαν τρόπαια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Eγω θελω να βαλω σε σακουλακια μονο τα μικρα..ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ,μικυ μαους κτλ κτλ.

Επειδη χαλανε πολυ ευκολα..

Επισης καποια τευχακια με υπερηρωες ειναι καλο να μπενουν σε σακουλες γιατικαι αυτα χαλανε πολυ ευκολα και η σακουλα τα προστατευη απο σκονη και κυριως απο πεσηματα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

εγω τα εχω σε κουτες ... πολλες κουτες και τους τομους , οχι απο anubis etc , τα Hardcover απο marvel & dc τα εχω κανονικα στη βιβλιοθηκη...

αλλα αν εβρισκα καπου σακουλες ( που δεν μπορω να βρω) θα εβαζα πρωτον τα παλια μικυ μαους και δευτερον καποια ξενα τευχακια απο μαρβελ...

που πουλαει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτο το πραγμα,με ενα η' δυο περιοδικα σε καθε σακουλακι μου φαινεται καπως...Δεν νομιζω οτι ειναι πολυ πρακτικο.Ισως να το εκανα αν ειχα λιγα περιοδικα,η' να το κανω για καποια πολυ αγαπημενα τευχη που θελω να διατηρησω,αλλα ολα;Στοιβες ολοκληρες;Εχω παρα πολλα περιοδικα,και βαζω πολλα τευχη μαζι σε μεγαλες σακουλες και τα αποθηκευω και ειναι μια χαρα,δεν παθαινουν τιποτα.Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τα εντομα που τρωνε το χαρτι.Σχεδον παντα θα δω καποιο τετοιο εντομο να κυκλοφορει αναμεσα στα περιοδικα. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτο το πραγμα,με ενα η' δυο περιοδικα σε καθε σακουλακι μου φαινεται καπως...Δεν νομιζω οτι ειναι πολυ πρακτικο.Ισως να το εκανα αν ειχα λιγα περιοδικα,η' να το κανω για καποια πολυ αγαπημενα τευχη που θελω να διατηρησω,αλλα ολα;Στοιβες ολοκληρες;Εχω παρα πολλα περιοδικα,και βαζω πολλα τευχη μαζι σε μεγαλες σακουλες και τα αποθηκευω και ειναι μια χαρα,δεν παθαινουν τιποτα.Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τα εντομα που τρωνε το χαρτι.Σχεδον παντα θα δω καποιο τετοιο εντομο να κυκλοφορει αναμεσα στα περιοδικα. :(

 

Μια καλη λυση προστασιας και αντιμετωπισης εντομων-ζωυφιων ειναι η ναφθαλινη σε νεα συσκευασια, οχι η χυμα. Ειναι τρεις-τρεις στο πλαστικο κουτακι. Αλλα πρεπει ανα περιοδους να γινεται αερισμος του χωρου και τσεκαρισμα αν υπαρχει υγρασια και αλλα απροοπτα.

 

Και τα σακουλακια για ενα-ενα τευχος ειναι σχετικα καλη λυση αν εχει καποιος καλη βιβλιοθηκη με πορτες ομως αν μεινει ανοιχτο απο πανω θα ειναι σαν να ειναι χωρις σακουλακι.

 

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οταν τα διαβαζω, αμα εχει σκονη ή μικροσκοπικα σωματιδια λογω κακης εκτυπωσης γιατι ολα αυτα τα αναπνεουμε χωρις να το παρουμε χαμπαρι και μπορει να δημιουργησουν αλλεργιες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια καλη λυση προστασιας και αντιμετωπισης εντομων-ζωυφιων ειναι η ναφθαλινη σε νεα συσκευασια, οχι η χυμα. Ειναι τρεις-τρεις στο πλαστικο κουτακι. Αλλα πρεπει ανα περιοδους να γινεται αερισμος του χωρου και τσεκαρισμα αν υπαρχει υγρασια και αλλα απροοπτα.

 

Και τα σακουλακια για ενα-ενα τευχος ειναι σχετικα καλη λυση αν εχει καποιος καλη βιβλιοθηκη με πορτες ομως αν μεινει ανοιχτο απο πανω θα ειναι σαν να ειναι χωρις σακουλακι.

 

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οταν τα διαβαζω, αμα εχει σκονη ή μικροσκοπικα σωματιδια λογω κακης εκτυπωσης γιατι ολα αυτα τα αναπνεουμε χωρις να το παρουμε χαμπαρι και μπορει να δημιουργησουν αλλεργιες.

Θα το δοκιμασω και αυτο με την ναφθαλινη BarkScarpa.Προς το παρον εχω περασει τους χωρους με τα περιοδικα με λιγο ξυδι (το διαβασα στο ιντερνετ),και περιμενω να δω αποτελεσματα.

Και αυτο που λες για τις αλλεργιες ειναι σωστο.Το επαθα το Καλοκαιρι.Διαβαζα καποια περιοδικα,που ειχα αγορασει (παλια αλλα σε πολυ καλη κατασταση),και καθε φορα το ιδιο σκηνικο:Φτερνισμα και καταρροη.Θυμαμαι οτι σκεφτομουν με τρομο μην γινω αλλεργικη στα παλια περιοδικα μου :NoNo:

Ευτυχως δεν μου ξανασυνεβη κατι τετοιο μεχρι στιγμης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τέτοια σακουλάκια διαφόρων μεγεθών που μπορώ να βρω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μπορείς να προμηθευτείς από την λέσχη. Αν δεν έχει, παραγγέλνεις το μέγεθος που θες και σου φέρνουμε.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα το δοκιμασω και αυτο με την ναφθαλινη BarkScarpa.Προς το παρον εχω περασει τους χωρους με τα περιοδικα με λιγο ξυδι (το διαβασα στο ιντερνετ),και περιμενω να δω αποτελεσματα.

Και αυτο που λες για τις αλλεργιες ειναι σωστο.Το επαθα το Καλοκαιρι.Διαβαζα καποια περιοδικα,που ειχα αγορασει (παλια αλλα σε πολυ καλη κατασταση),και καθε φορα το ιδιο σκηνικο:Φτερνισμα και καταρροη.Θυμαμαι οτι σκεφτομουν με τρομο μην γινω αλλεργικη στα παλια περιοδικα μου :NoNo:

Ευτυχως δεν μου ξανασυνεβη κατι τετοιο μεχρι στιγμης.

 

μίλαγα σήμερα με ένα φίλο μου που έχει το ίδιο πρόβλημα με παλιά περιοδικά που μαζεύει και μου είπε πως έλυσε το πρόβλημα βάζοντας ένα αρωματικό χώρου λεβάντα στην ντουλάπα με τα περιοδικά. Εκτός του ότι διώχνει τα αντιπαθητικά έντομα που τρώνε το χαρτί, με κάποιο τρόπο μειώνει τα ακάρεα (τα σωματίδια στη σκόνη που προκαλούν τέτοιες αλλεργίες) στο χώρο.

 

Δεν ξέρω σίγουρα αν ισχύει το δεύτερο, αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Αρωματικά φακελάκια λεβαντας είναι σχετικά φτηνά κι έχει και στα σούπερ μάρκετ

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.